UITSLAG Raadsverkiezingen te Axel. Rechtszaken. onmiddellijk zijn krachten zou moeten wijden. Woensdag heeft de Senaat de schadevergoeding behandeld aan de Naarder kweekers, aan wie een bedrag van f 177.000 zou worden gegeven als tegemoet koming in de tijdens de oorlogs jaren ten gevolge van de mobili satie geleden schade. De kwee kers zien echter niet af van alle pogingen tot het verkrijgen van verdere vergoedingen. Terecht wees de heer v. Slingenberg er op, dat de Kamer, als zij het wetsontwerp aanneemt, zekerheid moet hebben, dat de zaak daar mede afgedaan is. Minister de Geer was het hiermede geheel eens, doch de kweekers zijn niet tot medewerking bereid. De Kamer besloot het wetsontwerp aan te houden ten einde den Minister de gelegenheid te geven nog eens met de kweekers te praten. Mevrouw PothuisSmit bleek niet voldaan door het wetsvoor stel tot het verleenen van steun aan de slachtoffers der mobili satie. Zij beschouwt de voor gestelde regeling als een soort armenzorg, en meent, dat de belanghebbenden recht hebben op een jaarlijksch pensioen. Min. Lambooy ontkende, dat een recht bestaat, alleen billijkheidsgronden hebben aanleiding gegeven tot het voorstel. Het wetsontwerp is zonder stemming aangenomen. De Tweede Kamer heeft zich bezig gehouden met eenige ver zoekschriften. De belangrijkste waren zeker, die van een ont slagen adjunct-commissaris van politie, naar wiens gedragingen en ontslag volgens den wensch der Kamer 'n volledig onderzoek zal moeten worden ingesteld en van den aannemer van Water staatswerken Van de Velde, over wiens verzoek om vergoeding van geleden schade, eene com missie van advies verslag zal uitbrengen. Voorts heeft de Kamer de In dische bedrijvenwet na een kort debat aangenomen. En daarna kwam de begrooting voor Cura- gao in behandeling, waarbij de gouverneur van dat gewest minder aangename woorden te hooren kreeg. Men was 't er wel over eens, dat de economische toe stand van Curagao beter wordt, maar het bestuur deugt niet. Minister Koningsberger wist de Kamer gerust te stellen. De veiligheid op Curasao eischt, dat er een flinke militaire politie komt; de bevolking moge thans het belang hiervan nog niet in zien, als de politie er is. zal zij tevreden zijn. De Minister zal niet tot de uitvoering overgaan, voordat het overleg met Curasao zal zijn geëindigd. De meerder heid der Kamer nam hiermede genoegen. Wat de persoon van den Gou verneur betreft, moest de Minister toegeven, dat deze weinig activi teit ontwikkelt. Maar hij zal spoedig naar ons land komen en de Minister zal dan bij de te houden besprekingen samen met den Gouverneur een werkprogram vaststellen. De Kamer heeft de begrooting voor Curagao aangenomen en kan met een gerust hart weder eenige weken rust nemen. Huwelflks wetgeving. De Staatscommissie tot weg neming van onjuistheden en aan vulling van leemten in de Neder- landsche Burgerlijke Wetgeving heeft den Minister van Justitie een ontwerp van wet tot wijziging van de bepalingen inzake het huwelijksrecht, met toelichting aangeboden. Dit ontwerp is zegt de commissie de vrucht van een langdurige discussie, waarbij groote meeningsverschillen tot uiting kwamen. Als eerste punt deed zich al dadelijk de vraag voorzal het ontwerp der commissie uitgaan van de gedachte, welke aan ons geldend recht ten grondslag ligt en waarbij de man is het hoofd der echtvereeniging, of zal het ontwerp moeten worden opge bouwd op het denkbeeld, dat man en vrouw volkomen gelijk staan De opmerking wordt gemaakt door sommigen op religieuse gronden, door anderen uit over weging dat de man physiek en intellectueel de sterkere is dat de man, als meerdere der vrouw bet hoofd van het gezin behoort te zijn. Alleen op deze wijze kan volgens hen de eenheid van het gezin in stand blijven verkort men het eenheidsstelsel, dan verzwakt men het gezinsver band, legt de kiem voor ontbin ding en tast daardoor de grond slagen der maatschappij aan. Daartegenover stonden als ver dedigers der andere uiterste meening zij, die van oordeel zijn, dat in een huwelijk een gezags verhouding niet langer op haar plaats is. Dat dus een huwelijks recht uitgaat van de gedachte van ongelijkheid, niet is op de hoogte van zijn tijd. Een huwelijk is, althans behoort te zijn, naar de meening van deze leden, een levensgemeenschap van twee g e- lijkwaardige en gel ij k- berechtigde individuen. Trekt men nu uit die gelijkheid tusschen man en vrouw de volle consequentie, dan moet een on partijdig orgaan buiten het gezin erin gehaald worden, indien de echtgenooten niet in der minne hun verschil van meening kunnen oplossen. Tusschenkomst van derden anders dan in enkele bij zondere gevallen, achtte men echter uit den booze. De meerderheid besliste ten slotte dat de wet niet behoort uit te gaan van het beginsel der gelijkstelling. Toch werd geconstateerd, dat wanneer niet reeds het bestaande recht de uitdrukkelijke bepaling „de man is het hoofd der echt vereeniging" bevatte, geen der leden zou voorstellen die bepaling in de nieuwe wet op te nemen, als hebbende deze op zich zelf weinig meer dan theoretische waarde. Uit vrees echter, dat uit de schrapping van de nu eenmaal in art. 140 le lid B.W. bestaande bepaling ten onrechte zou worden geconcludeerd, dat het ontwerp den man niet erkent als het hoofd en dus huldigt het gelijkheids stelsel werd ten slotte door de meerderheid tot handhaving der bepaling besloten. De samenwoning is als norm gesteld en wel samenwoning op de plaats, welke de man bepaalt. De vrouw kan zich echter door den rechter een afzonderlijke woonplaats laten aanwijzen wan neer zij g e w i chtige redenen heeft om niet met den man samen te wonen. Die gewichtige redenen kunnen van allerlei aard zijn. De vrouw kan bezwaren hebben tegen het domicilie van den man bijv. om gezondheidsredenen, of omdat die woonplaats haar zou verhinderen haar beroep of ambt te vervullen, terwijl de door haar daarmede verworven inkomsten noodig zijn. In art. 160 is belichaamd de door alle leden in beginsel er kende wederzijdsche verplichting der echtgenooten om bij te dragen in de kosten van het ge- z i n. Het geldt hier een regel van interne verhoudingen. De bijdrage kan naar het ont werp bestaan zoowel in arbeid als in geld. In art. 163 is uitgewerkt het beginsel der handelingsbevoegd heid der getrouwde vrouw. Deze voor de vrouw inderdaad belang rijke stap in de richting van de ontvoogding, is gedaan met in stemming van alle leden. Op dit gebied van het huwelijksvermo gensrecht wilden allen zoover mogelijk gaan in de richting van gelijkheid van man en vrouw. De vrouw zal dus in het vervolg alle rechtshandelingen zelfstandig kunnen verrichten en in rechten kunnen optreden, evenals de man en voor de door haar verrichte rechtshandelingen op dezelfde wijze aansprakelijk zijn. Volledigheidshalve wordt ge memoreerd dat de bepaling, dat beide echtgenooten voor huis- houdschulden hoofdelijk aanspra kelijk zijn, berust op een nieer- derheidsbeslissing. De meerderheid oordeelde voorts, dat de crediteuren bij het geven van crediet voor huishou delijke schulden niet zien naar de persoon, die met hen con tracteert maar naar den staat, dien het gezin als geheel voert. Het ontwerp handhaaft de g e- meenschap van goederen als wettelijk stelsel. Deze be slissing is niet dan na ernstige discussie gevallen. Art. 179 bepaalt, dat de man is de beheerder, tenzij de viouw daarvoor bij huwelijksche voor waarden is aangewezen. Art. 176 ontwerp geeft evenals art. 176 B.W. een beschrijving van de schulden, die gemeen schapsschulden zijn Vooreerst worden alle voorhuwelijksche schulden alszoodanigaangemerkt. Nu volgens het ontwerp beide echtgenooten in beginsel hande lingsbevoegd zijn, moest de vraag onder de oogen worden gezien of de gemeenschap van goederen door beider bevoegder verrichte handelingen zou worden ver bonden. Deze vraag is ontken nend beantwoord het ontwerp stelt zich op het standpunt, dat eenzelfde goederencomplex, in casu de huwelijksgemeenschap, slechts goed beheerd kan worden, wanneer een der echtgenooten dit beheer voert en daarvoor verantwoordelijk is. Art. 183 geeft den niet-be- heerenden echtgenoot gelegenheid zich op de hoogte te stellen van den stand van zaken, zooals die zich ontwikkelt heeft tijdens en door het beheer van den ander. Daar het ontwerp evenals het geldend recht de algeheele ge meenschap van goederen als wettig stelsel erkent, zullen de echtgenooten die eenige grootere of kleinere afwijking van de al geheele gemeenschap van goede ren wenschen, daartoe slechts kunnen geraken door die afwijking neer te leggen in huwelijksche voorwaarden. Uit de veranderde positie der vrouw is mede te verklaren, dat art. 221 B.W. is geschrapt. Voor de roerende goederen is nu voortaan het bewijs vrij, zooals voor onze wet reeds voor on roerend goed was bepaald. Deze regeling heeft ten gevolge, dat de crediteuren der gemeenschap alle goederen kunnen aanpakken, waarvan de echtgenooten niet kunnen bewijzen, dat ze hetzij door hen zijn aangebracht, hetzij staande huwelijk verworven. Wat de verhouding tusschen de echtgenooten onderling betreft, zoo werd betoogd, dat de con sequentie eischt dat nu het voordeelig resultaat van de gestie van ieder der echtgenooten ge meen wordt, het nadeelig resul taat van beider gestie ook gemeen behoort te zijn. De gemeenschap intern wordt in dien gedachten- gang gevormd door het saldo van ieders beheer, bij de ontbinding der gemeenschap op te maken over den geheelen duur der ge meenschap. Ook voor de gemeen schap van vruchten en inkomsten zal hetzelfde gelden. In art. 241, le lid is met zoo veel woorden uitgedrukt, dat ook wanbeheer van eigen goed kan aanleiding geven tot scheiding van goederen. In zoover loopt het ontwerp parrallel met het besta'ande recht, hetwelk in art. 241, 2e B.W. er van uitgaat, dat wanbeheer van zijn eigen goed den man bloot stelt aan de actie tot scheiding. AXEL, 17 Mei 1927. De verkiezingen zijn weer af- geloopen en voor verscheidenen zal het een verlichting zijn, want er is hard gestreden. Muren en gevels werden beplakt, terwijl het aan verscheidenheid van strooibiljetten al evenmin ontbrak, ja zelfs de kinderen van de ka tholieke school kregen een na gedrukt stembiljet mee naar huis, waarop was aangewezen, hoe de ouders stemmen moesten. En na den papieren oorlog werden gis terenavond nog een tweetal pro- paganda-vergaderingen gehouden, nl. door de anti-revolutionaire kiesvereeniging en de afdeeling der s. d. a. p. Er was dus volop actie en ook heden was dat te zien aan de geestdrift, waarmede de kiezers in- en uitstapten aan de stem- bureaux, want velen werden weer per auto afgehaald. Een gevolg van de lauwheil, waarmee som migen zeggen, Tals ze me niet komen halen, ga ik niet". Toch gaat dat niet op en zal dat niet als wettige reden beschouwd worden, als zoodanigen voor den kantonrechter hun onwil daar mede trachten te verdedigen. Het is ook in dezen ieder kenne zijn plicht. Intusschen is de teerling ge worpen en eigenaardig is het te zien, hoe de getallen bij een raads verkiezing afwijken van een ver kiezing voor Staten- of Kamer leden. Het is niet te verbloemen, dat het persoonlijk element hier steeds een factor blijft, die be- teekenis heeft en veel rationee- ler ware het daarom voor een ge meenteraadsverkiezing die partij schap of evenredige vertegen woordiging te laten varen. Mis schien was dat ook in 't algemeen wel beter voor de samenstelling van de gemeenteraden zelve. Voor den uitslag verwijzen we naar het staatje. Hedenmiddag werd in het hotel „Het Gulden Vlies" de jaarlijksche aigemeene vergade ring gehouden van stembevoegde ingelanden van het waterschap Koegors c a. Na behandeling der ingekomen stukken werd de rekening over 1926/27 goedge keurd op een ontvangst van f 6288,47 en een uitgaaf van f5169,38. Batig saldo f 1119,09. De begrooting werd vastgesteld op f 6060,55 met een post voor onvoorzien van f 498,30. Het dijkgeschot bleef gehandhaafd op f 4 per hectare. Zaterdag toonde men ons een aardappel, die als „eerste ling" met recht zijn naam draagt. Het is zeker een bijzonderheid, dat van een plant, die op 3 Maart gepoot is, reeds op 14 Mei eet bare gewassen kunnen worden getrokken. De teeler J. W. Bak ker was zoo gelukkig en zond ons een aardappeltje van 25 X 45 Milimeter. Op verzoek verwijzen we gaarne naar de desbetreffende advertentie, volgens welke Woens dagavond door welwillendheid van dhr. F. Dekker Pz. alhier aan belangstellenden gratis de gelegenheid wordt geschonken om door middel van een luid spreker de lezingen te beluisteren, welke zullen gehouden worden ten bate van het Nederl. Bijbel genootschap. De verloren tasch. Nadat in verschillende bladen het bericht, als zou hier een tasch met veel waarde zijn ge vonden, terwijl voor het terug bezorgen slechts f 1 belooning werd gegeven, op verzoek is tegengesproken, ontvingen ook wij van zekere zijde een verzoek om het bericht te verbeteren, zooals dat in „Zelandia" is ge daan, nl. volgens denzelfden tekst. Nu hebben we geen bezwaar om een fout te harstellen, als deze bestaat. Maai het komt ons zoo vreemd voor, dat dit verzoek niet „eensluidend" en tegelijker tijd werd gedaan, zonder tegen strijdigheden. Zoo meldt men ons in bedoeld schrijven, dat de waarde niet meer dan f 10 af 15 bedroeg, terwijl men wil hebben, dat er gezet wordt „bedoelde tasch bevatte geen geld of gelds waardige papieren". We zullen over de geldswaarde niet twisten, maar gezien de moeite, die gedaan is, om de tasch terug te krijgen en den ijver en spoed, waarmede deze werd afgehaald, werd een betere belooning verwacht, al is het ook, dat wettelijke aanspraak of recht zich hier niet konden doen gelden. Maar misschien mag het feit meespreken, dat de tasch eigendom was van het personeel en niet van den patroon. Autobnsvergunringen Wederom ontvingen we Provin ciale Bladen'met vermelding van Ged. Staten, waarbij autobusver gunningen zijn verleend aan N.V. Autohandel enz. v. h. A. F. Mannaert—Geers, Terneuzen, voor: 1 dagelijksche dienst van Terneuzen Sas van Gent (grens) 2. dag. dienst SluiskilAxel Koewacht—Sint Jansteen—Hulst 3. dienst op Donderdagen van Ter Neuzen naar Koewacht; 4. op Zaterdagen van Terneuzen naar Axel M. de Keijzer, Axel, dagelijk sche dienst Axel—Terneuzen. Eindexamen H. B. S, Het eind-examen aan de B-af- deelingen der R. H. B. S te Goes heeft plaats op 21 en 22 Juni; te Terneuzen op 30 Juni, 1 en 2 Juli; te Middelburg op 4, 5,6,7 en 8 Julite Vlissingen op 9, 11, 12 en 13 Juli; te Oostburg op 14, 15 en 16 Juli. Deskundigen bij die examens zijn: ir. C. B. Biezeno te Delft Dr. P. van der Wielen te Hilver sum Mr. M. C Nijland te Rotter dam Dr W. F. Stapel te's Gra- venhageDs. E. van Ruyten'oerg te Oostburg. Aantal kiezers: 2761. Stemmen2606. Van onwaarde 46. Geldige stemmen 2560. Kiesdeeler2328/n. De stemmen zijn uitgebracht als volgt Anti-Revol. 796. Vrijheidsbond 644. Roomsch-Kath. 388. Soc. Democraten 195. Chr. Histoiischen 414. Staatk. Geref. 123. Zoodat gekozen zijn van de lijst der anti-rev. de heeren Oggei aftr., Dieleman aftr., J. de Feijter, aftr. en Weijns, aftr. Vrijheidsbond de heeren Kruys- se, aftr., Van Dixhoorn, aftr., en Wolfert. Roomsch-Kath. de heer Van de Bilt. S. D. A. P. de heer 't Gilde, aftr. Chr. Hist, de heeren Koster, aftr. en P. de Feijter aftr. De uitslag van de jongste Statenverkiezing was als volgt: Aantal kiezers 2815. Uitgebrachte stemmen 2483 Van onwaarde en blanco 71 Uitgebracht waren op de Roomsch-Katholieken 340 Vrijz. Democraten 42 Vrijheidsbond 471 Christ. Historischen 473 Anti Revol. 738 Staatk Gereform. 144 S. D. A P. 192 Coppenolle 12 Bij de vorige raadsverkiezing waren de stemmen verdeeld als volgt Chr. Hist. 396, Roomsch Kath, 345, Soc. Dem. 241, Liberalen 516, Staatk. Geref. 105, en Anti- Rev. 774. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond De Zondag alhier gespeelde competitiewedstrijd tusschen Axel en de Vlissingsche Boys werd door onze stadgenooten met 41 gewonnen. Bij de rust was de stand 1 1. Het tegenpunt der Boys ontstond uit een strafschop. Het eerste Olympisch Nederl. elftal heeft Zondag te Amsterdam het beroepselftal Newcastle United de kampioen van Engeland, met niet minder dan 4—0 geslagen. Politierechter te Middelburg. In de zitttng \an 13 Mei waren de volgende personen gedag vaard P. F. de K., 35 jaar, arbeider, Ossenisse, wegens diefstal van een flesch met koekjes. Uitspraak 1 week gev. straf.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2