Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. halen, in hun werk verlammende passage uit een raadsverslag heusch door gespatieerden of vetten druk niet nog aan te dik ken. Dat is zeker niet de roeping eener nobele het publiek belang dienende en niet op sensatie be luste pers.* Zeker, hoe kort eerst opgetre den, ook de Raad van Toezicht der Z. V. W. zal wel al fouten gemaakt hebben. Dr. Schaepinan schijnt eens gezegd te hebben Critiek of po lemiek is uit den booze. Zeker is het dat het meestal naar be neden haalt en de behartiging van het publiek belang in den weg staat, wijl meestal voortge sproten niet uit lust tot opbou wen, maar tot afbreken, uit min edele motieven als naijver, intrige of dergelijke. Waarom, alvorens te schrijven over iets, waarbij ook de eer en het werk van per sonen, die zich waarlijk toch al jarenlang genoegzaam vaak voor het publieke leven opgeofferd hebben, zich niet eerst behoorlijk op de hoogte gesteld Bij mij, die uit den aard der zaak, toch wel het beste met de feiten op de hoogte behoort te zijn, heeft geen enkel criticaster ooit eenige inlichtingen gevraagd en dat ter wijl bij de geheele Z-Vlaarr.sche Waterleiding niets is wat het daglicht niet zien mag en het een publieke zaak is van nu reeds 20 gemeenten. Zeker, sommigen zijn teleur gesteld omdat zij niet in de zaak zijn betrokken op een of andere wijze, of niet benoemd zijn tot dit of tot dat. Anderen probeeren te visschen ten eigen bate in water dat zij eerst troebel willen maken, omdat zij b.v. als agenten of tusschenhandelaars wat willen verdienen aan leveranties van buizen of andere voorwerpen Weer anderen willen langs aller lei weg trachten zich er in te dringen om belast te worden met bouwleiding voor geheel of ge deelte. Tegenover al die zaken wenscht de Raad van Toezicht met al zijn leden fier en frank te staan en zelfstandig de belangen, hun toe vertrouwd, naar beste weten en eer te betrachten. Ik hoop en vertrouw dat dit ook met alle commissarissen zoo zijn zal. Deden dat de raadsleden in het algemeen belang ook, dan zou de waterleiding op de beste wijze en het spoedigst tot stand komen en zouden ook de afzijdig blij vende gemeenten eerder inzien hoe zij geschaad zullen worden door niet dadelijk toe te treden. Men heeft ons niet willen geloo- ven, noch ook de voorstelling van zaken destijds gegeven door het comité van actie in bond met de door de regeering daarvoor aangewezen ambtenaren. Ieder die een weinig de zaken onbe vangen wil bestudeeren zal toe geven dat dit verkeerd gezien is. Het spreekt vanzelf dat in de toekomst, het ligt in de lijn der ontwikkeling, ook de andere ge meenten toch zullen willen aan sluiten. De huidige raadsleden, die daartoe niet konden besluiten, zullen door hun opvolgers in la tere jaren zeker niet vriendelijk hiervoor worden herdacht. Maar laten dan nu ook de 20 aandeelhoudstersgemeenten door werken en niet zelf oorzaak zijn van vertraging en schade óm die straks lafhartig te werpen op per sonen of collega's die zich met den meest mogelijken ijver voor die goede zaak hebben gegeven en dat op den duur toch slechts zullen kunnen en willen doen bij sympathie met hun streven en vertrouwen in hun werk. Geeft goeden raad als Gij ze weet en de zalven kent, maar breek niet af, de zaken niet eens kennende Alles wacht thans op de be sluiten van enkele gemeenteraden. Definitief kan niet een directie of bouwbureau aangesteld, als niet de geldleening collectief is afge sloten en goedgekeurd door de betrokken Ministers. De Raden van Toezicht en Commissarissen treft dus geen verwijt, wel de raden die dan om deze, dan om gene reden nalaten de gevraagde besluiten te nemen. Zoo ook de kwestie van tarieven. Deze zijn niet aan de orde. Later wordt onder 's Ministers goedkeuring dit vastgesteld en gekozen voor kamertarief of een ander tarief. En voor zoover het loopt over de tarieven waarop de begrooting is gebaseerd, had men daarover moeten spreken voor het besluit tot deelneming. Niet nu dat ge- nornen is. Intusschen zijn ook die tarieven, bedrieg ik mij niet, lager dan zij in Schouwen zullen zijn lager ook dan in Tholen ep. Z - Beveland. Ik heb gemeend een protest te moeten doen hooren tegen de toch in den grond der zaak „las- tarlijke" beschuldigingen vooral tegen den Raad van Toezicht. Ik hoop dat zijn leden evenals de meerderheid der commissaris sen hierin geen reden zullen vin den om hun arbeid, die zware verantwoordelijkheid op hen legt en van meerderen hunner exor bitant veel energie en tijd kost, waarvoor vele criticasters harte lijk zouden bedanken als zij het moesten doen, in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen in den steek te laten, waartoe begrijpe lijkerwijze sommigen neiging ge voelen. *(Wat dat spatieeren betreft, daarvoor verdient o.i. de pers geen blaam. Het duidelijker doen uitkomen van sommige uitdruk kingen in een rede of uitspraak welke zaak ook betreffende, trekt immers even zeer de aandacht der tegestanders als die der voor standers en alzoo hebben beide partijen gelegenheid daarvan in 't bijzonder nota te nemen. In casu zal wellicht de heer Diele- man juist in die spatieering aan leiding gevonden hebben om naar zijn opvatting recht te zetten, wat z.i. scheef stond. Red). AXEL, 12 Juli 1927. Mej. M. Mattelé, van Drie Schouwen, behaalde Zaterdag 9 Juli het diploma voor coupeuse van de Ned. Modevakschool-Ver eeniging. Zij is leerlinge van de Eerw. Zusters te Wachtebekc. Dé 17-jarige bezit nu 3 diploma's en hoopt het volgend jaar met nog een 4de de kroon op het werk te zetten. Ter verbroedering. Onder voorzitterschap van den heer J. Stolk, Voorzitter van het muziekgezelschap te Zaam- slag, vergaderden enkele dagen geleden de besturen der mu ziekgezelschappen van Axel, Hoek en Zaamslag, met het doel gedurende, den zomer elkander te bezoeken ten einde daar beurte lings concerten te geven. Genoemde vereenigingen toch benutten alzoo de vrije Zaterda gen, en zoeken op deze wijze ontspanning. De resp. bezoeken zullen worden gebracht te Hoek op 16 Juli a.s., te Zaamslag op 27 Augustus en te Axel op 10 September. Ieder gezelschap speelt een uur doch een officieel karakter wordt aan deze bezoe ken niet gegeven. Ongetwijfeld moet dit tot verbroedering en vriendschapszin leiden, en kan dit misschien de eerste schrede zijn op het pad naar de vorming van een bond voor O. ZeeuwscfU Vlaanderen. Derhalve trekken Axel en Zaamslag Zaterdag naar Hoek met de tram van 2.45 uur. Reiskosten zijn heen en terug 60 cent, wat wellicht velen zal bewegen om eens met „Concor dia" mee te reizen. Terug gaat het met de tram var. 11 ure. „Orplio". De zangvereeniging „Orelio" mag zich in toenemenden bloei verheugen. Ging zij met 64 wer kende leden naar het concours te Cortgene, thans melden zich dagelijks nieuwe leden aan, zoo dat bij de a.s. uitvoering dezen winter wel een 80-tal leden het podium zullen betreden. Jammer echter, dat niet meer mannelijke leden toetreden, vooral gehuwde mannelijke leden zag men gaarne komen met diepliggende stemmen of hooge tenoren. De koorklank zou er zeker bij winnen, en het karakter van een „vlaskooi" dat sommigen eraan geven, zou daar- j door ontnomen zijn. Vrijdagavond had te Koe wacht bij Ch. Swarteleé een ver gadering van de Bestuurs- en werkende leden van de fafaren maatschappij „De Eendracht". Besloten werd de vereeniging niet te ontbinden, maar te trach ten tot bloei te brengen. Ver schillende nieuwe leden hadden z;ch aangegeven, zoodat de fan fare een 30 tal werkende leden zal tellen. Tot directeur werd benoemd de heer L. van Waes te Moerbeke. Zondagnacht brak brand uit in de landbouwschuur van R. de R. te Clinge. Het houten met stroo gedekt gebouw stond in korten tijd in lichte laaie, zoodat niet veel meer gered kon worden. Paarden en koeien stonden in de weide, doch een paar kalveren en enkele varkens, alsmede de land bouwwerktuigen, werden een prooi der vlammen. (Zei.) Dezer dagen slaagden in het Pensionaat te Hulst voor Costumière van de modevakschool den Haag de dames H. Gijsel van Koewacht, L. Vereecken en M. van Damme beiden van Hontenisse, Bij het deze week gehouden eindexamen aan de R K. Middel bare Handelsdagschool te Hulst, werd aan de 7 candidaten, die aan het examen deelnamen, het einddiploma uitgereikt in eene gehouden openbare bijeenkomst. De geslaagden zijn Mej. Agues Colsen, Terhole, en de heeren P. de Vuijst, Koewacht, J. de Bruijne, Zuiddorpe, P. Geene, Terhole, A. Vermeersen, Hulst, B. de Rechter, St. Jansteen en W. Cappendijk, Kloosterzande. Vrijdag werd de heer M uit Sas van Gent, het slachtoffer van een zakkenroller. De heer M. die de wekelijksche markt te Gent bezocht en zich per elec- trische tram naar de plaats zijner bestemming wilde begeven, kwam op den wagen tot de minder aangename ontdekking, dat hem z'n portefeuille met een waarde van f 700 Hollandsche en Bel gische bankbiljetten was ont vreemd. Het was op de elec- trische tram op dat moment zeer druk, waarvan de zakkenrollers gebruik hebben gemaakt, om hun slag te slaan. Van een en ander is bij de politie aangifte gedaan. Den laatsten tijd komt het in de van Arteveldestad meermalen voor, dat reizigers het slachtoffer worden van deze oplichters voor zichtigheid is aldus zeer aan te bevelen. Z. Koer. Uit Terneuzen Heden kwam de Raad van Terneuzen bijeen en kwam als voornaamste punt in behandeling de kwestie der waterleiding. We ontvingen daaromtrent een uit voerig verslag, doch moeten het helaas wegens het late uur be korten. Het voorstel van B. en W. om een leening aan te gaan voor de Z. VI. W. van f718 000, was aangehouden, daar op voor stel van dhr. Verlinde besloten was om eerst een onderzoek in te stellen aangaande tarieven en verplichte aansluiting. De commissie Geelhoedt-Schee- le, die daartoe naar het Rijksbu reau in Den Haag is geweest bracht bij monde van den voor zitter, burgemeester Huizinga, rapport uit en deelde o.m. mede, dat de Waterleiding ten opzichte van de verplichte aansluiting staat of valt en de jaarlijksche kosten ioopen van f 15 tot f33. Een me terstelsel werd niet aanvaard, aan gezien men dan de regenbak te veel zou gebruiken vermoedelijk zal men kamerstelsel nemen, doch een tarief staat niet vast, terwijl voor de gemeenten beroep open staat bij den Minister. Voorts is de controle zoo scherp, dat fraude in de toekomst wel uitgesloten zal zijn. Dhr. Hamelink was niet be vredigd en vroeg wat te doen, als de N.V. ontbonden wordt en of er reeds aankoopen zijn gedaan, waarop de Voorz. antwoordde, dat een terrein van 100 H.A. grond was aangekocht voor f 150.000, doch de h.h. Geelhoedt en Scheele merkten op, dat die aankoop voorwaardelijk is ge schied en nog op de goedkeuring van den Minister wacht. Dhr. Vertinde bleef vreezen voor de hooge tarieven en be rekende, dat Terneuzen f45000 per jaar zal moeten opbrengen voor water, dat thans niets kost. De groote plaatsen moeten voor de grensplaatsen opdraaien. Ook wees hij erop, dat Terneuzen, dat V7 van het kapitaal voor de waterleiding moet opbrengen, niet beter in het bestuur is ver tegenwoordigd. Hij handhaafd zijn voorstel om de leening te verwerpen en met andere ge meenten te trachten de Venn, te ontbinden. Na een heftige discussie tus schen de heeren Hamelink, Ver linde, Scheele en den Voorzitter, werd het voorstel met negen tegen vier stemmen aangenomen Tegen stemden de h h. Freriks, de Jager, van Driel en Hamelink. De tentoonstelling der Z L. 31 Zooals bekend is, is dit jaar de kring „Walcheren" van de „Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland" aan de beurt om een tentoonstel ling te geven. Deze nu wordt gehouden op 21 Juli aanstaande, te Middelburg op een terrein, dat vlak bij de stad ligt. Behalve de inzendingen van paarden, velelandbouwwerktuigen enz. zullen zijn geexposeerd een model aardappelbewaarplaats, eenheidsboerenwagen en tuin bouwkassen. Zij die van plan mochten zijn het schoone Middelburg met zijn drukke marktdagen op Donderdag te bezoeken, raden wij aan dit bezoek te doen, op Donderdag 21 Juli a.s., en dan tevens een kijkje te gaan nemen op boven bedoelde Landbouwtentoonstel ling Bij Kon. besluit zijn herbe noemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Middel burg, mr. H. v. d. Beke Callenfels Oostburg, P. Erasmus en A. AAijs Neuzen, J. Huizinga. Sportnieuws. Zondagmiddag speelde Axel I alhier met enkele invallers tegen een elftal van Vigor te Hamme. Voor de rust, die inging met 2—2, waren beide partijen vrij wel even sterk. In de tweede helft was Axel, gesteund door den wind, sterker, waardoor de Oranjemannen Dog 3 doelpunten wisten te maken en ten slotte met 5 2 wonnen. Bij de op eerste kermisdag te openen bekerwedstrijden voor voetbalclubs zullen achtereen volgens tegen elkaar opkomen H. V. V. uit Hulst tegen Wils kracht van St. Nicolaas, Axel tegen Sportkring van Kieldrecht en Oranje uit Sas van Gent tegen C. V. V. van Clinge. De fanfare zal de wedstrijden met muziek opluisteren. Zondag verloor Terneuzen met 5—0 van Hulst. Zondagmiddag is te Schore in de Schelde bij het zwemmen verdronken de 21-jarige mej. J. B. uit Kapelle. Enkele uren daarna is het lyk van de onge lukkige naar de ouderlijke wo ning aldaar overgebracht. Vrijdagavond was de 24- jarige mej. M. D., wonende Schiedamsche Dijk te Rotterdam bezig haar haren te krullen. Zy verwarmde de taDg met een spiritus-toestelletje dit viel on verhoeds om, zoodat de kleeren van de vrouw in brand geraak ten. Door haar gegil kwamen buren toegesneld, die haar klee ren zooveel mogelyk van het lichaam rukten, doch niet konden verhinderen dat de vrouw zeer ernstige brandwonden bekwam. Zij werd in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis over- gebfacht. Door een trein iatusschen HekeDdorp en de halte Lange Ruige Weide, een motorryder, komende uit de richting Utrecht, bij een onbewaakten overweg overreden en gedooi. Het lijk werd onherkenbaar verminkt. Tot dusverre kon de identiteit van het slachtoffer niet worden vastgesteld. Het uitzicht bij be doelden overweg is vrij goed. Te Amsterdam was Dins dagnacht een hevige brand uit gebroken. Van alle kanten w^rd de brandweer gewaarschuwd. H°t vuur bleek te woeden by de Hollandsche Betonmaatscbappij, atdeeling Astaltwegen. Het hou ten gebouw stond in lichte laaie. Met drie stralen werd het vuur bestreden. Er bleef van de fabriek niet veel meer dan een geraamte over. Er werd voor het uitbreken van den brand in vier ketels teer gekookt. Deze teer dient voor het aanbrengen van een geruischloos dek op de AmsterdamscbestrateD.De wacht in de fabriek ontdekte het vuur te midden van den ketel. Het houten gebouw zoowel als de teerproducten waren goed voed sel voor het vuur. De architect G. Haseborg en de smid H Smid, beiden uit Vlachtwedde, keerden per motor van de militaire inspectie te Sellingen terug. Haseborg stuur de, Smit zat op de duo. Ter hoogte van Jipsinghuizen reed door onbekende oorzaak de motor tegen een paal van de electriscbe wegverlichtiDg. Beide berijders waren op slag dood. Haseborg werd n 1. tegen den paal gesmakt, zyn hoofd werd verbrijzeld en zijn borstkas in gedrukt. Smid werd op den grond geslingerd en brak den nek. VerduisteriDg. De Rotterdamsche recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den expeditie-baas A. F. M B in dienst van een scheep vaart-maatschappij te Rotterdam, die voor ceelhouders groote par tijen cacaoboonen bad opgesla gen, waarover B. het toezicht had. Het is geblekeD, dat B. voor ruim 11.000 aan cacao boonen heeft verduisterd. Hij is te Aalsmeer, waar hij na zijn vlucht uit Rotterdam werd op gemerkt, aangehouden en in Rotterdam in het Huis van Be waring opgesloten. B verkeerde in financieele moeilijkheden en trachtte aan geld te komen. Hij vroeg twee exDiditeurs, een paar hoDderd gulden te leen. Zij weigerden dit, doch waren wel geneigd goederen te koopen Dit bracht B. er toe eenige balen cacao- booneD, die zich in het pakhuis bevonden, aan hen te verknopen voor een derde van de waarde. Gedurende eenige maanden le verde B elke week een paar balen, doch met de ontvangst kon hij zijn tekort niet dekken. Ten slotte maakten de expe diteurs afspraak, dat zij met een motorboot voor het pakhuis zou den komen en daar een lading cacaoboonen zouden innemen. Op den afgesproken tijd waren zij aanwezig. 181 balen cacao boonen, elk van 64 K.G. werden iügeladen en de expediteurs ver kochten deze cacaoboonen aan eenige cacaofabrieken te Rotter dam met een winst van meer dan 100 pet. Inmiddels had B. de vlucht genomen, doch werd Zaterdag te Aalsmeer aangehouden. Bij zijn verhoor verklaarde hij met ongeveer 3000 Daar Amsterdam te zijn gegaan. Daar was bij beroofd van zyn porte feuille, waariD 2500 zat. Van de rest had hij geleefd tot den dag van zyn aanhouding. Te Den Haag werd een 52-jarige voetganger, door een onbekend gebleven fietser, waar- schynlyk een slagersjongen, aan* gereden. De aangeredene klaagde over inwendige pijnen en werd naar z(jn woning gebracht, en is daar denzelfden nacht overleden, ver moedelijk tengevolge van en b(j de a»nrjjditfe bekomea letsel. "■""■■■■■■■■■■■"■■■'■"■■■■I

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2