Vrouwenhanden Tube I°oir°' PUROL Landbouw. Rechtszaken. minder dan 28 jaren heeft waar genomen. Velen in de Kamer, de voorzitter zeker in de eerste plaats, zullen dezen bekwamen medewerker missen. Vooral ook bij het uitbrengen van Verslagen der Afdeeelingen bewees hij aan de Kamerleden goede diensten. Het afscheid zal later plaats heb ben, er zullen dan nog wel eenige woorden van waardeering en hoogachtig aan worden gewijd. De werkloosheid. Naar de Tel. verneemt is er Vrijdag in Den Haag wederom een bijeenkomst gehouden van de Ministers van financiën, bui- tenlandsche zaken en van arbeid met de wethouders voor maat- schappelijken steun der vier groo- te gemeenten, waarin opnieuw het werkloosheidsvraagstuk in zijn geheelen omvang is besproken. Verlaging der paspoorten. De Minister van Buitenland- sche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Juli 1927, de kosten der buitenland- sche paspoorten van Rijkswege zijn verlaagd tot f 1,— en dat ook voor de verlenging van de bui- tenlandsche paspoorten met in gang van dien datum slechts f 1 van Rijkswege zal worden ge heven. Bovendien zullen de buiten- landsche paspoorten voortaan voor den duur van twee jaren worden afgegeven en voor gelij ken termijn telkens worden ver lengd. Voor de slachtoffers ran do stormramp. Volgens de le verantwoording van gelden, binnengekomen recht streeks bij den penningmeester van het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1927", was tot en met 22 Juni 1927 ontvangen f46 407.73, waarin begrepen be langrijke giften van de Koningin en Prinses Juliana. AXEL, 28 Juni 1927. Vrijdagavond liet zich de lucht aanzien, alsof er weer noodweer zou ontstaan en werkelijk heeft het in de omliggende gemeenten nogal gespookt. We hoorden van hevig onweer, regenslag en hier en daar ook hagel. Hier ter plaatse zijn we gelukkig nogal bevrijd gebleven. Bij een der buien trof de blik sem twee woningen van de Wo ningbouwvereniging in de Steen- kamplaan te Terneuzen en ver nielde van dat van den bloemist Broekhoven een groot deel van het dak. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Onder Boschkapelle sloeg het vuur door een zinken dakgoot in een schuurtje. Daar het dag was, wist men brand te voorkomen. Terzelfdertijd geraakte te Bier vliet de schuur van den land bouwer J. Th., tengevolge van het inslaan van den bliksem, in brand. In korten tijd stond de schuur in lichten laaie en brandde tot den grond af. Een kalf werd nog met moeite door den eigenaar gered. Hoewel de schuur in de kom stond en de brand fel woedde, breidde hij zich niet verder uit. Met ingang van t Juli is de heer A. Esselbrugge benoemd als secretaris' van het Alg. Burg. Armbestuur alhier, in de plaats van den heer C. Th. van de Bilt, die aftrad wegens zijn verkiezing als raadslid. „Zomerdagen". Zaterdag werden alhier een tweetal openluchtsamenkomsten gehouden, die beide slaagden, grootendeels doordat het weer ofschoon dreigend, toch droog bleef. Op de weide van den heer L. de Putter, aan den Spuidijk, ver- eenigden zich de aangesloten ver- eenigingen bijdenRing„Zeeuwsch Vlaanderen" van Jongelingsver- eenigingen op Geref. grondslag. Te twee uur heette de voor zitter, de heer De Hullu van Oostburg, allen welkom en leidde de sprekers in. Achtereenvolgens traden hierna op ds. P. van Dijk, van Serooskerke, ds. P. N. Kruijs- wijk, van Vlissingen en mr. H. Bijleveld, van 's Gravenhage, waarna ds. J. S. Post het slot woord sprak. Bij afwisseling liet zich het chr. muziekgezelschap „Hosanna" hooren onder leiding van den heer P. Brakman, terwijl ook de zang door dit corps werd bege leid. Uit alle afdeelingen, ja, zelfs uit Gent, Antwerpen en Brussel, die bij dezen Ring zijn aange sloten, waren belangstellenden, "zoodat het totaal aantal bezoekers wel op ruim 500 kan worden geschat. De tweede samenkomst, of schoon van gelijke strekking, was van minder ernstigen aard. Deze werd gehouden op het erf van den heer Adr. van Hoeve nabij de Sassing en betrof de Junioren afdeelingen van den Ring Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandsch Jongelingsver bond. Nadat ds. Ruysch van Dugteren de oudere en jongere knapen die uit de verschillende gemeenten waren bijeengefietst, een hartelijk welkom hadtoegesproken,werden onder leiding van den Ringvoor- zitter ds. Maas van Kloosterzande verschillende spelen begonnen, zooals voetballen, hardloopen, touwtrekken, zakloopen en stoe- lenwedstrijd, tot groot vermaak der aanwezigen. Onnoodig te zeggen, dat hierna de opgedischte versnaperingen zich goed lieten smaken. Na een slotwoord van ds. Maas trok men tusschen de buien door huiswaarts. De gasnitbreiding. De werkzaamheden van het bui zennet te Terneuzen schieten goed op, al is het, dat het natte weer ook een belemmerenden invloed uitoefent. Men is thans reeds in de kom bezig met de leiding. De wijken Java en Tramstraat zijn gereed en thans is de Kerk hoflaan aangepakt. Opmerkelijk is het, dat de menschen als ver rast zijn, zoo vlug ze nu voor de vraag gesteld worden „of ze ook gas willen?" En ja, dan schij nen de meesten niet te weten, hoe groot het gemak van koken op gas is. Vandaar, dat het prac- tisch is om demonstratie's te houden. Op Driewegen, waar verschei dene perceelen waren aangeslo ten aan het buizennet, nam hun getal nog toe, toen daar in het lokaal van de Wed. Goethals aanschouwelijk werd voorgesteld hoe eenvoudig zoo'n gascomfoor werkt. Eén lucifertje, en gereed is je vuur, dus geen kachel aan maken, geen leemkachels of for nuis buiten, wat gevaar en stank oplevert, terwijl het eten op het gasstel zindelijk en stofvrij staat en zoo hard kookt en stooft en braadt, als men zelf wil. Het kraantje regelt de vlammen. Vooral de firma Polenz en Co. te Nijmegen had gezorgd voor een mooie uitstalling gaskachels, gecombineerde gas- en kolen- kachels, die vooral in den winter practisch zijn, (als men de keu ken verwarmen wil) en gascom- foren, alles van de „Eisenwerke Gaggenau Aktiengesellschaft". We zijn natuurlijk niet bevoegd om te beoordeelen, of dit de beste toestellen zijn, want ook op dit gebied bestaat er nog al eens concurrentie, maar wel kregen we den indruk, dat het tentoon gestelde best met andere kan wedijveren. Vooral was er be langstelling voor de kookdemon stratie, waarbij een maal werd bereid voor 6 personen. Men was verbluft over de resultaten. Ossehaas, bloemkool, aardappe len en een toespijsje werd volledig gaar bij een verbruik van 460 Liter gas, d.i. voor 6 cent. En terwijl het eten op het gas stond, werden door den heer Paanakker de voordeelen uiteen gezet, van deze gasfornuizen. Het was een leerzame avond. Behalve voor den maaltijd, zagen we ook fornuizen voor de wasch, voor veevoeder, voor thee stoofjes, strijkijzers, gaspoken en al wat op het gasverbruik be trekking heeftalleen voor de verlichting werd geen reclame gemaakt, omdat te Terneuzen geen gaslicht mag worden ge leverd. En wat we ook niet vergeten mogen, dat is de een voudige bakoven, die zoo ingang vindt vooral bij de arbeiders. Geen oven meer aan het huis gebouwd, maar een gasoven aan geschaft en binnen een uurtje is je brood heerlijk gaar en bruin gebakken. Zelfs taart, cake en koekjes voor de thee kan men er naar believen in bakken, als men de recepten maar heeft. En ook daarvoor werden door de firma Polenz practische kook boekjes afgegeven. We vernemen, dat ook in Ter neuzen zelf reeds tal van menschen met ongeduld op aansluiting wachten, nu het zomerseizoen er is en de kachel gemist kan wor den, terwijl men ook de gevaar lijke en riekende petroleum-com- foren kwijt wil. welke huishoudelijken arbeid verrichten, blijven zacht, gaaf en blank door Bij Kon. besluit is de heer L. W. G. Hoefnagels te Sas van Gent herbenoemd tot burgemees ter dier gemeente. Voor de onderwijzersakte slaagden de afgeloopen week o.m. de heer Al. van Mossevelde van Koewacht en mej. M. Cleemput van Sas van Gent. De heer L. J. Colsen, vee arts te Terhole is herbenoemd als lid der Gezondheidscommissie, zetel Hulst. Gisteren werd te Hulst door het bestuur van den Koningin Emmapolder aanbesteed het ver- hoogen van den kruin van den Zeedijk over 4500 M lengte. Door de navolgende personen werd in geschreven Is. Adriaansens te Terneuzen f9300. Jos. de Maagd te Hon- tenisse f9980. Joh. Bol te Clinge f10120. Ant. de Bruijn te Ter Neuzen f10799. Het inschrijvingsbiljet van Th. de Wilde te Nieuw Namen groot f8485 werd van onwaarde ver klaard. Het werk is aan den laagsten inschrijver dhr. Adriaansens te Terneuzen gegund. (Zei.) Koewacht. Gisteren werd onder deze ge meente algemeen feest gevierd, ter gelegenheid van de diamanten bruiloft van het echtpaar Carpen- tier. Eerepoorten met opschrift en gedichten waren opgericht, een optocht geformeerd en in feestdos werd het paar om 9 uur naar de kerk gereden, waarin een Mis van Dankbaarheid werd op gedragen, welke door zeer velen werd bijgewoond. Vervolgens werden de nog krasse oudjes naar huis ggbracht, gevolgd door een lange stoet, waarbij de mu ziek niet ontbrak. Vol blijdschap en vreugde werden de geschen ken en gelukwenschen aanvaard en zeker hebben de jubelarissen 60 jaar geleden niet kunnen droo- men dat hun op dezen huwelijks dag zooveel eer zou worden aan gedaan. Het is inderdaad een gedenkwaardig feit, dat men sa men 60 jaren lang in den echt is vereend. Ook te Koewacht zal een vlassersvereeniging worden op gericht. Voor de tengevolge van de stormramp en den hagelslag van 31 Mei tot 1 juni getroffen stre ken is nog ingekomen bij den penningmeester van het Provin ciaal Watersnood Comité in Zee land Opbrengst inzameling der ge meenten St. Laurens f412,58; Kloetinge f 835.95 Clinge f 211.77 St. Jan steen f277.99; Schoondijke f464,15; Kruiningen f822.23; St. Annaland f607.55; Domburg f890; Zuiddorpe f 107.25; Cad- zand f341.09 Noordwellef 156.85 Dreischor f433; Driewegen f 196.85; Goes (nagekomen gif ten) f 104.50 Vlissingen (nage komen giften) f82.14; Eede f 122.60; Wemeldinge f741,25; Ovezande f 270,677»Burgh f208.35; IJzendijke f358.75; Zoutelande f 458 60 Oost- en West Souburg f 724,67 Noord- gouwe f 587.65 Hoek f 533,50 Scherpenisse f387 50; Oostburg f703.72; Grijpskerke f551.40; Meliskerke f336.30; Oostkapelle f869.75; Koudekerke f 1855.65. Te Westdorpe heeft de col lecte voor den stormramp f450 opgebracht. Spoorweg-M(j Gent—Terneuzen. Uit het verslag uitgebracht in de 20 dezer te Gent gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders van de spoorweg maatschappij Gent—Terneuzen, blijkt dat de exploitatie uitgaven belangrijk zijn toegenomen door de prijsstijging van vele goederen, vooral steenkool, en door loons- verhooging. De uitbreiding van verschillende stations eischte voorts veel middelen. Ongelukkig laat het havenverkeer te Ter Neuzen nog veel te wenschen over en de lasten welke de ex ploitatie van het Nederlandsche net medebrengt oefenen een grooten invloed op de bedrijfs resultaten. De stappen welke gedaan zijn bij de Nederlandsche regeering om een subsidie te krijgen als gedeeltelijke tegemoet koming in de verliezen uit dezen hoofde zijn tot nu toe zonder gevolg gebleven. De winst- en verliesrekening vermeldt als brutowinst 1 884.977 fr. (v.j. inclusief saldo vorige jaren 2.832 508 fr.) Hiervan wordt 1.119.870 fr. (v.j. 96.720 fr.) voor afschrijvingen 400.000 fr. (v.j 200.000 fr.) voor verkoop van aandeelen en 38.255 fr. (v.j. voor wettelijke reserve bestemd, waarna een bedrag van 326.852 fr. (v.j. 326.290 frbenevens het saldo van vorige jaren op nieuwe rekening overgaat. M.Crt. Sportnieuws. Zaterdagavond speelden de Axel-Juniors alhier een wedstrijd tegen een elftal van de Sassing. De jonge Oranjemannen speelden soms aardig samen en wonnen ten slotte met 11 1, waardoor ze tevens in het bezit kwamen van een fraai voetbalbeeld, dat door een sportliefhebber was uitgeloofd. Premiekeuringen. Op 21 Juni hadden alhier van wege de Prov. Reg. Comm. voor de paardenfokkerij in Zeeland en de Z. L. M. de Junikeuringen plaats. Er waren 112 paarden aange geven, omvattende de fokkers uit Axel, Westdorpe, Zaamslag, Zuid dorpe, Sas van Gent en Koewacht. De keurmeesters, bestaande uit de heeren G. Luijk te Vlake en Aernouts te Sluis, hadden voor zeker een moeilijke taak om uit zoo'n keurkorps van prachtige dieren een keuze te doen en aan bepaalde paarden den voorrang te geven. De uitslag was als volgt: 2-jarige merries. 1 Pauline, G. Govaert, West dorpe, 2 José, Gebr. Daelman, Westdorpe, 3 Pretty, H. E. van Acker, Zuiddorpe, 4 Zerline,Jac. Michielsen, Zaamslag, 5 Elly, Jac. de Putter, Axel, 6 Laura, E. B. van Acker, Westdorpe, 7 Mirza, J. den Hamer, Axel, 8 Dora, F. J. de Feijter, Axel. 3-jarige merries (groote). 1 Elza, J. Dieleman Zuiddorpe 2 Ora de Lab., Stal v. Dixhoorn, 3 Ollet de Lab. Stal. v. Dixhoorn, 4 Stefi, E. B. van Acker, West dorpe, 5 Emma, M. de Regt. 3-jarige merries (kleine). 1 Osmose, Stal van Dixhoorn. 2 Cortina, S. van Hoeve, 3 Olga, Jac. de Feijter Sz., 4 Oentoeng, Stal v. Dixhoorn. 4-8 jarige merries (groote). 1 Amanda, J. den Hamer, 2 Mina, Jac. de Feijter Sz., 3 Emma, Jan de Putter Sr4 Adorine, E. B. van Acker, Westdorpe, 5 Mol de Casp., G. Dees Pz., Zaamslag, 6 Cathérine, H. de Feijter, 7 Meis, H. de Feijter, 8 Zitta, P. B. van Hoeve, 9 Aubergina, Ad. ljsebaert, 4—8-jarige merries (kleine). Kitty de Lab, Stal v. Dixhoorn, (medaille, omdat deze reeds meer geprimeerd was). 1 Juliana, F. Dekker Pz., 2 Blanca, J. Michielsen, 3 Nonni, Stal v. Dixhoorn, 4 Flora, M. W. Koster, 5 Blondina, J. de Putter Sr. Oudere merries. 1 Flora, F. Dekker Pz., 2 Frida, J. de Feijter Sz., 3 Galette, Stal v. Dixhoorn, 4 Annie, E. B. van Acker, 5 Trees, L. de Putter, 6 Helena, G. Dees, Zaamslag, 7 Gerza, J. de Feijter Sz., 8 Hera, Sta! v. Dixhoorn. Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 Juni 1927. De volgende zaken werden behandeld E L., oud 41 j., commissionnair te Stoppeldijk, werd beklaagd, dat- hij C. M. v. Acker, heeft beleedigd. Uitspraak vrijspraak. C. M. v. A., oud 43 j., land bouwer te St Jansteen, werd verdacht, dat hij E. Lansu heeft mishandeld. Uitspraak f20 boete of 20 dagen hechtenis. De smokkclzaak te Sluis. Voor de rechtbank te Middel burg werd Vrijdag behandeld de bekende smokkelaffaire van spi ritus uit Frankrijk het aanhouden te Sluis op 2 April j.l. van een smokkelauto, welke eerst door een versperring heenreed, waarbij de opperwachtmeester der mare- chaussée Briedé het leven liet. In de eerste plaats stond terecht P. O. Losfeld, oud 33 jaren, zonder beroep, woonachtig te Doornick (België), en beschuldigd den marechaussée Blok te hebben mishandeld door hem geweld dadig tegen de borst te stooten. De mishandeling had plaats toen de auto in snelle vaart door Sluis reed, terwijl de marechaus sée Blok met den opperwacht meester Briedé en andere politie- en belastingambtenaren bij een aangebrachte versperring stonden opgesteld, ter, einde de auto tot stilstand te brengen, welker in zittenden op heeterdaad op het smokkelen van spiritus werden betrapt. Marechaussée Blok was daarbij op de treeplank ge sprongen, en ontving toen den stoot tegen de borst. Vervolgens stond terecht J. C. M. Pevet, 20 jaar, chauffeur te Moscroun (Frankrijk), beschuldigd met een auto te hebben gereden met een snelheid van circa 50 K.M. per uur en niet te hebben gestopt ofschoon de weg was versperd, waardoor de veiligheid der bij de versperring staande ambtenaren in gevaar werd ge bracht. Laatstgenoemde beklaagde stond eveneens terecht wijl hij, toen de ambtenaar der invoerrechten Ba- bijn hem aanriep om met zijn auto, waarop hij spiritus fraudu leus vervoerde stil te houden, aan dien last niet heeft voldaan, maar in snelle vaart is door ge reden, terwijl hij ook niet heeft voldaan aan de vordering van de marechaussée en kommiezen om met zijn auto te stoppen, niet tegenstaande de weg versperd was en op hem werd geschoten, terwijl de opperwachtmeester Briedé daarbij het leven heeft verloren. Beide beklaagden hebben ge durende twee maanden in voor arrest gezeten, maar zijn verleden week in vrijheid gesteld. De eisch bij verstek luidde tegen Losfeld twee maal een maand, tegen Pevet tweemaal een maand en 14 dagen, alles met last tot gevangenneming bij uitspraak. Provinciale Staten van Zeeland. algem. regl. polders en waterschappen. Nadere overweging van hun voorstel dienaangaande heeftGed. Staten aanleiding gegeven, het eenigszins te wijzigen en aan te vullen.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2