Bewop liiwelijksleyen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - V 1 a a n deren. No. 29. VRIJDAG 15 JULI 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Een wanbegrip. Men schrijft ons Met het oog op de groote sommen, welke de bestrijding van het communistische euvel in Indië vordert, zullen de plannen voor de belastingverlaging in 1927, die reeds in vergevorderden staat van voorbereiding waren, niet kunnen doorgaan. Ongetwij feld zal de loyale burgerij, de goedwillende Indische gemeen schap, dit offer gewillig dragen en niet door protesten of uitingen van ontevredenheid der Regeering trachten af te brengen van maat regelen tot afdoende gezagsbe- veiliging. Echter mag de ge meenschap dan ook eischen, dat de maatregelen ter waarborging van rust, orde en veiligheid ook tot de volle honderd procent zullen worden benut. Intusschen dient gewaarschuwd tegen het wanbegrip, dat men door de communistische woelin gen zou zijn gedwongen, tot uit breiding van het leger over te gaan. Een dergelijke voorstelling van zaken zou maar al te zeer door bepaalde kringen kunnen worden misbruikt. Er wordt niets uitgebreid. Wel heeft men in een tijdsverloop van luttele jaren tientallen millioenen op de legeruitgaven bezuinigd, hetgeen tegen het advies van de legerleiding in op last van de Regeering geschiedde. Nog on- verantwoordelijker dan de leger- bezuinigingen op zichzelf zijn de methoden van bezuiniging. Uit gaande van de gedachte, dat een militair met 30 dienstjaren meer kost dan een met 4 of 5, liet men de afvloeiing van boven af verloopen en stuurde men naar huis oud-gedienden met veel tropische ervaring en groote kennis van de inlandsche strijd- methoden, mannen, die soldaat waren in hart en nieren. Men heeft op deze wijze het leger feitelijk van zijn kern ontdaan de verzwakte weermacht werd zoodanig afgetakeld, dat behoor- (91 De minister, die zich gedurende deze aanspraak overtuigde, dat loochenen noch uitvluchten moge lijk was, liet zich dadelijk daar toe overhalen, overhandigde hem ODder voorwaarde van een diep stilzwijgen een zeer aanzienlijke som en liet zich door Nortel be- loven, hiermede naar Amerika te gaan. Nortel liet nu zyu werk in de fabriek dadelijk varen en ver telde zyn vrouw, dat hy een erfenis getrokken badhij ging ook heen, maar niet naar Ame rika, nu eens was hij hier, dan weder daar. Dit rondzwervende luie leven zonder zorg of arbeid, beviel hem maar al te goed od toen zijn geld was opgeteerd, meldde hy zich opnieuw aan bij den verschrikten minister van oorlog. Nu was hy reeds stouter, verklaarde niet de wijde wereld te willen ingaan en kwam van du af aan met steeds korter tus- schenpoozen en steeds grooter vorderingen. Als h(j niet dronken Was, dan speelde hij, liehtekooien lijk militair optreden niet meer was gewaarborgd. Het spreekt vanzelf, dat de legerrestauratie een werk zal zijn van langen duur. Jarenlang heeft men afgebroken en eerst nu begint men op te bouwen, hetgeen na tuurlijk heel wat meer tijd en arbeid vordert. Men moet er dan ook niet aan denken, hoe de ondernemingen die de com munisten tot dusverre nog onge moeid hebben gelaten, doch waarop zij bij voortschrijdende perfectioneering van hun systeem stellig niet zullen nalaten hun verwoestende kracht te richten zich tegenover onverhoopte toe komstige communistische aan vallen te weer zouden moeten stellen Geld b\J de viseh. Dezer dagen lazen we in een courant het volgende de uit voering van de wet betreffende den aanleg van het Twente— Rijnkanaal wordt ernstig ver traagd, omdat men de rentabiliteit van het kanaal eerst bewezen Wil zien, Als men dit bewijs der renta biliteit ook vroeger bij den aan leg van sporen en wegen gevraagd had, zou volgens den burge meester van Enschede, Nederland een dood land zijn een land zonder sporen en wegen. Alweer de oude kwestie dach ten we toen we dit lazen, of een gemeente geld mag uitgeven of leeningen aangaan voor werk- verruimingsarbeid Ja, zegt de een, o.a de heer van Doorninck, thesaurier-gene raal, als de geldelijke baten, die het werk oplevert, evenredig zijn aan de kosten er aan besteed, m. a. w. als het werk onmiddellijk rendabel is, dadelijk zijn geld opbrengt of in gewoon Hol- landsch als 't geld bij de visch geeft. Neen, zeggen anderen met den burgemeester van Enschede, dit krenterige standpunt is niet noodigeen dergelijke uitgave is ook gemotiveerd, wanneer vaststaat dat dergelijk werk de verkwistten met hem de sommen, die de minister steeds opieuw moest geven. En deze, steeds be dreigd, zonder rust, dacht menig maal vol vertwijfeling daaraan, om aan zijn leven eeD eind te maken. Dat hy dit niet deed, had zijn grond zoowel in de liefde tot zyn vrouw, alsook in de hoop, dat Nortel hem voor zou kunnen gaan, daar zijn losbandig leven, zijn zucht tot drinken, zijn gezondheid ongetwijfeld reeds eenigszins ver zwakt had. Maar het ongeluk kwam sneller dan de dood en we hebben gezien, hoe Nortel's dron ken tong het geheim onthulde, waaraan de minister sedert twee jaar den vrede zijner dagen, den slaap zijner nachten opgeofferd had. Uren waren reeds verloopen sedert die onzalige gebeurtenis, de avoDd had zijn sluier uitge spreid in de kamer van deD mi nister van oorlog en den strijd omhuld, die op zyn gelaat zich afspiegelde, terwijl bij zyn ge schiedenis verhaalde, toen einde lijk Alexander er aan dacht, dat het nu tijd werd, Marie kennis te geven van het treurige voorval. Zy was juist bezig baar toilet te maken voor het laatste bal in dit seizoen en dit was een economische volkskracht ver hoogt en aan het productie- vermogen van het geheele land ten goede komt, zooals met den aanleg van nieuwe wegen, ka nalen, enz. Tusschen deze twee stand punten van rentabiliteit en pro ductiviteit zijn ook wij op de hand van den Twentschen burge meester, en denken dan aan de thans in diepe rust sluimerende plannen omtrent het graven van een kanaal door Zeeuwsch- Vlaanderen. Genève redevoert dag-in dag uit dat productie, en nog eens pro ductie één van de middelen is om Europa weer op de been te helpen. Welnu, de aanleg van een kanaal bevordert het verkeer, vergemakkelijking van het verkeer bevordert de bewoonbaarheid van een land, en toeneming van be volking bevordert vermeerdering van arbeid en arbeiders, en daar door het productievermogen van een land. Zeker, we geven toe zoolang men het kanaal graaft, is het werk niet rendabel maar later zal het meer opbrengen dan geld bij de visch, en wel geld èn visch tegelijk. We willen hopen, dat ook de Regeering het economisch nut boven het oogenblikkelijke voor deel zal weten te stellen. Het Ccntraliseeren der Land verhuizing. In de Hollandsche Revue van 8 Juli '27 is een artikel verschenen dat een pleidooi bevat voor het organiseeren en centraliseeren der landverhuizing. Het Alg. Ned. Verbond, dat zich sedert jaren reeds daadwerkelijk bemoeit met het behoud van de Nederlandsche beschaving onder de leden van den Nederlandschen stam in het algemeen en onder de Nederlan ders in den vreemde in het bij zonder, wil een poging doen in de tegenwoordig steeds krach tiger op den voorgrond tredende beweging der landverhuizing het beginsel der samenwerking meer te doen zegevieren. In bedoeld artikel nu ontvouwi bezigheid, waarin zij zich slechts ongaarne liet storeD. Maar hedeD moest dit toch geschie den, Alexander wilde tot eiken prijs haar bewaren voor de intrede in een gezelschap, dat nu niet bezocht mocht worden onder deze omstandigheden, al zouden die ook eerst later bekeüd worden. Aarzelend bleef hy eenige minu ten staan aan de deur harer kleed kamer hy hoorde haar ongedul dige stem, het stampen van haar sierlijken voet eD hij hoorde het aan deze zekere teekenen, dat er iets niet Daar wensch of smaak was aan haar toilet eD zij daarom uit haar humeur was. Op zyu geklop opende de kamenier voor zichtig de deur en stak het hoofd door de opening. »Ach de genadige vrouw is nog in het geheel niet klaar,zeide het meisje verschrikt, in de mee ning, dat Alexander reeds kwam om haar af te halen. >Dat geeft niets, ik kom om haar te spreken over een drin gende aangelegenheid, zeg dat aan de genadige vrouw, en dan, ga heen.« Een ongeduldige uitroep werd gehoord, maar het meisje opende toch de deur en liet hem binnen, waarop zij dadelijk heensloop met het lid van het hoofdbestuur, dat voorloopig met de voorbereiding en het onderzoek dezer aange legenheid is belast, een plan, dat tot grondslag moet dienen van voorloopige besprekingen. De j schrijver stelt zich voor, dat het beoogde doel het beste zal kunnen worden bereikt door de oprichting van een Nationale Maatschappij tot Bevordering der Landverhui zing, waarvan zooveel mogelijk overheidslichamen (rijk, provin ciën en gemeenten) instellingen van algemeen nut, vereenigingen, welke de landverhuizing in het algemeen bevorderen, of welker doel rechtstreeksche of middel lijke behartiging van de belangen der landverhuizers voorschrijft of toelaat, lid zullen moeten zijn. Het doel der Maatschappij zal omvatten ZONNEBRAND KLOOSTERBALS1M 1. Een zoo uitgebreid mogelijk onderzoek instellen naar moge lijkheid van vestiging van Neder landsche emigranten in de ver schillende daarvoor in aanmer king komende deelen der wereld, welke zich in het bijzonder uit strekken tot de terreinen waar georganiseerde groepen landver huizers zich kunnen neerzetten. 2. Het krachtig ter hand nemen van de opwekking tot landver huizing, van het organiseeren der landverhuizers en van hunne per soonlijke voorbereiding tenonzent. 3. Het regelen van de reis en den overtocht naar het nieuwe vaderland. 4. Het bevorderen van de stichting van Nederlandsche land bouwkolonies in den vreemde welke met de „Maatschappij" en een zoo blij gelaat, dat men dui delijk zien kon, hoeveel zij te lijden gehad had van de luimen harer meesteres. Marie zat in een leunstoel, over de volle ontbloote blanke schouders had zij achte loos een shawl geworpen en met een misnoegde uitdrukking schikte en rukte zy aan den krans, die zich slingerde door de volle rood achtig blonde lokkeD. Zy scheen niet nieuwsgierig te zijn naar zijn mededeeling, want zy lokte die niet uit door een vraag en de vorschende blikkeD die zij nog steeds wierp in den penantspiegel tegenover haar, toouden dat haar opmerkzaamheid op hetoogeublLk Dog geheel gericht was op haar tooi. Alexander ging naast haar zitten en begon toen te spreken zonder daartoe uitgenoodigd te worden. »Het doet mij leed, Marie,» zeide hij, »dat ik uw genoegen moet verstoren met een treurig bericht, zoo ernstig, dat dit invloed moet uitoefenen op ons geheele volgend leven. Zy kleurde licht. »0, ge bedoelt de kleine op merkzaamheden, die de kamer heer m(j bewyst? Ik bid u, laat de wereld praten wat ze wii, ik weet hoe ik rnjj heb te gedragen het moederland in verbinding zullen staan. 5. Het kweeken en in dienst houden van een garde van pioniers, aan wie het onderzoek in het immigratieland, de voor bereiding der landverhuizing ten onzent en de eerste inrichting der nieuwe vestigingen kan wor den toevertrouwd. 6. Het leggen van een blij vende n band tusschen de geor ganiseerde nederzetting in de verschillende landen. Allen, die in het vraagstuk belang stellen, worden uitgenoo digd hun oordeel hetzij openlijk uit te spreken, hetzij persoonlijk kenbaar te maken aan den schrij ver van het bedoelde artikeltnr. dr. P. H. W. G. van den Helm, lid van het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Verbond, Den Haag, Laan 34. Hagel- en stormramp Bij den penningmeester van het Prov. Watersnood Comité kwam ten bate van de slacht offers der hagel- en stormramp tot dusver in het belangrijk be drag van f45219. Het comité vertrouwt, dat de opbrengst der reeds gehouden of nog te houden inzamelingen in de overige 25 gemeenten (w.o. ook Middelburg) van welke nog geen gelden in kwamen, naar evenredigheid niet minder zal zijn. Gelijk bekend, worden alle gelden overgemaakt aan het Na tionaal Steuncomité te 's-Graven- liage, in welks dagelijks bestuur zitting heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland. Dit comité zal ten slotte hebben te beslissen over de vergoeding der geleden schade, doch reeds thans kan de verzekering worden gegeven, dat de slachtoffers der hagel- schade in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, voor zoover en naar mate zij daarvoor in aanmerking komen, in die vergoeding zullen deelen. Vacantiereis der Konicgin. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de Koningin om met Prinses Juliana op 3 en ik ben gewoon, zelf te waken over mijn eer.» Een bittere lach zweefde om zijn lippen »cr komt geen sprake ran Marie »bet verwondert mij, hoe ge dadelijk denken kunt, dat een onaangename tijding moet betreffen het openbaar oordeel over uwe vriendschap met Landry. Ik hoop, neen, ik houd my overtuigd, alleen de laster zou mij daaromtrent droeve tydin- gen kunnen brengen. Wat ik u heb mede te deelen betreft vader.» »Vader?« viel zij hem in de reden, niet mij, niet u Laat dan toch die zaak, waar ge u zoo plechtig voor hebt neergezet, rus ten tot morgeD, Alexander, ge ziet hoe haastig ik beD, Mina is heden zoo onhandig, dat het niet is om uit te houdeD, en met baar onhandigheid vermorst zij den tijd. Wanneer g(j nu nog komt en mij de gewichtige geschiede nissen van uwen vader wilt ver- telleo, dan zal ik nooit klaar komen.» By deze woorden stond zy op en wilde juist aan de bel trekken, maar haar man hield haar terug, Wordt vervolgd.) o— Noudat ek 'n ooi en 'n lam het, sê eiken „Dag Pietl" (Afr spreekwoord.} AXELSCHE m&mt es^S,; COURANT. is een onaangename keer zijde van het genoegen der warme zomerdagen Akker's Kloosterbalsem voorkomt echter bij tijdig gebruik het open gaan der huid, verkoelt, verzacht de pijn en geneest. Geen zomervacantie zonder Geert Goud zoo goed. AKXSR's

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1