Landbouw. Gemengd Nieuws. de Regeering geadviseerd een wettelijke regeling te treffen voor het instituut van de fabrieksart- sen. Daarvoor zal noodig zijn de wijziging der Ongevallenwet 1921 in dien zin, dat op wette lijken grondslag aan verschillende ondernemingen geneeskundige diensten kunnen worden ingesteld en dat aan de onderneming met een erkenden geneeskundigen dienst verschillende faciliteiten zullen worden verleend, voorna melijk bestaande in vrijstelling van het doen van aangifte van ongevallen op de wijze, voorge schreven in de Ongevallenwet 1921. Het spreekt van zelf, dat deze vrijstelling maar niet zoo zonder meer kan worden verleend en de commissie heeft dan ook een aan tal punten opgesteld, waarop in het bijzonder gelet zal moeten worden. Zoo zullen in de eischen moeten worden gesteld, waaraan de geneeskundige dienst van de onderneming moet voldoen, wil zij voor het verleenen der facili teiten in aanmerking komen en zal een orgaan moeten worden aangewezen, dat beoordeelt o aan deze eischen wordt voldaan Verder zullen de ongevallen moe ten worden bepaald, waarvoor vrijstelling van aangifte kan gel den. Tegenover die vrijstelling van aangifte zal de onderneming de verplichting worden opgelegc tot het aanhouden van een on- gevalsregister, waarin zij zelf alle ongevallen moeten aanteekenen Dan zullen nog waarborgen moe ten worden gegeven aan den door een ongeval getroffene, opdat deze niet hetzij direct, hetzij in de toekomst nadeelige gevolgen ondervindt van de nieuwe 'rege ling. Met name zullen de toe kenning en uitbetaling der tijde lijke uitkeering geregeld moeten worden. Verder zullen er waar borgen moeten worden getroffen tegen verjaring van de aanspra ken der verzekerden, zooals die thans in de ongevallenwet 1921 zijn gegeven en welke waarbor gen anders met achterwege blij ven van de aangifte zouden komen te vervallen. Verder moeten er regelingen getroffen worden voor het geval dat de onderneming liquideert, enz. Ten slotte is er nog een teere kwestie. Er moet n.l. een doelmatige regeling komen voor het geval de arbeider een anderen geneesheer zou wenschen dan den aangewezen fabrieksarts. Al deze voorwaarden zijn echter van se cundaire beteekenis. Hoofdzaak is, dat de fabrieksarts, waarop zooveel is afgegeven, in elk op zicht de toets der critiek heeft kunnen- doorstaan en indien de Regeering, waaraan vrijwel niet behoeft te worden getwijfeld, het rapport der commissie aanvaardt, binnen kort een wettelijke grond slag zal verkrijgen. Met recht mag dan ook gezegd worden, dat het werk van deze Staats commissie niet tevergeefsch zal zijn geweest. Uit Londen wordt gemeld, dat onzen gezant, Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen een ernstig ongeval is overkomen. Hij werd door een autobus overreden en naar een hospitaal vervoerd, waar 'n driedubbele breuk aan het rechterbeen, benevens vele kneu zingen werden geconstateerd. De gezant is later op den dag naar zijn privé woning vervoerd. De laatste berichten luiden naar om standigheden niet ongunstig, hoe wel de patiënt vooral hevig lijdt aan de gevolgen van den schok. AXEL, 5 Juli 1927. Donderdag bemerkten eenige werklieden in de rijtuigenfabriek van den heer de K. alhier, dat de machines opeens onregelmatig liepen en luisterend hoorde men terzelfder tijd hulpgeroep. Toen men onmiddellijk daarop in de machinekamer afdaalde, zagen ze hun kameraad D. naast de motor liggen, terwijl hem de kleeren ge deeltelijk van het lichaam gerukt waren. D. was door de machine gegrepen, doch kwam er naar omstandigheden goed af, al is het dat hij ongeschikt was tot werken en eenige dagen rust moest nemen. Ook in de electrische in richting voor houtbewerking van den heer Van L. had een ongeval plaats. Doordat een der zoons te dicht bij de zaag kwam, ter wijl deze in werking was gesteld werd zijn hand gegrepen en zoo danig ingezaagd, dat de dokter de deelen bij elkaar moest kram men. De aanslag te St. Jansteen. De verslagene overleden. Onder groote belangstelling en niet minder deelneming van hen die den algemeen bekenden de Meester betreurden, is heden diens stoffelijk overschot ter aarde besteld, nadat de H. Mis, aan zijn nagedachtenis is opgedragen. Onnoodig te zeggen, dat deze plechtigheid door velen werd bij gewoond, want de verslagene telde tal van vrienden uit hoofde van zijn betrekking als verzeke ringsagent en hoofdagent eener loterij-onderneming. Zooals we in ons vorig num m.er meldden, was Vrijdag het bewustzijn bij den verslagene nog niet teruggekeerd en alzoo de flauwe hoop, die men Donderdag koesterde, tot niet -geworden, zoodat de man, die ongehuwd is, in den nacht van Vrijdag op Za terdag is overleden, zonder eenige inlichtingen te hebben kunnen geven, maar zonder ook tot zijn moeder een laatste vaarwel te kun nen zeggen. Men begrijpe hun smart, waar de jongeling Zondag opgewekt ter kermis ging en in zoo'n toestand werd thuis gebracht dat hij enkele dagen later over leed, zonder eenig woord van troost. Geen wonder, dat de politie in dit geval met dubbelen ijver trachtte den snoodaard tot be kentenis te brengen, op wien zulke zJware vermoedens rustten, wat dan ook inderdaad gelukt is. Zaterdagmiddag is het lijk van de M. naar het R. K Ziekenhuis te Hulst overgebracht, in afwach ting van het parket uit Middel burg, dat een nader onderzoek zou instellen. We vernemen, dat de dader met het lijk is gecon fronteerd en zelfs de plaats heeft aangewezen, waar hij een paal had genomen, om daarmede zijn prooi aan te vallen. Hij is een zekere M. P., landbouwersknecht te St. Jansteen, die naar we ver namen, zoodanig gevreesd is, dat niemand omtrent hem inlich tingen durfde verschaffen. Hij is thans naar Middelburg over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Het moet den bewoners van St. Jansteen geen hongen dunk geven als men ziet hoe de couranten worden ingelicht, zoo wel de Belgische als de Holland- sche bladen en ook de gewes telijke. Zoo lazen we in een naburig blad een bericht overgenomen uit het Handelsblad van Antwer pen, omtrent de bloedige aanran ding van den zoo treurig om het leven gekomen H. de Meester te Heikant, waarbij de feiten geheel bezijden de waarheid worden voorgesteld. Nu kan men in dat blad vrijwel vertrouwen stellen, maar toch getuigt het van weinig scherpzinnigheid, dat waar nie mand getuige was van het geval en het slachtoffer zonder bewust zijn was, dat men dan melden kan, dat de jonge man door drie kerels zou zijn aangevallen met knuppels. En wat nog meer in het oog loopt is, dat Zaterdag in enkele Hollandsche bladen opnieuw mel ding werd gemaakt van een vechtpartij tusschen twee „land bouwersknechts", en een van hen in het „ziekenhuis is opgenomen en overleden, welk bericht blijk baar gretig door andere bladen ook uit den omtrek is overgeno men, na melding van het eerste 2;eval. Beide berichten gelden het zelfde feit en hoe dat precies is toegegaan, zal alleen de justi tie bekend zijn, indien zij althans de overtuiging hebben, dat de verklaringen van den aangehou dene op waarheid berusten. Intusschen is hij die het leven heeft moeten laten, er het ergst aan toe. Vrijdagavond kwam de auto van den heer van W. uit West- dorpe aangereden, toen te Sas van Gent twee jongens achter op den wqgen sprongen. De chauf feur niets bemerkend, reed door. Ongeveer 1000 meter verder vie len ze door onbekende oorzaak van den wagen en kwamen zoo danig te vallen, dat één van hen een arm brak en de ander danig aan het hnofd werd geblesseerd Geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. M- Crt - Geslaagd aan de R. K Kweekschool voor onderwijzeres sen te Moerdijk, voor het examen nuttige handwerken, de dames C. van Hecke te Axel en S. Stock man te Sluiskil, die tevens ge slaagd zijn voor de akte L. O. Geslaagd voor het eind examen aan de 3-afdeeling aan de R. H. B. S. te Terneuzen, de dames A. E. Ruijsch van Dug- teren te Axel, C. A. Stuffken te Terneuzen, en de heeren A. H L. de Bel te Sas van Gent, P. J. A. van de Valk, W. de Bruijne en C. J. W. van de Peijl allen te Terneuzen, en J. Scheele te Axel. Eén candidaat wegens ziekte teruggetrokken. Te Terneuzen wordt Don derdag a.s. de tweede Zeeuwsch- Vlaamsche R K. Onderwijzersdag gehouden. Des voormiddags wordt een le zing gehouden over pestalozzi, des namiddags treedt op de heer J. Boezer, Den Haag, met ver schillende voordrachten. Zaterdagmiddag is te Koe wacht in een vergadering van vlasbewerkers onder leiding van den eerw. heer pastoor en in tegenwoordigheid van den edel achtb. heer burgemeester een vereeniging van vlassers opge richt, na uiteenzetting van doel en middelen door den voorzitter van den bond te St. Jansteen, den heer Van Helsland, die zooals bekend is, ook zitting heeft in de Rijkscommissie. Ook gaf de secretaris van den Steenschen Bond een lezing, die door langdurig applaus werd beantwoord. Te Hulst heeft de collecte voor de stormramp f562 opge bracht. Te Koewacht f92,67. Door de vergadering van denZeeuwschen Polder- en Wa- terschapsbond, welke dit jaar te St. Philipsland werd gehouden, werd in de plaats van den heer Pr. Kerckhaert te Westdorpe, die niet voor herkiezing in aanmer king wensch e te komen, benoemd de heer C. H. H. Plasschaert te St. Jansteen. De heer J. J. Risseeuw van Oostburg werd herkozen. Hagelscliade Zeeuwsch-Vlaanderen. Bij den Hagelslag op 31 Mei j.l. werden 84 van de 431 deel- genooten van de Onderling'e Ver- zekerings-Maatschappij tegen Ha- gelschade in Zeeland, uitgezon derd het voormalig 4e district, gevestigd te Hulst, door hagelslag getroffen. De verhagelde deelgenooten wonen in de Gemeenten Axel, Boschkapelle, Graauw, Hontenis- se, St. Jansteen, Koewacht, Stop peldijk, Westdorpe, Zaamslag en Zuiddorpe. Na gedane schattingen werden de aan de deelgenooten uit te be talen vergoedingen vastgesteld op een totaal bedrag van f71108.75 De vergoedingen aan de deel genooten, waartoe zoowel klein- als groot-landbouwers behooren, varieeren van f 10612.75 tot f 13.66 Waar de Onderlinge Verzeke- rings-Maatschappij, behalve de loopende premiën een bedrag van ruim f 125000 in kas heeft, zullen, indien dit jaar verder geen buitengewone rampen voorkomen, die bedragen volledig worden uitbetaald. Te betreuren is het, dat nog slechts een betrekkelijk gering aantal landbouwers tot de On derlinge Verzekerings-Maatschap- oij zijn toegetreden. Het bestuur wekt, zooals uit de in dit num mer voorkomende advertentie blijkt, allen tot toetreden op. Sportnieuws. Zondag werd de finale van de bekerwedstrijden te Selzaete ge speeld tusschen Selzaete en Axel Na een kwartier verlenging won het Axelsche elftal met 3 2 en kwam daardoor tevens in het bezit van den uitgeloofden beker. Koribal. Zaterdagavond speelde alhier Rapide 11 een wedstrijd tegen Seolto I van Terneuzen. Van den uitworp wordt direct flink aangepakt en aangezien beide partijen vrijwel tegen elkaar op wegen, verkeeren beide doelen beurtelings in gevaar. Gesteund door den wind is Rapide vóór de rust echter iets meer aanvallend, en neemt zij door een zeer for tuinlijk doelpunt de leiding(1 -0). Na de hervatting verliest het spel van haar aantrekkelijkheid, doordat eer. dichte motregen den spelers het meesterschap over den glibberigen bal doet verliezen. Seolto schijnt zich hieraan heter te kunnen aanpassen dan Rapide er. de Axelsche verdediging moet dan ook herhaaldelijk alle zeilen bijzetten om de doelpunten te voorkomen. In den stand komt echter geen verandering meer, zoodat de Axelsche reserves hun 2e overwinning hebben te boeken. Bij Seolto speelde het aanvals- vak een goeden wedstrijd. Bij Rapide vlotte het in den aanval niet zoo goed als in het midden vak en verdediging. Er was weinig publiek, waartoe het druilerige weer meewerkte. Maar toch zou ook een meer gunstig gelegen terrein de club wel ten goede komen. Provinciale Staten van Zeeland. Het Prov. wegen plan. Ged. Staten wijzen Prov. Staten op de wegenbelastingwet, uit welk fonds o.a. kosten van den aanleg, de verbetering en het onderhoud van de krachtens de zelfde wet aan te wijzen wegen worden bestreden. Welke wegen daartoe zullen worden aangewezen, hangt af van de plaatsing, hetzij op het Rijks wegenplan, hetzij op het Provin ciaal wegenplan, waarvan de in stelling en de inrichting eveneens bij deze wet worden bepaald. In verband met de voornemens der Regeering, zijn Ged. Staten na rijp beraad en met in aan merkingneming van alle h.i. van belang zijnde factoren, zoowel dus van die, welke uit de eigen aardige behoeften van de ver schillende deelen der Provincie voortvloeien, ten slotte tot den volgenden staat van wegen voor het Prov. plan gekomenzij hebben die voorloopig en be houdens goedkeuring van Prov. Staten aan den Minister van Waterstaat voorgedragen. Op Schouwen en Duiveland. De weg Zierikzee—Brouwersha ven en Brouwershaven—Burgh, 28,7 K.M. Op St. Philipsland, de weg Zijpe—grens, 9.1 K.M. Op Tholen, de weg Tholen— Scherpenisse Stavenisse 19 6 K.M.Tholen—Oud-Vossemeer 6.6 K.M. Op Noord-Beveland, de wegen Goes—Katsche Veer 5.8 K.M KapelleWemeldinge 4.3 K.M. s Gravenpolder Ovezande Borsselen—Heinkenszand—'s H. Arendskerké 25.5 K.M. Op Walcheren, de wegen Mid delburgVeere 6 K.M Middel burg— Oostkapelle Domburg Westkapelle Zoutelande Kou- dekerkeMiddelburg 37.6 KM,; Koudekerke—Vlissingen 5 K.M. lyiiddelburgVlissingen (nieuwe weg) 6.1 K.M. In W. Zeeuwsch Vlaanderen de wegen Schoondijke—IJzendijke -grens 9 K.M.Pontebrug Philippine Nieuwvliet Zuid- zandeCadzand 6.7 K M. In O. Zeeuwsch-Vlaanderen de wegen Neuzen—Axel 8,9 K.M.; Axel—Drie Schouwen—Absdale Hulst 11.4 K.M.Annapolder Zaamslag—Rustwat 14.3 K.M; Drie Schouwen—Westdorpe Sas van Gent 8 5 K.M.Drie Schou wen—Roode Sluis 4.5 K.M, Samen 270.8 K.M. Ged. Staten stellen Prov. Staten voor hun te machtigen, al het noodige te doen verrichten, om te bevorderen, dat de daarin voorkomende wegen worden op genomen in het definitieve Prov. wegenplan de onderhandelingen met de regeering zullen er door vergemakkelijkt worden, en, wat vooral van beteekenis is, het groote doelde algemeene wegs- verbetering en het verkrijgen van een behoorlijk wegennet ook in dit gewest, zal er een stap nader door komen tot zijn verwezen lijking. De voorloopige vaststelling van dezen staat houdt thans geene beslissing in t. a v. de eigenlijke verbeteringen der daarin vermelde wegen, zoodat daarmede noch omtrent de volgorde, waarin of het tempo, waarmede, n o c h ook omtrent de wijze, waar die ver beteringen zullen plaats hebben, iets wordt gedecideerd. Te Vlissingen vroeg Zaterdag avond een man aan een jongetje van 10 jaar een eindje met hem mede te gaan de jongen deed dit, doch een broertje ging de ouders waarschuwen. Deze von den den man met den jongen in de omgeving der Burgerschool, en dadelijk zette de man het op een loopen. M.Crt. Gisteren is het Marineschool- vliegtuig S 8 in een vrille ge raakt en neergestort. De 2 inzittende vliegeniers werden gedood en de machine zwaar beschadigd. Als mynheer ran huls is. Bij de politie te Voorburg zijn eenige gevallen van oplichting aangegeven. Aan enkele villa's meldde zich een jong persoon en vroeg of mijnheer thuis was. Werd een ontkennend antwoord gegeven, dan bood hij een auto- pomp-nippel aan, met de mede- deeling, dat deze door mijnheer was gekocht en dat mijnheer had medegedeeld, dat, indien hij nog niet thuis was, het maar betaald moest worden. Later kwam dan echter aan het dag licht, dat de heer des buizes van een en ander niets bekend was. Op deze manier heeft de jonge man reeds enkele nippels tegen een prijs van f 1.75 en f2 ver kocht. De politie tracht den man in handen te krygen. Kans op aardappelziekte. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt, deelt aan belanghebbende mede: Iq het midden en zuidwesten van ons land zijn van 30 Juni op l Juli weersomstandigheden voorgekomen, gunstig voor het uitbreken van de aardappel ziekte. Tengevolge van het zooge naamd „derailleeren" van een film, ontstond brand in de Casino Bioscoop te Leiden. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien, doch het kordaat optreden van het personeel, ge assisteerd door de spoedig ver schenen brandweer, beperkte het gebouw. Op kalme wyze werd het pu bliek door den directeur gewaar schuwd en dank zij deze zelfbe- heersching, welke een gunstigeu invloed uitoefende, ontstond geen paniek en verlieten de bezoekers zonder opwinding het gebouw. Te Koog a. d. Zaan is uit een bij het ouderlijk huis gelegen sloot het lykje van den 5-jarigen J. v. d. Meer, die sedert Woens dag 22 Juni werd vermist, op gehaald. Begrafenis met hindernissen. De „Matin" bericht uit Toulon, dat in het gehucht Brignoles de lijkwagen, waarmede het stoffe lijk overschot van een zekere mevrouw Tourniaire naar het kerkhot werd vervoerd, op een kruispunt werd aangereden door een auto, die in snelle vaart kwam aanstuiven en door den schok de kist uit den wagen op de straatsteenen sqoeet.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2