Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad &M-M voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n No. 26 DINSDAG 5 JULI 927. 43e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. tt4-} 5) Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. RQkswcgenplan. Staatsblad no. 169 bevat het Kon. besluit van den 4den Juni tot vaststelling van een Rijkswe genplan, bestaande uit een staat van de bestaande en aan te leg gen wegen, welke hoofdverbin dingswegen zuilen vormen voor doorgaand verkeer met motorrij tuigen, en een toelichtende kaart, zooals deze bij dit besluit zijn gevoegd. De staat van bestaande rijks wegen vermeidt o.a. Provincie Zeeland. 1. Middel burgGoes -Kapelle. 2. Bres- kens—Belgische grens. 3. Vlake- Hansweert. 4. Terneuzen—Bel gische grens. Provincie Noord Brabant. 5. Bergen op ZoomTholensche veer. De staat van nieuw aan te leg gen en bij anderen dan het Rijk in beheer en onderhoud zijnde wegen vermeldt Provincie Zeeland. l.Zierikzee Zijpe. 2. Goes—Hoedekensker- ke. 3. 's H. ArendskerkeWol- faartsdijksche veer. 4. Kapelle Noord-Brabantsche grens. 5. Vlis- singen—Rijksweg Middelburg— Kapelle. 6. Belgische grens bij SluisRijksweg BreskensBel gische grens. 7. Walsoorden Hulst—Belgische grens. Provincie Noord Brabant. 2. Zeeuwsche grensWeg Bergen op Zoom—Belgische grens. Kameroverzicht. Slechts twee korte vergaderin gen heeft de Eerste Kamer de vorige week gehouden. Allereerst besloot zij, gelijk verwacht kon worden, aan mr. Zillesen op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als griffier van de Ka mer. Maar daarna kwam iets on verwachts. Men had toch op voorstel van den heer De Gijse- laar besloten eenige wetsontwer pen, die nauwgezette studie vor derden", van de agenda af te voe ren en niet voor het recès in de afdeelingen te onderzoeken. Nu echter kwam dezelfde afgevaar- (88 Gelukkig had Miiller een te degelijke natuur en een te ster ken wil, om zich lang over te geven aan zijn droefheid hij schikte zich in het on vermydelijke. Het eenige dat hij onaangenaam vond, was de nauwe gemeenschap met zoovele ruwe en onbeschaafde naturen, waarby hy zich geplaatst zag, want het ongeluk wilde, dat zijn regiment, de officieren uitgezonderd, byna geheel bestond nit lieden van de laagste klasse, 't Was op een avond by het wachtvuur, dat zijn kapitein hem lezend vond en op de vraag welk boek hy las, tot niet geringe ver rassing van den jongen soldaat het antwoord kreeg, dat het Hora- tius was. Kapitein Von Roda was een beschaafd en daarby goed aardig man de jonge man boe zemde hem belang in, het eene woord bracht 'tandere voort en eer nog een uur verlnopon was, kende hy de geschiedenis van Karei. Roda beklaagde hem zoowel om het afbreken z\jner studiën, als digde verklaren, vernomen te hebben, dat de behandeling van het wetsontwerp tot financieele steun van een Centrale midden- standsbank zeer urgent was en stelde hij voor het alsnog naar de afdeelingen te verzenden. Mi nister de Geer, die aan deze wij ziging van inzicht zeker niet vreemd was, kwam de urgentie uitvoeriger uiteen zetten en be toogde daarbij, dat de bestaande bank het bedrijf niet tot October op den tegenwoordigen .voet'kan voortzetten. Men moet tijdig weten waarop men moet rekenen. En hoewel een deel der leden nog niet geheel overtuigd bleek, ver- eenigde eene kleine meerderheid van 16 tegen 10 stemmen zich met het voorstel tot in behande ling nemen, nadat bij de eerste stemming was gebleken, dat slechts 25 leden daaraan hadden deelgenomen, zoodat die stem ming niet geldig was. Hei absen tisme begint ook in de Eerste Kamer blijkbaar steeds toe te nemen. Verder werd nog een lange rij wetsontwerpen zonder stemming aangenomen, van welke alleen dat tot goedkeuring van de over eenkomst met de K. L. M., waarbij haar een belangrijke subsidie zal worden gegeven en voorts door hel Rijk zal worden deelgenomen in het aandeelen-kapitaal, niet onmiddellijk onder den hamer doorging. Minister van der Vegte greep n.l. de gelegenheid aan om de beteekenis van het luchtver keer voor ons land verder uiteen te zetten. Hij wees op den groo- ten vooruitgang van het lucht verkeer, welke het best daaruit kan blijken, dat in 1920 nog slechts 345 passagiers werden vervoerd tegen 6275 in 1926. Door deze toename wordt ook de geldelijke positie van de Mij. steeds sterker en als de tegen woordige groei aanhoudt, hetgeen wel waarschijnlijk kan worden geacht, zal het Rijkssubsidie over acht jaren geheel kunnen ver dwijnen. De Rijksaccountans- dienst houdt de Regeering steeds geheel van den financieelen toe- om zijn onaangename positie en deed hem eindelijk het voorstel om bij hem als oppasser in dienst te treden. De blos van gekwetste trots, die een oogenblik Müller's wangen bedekte, verdween spoe dig voor den welwillendan blik en de verstandige bedoeling van den kapitein. »Laat u niet afschrikken door de uiterlijke afhankelijkheid en nederigheid van znik een positie,* zeide deze, »ik doe het niet mij nentwege, maar voor u, om uw drukkendeD toestand eenigszins te verbeteren. Ik heb een goed oppasser en word eigenlijk voor treffelijk bediend, maar ik maak toch van mijn recht gebruik, om mijn bediende zelf te kiezen, zelfs op gevaar af, menig gemak te zullen ontberen en ik bied u die plaats aan. Denk er eens over na, ik denk er u mede van dienst te zyn, door een beperking van den dienst bij mijn persoon, daar ik steeds in u den beschsafden man zal eeren ook al klopt ge mijn rok nit, dan is dat toch altijd nog aangenamer dan de algemeene dienst, waarbij gij wordt gelijkge steld met lieden van de laagste soort, en waar ge vaak zijt bloot gesteld aan de ruwe behandeling van lederen onderofficier,* DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. stand der Mij. op de hoogte. Aangezien ieder gevoelde, dat ons land de K. L. M. niet kan missen, nam de Kamer het wetsvoorstel, dat het voortbestaan dier Mij. zal verzekeren, zonder stemming aan. Nadat nog eene interpellatie van den heer de Zeeuw betreffende de gunning van werken bij den bouw van de brug aan de Ko ningshaven te Rotterdam was aangekondigd ging de Eerste Kamer tot 19 Juli uiteen. Diploma voor autobestuurder. Door den A.N.W.B. en aanver wante vak- en sportverenigingen is een diploma voor autobestuur der ingesteld. De eischen voor dit diploma zijn belangrijk zwaarder dan die voor het rijbewijs volgens de Motor- en Rijwielwet 1924; zij zijn gelijk aan die voor het ge tuigschrift van de cursussen vol gens het normaal programma van onderwijs tot opleiding van auto rijders en autorijdsters, opgesteld op initiatief van de V. D. N. Het diploma is geen staatsdiploma, doch zal een zeer waardevolle aanbeveling bij het solliciteeren naar betrekkingen vormen. Het kan worden verkregen door het met voldoenden uitslag volgen van een cursus, of door het af leggen van een afzonderlijk examen. Gegevens omtrent deze cursus sen zijn onder meer te verkrijgen bij den heer L. v. Essen, School plein 28a te Utrecht. Het reglement voor het examen is verkrijgbaar na inzending van f 0.25. Door de instelling van het di ploma voor autobestuurders is het examen voor chauffeur-me canicien-monteur, dat in de laatste jaren door de K N.A.C. en de vereeniging Vakopleiding werd afgegeven, vervallen. „Vrederust". Vrijdag hield de vereeniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland haar 23ste jaarvergadering te Bergen op Zoom. Karei Muller trad de volgende week in zijn diensten had inder daad geen reden otn berouw te hebben over die verandering, want de kapitein werd hem steeds meer en meer genegen, onderhield zich vaak uren met hem en vroeg alle dienstbewijzen op een manier, welke den jongen soldaat nimmer vernederend was. Ofschoon Miiller wel van een ges'oten natuur was, deed het hem goed, nu en dan te kunnen spreken over zijn verleden of zijn toekomst, over zijn plan nen en wenschen en hy vond in den kapitein steeds een verstan dig en deelnemend raadgever. Het toeval wilde dateen van deknapen uit zijn dorp in de compagnie van zyn kapitein geplaatst was. Nortel, zoo heette hy, had zijn tijd als metselaar bijna uitgedaan, toen hij in de loting vielhij was een driftig mensch niet juist boosaar dig, maar toch vol kwade neigin gen, welke door eeD kleinigheid vaak versterkt werden. Als joDg mensch was hij Diet leelyk, de on deugd had nog geen sporen achter gelaten op zijn fnsch gelaat, en ter wyl hem dus de vrouwen niet ontvloden, waren ook de mannen niet afkeerig van de vele grappen en lastige geschiedenissen die hy wist te verhalen. Met Müller ging Aan de drukbezochte vergade ring ging vooraf een bidstond, waarbij als voorgangers optraden Ds. P. N. Kruijswijk van Vlissin- gen en Ds. M. van Empel van Middelburg. De jaarvergadering werd geleid door Ds. J. H. Donner van Breda. Vertegenwoordigd waren de 50 afdeelingen en 25 corporatiën. Uit het verslag van den secretaris en van den penningmeester over 1926 teekenen we aan, dat de vereeniging aan het einde van dat jaar telde 67 afdeelingen en 49 corporatiën, benevens een aantal afzonderlijke leden, in to taal 4333 leden. In de stichting „Vrederust" werden aan het eind van het ver slagjaar verpleegd 670 patiënten het verpleegpersoneel bestond uit 52 verpleegers en 102 ver pleegsters. In den loop van het verslagjaar werden als hersteld ontslagen 44 patiënten, als ver beterd 9 patiënten. In de ver- pleegmethode werd geleidelijk meer toepassing gegeven aan de arbeids-therapie, waarmede soms verrassende resultaten werden verkregen. Belangrijke werkzaamheden voor uitbreiding en verbetering werden in het verslagjaar verricht, ten einde aan de hoogst gestelde eischen van verpleging te kunnen blijven voldoen. De exploitatie der stichting le verde gunstige resultaten op, zoo dat een winstcijfer van f 40.200.66 werd verkregen. De winst- en verliesrekening der vereeniging geeft te zien, nadat het gunstige saldo van de exploitatie van de stichtig daarop is overgenomen, een winstsaldo van f14 716 35 Op gebouwen, machines en in ventaris werd een som van f 117.039.05 afgeschreven, waarna de bezittingen op de balans voor komen tot een bedrag van f 1.458.741.38 en de schulden tot een bedrag f 1.290 755.48. Het verschil is op de reserverekening geboekt. Aan contributiën en collecten werd een bedrag van f6133.75 ontvangen. Het voorstel van het bestuur, hij zelden om hij sprak wel op gemeenzamen toon met hem als in vroeger tijd, toen zy nog buur kinderen waren, maar toch was het geestelijk overwicht van den bediende een onoverkomelijke hin derpaal tusschen hen. De treurige veldtocht van 1812 is genoegzaam bekend met bloed staat hij opgeteekend iu de tafelen der geschiedenis, met duizend tranen en ontzaglijke smart in de harten der moeders. Ook de com pagnie van kapitein Yon Roda was bij den verEchrikkelyken slag versmolten tot enkelen, hy zelt ziek en gewond, nauw in staat hen by elkander te houder». Miil ler was nog in zijn dienst, steeds nauwer had de nood en de droef heid hen aan elkander verbonden, en Nortel, die zich bevond onder hen, die door den dood verschoond werden, sloot zich metr dan ooit aan by den kapitein en zijn lands man, verleende Miiller hulp om zijn heer, diesteeds zwakker werd, te helpen en was vooral nuttig, wanneer nu en dan een karige bete spijs ot wat drank moesten gebedeld of geroofd worden. Maar honger en koude overmeesterden steeds meer en dreigender de on- gelubkigen, deze vijanden, ver schrik kei ijker dan de levenden, om, voor zoover noodig, steun te verleenen aan de vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" ten behoeve van de verpleging van minvermogenden, werd aangeno men. Wegens periodieke aftreding van drie bestuursleden en ter aanvulling van twee vacatures, werden in het bestuur gekozen de heeren L. de Feijter van Ter Neuzen, J. Steketee van Heinkens- zand, H. R. Struve van Middel burg, L. Cijsouw van Breskens en E. van der Slikke van Poort vliet. De vergadering werd besloten mét een rede van Ds. D. A. van den Bosch van 's-Gravenhage Om de Ziel". Dit ernstig en tevens opwekkend woord, in schoonen vorm voorgedragen, word met onverdeelde aandacht aangehoord. (M. Crt.) Dc fabricksarts. Eenigen tijd geleden is door den Minister van Arbeid een Staatscommissie ingesteld onder voorzitterschap van Mgr. Nolens om rapport uit te brengen over de beteekenis van het instituut van den fabrieksarts voor de on gevallenverzekering en over de vraag of het gewenscht zou zijn aan de ondernemingen, waaraan een fabrieksarts is verbonden, eenige afwijkingen toe te staan van de verplichting betreffende de aangifte van ongevallen aan de R. V. B. Men herinnert zich wellicht hoe over deze laatste kwestie in den zomer van het vorige jaar heel veel drukte is geweest, voornamelijk in verband met de z.g. verzwijging van on gevallen in de Mijnindustrie. Eigenlijk gezegd was de instelling van de commissie een direct gevolg van deze actie, doch, zoo als meer geschiedt, zijn de druk temakers met de kous op den kop thuis gekomen. Immers de commissie heeft niet alleen een gunstig oordeel uitgesproken over de diensten, die de fabrieksarts in verschillende ondernemingen verricht ten bate van ongevallen verzorging, doch heeft ook aan verwoestten het laatste overschot van orde en tuchtwat nog kracht had om te marcheeren, dat trok naar huis in boute ongeregelde scharen, medelijden en gehoor zaamheid waren weg. Ieder dacht slechts aan zyn eigen redding, trachtte deD Duitschen bodem te bereiken, wie niet meer kon bleef liggen en noch het gebed, noch het doodgeschrei van de sterven den hield de overigen op. Ook van Roda's compagnie was niets meer bij elkander dan hij zelve, Muller en Nortel. De beide sol daten hadden alleen wel verder kunnen komen, want hadden honger od koude, vermoeiende marschea en voortdurende aan doeningen hen ook verzwakt, zoo hadden zij toch nog kracht ge noeg om verder te komen en te hopeD op redding. Maar met hun kapitein ging het iederen dag, ja ieder uur slechter, zijn gezelten sleepten hem slechts moeilyk met zich voort, telkens opnieuw smeek te hij hen, hem rustig te laten sterven in de zachte sneeuw en alleen deonverbiddellijke gestreng heid van Milder aan de eene zijde en zijn liefdevolle opofferende zorg aan de aDÖere, hadden de zwakke levensvonk nog behouden. Wordt vervolgd,) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1