Beiop Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli - VI aan deren. N®. 17. DINSDAG 3f MEI 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Engeland en Rusland. Op Hemelvaartsdag heeft het Lagerhuis, na scherpe critiek van Labour en van Lloyd George, die het Russische paard van Troye in Engeland hebben ge haald, met 346 tegen 98 stem men zich vereenigd met het re- geeringsvoorstel. In het kort zij herinnerd hoe deze breuk is onstaan. Ondanks haar plechtige belofte dat .de Unie van Social, Sovjet Repu blieken zich te eenen male zou onthouden van bemoeienis met zuiver Britsche aangelegenheden en van vijandige actie en propa ganda tegen Britsche onderdanen" heeft zij van stonden aan al het mogelijke gedaan om onrust te zaaien ook in het Britsche Rijk. Ofschoon het Kabinet-Ramsay Mac Donald 31 Jan. 1924 de sovjet-regeering heeft erkend, heeft deze zich niet ontzien, vooral door den brief van Zinowjef, het Labour-kabinet 24 Nov. 1924 ten val te brengen tijdens de Eng. kolenstaking zond Rusland mil- lioenen aan steungeldhoe Rus land laatstelijk in China heeft ge kuipt tegen Engeland, behoeft wel niet herinnerd. Bij den inval in de Russ. han dels-delegatie te Londen (12 tot 14 Mei j.l.) is zonneklaar geble ken, dat de Arcos was een groot centrum voor de communistische propagandadat Russen wroetten onder de Engelsche zeelieden. Overal ter wereld, waar troe belen heerschen, heeft de Sovjet- regeering onafgebroken getracht hiermede haar voordeel te doen door de onrust aan te wakkeren, vooral op plaatsen, waar de Brit sche belangen hierdoor getroffen werden. Tevens blijkt hieruit, dat deze bedrijvigheid niet slechts in het buitenland of inzonderheid in Azië plaats vond, doch in het eigen land. De Engelsche regeering heeft al het mogelijke gedaan om dien uitersten stap te voorkomen en tal van nota's gezonden naar (79 Het lokte en riep haar met on weerstaanbaar geweld,' zjj wilde, zy moeit d>'n vrede van God vinden, die blij ontberen en ver geten icbonk. Haar weg leidde ook langs de protestantscbe kerk van het dorp, waar de godsdienst oefening juist geëindigd was. Het was loo recht een dag des Heeien, de zonnestralen speelden op het klatergond der kransen, die door den lentewind «achtkens heen en weder bewogen werden op de witte kruisen, «y groetten ook de ongetooide graven, de vergetenen, de lente hnlde ze liefkoozend allen in gelijk gewaad. Een graf, byna geheel van voren, zag er verseher uit dan de andere, Een mirtenkrans lag daarop. Uit den stroom der aandachtigen, die uit het kerkje vloeide en daarbuiten in groepen zich verdeelde, trad een jonge men, nam het ruiker tje viooltjes, dat hjj in het knoops gat droeg, legde het zacht by den krans en ging heen. Niemand jatte op hem, de kinderen setten Moskou, waar de volkscommis sarissen ze onder het loodje leg den. De thans te Moskou ge zaghebbende extremisten weten heel goed, dat zij Rusland alléén economisch sterker kunnen maken met behulp van de groote kapi talistische en de industrieel-sterke Staten. Doch tegelijk ondermij nen ze die landen. Ze willen maarniet inzien, dat bolsjewisme een plant is, welke slechts kan gedijen op Russischen bodem dat de reusachtige kapitalen, uit gegeven voor propaganda, ver morst zijn. Vei morst in Duitsch- land, in den gruwelijken tijd der Spartaciden vermorst in Rume- nië vermorst thans in Zuid-China om slechts een paar frappante gevallen te noemen. De Britsche regeering heeft thans het tafellaken doorgesne den. Italië heeft 8 Maart door het ratificeeren van het protocol van Bessarabië (dat dateert van Oct. 1920) zich ostentatief ge schaard aan de zijde van Enge land. De Ver. Staten van Ame rika het land van het groot kapitaal, dat noch politieke, noch handelsbetrekkingen onderhield met „de moordenaars" juicht de beslissing van het Kabinet- Baldwin zeer toe. Frankrijk heeft, bij het jongste bezoek van Pre sident Doumergue (16 tot 18 Mei), den stap ongetwijfeld gebillijkt en een soort „welwillende neu traliteit" toegezegd. De „Daily News" geeft een staatje van de landen, die Sov jet-Rusland niet en de landen, die het wel de jure hebben er kend. Rusland is niet erkend door: Vereenigde Staten, Nederland, België, Tjsechoslovakije, Honga rije, Joegoslavië, Roemenië, Bul garije, Zwitserland, Spanje, Por tugal, Argentinië, Brazilië, Chili, Siam, Liberia, Abessinië. De volgende Staten erkenden Rusland welFrankrijk, Italië, Duitschland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland Estland, Letland, Litauen, Polen, Griekenland, Turkije, Perzië, Af ghanistan, China, Japan, Uruguay, hun spel voort op da groene heu velen, de hemel boven hen scheen zoo blauw en zoo helder als kon ouder hem geen leed geschieden. Felicita keek den jongeling na zou het weliioht zijn beminde zyn die bier rustte, wie hy dien lentegroet legde op het donkere graf Een bruid zijn, een har telijk trouw beminde en geluk kige bruid, en d a n scheiden, dat ware gewis verschrikkelijk. 01 wzs de liefde t o e h wel eeu wig, eeuwig, verlichtte zy het graf, was zy sterker dan de dood, was zy het leven? Toen bet rytuig voor het kas teel stilhield en Felicita was uit gestegen, zeide men baar op hare vraag, dat de jonge gravin in het park was en zy richtte har9 schre den dadelyk daarheen. Nog steeds vervnlden haar dezelfde gedach ten «zonden en menschelijke ge breken knnnen haar in een nevel hullen, zoodat ze aan onze eogon versehynt nevelig en bleek,* zoo fluisterde zy in zichzelf, «maar toch sraalt ze in bemelseh licht. En als de dood en Gods barm hartigheid den sluier verscheurt, dan schittert ze in zuivere schoon heid en helderheid. Zoo moet het t >UQ 0 CÜ heilige Maagd, geef bbjj een tfekep,. dat ik kan waeh- Mexico. Engeland moet thans dus bij de eerste groep worden gevoegd- Arbetdsconferentle. Bij zijn rede tot opening der internationale arbeidsconferentie wees Arthur Fontaine, de voor zitter van den Raad van Beheer, van het Internationaal Arbeids- Bureau, op de gestadige, verheu gende ontwikkeling van de na tionale en internationale wetge ving op de arbeiders-bescherming In de leidende industrielanden van Europa zijn in de laatste vijftig jaar aanzienlijke vorderin gen gemaakt op sociaal gebied. De arbeidersgedelegeerden Ou degeest (Ned en Schurch (Zwits.) hebben namens de arbeidersgroep der conferentie een protest inge diend tegen de benoeming van den president van het verbond van fascistische corporaties Ros- soni tot Italiaansch arbeidersge delegeerde. Nederland is op de conferentie vertegenwoordigd door Nolens, Zaalberg, Regout en Kupers. Deze laatste, benevens mr. Cort van der Linden, wnd. lid van den Raad van Beheer, werden tot leden van de voorstellen-com- missie benoemd. De voorstellen-commissie be sloot tot de benoeming van vijf commissies te adviseeren, n.l. lo. voor de regeling der werkzaam heden 2o. voor het onderzoek naar de uitvoering der interna tionale arbeidsovereenkomsten door de onderteekenaars 3o. voor de coalitievrijheid der arbeiders 4o. voor de ziekenverzekering en 5o. voor de minimumloonen in de industrie, speciaal in de huis industrie. De Koningin zal Oost en West toespreken. De Koningin heeft de Directie der Philips' Fabrieken te Eind hoven ervan in kennis doen stel len, dat H. M het voornemen heeft, in gezelschap van Prinses Juliana een bezoek te brengen ten op den dag waarop het licht zal wordeD Daar zag haar oog Katharina, die stil in zalige vergetelheid rustte aan het hart ran haran echtgenoot. Eu het teeken was haar verschenen waarom zy ge beden had. 't Was een vreemd gevoel, dat haar bewoog, ontroe ring, dank en toch diepe treurig heid. Juist wilde zij zacht en on gezien zich rerwyderen, toen Katharina haar bemerkte. >0 kom, kom Felicita!* riep zij uit, «het is dag geworden en dd is hij de myue voor immer!* De bedienden waren verheugd, dat de graaf, dien zy in den kor ten tyd, dat h(j heer van Stur- zach was, niet alleen hadden leeren eeren, maar ook liefhebben, weder was teruggekomen. Ver bazing toonde niemand, geen enke le had den angat van Katharina, noch de plannen der gravin ge kend. Des middags kwam de opperhoutvester met zijn vrouw, en sedert jaren had men den ondeD heer niet zoo hartelijk hoo- ren lacnen, noch zyn gade zoo innerlyk bly gezien als dezen dag. De een Da de ander der dienstboden, zelfs koetsier en tni- nier liepen of gingen naar de waardigheid ven hun ambt de aan de Philips' Farieken en voor de microphoon van de Philips' korte golfzender het woord te richten tot Nederlandsch Oost en West-Indië. Het bezoek zal geen officieel karakter dragen. In verband met het tusschen deze koloniën en Nederland heer- schende tijdsverschil zal H. M. Dinsdagnacht a s. om twaalf uur Nederlandsch West-Indië, en Woensdagavond d.a.v. om negen uur Nederlandsch Oost-lndië toe spreken. Het is een uitermate heugelijk feit, dat door onze Landsvrouwe de jongste ontwik keling van de radio-techniek in Nederland, die alom in het bui tenland eerbied heeft afgedwon gen, met belangstelling wordt ge volgd. Zoowel in ons land, als in de beide koloniën zal het zeer zeker hoogelijk gewaardeerd wor den, dat H.M. de wensch te ken nen heeft gegeven van de sedert eenigen tijd bestaande mogelijk heid eener telefonische commu nicatie met Nederlandsch Oost en West-lndië gebruik te maken. De Ned. Chr. radio vereeniging die Woensdagavond den zender te Hilversum gebruikt wendde zich telegrafisch tot de Koningin met het verzoek te willen toe staan deze toespraak ook via den Nederlandschen zender te broad- casten, daar de korte golf in Nederland niet goed hoorbaar is. H.M. de Koningin heeft echter doen berichten, dat de toespraak speciaal tot de overzeesche ge westen wordt gericht, en dus aan het verzoek niet kan worden voldaan. Vrijhandel of protectie? Het Bestuur van de Nederland- sche Vereeniging voor Vrijhandel heeft het volgend adres aan den Raad van Ministers verzonden Uit verschillende berichten in de dagbladen heeft het bestuur van de Nederlandsche Vereeni ging voor Vrijhandel der. indruk gekregen, dat de Nederlandsche Regeering op het punt staat ge hoor te geven aan den in den laatsten tijd met steeds toene- groote glazen deur van het tuin- salon voorbij, ieder hoopte het ougeloofl.jke te zien. AntoD had stijf en strak beweerd, dat hy ge zien had, hoe de graaf de gravin gekust had. Eq er moest iets bij zonders gebeurd zijD, want des avonds zouden de bedienden van het kasteel en de dorpsbewoners een bal hebben, evenals op een feestdag. Alles was vreugde en leven, alleen Felicita werd stiller en stiller. De opperhoutvesterin' □iet zoo door het geluk overmees terd als Katharina, zag met diep medelijden den strijd in het hart van het jonge meisje, de herinne ringen, die haar bestormden. En zy besloot haar daaraan zooveel mogeiyk te onttrekken. Met liei- devollen drang hieid zy erop aan, dat Felicita hasr zou vergezellen naar hun stille woning. En deze, dankbaar voor deze goede moeder lijke bedoeling, nam het aanbod, dat haar pijnlijken zielstoestand werkelijk verlichtte, dankbaar aan. «Liefkind,* zeide de opperhout vester lachend tot zijn dochter, toen hy 's avonds met zijn vrouw en Felicita naar huis reed, «dezen dag raoeteD wy met rood kryt aanteeken, opdat hij nooit ver geten worde.* »Hjj staaf in ©(ja hart opge- mende hevigheid op haar geoe fende drang tot bescherming van enkele takken van industrie. Ons bestuur acht het tijdstip nog niet aangebroken zoolang de over wegingen van de Regeering nog niet tot een wetsontwerp hebben geleid in den breede zijn be denkingen tegen zulk een poli tiek te ontwikkelen. Op één punt wil het echter thans reeds bij voorbaat de aandacht vestigen. Vóórdat men er aan mag den ken, het geheele Nederlandsche publiek extra te belasten ten bate van de producenten in één en kelen tak van nijverheid, moet on- omstootelijk worden vastgesteld dat de malaise, waar zulk een bedrijf een rechtsgrond meent te kunnen ontleener. op bijzonderen steun, haar oorsprong niet vindt in eën achterlijke outillage. Door den oorlog en onder den invloed van de. op den oorlog gevolgde crisis heeft de industrie en de landbouw over de geheele wereld zich ontwikkeld in de richting eener steeds toenemende specialisatie. De Nederlandsche producten, die in de laatste jaren, dank zij de energie van degenen, die ze vervaardigen, hoe langer hoe meer kwaliteits-artikelen zijn geworden bijvoorbeeld onze zuivel- en tuinbouwproducten, de gloeilampen van Philips en de ruwolie scheepsmotoren van Kromhout hebben de wereld markt veroverd. Vóórdat men er aan mag den ken een bedrijf, dat noodlijdend is geworden, te beschermen moet vaststaan, dat het wat zijn outil lage betreft, met zijn tijd is mee gegaan. Ons bestuur dringt er daarom bij de Regeering op aan, dat zij alvorens gehoor te geven aan het verzoek om bescherming van en kele noodlijdende industrieën, van overheidswege door deskundigen een vergelijkend onderzoek zal doen instellen naar de technische outillage van die bedrijven in het buitenland. Het kan een zaak van algemeen belang zijn, dat zulk een onder zoek van overheidswege wordt teekeod, deze dag,* zeide ze ge roerd hareu man de hand reikend, toen zy alleen waren en door het open venster neerblikten in het liafelyke dal, in schemering ge huld. «Hoe zou ik hein ooit kun nen vergeten. 1* «Dit is ooze bruiloftsdag fluis terde hij met hartstochtelijke aan doening haar aan zijn hart druk kend, «de dag, waarop onze har ten de beloften uitspraken en de liefde de priester is.« En beneden in het park schalde jubelende vreugd, maar in het kasteel werd het stil en toen langzamerhand, de lichten wer den uitgedoofd, toen werd het alleen donker in het hnis, in da harteij der jonge echtgenooten straalde een onvergankelijk licht. Wordt vervolgd.) Goede raad. I. Wie dan alleen tandheel kundige hnlp inroept, ale bij kiespijn krijgt, loopt gevaar, zyn tanden vroegtijdig te verliezen. Wie zijn tanden regelmatig laat onderzoeken en zoo noodig vallen, behoudt deze en blijft verschoond van kiespijn. De natuurlijke tanden zyn voor het kauwen veel meer waard dan kuusttandsp! AXELSCHE»COURANT.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1