k||| Bewogen Huwelijksleven. i r 66) Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen, No. 12 VRIJDAG 13 MEI 1927. 43e Jaarg. Bericht. J. C. VINK - Axel. Woensdagochtend FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. /o\ Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56, - Postrek. 60263. Wegens de aanst. verkiezingen, zal ons eerstvolgend blad in plaats van Dinsdagavond verschijnen. De UiTGEVER. Koers houden. Een mailstoomer verlaat de haven en steekt den Oceaan over naar zijn verre bestemming. Links en rechts, voor en achter, strekt de mateiooze wijdheid van het schijnbaar onbegrensde watervlak zich uit Het leeken-oog bespeurt geen enkel vast punt, waaraan het zich orienteeren kan. Maar het schip vaart volgens een zorg vuldig berekenden koers en be reikt op den daarvoor aangegeven dag zijn bestemming. Ligt hierin niet een machtige aanwijzing voor de inrichting van ons eigen leven Verkeeren velen onzer niet in de positie van hen, die zich temidden der onafzienbare moeilijkheden niet kunnen orienteeren omtrent den koers, die naar de veilige haven leidt? En dolen zij daardoor niet vaak hulpeloos en in bange onzekerheid rond Laten wij daarom ten aanzien van al onze levensverrichtingen het door goede stuurmanskunst geleide schip ten voorbeeld nemenHet geheim van men- schelijk welslagen schuilt mede voor een belangrijk deel in de kunst van den juisten koers te houden. Maar om dit laatste te kunnen doen, moet men het eerst met zichzelf eens zijn over het doel, dat men wil bereiken. Zeer velen echter leiden een doelloos bestaan en wel in dier voege, dat zij maar wat ronddobberen op de levenszee, zonder zich een positief doelwit te kiezen, dat zij willen bereiken. Nu eens gaat het aan op dit, dan weer op dat oogmerk, maar wat wij hierbij missen is de standvastigheid, die voor ons allen zoo onontbeerlijk is. Men wisselt te vaak van (74 Alexander stond op, hy liet de handen der geliefde los en ging langzaam heen, maar hij keek om met een uitdrukking van Damelooze treurigheid, als ware hij nu eerst onherroepelijk van haar gescheiden. De dag verliep laDgzaam en traag een bruiloftsreis werd niet gemaakt ,het jonge paar reed met de ouders naar het huis van den minister van oorlog, waar het de bovenverdieping zou betrekken, die reeds eenige weken geleden ingericht was om Felicita te ont vangen. Dat was voor Marie on aangenaam, want hare schoonou ders waren zeer koud en vorme lijk tegenover haar cd de minister vooral stelde tegenover hare gees tigheid en luimige opmerkingen een stroeve onveschilligheid, maar zij waagde het toch niet een an- de regeling te maken, ten minste voor het oogenblik niet, Den volgenden middag nadat mevrouw Von Roda bare kinderen had bezocht en toen, sooali sedert bestemming, ook al omdat men zich nauwelijks den tijd gunt om zich goed rekenschap te geven van de konsekwenties van den ingeslagen koers. Dan lijken na eenigen tijd de moeilijkheden te groot of het doel reeds minder begeerenswaard en slaat men maar weer, op goed geluk af, een anderen koers in. Dit nu is een levenshouding, die noodzake lijkerwijs teleurstelling moet baren. Eerst grondig overleggen en dan onverzettelijk koers houden, zie daar één der peilers van het succes. Of, zooals het rijmpje zegt: eerst bezinnen, dan beginnen, doet gewinnen Dr Jos. de COCK. Voor de lezers van ons blad geeft onze psychologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, 's-Gravenhage, gratis zielkundige ad viezen o.m. over de wijze, waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun wilskracht en energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld worden behandeld. Mochten de be antwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aan vragers. Sovjet-Rusland wil dea vrede. Zaterdag heeft de Russische gedelegeerde Sokolnikow in de bijeenkomst der economische conferentie een uiteenzetting ge geven over het stelsel van de communistische nationalisatie. In tegenstelling met andere sprekers werd Sokolnikow, toen hij het podium betrad, niet met applaus begroet, doch na afloop zijner rede, welke op bedaarde wijze werd uitgesproken en met diepe aandacht werd aangehoord, werd in de zaal en op de tribune vriendelijk geklapt. De rede gaf den indruk, dat Rusland verlegen zit om buiten- landsch kapitaal, machines en technisch geschoold personeel. Sokolnikow verzekerde, dat Rus land geen imperialisme kent, vrede wenscht en bereid is mede te werken om betere be trekkingen te scheppen tus- eenige wekeu haar gewoonte was, Felicita afgehaald vooreen rytoer, werd, terwijl de minister van oorlog aan het werk was, buiten gewoon hard aau de huisbel getrokken en toeu Diet dadelijk een bediende opende, nogmaals gescheld. De toesnellende bedien de trok schielijk den grendel en was meer nog geërgerd dan ver baasd, toen hy in plaats van een bediende in livrei, die een equi page begeleidde, of in plaats van een voornaam persoon, die op zijn eigen voeten was en daardoor wel het recht had tot zulk een ongeduld, den rondsluiper vau gisteren zag staan, die hem zoo brutaal iu het gelaat had gekeken. Reeds wilde hy de deur toornig weer sluiteD, toen de vreemdeling met tamelijke lichaamskracht de opening verwijdde, zich er door drong en dreigend zeide»Laat u dat niet meer invallen, of het zal slecht met u afloopen.c »Biei wordt niets gegeven,* beet de bediende hem toe, »en »Hou den mond, of ik roep,* zei de ander hevig met den voet stampend, «zie ik er uit als een bedelaar. Ge kent my niet, ge loot ik, van gistereD, toen ge hier aan het venster stond te luilak ken Gisteren heb ik bet hnis schen de kapitalistische landen en de Sovjet-economie, tusschen welke beide stelsels slechts een vreedzame concurrentie moet be staan. In dat licht bezien, aldus Sokolnikow, kan deze conferentie een stap vooruit beteekenen. Steeds weer kwam de Russi sche afgevaardigde er op terug, dat Rusland geen geïsoleerde positie wenscht en er wel degelijk op uit is om een grooter aandeel in den wereldhandel te verkrijgen. Daartoe is het bereid om met het kapitalisme samen fe werken. In de middagzitting kwam een tweede Rus, Ossinski, aan het woord. Hij trachtte de econo mische malaise van de wereld toe te schrijven aan tal van eco nomische contrasten tusschen landen en bedrijven en klassen, waarbij hij den nadruk legde op de economische verzwakking van de arbeiders, en meer in het al gemeen van de landbouwers in alle landbouwstaten, waartoe ook Rusland behoort. Evenals Sokolnikow verklaarde Ossinski, practische samen werking tusschen 't communisme en het kapitalisme zeer goed mogelijk De practische eischen waarmede hij zijn betoog besloot, kwamen neer op kwijtschelding van alle oorlogsschuldenloons- verhooging voor de industrieele arbeidersalgemeene toepassing van den 8-urendag; vrijheid van vakorganisatiehulp voor de werkloozen door zwaardere be lasting van de bezittende klassen en vermindering van de legers, en van de bureaucratie vol ledige ontwapening; en nog enkele andere politieke deside rata, zooals afschaffing van 't mandatenstelsel, geen interventie in China en vooral geen boycot van Rusland. Tegen het einde der alge meene beschouwingen hield de Nederlandsche deskundige Ser- rarens een rede, waarin hij aan drong op stelselmatige internatio nale economische samenwerking met verwijdering van de handels barrières, en desnoods met be houd der industrieele kartels, vau buiten bekeken, nu wil ik het van binnen bezien, ot het my daar even goed bevalt. Ik moet u toch toonen, dat ik tot beter gezelschap behoor dan gij meld my maar eens aan bij den minis ter van oorlog.* De bediende was verbaasd terug getreden en bekeek den brutalen vreemdsoortigen gezel van het hoofd tot de moeten. «Aanmelden vroeg hij hem in de rede vallend met spottenden twijtel, «aanmelden, wat wilt ge dan «My over u beklagen, ezel, en den minister van oorlog zeggen, ho9 zyn gasten door zyn bedien den ontvangen worden. Nu, maak voort, ik heb haast, zeg dat Nörtel er is van het tweede lichte ba- taitlon en dan let op en leer van den minister hoe men hoffelijk is.« Zoo verbaasd was de bediende in lang niet geweest, maar hij ging by toch, want óf de man moest recht hebben zoo te spreken en dan moest hy worden aange meld, öt de kerel had bet niet en dan kon hy zyn bediendentoorn lucht geven en hem de denr uit werpen, Tot zijn grenzelooze ver bazing evenwel sprong de minis ter dadelijk op, dacht slechts een kort oogenblik ns en gaf toen ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. waarbij den arbeiders in stoffe- 1 ij ken en zedelijken zin behoor lijke bescherming wordt gewaar borgd. Inzake het door Jouhaux gedane voorstel tot stichting van een permanent economisch instituut zeide Serrarens, dit te willen aan vaarden, maar hij voegde er bij, dat andere middelen voor per manente samenwerking eveneens konden dienen. Ter. slotte voorzag spreker de mogelijkheid, dat deze conferentie geen directe resultaten zou op leveren, maar hij hoopte dan toch op bevordering van den geest van samenwerking. Rede van Loucheur. Ook Loucheur hield een rede, waarin hij nog eens een opsom ming gaf van de economische moeilijkheden en meende, dat uit de discussie wel isgebleken.dat men op enkele punten tot over eenstemming kan geraken. Wat den arbeiderswensch naar een permanent instituut betrof, vertolkte Loucheur veler meening door in overweging te geven, zich te beperken tot het uit spreken van wenschen, en de middelen tot verwezenlijking en toepassing aan den raad van den Volkenbond over te laten. De plénaire vergadering der conferentie heeft Zaterdagavond haar algemeene beraadslagingen gesloten. Jouhaux' meening. De Fransche gedelegeerde Léon Jouhaux gaf Zaterdagavond aan eenige journalisten een uiteen zetting van zijn standpunt ten aanzien vap de redevoeringen der Russische gedelegeerden. Jouhaux wees er op, dat de verklaring volgens welke kapitalistische landen zeer goed naast den com- munistischen Sovjet-staat kunnen bestaan uitgelegd kan worden als een afstand doen van de bolsjewistische gedachte eener wereldrevolutie. De eischer., wel ke door beiden aan 't slot hunner redevoeringen zijn geformuleerd, stemmen bijna woordelijk overeen met de programmapunten, welke bevel den man binnen te brengen, terwijl hy in dien tijd voor nie mand te spreken was ja na tien minuten werd er zelfs gebeld en zijn excellentie bestelde een flesch madera met twee glazen. Dit was het zonderlingste bezoek, dat de bediende nog ooit had aange meld, want het was niet iemand die iets kwam verzoeken, hy zat zeer ongegeneerd aan tafel, de generaal dronk zelfs met hem en toen hij heenging, had hy de ongehoorde vermetelheid, reeds in de voorkamer met een lucifer, die hij aan het schoone tapyt aan streek, zijn uitgegane sigaar weder aan te steken. «Ik ga voor eenigen tyd op reis,* zeide hy in de gang, den bediende met komische voornaamheid toe knikkend, «ik hoop, als ik weder kom, dat gy my kent en zeer gemanierd zyt.« Al de bedienden waren buiten zichzelf over dit bezoekallen hadden hierover hun eigene en wel de zeldzaamste vermoedens, zoo zelfs, dat ze geen tjjd hadden om te praten over het huwelijk van hun jongen heer, dat toch in allen geval met al de bijomstan digheden, welke goede beaienden alle nauwkeurig kennen, belang wekkend genoeg wat onj te de Berner Internationale reeds op haar in 1919 gehouden congres heeft aangenomen. Sedert dien is dit program steeds door de socialistische partijen gevolgd, terwijl de bolsjewiki het bestreden hebben. Ten slotte verklaarde Jouhaux, dat de socialistische arbeiders massa's en haar vertegenwoor digers op de internationale eco nomische conferentie bereid zijn, met de gedelegeerden van Sovjet- Rusland samen te werken. Behalve Loucheur werden Za terdag nog elf vice-presidenten der conferentie aangewezen, waar onder ook onze landgenoot Oude geest, tegens wiens candidatuur van fascistische zijde vergeefs oppositie was gevoerd. Colijn werd tot voorzitter van de han delscommissie benoemd. De In dustriecommissie werd toever trouwd aan de leiding van Hodac, president van de Tsjechische patroonsorganisatie. De Land- bouwcommissie kreeg den Serviër Frangesch, professer uit Zagreb, tot voorzitter. De minister van binnenland- sche zaken en landbouw heeft een circulaire gezonden aan de gemeenten, welke met steun van het Rijk werk verschaffen, in welke circulaire hij meedeelt, dat hij voortaan ernstig zal hebben te overwegen, verderen steun in de kosten van werkverschaffing aan die gemeenten te onthouden, van welke hem mocht blijken, dat zij niet het hare doen om hare bestellingen, voor zooveel mogelijk, aan onze industrie op te dragen. Hij neemt aan dat voldoende medewerkingniet wordt verleend, indien het gemeentebe stuur óf niet, óf niet tijdig dus voordat ten aanzien van de te geven order de betrokken ge meente eenige verplichting jegens den buitenlandschen leverancier op zich genomen overleg heeft gepleegd met de Rijkscommissie- Werkverruiming, Kloveniersburg wal 70, Amsterdam. spreken. De minister van oorlog zelf moest wel zooveel te meer over dit huwelijk hebben nage dacht, want toen zyn gade weder keerde, vond zy hem ontstemd en in gedachten, by bleef des avonds alleen, opgesloten in zijn kabinet en er gingen verscheidene dagen voorby, eer de droeve zorg volle uitdrukking vao zyn gelaat geweken was voor den gewonen ernst, anders hem eigen. Wanneer wy ons tot Ratha- riua wenden, moeten we eenigen tijd teruggaan en we vinden de jonge vrouw weder op Sturzach aan de lijdenssponde van den kamerheer. Zy was door de gra vin, aan wie de angst en de schrik aile zelfstandigheid en vastbera denheid ontroofd had, ontvangen op een wyze, niet geschikt om haar eigen bedroefd onrustig bart troost te ssbenken. Bedaard hoor de zy de verwyten aan der ondo dame, die weliswaar de bijzonder heden niet kende van den twisfc tusschen haar zoon en den kamer heer, maar toch wist, dat Katha- rina daartoe de aanleiding was geweest. Wordt vervo^J^ 1 A "l

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1