Raadsverslag. oefend. Wel heeft gedurende den oorlog het bedrijf een korten tijd van opleving gekend. In die jaren was er een groote behoefte aan klompen, deels een gevolg van leernopd, deels door het stopzet ten van den invoer. Het kloin- penmakersbedrijf, meer bepaal delijk het machinale, breidde zich in dien tijd zeer sterk uit. Met de opheffing van handels- verkeersbelemmeringen na den oorlog werd hiervan uiteraard terstond door de klompenindu strie de terugslag ondervonden meer in het bijzonder deed de buitenlandsche concurrentie op die industrie hernieuwd haar in vloed gelden. Ondergeteekende kan zijn tus- schenkomst niet verleenen tot het doen heffen van een invoerrecht, ten einde daardoor den invoer van klompen aanzienlijk te be perken. Een gelukkig verschijnsel is, dat de Nederlandsche klompen over het algemeen beter van qua- liteit zijn dan de Belgische, het geen wellicht ook voor een deel mag worden toegeschreven aan de nuttige voorlichting, welke van Rijkswege ter zake wordt verschaft. Ziet hij wel, dan is het niet uitgesloten te achten, dat juist die goede qualiteit van 't Nederlandsch product er toe kan bijdragen de klompenindustrie, welke thans waarschijnlijk den meest kritieken tijd heeft door gemaakt, op den duur een betere toekomst te doen vinden. Het maakt bij den ondergeteekende een ernstig punt van overweging uit, of door de Regeering meer dan tot dusverre het geval was in deze richting kan worden ge daan. Btyzettfng Gen. r. Heutsz. De commandant van het Veld leger, luitenant-generaal Muller Massis, heeft de volgende alge meene order uitgevaardigd voor de militairen, die hebben deel genomen aan de plechtige bij zetting van het stoffelijk overschot van wijlen den luitenant-generaal J. B. van Heutsz op 9 Juni 1927, „Na afloop van de plechtige bijzetting van het stoffelijk over schot van wijlen den luitenant generaal, oud gouverneur-gene raal J. B. van Heutsz, op 9 dezer in het Mausoleum op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is het mij een behoefte mijn dank en tevredenheid te betuigen aan alle militairen, die "Voor deze aangelegenheid onder mijne be velen hebben gestaan en die, hetzij aan de voorbereiding, dan wel aan de plechtigheid zelve hebben deelgenomen en door hunne toewijding en uitstekende houding tot het welslagen daar van hebben bijgedragen, zóó, dat deze plechtigheid is kunnen wor den een grootsche hulde aan dezen grooten Nederlander als nationale erkenning van wat hij tijdens zijn leven voor het Vaderland heeft gewrocht". Identiteitskaarten. Voor vele handelingen op het postkantoor, in het bijzonder in dien het betreft, het in ontvangst nemen van gelden of aangetee- kende stukken, moet men kunnen aantoonen inderdaad de geadres seerde van die zending te zijn. Niet altijd is men in staat zijn identiteit te bewijzen en 't gevolg is dat men teleurgesteld en zonder geld of aangeteekende stukken moet terugkeeren. De postadministratie, die zoo wel in haar eigen belang als in dat van afzender en geadresseerde niet anders handelen kan, tracht aan die bezwaren tegemoet te komen door de uitgifte van iden titeitskaarten. Deze kaarten zijn voldoende om de identiteit van den houder te bewijzen bij alle handelingen te verrichten door de postkantoren in Nederland en in verschillende andere landen. Voor degenen, die eenigen tijd op reis gaan, zijn deze kaarten daarom vrijwel onmisbaar. In herinnering wordt gebracht, dat identiteitskaarten, die een geldigheidsduur van 3 jaar heb ben, aan alle postkantoren kunnen worden aangevraagd. Daarbij is over te leggen een onopgeplakte foto van den aanvrager van pl.m. 6 bij 5 c.M. (hoogte van het hoofd tenminste l1/» c.M.); de kosten bedragen 40 cent. De bevestiging van Prinses Juliana. In een, op wensch der Konin gin, van alle vorstelijke bijzon derheden vrij gehouden bijeen komst in de Juliana-kerk in Den Haag, is gisteren Prinses Juliana als lidmate der Ned. Herv. Kerk bevestigd, te samen met een der tigtal andere jonge lidmaten met wie zij in de aannemelingenbank was gezeten. Ds. Weiter leidde de zeer druk bezochte bijeen komst, die ook werd bijgewoond door de Koningin, den Prins en de Koningin Moeder. AXEL, 14 Juni 1927. Doordat de toren, waarin het stadsuurwerk, geverfd wordt en de wijzerborden bijgeschilderd worden, staat het uurwerk stil, zoodat velen met den tijd in de war zijn. Men verzekerde ons echter, dat het werk spoedig gebeurd zal zijn. Voor wie den tijd wil hebben, heeft echter de heer P. A. Essel- brugge uitstekend gezorgd. Aan den gevel van zijn nieuw ge bouwde woning in de Noordstraat heeft hij als reclame voor zijn vak een reusachtige klok ge hangen, die de algemeene aan dacht trekt. Bij het Zaterdag gehouden examen voor de onderwijzersacte bij de Rijkskweekschool te Oost burg werden 6 candidaten geëxa- I ovens L 27, naar Canada, mineerd. Geslaagd zijn de dames Hipoliet Mahu, arb., Kijkuit Petrus Bernardns Seghers en Echtgenoote, Nieuwendijk I 80, van Biervliet. Jacomina v. d. Voorde, diesnt- bode, Sluiskil P 26, van Neuzen. Joh. J. v. d. Mooren, slagers knecht, Weststraat D 53, van Middelburg. Germaine M. Herman, dienst bode, Markt C 44, van Zuid- dorpe. Adolf K. van Arenthals, land bouwer Capellepolder M 9, van Zaamslag. Maria M. Caessens, zonder, Armendyk H 46, van Zaandam. Francois Dieleman eD gezin, landbouwer, Koestraat D 71, van Graauw. Vertrokken: Johan Jozias Coumou, zonder, Nieuwstraat G 79, naar Hoek van Holland. Julienne Vogelaere, dienstb., Sluiskil P 31, naar Neuzen. Adriaan L. Riemeüs en gezin, wagenmakerskn., Nieuwendjjk I 64, naar 's Heer-Arendskerke. Jacomina Haak, dienstbode, Weststraat D 48, naar Den Haag. Maria M. Caessens, zonder, Spui N 85, naar Zaandam. Frederik van Tatenhove en gezin, arbeider, Magrette N 27, naar Oostburg. Cornelis van Bendegem, zon der, Stationstraat G 10, naar Ot- tersum. René van Damme, timmerm. knecht, stationstraat G 41, naar Canada. Jacob Koekkoek, arb., Steen- P. J. Balfoort te Terneuzen en L M. Cauwels te Oostburg. Groene Krnlsvereenlging. In de te Goes gehouden alge meene vergadering van de ver eeniging, waren 25 afdeelingen vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer C. E. Plugge van Sou burg, opende de vergadering met een inleiding over de nieuwere en meer intensieve wijze, waarop men de rheumathiek in al haar uitgebreidheid wil bestrijden Door'den secretaris, den heer M. Nieuwenhuijse, uit Krabben dijke, werd het jaarverslag uit gebracht, waarin medegedeeld wordt, dat het aantal afdeelingen 51 bleef met circa 19000 leden. Hier naast staan dan nog de af deelingen van het Wit-Gele Kruis in O. Z. Vlaanderen en de ver eenigingen te Terneuzen, Axel, Zaamslag enz., die op zichzelve blijven staan en het nut van or ganisatie len opzichte van Groene Kruisbelangen niet op waarde schijnen te schatten. De rekening van den penning- Zaams)a„ K 37, naar Canada. Jozias de Koeijer, arbeider, Steenovens M 45, naar Canada. Hendrik Wissel, arbeider, Be- oostenblij Benoorden, M 12, naar Canada. Pieter Riemens, arb., Steen ovens M 44, naar Canada. Joset Marcus, Kanaal K 29, naar Canada. Francois C. Scheele, arbeider, Koestraat D 85, naar Canada. Albertus E. Verschraegen, landb. knecht., Kijkuit L 9, naar Koewacht. Maria W. Almekinders, leerl. verpleegster, Sassing Q, 13, naar Den Haag Jozina J. Smies, leerl. veipl., Buitenweg H 55, naar Den Haag. Jan C. Verlinde, broodbakker, Weststraat D 23, naar Oostburg. Gerard van Espen en gezin, arbeider, Oudewyk F 57, naar Neuzen. Zulma M. M. Seghers, zonder, Oudeweg I 36'a, naar Neuzen Pieter van Hoeve en gezin, landbouwer, Sas3ing P 46, naar Vergadering van 14 Juni 1927. Onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer F. Blok, werd hedenmorgen raadsvergade ring gehouden, waarbij alle leden tegenwoordig waren, behalve de heer Ph. J. van Dixhoorn, die door een ongeval verhinderd was. Bij de opening gaf de voorzitter een kort overzicht van de ramp, die onze gemeente op Dinsdag 31 Mei getroffen heeft. Zooals bekend, had hij een schattingscommissie benoemd, die de verwoeste akkers heeft opgenomen en de schade getax eerd. Het blijkt daaruit, dat aan granen voor 861,5 gemeten is gem. met 54 pCt. Knol- en bol gewassen 905 gem. met 40 pCt. Groen voeder 110,5 gem. met 38 pCt. meester, eveneens den heer Nieu wenhuijse, wijst in ontvangst aan f2260.04, wo. batig slot 1925 ad f 154.20 en in uitg. f 1870.08, alzoo een batig slot van f 389 96. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren Chr. Die leman te Tholen, dr. L. C. Gel derman te Kortgene en S. Hage te Bruinisse, werden herkozen, terwijl in de vacature J. C. Gie- ben gekozen werd de heer P. L Abrahamse te Vlissingen. Aangenomen werd het volgende voorstel van het hoofdbestuur De algemeene vergadering machtigt 't hoofdbestuur een com missie te benoemen, welke on derzoeken zal, hoe de vereeniging het vlugst komen kan tot aanstel ing van één of meer districts schoolartsen in de provincie. Door dr. van Maren Bentz van den Berg werd een uitvoerig rap port uitgebracht over de werking der commissie voor kinderbe scherming in Zeeland, alsmede over de werking van het consul tatiebureau te Goes. Ontleend aan de „M. Crt." JiOop der bevolking. Gedurende de maand Mei zijn in dez9 gemeente Ingekomen Catharina Naeye, zonder, Weststr, D 28, naar Middelburg. Martha M. Maas, dienstbode, Markt C 44, naar Neuzen. Maria de Block, dienstbode, Julianastraat E 168, naar Neuzen Marinus P. v. d. Voorde en gezin, arbeider, Magrette N 57, naar Zaamslag. Margaretha van Overmaire, dienstbode, Watervliet L 13, naar St. Jansteen. Jacobus M. Zegers, arbeider, Buitenweg H 41, naar Scher- merhorn. Christina de Kraker, dienstb., Sassing P 20, naar Middelburg. Jan Dieleman, arbeider, Bui tenweg H 10, naar Nieawer Amstel. Catharina Hamelink, dienstb., Sassing P 42a, naar Boschkapelle. Sportnieuws. Denemarken- Holland 1—1. De .internationale voetbalwed strijd Denemarken-Holland, Zon dag te Kopenhagen onder groote belangstelling gespeeld heeft ge lijk spel, 1 1 tot resultaat gehad. De Oranjemannen, hadden vol gens de verklaring der Denen, zeker een overwinning verdiend. De aanvoerder de Nederland- Neeltje Witte, dienstb., Spui I sche P'°eg, Denis had hetonge- N 80, van Zaamslag. Jan Meesen, arbeider, Oude weg I 22, van Zaamslag. Jac. Anthonij Vasseur, electri cian, Gentsche Vaartstraat C 74, van Cadzand. Josephus van Geersaem, land bouwersknecht, Drieschouwen A 30, y&a Koewacht. luk zijn arm te breken. Zaterdag speelde een com binatie van Rapide I en II tegen S. E. O. L. T. O te Terneuzen. De Terneuzen8che korfballers speelden een zeer matig partijtje, zoodat het Rapide weinig moeite kostte S. E. O. L. T. O. met niet misder d$ta 8—0 te kloppen. Daarna kwam de agenda aan de orde. 1. Notulen. Deze werden ongewijzigd vast gesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Bericht van goedkeuring door Ged. Staten van verschil lende raadsbesluiten. b. Idem dat de goedkeuring op de geldleening voor de water leiding werd verdaagd, tot alle besluiten dienaangaande inge komen waren. c. Schrijven van Ged. St. aan gaande den toestand van den Kinderdijk. Dit schrijven luidt als volgt d. Rekening over 1926 van de Gezondheidscommissie. De ontvangsten zijn Batig saldo 1925 f 1504.06 Bijdrage van het Rijk van de ge meenten 400. 586,72 Totaal f 2490.78 Uitgaven Toelage secretaris f 500.— Reiskosten 318.95 Bureaukosten, enz. 102.30 Drukwerk 105,69 Kamerhuur 67.50 Tijdschriften 49.28 Presentiegelden 108. Pensioenpremie 77.50 Totaal f 1329.22 Alzoo goed slot van f 1161.56. e. Accountantsrapport gasfa briek. f. Processen-verbaal van het Hoofdstembureau aangaande de Raadsverkiezing. Deze stukken werden alle voor kennisgeving aangenomen. g. Begrooting van de Gezond heidscommissie voor 1928. Deze beloopt in ontvang en uitgaaf f 2153 18, met een post onvoor ziene uitgaven van f 105.68. h. Mededeeling, dat de plaat selijke commissie ter bestrijding van de werkloosheid in deze ge meente is samengesteld uit de heeren: Ph. J. van Dixhoorn,Jac. Weijns, F. Dieleman, A. T. 't Gil de, J. J. Michielsen, Jac. de Ruij- ter en M. Wieland. i. Mededeeling van Ged- St., dat zij den termijn van 40 jaren voor aflos van de geldleening van f 14000 voor de chr. school te lang acht en die wenschl gesteld te zien op 30 jaren, waartoe werd besloten. 3. Gemeenteverslag. Het gemeente-verslag en dat der volkshuisvesting werd aange boden en ter lezing gelegd. 4. Opruiming schuur Spuidjjk. De Voorz. deelde mede, dat W. Riemens, met wien reeds het vorig jaar is onderhandeld om zijn schuur op te ruimen en te herbouwen op een andere plaats, ten einde het verkeer daar te be veiligen thans weer heeft aange boden om voor een vergoeding van f 1000 zijn schuur te willen verplaatsen, daar hij dan ook nog een stukje grond moet koopen om een nieuwe schuur te kunnen plaatsen. Aan het Bestuur van het Waterschap Coegors was in- tusschen gevraagd, of deze ook in die kosten wenschte bij te zijn de factoren welke er toe bijdragen^ I dragen, waarop is geantwoordj dat die berm in het natte seizoen dat deze f 50 toezegde onder voor- onberijdbaar wordt. waarde, dat de gemeente den weg In dezen ongunstigen toestand kan mpf ppn Hpp1 van Hot slechts afdiende verbetering worden f vrijkomende gebracht, door de verharding in den perceel zal verbieeden en verhar- weg zooveel te verbreeden, dat twee den ten genoege van het Bestuu^ Oücfor owonnonc HorKonr \T voertuigen elkander kunnen voorbij rijden zonder de kunstbaan geheel of gedeeltelijk te moeten verlaten. Tot deze verbreeding kan de onderhouds plichtige van den weg, zijnde de Be oosten en Bewesten Blijpolder, echter niet worden verplicht. Voorts kan eenige verbetering wor den verkregen, door aan de behoorlijke afwatering van den weg en in het bij zonder van den berm de noodige zorg te besteden. Hiertoe is de onderhouds plichtige, overeenkomstig het bepaalde in art. 56 van het Regl op de wegen en voetpaden in Zeeland wèl verplicht. Daar de zorg, dat de wegen en voet paden behoorlijk onderhouden worden, dcor hen die daartoe verplicht zijn, krachtens art. 41 van het vermeld Regl. bij het dagelijksch bestuur der gemeente berust, dienen Burg. en Weth. van Axel voor wat de afwate ring betreft zeiven de noodige stappen te doen, om hierin de noodige ver betering te verkrijgen. In dit verband kan er op gewezen worden, dat de 0 I - u t-" O WbV.ll VVUlUCtl, Uiil UC verhageld en daarvan 60 pCt. is opmerking van het polderbestuur in vernield. zijn schrijven van 28 Dec. 1926, welke Peulvruchten 339,75 gemet met bliikbaar als een soort dreigement be- 71 pCt. Handelsgewassen 526 do-eld is' misPlaat3t is te ac"ten. Wij vereenigen ons met deze be schouwingen en achten de N.V. Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. geenszins aan- sprakeiijk voor den bij nat weer slech ten toestand van den bedoelden wegs- n„ ,i berm. Wij geven U voorts in over- üe totale schade wordt globaal I weging om krachtens art. 41 e. v. van geraamd op 200,000 gulden. het Regl. op de wegen en voetpaden, Spr. drukte den wensch uit den Poldei Beoosten en Bewesten Blij dat God ons bewaren moge voor ^te S°£ onderhoud van den verdere rampen. Middelburg, 20 Mei 1927. Naar aanleiding van uwe brieven betreffende den toestand van den Kinderdijk deelt de Hoofdingenieur van den .Provincialen Waterstaat ons het volgende mede. Het door Burg. en Weth. van Axel bedoelde „Wandel- en Rijwielpad" is de onverharde westelijke berm van den Kinderdijk. Van dezen berm welke een breedte heeft van 3 5 4 M., is een strook breed ongeveer 1 M. langs de boomenrij op het meest westelijke gedeelte van den berm eenigszins verhard met kolensintels. Tusschen de westelijke kantlaag van de 3 M. breede keibaan in den weg en bedoeld sintelpad is de berm over ongeveer 3 M breed onverhard, welk onverhard gedeelte als gevolg van de aanwezigheid van het sintelpad minder goed kan afwateren. In het onverharde gedeelte is door de N.V. Prov. Zeeuwsche Electr. Mij. een kabel gelegd van het schakel station te Drieschouwen naar de hoofd kom der gemeente Axel. De Kinderdijk wordt in bepaalde gedeelten van het jaar vrij druk be reden, onder meer met wagens beladen met suikerbieten, welke vervoerd wor den naar het station Axel der Spoor weg-Maatschappij Mecheien—Terneu zen of met vlas, hetwelk naar België wordt uitgevoerd. Tengevolge van het op den oostelijken berm van den weg aanwezig zijn der trambaan van de Z. VI. Tramweg Mij. en de geringe breedte der keibaan moet het uitwijken steeds geschieden over den onverhar- den westelijken berm. Bij nat weer worden uil den aard der zaak daardoor in den berm diepe sporen gereden en vormt deze een modderpoel, hetgeen door de bovenbedoelde minder goede afwatering nog in de hand wordt gewerkt. Deze toestand bestaat reeds van den tijd dat op den oostelijken wegsberm de tramlijn is aangelegd. Het onderhoudsplichtige polderbe stuur beweert wel, dat de slechte toe stand te wijten is aan het leggen van den bovenbedoelden kabel, doch in het najaar van 1926, toen de bedoelde N.V. de kabel reeds eenige maanden tevoren gelegd had, was de toestand van den berm even als thans vrij goed te noemen. De N.V. merkt in haar schrijven dd. 17 Febr. 1927 op, en dit is ook mijne mèening, dat zij aan hare verplichting heeft voldaan en niet aansprakelijk k in worden gesteld voor den bijna weer slechten toestand van den berm. Het" verkeer over den weg, de aan wezigheid van de trambaan op den oostelijken berm, waardoor deze voor het gewone verkeer niet kan benut worden, en de geringe breedte van de verharding, waardoor bij het uitwijken steeds gebruik gemaakt moet worden van den onverharden westelijken berm, weg te noodzaken. Ten slotte mogen wij nogaanteeke- tien, dat ten aanzien van de door den hoofdingenieur bedoelde verbetering van den bestaanden toestand door verbreeding van den weg zai moeten worden afgewacht, in hoeverre deze weg voor verbetering met steun krach tens de Wegenbelastingwet in aan merking zal kunnen komen. n 9 J9 n V n

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2