Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc li - VI aan der en. No. 13 DINSDAG 17 MEI 19si7. tóe .iaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De propaganda voor den Volkenbond. Waarom, allicht zal men dit vragen, gevoelt de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" be hoefte om telken jare op 18 Mei een algemeenen Volkenbondsdag, zooveel mogelijk door geheel Nederland, te houden, en wat is en wat wil deze Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Om beide vragen te beantwoorden, moet men eerst een juist inzicht ver krijgen in den arbeid van den Volkenbond zeiven en zich een goed denkbeeld vormen van de moeilijkheden, die deze onder vindt om dien arbeid onder de aandacht van de groote massa in alle landen te brengen. Moet men zich ook doordringen van de juistheid van de bewering, dat de Volkenbond er niet is voor de regeeringen alleen, maar voor de volken zeiven, en voor elk der individuen, die deel van deze volken uitmaken. De Volkenbond is een ver eeniging van volken. Hij is in zekeren zin georganiseerd gelijk elke vereeniging: heeft een al- gemeene ledenvergadering, de jaarlijks op den eersten Maan dag van September bijeenkomen de Assemblée heeft een bestuur, den Raad van veertien, en een secretariaat, dat te Genève is gevestigd en uiteraard, gezien de gewichtige werkzaamheden, die daaraan zijn en voortdurend worden opgedragen, ook een grooten omvang heeft. Maar de Volkenbond is meer dan een gewone vereeniging, want hij beoogt het welzijn van alle vol ken tegelijk door dezen te ver hinderen elkander te beoorlogen. De Volkenbond nu bewandelt ter bereiking van dit doel tweeërlei wegden directen en den in- directen. Gezag berust slechts zelden, en dan alleen op het beslissende oogenblik, op daadwerkelijke krachtgezag berust voor een groot gedeelte op de suggestie, die er van het gezag uitgaat. Wel in geen enkele stad van ons (75 Alleen de zinspelingen hierop, dat het wel een ongeoorloofde verhonding moestgeweest zijn, die den toorn had opgewekt van Leo, welke toeh schijnbaar de rechten van echtgenoot moeit be waren, beantwoordde zij met zoo veel trots en waardigheid, dat de gravin verrast zweeg. In haar binnenste evenwel was zij geens zins daarvan overtuigd en hoe onverschillig zoo iets haar onder andere omstandigheden zou ge weest zyn, zoozeer wekte het nu haar toorn op, als zy bedacht, dat Leo's eer kon bedreigd wor den door de ongeoorloofde nei gingen van een zoo ondergeschikt wezen, als Katharina in haar oo- gen was. Zy zocht het daarom te verhinderen, dat hare schoondoch ter optrad als verpleegster van den kamerheer, maar deze trad voor de eerste maal met znlk een beslistheid op als vronw van den huize en gebiedster, dat de gravin radeloos was, hse sich tegenover haar te gedragen en het vaderland is er een politiecorps, krachtig genoeg om weerstand te bieden aan pogingen tot orde verstoring, die de gezamenlijke bewoners van zulk een stad zouden aanwenden. Maar de politie is georganiseerdde menigte ongeorganiseerddeze laatste leeft voor een groot deel onder de suggestie, die niet alleen suggestie is, dat verzet tegen het gezag toch vruchteloos is. Van daar, dat met een relatief kleine politiemacht kan worden volstaan, en dat in het algemeen de inner lijke orde in eiken Staat kan worden gehandhaafd met een macht, die eigenlijk slechts be rekend behoeft te zijn ter be teugeling van de opzettelijk kwade en kwaadaardige elementen der samenleving Een zoodanig ge zag zal de Volkenbond zich slechts langzaam kunnen ver werven nu ligt de krachteloos heid van dien Bond tegen daad werkelijk verzet nog te veel voor ieders oog open. Vandaar, dat de Volkenbond uiterst voorzichtig moet zijn om den directen weg te bewandelen ter bereiking van zijn doelden directen weg, die zou kunnen uitloopen hetzij op een fiasco, hetzij op een toe spitsen der werkelijke kracht. Slechts enkele malen dan ook heeft de Volkenbond die kracht proef genomen wij denken daar bij aan het Italiaansch-Grieksch geschil om Corfu; aan het Mosoel- geschil tusschen Engeland en Turkije; aan de merkwaardige oplossing van het Grieksch-Bul- gaarsche grensconflict, dat zonder den Volkenbond ongetwijfeld tot een bloedigen oorlog in den Balkan zou hebben geleid. Als men eenerzijds d,en Volkenbond wel eens te groote voorzichtigheid verwijt op politiek gebied, dient men anderzijds hem de erkenning niet te onthouden, dat telken male zijn ingrijpen een juist in grijpen is gebleken Daarnevens de andere, de in directe weg. Deze indirecte weg leidt langs de internationalisatie van de wereld en van de ge dachten der wereld. O, onge- niet waagde zich rechtstreeks te verzetten. De kamerheer lag op zyn leger afgemat ten doode toehet ont zaglijk bloedverlies had ziju krach ten zoo uitgeput, dat men nauwe lijks zijn zwakke ademhaling kon bemerken, die het ontvliedende leven nog terughield, en de dok ter had weinig hoop gegeven hem m het leven te behouden. De stilte, uitgespreid over het vertrek, waar in alleen een bediende met Katha rina waakte, was, zij het ook wel dadig voor den zieke, toch byna beangstigend voor de joDge vrouw, toen nu ook buiten alle gerucht verstomde. Als zij keek in dat bleeke aangezicht, waarin niet het minste teeken leven verried, dan bekroop haar ieder oogenblik de angst, dat hy dood was en weder en telkens boog zij zich over hem heen en luisterde. De bediende was zachtkens ingedom meld, over Landry's geest lag doffe bewusteloosheid zy was de eenige, die waakte en gevoelde en dacht in deze stille ruimte. Maar het waren droeve beelden, die hare fantazie vervulden, bange gedachten, die bare borst beang stigden en haar hart vlood tot Hem, die allen helpt welke Hem zoeken, ZJj herinnerde zich, dat zieh in twijfeld, ook vóór den oorlog was er veel internationaal ge regeld. Maar wie zich bedenkt, hoevele moeilijkheden de bijeen roeping van een internationale conferentie over een desnoods onbelangrijk doel ondervond, zal den grooten vooruitgang zien van het feit, dat thans de Volkenbond zijn gewoon apparaat maar in werking heeft te stellen om tot zulk een conferentie te geraken. Bovendien heeft de Volkenbond voor zijn zgn. secundaire werk zaamheden het stelsel van decen tralisatie toegepast, dat uitnemend werkt. Er is, zij het ook min of meer onafhankelijk van den Vol kenbond, aan dezen verbonden een Internationale arbeidsorgani satie, die voor de doorvoering der internationale arbeidswetge ving zorg draagter is een or ganisatie van doorvoer en ver keer, die de moeilijkheden, te voren aan het internationaal ver keer verbonden, aanmerkelijk ver gemakkelijkt er zijn organisaties voor financieele en economische aangelegenheden, bij welke men den naam van Oostenrijk en van Hongarije maar behoeft te noe men om van haar nut verzekerd te zijtier is eer. hygiënische organisatie, die reeds menige ramp van Europa heeft afgewend. Er zijn commissiën voor de man daten, die de Volkenbond over de vroegere Duitsche koloniën en Turksche gebieden uitoefent; voor de opiumbestrijding, die het in 1912 in Den Haag aangevan gen werk krachtdadig voortzet; voor de bestrijding van den han del in vrouwen en kinderen voor de intellectueele samenwer king, en op nog menig ander ge bied, die alle nuttigen arbeid af werpen. Deze commissiën ver gaderen geregeld te Genève en de uitwisseling van gedachten tusschen de vooraanstaande per sonen, die aan den arbeid dezer commissiëndeelnemen, waarborgt voor het internationaal verkeer reeds een belangrijke verbetering. De Volkenbond is, zonder een superstaat te zijn, een officiëel lichaam, waarvan leden zijn het de naaste kamer, welke voor oom Kurt was iDgericht, een Bijbel bevond. Zij gevoelde zich heden bijzon der ontvankelijk voor de schoone en krachtige troostwoorden, welke hy den beangstigden aanbiedt en zy stond zachtkens op om hem'te halen- Teruggekomen zette zy zich bij het nachtlicht, sloeg de zilveren sloten van den Bybel open en wilde juist de psalmen opzoekeD, toen een saamgevouwen vel papier daaruit viel, beschre ven door oom Kurt's hand. Zij had in de vier maanden van haar huwelijk dezen Bybel nog niet gebrnikt en daarom niet vermoed, dat oom Kurt wellicht op deze plaats nog byzondere wenschen of vermaningen had kanoën neer leggen. Hoe groot was dus hare verrassing, toen zij het opensloeg en daarin het zoo smartelijk ge zochte codicil tot het testament vond. Oom Kurt benoemde daar in zyn Deef Leo zonder voorbe houd en naar hij schreef, op uit- drukkeljjken wensch en dringende bede voor den opperhoutvester, tot universeel erfgenaam, bestemd voor Snzanna een kapitaal van twintigduizend thaler en schonk Katharina behalve zijne verzame lingen alleen zijnen vaderlijken meerendeel der landen, die de wereld vormen. De Volkenbond mag en kan tusschen zijn leden geen onderscheid maken, en toch beseft hij levendig, dat datgene wat in het eene land kan ge schieden, in het andere onmoge lijk is. De Volkenbond kan daarom zoo moeilijk, anders dan langs indirecten weg, propaganda maken voor eigen arbeid, eigen gedachten in populairen zin toe lichten, in het kort zeiven tot de groote massa's gaan. In Nederland is het de Ver eeniging voor Volkenbond en Vrede, die zich ten doel stelt om den Volkenbond nader tot de massa te brengen en dien arbeid te doen kennen en waardeeren. Want ontstellend is nog de on wetendheid, die tegenover den Volkenbond heerscht. In die leemte aan kennis moet worden voorzien, ter wille van den Vol kenbond zeiven, die nog op ge- brekkigen grondslag opgetrokken is. Het is het streven van de Volkenbondsvereenigingen in de verschillende landen, om die samenstelling en dien grondslag te verbeteren, uit te breiden, te verbreeden. Dat zal slechts kunnen geschie den, indien vereenigingen als die voor Volkenbond en Vrede een groot deel der massa achter zich weten. Zeer zeker, niet alle Nederlanders kunnen lid worden van deze vereeniging, maar zij kunnen door middel der organi- satie's blijk geven van hunne belangstelling in den arbeid dezer vereeniging. Want er worden menigmaal uitingen van ontevredenheid ver nomen over den Volkenbond en zijn werkzaamheid er worden menigmaal wenschen geuit in positieve richting. Maar hoe kan men van de regeering van eenig land verlangen, dat zij met zoo danige klachten of wenschen zal rekening houden, ze bij den Vol kenbond zeiven zal voorbrengen, indien niet deze wenschen en klachten worden geuit in orga nisatorisch verband Er zijn er in ons land velen, en er komen zegen. Zy wist in de eerste aan doening niet, ot zij zieh over deze vondst zou verheugen of niet, zy legde zich onwillekeurig de vraag voor, hoe Leo gedacht of gehandeld zou hebnen, wan neer het document slechts drie weken, ja slechts drie dagen eer der ontdekt was. Zy had steeds hare ouders en de graviu verze kerd, dat zij zieh zou laten schei den en den graaf zijn vryheid met het vermogen schenken, wau- neer een scheiding niet naar den wil van het testament haar tege lijkertijd tot universeele erfgena me gemaakt zou hebben. Nu was het geval anders, het codicil legde wel de belangeloosheid van Kat harina op het duidelijkst aan den dag, maar zy moest nu ook be wijzen, dat het haar ernst ge weest was, wanneer zij wenschte haren man vry te zien. Maar tusschen nu en toen lag een won derbare tijd van geluk en smart, die haar hart had doen ontwaken en hun de liefde had getoond. Nu was een terugkeer alleen mo gelijk, wanneer zy Leo's welzijn daarmede kocht. Anders liet znlk een stap sich niet meer deoken. Met ongeduld wachtte zy den morgen af, om de gravin haar vondst te toonen en haer het er steeds meerderen, die belang stellen in den Volkenbond en ook onder degenen, die nog sceptisch staan tegenover de resultaten, die hij kan en zal bereiken, is het besef levendig, dat indien aan de samenleving der volkeren één kans geboden wordt, om dezen op vredelievenden en vriend- schappelijken grondslag te ves tigen, deze kans gelegen is in den Volkenbond te Genève. Ver anderd, verbeterd, verbreed, maar niettemin bestaande gelijk thans. Vandaar, dat op dezen 18denMei de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede in ons land, gelijk andere vereenigingen in andere landen, tot alle Nederlanders komt om hun en haar te zeggen, dat er een Volkenbond te Genève isdat deze behoefte heeft aan aller steun, aan aller medewer king, en dat op allen, die het wel meenen met de vredelie vende samenwerking der volke ren, de plicht rust om in het organisatorisch verband van deze vereenigingen den arbeid van dien Volkenbond te steunen Kameroverzicht. De beide Kamers der Staten- Generaal zijn deze week voor eenige korte vergaderingen bijeen gekomen om echter spoedig weder bij gebrek aan werk te verdwijnen. De Eerste Kamer begon, met een aantal naturali satie-ontwerpen die gewoonlijk zonder eenig debat onder den hamer door gaan. Maar de heer de Gijselaar hield een uitvoerige beschouwing ten betooge, dat in ons land al te veel en al te gemakkelijk wordt genaturaliseerd, en meende, dat het Parlement daarvoor geen mede-verantwoordelijkheid kan dragen. Hij achtte wenschelijk een algemeene wet, die de Kroon tot het verleenen van het Neder landerschap machtigt. Minister Donner gevoelde wel iets voor dit denkbeeld, doch vindt de zaak niet zoo urgent, dat hij daaraan rechtmatig familieëigendom ter hand te stellen. Nadat zy het bezoek van den dokter, die reeds zeer vroeg kwam, afgewacht en zijn bevelen aangehoord had, begaf zij sich naar haar schoon moeder, die in weerwil van de vroege morgen ure, na eenige aarzeling haar liet binnenkomen. »Ik breng u een lang gezoch- ten, eindelijk gevonden schat, zeide zij reeds op den drempel, »ik heb God gedankt uit de vol heid van myu hart, dat Hij my juist de vindster deed zijn.* De gravin stiet een luiden bly- den kreet uit, toen ay een blik in het papier had geworpen. Voor de eerste maal in haar leven reikte zy Katharina uit eigen beweging de hand. »God zy geprezenriep zij nit, »ik heb u onrecht aangedaan, mijn kind, het document was dus ver legd en niet vernietigd. Weas niet angstig dat het te laat komt, ge hebt my daareven overtuigd, dat men aan uwe verzekeringen meer geloof kan schenken, dan ik sedert laDgen tyd meende ta te kunnen doen.* Wordt wemolfd.) AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1