Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a iideren Zeenwsch-Ylaamsclie Waterleiding-Maatschappij. No. 28. DINSDAG 12 JULI I 927. 43e Jaarg. I V**f J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. 'f* M Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post L Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. 1 tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Van den heer mr. P. Dieleman te Middelburg, voorzitter van bovengenoemde Maatschappij, ontvingen we gisteren een ver zoek tot opname van onderstaand schrijven. Ofschoon we dit schrij ven reeds in enkele andere bla den lazen en er dus volgens persgebruik aanleiding was om het stuk ter zijde te leggen, willen we bij uitzondering daarvan af wijken, om het belang der zaak en ook omdat het ter verduide lijking kan dienen van hetgeen over de handelingen van de Z.-Vl. Waterleiding-Mij is en wellicht nog zal worden geschre ven en gesproken. Het luidt aldus Naar'aanleiding van het Raads- verslag der jongste raadszitting der gemeente Ter Neuzen, hebben meerderen zich aan beschuldi gingen, bedekt of openlijk, ge waagd tegen het bestuur of den Raad van Toezicht der Z.-Vl. Waterleiding-Maatschappij. Gelijk men zich niet geroepen gevoeld heeft behoorlijk eerst te infor- meeren daar, waar men volledig van alles op de hoogte is, al vorens op onverantwoordelijke wijze wantrouwen te zaaien in personen en hun beleid en een voor het maatschappelijk leven zoo belangrijke zaak als een waterleiding in hare totstandko ming te bemoeilijken, heeft men ook niet de beleefdheid gehad aan mij als voorzitter van dien Raad van Toezicht de kranten, waarin een en ander voorkwam, te zenden. Ik heb dan ook niet alles gelezen, maar ik acht het toch van belang om de zooge naamde grieven onmiddellijk te weerleggen, voorzoover ik ze las. Aan de orde is in de gemeente raden het uitvoering geven aan de contractueele verbintenissen der gemeenten zoo in overeen komst voor de oprichting der Maatschappij als tengevolge van hun zijn van aandeelhoudster, en alzoo te nemen: a besluiten tot (90 Dat hy op deze wijze in Prui- sischen dienst trad, kwam hem zeer gewenscht voor, hy behoefde in een vreemden staat en bij de zeer ongeregelde oorlogsjaren geen vrees te koesteren voor ontdek king en hij had van Roda genoeg vernomen over diens familieaan gelegenheden, om antwoord te kunnen geven, als ooit iemand, die den naam kende, hem iets vragen zou. De eerste verlegen heid, waarin hy geraakte, werd veroorzaakt door een brief uit Saksen van de zuster van den overledene, die na verloop van tijd in eene courant zyn inlijving in Pruisischen dienst gelezen had en hem overlaadde met teedere verwijten, omdat hij haar zyne terugkomst noch zyn bestaan ge meld had, terwijl zij zoovele smar telijke tranen om hem had ge weend, Zij deelde hem mede dat huDne moeder gestorven was, hem zegenend, dat z(j zelve zon der steun en bescherming in de het aangaan van de noodige geld- leeningen, teneinde, te kunnen storten op de aandeelen en het reservefonds, geheel conform hun eerder aangegane verbintenissen. b. besluiten tot wijziging en aanvulling der bouwverordeningen betrekkelijk de geëischte ver plichte aansluiting bij de water leiding. In sommige Raden heeft men dat niet begrepen en haalde er andere zaken bij. Graauw en Koewacht besloten zelfs tot te niet doening praktisch der eerder aangegane verbintenissen, alsof men aan contractueel en statuair op de gemeente rustende ver plichtingen eenzijdig zich kan onttrekken. Graauw is daarop teruggekomen en nam de ge- wenschte besluiten voor de geld- leening evenals voor de ver plichte aansluiting hetgeen vol komen logisch is en de gemeente vrijwaart voor groote schade. Sommige gemeenten moeten nog besluiten en kunnen door hun traagheid oorzaak worden dat de waterleiding weer een jaar later klaar komt en allerlei bezwaren ook finantiëel zich gaan voordoen, doordat niet zoo voordeelig een en ander geschieden kan. De Raad van Toezicht meende han gende den tijd voor het nemen dier besluiten met de voorbe reiding, die toch al zoo lang duurt, te moeten voortgaan o.a. a. door het zoeken naar een goed directeur, teneinde een voor dracht aan de aandeelhouders te kunnen doen b. door te raadplegen op welke wijze het beste de bouw- directie ware in te richten c. door voorloopig de noodige terreinen te laten waardeeren en zoo mogelijk in voorkoop te nemen, behoudens de goedkeu ring van commissarissen en Minister van Arbeid (terreinen aangewezen door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, door den Minister met de technische voorbereiding belast) d. door na te gaan. gehoord het Rijksbureau, hoe op de beste en voordeeligste wijze de water wereld achter gebleven, hare liefde geschonken had aan een Fransch officier, met wien zij binnen korten tyd in het huwe lijk zou treden, en verzocht hem haar zijne broederlijke toegene genheid niet te zullen ontrekken ter wille van dal huwelijk en te bedenken, dat de liefde niet vraagt naar den stiyd der vol keren. Ook verzocht zij hem om volmacht te zenden, opdat de aangelegenheden der erfenis zou den kunnen geregeld worden en uitte den vurigen wenscb, hem nog ééomaal te zien, voor zij baren toekomstigen echtgenoot volgde naar zijn vaderland. Maar ook uit deze verlegenheid wist bij zich gelukkig te redden hij verontschuldigde zijn zwijgen door den draDg der omstandig heden, zond haar een door het gerecht erkende verklaring, dat hij geheel van de erteDis afzag ten gunste der zuster en was eindelijk voorzichtig genoeg, er bij te voegen, hoe een in Rusland stijl geworden vinger de oorzaak was, dat hij nog steeds slecht en onleesbaar schreef. Op deze wijze was het verschil in het hand schrift opgehelderdj een hartelijke brief om te danken van de zus ter was het laatste, wat hij ooit leidingbuizen waren aan te schaf fen en welke daartoe moesten worden genomen. Van een aan koop kan uit den aard der zaak nooit sprake zijn, dewijl immers de geldleeningen nog niet tot stand waren gekomen. Ook hier was het voorstel om een inschrij ving te openen uitgegaan van het Rijksbureau, hetwelk een bestek en voorwaarden had opgemaakt en aan de daarvoor in aanmerking komende fabrieken dit had rond gezonden in overleg met den Raad van Toezicht. Dit aantal is uit den aard der zaak beperkt tot eenige fabrieken in Duitschland, Frankrijk en België, terwijl op verzoek van ondergeteekende daaraan een Engelsche is toege voegd. Beperkt omdat er niet meerderen geschikt waren. Het is de gewone manier van doen. Men kan er over ver schillen of zij practisch is, maar gelijk bij een openbare aanbe steding al spoedig conclave ge maakt wordt, is dat ook hier bij het beperkte aantal gegadigden, al heel gemakkelijk te doen. Te meer waar de meeste fa brieken zoo niet alle, die gegoten ijzeren buizen maken, waarop inschrijving gevraagd werd, tot een verbond waren toegetreden of althans zich aan elkander hadden verbonden. Dit had dan ook tengevolge een naar het oordeel van het deskundige Rijks bureau, te hooge inschrijving, zoodat zelfs van voorloopige gunning met het noodige voor behoud geen sprake kan zijn. Had die inschrijving eenige maanden eerder kunnen plaats vinden (hetgeen niet kon, omdat niet eerder een bestek klaar was) het zou mogelijk geweest zijn dat lager was ingeschreven, gelijk dat bijv. voor Schouwen is ge beurd, alhoewel het daar een veel kleiner aantal buizen betreft en het risico voor stijging van grondprijzen van materialen waar uit de buizen moeten gemaakt worden, bij een grooter aantal en over een verwijderden duur van levering vanzelf voor de be trokken fabrieken grooter is, het- nog van haar hoorde. En hier schenen werkelijk alle zwarig heden opgelost. Miiller diende in de jaren '14 en '15 met onderscheiding, klom tot mijoor en nana na den vrede zijn ontslag uit Pruisischen dienst, om op aandringen van eenigen zijner kameraden met hen in een uaburigen staat, onder voordee- lige vooruitzichten in een nieuw te organiseeren leger te treden. Van nu af ging zijn leven voorbij in onafgebroken rust; de beelden uit zijn jeugd werden zwakker en zwakker, hyzelf vergat het vaak, dat hij niet de heer Von Roda was. Zijn vader, de oude onderwijzer, was lang reeds ge storven, toen hij nog op het gym nasium was, niets was er dat hem deed verlangen naar zijn geboorteplaats en hem wellicht had kunnen verleiden tot waag stukken ot onbezonnenheid. Na eenige jaren huwde hy met een beminnenswaardig meisje uiteen oudadellijke aanzienlijke familie die hem eenig vermogen aan bracht. En zijn huwelijk met baar was in alle opzichten gelukkig. Hy werd geacht en geëerd door iedereen, h(j waa eerlyk in woord en daadedel in zyn denken, was hy wel streng jegens ande- geen tot hooger inschrijving moest leiden. Inmiddels deed zich de vraag voor of niet aanzienlijk kon worden bespaard door het nemen van een ander systeem dan dat van gegoten ijzeren buizen, althans voor een groot deel der leiding. Ook dit moet onderzocht. Inder daad werd van bevoegde zijde dat met kracht en klem beweerd voor een systeem, hetwelk in verschillende landen op groote schaal reeds verscheidene jaren werd toegepast, doch hier te lande onbekend was, alhoewel het in België door geheel Vlaande ren o a tot in St. Nicolaas, vlak bij onze prise d'eau, en te Selzaete locaal is toegepast. Technisch wordt dit onderzocht door liet Rijksbureau, inderdaad verbeeldt de Raad van Toezicht of die van Commissarissen zicii niet dat te kunnen. Wat leeken wel kunnen, dat is nagaan hoe het oordeel is van mannen uit de praktijk, hoe hun cijfers van aankoop en van onderhoud luiden en hoe in 't algemeen hun oordeel en raad is. Omdat het een zaak van zoo groote beteekenis is, werd uit de Raden van Commissarissen en van Toezicht een commissie be noemd, om een en ander na te gaan en daaromtrent te rappor teeren. Dit geschiedde om nog een belangrijke andere reden. Het komt bij dergelijke groote werken menigvuldig voor dat vrij spoe dig, binnen den kortst mogelijken tijd een offerte moet geaccepteerd worden of althans er over moet worden beslist, wanneer in een gegeven geval een of andere fa briek in de gelegenheid is een zeer gunstige offerte te doen. Teneinde de verantwoordelijkheid te dekken en dat niet aan een enkel persoon zelfs al was hij nog zoo technisch bekwaam over te laten, oordeelen wij juist omdat het een zaak is der ge meenten, een comissie te moeten benoemen, die voorloopig zou kunnen accordeeren en met een voorstel voorzien van het advies van de technische leiding bij commissarissen kon komen. Voor wel zaken van veel minder be ren, maar strenger nog jegens zichzelf. De ontwikkeling van zijn geest, de rijkdom van zijn kennis schitterden ook in deze nieuwe positie en baande hem den weg tot eer en onderschei ding. Zoo werd hy overste, ge neraal, minister van oorlog, eD hij genoot niet alleen de openbare achting, maar ook het voile ver- irouwen van zyn vorst. Alexan der's lichtzinnigheid veroorzaakte aan zijn hart de eerste droefheid, bracht zyn trots de eerste wonde toéaan diens trouwdag knoopte zich al zijn later ongeluk vast. Toen was het dat Nortel, wiens vrouw door Felioita's bemidde ling nog steeds in de stad ver toefde en die, gevonden na lang zoeken, ook door de goedheid van den heer Gerland geplaatst was, voor het eerst hem zag. Hy her kende Roda dadelyk en besluot op hetzeltde oogeublik, deze ont dekking, die hem rijker winst beloofde dan het matig loon in de sigarenfabriek, zich ten nutte te maken. Nortel had wel reeds meermalen den naam Von Roda hooren noemeD, want zyn vrouw en kinderen hadden nog altijd veel goeds van Alexandergenoten, maar er waren zooveel Von Roda's op de wereld, zyn kapitein had lang als deze, benoemen de ge meenteraden de commissie. Het is dan ook volkomen gerecht vaardigd, en juist een blijk van groote voorzichtigheid en goed beleid dat dit hier ook geschiedt. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke commissie, wil zij haar taak behoorlijk opvatten, daartoe ook bijeenkomen moet en een onderzoek moet instellen en daar voor op reis moet Wat hierin te laken valt, is een raadsel. Wie daarvan maakt dat een ondes kundige commissie beslist op eigen gezag welke buizen gekocht moeten worden en aan welke prijzen, sticht opzettelijk of uit onkunde, wantrouwen en tast de leden van die commissie in hun eer en goeden naam aan. De Raad van Toe zicht noch die van de Commis sarissen noch bedoelde commissie noch wie ook heeft buizen ver kocht of in voorkoop. Zonder technischen bijstand en voorlich ting of advies gebeurt dat ook niet en dan nog onder voorbe- -houd van goedkeuring van den Minister van Arbeid. Het is dan ook een groote onwaarheid dat dit zou geschied zijn of dat door een onderhandsche aanbesteding duizenden guldens voordeel aan de Maatschappij zijn ontgaan. Precies het tegendeel is een feit dat alleen een onderhandsche onderhandeling tot een veel gun stiger aankoop kan leiden dan een publieke aanbesteding, die bij mijn weten nooit in een der gelijk geval plaats heeft of rede lijker wijze plaats grijpen kan. Juist dan wordt men de dupe van een opzetcontract. Veeleer dan ook maar in eenig opzicht te laken, is de gestie van de Raden van Commissarissen en Toezicht dan ook te prijzen. Van een niet goedkeuren van onkosten en dan nog welk een luttel bedrag door den Minister van Arbeid, is nooit sprake geweest, en de directie van het Rijksbureau heeft dat ook niet medegedeeld. Men behoeft dus deze wantrouwen veroorzakende en hen, die de kastanjes uit het vuur moeten hij in Rusland zien sterveD, hij dacht er riet aan, dat die in Mul ler weder kon zyn opgestaan. Zoodra hij dit echter wist, nam hij zijn maatregelen daarnaar en hij verried aan niemand de plot seling oDtdekte goudbron, waainit hij alleen wilde putten. En een goudbron werd het inderdaad de minister van ooriog die aan den aard en de wijze, waarop Nortel zich bij hem liet aanmelden, da delijk zag, dat zijn vroegere gezel hem herkend had, was voorzich tig genoeg, hem dadelijk tot zich toe te laten en te onderzoeken hoa vast het geloof aan zyn per soonlijkheid W8s. Hy wist genoeg toen Nortel binnentredend, da delyk met volkomen zekerheid zeide Goeden dag, Miiller, ik weusch u geluk met uw adel en uw bevordering, my gaat het niet zoo goed. Gy hebt voor Uwen Adelbrief stellig geen penniDg betaald, ik weet, dat zulk eene seiwisseling geld bost en wil daarom de betaling in ODtvaugst nemen en kwitantie daarvoor af geven, ik ben toch degene aan wien het toekomt, omdat ik toch werkelijk de eenige ben, die u den adel, zij het ook niet verieenen, toch behouden laten kan. (Wow# xxrvolgd.) MM»»—»

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1