Bewapen Huwelijksleven. Nieuws- e n A d verten tie b 1 a d voor Zeenwscli - VI aan deren De ontvrouwing der vrouw. No. 14 VRIJDAG 20 MEI 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het volgende lazen we in de „Kerkbode van Haarlem en Om streken" De classis Utrecht der Gere formeerde Kerken maakt zich bezorgd over de „ontvrouwing der vrouw'' in den tegenwoor- digen iijd en heeft daartegen een motie aangenomen, welke inhoudt dat het de taak der classis is met liefde en ernst tegen dat bedenkelijk tijdverschijnsel op te treden, inzonderheid tegen de korte haardracht. De laatste zit onzen gerefor meerden broeders maar dwars. Het komt ons voor dat het hun op dit punt zoowel aan historische kennis mangelt als aan onder scheidingsvermogen. Als wij bedenken, dat Lap- landsche en Thibetaansche vrou wen al sinds jaar en dag het haar kort geknipt dragen, dat ten tijde van keizer Augustus de mode van het kapsel niet veel van de tegenwoordige verschilde en dat zelfs in de oude Egyptische graven afbeeldingen gevonden zijn van vrouwenkoppen met pagehaar, terwijl ondanks al deze pogingen om zich van een weel- derigen haartooi te ontdoen, de vrouwen tot vandaag toch nog niet haar vrouwelijken aard heb ben afgelegd, dan is het wel wat overdreven te vreezen dat ooit een kapper in staat zal wezen eene vrouw haar vrouwelijke natuur te ontnemen. In weerzin van een vrouw, welke in onbeschaamde kleeding met een jongensscheiding in het korte haar een sigaret rookt, doen wij voor onze gereformeerde broeders niet onder, doch zij dienen ook op dit punt te onder scheiden. Het verwondert ons eigenlijk dat zij, die zoo treffend het onderscheid weten te bepalen tusschen kaartspel en een spelletje domino, die zoo precies het verschil weten tusschen een tooneelstuk en een samenspraak in costuum, die weten waarom Zondags op het ijs loopen geen en schaatsenrijden wel zonde is •««-— (76 »Daarom weet ik ook, dat het u ernst was met uwe verzeke ringen, dat ge dit huwelijk zoudt verbreken, zoodra dit zou kunnen geschieden zonder nadeel voor mijn zoon.< Het duizelde Katharina zij had iets zoodanigs verwacht, maar toen zij nu dezen kouden voor slag hoorde, scheen het haar on vatbaar en onuitvoerbaar toe zij antwoordde niets. »Ge zult u toch deze vaak geuite verzekering wel herinne ren vroeg de gravin, die de afwisseling op Katharina's gelaat had bemerkt, op haren vroegeren scherpen toon.< »Ja,« zeide zy bevend, >ik zeide dat eens, maar sedert gis teren is veel veranderd, sedert gisteren >Nn,< vroeg de graviD in span ning, toen Katharina verlegen bleef steken. >Sedert gisteren,* zeide deze moed vattend, sedert gisteren weet ik, dat It-o tnjj liefheeft, ik weet geen onderscheid maken tus schen het decadente type vrouw, waaraan men zich zoo nu en dan ergert, en de moderne vrouw in den gezonden, prettigen zin van het woordde vrouw practisch en vrij genoeg om mede te gaan met de vereenvoudigingen van onzen tijd in kleeding en kapsel, vereenvoudigingen, welke met goeden smaak toegepast, niemand ergernis geven, tenzij men te doen heeft met menschen, die al te zeer letten op het uiterlijk en aan kleinigheden hangen. Bestaat in die laatste richting misschien eenig gevaar voor de „ontgeestelijking des mans?" Economische Conferentie. Er zijn weer verschillende ont- werp-resoluties gereedgekomen. De voornaamste vorderingen werden gemaakt in de landbouw- commissie, die de ontwerp-reso- luties goedkeurde en in de redac- tioneele sub-commissie voor de douane-tarieven en de handels verdragen, waar tot dusver groote meeningsverschillen heerschten. Deze laatste sub-sommissie is nu tot overeenstemming gekomen over de kwestie der tariefniveaus, waarvoor een formule is gevon den, die, hoeMel matig, toch op een verlaging der tarieven aan dringt. Voorts is er overeenstemming over de handelsverdragen en de meestbegunstigingsclausule be reikt, alsmede omtrent de toepas sing der tarieven, uitvoerrechten, de kunstmatige verhooging der tarieven en handelsstatistieken. De landbouwcommissie heeft in een plenaire bijeenkomst een aantal resoluties aangenomen. De eerste geeft een omschrijving van de rol der coöperaties in den lajjdbouw en beveelt internatio nale overeenkomsten aan tusschen de landbouw-coöperaties voor het regelen van de productie en het stabiliseeren der prijzen op een voor het evenwicht, tus schen productie en consumptie ook, dat ik ziju gevoelens beant woord en dat ik niet meer de kracht heb, dien stap te doen, als hy mij niet zelf daartoe aan spoort* De gravin was een stap terug getreden. »Ge hebt betrekking aange knoopt met myn zoon vroeg zij met eene van outroering beven de stem, >ha, dat verandert niet alleen de zaak, het verandert ook myn meening omtrent u. Het is in alle opzichten guDStig voor n getroffeu geweest, dat het codicil zoolang verborgen bleef, tot g(j zeker meendet te zijn van de liefde van myn zoon de groot moedigheid en de rechtschapen heid, die gy toont als vindster van een zoo onschatbaar docu ment, kon alleen daartoe dienen, om den hartstocht van mijn zoon te verhoogen en ik bewonder het verstand, waarmede gy rang, rykdom, een edel beminnenswaar dig man en tegelykertyd voor uw eigen karakter de hoogste waardeering weet te verkrygen.* »Gy krenkt mij niet,* hernam Katharina, ofsehoon baar smarte lijk bewogen toon hare woorden logenstrafte, >ik sta boven nw beschuldiging. Een betrek king aanknoopen, }k ge- geschikt niveau. In aansluiting daaraan adviseert de commissie den Volkenbond, de pogingen der landbouwcoöperaties en de samenwerking met de consumen ten te bevorderen door het vor men van comité's, waarin natio nale en internationale coöperaties, landbouwers en consumenten ver tegenwoordigd zijn. De commissie keurde verder een resolutie goed betreffende het uitbreiden van de organiseering van landbouwcredieten. Een zilveren Konlngsjubilé. Dinsdag was het vijf en twin tig jaar geleden, dat koning Al- fons den eed op de grondwet aflegde, en zijn moeder, Maria Christina, die zestien jaar lang regentes geweest was, de moei lijke en zware taak, om Spanje te besturen, van de schouders nam. Toen de huidige koning aan het bewind kwam, verkeerde het land in een toestand van terneer geslagenheid en moedeloosheid. Innerlijk was het land tusschen de elkaar fel bestrijdende monar chisten, republikeinen en carlisten verdeeld het had door de neder laag in den oorlog met Amerika den zwaarsten slag voor zijn ge schiedenis geleden. En in Spanje zelf zeide menWee het land, welks koning een kind is. Bij de troonsbestijging van Al- fons XIII kreeg men nieuwen moed en een streven naar her opbouw werd onder de bevol king merkbaar. De innerlijke strijd woekerde echter voort; het anarchisme voerde den strijd met moord en dood en de blijde dag van 's ko- nings huwelijk werd een dag van nationalen rouw, toen een vree- selijke aanslag werd gepleegd, welke 23 menschen het leven kostte. In 1909 brak in Barcelona een anarchistische revolutie uit, welke door de regeering met ijzeren hand moest onderdrukt worden. Rust kreeg Spanje eerst bij het begin van den wereldoorlog en Spanje's aanzien begon weer te loof dat zulks eeu eigenaardige aanduiding is voor het streven van twee ecbtgenooten om waar en oprecht voor elkander te wezen. Hoe het dan ook zij, ik heb gisteren hem beloofd zijn vrouw te zijn, niet voor de we reld alleen en voor den schyn, maar voor God en onze harten en ik zal dit woord gestand doen, dat zyn geluk grondvest zoowel ah het mijne.* »Het zyne,?* vroeg de gravin spottend, »weet ge dat zoo zeker Een jaar geloden nog had by ge heel andere plannen, geheel an dere verwachtingen, wie weet, of zy niet verwezenlijkt zouden zyn, ware het codieil voor de ver klaring zyner liefde inplaats van daarna gevonden en ware het tegelijkertijd waarheid geweest, dat gij geneigd waart terng te treden.* »Ik ben het nog, heden nog,* zeide Katharina bevend over al hare leden, hij is vry zoodra zyn geluk het gebiedt.* »Werkelyk?« riep de gravin verheugd uit, »o, dan is hij gered.* Leo kan, mag zyn bestemming niet ontloopen. Het is begrijpelyk of ten minste te verontschuldigen, daar zioh niet het geringste spoor ▼aq het eodieil liet qien en op slijgen, toen de koning persoon lijk het liefdewerk, der krijgsge vangenen steunde. Na den oorlog zag Spanje den burgerstrijd weer beginnen liet wilde revolutionnaire syndicalis me beging van 1920 tot 1923 (allooze aanslagen op leven en eigendom der burgers regeering en parlement voelden zich mach teloos om de bedreiding der bin- nenlandsche onveiligheid af te wenden. Steeds meer deed zich, vooral toen ook in Marokko tegenslag op tegenslag volgde, de noodza kelijkheid van een steike leiding gevoelen en in den herfst van 1923 kwam het militaire direc torium onder generaal Primo de Rivera tot stand. Sindsdien kwam een aanmerkelijke verbetering in Spanje's toestand op elk gebied tot stand en het zilveren feest des Konings is door het geheele land met een blijde verwachting voor de toekomst gevierd. Italië. Zondag is de koning te Napels aangekomen om een officieel be zoek aan de stad te brengen. Het was drie jaar geleden sinds Z.M. de stad bezocht. Maandag opende Z.M. de nieu we opgravingen van Herculanum (Pompeij). Met het koninklijk bezoek gaat een bezoek van de buitenlandsche journalisten gepaard, die hiertoe door de regeering uitgenoodigd zijn. De bedoeling is hun te toonen, dat Napels nog iets meer is dan een schilderachtige stad en wel een van de groote steden van Italië, die zijn volle deel heeft aan de herleving, welke onder het nieuwe bewind valt waar te nemen. China. Er hebben onderhandelingen plaats gehad tusschen een En- gelsche en een Chineesche dele gatie over wijziging in het be stuur van de Britsche concessie te Tientsin. Deze onderhandelingen hebben tot een overeenkomst geleid, waarbij wordt bepaald, dat de deze wyze het hnwelyk onoplos baar was, als hij zyn vermogen niet wilde opofferen, dat hij wensehte, de gunst te bezitten der vrouw, die nu eenmaal de zyne was, die hij dagelyks zag en die buiten twijfel bovendien wel in staat is by een jong harts tochtelijk man wenschen op te wekken. Maar nu, terwyl hem met de vryheid ook de liefde van andere vrouwen went, nu is het de vraag, of hij heden nog voor geluk erkent, wat hy gisteren als zoodanig begeerde en niet liever uw aanbod tot een schei- ding aanneemt. Ik moet u intus- sehen de opmerking maken, dat hij tamelyk nauwgezet is en uw geschenk gewis zal afwijzen als ge hem laat gevoelen dat het een offer is.» »Het is mogelyk dat ge gelyk hebt,* hernam Katharina somber, ik zal door zelfzuchtige wenschen zijn besluit niet hinderlijk zijn, ik heb geen andere gedachten dan a(jn geluk. Behoud het codi cil, genadige vrouw, en doe er mede wat u goeddunktik zal Leo niet scbrjjven, maar afwach ten wat hij doet.* Dat is braaf gesproken,* zeide de gravin verzoend, sgeef my uw woerd daarop, hem Biet io het gemeenteraad van de concessie voor de helft uit Chineezen en voor de helft uit Engelschen zal bestaan, onder voorzitterschap van een Chinees. De financiën van den raad zul len worden geregeld door een administrateur, wiens benoeming aan de regeering te Londen ter goedkeuring is voorgelegd. De nationalistische regeering heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin zij den boeren ver biedt burgerlijke elementen „en andere reactionnairen" terecht te stellen zonder de regeering te raadplegen. Nienwe Mississippi oorbraak. Uit New Orleans wordt ge seind, dat ook de Atchafaya-dijk is bezweken, waardoor een zie dende watermassa het achterlig gende land overstroomde. De stad Melville is onderge- loopen en de door het water ver- rastte bewoners vluchtten in pa niek. Naar schatting zijn weder om 150.000 menschen dakloos geworden door deze ramp. De uitgestrekte gebieden, die tengevolge van de nieuwe door braken bij Bayon des Glaises sinds Zondag zijn overstroomd, staan 10 tot 20 voet onder water. De bewoners worden door mid del van motorbooten gered. Er wordt dag en nacht aan de dijken gewerkt om verdere door braken te voorkomen. Tijdens een aardbeving in Zuid-Slavië op Zondag j.l. is een ziekenhuis ingestort, waarbij ze ven patiënten onder de puinhoo- pen zijn bedolven en gedood. Door een kwajongen. Te Kassei stond een tramwagen tot vertrek gereed, doch wegens het groote aantal passagiers moest een aanhangwagen worden vast gekoppeld, waarbij bestuurder en conducteur assisteerden. Van het onbewaakt zijn van den motorwagen maakte een jon gen gebruik om de remmen los te maken, waarop de wagen in steeds grooter vaart de zeer steile straat afreed. In een bocht sprong geheim, zonder myn weten te spreken van het codicil en van uwe gevoelens en voornemens »Ik beloof het u,« hernam ds jonge vronw, »gij geloolt dus dat alleen de eer, die een gegeven woord houdt, hem aan my kon boeien De gravin knikte »Onder deze omstandigheden, ja.« Katharina verliet spoedig daar op de kamer, vol kommer en vol zorg en eerst boven aan het bed van den zieke kreeg Katha rina's beklemd hart in tranen lucht. De kamerheer sloeg de oogen op, keek een oogeD blik mat en zoekend rond, als kon hy zich niets herinneren en zei toen, haar herkennend, met inspanning »Gy zyt aan mijn sponde Hoe goea zijt gy 1* Zy stelde hem gerust met zach te woorden en nog terwyl z(j sprak, verviel hy weer in die aan sluimer gelijkende afmatting, waarin hij den ganschen nacht ge legen had. Katharina week niet van zyn bed, zy sliep in een grooten leunstoel wel na en dan een beetje, maar was steeds even geduldig en liefdevol* Woraff vortolfd ie**®

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1