Rechtszaken. lijk alle examens door de door den minister van Waterstaat te benoemen commissie van des kundigen te doen afnemen. De commissie zal dan ook bevoegc zijn verschillende andere perso nen aan te wijzen om het exa men af te nemen. Het examen geldt uitsluitend voor diegenen, welke op 1 Mei 1924 nog geen rijbewijs in hun bezit hadden. Ten overvloede maken wij on ze lezers er nog eens op attent, dat de examinandi in het bezit moeten zijn van een verklaring van een geneesheer, dat zij geen ziels- of lichamelijke gebreken hebben, welke hen beletten een motorrijtuig naar behooren te besturen. De handteekening van den medicus moet door den bur gemeester worden gelegaliseerd Zij die vóór 1 Mei 1922 een rijbewijs hebben aangevraagd in een andere provincie als waarin zij thans woonachtig zijn, moeten bij hun aanvrage om een rijbewijs ter gemeente-secretarie, dit oude rijbewijs inleveren. Aangezien, zoolang het gewij zigde Motor- en Rijwielreglement niet in werking is getreden, de nieuwe rijbewijzen niet zullen kunnen worden uitgereikt, kan inplaats van overlegging van het oude rijbewijs volstaan worden met een verklaring van de be treffende griffie, waaruit duidelijk blijkt, in welk jaar, op welken datum en onder welk nummer het oude rijbewijs aan de be trokkene werd afgegeven. De bestaande rijbewijzen blijven dan tot een nader bekend te maken datum geldig. Rtyksgelden voor den B(jz. VrQw. Landstorm. Week aan week krijgen we verslagen te lezen van gehouden landdagen van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm, het anti revolutie-instituut, waarvan gene raal Duymaer van Twist de leider is. De Bijz. Vrijw. Landst. is een particulier instituut, zij het dan ook gesteund met Rijksgelden Er is reeds meermalen van ver schillende zijden bezwaar geop perd tegen dezen Regeeringssteun. Een niet onbelangrijk bedrag wordt jaarlijks uit de Schatkist overgeheveld naar den Bijz. Vrijw. Landstorm, zonder dat de Regee ring eenigerlei zekerheid heeft, dat de gelden worden aangewend voor het beoogde doel. De staatskosten voor den Bijz. Vrijz. Landstorm zijn onderge bracht bij de begrootingen voor Oorlog en Binnenlandsche Zaken, En zoo dikwijls werd gevraagd naar het totaal dier kosten, werd naar de begrootingen verwezen. Het kan evenwel nut hebben, er op te wijzen, dat de B.V.L. het Rijk op vrij wat meer kosten komt te staan, dan in de be grootingen is aangegeven. Zoo komen b.v. de hiervoor bedoelde Landstormdagen het Rijk op heel wat kosten te staan, die niet als «uitgaven voor den B.V.L." op de begrootingen zijn weer te vinden. Het verslag van den Landstorm dag te Baarn, dezer dagen ge publiceerd, geeft in dit opzicht een, zij het dan nog maar on volledige aanwijzing. Daar was, om slechts een enkele attractie van zoo'n Land stormdag te noemen, de militaire Rijschool uit Amersfoort, die de monstraties gaf. Daar was ook een afdeeling vliegtuigen (vijf stuks) van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, voor het geven van vlieg-demonstraties. Daar waren tal van militairen, w.o. de commandant van het veldleger en andere militaire autoriteiten, allen op kosten van het Rijk aanwezig. Elke Landstormdag, en er zijn er vele, komt het Rijk, buiten de uitgetrokken bedragen op de begrooting om, op aan zienlijke kosten te staan. De vraag rijst, of dit wel in overeenstemming is met de be doeling van de Volksvertegen woordiging, die toch reden heeft om aan te nemen, dat voor den Bijzondere Vrijw. Landst. niet méér geld zal worden uitgegeven, dan in de begrooting is gevraagd. Op de wijze als nu gehandeld wordt, krijgt de Bijz. Vrijw Landst. buiten de Volksvertegen woordiging om een extra en on- controleerbaren steun, ten koste van de Oorlogsbegrooting. In tijden als deze, waarin op meer dan hardhandige wijze, be zuinigingen op het leger worden aangebracht, en verzorging van materieel en personeel van het leger veel te wenschen overlaat omdat, naar de Regeering moet erkennen, niet voldoende finan ciën aanwezig zijn, kunnen zulke niet te controleeren uitgaven voor een particuliere instelling, naar wij meenen, niet door den beugel Het budget-recht is bij de Volksvertegenwoordiging. En zr zal, afgescheiden van de vraag of men voor of tegen den B.V.L is, niet kunnen goedkeuren dat voor den B V.L. buiten de Kamer om, en langs een omweg gelden worden uitgegeven, die voor een ander doel werden toe gestaan, zegt de Avp. en wi willen met haar hopen, dat de Kamer zich terzake zal doen gelden.' Vereenvoudigde spelling. Naar «De Maasb" meldt, ligt het in de bedoeling van de re geering, binnenkort een vereen voudigde spelling in te voeren, waarbij de naamvallen vervallen en voor de e en o dezelfde regels zullen gelden als voor de a en u De uitgang lijk blijft onveranderd en wordt niet vervangen door lik. Volgens de vierde verant woording van gelden, ingekomen bij den Kon. Nationalen Bond voor Reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis", is tot en met 27 Juni j.l. ingekomen f 183.876.88. Te Batavia geland. De vlucht Amsterdam-Batavia is gisteren weer volbracht. Het vliegtuig is gisteren om 5 uur aangekomen. Het is de tweede maal dat dit succes is bereikt. Thans vloog met den vliegenier en den mon teur ook een passagier mede, nl. de Amerikaan mr. Van Laer Black. Hulde aan deze mannen. Tegelijk met deze vlucht werd in gedachten nog gevolgd de derde luchtreis, die van Amerika uit over den Atl. Oceaan werd volbracht, nl. door Byrd. Ook deze is gisteren geland in het Zuiden van Europa en heeft het record van Chamberlain weer ge slagen. Dat het niet altijd zoo voor spoedig gaat is helaas weer ge bleken te Soerabaja, waar Dins dag een Nederlandsch watervlieg tuig in zee stortte en met den piloot onvindbaar was, ondanks vele onderzoekingstochten. AXEL, 1 Juli 1927. Velen waren Woensdagochtend vroeg uit de veeren gekropen om de zonsverduistering te zien. Alsof we niet zoo wat eiken dag zons verduistering hebben. Men zou eerder opstaan tegenwoordig om de zon eens helder te zien schij nen, dan achter een nevel van wolken of achter de maan. Maar de mensch is nu eenmaal nieuws gierig en daarom liet men het niet over alleen aan de geleerden om waarnemingen te doen. Precies kwart voor zes werd n den rechterbovenhoek van den gouden bol een vlekje zichtbaar, dat langzaam grooter werd, tot men te 6,40 een gebroken gouden cirkel waarnam, die tot een sikkel vervormde en weer kleiner werd tot ruim een kwartier later de ronde schijf weer onbevlekt was. In Engeland was de verduiste ring op sommige plaatsen volledig zichtbaar, waarvoor duizenden bij duizenden in de weer waren, en er een ochtendpretje van maakten. Een gezelschap van Neder- andsche weerkundigen heeft het verschijnsel in Lapland waarge nomen. Uit St. Jansteen. Ter gelegenheid van de Ker misdagen werd hier Woesdag een zgn. Baancours gehouden, wat men in Hollandsche woorden een betrouwbaarheidsrit noemt. Er wa$ daarvoor veel belangstelling zoowel van de zijde der sport lieden, zoodat er veel deelname was, als van de zijde van het publiek, want overal waar de renners moesten passeeren en werden gecontroleerd, stonden tal van toeschouwer^. Op het dorp zelf natuurlijk "het meest waartoe de muziek het hare toe droeg De uitslag was als volgt le prijs Ph. van Acker, Sas van Qent. 2e pr. Gaston de Bruyckere 3e pr. Cesar Bogaert, St. Jansteen 4e pr. A. Meerschaert, St. Gilles Waes. 5e Oscar de Caluwé, Sas van Gent. 6j pr. A. Dhaeze, Won- delghem. 7e pr. F. Kansens, St Gilles Waes 8e pr. Edm. Duij- melinck, St. Nicolaas Waes. 9e pr. A. Marin. St. Gilles Waes. Donderdag vergaderde de Raad van St. Jansteen in voltal lige zitting. Tot de ingekomen stukken be hoorde het proces-verbaal der kasopnamen waaruit bleek, dat bij de gemeente in kas was f 7637,71 en bij het electr. bedrij f301,44. Door den gemeentewerkman P. J. Danckaert werd gevraagc om een loonsverhooging van f 0,50 per week, wat alleszins billijk werd gevonden, wegens het meer dere werk, dat de man thans aan de stratenreiniging, enz. heeft. De heer Vael vond daarbij gelegen heid om te wijzen op het feit, dat de goten ook zuiver zullen worden gehouden en er geen verstopping intreedt. De heer Vergauwe vroeg nog of die man ook wel eens aan het Rospad kwam, doch dat was niet aan de orde meende de voor zitter. Toch hield die vraag o.i. ook verband met de gevraagde loonsverhooging. Zonder hoofdelijke stemming werd het verzoek van de „Ver eeniging tot steun aan behoeftige kraamvrouwen" om f 200 subsidie ingewilligd, zoodat zij dit jaar nog f100 zal ontvangen. Omtrent een schrijven van de Gezondheids-commissie, zetel Hulst, waaruit bleek, dat door de leden dier commissie ruim f 200 voor presentiegelden in rekening werd gebracht, was men van meening, dat dit ten onrechte was geschied, zoodat met alg. stemmen werd besloten om de rekening niet goed te keuren. Men meende, dat het niet aan ging om maar kosten te rekenen, omdat het er af kan. De rekening 1926 van het arm bestuur sloot met f 2856,95 aan ontvangsten en f 2744,78 aan uit gaven, terwijl de begrooting voor 1927 was bepaald op f2753.27. Het laat zich dus aanzien, aldus zeide de voorz., dat ofschoon daarop reeds f 1000 subsidie is toegestaan, men nog wel eens om subsidie zal vragen, want met een saldo van f 106,17 kan men niet veel bereiken, terwijl de vraag om steun steeds toe nemend is. Eenige wijzigingen in de-'oe- grooting voor 1926 werden goed gekeurd. Bij de omvraag vroeg de heer De Potter het woord om een verkeerde meening recht te zetten, die schijnt gevormd te zijn aan gaande het door hem gesprokene over de secretarie-ambtenaren. Hij verklaart er zelfs niet aan ge dacht te hebben om den bespro ken ambtenaar weg te krijgen, veel minder het te willen, doch uist in diens belang gesproken te hebben. Het is altijd moeilijk als bij gemeenteraden personen in het geding komen, maar als het algemeen belang het vraagt, mag men daarom niet zwij gen en ten einde een beteren toestand te krijgen heeft hij alzoo gesproken. Hij hoopt, dat door deze verklaring het misverstand uit den weg geruimd zal zijn. Dhr. Martinet vroeg den Voorz. of nog geen bericht was gekomen aangaande de door de vlassers- patroons voorgeschoten gelden ter voorkoming der werkloosheid. De Raad was van meening, dat iet Rijk daaraan wel herinnerd kon worden, zoodat besloten werd om eens inlichtingen te vragen. Hierna werd de vergadering, die een kalm en vlot Verloop had, geslpten. I Laffe aanslag. Toen een kermisganger van Sint Jansteen in den nacht van Zondag op Maandag naar huis reed, zag hij te Heikant een man op straat liggen. Overtuigd, dat dit een ongewenscht nachtverblij: is, trachtte hij hem wakker te roepen en te schudden, doch kreeg geen antwoord. Weldra herkende hij in den gevallene den ongeveer 30-jarigen verzeke ringsagent en lotencolporteur H. de Meester, die geheel bewuste loos lag. Met behulp van buren en andere kermisbezoekers, die na het slui tingsuur huiswaarts keerden, werd de familie gewaarschuwd en De M. naar zijn woning gedragen, die slechts een twintig meter verder stond. Spoedig werd om geneeskundigehulpgereden, waar na werd geconstateerd, dat de man vermoedelijk zoodanig met een knuppel op het hoofd was geslagen, dat hij bewusteloos in eenzakte. Uitwendige verwonding werd niet waargenomen, doch inwendig gekneusd is de man tot Donderdagnacht zonder be wustzijn gebleven. Eerst in den ochtend is eenige verlichting in den toestand waargenomen. Natuurlijk is ook de politie van het geval op de hoogte gesteld, die ijverig onderzoek doet. In verband daarmede is zekere A. P. aangehouden en onder verhoor gesteld, doch tot heden zonder resultaat. Hoofdzakelijk omdat tot nogtoe de gelegenheid ontbrak voor confrontatie met de aange vallene tast men nog steeds in het duister. Het is echter te hopen dat de M. mag herstellen en de dader(s) bekend worde(n). Roekeloos. Te Hulst beging een jongen de dwaasheid om met zijn fiets van de hooge stadswal te rijden. Tijdens de snelle vaart moet zijn voet tusschen de ketting en het tandwiel zijn gesukkeld, met het gevolg, dat behalve de schoen ook van een der teenen de nagel werd afgeknepen, terwijl bij het vallen hem de spaken in het been drongen. Zij het een waarschu wing voor anderen, want het is nog te verwonderen, dat den jongen de nek niet brak. Naar „Zei." meldt, hoopt de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw, Z.Ex. J. B. Kan, de landbouwtentoonstelling te Hulst te koinen bezoeken. Zaterdagmorgen had te IJzendijke de veearts, de heer H. het ongeluk over een hond te rijden. De veearts kwam te vallen en bezeerde zich dermate dat hij per auto huiswaarts moest worden vervoerd. M.Crt. Zondag had in de kerk der Ned. Ev. gem. te Brussel de be vestiging en intrede plaats van ds. A. G. B. ten Kate gekomen van Hansweert tot predikant dier gemeente. Het kerkgebouw was overvol. De Nederlandsche gezant was met zijn gezantschapsattache aanwe zig. Ds. B. ten Kate, em. pred. te Velp, vader van den nieuw benoemden voorganger hield de bevestigingsrede. De nieuwe leeraar hield zijn intree-rede naar aanleiding van het woord: „Ik ben met Ulieden alle de dagen". Bij het verlaten van het Kerk gebouw werd een collecte ge houden voor de stormramp in Nederland, die ruim 900 franc opbracht. Dinsdagmorgen kwam de andbouwer J. H. d. Bliek te Groe- de tot de ontdekking dat een tweejarig paard, dat in de weide was gebracht in een sloot was geraakt, welke sloot gelijk met de weide vol water stond. Maar aangezien het dier met een zijner achterpooten in een ijzerdraad was verward geraakt heeft het paard zich blijkbaar door het aanhoudende trappen en slaan afgemat, en is in die sloot ver dronken. Te Zuidzande sloeg tijdens iet onweer de bliksem in een bergplaats van den heer de L. De hierdoor ontstane brand kon spoedig gebluscht worden. Predikbeurten te Axel. Zondag 3 Juli 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2V2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm, ure J S. Post. Nam. 2% Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 27, Voor het kantongerecht te Hulst heeft gediend een zaak tegen P. H. B., 34 jaar, arts te Klooster- zande, die op 30 Maart des avonds 9 uur als bestuurder van een auto mobiel, in staat van dronkenschap verkeerend, zou hebben gereden op zoodanige wijze, dat de vei ligheid van het verkeer in gevaar werd gebracht. De auto was bij een draai in de sloot terecht ge komen. Ook was hem ten laste gelegd dat hij in staat van dron kenschap verkeerend eenige han deling heeft verricht, waarbij tot voorkoming van gevaar voor leven en gezondheid van derden bij zondere omzichtigheid of voor zorgen worden vereischt, door in bovengenoemde toestand een on derzoek in te stellen bij een vrou welijke patiënt. De zaak werd ten deele met gesloten deuren behandeldals getuige-deskundige werd o.a. ge hoord dr. Mazzola, uit Hulst. De eisch luidde voor het eerste feit f 250 boete en een jaar geen motorrijtuig besturen en voor het tweede feit 6 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte onmiddellijk tot f 150 boete, 6 maanden niet rijden en 6 dagen principieele hechtenis. (N. R. Ct.) Provinciale Staten van Zeeland. Op de agenda voor de aanst. vergadering der Prov. Staten komen voorde volgende punten Verschillende Kon. besluiten tot goedkeuring van genomen Staten besluiten. Mededeelingen van Ged. Staten 0. a. omtrent den stand der electriciteitsvoor- ziening. het adres van den Nederl. Bond van technici, betreffende het ver slag van G. Reuvers, gewezen chef van het net der P. Z. E. M. in Zeeuwsch-Vlaanderen het adres van H. C. A. Roosa, gewezen chef van de centrale der P. Z. E. M. Benoeming van de leden van Ged. Staten, tengevolge van de aftreding als leden der Provin ciale Staten. Benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Voorstellen van Ged. Staten tot: aanhouding van een adres van de diocesane Federatie „Het Wit- Gele kruis in het Bisdom Breda" om subsidie voor wijkverpleging; wijziging van het algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland aanvulling van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland vaststelling van de grenzen tusschen Eendragt en Hellegat polder wijziging van het bijzonder reglement Ser-Lippens c.a. wijziging van het bijzonder reglement Stoppeldijk ca.; verleening van subsidiën aan instellingen voor handelsonder wijs verleening van subsidie voor verpleging van blinden overneming plaatselijke electri- citeitsnetten in Zeeuwsch-Vlaan- deren vaststelling van een Provinciaal wegenplan aanhouding van een adres van de besturen der gemeenten West- capelle, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke betreffende de verbetering van den weg door ïunne gemeenten wijziging van het besluit van 20 Juli 1926 tot verleening van subsidie voor de verbetering van

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2