èèj i r ï/j\ï V°\ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen w s c h - Vlaanderen Wandelaar feVS No. lit VRIJDAG 10 JUNI 1927. 4;!e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Landgenooten „Geen goud zoo goed" Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONN F. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wederom heeft een groot on heil ons land getroffen, waarbij menschenlevens te betreuren zijn en waarbij zooveel gezinnen dak loos en van hun have beroofd zijn geworden en wederom staat het Nederlandsche Volk gereed om hulp te bieden. Het Nationaal Steuncomité, op gericht na de ramp van 1925, had nauwelijks zijn werk volbracht, toen de leden van het Dagelijksch j bestuur van Z.Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het verzoek ontvingen hun taak voort te zetten, ditmaal in het belang van de slachtoffers van deze nieuwe ramp en zoo komt het Nationaal Steuncomité andermaal tot u met zijn bede om hulp, want in aaneengesloten rijen moeten wij toonen, dat wij wil len samenwerken om het leed te verzachten, dat wederom over ons gekomen is. Met trots mag gezegd worden dat de eerste hulp aan de slacht offers op schitterende wijze is verleend en vertrouwd mag wor den dat in de allereerste behoef ten wordt voorzien. Maar zoo spoedig mogelijk dienen de her bouw van de verwoeste streken, boerderijen en woningen ter hand genomen en de werkloosheid als gevolg van de vernieling bestre den te worden. Hier begint de taak van het Nationaal Steuncomité, dat ter zijde gestaan door de proviciale autoriteiten, de algemeene verant woordelijkheid heeft te dragen voor een behoorlijke afwikkeling van zaken. Dankbaar kan vermeld worden, dat enkele vereenigingen onmid dellijk aan het werk zijn getrok ken en dat de pers niet achter gebleven is. Zij die willen offe ren vinden nu ruimschoots de gelegenheid daartoe. Zij beden ken daarbij, dat hun gave ten slotte het Steuncomité ten goede komt, hetgeen niet wegneemt, dat dit Comité het gewenscht acht de verschillende besturen, die reeds een oproep gedaan hebben, met nog enkele anderen bij elkaar te brengen teneinde de aanvragen om financieele hulp in goede banen te leiden. Voorloopig is het echter on verschillig waar men offert, hetzij bij de bladen die hun kolommen voor het liefdewerk hebben open gesteld, hetzij bij de vereenigin gen die reeds tot steun hebben aangespoord, hetzij ook recht streeks bij een der leden van het Dagelijksch Bestuur. (Penning meester de heer F. J.M. vanOg- Heerengracht 312, Amster dam, liefst op zijn naam te stor ten bij de Associatie Kassa (Gi ronummer 8665). Aldus luidt de oproep gedaan tot het Nederlandsche Volk door het Nat. Steuncomité. En als de roep, de bede daarvan uitgaat, dan kunnen wij vertrouwen dat het noodig is, hard noodig. Want inderdaad is daar een groot deel van onze landgenoo ten zwaar bezocht. En nu moge de opvatting verschillen ten op zichte van den omvang der schade, waar is toch, dat degenen, die weinig hebben te verliezen, in het verloren gaan van dat beetje bezit zich toch ook zien ontroofd van alles, dat ze met werken en *orgen en sparen bijeen hebben gezameld. En als dan daar in één zucht, met ontzettende bovenmen- schelijke kracht, ja met een ge weld, dat alles doet sidderen, wegveegt al wat om ons heen staat, zoodat we de eerste oogen- blikken als versuft staan van het geen over ons komt, dan kun nen we begrijpen, dat de men- schen, eenmaal tot bezinning ge komen, staan schreien en trooste loos zijn, wijl ze geen beschut ting meer hebben dan uit genade van hun medemenschen, noch voor zichzelf, noch voor hun kin deren. Dat zijn oogenblikken, die wij ons gelukkig niet kunnen voor stellen want zooiets moet men beleefd hebben om er den waren indruk van te kunnen beseffen. Intusschen is er reeds veel ge holpen en komen dagelijks gif ten binnen. Welnu, laat ons niet achter blijven en naar evenredigheid volgen het edelmoedige voorbeeld onzer geliefde Vorstin, die weer met milddadige hand schonk een som van f 5000. Prinses Juliana schonk f 3000 en ook H.M. de Koningin-Moeder liet een belangrijk bedrag af schrijven. De omvang der ramp blijkt hoe langer hoe grooter te zijn. In de eerste dagen lazen we van veel materieele schade van huizen en gebouwen, maar hoe langer hoe meer blijkt, dat de menschen goed en have hebben verloren en behalve de omgekomen per sonen, ook nog tal van slacht offers op het ziekbed liggen, als gevolg van de cycloon. Onder de menschen zelve schijnt een zekere berusting te zijn gekomen na de eerste dagen. Dat beteekent niet, dat er niet hard gewerkt wordt om het leed der getroffenen te verzachten, den nood te lenigen en de geleden schade zooveel mogeiijk, voor het oogenblik voorloopig, te her stellen. De autoriteiten, die de moeilijke taak hebben, de noo- dige maatregelen te nemen, wor den niet alleen gesteund door rijk en provincie en organisaties en particulieren, doch in zekere mate ook door de bewoners van de getroffen plaatsen. Het is op merkelijk hoe moeilijk de bewo ners van de verwoeste huizen van hun plekje grond, meesten tijds de geboortegrond, kunnen scheiden. Ook helpen militairen ijverig de verwoestingen op te ruimen Het is zeer moeilijk een goed overzicht van de verwoestingen te krijgen. Het blijkt evenwel, dat deze zeer groot zijn. In de gemeente Eibergen bij voorbeeld zijn volgens nauwkeu rige telling vijftig huizen totaal verwoest, terwijl ongeveer hon derd ernstig schade hebben be komen. In het dorp Eibergen zelf is nagenoeg geen schade aangericht. De verwoeste huizen liggen alle in de buurtschappen Beltrum, Aveest, Oldeneibergen en Hupsel. Even erg als Beltrum is ook getroffen de buurtschap Lievelde onder de gemeente Lichtenvoorde Deze buurtschap aan den spoor weg Zutphen—Winterswijk heeft niet minder dan 58 totaal ver woeste huizen. Ongeveer een gelijk aantal huizen is ernstig beschadigd. Het waren alle flinke boerenplaatsen. Volgens officieele telling zijn in de gemeente Neede, waar onder vallen de buurtschappen Ruwenhof en Achterveld, behalve de fabriek der firma Ter Weeme, vier en veertig huizen in totaal vernield en 138 huizen min of meer ernstig beschadigd. Reeds zijn maatregelen ge nomen om de daklooze inwoners onder te brengen. Zaterdagochtend zijn twee slachtoffers van de cycloonramp op het R. K. kerkhof te Eibergen ter aarde besteld en des middags had op de Protestantsche begraaf plaats de ter aardebes.telling van een derde slachtoffer plaats. Veel en de ■jf fr Houdt ge er van een ferme wandeling te maken paar uur te loopen De heer lijke buitenlucht staalt zenuwen en spieren. Maar pas op voor doorgeloopen voeten. Behandel Uw voetzolen voor ge van huis gaat met wat Akker's Klooster balsem (60 cent) en ge kunt zeker zijn geen last van door kropen te hebben. Kloosterbalsem reeds meer dan een kwarteeuw onvolprezen als een werkelijke balsem bij wonden en open plekken, ook zonder weerga als wrijfmiddel bij rheumatiek, spit, spierpijn. Zijn veelzijdige, snelle en afdoende werking maken Kloosterbalsem tot het middel, waarvan men opgetogen zegt autoriteiten en notabelen woon den de droeve plechtigheid bij. De toestand van drie der gewon den is bedenkelijk. De barak door de Koningin geschonken ten behoeve van de dakloozen, wordt reeds betrokken. Wat den toestand van de ge wonden aangaat, een jonge moeder is een arm afgezet in een ziekenhuis te Enschede. Daar liggen er ook met ernstige been fracturen, welke blijvende invali diteit mee zullen brengen. De familie Zandwijk verkeert in ernstige ongerustheid over haar 14 jarig dochtertje, dat nog steeds sedert de ramp bewusteloos is. Het bezoek aan de zwaar be zochte streek was Pinkster-Zondag wel druk, maar lang zoo druk niet als dat aan Borculo in 1925. Allerlei verhalen worden nog in de kranten gedaan van men schen, die als door een wonder gered zijn, terwijl velerlei zonder linge avonturen en bijzonderhe den worden vermeld. Zij mogen eenige illustratie geven en af wisseling in den droevigen aan blik, de feiten zelve zijn er niet minder ernstig door en het is dan ook zeer prijzenswaardig, dat H. M. de Koningin met de Prinses de streken bezocht. Weldadig en bemoedigend hebben zeker weer de woorden van vertroosting uit Haar mond gewerkt. Want men moge een groote gift in han den krijgen, waarmee men kan koopen en laven, maar een woord uit het hart tot het hart doet won deren en we zijn overtuigd, dat ook dezen keer de belangstelling en de deelneming onzer Koningin een blijvenden indruk ten goede op de getroffene zullen hebben achtergelaten. Ook Prins Hendrik heeft de verwoesting in den Achterhoek van Gelderland en in Overijssel bezocht en als Voorzitter van het Roode Kruis verschillende prac- tische wenken gegeven, welke snelle en doelmatige maatregelen bleken te zijn. Betuiging van deelneming. In de zitting der Eerste Kamer zeide de voorzitter naar aanlei ding van den plaats gehad heb benden stormramp het volgende Geachte medeleden. Na den watersnood, waarvan de nadeelige gevolgen door de natie nauwelijks gelenigd zijn, heeft een gedeelte van ons vader land een nieuwe ramp-, behalve den dood van eenigemedeburgers, groote schade berokkende. Wij allen werden bij het ver nemen dezer nieuwe beproeving diep ontroerd. Ik ben er dan ook zeker van, Uw aller tolk te zijn, wanneer ik onze hartelijke deel neming betuig, aan de diep ge troffenen. Het is haast overbodig hun te verzekeren, dat ook thans onze landgenooten zich zullen beijveren zooveel mogelijk hulp te ver- leenen. Met het oog op onzen gemeen schapszin en niet minder op onze algemeen bekende hulpvaardig heid, meen ik ook nu het recht te hebben, gezien het reeds ge schiedde en hetgeen verder in voorbereiding is, te verwachten, dat veel nood gelenigd zal wor den en dat de zwaar beproefde bevolking, met vertrouwen op God, het door haar ondervonden leed met berusting zal kunnen dragen". De rede werd staande aange hoord. In aansluiting van het reeds gemelde nopens de belangstelling van buitenlandsche zijde betoond bij de ramp vernemen wij dat verschillende in Den Haag geac crediteerde gezanten tegenover den minister van Buitenlandsche Zaken uiting hebben gegeven aan de gevoelens van deelneming hunner regeeringen, terwijl ook de vice-Adiniraal Burage, com mandant vaa de Amerikaansche scheepsmacht in de Europeesche wateren, den minister van zijn deelnemende belangstelling heeft doen blijken. t Woensdag bezocht het bestuur van het Nat. Steuncomité de ge teisterde streken, nadat in een vergadering enkele cijfers waren vastgelegd Gebleken is tot heden, dat 130 boerderijen in Gelderland zijn vernield, terwijl een nagenoeg gelijk aantal andere min of meer van den cycloon hebben geleden. Globaal gerekend wordt aan genomen, dat de schadef 1.500.000 bedraagt. De verwoesting in Overijsel is niet minder dan in Gelderland, althans wat de schade aan het geboomte en aan den oogst be treft, en de aanblik van dit alles is niet minder droevig70 boer derijen zijn vernield en voorden wederopbouw wordt gerekend, dat er tusschen f 700,000 en f800.000 noodig zal zijn. De burgemeester van Lichten voorde heeft van den controleur der grondbelasting bericht ont vangen, dat ambtshalve onthef fing van de grondbelasting zal worden gegeven voor de aange- slagenen, wier boerderijen door den cycloon meer dan 20 pet. van de geschatte waarde hebben geleden» In Oost. Zeeuwsch-Ylaanderen. Het is opmerkelijk zoo weinig men leest van de schade die in onze streek aangericht is, zoo zei men. Opmerkelijk is dat, maar het heeft een oorzaak. Laten we voorop stellen, dat de oorzaak niet te vinden is in mindere waar deering of geringschatting van wat hier gebeurd is, ofschoon aanvankelijk ook wel. Want wan neer we lezen van een rij dorpen zich uitstrekkende over een 50 tot 100 Kilometers, waar hofste den, woningen en fabrieken zijn verwoest, menschen zijn gedood en verongelukt en we zien een paar dagen daarna foto's van de ruïnes dier gebouwen, ja dan slaat dat in en misschien veel meer dan wanneer den geheelen oogst uit Zeeland en Friesland was verwoest, maar zoo is de mensch nu eenmaal. Dat is de film, die attractie geeft en waar door wijzelf, ook al zaten we midden in de hagelbuien, wotden beïnvloed. En dan voelen we mede den directen stoot, die wordt gegeven. Slaat iemand een arm of been af, dat binnen zes weken genezen is, betaalt hem volledige schadevergoeding en ge zult veel grooter wreedaard ge noemd worden, dan wanneer ge iemand indirect een stoffelijk ver lies van honderden gulden toe brengt. Alleen de toekomst wijst dan het verschil uit. En zoo is het ook hier. We zijn volkomen overtuigd, dat ter bevoegde plaatse niet zal onder schat worden de groote verwoes ting, die ook hier is aangericht, zij het dan op een uitzondering na, niet aan personen of gebou wen, maar aan de gewassen te velde. Maar dat kan niet direct komen. Wanneer een leek door onze pol ders rijdt zal hem al heel weinig blijken van de schade, die aan de veldvruchten is aangebracht, doch als hem de geknakte halmen worden getoond, wordt het iets duidelijker en als dan wordt ge demonstreerd wat een arbeid is verricht, eer die halmen uit den grond gekomen zijn, wat een kosten aan loon en bemesting dat alles vraagt en men ziet zoo hon derden Hectaren, ja, dan krijgt men een rekening, die ons eenig begrip geeft van den omvang der schade. En dan meldt men ook, dat ofschoon woning en schuren en dieren gespaard zijn, toch een veel grooter kapitaal is verloren, dan van een werkman, die men op de foto ziet staan bij een in gestorte woning, waar kasten en stoelen en kachel en dakpannen dooreen liggen geroerd. En toch... laten we bedenken, dat zoo'n werkman even hard, zoo niet meer nog, hulp noodig heeft dan de landbouwer, die slechts een deel van zijn bezit missen moet. Want ook die werkman heeft, als het zijn bezit is, gesjouwd om het tot zijn eigendom te maken en lief is hem zijn huisje gewor den, waarin hij zijn leven slijt. Intusschen vertrouwen we dafr aan beiden gedacht wordt. De voorteekener. wijzen daarop. Zien we maar naar de Hulp-actie in Zeeland. Reeds op 4 Juni werd docr den Commissaris der Koningin in Zeeland eene circulaite gericht tot de burgemeesters in dat ge west van den volgenden inhoud „Uit de bladen zal U zijn ge- I bleken, dat een zeer ernstige stormramp dezer dagen enkelt SCHE "S A

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1