Bewogen Huwelijksleven. v o o r N ieu ws- Advertentieblad Zeeuwsch - Vla a 11 d eren, No. 9. DINSDAG 3 MEI 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. n. FEUILLETON. Ap Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 26 April 1927. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer F. Blok, burgemees ter, secretaris de heer J. L. J. Maris. 7. Geldleening waterleiding. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij is een verzoek gekomen bij het college van Burg. en Weth. tot het aan gaan van een geldleening ten einde de aandeelen in het reserve fonds vol te storten. Dit schrijven luidt als volgt Bij dezen deelen wij uw College mede, dat behoudens de vervulling van vele formaliteiten en goedkeuring door de Ministers van Arbeid, Finan ciën en Binnenlandsche Zaken, wij er in geslaagd zijn de noodige gelden te bekomen, welke door de gemeenten op hun aandeelen in de Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij en in net reserve-fonds moeten gestort en waartoe .iedere gemeente formeel een leeningsbesluit moet nemen. Gelijk bekend, wordt de rente en aflossing betaald uit de exploitatie der Waterleiding-Maatschappij en even tueel in het begin uit het reserve fonds, terwijl een en ander gedekt is door de risico-garantie der Provincie en van het Rijk. De Provincie nam daartoe reeds het besluit en het betreffend wetsontwerp voor de Rijksgarantie is reeds door de 2e Kamer aangenomen. Tot de voorwaarden waarop de gelden worden verstrekt, behoort, be halve de invoering der z.g- verplichte aansluiting, ook die der risico-garantie. Het is de Rijksverzekeringsbank die tegen 43/» °/o de leeningen zal doen. In de eerste 12 jaren behoeft niets te worden afgelost. Daarna heeft een aflossing plaats in annuïteiten van 48 jaar. Gelijk gij weet was de begrooting en rentabiliteitsberekening opgezet op 5 °/o- Wij konden dus nog een be langrijk voordeel verkrijgen. Het is dan echter noodig dat met den meesten spoed de gemeenten de leeningsbe- sluiten, evenals die tot aanvulling der bouwverordening, nemen. De Directie der Rijksverzekerings bank zond ons een concept-besluit, hetwelk wij U verzoeken den Raad voor te stellen. Het een en ander is een gevolg van de overeenkomst tusschen uw ge meente en de Waterleiding-Maat schappij, aan wie de overeenkomsten van het voormalig waterleiding ccmite zijn overgegaan. (71 Hij herinnerde haar aan zijn waarschuwingen, dat God de mis daden der vaderen bezoekt aan de kinderen en dat hij haar be zworen had, niet te zondigen tegen do kerk en hare heilige geboden; hy noemde het ongeluk dat haar getroffen had een Gods gericht en zeide haar, dat zy dit zelf roekeloos had veroorzaakt. Toen lachte het schoone bleeke meisje en schudde het hoofd. »Wel kan het een gericht des Heeren zyn, maar wat ik toen gezegd heb, ik zeg het nog Treft mij de slag, dan buig ik het hoofd, maar dank toch God voor het korte geluk en den zaligen tijd der liefde de boete zal mij niet afschrikken. Nu is het gebeurd, zooals ge gezegd hebt, eerwaarde vader, en ik zwijg stil. Wien de liefde met haren glans het hart verlicht heeft en verwarmd, die heeft God aan schouwd in al Zijn heerlijkheid, die kan niet bezwijken in moede loosheid en vertwijfeling. Ge liet, Als zoodanig zijn het slechts for- meele besluiten. Deze besluiten be hoeven van zelf de goedkeuring van Ged. Staten van Zeeland, welke echter bereids de goedkeuring op de ge noemde overeenkomsten reeds hebben verleend, zoodat ook die op uw ieeningsbesluiten, niet zal uitblijven. Zijn alle de besluiten genomen, dan zal een generale schuldbekentenis door de directie van de Rijksverzekerings bank opgemaakt, notarieel worden verleden, waartoe men de burgemee sters, secretarissen en gemeenteont vangers bijeen wil roepen. Daar ook de goedkeuring der Mini sters tijd vordert en de rentestand nu nog gunstig is, zoodat geen tijd ver loren mag gaan, moeten wij U zeer dringend verzoeken de noodige be sluiten van geldleening en aanvulling verordening zoo spoedig mogelijk en zeker vóór 1 Mei e.k. te laten nernen. Er wordt ten overvloede omdat sommigen van andere gedachten waren op gewezen, dat de gemeenten dus formeel leenen het bedrag wat zij moeten storten op hun aandeelen en in het reserve-fonds conform de sta tuten, terwijl de maatschappij voor rente en aflos daarvan zorgt en mocht onverhoopt een onverwacht noch de exploitatie nochhet reserve-fonds daartoe voldoende zijn, dan geschiedt dit uit gelden door Rijk en Provincie verstrekt tengevolge van de risico garantie. Het geheel geschiedt op geheel ge lijke wijze als elders bij de plattelands drinkwatervoorzieningen in ons land het geval is. De bepaling, wanneer de storting zal plaats hebben en tot welk bedrag, geschiedt door de vergadering van Aandeelhouders. De Voorz. herinnert eraan, dat dd. 13 Juli 1923 het raadsbesluit is gevallen, waarbij de gemeente zich verbond om voor een bedrag van ten hoogste f 406 000 deel te nemen in de stichting der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Maatschappij. Aangezien thans de werkzaamheden van de Maatschappij zoover gevorderd zijn, dat de gelden moeten worden opgenomen en de Rijks Verz. Bank, die de gelden verstrekt daartoe een formeel Raadsbesluit eischt, stellen Burg. en Weth. voor het ontwerp vast te stellen. Zooals bekend is, stelt de Rijks Verz. Bank het geld beschikbaar tegen een rente van 4s/8 en heeft voor iedere gemeente een uniforme regeling in ontwerp vastgesteld. ik heb behouden, wat ik toen sprak uit mijn diepste overtui ging, myn gedachtenis beett ook trouw bewaard, wat gij dien avond mij hebt gezegd. Toen gij tevergeefs mij terug zocht te lokken naar deD drempel van het klooster, welks poorten mij eeDs het paradijs ontsloten, ver- zeberdet gij mij scheidend, dat die zich openden voor den ver moeiden >Ea nu ?c vroeg de jezuiet in spanning. »En nu ben ik daar,* hernam zij langzaam, »zonder berouw, eerwaarde vader, maar vermoeid tot den dood, ik zou nu rust willen vinden, nu ik geen geluk meer zoek.« Een uitdrukking van innige bevrediging, van sluwen trotschen triomf vloog over het fijne ver standige gelaat van den priester, toen hij zonder aandoening in toon of woord vroeg »En wan neer wilt ge uwe belofte afleggen.?* »Als Alexander de zyne heeft afgelegd,* zeide zij, >zal ik bin nentreden,* en een vluchtig rood vloog over haar bleek aangezicht. >Ik weet intussehen niet, eer waarde vader, et ik geloften at zal leggen, die z(jn onnoodig voor mij, mij bindt de behoefte Dhr. Weijns meende, dat die som veel lager was, nl. f 250 000. De Voorz. antwoordt, dat dit foutief in de notulen vermeld is, doch de latere stukken wijzen het uit, dat de gemeente voor f 406.000 aandeel nam. Dhr. Weijns zegt zich niet te herinneren, dat er een ander be drag genoemd isook dacht hij dat de gemeente geen geld voor de waterleiding behoèfde te storten en het Rijk voorschotten gaf, Spr. begint meer en meer te zien, dat het met de water leiding ten slotte net uitkomt, zooals hij vroeger voorspeld heeft en waarom hij er dan ook (of schoon de eenige) tegenstemde Maar het is ons toen voorgesteld alsof de gemeente alleen maar garant bleef en dat het geen cent behoefde te kosten. De Voorz. ontkent dat. Dhr. Oggel is het echter met dhr. Weijns eens, dat destijds is gezegd, dat de gemeente niet voor de financiën behoefde te zorgen. De Voorz.Dat is ook zoo. Voor rente en aflos zorgt de Vennootschap. Dhr. OggelMaar het blijkt nu toch, dat de gemeente het geld moet voorschieten. De Voorz.: Natuurlijk kan zoo'n onderneming niet zonder geld worden tot stand gebiacht. Maar spr. acht het een scherpe uitdrukking, dat hier gezegd wordt, dat de zaak door de ingenieurs anders is voorgesteld, want nu geeft het den indruk, alsof de Raad door die heeren misleid is. Dhr. Kruijsse begrijpt ook niet, dat de heeren er verschil in zien, of de gemeenten het geld voor schieten, dan of ze er garant voor zijn. Bovendien doet de gemeente geen oproeping om een leening te plaatsen, het is alles klaar gemaakt door de Vennootschap. Dhr. OggelWe mogen toch trachten het geld voordeeliger te krijgen Dhr. KruijsseDat zal niet gaan, probeer 't maar. van mijn hart, de kloosterregels zijn mij lief. Ik wil daar leven en sterven als de vrome zusters, maar mijne herinnering wil ik behouden.* »Ieder offer, gebracht met een opgewekt deemoedig hart, is Gode welgevallig, mijn kind,* zei de jezuiet, wien het vooi het oogen- blik slechts daaraan gelegen was, dat Felicita haar verblijf jn het klooster nam, »en gy met uwe rijke middelen kuntook zonder een gelofte afgelegd te hebben, bin nen de heilige muren goede din gen uitrichten, die der kerke dienstig zijn.* Een dicht opeengedrongen men- schenhoop stond wachtend en gapend voor het groote portaal der hoofdkerk en een lange ry elegante equipages, die zy- waarts bleven staan, duidde aan, dat de menigte een voor baar bezienswaardig schouwspel wacht te. In de voorste rij stond een vrouw van middelbaren leeftijd, arm, maar zindelijk gekleed, met een klein kind op den arm, die bijzonder aandeel scheen te nemeD in de dingen die komen zouden, want hare oogeu hingen bijna onafgewend aan de kerkdaur, ter wijl a\j terzelfder tijd een naast Dhr. Oggel meent, dat een en ander destijds in besloten zitting zeer uitvoerig besproken is en het is jammer, dat de notulen daarvan zeer sober opgemaakt zijn waarschijnlijk zijn de her sens van den' secretaris wat ver ward geweest, dat hij niet alles nauwkeurig heeft kunnen optee- kenen, wat omtrent die zaak ge zegd is, maar spr. is overtuigd, dat niet over een leening van 406.000 gulden is gesproken. Dhr. KruysseMaar die no tulen zijn toch in een volgende vergadering goedgekeurd en nu gaat het toch niet op, om nog aanmerkingen op die notulen te maken Dhr. OggelIk verwijs er maar naar, omdat toen niet be sloten is om geld te verstrekken voor de waterleiding, terwijl de voorz. het tegendeel beweert en zegt, dat de notulen daaromtrent vaag zijn. Dhr. KruysseHet is een mooi compliment, dat de notulen zóó zouden opgemaakt' zijn, dat ze niet overeenstemmen met de werkelijkheid 1 Dhr. de Feijter kan ook niet den twijfel verbannen, of de Raad wel een besluit tot de leening genomen heeft. Maar het is al zoo lang geleden en daarom kon het misschien geen kwaad, dat de notulen uit die besloten ver gadering nog eens werden op geslagen De VoorzMaar het gaat niet over hetgeen in de besloten ver gadering besloten is, maar over het besluit, dat in de daarop volgende openbare vergadering op 13 Juli 1923 is genomen. Spr. heeft dit bij de hand en leest het voor als volgt De Raad der gemeente Axel besluit A dat de gemeente tot een bedrag van ten hoogste f406.000.— zal deel nemen in een te stichten Naainlooze Vennootschap Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding-Maatschappij op den basis, met een maatschappelijk kapitaal en volgens het plan en den opzet, neergelegd in het in April 1923 van wege den Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorzieninguitgebracht beknopt rapport, betreffende een een trale drinkwatervoorziening voor Zeeuwsch-Vlaanderen. haar staanden man door toespre ken tot zwijgen zocht te brengen. Deze man was blijkbaar veel ouder dan zy, zyn vol rood ge laat en zijn stoppelig haar, dat reeds grijs werd en over zyn voorhoofd hing, had tegelijkertijd eeu uitdrukking van laagneid en van list en zijn geheele uitdruk king vormde iu slordigheid een scherp contrast met die der naast hem staande vrouw. Zijn gespierde gestalte getuigde vau nog tame lijk onverzwakte lichaamskracht, ofsehoon de roode kleur van zijn opgedrongen gelaat en eeu matte trek om zyn breeden mond dui delyk genoeg den drinker ken schetsten, De man droeg sterke laarzen en beenbekleedsels die zich in goeden toe3tand bevondeD, maar de zakken van zyn groenen verkleurden rok, waarin zijn hau den staken, en de kraag en naden ervan waren byna zwart van het vet en de rooden wollen halsdoek, welks punten verborgen waren onder den toegeknoopten rok lieten een grof vuil hemd zien. Zijn hoofd was bedekt met een tamelyk goeden, maar ouderwet sehen hoed en terwijl de man daar zoo stond te wachten, blies hij den rook voor zieh heen eener werkelijk goede sigaar, wier geur B voor het geval bedoelde N.V. op gericht wordt met een kleiner maat schappelijk kapitaal dan het totaal benoodigd bedrag, daarin de gemeente eveneens zal deelnemen tot een bedrag in evenredigheid met het bevolkings cijfer vast te stellen en voor het overige voor aan het sub A bedoelde bedrag dan te kort schietende zich garant zal stellen, ten behoeve van de te stichten N V., wanneer deze door een obligatie- leening zelve de buiten het dan ver kleind maatschappelijk kapitaal be- noodigde gelden zal leenen. C zoodra de N.V. is opgericht de in de gemeente bestaande bouwver ordening aan te,vullen met bepalingen als bedoeld in de bij bovenvermeld gevoegden leiddraad betreffende aan sluitingsplicht aan de waterleiding. Dit besluit wordt genomen onder voorwaarde 1. dat het benoodigd kapitaal aan de gemeente wordt verschaft, hetzij van Rijkswege, hetzij anderszins en de vereischte renten en aflossing van het door de gemeente formeel genomen kapitaal daarvan uil het bedrijf der Vennootschap of uit het reserve kapitaal genoemd in bovengenoemd rapport ad f 500.000.zal worden betaald. 2. voor het geval het reserve-kapitaal ad f500.000.— mocht zijn uitgeput, een risico-garantie voor gelijk bedrag van rijks- en provincie wege zal worden gegeven en de desbetreffende wet of het provinciaal besluit zal zijn gesanctioneerd of aangenomen. D Burgemeester en Wethouders te machtigen een overeenkomst dienaan gaande (en houdende het bovenstaan de) aan te gaan met het Zeeuwsche Waterleiding Comité, onder erkenning dat de Heeren J. Huizinga, burge meester te Terneuzen en Mr. P. Dieleman, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburg gemachtigd zijn tot het aangaan dezer overeen komst en uitsluitend de uitvoering daarvan kunnen verlangen, tenzij voor meld comité daartoe anderen mocht aanwijzen. De Rijks Verz. Bank eischt thans, dat de gelden opgenomen worden, zegt de Voorz. Dhr. P. de Feijter zegt, dat deze beslissing gevallen is, vóór dat hij raadslid was en vraagt daarom of b.v. ieder verplicht kan worden tot aansluiting bij de waterleiding De Voorz.Ja, die bepaling is erin opgenomen. Het Rijk heeft dat geëischt voor de ga rantie, maar die bepaling zal niet streng worden doorgevoerd. Dhr. P. de Feijter: En hoe groot zijn dan de onkosten de opmerkzaamheid trok van zijn buurman. »Ge rookt daar een goede sigaar, waarlijk een goede. Zijt ge een liefhebber van goede sigaren Zijt ge een kenner Als gij goede waar wilt hebben, kan ik u daar mede dienen.* De man in den groenen rok zag den zoon Israëls minachtend aan van boven tot benedeD. »Ik rook alleen eigen fabrikaat,* zeide hy met geaffecteerde voor naamheid. De jood lachte sluw. »Zijt ge eigenaar. Eigenaar of geen eigenaar, dat kan geen hinderpaal zyn, als gy zaken met mij wilt doen in de sigaren die gij rookt. Ik doe veel zaken, ik ben gisteren nog by den minister van oorlog geweest en heb den bediende een kwartkist verkocht, vyf thaler de duizend. Ik verkoop en koop en als ge mij tegen bil lijken prijs sigaren kunt leveren uit de fabriek, waarvan gy mede arbeider of eigenaar zijt, dan kunnen we zaken doen en ik neem ze in kleine hoeveelheden.* De man lachte. >We willen' zien, wst gebiedt, nietigen handel dryf ik niet, ik wil er eens over denken.* Wordi vervolgd,)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1