Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- Vlaanderen No. 24 DINSDAG 28 JUNI 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Ti Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Economische toestand in Enropa. Als men den economischen wereldtoestand van de laatste maanden in oogenschouw neemt, komt men tot de conclusie dat deze zich in het nieuwe kwartaal op minder bevredigende wijze ontwikkeld heeft. Terwijl er in het begin van het jaar 1927 een verbetering, zij het dan nog wel geen groote, in den algemeenen economischen toestand intrad, heeft deze in het tweede kwar taal geen verderen voortgang ge nomen, integendeel hier en daar valt zelfs een achteruitgang waar te nemen. Het spreekt van zelf dat deze achteruitgang in de al lereerste plaats het gevolg is van min of meer onzekere politieke toestanden, zoowel in Europa als in het verre Oosten. De geschil len tusschen Zuid-Slavië en Al banië, het afbreken der betrek kingen tusschen Engeland en Rusland en Polen en last not least de steeds slechter wordende toestand in China, het zijn alle maal feiten welke dezen econo mischen achteruitgang rechtvaar digen. Het eenige Europeesche land, hetwelk een uitzondering maakte op het verloop van den econom. achteruitgang is Duitschland. De productie in de z.g. „Schwer- industrie" is verder toegenomen, het aantal werkloozen is gedu rende de maand Mei met 250.000 afgenomen. Een jaar geleden be droeg dit aantal in Duitschland 1.700000, tegenover 850000 thans. De toestand is hier dus in een jaar tijds zeer beduidend verbe terd. Ook de daling van het aan tal faillissementen en de stijging van de inlagen op de Spaar banken en Depositen Kassen als mede de stijgende ontvangsten der Spoorwegen, het zijn alle maal verschijnselen welke eerder wijzen op verbetering dan op achteruitgang. Het zakenleven in Duitschland evenwel ondervond gedurende de (86 Eén oogenblik was de ongeluk kige vrouw verpletterd, aan een zoo schandelijke straf had zy niet gedachtmaar hare lietde scheen te groeien met het ongeluk, dat naakte, zy overwon haar schrik en zei vastberaden »Zoo laat mij wachten, tot ge vry zyt. God zal rnjj daartoe helpen en geven, dat ik dit beleef, en in een nieuw land vaDgen wjj een nieuw leven aan.< De minister lachte droevig. »Dan zullen wy oud zyn ge worden, Anna, het is niet meer als toen, dat ik u hierheen voerde. O, kon ik u bewaren voor den druk dezer schande, kon ik u vrij waren voor de boosheid en het leedvermaak, die steeds wakker zyn I Tevergeefs martel ik mijn hersenen hoe de zaak geheim te houden, tot ik mjjn zaken geschikt en u verder hier een stil bestaan verzekerd heb .Alexander is een man, die weerstaat gemakkelijker den storm en hy mag niet riohten met de vergevende liefde, zooals laatste maand ernstige stagnatie tengevolge van de vrij ploselinge uitgebroken beurs-crisis. De geld en valuta-situatie ontwikkelde zich den laatsten tijd op zeer on gunstige wijze, waardoor de Duit- sche Rijksbank genoodzaakt was in te grijpen en het disconto te verhoogen van 5 op 6 pet. Het moet thans nog worden afgewacht, welk effect deze discontoverhoo- ging op het verdere verloop van de economische toestanden in Duitschland zal hebben. De za ken-malaise, welke reeds in het begin van dit jaar in Frankrijk in hooge mate bestond, blijft on verminderd aanhouden. Hoewel in enkele takken van nijverheid wel een opleving valt te bespeuren, zoo nemen, b.v. de ijzer- en staalproductie toe, blij ven andere takken van nijverheid in hoogst ernstige mate kampen met gioote moeilijkheden en meer speciaal op afzetgebied. De ko- lennijverheid, welke tengevolge van de buitengewone scherpe concurrentie van de zijde van Engeland in ernstige mate be dreigd wordt is er toe moeten overgaan zich tot de regeering te wenden met het verzoek een in voerverbod op buitenlandsche steenkolen uit te vaardigen. Dat de toestand in de kolennijverheid aldaar in hooge mate ongunstig is, blijkt wel uit het feit, dat de regeering dit invoerverbod wer kelijk heeft uitgevaardigd. De economische toestand van België is beduidend beter dan die van Frankrijk. Dit is hoofd zakelijk het gevolg van het feit, dat de loonen in de Belgische industrie tengevolge van de sta bilisatie valuta lager zijn dan die in Frankrijk. Ook in België zijn evenwel verschillende indu strieën, welke in een moeilijken toestand verkeeren, vooral de glasindustrie. Wat Engeland be treft, hier onderging de econo mische conjunctuur gedurende de laatste twee maanden vrijwel geen wijziging. In tegenstelling met eenige maanden terug, wees het aantal werkloozen in de laatste weken meerendeels een neiging gy, hy mag my richten als een maa en offiicier.* »Vader!« riep de jonge man uit en naderde den minister, >zijt ge vergeten, dat ik voor alles uw zoon ben Een kind richt niet, waar het zoo langen tijd alleen geacht heeft en liefgehad. De heer Von Roda nam vol ontroering de uitgestrekte hand van Alexander zooveel toegene genheid en liefde deden zyn vreeselijke besluiten geweldig wankelen, de besluiten, die hij had genomen en zorgvuldig voor de zynen verborg. Zijn smarte- lelyke blik vloog van den een naar den ander, er werd weinig gesproken, men hoorde alleen het zachte weenen der miyistersvrouw die leunde aan de berst van haar man. Eindelyk verzocht hij haar hem alleen te laten. >Ik heb nog veel te schikken,* zeide hy, »ik wil niet wachten tot my iets gevraagd wordt, ik wil de zaak zelf te berde brengen, Het kan niet meer geheim bly- ven, de bedienden, ook kapitein Von Platen weet te veel van deze zaak, ik kan volgens myn eer niet meer zwygen.* >Laat my het den vorst ont dekken,* bad zyn vrouw als door eeo ingeving bezield, slaat mij tot stijging aan. Het aantal werk loozen, hetwelk reeds weder be neden 1.000.000 gedaald was, vertoonde wederom een stijging tot 1.090000. In de textielnij verheid heerschte in den laatsten tijd meerendeels een stagnatie en in sommige takken moest de pro ductie wederom beperkt worden. Ook de staalnijverheid gaf een achteruitgang in bedrijvigheid te zien. Een groot feit van beteekenis voor den geheelen internationalen handel is het evenwel dat er reeds sedert geruimen tijd een sterke neiging kenbaar is, om den markt prijs van de verschillende pro ducten (men neme welke men wil) op een lager niveau te bren gen. In suiker, rubber, petroleum, koffie en de verschillende delf stoffen, op alle markten ter we reld is de daling onmiskenbaar. Nu waren in den loop der tijden deze prijzen wel zeer sterk ge monteerd, tengevolge waarvan de kosten van levensonderhoud voor het menschdom nog steeds veel te hoog blijven, zoodat een daling eenerzijds den producenten minder winst en den consumenten daartegen een verlichting bren gen moet. Ondanks de daling is echter van verlichting voor den consument nog geen sprake om dat de tusschenhandel nog steeds te groote winstmarge neemt. De op dit niveau te behalen winsten laten echter nog meer dan vol doende ruimte voor goede divi dend uitkeeringen voor de in deze ondernemingen geinvesteerde ka pitalen. Natuurlijk houden de verschillende beurzen terdege re kening met producten-prijzen en wordt er zelfs in hooge mate op gespeculeerd. Toen dan ook onlangs een scherpe daling zoowel in de rub ber- als in de suikerprijs intrad, behoefde het geen verwondering te wekken dat alle beurzen hier door zeer onaangenaam getroffen werden. Aangezien men over het algemeen de toekomstige ont wikkeling van handel en indu strie, tengevolge van de na de economische wereld-conferentie bekeBnen, laat mij op de knieën om genade smeeken Tranen kwamen den strengen man in de oogen. »Heb dank,* fluisterde hij met gedempte stem, »o, dit uur weegt op tegen een leven vol ellende, God is my goedgunstig, door my zulk een vrouw aan mijn zyde te lateD, vol trouw en geduld, nu de booze dagen komen. Ver geef ook gy, myn zoon, geef my de hand, wees een rechte en ware zoon, verlaat uw moeder nooit, nu ik het moet doen, en ga nu heen, mijne geliefden, ik zou gaarne, als men morgen rekenschap van mij vordert, die ten minste in alles kunnen geven.* Beiden gehoorzaamden, zijn blik volgde hen vol liefde en namelooze droefheid in de deur keek zijn vrouw om en als een vreeselyke lichtstraal viel zyn stille vreemde blik in haar be angstigd hart en verlichtte een verschrikkelijk beeld. >Roda!< riep zy uit, zich om- keerend en naar hem toevliegend, »een ontzettende gedachte komt in my op, een gedachte, die mijn bloed doet verstijven. Ja, ik heb vergeven, ik wil uwe trouwe vrouw zyn in vreugde en leed, Ik wil om genade bedelen voor n ontstane samenwerking, beter gaat beoordeelen, heeft de onaan gename stemming nergens de overhand kunnen behouden. Toen de gemoederen wat gekalmeerd waren kwam men tot de over tuiging dat men te ver gegaan was. „Avp." Een breuk met België Uit Rome wordt gemeld Het verluidt, dat de Italiaansche re geering aanstuurt op het verbre ken der betrekkingen met België. Aanleiding hiertoe is de antifas cistische houding van den Belgi schen minister van Buitenland sche Zaken, Vandervelde. Reeds heeft de Italiaansche regeering den ambassadeur te Brussel te ruggeroepen en het verluidt, dat hij voorloopig niet zal worden vervangen. De ambassadeur Mar kies Negretto is benoemd tot Ita- liaansch lid in de commissie voor de Egyptische openbare schulden. Door hem evenwel thans niet te vervangen, zou de Italiaansche regeering willen protesteeren tegen de houding van Vander velde. - Parlementair Weekoverzicht. De Eerste Kamer heeft laat in het zittingsjaar van de Tweede Kamer nog een vrij lange reeks wetsontwerpen ontvangen, w.o. voorstellen, waarover belangrijke verslagen kunnen worden ver wacht, vóórdat de openbare be raadslagingen kunnen aanvangen. Wij kunnen ons dan ook voor stellen, dat menig senator er voor terugdeinsde om de behandeling van al deze wetsontwerpen nog ter hand te nemen, en begrijpen volkomen, dat de heer de Gijse- laar voorstelde om eenige der belangrijkste eerst r.a de vacantie in de afdeelingen te onderzoeken. Dit was het wetsontwerp tot na dere regeling van de collectieve arbeidsovereenkomsten, dat tot instelling van een Departement van Defensie en dat tot wijziging van de Regeeringsgarantie voor de Centrale Middenstandscrediet- by God en de menschen, ik wil met mijn liefde u dekkeD, opdat gij niet gevoelt, hoe de schande brandt, ik wil aan u gelooven, waar de wereld u verdoemtmaar toon mij, dat gij een Christen zyt en een echt maD, toon mij, dat gy, zij het ook geen edelman door geboorte, waardig zoudt geweest zijn het te wezen, terwyl gij voor God het zijtgeef my uw leven tot pand en sta met uw bindend woord van eer daar voor in, dat het ongedeerd aan m ii blyft Uitgeput hield zij op, met smee kenden angst zag zy hem aan en omvatte krampachtig zyn hooge gestalte. Wanneer er iets was, dat den minister kon verpletteren, zoo was het dit verlangen van zyn vrouw, dat den eenigen uitweg versperde, dien hy zag. Een red dende kogel was in zijn fantasie hem reeds een troost, ja die ge dachte had hem vaak reeds gelokt, als hy moede en afgemat door de onverzadelyke begeerigheid van Nortel geen uitweg meer wist. Ea nn vorderde men dit laatste van hem, men wilde hem de handen binden, opdat by gedul dig den nek zon buigen onder het jak der schande, wier vloek op bank. De Senaat vereenigde zich met dit voorstel met 20 tegen 11 stemmen. Er zullen dus wel eenige maanden verloopen, voor dat deze drie onderwerpen bij de wet zullen zijn geregeld. De Senaat heeft voorts o.m. het wetsontwerp aangenomen tot wijziging van de Zegelwet 1917 en de wet op de Kanselarijleges, waardoor de prijs van de pas poorten zal worden verlaagd tot f 1.vermeerderd met provin ciale en gemeentelijke opcenten, en de duur wordt gesteld op twee jaren. Een aanmerkelijke verbe tering dus. Wanneer de nieuwe regeling zal ingaan, is intusschen nog niet bekend, aangezien daarvoor eerst nog eenige besluiten moeten worden genomen. De Minister hoopt op 8 of 15 Juli. Men zal zich herinneren, dat de Senaat eenigen tijd geleden de regeling der vergoeding aan de Naarder kweekers wegens schade, welke zij door de mobi lisatie hebben geleden, heeft aan gehouden, omdat deze kweekers niet wilden toezeggen van een beroep op den rechter afstand te doen, als hun de bij deze re geling vastgestelde tegemoetko ming zou worden gegeven. De Naarder kweekers hebben nu blijk baar hun ongelijk erkend en van eene vordering op den rechter afstand gedaan, zoodat nu einde lijk deze zaak als van de baan mag worden beschouwd. Tenslotte is nog aangenomen de begrooting van Curasao. Mi nister Koningsberger erkende de ingetreden beterschap, vooral in het havenverkeer, doch waar schuwde voor te groot optimis me. Voor de verdere ontwikke ling van dit gewest zal nog veel geld noodig zijn, zoodat de te korten op de begrooting voorloo pig wel zullen blijven aanhouden en wellicht nog zullen groeien. In de vergadering van Dinsdag avond werd mededeeling gedaan, dat de heer Jillessen met ingang van 1 September zijn ontslag neemt als griffier van de Kamer, welke functie hij gedurende niet het geliefde hoofd der zijnen viel. Tot dusverre had hij zich goed gehouden, moedig en mancelyk, in weerwil van de afwisselende geweldige gevoelens van den storm, die over hem losbrak. Maar nu was zyn kracht heengegaan, hij plaatste zich op een stoel ne vens den hare, bedekte het gelaat met de handen en een diep ge steun ontwrong zich aan zijn ge kwelde borst. »Geef mij wat ik vorder,* zoo drong mevrouw Von Roda in bitteren angst, ontferm, u, laat de ellende nu genoeg zyn, die over mij komt.* »Vader, vader,* vermaande da zood, hoe kuut ge aarzelen, nu ge nog goed kum maken, hoe kunt ge weigeren te geven, waar ge nemen moet »Ook gy Alexander, ook gij kunt dat begeeren vroeg hjj treurig, ik hoopte, een man, een soldaat, m y n z o o n dacht anders over dit punt.* »Neen vader,* riep hij uit,» eena zeidet ge zelf my wie den moed heeft te zondigen, moet ook den moed hebben de gevolgen te dra gen.* (rPordf wwigi.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1