Zomersproeten verdwij nen spoedig door e»-n pot Sprutol. Bij alle Drogisten. vallende dak. De vrouw van Wol- fert was nog tijdig gevlucht, doch op het vermissen van haar man ging ze op zoek, tot ze hem ker mend vond, juist het hoofd door het rieten dak gestoken en om hulp roepend. Tegelijkertijd hoor de men ook van de Vijver ker men, van wien niets te zien was. Alleen door de beweging van het riet vond men hem. Beide man nen waren niet in staat zich op te richten, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Bij het onderzoek bleek, dat Van de Vijver verschillende verwondin gen had opgeloopen en het dij been gebroken was. Hij werd naar het ziekenhuis vervoern. Wel toevallig is het, dat juist 7 jaar geleden van de Vijver even eens op deze hoeve stond te schuilen voor het weer en het hemelvuur langs hem weg sloeg. Wolfert had eveneens veel pijn in beenen en borst, doch geluk kig werd geen breuk geconsta- steerd, al was het nog onzeker, of "s mans borstkas niet teveel was ingedrukt, want aanvankelijk viel hem het spreken zwaar. Tot heden maken beide pa- tienten het echter naar omstan digheden goed. De schuur van dhr. Dekker bood intusschen een treurigen aanblik als zoodanig. Ofschoon het houtwerk nog alles stevig was, bleek de natuur daarvoor niet te zwichten, want balken en bind- ten waren afgeknakt en losgerukt als panlatten. Er moet gewoon door de enorme zuiging een stuk uit de schuur gegrepen en neer- gesmakt zijn. Het verschijnsel had veel overeenkomst met de ruïne van de schuur van den heer S. van Hoeve, in Augustus van het vorige jaar. Overigens had op de hoeve niets van het noodweer te lijden gehad. Maar het is ook voldoende, want de man kan gerust zijn schuur geheel nieuw of» laten bouwen, waarmede allicht een paar duizend guldens heen gaan. Van minderen omvang is dan weer het herstellen van eenige ruiten dachten we, toen Dinsdag: avond schilders en timmerlieden allerwege met ruiten, stopverf en stopmes gewapend de ladders beklommen om de ruiten weer in te zetten. Alleen in de Julianastraat ging dat anders. Hier waren de be woners geen eigenaar en behielp men zich met planken, zeildoek, carton, balen of wat maar dienen kon om de gaten te stoppen. Het moet in deze straat een ware pa niek geweest zijn van angstig huilende kinderen, toen die rui ten stuk voor stuk naar beneden kletterden. De akkers. Woensdagmorgen kwam drop- peisgewijze binnen, wat de schade op de akkers kan hebben be dragen. Hier een stuk bieten, daar erwten, vlas, aardappels, uien, rogge, tarwe, aardbeien, enz., alles verwoest, en dat niet bij meters of roeden, maar bij tientallen gemeten. Het is niet doenlijk om in korten tijd een paar honderd landbouwers op te zoeken en te vragen hoeVeel schade hebt ge, maar toch duiven we een globale schatting maken. Gaande door Beoostenblij naar Kijkuit, door de le Verkorting naar Drieschou- wen, Smidsschorre, Zwartenhoek, Sassing, Buthpolder en Noord polder, kunnen we rekenen, dat we minstens een vijftien honderd gemeten van verwoeste veld vruchten zijn gepasseerd en we de raming veilig op f 300.000 schade alleen in onze gemeente mogen nemen. We hoorden van één landbouwer die ruim f 20.000 schade heeft. En wat de gevolgen dier schade is, ja, dat is natuurlijk verschil lend. Er zijn menschen, waar het lijden kan en er zijn er, die er door achteruit boeren, maar daar zijn ook menschen die ge ruïneerd zijn door zulke slagen. Hoeveel kleine menschen tellen we niet, die met behulp van anderer kapitaal trachten zich op te werken door een stuk land te huren en te bewerken hetzij voor landbouw of tuinbouw, of moes tuinen. Dergelijke menschenzullen natuurlijk het hardst voelen, wat risico beteekent. Van officiëele zijde vernemen we dat onze burgemeester, die met de wethouders hier en daar de schade bezichtigde, aan den heer Commissaris der Koningin in Zeeland mededeeling deed van hetgeen hier gebeurd is. ZExc. nam met veel belang stelling kennis van deze berichten en betuigde zijn deelneming in de ramp die onze gemeente trof. In samenwerking met de land bouworganisatie^ en enkele bur gemeester^ uit de omgeving zal den toestand besproken worden en een afwachtende houding worden aangenomen, in hoever hulp noodzakelijk zal blijken. Men kwam tijdens die bespreking al tot een raming van een half millioen schade alleen te Axel, want er is hier zoo goed als niets verzekerd. En ook in 'andore dorpen in onze omgeving heeft zich het weer doen gelden. We vernemen van Sas van Gent, Westdorpe, Sluiskil, Boschkapelle, Graauw, Lamswaarde en Stoppeldijk, dat daar overal het onweer met hagel slag heeft gewoed. Te Boschkapelle was er des avonds storing in het licht, door dat een boom op den geleidings draad was gewaaid. De akkers rond Stoppeldijksche Veer zijn zeer bezocht. Heele aardappelvelden liggen ontred derdmalsche perceelen gerst werden geknakt, vlasakkers ge radbraakt boonenvelden werden tot spijlen geslagen, in één woord, alle gewas werd deerlijk geha vend. Moestuintjes liggen ver woest. Veel jong fruit werd van de boomen, die half ontbladerd zijn, gestriemd. Wat de wervelende storm of den geeselenden hagel in den weg stond, werd voorwerp van die grillen. Jammer van de sappig groenen de velden, die zooveel beloofden. Ze liggen verpletterd en kunnen onmogelijk meer dat geven, wat ze toonden te zullen worden. Te Graauw kwam ongeveer kwart vóór zes een onweder op zetten en begon het plotseling zoo hevig te stormen, dat velen reeds aan Borculo zullen hebben ge dacht. Dakpannen werden van de daken geslingerd, ruiten in gedrukt, boomen ontworteld en afgebroken, zoodat de storm, die slechts tien minuten woedde, zeer veel schade heeft veroorzaakt. Bij den landbouwer P. B. in den van Alsteinpolder sloeg de blik sem in de steenen schuur. Een groot gedeelte van het dak werd totaal vernield, de zwaarste bal ken werden over de schuur heen in den boomgaard geworpen en kwamen op die manier meer dan 100 M. van hun oorspronkelijke plaats te liggen. De stukken der dakbedekking, die uit leien be stond lagen over nog veel groo teren afstand verspreid. De schade zal zeer aanzienlijk zijn.' Te Lamswaarde ging het on weder, gepaard met storm, hagel en regenslag. Bij Mej. de Wed. Boogaert heeft de bliksem den schoorsteen vernield en een dicht- bijstaanden boom geraakt, ette lijke boomen hier en in den om trek zijn ontworteld of afgeknapt en op het veld is de schade op het eerste gezicht niet te schatten, rogge ligt geheel afgeknapt, bruine boonen, welke pas boven den grond stonden, liggen als het ware gezaaid over den akker, de erwten zijn in den grond ge slagen en geknakt enz. De schade, welke hier in den omtrek is ver oorzaakt, beloopt ongetwijfeld in de duizenden. Gelukkig zijn de gewassen meest alle verzekerd tegen hagelschade. In den Achterhoek. Woensdagavond woedde het zelfde weer, maar in nog veel heviger mate in den Achterhoek van Gelderland en Oostelijk Overijssel. Achtereenvolgens kwamen be richten uit Groenloo, Eibergen, Neede, Avereest, Hupse!, Batho ven, Lichtenvoorde, Beltrum, De venter, Almeloo van een nood weer. Er schijnen wel twee windhoozen te zijn geweest, die ontzettende verwoesting hebben aangericht. Hofsteden, fabrieken, huizen, schuren, boomen, en al wat in den weg kwam werd weggemaaid. We achten niet noodig er nadere omschrijving van te geven, want de indrukken van Borculo zijn nog versch ge noeg om te weten, wat er ge beuren kan. Wat het ergst is, is dat er 5 menschenlevens te betreuren zijn, terwijl er tal van gewonden zijn. Te Neede vlucht ten de menschen onder spoor wagons; deze gingen aan het rijden, zoodat een 12-jarig meisje werd gedood en een ander de beenen werden afgereden- De wind had zoo'n kracht, dat een met kolen geladen wagon onderste boven werd geworpen en met de wielen omhoog bleef liggen. Het Roode Kruis. Het Roode Kruis en de genie doen alles wat kan om hulp te bieden. Ook doet het hoofdbe stuur van het Roode Kruis een oproep tot het Nederlandsche volk om steun. In het Buitenland. Woensdagochtend om 10 uur woedde het weer in België nabij Brussel, n 1 te Laeken en Vil voorde. En in Duitschland is in den omtrek van Keulen Stettin de oogst vernield door een wervel storm. In Portugal heeft een cycloon de stad Lissabon geteisterd. AXEL, 3 Juni 1927. Het concert van „Concordia" werd natuurlijk Dinsdagavond uitgesteld. Niet alleen door den indruk van het weer, maar ook doordat verscheidene muzikanten aan 't werk waren voor herstel van geleden schade. Zoo kregen we dan gisterenavond de muziek te hooren, ofschoon ook de regen een lang verblijf hinderlijk maak te. Velen bleven dan ook dezen keer thuis. Misschien was het niet kwaad om ook aanst. Dins dag met 3e Pinksterdag eens een concert te geven Er wordt hier dan nog weinig gewerkt en dus is er volop gelegenheid om van de muziek te genieten. Door Burg. en Wetb. dezer gemeente is wegens ontslagname door een pas benoemden ge meente-arbeider thans opnieuw uit een veertigtal sollicitanten benoemd als zoodanig Lev. de Groote Lz., alhier. „En tóch zal ie 't worden zoo voorspelde men. Woensdag werd alhier in „Het Gulden Vlies" onder voor zitterschap van den heer P. Vael, de gewone jaarlijksche vergade ring gehouden van stembevoegde ingelanden van den polder Be oosten- en Bewestenbljj. De presentielijst telde 62 namen. Besloten werd den steen weg van de le Verkorting te verleggen en het gedeelte van dien weg van af den Rijksweg tot Armen- dijk te verbreeden met 1,25 M., waarvoor de raming resp. f3100 en f 1630 was. Met 53 van de 62 stemmen werd da heer Vael tot dijkgraaf herkozen. De rekening over 1926/1927 werd vastgesteld op f 22086,86 aan ontvangsten, f 18749,31 aan uitgaven, alzoo een batig slot vau f3337,55. De begrooting voor het volgend jaar beloopt f 19162,89 met f 4185,64 aan onvoorziene uit gaven. Meisjesdag. Tegen Donderdag 2 Juni had de chr. meisjesvereeniging al hier in samenwerking met het Zeeuwsch Comité van het Ned Verbond van Chr. Meisjesver eenigingen een propaganda dag voorbereid, welke zou gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk alhier. Men kwam samen in de Zondagschool en ging van daar naar de kerk waar te 2 uur de bijeenkomst met gebed werd ge opend door mevr Ruysch van Dugteren alhier, en een kort woord naar aanleiding van Joh. 17, nadat gezongen was van Psalm 25 2 en 4 Vervolgens hield mevr. Waar- denburg-Lindeijer uit Zierikzee een voordracht over „Wairom komen wij bijeen Daarna volgde pauze waarin de thee werd genuttigd en een 4-tal fotogr. opnamen werden gedaan Het tweede gedeelte werd in geleid door mevr. Maas van Kloosterzande, waarna nog spra ken mevr Van Dis, van Zaamslag en de dames Stouthamer en Ha melink van Terueuzen en mej. Kiel en Van Looij te Axel Vervolgens werd nog een slot woord gesproken door mej Vel linga, reizend propagandiste van het Verbond, waarna mevr. Maas de samenkomst sloot, die door ruim 200 meisjes en dames werd bijgewoond, waaronder vele uit de omgeving. Met de overtui ging. dat deze dag een succes was voor de vereeniging ging men uiteen. Met verwijzing nair de advertentie voor de Industrie- en Huisvlijttentoonstelling vraagt men ons om dengenen, die den wensch te kennen gaven om in te zenden, aan te sporen tot vlugger opzending van hun aan gifte Het is te begrijpen dat h«t Bestuur nog handen vol werk heeft en dan gaarne opschieten wil Op 15 Juni is de termijn gesloten en nu zou het jimmer zijn, als gegadigden afgewezen moesten worden, omdat ze te laat waren En toch moet tegen over concurrenten die datum gehandhaafd blijven Daarom is het gewenscht om niet langer te talmen. Er is gevonden Ter secretarie alhier is bij den Burgemeester door Ant. Rooze, Oudeweg, als gevonden gedepo neerd een rijksdaalder, welke daar voor de(n) verliezer(ster) beschikbaar ligt. Woensdag bad alhier onder linge aanbesteding plaats voor bet schilderwerk van 12 wonin gen voor de Ver. tot Verbetering van Volkshuisvesting. Ingeschreven werd door Ph. A. Knieriem voor f 1520,H. J Harte f 1496,-, H. J. Hoebé f 1490,C. B. Autbeunis f 1434,W. A. de Jonge f 1334.en H. G. H. ZeeveD f1140.- Geguud aan den laagsten in- 8chrij ver. In een spoedvergadering van het bestuur werd tevens de inschrijving gevraagd voor het inzetten van 415 ruiten in de woningen van deze vereeniging, waarvan Zeeven eveneens aan nemer werd voor de fabelachtige prijs van f47,50. Zijn opvolger was f 112,50 en de hoogsfe in schrijver f 185. Posterijen. Op len Pinksterdag zal het kantoor geopend zijn als op Zondag, dus geen bestelling; gelegenheid tot afhalen van 8-9 en 13 - 14 uur. Maandag 2e Pinksterdag heeft één bestelling plaats, zoowel binnen de kom der gemeente als daarbuiten. Eveneens heeft één pakket postbestelling plaats. Het kantoor is geopend als op Zondag van 8-9 en 13-14 ge durende welke uren, den 2en Pinksterdag ook gewone aange- teekende stukken worden aan genomen en afgegeven. Een ontslag by de P. Z. E. M Door den Nederlandschen Bond van Technici is aan de Provin ciale Staten van Zeeland een adres gericht naar aanleiding van het aan den heer C. Reuvers gegeven ontslag als chef van het elecrisch net in Zeeuwsch-Vlaanderen, in dienst van de N. V. P. Z. E. M. Het adres is te uitvoerig om in zijn geheel te worden opgenomen, maar we bepalen ons tof de hoofd zaken, n.l. dat aan Ged. Staten de tneening te kennen gegeven wordt, le dat de houding der Directie den toets der critiek niet kan doorstaan, 2e dat het ge wenscht is, dat door Prov. St. een onpartijdig onderzoek wordt ingesteld naar de door deze Di rectie tegen dhr R. ingediende klachten. 3e Dat het vreemd aandoet, dat dhr R. met ontslagen is op grond v/n Alg. Arbeidsreglement, volgens hetwelk straf kon worden verleend op grond van art. 1639 O van het Burg, Wetb., met toeken ningen van schadeloosstelling. Ten slotte wordt gevraagd, om indien het onderzoek mocht uit wijzen, dat het ontslag zou zijn te wijten aan persoonlijke animo siteit tusschen de Directie en dhr. R., deze volkomen worde gere habiliteerd in den vorm van wacht geld en een op waarheid gegrond getuigschrift. P. S. o./p. W. S Door de Commissie van Toe zicht op de Provinciale Stoom- bootdienst op de Wester Schelde is een schrijven gericht aan ve lerlei colleges, welke direct of indirect belang hebben bij dezen dienst en daarop aansluiting ge vende vervoermiddelen, van den volgenden inhoud „Het is U bekend, dat de lo- caalspoorweg van Goes over 's Heer Arendskerke. Borsselen en Hoedekenskerke naar Goes enz op 19 Mei j.l in exploitatie is gebracht en dat in den loop van dit jaar de thans in aan bouw zijnde z g ferryboot voor denProvincialenstoombootdienst tusschen Breskens en Vlissingen in dienst zal worden gest ld." „Verder bestaan er plannen om een tramweg aan te leggen van Pyramide (Biervliet) over Hoofdplaat naar Bresken3 Ook zal het steeds toenemend autobus- en vrachtauto-verkeer ongetwijfeld meer invloed op de verschillende verskeerstoestan- den gaan uitoefenen." Wij achten het daarom ge wenscht, na te gaan welken in vloed een en ander in het bij zonder op de exploitatie van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde zal kunnen uitoefenen". „Dienaangaande kenbaar ge maakte w^nschpn zullen wij gaarne in ernstige overweging nemen". Wij vertrouwen, dat gij in het belang van deze aangelegenheid daaraan wel Uwe aandacht zult willen schenken." „Wij zullen gaarne vóór 1 Juli a s. van U vernemen welke wen- schen door U ten opzichte van de exploitatie van den Provin cialen stoombootdienst op de Wester-Schelde worden gekoes terd". „Wij vernamen verder, dat ook anderen dan zij, die den brief ontvingen, hunne verlan gens betreffende de exploitatie van den Provincialen stoomboot dienst op de Wester Schelde aan het adres van de commissie van toezicht op de Provinciale stoombootdiensten te Middelburg vóór 1 Juli a s. kunnen kenbaar maken". Waar vaak geklaagd wordt over de groote tekorten op deze diensten en meer dan eens be weerd werd, dat zelts by een goede verbinding der Z VI. tram op Walsoorden de dienst Neu zen Hansweert overbodig zijn zou, is het wel gewenscht, dat bevoegden en deskundigen thans hun stem doen hooren en ruim gebruik maken van deze prij zenswaardige gelegenheid van belanghebbenden door bovenge noemde commissie geschonken. Het is voor de geheele Pro vincie van groot belang. Voor de huisvrouw. Het is natuurlijk erg frisch en helder om linoleum met een sterk sop met soda, scherpe wasch- poeders, of zandzeep te boenen, maarweet ge wel, dat ge daarmee alle olie uit het linoleum haalt, en daardoor de samenge perste kurkdeeltjes (waaruit lino leum bestaat) losmaakt.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2