PUROL er op Van "Rossem^^^abak in PATENTVERPAKKING Binnenland. De mededeeling over den stand der electriciteitsvoorziening werd naar de afdeelingen verwezen, waarbij aan den heer Onderdijk werd toegezegd dat er geen be zwaar is, dat dit gelijk wordt behandeld met het voorstel van Ged. Staten tot het toekennen van een maximum van f 500.000 aan de P. Z. E. M. voor over neming van plaatselijke* electrici- teitsnetten in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Tevens werd de heer Onderdijk op een desbetreffende vraag door den voorzitter geantwoord, dat er geen bezwaar bestaat daarbij ook gegevens uit het verslag der Provincie te betrekken, al wordt dit thans voor kennisgeving aan genomen. In de Woensdag gehouden ver gadering, was aan de orde de benoeming van 6 leden van Ged. Staten. Alvorens daartoe werd over gegaan, legde de heer Welleman eene verklaring af, waarin hij zeide, dat niemand noch officieus, noch officieel met zijn fractie overleg gepleegd heeft voor de benoeming van leden van Ged. St. Evenmin heeft spr. uit de bladen dienaangaande iets kun nen vernemen. Zijn fractie staat dus voor eene verkiezing, waar van zij den uitslag niet kent. Steeds meer wordt het de ge- gewoonte, dat men bij aanwijzing van leden van Ged. St. zooveel mogelijk de evenredige vertegen woordiging toepast. Spr. hoopt, dat ook de Staten van Zeeland dit zullen doen, en hij vraagt dat niet uit een oogpunt van partij belang, maar uit een van provin ciaal belang. Het college van Ged. St. heeft uit te voeren de besluiten, welke door de Prov. St genomen zijn en welke vaak in onderling overleg tot stand zijn gekomen. Nu kan het niet anders dan goed 2ijn, dat de uitvoering in denzelfden geest gebeu.t en spr. acht dat het best gewaarborgd als alle groepen, welke aan de totstandkoming der besluiten me dewerkten, ook medewerken aan de uitvoering daarvan. Bovendien hebben Ged. St. vele besluiten te nemen, waarop de Prov. Staten geen invloed kunnen uitoefenen. Ook dan weer kan het niet anders dan goed zijn, wanneer daarbij de stem van alle geestesstroo- mingen wordt gehoord Opgrond hiervan doet spr. een beroep op de leden der Staten om bij het uitbrengen hunner stem hiermede rekening te houden. En hij doet dit te geruster, nu zoowel spre kers fractie als die der S.D A P. versterkt zijn teruggekomen en hij vooralsnog niet wil aannemen, dat met opzet de democratische gedachte buiten de dagelijksche leiding van het bestuur der Pro vincie wordt gehouden. Bij de hierop volgende stem mingen werden tot lid van het Gedeputeerd college herkozen de heeren J. A. van Rompu met 28 stemmen, Mr. P. Dieleman met 29 stemmen, P. F. Fruijtier met 25 stemmen, A. van der Weijde met 29 stemmen, Air. Dusseldorf met 29 stemmen en Van de Putte met 29 stemmen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd benoemd de heer Wallien met 21 stemmen. De heer Onderdijk (s.d a.p.) had nog eenige illusie gehad dat met de kleine partijen rekening zou worden gehouden doch ook deze is hem ontnomen. Deze verkiezing was vooruit vastge steld, zonder de kleine fracties erin te kennen. Uit protest heeft spr.'s fractie unaniem blanco ge stemd. Hij protesteert tegen de wijze waarop de groote fracties de kleine in deze hebben be handeld, en hoopt niet, dat zij met de maten gemeten zullen worden, als waarmee zij thans meten. Bij stukioopen van huid en voeten doorzitten, zonnebrand en smetten maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest In de zaak Reuvers, ontslagen chef bij de P. Z. E. M. werd met 21 tegen 20 stemmen be sloten deze te verwijzen naar den Raad van Beheer. In zake het adres-Rosa werd eenzelfde besluit genomen met 25 tegen 16 stem men. Hofbericht. H. M. de Koningin zal op 15 Juli de mijnstreek in Limburg bezoeken vergezeld door den Prins-Gemaal. Geen vreemd gespuis in huis Naar gemeld wordt patrouil leeren thans langs de Brabantsche en Limburgsche grenzen politie- troepen om de Belgische ver spreiders van annexatie-pamflet ten te weren. Wat i stern doet. Te Rhenen werd door de s.d.a.p. geprotesteerd tegen de wijze waarop een stem ongeldig was verklaard en in plaats van hun candidaat een anti-revolu tionair werd gekozen. Ged. St. van Utrecht stelden de protesteerende partij in het gelijk met het gevolg, dat niet de anti-revolutionaire, maar de so cialistische candidaat den raads- zetel innam. De uieuwe spelling. Volgens het Ned. Cor. Bureau is er niets bekend van regeerings- plannen omtrent het nieuwe spel lingvraagstuk, waarvan „de Maas bode" gewag maakte. eens gefluisterd„er zijn geen centen". We achten dat een smoesje, waarmee men een be delaar van de deur jaagt. Im mers, als er centen zijn dan gaat men groote reizen maken tot ze weer op zijn voor de kleine uit stapjes en zoo zouden we juist in dat motief een aanleiding moe ten vinden, om als er geen een ten zijn, dan de fiets te nemen en naar Axels Festival te rijden. Men zal er met en voor weinig centen veel kunnen genieten. De Huisvlijt- en Industrie- tentoonstelling De commissie voor deze ten toonstelling vergaderde deze week met het bestuur der V. V. V. ten einde den stand van zaken weer eens nader te bespreken. Ze zitten niet stil en ijveren dagelijks om de zaak zoo goed mogelijk te doen slagen. Het is zeker ver heugend daarbij den steun te mogen ondervinden van vele in zenders, want de belangstelling is buiten verwachting. Wat de huisvlijtafdeeling betreft komen inzendingen op ieder ge bied en uit alle deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen. Eveneens beloven de industrie stands heel wat, want uit alle hoofdplaatsen des lands zijn aanvragen van fabrikanten gekomen. We hoorden adressen noemen uit Amsterdam, Rotterdam, Breda, Groningen, 's Hertogenbosch, Leiden, Vlis- singen, Middelburg, enz. Natuurlijk zal het aan attractie niet ontbreken, zoodat er ook volop van muziek zal kunnen I AXEL, 8 Juli 1927. Woensdagavond ongeveer 11 uur ontlastte zich boven deze gemeente weer vrij zwaar weer. We hoorden echter van geen on gelukken. Het Festival. We vernemen, dat het festival, dat alhier ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van Concor dia zal worden gegeven, op vol doende medewerking mag reke nen èn van de zijde van het pu bliek èn van de zijde der zuster verenigingen. Door de burgerij werd ruirn f 500 bijgedragen in de kosten, en al is dat nog wat beneden de begrooting, toch stemt het be vredigend en geeft dit sommetje misschien aanleiding voor sommi ge twijfelaars om de hand eens over het hart of liever de porte- monnaie te strijken en nog een duit in 't zakje te doen. Dan is reeds medewerking toe gezegd van een twaalftal vereni gingen. Gezien de plaatselijke ligging van Axel in het centrum van Zeeuwsch-Vlaanderen, zou den er echter wel wat meer mu ziekcorpsen mogen verwacht wor den. Als we zien, hoe gemak kelijk en zonder hooge kosten b.v. onze plaats te bereiken is van Terneuzen Sas van Gent en Hulst en we moeten dan con- stateeren, dat die besturen er het zwijgen toe doen, dan vraagt men zich af, of de vroegere gezind heid van goede nabuurschap is geslonken, dan wel of men zich er boven verheven acht om de aloude gezelligheid, die een fes tival intercommunicaal geeft, weer te doen opleven. Er wordt wel worden genoten. We hoorden, dat ook pogingen aangewend worden om een voordrachten avond te organiseeren. Dat zou wel amusant zijn. Flink opgetreden. Zaterdag geraakte op de Sassing een knaapje van een jaar of acht spelenderwijs in het kanaal. Een andere jongen, de 11-jarige Ferd. Claessens stond erbij en zag dat het ventje voorover in het water lag, terwijl nog slechts één been op den kant bleef. Hij ontstelde even, doch had de tegenwoordig heid van geest om den jongen eruit te trekken, wat hem ook gelukte. Toen de kleine drenkeling daar lag, was hij reeds als levenloos en zonder zich te beraden begon onze Ferdinand den jongen te rollen, zoodat deze begon te braken en heel wat water kwijt raakte. Hij kwam bij, doch was vermoedelijk nog te suf om huis waarts te keeren, zoodat Ferdinand den jongen aanried om thuis droge kleeren te vragen. De vader, de winkelier Klaassen, besefte in welk gevaar zijn jongen was ge weest en was wat blij, dat deze aan een wissen dood was ont snapt door het flink optreden van den kleinen menschenredHer. Het mooie ervan is ook, dat Ferdinand zoodanige voldoening smaakte van zijn daad, dat hij niet de minste aanspraak maakte op dank of belooning. Auto ongeval. Woensdag had op Spui een auto-ongeval plaats, dat wegens de minder snelle vaart, betrekke lijk goed is afgelooppn. Door weigering van het stuur en ver moedelijk ook van de remmen, geraakte een huurauto uit deze gemeente, waarin een drietal dames, benevens de chauffeur, van den weg, reed door een prikkeldraadversperring en over een buis, wat alles remmend werkte, doch niet kon verhoeden dat de auto tegen een boom aan botste en de passagiers, die hevig schrokken, min of meer verwon dingen kregen. Een van haar, mevr. Boogaert, liep een gebroken puls op, en een bloedende wo ide aan den bovenarm, zoodat zij genoodzaakt was om terug te rijden en geneeskundige hulp te vragen. Nad3t een voorloopig verband was gelegd, kon de reis meteen volgende gelegenheid worden hervat. Een paar viervoetige passagiers kwamen met den schrik vrij, doch de auto werd belang rijk beschadigd. Waar de familie B. Axel ver liet, om zich te Middelburg te vestigen, zal dit afscheid, zoo juist op de grens dier gemeente, haar wel lang in het ge heugen blijven. Kerktelefoon voor minver mogenden. De Geref. Diaconale Conferen tie in de classis Axel, had o.m. de vraag te behandelen „Wanneer minvermogende ge meenteleden door den kerkeraad in staat worden gesteld, gebruik te maken van een inrichting als kerktelefoon, is dan de diaconie aansprakelijk voor de kosten die dit meebrengt Na breedvoerige discussie werd met algemeene stemmen de volgende conclusie aangenomen. De Classicale Diaconale Con ferentie als boven, gehoord de bespreking der broeders en het advies der adviseurs, spreekt een stemmig als haar oordeel uit, dat het ter beschikking stellen van een kerktelefoon voor gemeente leden die den dienst des Woors niet kunnen bijwonen, behoort tot de rechte institueering van den eeredienst en de verzorging der leden, weshalve zij meent dat de kosten die door minvermogenden niet .kunnen worden gedragen, dienen te worden bestreden uit de inkomsten van den eeredienst en alzoo niet ten laste komen van de diaconie. Dinsdagavond sloeg de bliksem in een schuurtje van de Gebr. De Guchtenaere te Koe wacht, waarin men bezig was vlas te bewerken. In een oogen- blik stond het schuurtje in lichte laaie en niets kon gered worden Ook een rund kwam in de vlam men om. Doordat de arbeideis van de in de nabijheid gelegen vlasfabrieken spoedig ter plaatse waren, bleven de aangrenzende gebouwen gespaard. Onder de gemeente IJzen- dijke is. in den Zuiddiepepolder het onweer ingeslagen indeschuur van den landbouwer Van der Slikke. De schuur met inhoud werd een prooi der vlammen. Verpachting staatsgronden. Dinsdag werden te Terneuzen door den Ontvanger der Registra tie en Domeinen te Hulst, ver pacht 98.90.85 H A. Staatsgronden in den nieuwen polder in het Hellegat, en van perceelen dijk van de Van Lijnden- en Willem III polders, onder de gemeenten Zaamslag, Boschkapelle, Stoppel dijk en Ossenisse. Er was voor deze verpachting groote belangstelling en de uitslag bewees, dat er nog ondernemen de lieden zijn die durven bieden. De landen werden verpacht voor een gemiddelden prijs van f 132 50 per Gentsch gemet of 44 aren 56 centiaren. De verpachting geschiedde voor den tijd van 6 jaren. De totale opbrengst be loopt ruim f29.000. Opening ran de jacht. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw is bepaald, dat de jacht geopend zal zijn voor patrijzen van 29 Aug. 1927 tot 1 Jan 1928; voor houtsnippen van 29 Aug. 1927 tot 26 Febr* 1928; voor fazanten van 3 Oct. 1927 tot 1 Jan. 1928 (voor hennen) en tot 29 Jan. 1928 (voor hanen) voor wilde eenden van 25Juli 1927 tot 1 Jan. 1928; voer hazen van 3 Oct. 1927 tot 1 jan 1928. Do waterleiding. Men schrijft ons Naar we vernemen, bestaat het plan om binnen kort een verga dering te beleggen, om dep stand van zaken, de Zeeuwsch-Vlaam- sche Waterleiding betreffende, eens klaar en duidelijk onder het oog te zien, in verband met al- leilei geruchten, die daaromtrent loopende zijn. Genoodigd zullen worden de Raadsleden der bij de „N.V." betrokken gemeenten, be nevens de Raad van Beheer en de Commissie van Toezicht, als mede vertegenwoordigers van het Rijksbureau. In een circulaire zullen plaats en tijd der vergadering worden vermeld en zal er tevens op ge wezen worden, dat het wensche- lijk is, dat die gemeenten, welke nog geen gelden voor de Water leiding Mij. hebben gevoteerd, alsnog een afwachtende houding aannemen, tot meer definitieve plannen van uitvoering en prijs bepaling bekend zijn. Ook zou men gaarne zien, dat met de benoeming van een di recteur voor de Waterleiding Mij., welke zeer aanstaande is, geen haast werd gemaakt, en die al thans niet plaats had, vóór be doelde vergadering is gehouden. In tegenstelling met de vele bijeenkomsten, die reeds door de N.V. onderling zijn gehouden en waaromtrent heel weinig uitlekt, zal bovenbedoelde vergadering ook voor de pers toegankelijk zijn. Het schijnt, dat ernstige po gingen in het werk worden ge steld om ten halve te keeren, eer men heelemaal in den dwaaltuin geraakt is. Dinsdagmorgen moest te Selzaete een zekere P. P., een 55-jarige man, een sooit vierkant ponion naar Gent brengen en had dit hiertoe aan de „Alice", het beurtvaartuig van Selzaete op Gent, vastgemaakt. Juist buiten Selzaete, waarschijnlijk door het te vlug varen, schepte de bak water en kwam P., in het kanaal terecht. Het ongeluk werd niet tijdig opgemerkt, zoodat hulp te laat kwam opdagen. De „Alice" voer, zoodra de kapitein het on geluk bemerkte, onmiddellijk te rug en stelde vruchtelooze po gingen tot redden in. Enkele toeristen, die het inci dent zagen gebeuren, sprongen ijlings te water doch mochten er niet in slagen, den drenkeling boven te halen. Na ongeveer twee uren dreggen, werd het lijk gevonden. loop der bevolking. Gedurende de maand Juni zijn in de gemeente Axel Ingekomen: Elias van den Broeke, zonder beroep, Noordstraat B 8, Zierik- zee. Catharina Chr. Maas, dienst bode, Stationstraat G 4, Stoppel dijk. Sara Suz. Scheele, huishoud ster, Koestraat D 72a, Hoek. Egbert Vogelvang, gasfi ter, Armendijk H 47b, Steenwijk. Irma M. van Overmaire, dienst bode, Watervliet L 13, Vlissingen. Adriaan Verpoorte en dochter, zonder beroep, Spui N 94, Zaamslag. Maria A. Jansen, dienstbode, Guiskil P 35, Hoek. Cam. L. de Brouwer, land bouwersknecht, Kijkuit K 37, St. Jaasteen. Wilhelmus J. Mercx, bouw kundige, Walstraat O 28, Bergen op Zoom. Cornelia L Kolyn, onderwijzer, Spui N 98, Groede. Arend Bakker, gasfitter, Ar mendijk H 47h, Barneveld. Anna de Jonge, dienstbode, Capellepolder M 9, Zaamslag. Jan Gorsse, gasfitter, Armen- dyk H 47h, Goes. Jan Dieleman, arbeider, Bui tenweg H 10, Nieuwer-Amstel. Josepbus Kerckaert en echtg, landbouwer, Kijkuit K 37, OHnge, BOBBY lichte Baai 25 cent TABA 20 ZEEPAARD 15 BLACK BIRD Zware ShOff 15 MORST NIET SCHEURT NIET GEEFT GEEN KORT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2