Hoofdpijn- tabletten Gevraagd werd, of de regeering bereid is, de invoering daarvan op 1 September 1928 te stellen. Verzet werd aangeteekend tegen den aandrang tot vervroegde in voering van de zevenjarige leer verplichting. De financieele be zwaren tegen een vervroegde invoering van den zevenjarigen leerplicht achtten zij gegrond. De Kamer behoort de regeering niet te sturen in de richting van nog verdere opdrijving der reeds zoo h o o g e o n d e r w ij s u i t- gaven- Men voegde hieraan toe, in beginsel gekant te zijn tegen elke verdere uitbreiding van den leer plicht. In hooge mate hadden ver scheidene leden zich verbaasd over de lichtvaardigheid, waarmee de minister heenglijdt over de financieele lasten van dit ontwerp voor sommige gemeenten. Met de verplichte tewerkstelling van wachtgelders kon men zich in beginsel vereenigen, anderen waren weinig ingenomen met den in te voeren dwang bij de be noeming van onderwijzers. Zij wenschten nauwkeurig te worden ingelicht omtrent de bezuiniging, die de minister zich voorstelt te bereiken. Enkele leden hadden bezwaar tegen de bepaling, dat in som mige gevallen kinderen ook na het bereiken van hun 14e levens jaar in de school moeten worden gehouden. Deze leden zouden in elk geval een kind bij het bereiken van den 14-jarigen leef tijd van leerplicht willen zien vrijgesteld. Afschaffing colleges ran zetters. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot afschaffing van de colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen, zegt de Minister van Financiën o.m., dat de overweging, dat het nut van de colleges van zetters niet opweegt tegen de kosten, vol doende is om de afschaffing te rechtvaardigen. In de beveiliging der belangen van de belasting plichtigen wordt voldoende voor zien door de rechtspraak van Ged. Staten. Juist met het oog op de belangen van de belasting plichtigen is die rechtspraak aan Ged. Staten opgedragen en uit die opdracht kan dus geen be wijs worden geput voor de mee ning, dat de ambtenaren nietten volle voor hun taak berekend zouden zijn. Vluggere postzending. Ingaande 15 Mei a s. kunnen door het publiek, zoowel op Zon en Feestdagen als op werkdagen, briefpostzendingen (gewone en expresse) aan de stations der Ned. Spoorwegen ter verzending met een bepaalden trein worden afgegeven. Deze briefpostzendingen waar onder zijn te verstaanbrieven, briefkaarten, gedrukte stukken, nieuwsbladen en monsters moe ten uitsluitend voor plaatsen in Nederland bestemd zijn, mogen het maximum gewicht van 500 gram per stuk niet overschrijden en mogen niet werden aangetee kend. De postzendingen worden door het Stationspersoneel, nadat de op de stukken gehechte frankeer zegels door middel van het expe ditiestempel zijn afgestempeld, medegegeven aan den eerstvol- genden vertrekkenden trein en worden bij aankomst zoo spoe dig mogelijk besteld. AXEL, 10 Mei 1927. Hedenmorgen bood een leurder in het café van O. M. alhier een stukje zeep te koop en vroeg het dochtertje dit haar moeder te laten zien, die op den zolder aan den schoonmaak was. Toen de leurder alleen in het café was, maakte hij, naar be weerd wordt van de gelegenheid gebruik om de toonbank te lichten en nam uit een portemon- naie een briefje van f 10. Er werd aangifte gedaan bij de politie, die den leurder opspoorde, doch deze ontkent den diefstal, terwijl ook het briefje niet meer te vinden was. Konijnen en Pluimvee. j Gemengd NieilWS. In een Zaterdag alhier gehou den vergadering van het bestuur van de Konijnen- en Pluimvee- fokkers-vereeniging „Ter Ver betering" alhier is besloten met de aanst. Kerstdagen 24, 26 en 27 December weer een tentoon stelling te houden, waarvoor thans een tentoonstellings-com- missie werd gevormd uit de heeren Ph. A. Knieriem, voor zitter, E. van Rijn, secr.-penningm., en P. A. Loof, S. Laurens, H. A. Schoof, S. van Hoeve Az., jac. Cové, M. van Doeselaar met C. M. van Tatenhove, als commis sarissen. Er zullen 69 kooien worden aangekocht en met het oog op andere tentoonstellingen zijn reeds nu de keurmeesters aangezocht. De vereeniging telt 68 leden. Politiebond. Uitgenoodigd door de studie club uit den Bond van Rijks Politie in Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren, hield Zaterdag dr. Hulst uit Leiden, op de bovenzaal van „het Gulden Vlies" een lezing, die druk bezocht was. Dr. Hulst behandelde het getuigenverhoor en het optreden op de plaats des misdrijfs door de politie, in ver band met het zoo weinig mogelijk sporen uitwissen, die tot ont dekkingen aanleiding kunnen geven. De vergadering was o a. ook bezocht door enkele burgemees ters en vele rijksveldwachters en gemeentelijke politie. Werkverschaffing. Vrijdagmiddag werd alhier on der voorzitterschap van den heer J. Huizinga, burgemeester van Terneuzen een vergadering ge houden door de Commissie tot Werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen, waartoe o.m. waren uitgenoodigd eenige vertegen woordigers uit werkliedenorga- nisatie's, terwijl ook aanwezig was de heer Meijer de Vries, hoofdcommies van het Departe ment van Arbeid, Handel en Nij verheid. Besproken werd de mogelijk heid om door middel van de vlas industrie een oplossing te vinden in de werkloosheid met het re sultaat dat opnieuw aan de Ge meenteraden steun zal gevraagd worden om in dezen mede te werken en zoo mogelijk de gel den, die voor steun aan werk- loozen worden uitgetrokken ge deeltelijk ter beschikking te stel len van de werkverschaffing in den vorm van vlasbewerking. We weten niet of een en ander een gevolg is van nadere bemoei ingen van den Minister, maar naar de „Volkskr." verneemt, ligt het in het voornemen van den minister van Binnenlandsche za ken en Landbouw, om een com missie van een beperkt aantal leden in het leven te roepen, welke een onderzoek zal instel len naar de moeilijkheden, waar mee de vlasindustrie in Z.-Vlaan deren (Oostelijk deel) heeft te kampen. Het zou verder in de bedoeling liggen, in deze commissie uit te noodigen den hoofdinspecteur van den arbeid te Dordrecht, den Rijkslandbouwconsulent te Goes en den hoofdcommies van het departement van arbeid, handel en nijverheid Meyer de Vries, bovendien vertegenwoordigers van het Kon. Nederl. Landbouw- comité, den Chr. Boeren- en Tuindersbond, den R.K. Boeren- en Tuindersbond, het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen, het R. K. Werkliedenverbond en het Chr. Nationaal Vakverbond. Het aantal leden der te vormen commissie zal beperkt zijn, op dat de werkzaamheden der com missie vlotten voortgang kunnen hebben en zij binnen niet te lan gen tijd met haar arbeid gereed kan zijn. Het is wel te verwachten, dat in deze organisatie's mannen ge vonden worden, welke met de vlasindustrie op de hoogtezijn en alzoo een plaats in de commissie kunnen innemtn. Er wordt sterk naar eer) oplossing verlangd. Noodlottige twist. Bij een der baggermachines ic het Valtherveen, onder Odoorn, ontstond twist tusschen een der baggerlieden, een zekere T. uit Weerdingerveen en den machi nist W. K. uit Emineu. Na een korte woordenwisseling, waarbij T. den machinist be dreigd had, greep K. een koevoet en sloeg T. daarmede op bet hoofd. De hersenpan werd in gedrukt. In zeer ercstigen toe stand werd de verslagene opge nomen. De verslagene is weduwnaar en vader van acht kinderen. De dader is gearresteerd. Stelende besteller. Geruimen tyd had men op het Postkantoor aan den CoolsiDgel te Rotterdam een besteller ouder verdenking, dat hij brieven, waarin geldswaarden werden verzonden, opende en zich den inhoud toeeigende. Teneinde hierover zekerheid te verkrijgen, heeft men den besteller een brief meegegeven, waarin een gemerkte zilverbon van f 2.50 ingesloten. Deze zilverbon werd na bestelling uit den orief ver mist, terwjjl hij op den bewustec besteller gevonden werd. De betrapte besteller i9 daarop aan gehouden. Avp. In drift. In een tuin ouder Hiliigersberg heelt 'n droevig oDgeval plaats gehad. In dien tuin was de 14-jarige C. van Beelen aan het speleD. De eigenaar, de heer G., die bezig was, gras te knippen, zei den jongen zicb te verwijde ren. Reeds vaak had G. last gebad van jongens, die in zyn tuin aan het spelen waren. Toen de knaap aan dit bevel niet voldeed, maakte G. zich zoo kwaad, dat h\j de grasschaar, die h(j in de hand hield, naar den jongen wierp, en deze, aldus de „Tel.", in de hartstreek terecht was gekomen en waarschijnlijk een top van een long had ge raakt. De jongen verkeert in levensgevaar. De heer G die in Hillegers- berg zeer gunstig bekend staat, werd naar het politiebureau overgebracht, waar proces-ver baal tegen hem i9 opgemaakt. In het beschaafde Amerika. De Engelsche bladen bevatten een verhaal over een lynchschan- daal waarin wel duidelijk uit komt, hoe het met de „bescha ving" in Amerika staat. Te Little Rock, in den staat Arkansas, is Donderdagavond een neger gelyncht, waarbij de politie, die niet op kon tegen de menigte, werkeloos moest toe kijken. Het slachtoffer van de lyoch-justitie was een neger, die er van beticht werd, een blanke vrouw en haar dochter geweld te hebben aangedaan. Dat men den werkeljjken dader van het schendig stuk te pakken had, werd bevestigd door een van de Hlachtofiers van den aanslag, die met het hoofd geheel omwonden met verbandlinnen, om niet her kend te worden, met den neger werd gecontronteerd en hem als dader signaleerde. Nu deed men den zwarte een strik om den nek, dwong hem op het dak van een auto te klimmen en, toen hij er op was, werd het touw boven hem vast gemaakt en reed de auto weg. Terwjjl de gelynchte man zich stuipachtig met armen en beenen bewoog schoot wie een revolver had en dit wat en er velen zjjn kogels den neger ia het sparte lende lijt. De doode werd nu afgesneden, door de negerwijk gesleept en ten slotte aan een viersprong met petroleum be goten en in brand gestoken. De menigte defileerde ver volgens voorbjj het in vlammen gehulde ljjk, terwijl de politie die tegenover de enorme men- schenmassa machteloos stond, zich bepaalde tot het regelen van bet verkeer. Dit gesol met den doode ge schiedde om de negerbevolking goed in te scherpen, dat zjj zich behoorlek bad te gedragen. Aan de lynchpartij was nog een poging tot een ander derge lijk geval voorafgegaan. De menigte had ditmaal tever geefs een jongen neger ge zocht, die een blank meisje den weg had gewezen in een toren, om uit de hoogte een blik te slaan op het omliggende onder water staande land. Boven ge komen, had de knaap het meisje onvoegzaam bejegend. Luchtreclame. De laatste dagen zijn de oogen van duizenden Beriijners gericht op de lucht met een fanatisme, alsof zijn den weerkundigen dienst het voorspellen willen verbeteren. Deze belangstelling voor den Ber- lijnschen hemel wordt veroorzaakt door de proeven, die men sinds enkele dagen neemt met een nieu we soort reclame namelijk re clame in de lucht. Deze proeven zijn nog lang niet alle geslaagd, maar bij een rustige wind en wolkenlooze lucht, bereikt men toch al fantastische resultaten. Een vliegtuig, speciaal voor dit doel toegerust, stoot geweldige massa's rook met groote kracht door een nauwe opening uit, ter wijl het met een betrekkelijk groote snelheid verder vliegt, zoodat de rook in de lucht blijft hangen en precies de lijn aan geeft waarin het vliegtuig heeft gevlogen. Op deze wijze kan het vliegtuig, door in bepaalde bochten te vliegen, aan de rook- lijnen de vormen van letters geven, en zoo tenslotte ook woorden vormen. Bij een windstille lucht blijven die woorden geruimen tijd boven de stad hangen en kunnen dan op heel groote afstanden worden gezien. Het spreekt van zelf, dat de rookletters daarvoor eerst in geweldig formaat moeten worden getrokken elke letter is ongeveer zeshonderd bij twaalf honderd meter groot, de hoofd letters zijn zelfs vijftienhonderd meter lang I Het betrekkelijk klei ne vliegtuig, dat bij het schrijven van deze reuzenletters als „pen" dienst doet, lijkt dan ook bij die enorme letterteekens een nietige kleinigheid en soms is het zelfs alleen dan zichtbaar, als licht- flitsende rooklijnen eruit te voor schijn komen en zich op den helder-blauwen luchtkoepel af- teekenen. Vooralsnog zal van deze re clame nog wel niet veel gebruik worden gemaakt, want bij den tegenwoordigen stand van de speciale, hiervoor uitgevonden techniek is met het schrijven van een woord, dat uit zes of zeven letters bestaat, nog een belangrijk kapitaal gemoeid Fransche po gingen op dit gebied moesten dan ook worden opgegeven, omdat geen enkele firma de benoodigde kapitalen wilde riskeeren. Maar men houdt zich nu in Berlijn ijverig bezig met het nemen van proeven, om het procédé te ver eenvoudigen. Overstrooming van de Missis sippi, De Miisissippi-dijk te Millikeubeud, welke door de in genieurs als de sterkste van de geheele rivier werd beschouwd, is onverwachts doorgebroken. Hierdoor verkeeren dertigduizend personen in gevaar en met ach terlating van alles vluchten zy uit steden en dorpen. De door braak duurde slechts eenige minuten. Met donderend geraas stortte het water in de vlakte en men vreest dat drieduizend vierkante mijlen gebied over stroomd zal worden. Marine-vliegtuigen zyn naar de bedreigde streken gezonden en de bevolking wordt door vlug schriften, dio uit de vlieg machines worden geworpen, ge waarschuwd voor het gevaar dat haar bedreigt. De wegen van Vicksburg zijn overvuld met automobielen en andere voertuigen, die de vluch telingen vervoeren. De stad Lallulah staat tien voet onder water. Een draadloos telegram uit New York meldt, dat de over stroomingen van de Mississippi nog steeds voortduren. Steeds worden nieuwe landstreken iD Luiesiana overstroomd. Op ver schillende plaatsen in het over stroomde gebied is typhus uit gebroken. Er worden voorzorgs maatregelen genomen om uit breiding te voorkomen. Geduren de de laatste dagen is er veel regen gevallen en zijn de zij rivieren van de Mississippi gewasseD. De Nederlandsche Regee ring heeft telegrafisch aan Hr. Ms Gezant te Washington op gedragen om hare deelneming ta betuigen aan de Amerikaanscbe Regeering in verband met de door de Mississippi veroorzaakte overstrooming^n en de daaruit in Amerika ontstane ramp. Verzwegen sterfgeval De Daily Chronicle" vertelt, dat in een huis in Upper Bel vedere bij Louden het ljjk van een man van 89 jaar sedert 15 December van verleden jaar gelegen heeft, terwijl twee zijner zoons in 't huis hebben gewoond. De eene zoon hield de weten schap van zyns vaders dood voor zyn broeder geheim en bracht eiken morgen thee en een ei en eiken avond aardappelen naar de Blaapkamer van zijn vader en betaalde ook wekelijks de levens-verzeberiugs-premie. Een ambtenaar van gezondheids dienst bezocht het huis dezer dagen den volgenden dag pleeg de zoon, die van den dood van zijn vader geweteD had, zelf moord in een naburige herberg. De andere zoon, ziju broer niet thuis vindend, snelde naar zyns vaders slaapkamer, die hy in zes maanden niet betreden bad en ontdekte zoodoende het vree- selyke geheim. Aan een buurman had da eerste zoon dezer dagen nog ge zegd, dat zijn vader veel beter was, en nog deze week naar beneden zou komen. Ingezonden Mededeelingen Jn buisjes 60en 30ct,en eveneens 60 en30ct.Bij Apoth en Draqisten Te Delft geraakte de 9-jarige J. W., toen hij bij het spelen van een paal sprong, onder een toevallig passeerenden vracht wagen. Het recbteronderbeen van den ongelukkigen knaap werd onder het gewicht van den zwaarbe laden wagen totaal versplinterd. In ernstigen toestand is de jongen door den voerman van den wagen, die volgens oogge tuigen geen schuld treft, naar het gasthuis overgebracht. De kantonrechter te Utrecht heeft een knecht van een melk boer, die melk moest rondbren gen, en, om zijn weekloon te ver meerderen, de melk vervalschte met water uit het Merwedeka- naal, veroordeeld tot f 100 boete, by niet betaling te vervangen door 50 dagen hechtenis. Roofmoord te Rotterdam. De zoon van een aannemer uit Vlissingen is te Rotterdam van alles beroofd en daarna in de Schie gegooid. Zondagmorgen is zijn lijk opgehaald. Avp. Een wolkbreuk. De stad Nagola in het Schwars- wald is door een wolkbreuk ge teisterd. Het van de bergen neer- stroomende water drong in wei nige seconden tijds de huizen binnen. Op sommige plaatsen stond het water 2 meter hoog. Een arbeider, die zich niet tijdig in veiligheid had gebracht kwam om het leven. Heel veel vee is gedood, tal van zware boomen werden ontworteld, de materieele schade is zeer groot. Het zijn veelal zeer arme lieden, die het slachtoffer van deze ramp zijn geworden»

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2