Bewogen Huwelijksleven. BIJVOEGSEL Vrijdag 10 Juni 1927. No. 19. Binnenland. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. VAN DE VAN Het zevende leerjaar. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorstel van wet van den heer Albarda c.s. tot invoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar achtten zeer vele leden de indiening van dit initia tief-voorstel nietvoldoende gemotiveerd. De aanneming van het voorstel zou geen ander effect hebben, dan reeds met de aanneming van de motie-Suring is bereikt. Aan de herhaling van een uitspraak in dien zin bestaat geen behoefte Mocht de regeering het in te dienen amendement niet onaan nemelijk verklaren, dan is door aanneming daarvan op beter en spoediger wijze te bereiken wat de voorstellers van dit wetsont werp wenschen, dan met hun eigen voorstel. Ook tegen den inhoud van het ontwerp hadden verscheidene leden ernstig bezwaar. Zij be twistten, dat de reden tot op schorting van de invoering van een zevenjarigen leerplicht reeds vervallen zou zijn. Het even wicht der Staatsfinanciën behoort volgens deze leden op een veel lager peil van uitgaven bereikt te wordende behoefte aan be lastingverlaging doet zich zeer dringend gevoelen. Onder die omstandigheden behoort niet aan gestuurd te worden oponmidde- lijke verhooging van de reeds zoo hooge onderwijsuitgaven. Sommige leden meenden dat, indien er voor het onderwijs iets moet worden gedaan, andere zaken eerder in aanmerking komen. Gewezen werd met name op de moeilijkheden, die kleine scholen thans ondervinden iri verband met het groot aantal leerlingen per leerkracht. Verscheidene andere leden ver dedigden het wetsvoorstel. Door de voorstanders werd o.m. aangevoerd, dat een zevenjarige schooltijd voor de ontwikkeling van het volkskind een minimum is. Het zevende leerjaar is van de grootste waarde voor het onderwijs. De meening, dat de vermindering van het aantal leer lingen per leerkracht met name voor de kleinere scholen urgenter zou zijn, dan de invoering van de zevenjarige leerverplichting konden deze leden niet als een gegrond bezwaar tegen het voor stel aanmerken. (81 Zij had Diet eerder rust, voor hare dochter aan het hof was voorgesteld en zy was de eenige in de tamilie, die Marie in al haar wenschen en verlangen vol komen verstond en haar sanmt tigde om alleen te gaan, als Alex ander's verlangen hem thuishield. Daardoor verkreeg de reeds zoo overwegende trek vaD Marie tot ongebondenheid en zelfzuchtig heid steeds meer voedsel; zij was omgeven van oude en jonge hee- ren, die, nadat «ij reeds proeven gezien hadden van dc lichtzin nigheid van het meisje, allen meer of minder hoopten op guust- betuigingen dei vrouw. Hy' die het meest volhield en, naar de wereld dacht, het meest begunstigd werd, was de kamer heer Von Landry, die nog altijd een yverig bewonderaar was van schoone en pikante vrouwen en zyne gadaehten over haar zede lijke waarde zoo volkomen beves tigd vond. Had ook Katharina.s reinheid een korten tyd verade- Blijkens de Memorie van Ant woord kunnen de voorstellers de opmerking, dat het tijdstip voor de indiening van dit wetsvoorstel niet goed gekozen is, niet goed achten. Wanneer mocht blijken, dat de Regeering bereid is geworden de invoering van den zevenjarigen leerplicht met 1 Jan. a. s. te be vorderen, dan zullen zij hun voor stel intrekken. De vraag, of de voorstellers zich hebben vergewist van de meening der Regeering betreffende de financieele gevolgen van de totstandkoming van hun wetsvoor stel, moeten de voorstellers ont kennend beantwoorden. Het lag niet op hun weg met de Regee ring over hun initiatief-voorstel overleg te plegen en van haar gegevens te vragen, voor de toe lichting daarvan bruikbaar. De Regeering heeft meer dan eens medegedeeld, dat de invoering van den zevenjarigen leerplicht zou leiden tot een verhooging van de Staatsuitgaven met een bedrag van f4.000.000 per jaar. Ook de voorstellers zijn van gevoelen, dat de verhouding tus schen het aantal leerlingen en het aantal leerkrachten bij het lager onderwijs, vooral sedert de laatste wetsherziening op dit punt, te groot is. Hierin ligt de verkla ring, dat de invoering van de zevenjarige leerverplichting voor gaat. Kameroverzicht. Een groot deel van de vorige week heeft de Tweede Kamer besteed aan de behandeling van de wettelijke regeling van het Collectief Arbeidscontract. Groot enthousiasme was er over het wetsvoorstel niet. Want datgene, wat de vurigste voorstanders van de wettelijke refeling zoo gaarne zouden wenschen, eene alge- meene bindend-verklaring van het collectief arbeidscontract voor allen, die in hetzelfde bedrijf werkzaam zijn, brengt het ontwerp niet. En de bindend-verklaring voor hen, die tot de organisatie's behooren, welke de contracten hebben aangegaan, was reeds neergelegd in de bepalingen, welke in het Burgerlijk Wetboek het arbeidscontract regelen. Uit drukkelijk wordt daar toch gezegd, dat dezulken niet bij eene afzon derlijke overeenkomst van het collectief contract mogen af wijken. Iets nieuws brengt dit wets artikel dan ook niet. Het beweegt zich geheel op privaatrechtelijk terrein en is slechts daarom in den vorm van een afzonderlijke wet ingediend en niet in de be palingen van het B. W. opge nomen om de gelegenheid open te laten, later de algeheele bin dend-verklaring op te nemen, die de wet naar de opvatting van velen op publiekrechtelijk terrein zal overbrengen. De ministers hadden bij hunne verdediging een gemakkelijke taak. Dwang bevat de regeling nietzelfs geen dwang tot orga nisatie. Het wetsontwerp wil de ge schillen onderwerpen aan de be slissing vap den kantonrechter De heer Sannes diende eene motie in orn vast te leggen, dat de wet kan bepalen, dat aan de berechting van deze geschillen mede kan worden deelgenomen door personen, die niet tot de rechterlijke macht behooren. Deze motie werd met groote meerderheid aangenomen. Een amendement van denheer Heemskerk tot nietigverklaring van het beding, waarbij een werkgever zou worden verplicht „arbeiders van een bepaalde godsdienstige of staatkundige overtuiging of leden van eene bepaalde vereeniging niet, dan wel uitsluitend in dienst te nemen", gaf aanleiding tot een zeer uitvoerig debat, dat omstreeks twee uren in beslag nam. Het werd ten slotte aangenomen. Een amendement van den heer Van Schaik om de bepalingen volgens welke de leden van eene vereeniging door een C. A. O- gebonden zijn, zoodanig uit te breiden, dat dit ook geldt na verlies van lidmaatschap, werd na een langdurig debat met 43 tegen 28 stemmen aangenomen Hiermede waren de belangrijkste vragen beslist. De eindstemming over het wetsontwerp zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. In de vergadering van Donder dag hebben de Kamervoorzitter en de Minister van Justitie woor den van deelneming gesproken met de slachtoffers van de ver schrikkelijke stormramp, die dezer dagen weer het oostelijk gedeelte van ons land heeft geteisterd. Voorts is Vrijdag het ontwerp aangenomen tot wijziging van de Zegelwet in dien zin, dat de prijs der paspoorten zal worden ver minderd en de geldigheidsduur zal worden bepaald op twee jaar. Prinses Juliana lid der N. H. Kerk. De Koninklijke familie wordt deze week te 's Gravenhage ver wacht, in verband met de aan neming en bevestiging van Prinses Juliana tot lidmate van de Ned. Herv. kerk. Deze zullen resp. plaats hebben ten Koninklijken paleize en in de Julianakerk te 's Gravenhage op nader bekend te maken data. Bijzetting van Generaal Van Hentsz. Nadat het stoffelijk overschot uit Zwitserland te Amsterdam was aangekomen, werd de kist gedekt met de nationale vlag, waarop een bloemstuk, door de afgevaardigden van den Bond van ridders in de Militaire Willems orde in den lijkwagen gedragen, lend gewerkt op zijn hart, had zij hem ook een vermoeden ge [sehonkeu van de diepte en heilig üeid eener ware liefde, hy was te zeer kiud vaD het oogenblik dan dat oude vooroordeelen en zoete gewoonten geen geweld op hem zouden uitgeoefend hebben zeodra hy ontrukt was aan de nabijheid der jonge vrouw. Hij vond in de schitterende holkrin gen geen Katbarina weder, en hoeveel schoonheid hem ook t^gen schitterde, hij geloofde ten minste met meer daaraan. Hij kooopte [derhalve ua korte kennismaking met Marie eene dier vluchtige betrekkingen aan, zooals hy zoo vaak reeds had gedaau en even vaak weer opgelost. Dit had reeds af en toe aanleiding gegeven tot hevige tooneelen tusschen de bei de echtgenooten, want Alexander hoe weinig hy ook zyn vronw liefhad, waakte met ijeerzuehtigen aDgst, dat zij Diet ten tweeden male hare eer en hiermede de zijne in gevaar bracht. Wellicht echter lag juist in deze angstige bewaking, wellicht ook in de schitterende geestesgaven van Ma rie, die steeds opnieuw hem wist te verrassen en te boeien, eeD byzondere bekoorlijkheid voor den kamerheer, Genoeg, deze betrek die voorafgegaan en gevolgd door een escorte van 50 man bereden troepen, daarna naar het Paleis op den Dam reed. Toen de kist het paleis werd binnengedragen, werd de vlag halfstok geheschen. Enkele familieleden woonden de plechtigheid bij. Een eerewacht van mariniers presenteerde het geweer. Gisteren werd onder overwel digende belangstelling het lijk bijgezet op de Oosterbegraaf plaats. Verschillende sprekers voerden het woord. Daarna werd de kist in het granieten monument ge plaatst, onder liet speten van treurmuziek. Met grootsche militaire eer en stille hulde van duizenden be langstellenden, had deze tweede begrafenis plaats. Roofoverval. Toen de arbeider C. Magten, die aan een fabriek te Gilze werkzaam is, in de baurtschap Molenschot, Vrijdag tegen zes uur huiswaarts keerde, vond hij nabij den put zijn vrouw be wusteloos op den grond liggen. Zij was dryfnat en bloedde uit verschillende wonden, waarvan de ernstigste een hoofdwonde was. De man vond de deur van zyn woning gesloten, binnen was overigens alles in orde. Geld was er in huis niet te vinden geweest, daar de vrouw gewend was al het aanwezige geld by zich te dragen. Men vermoedt, dat een ot meer personen de vrouw in haar woning hebben overvallen en haar, na haar beroofd te hebben, in den niet diepen put hebben geworpen. Later moeten zij de vrouw er weer uitgehaald hebben. De misdaad is vergemakkelijkt doordat de woning vrij eenzaam op de heide is gelegen. Betreffende den roofoverval verneemt de „Tel." nog het volgende De vrouw moet wel de sleutels, doch niet het geld, bij zich hebben gehad. Zij droeg die sleutels aan een band aan haar schort. Deze band is voor een deel nabij het huisje terugge vonden. De dieven zijn blijk baar wel in de woning geweest en hebben het, na de vrouw be wusteloos in den put te hebben gesmeten, geheel doorzocht Zij hebben daarbij eebter een ouden mantel over het hoofd gezien, waarin zich in een der zakken een bedrag van ongeveer 1Ö0 bevond. Wij vernemen nog dat de vrouw die Zaterdagavond om zeven uur nog bewusteloos was, Zondag een enkel oogenblik tot bewustzijn is teruggekeerd. Zij gaf een onduidelijke korte aan duiding van een der daders, on middellijk hierop viel zij weder om in zwijm. De baby, die het slachtoffer eerst over drie weken verwacht te, is Zondagavond geboren en kort nadien overladen. Da marecbaussee meent de daders op het spoor te zijn. Anto over den kop. Maandagavond balt twaalf be vond zich eou luxe auto, waarin gezeteu waren een heer uit Amsterdam met zijn echtgenoote en kind, op weg van Warmen- huizen naar Beemster. Op een gegeven oogenblik reed de auto, verraoeueiijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, den weg at, tegen een boom op, waardoor de wagen over den kop sloeg en in de sloot geraakte. De eigenaar, die zelf stuurde, kwam er onder terecht en kwam door verstikking om het leven. Zijn echtgenoote en het kind werden uit de auto geslingerd, doch bekwamen weinig letsel. Te Wembley bij Londen is een vrouw van 49 jaar dood op bed gevonden met een koptele foon op het hoofd. Zij had luiste rend naar de radio het program ma gelezen en daartoe een bril opgezet. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat ze gedood is door den electrischen stroom, die con tact had gekregen tusschen den bril en het radio-toestel. Een reden tot voorzichtigheid voor brillende luistervinken. Beierscli dorp verbrand. In een schuur in het dorp Ober- hayd in het Beiersche Woud is brand ontstaan, die zich over het geheele dorp uitbreidde. Dertien boerderijen werden in de asch gelegd, drie volwassenen en een kind kwamen in de vlammen om, tien andere inwoners kregen erns tige brandwonden. De brand ontstond door onvoor zichtigheid van kinderen, die met vuur speelden. Vet haar kan ontvet worden door het te w&sschen in warm water, waaraan men een thee lepeltje borax beett toegevoegd. Marktberichten. kiDg was ran langeren eo vaste- ren duur, dan men dit bij hem gewoon was. Liet Marie ook bij ieder ander haar lichtzinnigheid en luimen den vrijen teugel, zoo hield zij zich toch zichtbaar goed, als zij met haren schoonvader te zamen was, voor wien zij een Diet te onderdrukken vrees gevoelde. De verhouding tot de ouders van haren echtgenoot was bovendien zeer koel eD vreemd, zij had zich niet de miDSte moeite gegeven die te verbeteren. Hare schoon moeder had weliswaar al het mo gelijke gedaan om het vertrouwen harer schoondochter te winnen en zoodoende eenigen invloed uit te oefenen op het koude ydele hart van deze zy was bereid tot ieder offer, ter wille vau haren zood, ter wille van dit gelief de kind, dat haar eens vervulde met trotsche gelukkige verwsch- tiogen. Eu daarom had zy gestre den tegen den afkeer en de ver achting van zyn vrouw. Zy was haar vriendelijk tegemoet gekomen, ja zelfs had zy zich weder gescheiden van Augusta Schuster, die zy eens eeD schuil plaats bad aangeboden tegen de luimen van Marie, om geen derde te doen tredeD tusschen haar en hare schoondochter, Maar alles was zonder gevolg gebleven. Ma rie ontviDg de zachte vriendelijk heid harer schoonmoeder, die be proefde haar outvankelijk te ma ken voor het geluk der huiselijk heid, als een geheim verwijt, dat zy de achting en bewondering der wereld verloren had en was nooit meer in zichzelf gekeerd, Dooit on vriendelijker, dan inden kleinen kring, waartoe zij nu be hoorde. Noch de minister, noch zijn gade hielden van dien eeuwi gen stroom vaD genoegens zij haddeD in hun waarlyke geluk kige echt nooit de buitenwereld noodig gehad voor hun genoegen, en ook was de eergierigheid een machtige hartstocht van den trot- schen man, nooit toch had die de stille tevredenheid kunnen ver stikken, welke hy gevoelde in den kriDg der zijnen. Eerst in den laatsten tijd scheen de rust van dezen kraebtigen geesteenigs zins gestoord was het door het mislukte levensgeluk van zijn zoon, was het door de nabijheid der onbeminde schoondochter, waren het andere zorgen, die aan zyn hart knaagden, zeker is het, dat hij ernstiger wasen stroever (iaD vroeger en nu en dan zich ont trok aan de onderzoekende biik- keD zijner vrouw. Maar een min- HULST, 6 Juni. Graanmarkt. Tarwe t 15,— a f 15,25. Rogge t 12,—af 13,— Wintergerstf a f Zomergerst fa fHaver f 10,a fll, Erwten f 20,a f21,—. Paarden- boonen f 12,&f 12,50. Duiven- boonen f13,a f 14,—Witte boonen f a f Bruine boonen f 10,— a f 11,Lijnzaad f 15,— a f 16,—. Aardappels 10, èf 0,—Koolzaad t -,af- Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30. Slachtvee 4, verkocht 2 Varkens 47, ver kocht 31. Aanvoer Eierveiling V. P. Z. 42000 stuks, f 4,90 per 100 stuks. nende vrouw ziet scherp, vooral wanneer de zorg haar waakzaam houdt en weldra was mevrouw Von Roda er toe gekomen, de be zoeken van Nortel, in den laat sten tyd herhaald, in verbinding te brengen met de ontsteonmiug vaD haren man. Zijn eerste ver- eclnjniDg bad weliswaar geen in vloed achtergelaten, naar zij zich herinnerde, er was ook l ijnaeen jaar verloopeD, eer het bezoek zich herhaald hadmaar in den laatsten tijd was dat vaak ge schied en, naar het eeheen, met toenemende stoutheid, welke de minister van oorlog anders vau niemand zou geduld hebben. Nor- tel was weliswaar, naar zy van haar man gehooord had, in het veld zijn bediende geweest, die hem trouw verpleegd had, toen bij gewond was en eens zelfs hem het leveD had gered, maar dat verklaarde toch niet het buiten gewone geduld en de toegevend heid, die de minister gebrnikte met de werkelijk onbeschaamde manieren van dit mensch. Wordi vervolgd.') BLADVULLING. Niet de grootte van het offer be-* paalt de waarde, maar de gezindheid van hem, die het brengt. It

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 5