PETTEN Heerenmode-artikelen. DAMESJAPONNEN Mag. „De Duif". J. Beoosten Bley Benoorden, PUROL Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. OPNEMING algemeene opneming Advertentiën. ONTVANGEN: J. VISSER-KOOLE. Met ingang van heden zijn de prijzen der cokes, afgehaald aan de Gasfabriek, als volgt Grove cokes Geklopte cokes Gruis Stof Axel, 19 Mei 1927. f 0,80 per H.L. „0,90 „0,30 „0,10 In katoenen-, wollen- en zijden hebben wij een mooie sorteering. De Voorz. Het lager onderwijs komt hier niet ter sprake. Dhr. de PotterIk heb het over bewaarschoolonderwijs ge had en dat is ook onderwijs. De Voorz. sloot het debat, waarna het voorstel zonder hoofd, stemming werd aange nomen. Een verzoek van de Familie de Kerf aangaande het Rospad kon nog niet beantwoord worden, daar die zaak nog in onderzoek is. Zonder hoofd, stemming werd besloten om den pensioensgrond slag van den burgemeester te bepalen op f 3000. Vervolgens werd eenige dis cussie gevoerd over het voorstel om een leening aan te gaan_ van f 254.000 ten behoeve van de Waterleiding-Maatschappij, tegen 4V. Dhr. de Buck vroeg, hoe de kosten zouden gedekt worden van die waterleiding en of dat net was als bij de P.Z.E.M., d.w.zdat degenen, die er geen gebruik van maken, er ook niet aan moeten betalen, want het zou nogal erg zijn, als het anders was. De Voorz. zei, dat nog niet bekend is, op welke basis men de kosten zal vinden, door meters of kamertarief of anders. Dhr. Vael bevestigde, dat zulks in de vergadering van commis sarissen nog niet is besproken. Maar hij vond het jammer, dat dhr. de Buck dat niet vroeg, toen de h.h. mr. Dieleman en Krul hier aanwezig waren om inlich tingen te geven die konden dat beter beantwoorden dan B. en W. hier. Men komt altijd later met de bezwaren. Dhr. de BuckIk vraag dat nu, omdat eerst later bekend was, dat de menschen verplicht zullen worden om aan te sluiten, terwijl vroeger besloten is, dat de gemeente zou toetreden, als de menschen vrij gelaten werden. Dhr. Stevens Besloten is dat niet. Het is besproken en over gelaten aan B. en W. Dhr. de Potter geloofde ook, dat dhr. Vael onder die voor waarde vóór gestemd heeft. Dhr. VaelJuist we hebben vóór gestemd orider voorwaarde, dat als de menschen goed drink water hebben, ze niet verplicht zullen worden tot aansluiting. En B. en W. zouden dan in hoogste instantie uitmaken, of dat zóó was, wat de keuring moet uitmaken. Dhr. Stevens denkt, dat men niet zal keuren, ais het rendeert, maar als het percentage der aan sluitingen tegenvalt, zal men gaan verplichten. De Voorz. lichtte toe, dat de Regeering alleen steun wilde toe zeggen, als er recht tot verplichte aansluiting bestond, om verzekerd te zijn, dat de zaak marcheerde. Men rekent op 65 en dat behoeft nog niet plaatselijk te zijn, want als er gemeenten zijn met 90 pet., komt dat anderen ten goede. Dhr. de Potter geloofde, dat de gemeente er niet meer uit kon en moet leenen, maar men kan, z.i. omtrent het kapitaal wel gerust zijn, want ook het Rijk en de Provincie blijven garant. Maar we leenen tweemaal Voor de uitvoering der werken en voor de garantie. Spr. hoopt daarom, dat men de menschen niet te spoedig zal verplichten alleen degenen, die nieuwe huizen bouwen, moeten natuurlijk op aansluiting rekenen. Maar ove rigens zal de waterleiding geen bezwaar, maar veel gemak geven. De Voorz. geloofde ook, dat de gemeente er financieel niet door zal lijden. De mogelijkheid van rampen, als aardbeving en oorlog natuurlijk uitgesloten. Dhr. de Buck, zou het ook een nuttige instelling vinden, als de gemeente er geen financiëele bezwaren bij had. De Voorz. moet dan herinneren aan een uitdrukking, die een der ingenieurs deed komen, nl. dat als we in Hulst in de trein stap pen, we vertrouwen in Terneuzen te zullen komen, maar daarom z ij n we er nog niet. En als die vergelijking opgaat, kunnen we gerust zijn, En als er buitenge wone dingen gebeuren, zullen ook in geheel Nederland buitgewone maatregelen getroffen worden, want een gemeente als St. Jan steen kan anders geen f250.000 garandeeren. Het voorstel der leening werd z.h.s. aangenomen. Dhr. Vael wilde er in verband met die zaak nog de aandacht op vestigen, dat getracht zou kunnen worden dat voor de werk zaamheden, die in de gemeente voor de waterleiding verricht worden, ook ingezetenen in aan merking komen. Spr. heeft dat al eens persoonlijk gevraagd bij de voormannen, maar als de ge meente dat deed, zou het wel licht nog van meer invloed zijn en daar hier de gebouwen komen, zullen er nogal wat ambachts lieden noodig zijn. De Voorz. zei, dat ook reeds vroeger er door hem op was ge wezen om menschen van St. Jan steen te nemen. Hierna kwamen eenige reclames in behandeling tegen de belas tingen. Voor de hondenbelasting wer den allen voor de helft ontslagen, nl. F. Saman, L. Boone, C. L. de Dauw, C. Smet, C. L. de Maat, J. F. Kant en J. A. Peeters. Voor schoolgeld werd restitutie verleend aan Th. Pauwels over Aug. en Sept. en aan H Vergauwe algeheele ontheffing. Bij de omvraag wees dhr. Vael erop, dat het wenschelijk is om voor het drukwerk ook prijsop gaaf te vragen bij anderen en zich niet aan één adres te houden. Voorts herinnerde hij eraan, dat hem erop gewezen was, dat B en W. bij de wegenschouw sommige polderwegen wel en andere niet schouwen. Het is hem als dijkgraaf niet aangenaam zulks te moeten aanhooren en hij zou er op gesteld zijn, dat voort aan de aangewezen wegen niet vergeten werden. De Voorz. zei voortaan daar nauwkeurig op te letten. Dhr. de Potter wees erop, dat vele gegoede menschen een piano of radio in huis hebben, wat natuurlijk niet bij iedereen kan. Maar om nu ook de mindere man in de.gelegenheid te stellen om van de muziek te genieten, zou hij willen toelaten door de ver ordening, dat herbergiers radio- muziek of zoo iets geven voor het publiek. Dhr. Vael heeft niets tegen ra dio maar met muziek moet men voorzichtig zijn, want er zijn al lerei instrumenten. De Voorz. heeft ook niets tegen radio, maar als dhr. Potter het oog heeft op den minderen man, dan zou hij zijn doel missen met dat voorstel, want alleen de groote café's kunnen zoo'n toestel aan schaffen en zoo worden dan de menschen naar de groote zaken getrokken en doen ze de mindere caféhouders groote concurrentie aan. Intusschen behoeft de ver ordening daarvoor niet gewijzigd te worden, want er staat dat ver gunning voor het geven van mu ziek moet aangevraagd worden en spr. wil als Burgemeester wel verklaren, dat hij tegen het geven van radio-muziek geen bezwaar heeft. Dhr. de Potter: Dan zou ik ter wille van de kleine caféhou ders willen vragen of ze ook vergunning krijgen voor muziek van een fonograaf. Een mooie fonograaf klinkt ook schoon. De Voorz. antwoordde, dat hij daar niet tegen was, als het niet de bedoeling was om van s'mor- gens 6 uur dat gerèter aan te moeten hooren en het b.v. alleen vanaf 's middags gevraagd werd. Wie het dus vraagt kan dan vergunning krijgen. Dhr. de Potter dankte voor de medewerking. Dhr. Van Helsland zou maat regelen willen treffen tegen het venten door lieden uit andere ge meenten. Er wordt veel met kolen geleurd en de handelaren hier hebben niets te doen. Men zou b v. een dag per week kunnen bepalen tegen tarief van f 1. Dhr. de Potter kan er zich goed mee vereenigen, op Clinge be talen ze f8 per jaar. In principe is hij echter voor vrijhandel, maar nood breekt wetten. Dhr. de Buck zou het vrij wil len laten voor de buitenwijken. Op Absdale b v. hebben de men schen geen bergplaats voor groo ten voorraad en nu kunnen ze per week hun kolen inslaan. Dhr. Vael Het is er maar om te doen, dat de menschen kolen koopen van onze ingezetenen. Op Absdale zijn 2 kolenverkoo- pers, die nu niet concurreeren kunnen. Dhr. FerhetJuist maar we koopen graag onze kolen zoo goedkoop mogelijk en als de menschen nu aangewezen worden op twee verkoopers, dan worden de kolen duur en zijn wij de dupe. Er wordt gesproken over de kolenhandelaars, maar deze hebben enkele jaren geleden schrikkelijk veel geld verdiend, omdat ze de kolen op prijs hielden en daarom is het goed dat er concurrentie blijft. Dhr. van Helsland zei, dat ook vreemden mogen komen, maar tegen betaling en dus blijft de concurrentie bestaan. Z h.s. werd besloten een vasten dag in de week te bepalen tegen nader te bepalen tarief. Hierna werd de vergadering gesloten. Raadsverkiezingen. Hoek. Gekozen van lijst 1 Vrijz. burgerspartij J. D. de Feijter en J. van 't Hoff. '2 A.-R. partij H. Pladdet. 3 Staatk. Geref. partij J. A. Meertens. 4 Vrfjz. WerkmaDspartij A. Meertens en M. de Feijter. 5 C.-H. party D. J. Jansen. Koewacht. Gekozen van de Kath. Staatspartij A. Dierick, aftr., Alph. de Waele, Aug. de Bliek, attr. en Adr. Geerards. Van de werkliedeniijstCam. van Dorselaer, Cam. Hamerlinck en H. taert. Ossenisse. Kiezers 395. Geldige stemmen 355. Gekozen Th. A. Roelans, P. A. Hermans, J. F. de Bruijn, A. J. Rosseel, L. G. Hermans, J. F. Verdurmen en C. J. Waterschoot. Ter Neuzen. 1 R. K. Volkspartij 157 st. 2 Anti-Rev. 599 st, 3 Chr.-Hist. 776 st. 4 R. K. Staatsparty 546 st. 5 S.D.A.P. 929 st. 6 St. Geref. party 369 st. 7 Vrijheidsbond 842 st. Gekozen: 2 anti-rev. De Jager en Scbeele (beiden aftr.) 2 Christ.-hist. Van Aken en Van Dijke (beiden aftr 2 R.K. Colsen, (aftr.) en Nolet. 3 S.D.A.P. Hamelink, (aftr Van Driel, (aftr.), C. v. d. Bulck. I Staatk. Geref. partij P. van Cadzand (aftr.) 3 Vrijheidsbond L. J. Geel- hoedt, (aftr.), C. Verlinde, (aftr.), en A. de Bruijne. De heer R. Scheele Ncz., aftr., was niet genegen een vooraan staande plaats in te nemen. De Chr.-Hist. partij verliest een zetel, terwijl de sociaal democraten een zetel winnen. Zaamslag. Uitgebrachte stemmen 1698. Geldige stemmen 1634. De stemmen zijn als volgt uitgebracht Lyst 1 Maas en Mechielsen 79. Lijst 2 Anti-Revol. 626 Lijst 3 Vrijheidsbond 377 Lijst 4 Pete gem 60. Lijst 5 Chr. Hist. 492. Gekozen zyn 4 Anti Rev., S. van Hoeve, A. de Koeijer, M. Dekker en H. Bakker. 3 Vryheidsbonders, C. H. H. Wisse, A. Dees en A. Jansen. 4 Chr.-Hist., A. de Feijter, D. Dees, A. Haak en J. de Regt. Predikbeurten te Axel. Zondag 22 Mei 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Ds. G. P. A. Ruyscb van Dugteren. Nam. 21/a Dezelfde. Gereform. Kerk. cDoorzitten StuJ^loopen Moord en zelfmoord. Dinsdag heeft zich in een der kleine hotels aan de Wagenstraat in Den Haag een tragedie afge speeld. SiDds Maandag logeerde daar de 23 jarige student U. uit Leiden met een tot nog toe onbe kend gebleven meisje, aat naar schatting eenige jaren jonger was dan hij. Dinsdagmiddag om 12 uur is de jongeman voor het laatst ge zien. Een halt uur later hoorde men twee klappen, doch men schonk er geen aandacht aan. Toen echter om 4 uur alles nog stil was en de beide jongemen- scben nog steeds niet aan tatel waren verschenen, klopte men aan de deur van hun kamer. Men kreeg echter geen gehoor en toen men de deur wilde openen, bleek deze op slot te zijn. Met een reservesleutel werd zij geo pend en toen zag men beiden dood te bed liggen in een bloedplas, met doorschoten hoofd. Het meisje had een revolver in de hand. Onmiddellijk werden de politie en de geneeskundige dienst ge waarschuwd. Naar nog gemeld wordt, ver werpen zoowel bloedverwanten als vrienden van den jongemaD met stelligheid de veronderstel ling, dat by zelfmoord zou hebben gepleegd. Omtrent het liefdesdrama wordt nog gemeld, dat hoewel de moge lijkheid bestaat, dat eerst de stu dent en daarna het meisje de J., dochter uit een burgergezin te Den Haag, zelfmoord gepleegd hebben, wordt eerder aange nomen, dat het meisje den stu dent doodschoot, alvorens zich zelf om het leven te brengen. Eenige dagen geleden heeft het meisje gezegd, dat als zij hem niet hebben mocht, het leven voor haar geen waarde had en ook een ander hem niet zou heb ben. van Wegen, Voetpaden en Kunst werken. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat, te beginnen op 31 MEI a s. van wege de gemeente een zal worden gehouden van de we gen en voetpaden met de kunst werken in die gemeente. Axel, 16 Mei 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Hartclfyken dank aan allen die hebben medegewerkt en van hunne be langstelling hebben doen blijken bij mijne herbenoeming als lid van den Gemeenteraad. Axel, Mei 1927. PH. J. VAN DIXHOORN. Mijn liarteltyken dank voor de vele geluk- wenschen, ontvangen ter gelegen heid van mijne herbenoeming als lid van den Gemeenteraad. Axel, 20 Mei 1927. A. E. C. KRUYSSE. Het BESTUUR van den polder gemeente Axel, maakt bekend 1. dat 21 Mei as, gedurende acht dagen, ter inzage van de eigenaren van landen, gelegen in dien polder, ten huize van den Ontvanger-Griffier te Axel, zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdruk verkrijgbaar zijn a. de rekening en verant woording van het beheer des polders over 1926/ 1927; b. de begrootfng voor 1927/ 1928 met de memorie van toelichting. 2. dat op Dinsdag 31 Mei a.s., des namiddags één uur (zomer tijd), in het hotel .HET GULDEN VLIES" te Axel, eene algemeene vergadering van ingelanden zal gehouden worden. 3. dat genoemde begrooting met de memorie van toelichting, opnieuw gedurende acht dagen, te rekenen van 1 Juni a.s. ten voormelde plaatse ter inzage zul len liggen. Axel, 20 Mei 1927. Het Bestuur voornoemd, M. W. KOSTER Pz., Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier. Zaterdagavond om half 6 AXEL II - ZAAMSLAG. De nieuwste in moderne dessins en klenren. ZIE ETALAGE. Groote sorteering Axel, Magaztyn „De Duif'. n Voorm. O'/t ure Nam. 21/, Ds. J. S. Post. Dezelfde. Geref. Gemeente, Voorm. 91/» ure Leeskerk, Nam- 2V« m

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 3