7%'eest xmjumicwmm geen groot bedrag bespaard wor den. Het is wel een mooi idee om te willen bezuinigen, maar het moet kunnen. Dhr. Dieleman vond het wel niet gemakkelijk om zoo ineens aan te geven, op welke manier bezuinigd kan worden, maar hij achtte het toch wel mogelijk. In 'elk geval zal er met de begroo ting toch iets gedaan moeten worden, want de belastingen ver- hoogen dat kan niet blijven voort duren. De lasten zijn hier zwaar genoeg De Voorz. was het er niet mee eens, dat de lasten hier zoo zwaar zijn. Hij heeft een boekje, waarin de gemeenten zijn geclassificeerd naar de belastingen en genum merd zijn van 1 1100. En als we dan zien, dat daarin Axe! nog maar het nummer 363 heeft, dan is dat nog ver beneden het ge middelde en dus den druk niet hoog te noemen. Terneuzen b.v. staat op no. 981. Dhr. DielemanU zult toch zeker met die cijfers het bewijs niet willen geven, dat de toestand hier zoo gunstig is De Voorz.Dat zal ik niet beweren, maar wel, dat we in vergelijking met andere gemeen ten er nog gunstig voor staan. In 1922 en '23 was hier het cijfer 1.43 en toen de toestand verbe terde werd het verlaagd tot 1. Door de ruime inkomsten kregen we een belangrijk overschot in kas, zoodat het cijfer op 0.75 werd bepaald, maar dat was maar een tijdelijke maatregel. En nu hoort men in 't algemeen niets, als de belasting vermindert, maar als die verhoogt, dan moppert men en wordt dadelijk gezegd, dat het hier zoo drukkend is, wat spr. niet onderschrijft. Dhr. 't Gilde merkt op, dat het wel gemakkelijk is om onze ge meente te spiegelen aan andere gemeenten, die veel ongunstiger staan, maar we moeten onze ge meente vergelijken met gemeen ten, die gunstiger zijn en dan naar verbetering streven. Het is wel merkwaardig, dat verleden jaar de Burgemeester zei, dat Axel er niet zoo ongunstig voor stond en nu de belasting met een derde verhoogt zegt hij het weer en als de belasting een vol gend jaar verdubbelt, zal hij het misschien nog zeggen, maar spr. is in dat opzicht niet zoo opti mistisch. De Voorz.: Ik spreek niet van optimisme, maar noem hier enkel maar de feiten. Dhr. Kruysse zeide zooeven gehoord te hebben, dat de be lasting verhoogen moet omdat er het vorige jaar te weinig ontvan gen is en er dus tekort was. Hij vroeg nu, of een tekort was ont staan, doordat het gevarencijfer 1 te laag was, of doordat het totaal der belastbare inkomens tegenviel? De Voorz.: Feitelijk hebben zich die beide factoren doen gel den en was het beter geweest, dat we het cijfer op 1.15 hadden gesteld. De KruysseKunnen Burg. en Weth. dan de verzekering geven, dat we met 1,3 safe zijn? De Voorz. antwoordde daarop, dat hij dit met den Rijksontvan ger had besproken en ook had geschreven aan den inspecteur en beide heeren hebben geadviseerd om voor het volgend jaar niet lager te gaan dan 1,3. Het is natuurlijk altijd een slag in de lucht, maar als die heeren, die toch een beteren kijk op de zaak hebben dan wij, adviseeren om niet lager te gaan hebben B. en W. geen vrijheid om dat te doen. Bovendien zijn er in den laatsten tijd door den Raad belangrijke besluiten genomen, die aanzien lijke geldsommen vragen en als de Raad wil, dat die besluiten worden uitgevoerd, moeten B. en W. ook over de middelen kun nen beschikken om te betalen. Het voorstel werd hierna aan genomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de h.h. Van de Casteel en 't Gilde. 7. Wflziging begrooting 1926. Daar op 1 Juli de gemeente rekeningen worden afgesloten, stelden B. en W. voor om de on derstaande begrootingen voor 1926 te wijzigen en daarna als vastgesteld te beschouwen h. Geineentebegrooting. De baten te verhoogen met f781. De lasten te verhoogen met f4721 en te verlagen met f3940. b. Grondbedrijf. De inkomsten gewone dienst op verschillende posten verhoo gen met f 11.783.07 en verlagen met f 8300. De uitgaven op verschillende posten in totaal verhoogen met f 11.471.07 en verlagen met f 7988. Van den kapitaaldienst ver schillende posten der inkomsten in totaal verhoogen me tf 25.47397 en verlagen met f2500. c. Gasbedrijf. Gewone dienst. De inkomsten verhoogen met f2130,51 ]/g en de uitgaven met een gelijk bedrag. Kapitaaldienst. De inkomsten en uitgaven verhoogen met f 2130,51 V,. d. Vleeschkeuringsbedrijf. Onder de uitgaven den post jaarwedde keuringsveearts, hoofd van dienst verlagen met f 500 en op te nemen een post vergoeding voor motorrijwiel f 500. Deze voorstellen werden z.h.s. aangenomen. 8. Reclames Hondenbelasting. Voorgesteld werd om naar aan leiding van de ingekomen recla mes tegen de desbetreffende aan slagen van de Hondenbelasting voor een half jaar ontheffing te verleenen aan A. de Regt, A. L. Riemens en M. van Doorn en af wijzend te beschikken op het verzoek om ontheffing van de wed. Ad. Schieman. Naar aanleiding van de reclame van de wed. Schieman merkte dhr. Kruysse op, dat uit het rap port van den veldwachter blijkt, dat de wed. Schieman geen aan gifte van een hond heeft gedaan en daarop de veldwachter zelf maar het formulier heeft ingevuld. Daardoor zet men toch de zaak op z'n kop. Als iemand geen aangifte doet, kan meii hem toch niet aanslaan voor de belasting, zoo vroeg spr. Hij is van mee ning, dat men wei proces-verbaal had kunnen opmaken voor het weigeren van de aangifte, maar niet gerechtigd was om die vrouw een aanslagbiljet te zenden. De Voorz. antwoordde, dat blijkens de verordening de ge meente het recht heeft om be lasting te heffen voor het hou den van honden, onverschillig op welke wijze de aangifte is ge schied en dus terecht de aanslag ambtshalve is geschied. Dhr. Kruysse denkt toch dat er niet veel van te halen is en daarom was het misschien beter maar ontheffing te verleenen. De Voorz. gelooft ook niet, dat er betaald zal worden, maar daar om wenschen B. en W. geen ont heffing te verleenen, maar bren gen dan liever het bedrag onder de oninbare posten. Alzoo werd besloten. Tenslotte wenschte de Voorz. nog mede te deelen, dat het werkrooster voor de gasfabriek enkele dagen geleden van de Ar beidsinspectie goedgekeurd terug gekomen en ook reeds in de fa briek opgehangen en in werking is getreden. Omvraag. Daar niemand het woord ver langde, werd de vergadering op gewone wijze gesloten. Het was ons zeer aangenaam dezen keer niet met een overla den agenda en breedvoerige de batten naar huis te kunnen. On zen indruk is, dat dit ook zeer bevorderlijk is voor den goeden toon. Hoe langer het duurt, hoe meer men prikkelbaar wordt. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat blijkens het accoun tantsrapport aangaande het ffnan- tiëel beheer van de gasfabriek over 1926 de ontvangsten be dragen f 92.772.547» en de uit gaven f 97 166.39Va< Onder de inkomsten is begrepen een geld- leening ad f35.000 en onder de uitgaven een waardevermeerde- i ring van het bedrijf, hoofdzakelijk door uitbreiding van het bedrijf naar Sassing, Spui, Magrette en Vaartwijk, tot een totaal bedrag van f28 599 92V,. Geleverd werd voorde volgende bedragen licht- en kookpas f 17.201.37, muntgas f 17.766.497s,, krachtgas f 1626.11, kachelgas f900.9272» bakkersgas f445.12, straatverlichting f 3600, teer f1513.9873. afvalproducten f26 36, meterhuur f2338.23, cokes en gruis fl0 208.5873) fittings- en verwarmingsartikelen f 110807, fittersloonen f 188.6472- Blijkens de winst- en verlies rekening bedroeg de winst uit de exploitatie verkregen f 2130.511/3- De netto-kostprijs van het gas was f8.86217 per M3. De boekwaarde van het bedrijf was op 31 Dec. '26 f 118 006.1672- AXEL, 17 Juni 1927. Dinsdagavond werd ten stad- huize alhier onder voorzitterschap van den Burgemeester een ver gadering gehouden om te komen tot een comité, dat zich zou be lasten met het collecteeren van gelden voor de noodlijdenden, tengevolge van de stormramp in Mei jl. Natuurlijk werden verschillende denkwijzen naar voren gebracht over den vorm, waarin steun zou verleend worden. De gevoelens daaromtrent loopen onder het publiek ver uiteen. De voorzitter wees er echter op, dat het niet de taak is van de te vormen com missie om de gelden te verdeelen, daar dit overgelaten wordt aan het Nationaal Steuncomité, waar de gelden van het geheele land bijeen komen. Het lijdt geen twijfel of ook Zeeuwsch-Vlaan- dereiL, in aanmerking zal komen voor steun, daar door het Zeeuwsch Watersnood-Comite f3000 is afgedragen aan het Nat. Steuncomité, onder voorwaarde, dat ook Z.-VI. financieel zal wor den gesteund, voorzoover noodig is. Ook het feit, dat Z. Exc. de Commissaris der Koningin in Zeeland als lid van het Dag. Be stuur in het N. S. is benoemd, wijst daar op. Na eenige bespreking werd uit de aanwezige leden een comité gevormd. Daar evenwel verschil lende bezwaren rezen óm per soonlijk te collecteeren, werd be sloten om dit te doen geschieden door eenige jonge dames. Gewezen werd ook nog op het eigenaardige feit, dat als een eenling wordt getroffen door een windhoos het Steuncomité geen oor leent, doch alleen op steun kan gerekend worden bij massale ongelukken. fntusschen vertrouwen we, dat men zal begrijpen, dat hulp nood zakelijk is en dat, als van uit deze streek hulp betoond wordt aan andere deelen van ons land, omgekeerd dan ook zeker aan ons de noodige steun niet zal worden onthouden. Gisteren had alhier in het café van den heer P. Audenaerd ten overstaan van den heer P. Ie Feber Jr., bouwkundige alhier, de aanbesteding plaats voor het bouwen van een woonhuis aan de Kanaalkade alhier ten behoeve van dhr. Em. van der Linden. Ingeschreven werd als volgt: le metsel- en stucadoorswerk. P. Everaert en Ch. de Bruijn, Hulst f 4350, A. van Sabben f4280, A. Lambert f 4200, Gebr. van Driessen, Lamswaarde f 4090 en J. Dieleman met Joh. Wieles f 3760 (gegund). 2e timmer- en ijzerwerk. F. Haak f3945, C. Deij f3670, P. A. Mangnus en J. Dobbelaer, Boschkapelle f3648, A. P Butler f 3626, H. van Luijk f 3578, W. Vercouteren f3450, H van't Hoff f3320 en Wed. J. van der Poel en Zonen, Lamswaarde f 3050 (gegund). 3e schilderen. I. Brakman f 794, Harte en de Jonge f581, C. B. Antheunis f512 en H. Hoebé f 442 (gegund), 1 biljet van on waarde. 4e loodgieterswerk. P. Deij f524, Gebr. van Rijn f485 (ge gund). 5e massa. Van Sabben f 8960, 1 biljet van onwaarde. Verdronken. Gisteravond is alhier in het kanaal naar Sluiskil ongeveer ter hoogte van den Koedijk de 22- jarige Lucieer, die pas op Sluiskil is komen wonen, jammerlijk ver dronken. L. was daar gaan zwemmen en toen men zag dat hij in gevaar was, wierp men hem een touw toe, doch het was tekort en zoo ging hij de diepte in, zonder dat men hulp kon bieden. Na den geheelen nacht te hebben gedregd, is eerst heden morgen zijn lijk opgevischt. Tentoonstelling V. V. V. Daar verschillende winkeliers nog in onderhandeling zijn met fabrikanten, werd aan het Bestuur der V. V. V. verzocht om ver lenging van den inschrijvingster mijn voor de te houden industrie tentoonstelling. Dat aan dit ver zoek voldaan is, blijkt uit de ad vertentie voorkomende in dit num mer. De vergadering welke te Zaamslag werd gehouden tot in stelling van een commissie tot steun van den nood, welke tenge volge van den stoimramp in Mei j. 1. is ontstaan, werd behalve door den burgemeester en den veldwachter door slechts twee per sonen bezocht. Toch werd be sloten om door te werken en een collecte te houden, met het gevolg, dat nog f318 werd opgehaald. Terwijl ze aan 't werk waren in een bietenakker zagen twee veldarbeiders onder de gemeente Westdope plotseling een vlam op stijgen uit een droge sloot. Toen ze gingen kijken, kwamen ze tot de ontdekking, dat het hun jassen waren, die ze op die plaats na het schaften hadden achtergelaten en nu totaal verbrandden. Terneuzen geen waterleiding In verband met de tijdsomstan digheden is door den Raad te Terneuzen aangehouden een voor stel van B. en W. om ten behoeve van de Z. VI. Waterleiding Mij. een leeningtesluiten van f718,000. Daardoor verviel ook het voorstel om in de bouwverordening ver plichte aansluiting op te nemen. Men wenscht eerst nader gefor muleerd te zien de prijzen en de opvatting wat kamer en geen kamer is, in verband met het tarief. Een voorstel om de geheele zaak van de baan te sturen kon geen meerderheid vinden. Het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting werd gebracht van 1,65 op 1,4. Maandag is op de scheeps werf te Terneuzen de werkman K., aldaar door het onverwacht losschieten van een staaldraad zoodanig tegen het linkerbeen getroffen dat dit brak. Hij werd in het Ziekenhuis aldaar ter ver pleging opgenomen. Uit de beste bron verneemt de „Tem. Crt." dat de heer W. Bedet ontslag heeft genomen als voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur te Terneuzen en dat het tot nu toe niet gelukt is een opvolger voor hem te benoemen. Woensdag waren eenige arbeiders bezig met het lossen van macadam aan het wissel van de Tramweg Maatschappij Bres- kens—Maldeghem te Breskens. Bij het rangeeren van een der wagens is de werkman G., van Groede, met het hoofd tusschen twee wagens bekneld geraakt. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar een in de nabijheid van dien weg staand huis vervoerd. G. is denzelfden avond aan de bekomenverwondingen overleden. De heer K. E. Freitag, leeraar in de Duitsche taal aan de R. H. B. S. te Oostburg, is benoemd als zoodanig aan de gem. H.B.S. te Groningen. Aan de rijkskweekschool te Middelburg is o.a. geslaagd voor het onderwijzers-examen de heer F. Clemminck te Ter Neuzen. Geslaagd aan de St. Fran- ciscus-kweekschool te Breda voor het examen acte L. O. de heer F. 11. M. Schuurman te Hulst. Duivensport. De „Vereenigde Bonden van Z.-Vlaanderen" hielden op Zon dag een prijsviucht uit Tours met 319 medekampende duiven. De eerste prijswinnende duif arriveer de te Hulst, op een afstand van 496.460 K M. met een snelheid van 1237.8 per minuut, om 12 01.05 uur. De laatste of 80ste prijswinnen de duif arriveerde te IJzendijke op een afstand van 486.410 K.M. met een snelheid van 1146.2 M. per minuut, om 12.24.21 uur. Frijswinners waren: le en 4e C. Buysse, Hulst2e L. Bonder- gheen, St. Jansteen 3e J. Renique, Sas; 5e O. Remery, Westdorpe; 6e L. Warrens, Sas 7e J. Renique, Sas8e A. Voet, Hulst9e Ph. Olieslager, Hulst; 10e J. de Veij, Breskens, enz. Tabaksbelasting. Den houders eener bedrijfsver- gunning voor den verkoop van tabaksfabrikaten worden er, ter voorkoming van kosten van ver volging, aan herinnerd, dat zij, wien in den loop der maand Juni een bedrijfsvergunning werd afge- gegeven, het vergunningsrecht ui terlijk 30 Juni 1927 moeten vol doen. Uit Sint Jansteen. Gisteren vergaderden in het Patronaatsgebouw de klompen makers van Hulst, Sint Jansteen, Clinge en Koewacht, ten einde hunne belangen te bespreken. Zij waren daartoe opgeroepen door hunne respectievelijke burgemee sters, terwijl de vergadering Zon dag van den kansel was bekend gemaakt. Het feit, dat het juist H. Sacramentsdag was, zal ertoe bijgedragen hebben, dat er een tachtig personen aanwezig waren, onder wie werden opgemerkt de Burgemeesters van Clinge, de heer J. M. Vienings, van Sint Jansteen, de heer C. IJsebaert, en van Koewacht, de heer Alh. Die- rick. Tevens de HoogEerwaarde Deken van Hulst en verschillende andere geestelijken. De heer Vienings heette allen welkom en noodigde den Burge meester van St. Jansteen uit om de leiding der vergadering op zich te nemen, doch deze achtte dat het best vertrouwd aan zijn collega van Clinge, zoodat de heer Vienings het voorzitterschap waarnam. Deze begon dan met uiteen te zetten het nut en de kracht, die in organisatie zit en deelde mede, dat de vergadering dan ook hoofdzakelijk was be legd, om tot een klompenmakers- vereeniglng te komen, want alleen daardoor is het mogelijk om uit komst te krijgen in de malaise, waarin zich dat bedrijf bevindt. Spr. ging na wat de oorzaken dier malaise zijn en welke po gingen men in gemeen overleg kan aanwenden, om daarin ver betering te brengen. In de eerste plaats heeft men den steun noo dig van de Regeering, opdat van daaruit maatregelen worden ge nomen tegenover de Buitenland- sche, in casu de Belgische con currentie. Het best was dan om uit een organisatie een comité van actie te benoemen, die nog maals een request naar den Mi nister zond, of zoo noodig op audiëntie ging. Spr. ging hierop na, het ant woord van den Minister op de schriftelijke vragen, gedaan door het Tweede Kamerlid Fleskens. Met verontwaardiging werd dit antwoord ontvangen en deel voor deel stelde de heer V. daar ver schillende argumenten tegenover, zoodat besloten werd om niet bij de pakken neer te gaan zitten, maar krachtige actie te voeren tegen deze houding van den Mi nister en te trachten deze te be wegen, dat hij spoedig in onder handeling treedt met zijn college van .Binnenlandsche Zaken. Dit dient dan echter uit te gaan van de meest belanghebbenden zelfj J»»* m jm want: kalmeeren llen houden Uw geest helden Buisje75ct. Bij Apoth.en Drogisten.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2