Gemengd Nieuws. na zoodanig onderzoek werkelijk zullen blijken te bestaan vele en groote zullen het niet zijn weg te nemen door regelingen waardoor de wederzijdsche be langen van beide landen zullen worden gediend. R«adsrerkiezlngen f De uitslag der verkiezingen voor Amsterdam luidt: Vrijheidsbond: 5 zetels met 34166 stemmen Roomsch-Kath. 7 zetels met 48585 'st Arbeiderscomité1 zetel met 5391 st.; Communisten (Wijnkoop) zetels met 14446 stemmen Vryz Dem.3 zetels met 17562 st.; Christ.-Hist.4 zetels met 28027 st.; Anti-Rev.: 3 zetels met 20351 stemmen Middenstandsblok 3 zetels met 21640 stemmen S D.A.P.15 zetels met 103138 stemmen Comm. Partjj Holland 2 zetels met 10572 stemmen De Vrijheidsbond en de Syn dicalisten nemen ieder l zetel ten koste van R.K. en SD.A.P Voor Rotterdam N. Raad. O. Raad S.D.A.P. 16 16 Com. P. v. Burik 2 2 Com. P. Hollaud 0 0 Vrijheidsbond 5 4 V. D. 2 3 C. H. 4 4 R. K. 8 8 A. R 7 7 Rapaille Partij 0 1 Staatk. Geref. 1 0 Voor Den Haag Totaal aantal uitgebrachte gel dige stemmen 176798. Hiervan verkregen Vrijheidsbond 27795;- 7 zetels. Amusementspartij 4368, 1 z. R. Kath. 36414, 10 z. Anti-Rev. 17068, 4 z. Herv. Ger. Staatsp. 9381, 2 S. D, A. P. 52926, 14 z. Christ.-Hist. 13629, 4 z. Communisten 5339, l z. Vrijz. Dem. 6210, 2 z. De Anti-Rev. partij verliest 1 zetel, de S.D.A.P. wint 1 zetel. AXEL, 27 Mei 1927. De Hemelvaartsdag staat veelal in het teeken van de sport en wordt als zoodanig meer als een vrije dag, dan wel als Chr. feest dag beschouwd. Zoo was het, dat een drietal vereenigingen gisteren uit onze gemeente trok ken, nl. de Korfbalclub, een elf tal voetballers en de Chr. Zang vereniging „Asaf". Deze laatste natuurlijk niet als sportvereeni ging- „Rapide" trok naar Goes, tot deelname aan de seriewedstrijden, uitgeschreven door de korfbal vereniging Voltas, aldaar. In een slap gespeelden wedstrijd, waarin, naar men ons meldt, de sportiviteit der Goessche korf ballers geen grootschen indruk maakte, werd met 3—0 van Vol tas I verloren. Een beter resultaat bereikten de Axelsche reserves welke in de 2e afdeeling den tweeden prijs wisten te behalen door na kranig spel Elto II met 2 0 te kloppen, nadat eerst van een versterkt Zeelandia II met dezelfde cijfers was verloren. Een elftal van de Axelsche voetbalvereeniging speelde te Ter Neuzen tegen een combinatie van een zustervereeniging aldaar, doch van een officieel treffen kan, ge zien de samenstelling der elftallen, niet gesproken worden. De wed strijd liep uit met 5—2 in't voor deel van de Neuzenaars. Concordia. Bij gunstig weer zal Concordia aanst. Dinsdagavond halfnegen uur concert geven met het vol gende programma 1. Le sans nom, Marsch. 2. l'Eté Fantaisie. 3. Les Entincelles d'or, polka v. piston, solist L.J. Kotvis. 4. Mon Paris One Step. 5. La rose naire, Wals. Pauze 6. Couronne d'Hawaï, Marsch 7. Pepita, polka v. piston,solist H v.d Berge 8. l'Aube, Fantaisie 9. Pinson d'Ardenne, polka v. fluit, solist F. Órlebeke 10. Les anciens du 4e, Marsch Ingezonden Mededeelingen MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten De handboogschutterij „Ons Vermaak" alhier hield gisteren schieting, waaraan 49 schutters deelnamen. De hoogvogel were geschoten door P. Waelput van Zuiddorpe, de zijvogels door P. Vermeulen van Axel en C. Remery van Westdorpe, terwijl de kallen werden geveld door Arth. Vleesch- auwer van Sas van Gent en Ed de Moor van Westdorpe. Het woonhuis, met toebe hooren en erf, toebehoorend aan K. Riemens e. adat in het open baar geveild werd door notaris Dregmans alhier, is gekocht door K. de Koeijer Kz. te Axel-Spui voor de som van f1120. Dit jaar hield de afd. Zee land van den Bond van 'Chr. Zangvereenigingen in Nederland haar zangwedstrijd te Biezelinge. „Asaf" alhier was weer van de partij en maakte er een prettig plezierreisje van. Per fiets trokken allen naar Neuzen en met een gehuurde motorboot liet men zich zeer voordeelig overzetten naar Hans- weert, waar weer het stalen ros werd bestegen en gepeddeld werd naar het terrein. Dat voor derge lijke gelegenheden een mooi ter rein gekozen wordt spreekt van zelf, maar als men ze dan maar voor 't kiezen heeft, zooals in Zuid-Beveland, dan kan men be grijpen, dat het nu extra fijn was Men is er nog vol lof over. De wedstrijd verliep keurig. Het resultaat voor „Asaf" was, dat het met twee andere vereeni gingen, nl. van Vlissingen en Wolfaartsdijk het diploma B ver wierf, in de tweede afdeeling waarin 7 vereenigingen zongen. De corpsen van Nieuwland, Bergen op Zoom en „Looft den Heer" van Wolfaartsdijk kregen diploma C. A werd niet uitge reikt Gemeld wordt, dat de jury, die niet dezelfde was als het vorige jaar, ditmaal streng oordeelde zoodat sommige korpsen daalden in plaats van vooruit gingen. Het bezoek werd op 4000 menschen geschat. 's Avonds is men hier weer in de beste orde teruggekeerd, vol komen voldaan over het genotene van den dag. Uitbreiding ga fabriek. De werken voor de uitbreiding naar Terneuzen schieten al aardig op. De leiding loopt reeds tot voorbij Driewegen, zoodat de perceelen daar reeds aansluiting kunnen krijgen. Het voornemen bestaat om binnen korten tijd op Driewegen een gasdemonstratie te houden, waaromtrent men vol verwachting is. Vooral als daar de bekende gasovens tentoongesteld zullen worden, is succes niet uitgesloten want op Vaartwijk, Magrette en Spui is men vol lof over de ge makkelijke en voordeelige wijze, waarop de menschen er hun brood bakken. Afgeloopen met de ovens vol as, afgeloopen met hout sprokkelen en koopen, voor het vuur, dat alles is uit den tijd, nu gas zoo heerlijk uitkomst geeft. Gisterenvoormiddag onge veer 10 uur ontstond brand in een vlasschuurtje van Jos. van Gremberghen in den Hazelaren- hoek, onder de gemeente Koe wacht, terwijl de man naar de hoogmis was en de vrouw met 2 jeugdige kinderen thuiswachtte. Ofschoon spoedig hulp door de buren werd verleend, kon men toch niet verhinderen, dat een tweetal gebouwtjes eveneens ver brandden, daar er een felle wind stond die het vuur juist in de verkeerde richting dreef. Alleen het huis kon men behouden. Daar de gebouwtjes laag verzekerd en de inhoud niet verzekerd was, loopt de man nog heel wat schade. Vermoed wordt, dat in de buurt spelende kinderen den brand hebben veroorzaakt. Het gescharrel te AarJenburg. Naar aanleiding van de on regelmatigheden bij de gemeente raadsverkiezing, welke een in grijpen van de justitie r.oodig maakten, worden verschillende bijzonderheden gemeld. Zoo had men, naar men aan de „Midd. Crt." schrijft, direct vermoeden, dat er geknoeid was, toen er 70 biljetten van onwaarde werden verklaard, en dit ver moeden werd versterkt, toen bestuursleden van de a.-r. kies- vereeniging hoorden, dat het getal stemmen op hun lijst veel minder was, dan er kiezers volgens be trouwbare mededeelingen op die lijst „zuiver" hadden gestemd, terwijl ook kiezers van de ar beiderspartij tot dezelfde conclusie kwamen met betrekking tot hun lijst. Toen Maandag het hoofdstem bureau in openbare zitting ver gaderde om den uitslag officieel vast te stellen, was daarbij aan wezig de officier van justitie uit Middelburg, die mededeelde, dat de heer E. Cuelenaere (weth.), lid van het stembureau, niet zou verschijnen, daar hij dezen, als verdacht van fraude-pleging in stemdistrict II, had laten aan houden. Na de gewone formaliteiten door het hoofdstembureau werden door dhr. H Willems, een der aanwezige kiezers, mede namens eenigen zijner partijgenooten een tweetal protesten ingediend tegen den uitslag, steunende op ver schillende daarin genoemde be zwaren, als zou in strijd met de kieswet gehandeld zijn. Zij vroegen nietigverklaring en uitschrijving eener nieuwe stem ming. Er zouden bijv. stembil jetten van onwaarde gemaakt kunnen zijn door eenig lid van het stembureau, zonder dat dit door het publiek of anderen te zien was, door de stand en de plaatsing van tafel en personen, zoodat de mogelijkheid van fraude niet uitgesloten was Sommige kiezers vroegen zelfs om te mogen verklaren, dat zij op lijst 3 hadden gestemd, waardoor dan zou blij ken, dat de uitslag onjuist was. De burgemeester vond echter geen reden om de verkiezing on geldig te verklaren en daar de stemming „geheim" moest blijven, zou hij de verklaringen voor kennisgeving aannemen. Vervolgens protesteerde de heer Van den Broecke, dat hem door het rumoer op stembureau II de gelegenheid was ontbroken, be zwaren in te dienen en de secre taris had geweigerd dat in het verbaal op te nemen. Ook dit protest werd voor ken nisgeving aangenomen, evenals een derde protest van dhr. A Corthals, die namens 2 anderen o.m. verklaarde niet meer dan één stip rood te hebben gemaakt op lijst 2 en dit onder eede willen bevestigen en vermoeden, dat fraude is gepleegd, daar slechts 2 stemmen op die lijst zijn gel dig verklaard, wat minsten 3 zou moeten zijn. De protesten werden alle schrif telijk ingediend en eerst toen be sloot de burgemeester de biljet ten van district II te controleeren. Bij het stuk voor stuk nazien der biljetten van onwaarde ver drongen verschillende personen elkaar voor de tafel en het moet gebleken zijn, dat op 56 van de 70 biljetten, één vakje duidelijk rood was gemaakt, of vóór den naam Catsman op lijst 3 of vóór den naam Hollebrand of Cort hals van lijst 2, terwijl bovendien op al deze biljetten op slordige wijze r.og een paar krabbels in I of buiten een of meer andere j vakjes van een der andere, niet ?.K. lijsten. Ook kon door alle aanwezigen duidelijk worden ge constateerd, dat op de biljetten, waarop meer dan één vakje was roodgemaakt, niet alleen het eene zorgvuldig gedaan was en het andere slordig, doch ook dat bi beide invullingen verschillend materiaal als onderligger had dienst gedaan! De heer Reepmaker vergeleek het aantal biljetten van onwaarde in beide stemdistricten met eikaar. In I, 2 van onwaarde, in II 70 stuks, en mevr. Van den Broecke vergeleek het aantal ongeldig ver klaarde biljetten in district II met die van de verkiezing voor de Prov. Staten. Toen 9 en nu 61, de blanco's niet medegerekend De burgemeester ontdekte nog één stem, die geldig werd ver klaard \oer den heer De Wispe laere. De voorzitter meende, dat er geen vergelijking gemaakt mocht worden en vroeg, of er nog iemand de andere pakken geopend wilde zien. Mevrouw van den Broecke meende, dat er nu reeds voldoen de aanleiding was, om de stem ming ongeldig te verklaren. De burgemeester vond geen reden daartoe, en meende, dat de justi tie de zaak maar verder uit moest zoeken. Hij stelde voor, de stem ming geldig te verklaren, wat werd goedgekeurd met 3 tegen 2 stemmen. Bij de berekening werden 4 zetels toegekend aan lijst 1 (R K 1 aan lijst 2 (S.D.A.P.) en 2 aan lijst 4 (Vrijz.). Van een en ander werd pro ces-verbaal opgemaakt, dat ech ter mevr. van den Broecke en de heer Reepmaker weigerden te teekenen, daar in hun oogen de stemming ongeldig is. Bij het einde van de zitting legde, zooals gemeld, de officier van justitie beslag op alle ver zegelde pakketten. Hoe dit zal uitloopen is na tuurlijk nog onzeker, maar het muisje zal toch wel een staartje hebben. Ook zal de beslissing niet lang op zich laten wachten, want als de stemming ongeldig verklaard wordt, moet binnen een maand een nieuwe stemming plaats hebben. Het is echter nog de vraag, in hoever de stemmen welke zouden zijn verknoeid, in vloed op den finalen uitslag kun nen hebben. Gemeenteraadsverkiezingen. Sas van Gent. Aantal kiezers 1253, stemmen 1081, van on waarde 17. Kiesdeeler 152. Lijst I, (R.K379 st., lijst II (soc dem.) 159, lijst 111 (Neete- son) 144 en lijst IV (liberalen) 382 st. Gekozen werden de heeren van lijst IV. Verschaffel en C. C. A. de Mul. Van lijst IIJ. J. de Leux. Van lijst IVA. G. Stubbé, A. A. Marquinie en A. Stoutha- mer. De verhouding werd dus van rechts 3 en links 4,. rechts 2 en links 5. Hnlst. Aantal kiezers 1720, stemmen 1588, van onwaarde 52 Kiesdeeler 1397/ii- Uitgebracht op lijst I (links) 308, lijst II (rechts) 956, lijst 111 (Poppe) 223 en lijst IV (Voet) 49) Gekozen de heerenVan lijst I G. Vogelvanger en J E. Fricot Van lijst II C. J. Boom, E. Th. Lockefeer, J. A. van Lierop,J. H. Baert, C. J. van der Walle, L.J. A. H. Wauters en W. C. Geerts. Van lijst III A. C. M. Poppe en de Cauwer. Rechts won 1 zetel op links, zoodat de verhouding nu is 7—4. Zuiddorpe. Bij de alhier ge houden stemming voor den ge meenteraad, werden uitgebracht 433 stemmen, waarvan 31 van onwaarde. Gekozen werden van de lijst- Van Waes, de heeren A. C. van Waes, A. Th. D'Hert, M. A. B. Puyiaert, P. L. van Damme en A. F. M. Termote. Van de lijst R. D'Hert werden gekozen de heeren R. A. D'Hert en R. C. J. Danckaert. 8t. Janstoen. Alhier werden gekozen de heerenVan lijst 1 (lib.) P. J. J Vael, H Vergauwen, C. Martinet en F. P. Schiffer. Van lijst II P. C. van Helsland. Van lijst III (r.k). C. IJsebaert, P. F. Stevens, G. de Buck, C. M. Piasschaert, J. Ferket en A. van den Branden, Rechts wint 1 zetel, zoodat de verhouding nu is 7—4. Herjjk in 1927. ingevolge besluit van Ged. Staten zal de herijk der maten en gewichten in 1927 voor de hierna vermelde gemeenten plaatshebben op de volgende dagen en nader door den Ijker in overleg met het gemeentebetuur vast te stellen uren Te Zaamslag 14 en 15 Juni. Te Axel: voor Axel 16 en 17 Juni en 18 Juni voorm., 20 Juni nam. en 22 Juni; voor Koewacht 21 Juni. Te Zuiddorpe voor Zuiddorpe en Overslag 23 Juni. Te Westdorpe 24 Juni en 25 Juni voorm. Te Sas van Gentvoor Philip pine 27 Juni; voor Sas van Gent 28, 29 Juni en 4 Juli nam. Te Sluiskil 5 en 6 Juli. Te Ter Neuzen 7 en 8 Juli, 9 Juli v.m., 11 Juli nam., 12, 13 en 14 Juli. Te Hoek 15 Juli. Predikbeurten te Axel. Zondag 29 Mei 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. G. P, A. Ruysch van Dugteren. Nam. 27» Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. J. S. Post. Nam. 2V* Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 97a ure Leeskerk. Nam. 27, Te Eesterga ouder de ge meente Lemmer bemerkte de veehoudar Ferdinands, toen hij wakker werd, een sterkegaslucht. Met moeite kon by om hulp roe pen, waarna hij bewusteloos ge raakte. Spoedig was geneeskundige hulp ter plaatse, die behalve den man ook de vrouw en de dochter bewusteloos in bed vond. Bij alle drie pesonen konden met een zuurstot-apparaat de levensgees ten weer worden opgewekt. De oorzaak der gasbedwelming is bet atbreken van een gaslei ding. Te Assen geraakte het 9- jarig dochtertje van den heer W. Koops in het Noordwillemskanaal en verdronk. Het meisje had zich in de vroegte per rijwiel op weg naar haar vader begeven en is ver moedelijk, tengevolge van een val te water geraakt. Een voorbijganger vond het rijwiel aan den berm liggen en slaagde na dreggen er in het lijkje op te halen. Gevaariyke scheerkwasten en borstelwerk. Te Arnhem is een geval van miltvuur waargenomen bij een man die zich bediend had van een hem door een marskramer verkochte met miltvuur besmette scheerkwast. Zoowel in ons land als in het buitenland zijn vroeger gevallen van besmetting met miltvuur door (wasten of tandenborstels voor gekomen. In de laatste jaren voor zoover hier bekend echter niet. Toch wijst het geval in Arnhem erop, dat men voorzichtig moet zijn en dat het raadzaam is te zorgen kwasten of borstels vóór het in gebruik nemen behoorlijk te reinigen. Vroeger vond de Gezondheids raad in verband met het voor- comen van miltvuur tengevolge van het gebruik van Japansche scheerkwasten reeds aanleiding de aandacht te vestigen op methoden tot reiniging, die hier in aanmerking komen. Het kan zijn nut hebben de eenvoudigste dezer methoden nog eens in her innering te brengenzij is de volgende De kwasten of borstels worden in een afgesloten flesch of ander vat met 8 maal verdunde en tot ongeveer 55 gr. C. verhitte (dat is zoo hoog) dat de hand het ef

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2