PUROL Binnenland. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60ct Zenuw-Tabletten75ct Staal-Tabletten..9Öct Maag-Tabletten 75 ct j Gesmette en roode huid bij kleine kinderen B. en W. stellen dus voor om in principe te besluiten tot we- deropzeggens het vervoer van be doelde kinderen op bovengenoem de wijze te betalen. Wanneer de Raad in beginsel daartoe kan besluiten, zullen verdere maatregelen worden ge nomen, om deze regeling samen te stellen. De tegenwoordige vervoerder is bereid het vervoer van deze kinderen pltn. 65 in getal, op zich te nemen voor de som vanf 1250 per jaar. Dit bedrag lijkt B en W. niet te hoog, gezien het aantal dagen van vervoer (plm. 220) en dat de wagen dagelijks plm. 15 K.M. per dag vol belast is. Bij gunstige beschikking zou den B" en W. als voorwaarden willen stellen le. dat de wagen aan de ge stelde eischen van veilig vervoer moet voldoen, zoodanig dat elk kind een behoorlijke zitplaats heeft 2e. dat alle kinderen uit dat gedeelte der gemeente moeten vervoerd worden, die geen aan spraak doen gelden op vergoe ding van schoeisel, en 3e. dat tijdens het vervoer van schoolkinderen de wagen niet gebezigd mag worden als vervoermiddel van andere per sonen of goederen. Op een vraag van dhr. 't Qilde, of voor het vervoer dier kinderen de tegenwoordige bus dienen moet, antwoordt de Voorz., dat een nieuwe bus zal gebouwd worden, die onder toezicht komt van dhr. Vijgeboom te Vlissingen welke van Rijkswege met de con trole van auto's voor publiek vervoer is belast, terwijl de ouders zich contractueel verbinden om met de bestaande regeling genoe gen te nemen. Dhr. Van DixhoorrT vraagt welke ouders geen gebruik van die auto wenschen te nemen en liever vergoeding voor schoeisel hebben. Hij vond het beter, dat zoo'n maatregel algemeen was en voor iedereen gold. De Voorz. stemt daarmede in en dat is ook de bedoeling van B. en W. Het doel is om alle kinderen te vervoeren, opdat die kleine peuters niet een uur lang door weer en wind zouden moe ten loopen eer ze 's morgens in school en 's avonds weer thuis zijn. Maar als er nu zijn, die in plaats daarvan liever geld voor schoeisel ontvangen en hun kin deren laten loopen, dan zijn daar natuurlijk die ouders zelve aan sprakelijk voor. Dhr. van DixhoornZeker, maar dan zou ik moeten denken, dat de toeslag die ze krijgen, meer bedraagt dan de slijtage aan het schoeisel, zoodat ze er geld van over houden en daarom liever hun kinderen voor die vergoeding exploiteeren. Dat zouden we toch kunnen voorkomen, door zoo weinig mogelijk te geven. Dhr. OggelEr zijn maar twee gezinnen, die tegen vervoer zijn, dus zoo'n vaart loopt het niet. Dhr. Kruijsse vindt ook, dat het treurig is, dat die kinderen gedwongen worden om te voet naar school te gaan, terwijl ze hun makkertjes zien voorbij rijden, maar hij gelooft, dat met de wet in handen daar weinig tegen te doen is. Alleen kunnen we de ouders zoo weinig geven, dat het de moeite niet waard is en ze het ten slotte dan beter achten, dat de kinders maar met de auto meerijden. Maar is die bus wel groot ge noeg voor 65 en meer kinderen De Voorz.Ja, daar wordt op gerekend. Dhr. KruijsseEn dan wordt gezegd, dat de prijs niet te hoog lijkt, maar het is berekend op 35 cent per K.M. en dat is toch niet goedkoop ook, want particu lier betaalt men maar 25 cents per K.M. Dhr. OggelHet schijnt toch niet goedkooper te kunnen, er moeten toch 65 kinderen mee mee. Dhr. Kruijsse is er niet tegen, maar een koopje is 't niet. Dhr. J, de Feijter is het eens met dhr. Van Dixhoorn, dat de gemeente een beetje paedago- gisch zou moeten optreden en de ouders er door zachten drang zou toe moeten brengen, dat ze de overeenkomst ook teekenden. Is eigenlijk vergoeding voor schoeisel wel noodig? Kinderen, die binnen de gemeente wonen verslijten hun schoenen toch ook Dhr. OggelJa, maar die zijn niet verplicht een uur op straat te loopen eer de school begint. De Voorz. zegt, dat de ouders wettelijk recht hebben op vergoe ding. Indien wij niets geven, kunnen ze daartegen bij Ged. St. in beroep gaan, maar als ze het bedrag te laag vinden en ze gaan dan in beroep, dan kunnen wij Ged. Staten inlichten omtrent den stand van zaken en is het de vraag wie gelijk krijgt. Dhr. 't Gilde is wel een beetje bang voor het feit, dat er 65 jonge levens in zoo'n bus worden ge borgen en vraagt of B. en W. de verantwoording op zich durven nemen, dat ze veilig zijn. Op zichzelf juicht hij het plan zeer toe. En wat het bedrag betreft, vraagt hij of ook andere gega digden in de gelegenheid gesteld zijn om voor dal vervoer prijs opgave te doen Er zijn men- schen, die van het vervoer een beroep maken, terwijl het hier een bijzaak is, want de onder nemer is bakker, maar er kon onder 't oog gezien worden, dat misschien een ander goedkooper was. De Voorz. herhaalt, dat er een nieuwe bus gemaakt zal worden, die onder controle blijft van dhr. Vijgeboom, zoodat B. en W. daar voor geen verantwoording dragen. En wat andere ondernemers aan gaat, die zijn nog in de gelegen heid om mede te dingen, want het besluit wordt nog maar in principe genomen. Dhr. Oggel denkt, dat niemand het voordeeliger kan, dan een bewoner van Kijkuit, deze heeft de rit maar 2 maal te maken en anderen 4 maal. Maar de ge legenheid tot deelname bestaat nog en als de menschen het ver slag in de krant lezen, kunnen ze er rekening mee houden. Dhr. Weijns vraagt of de weg wel geschikt is voor zoo'n groote auto. De weg is zeer smal en met veel bochten. De Voorz. zegt dat dit voor rekening van den controleur komt, die deskundig is en wel met alle omstandigheden zal rekenen. Dhr. WeijnsMaar die kan ook mis zijn. De Voorz.Als deze van hooger hand als deskundige is aange wezen, moeten we daarop ver trouwen. Dhr. Dieleman vraagt, als het de bedoeling is om aan alle kinderen, dus ook van gegoede ouders, de gelegenheid te geven om mee te rijden, of dat wel billijk is? Als iemand onbemiddeld is en 4 K M. van de school ver wijderd is, is er niets tegen de regeling, maar voor degenen, die het zelf kunnen betalen, acht hij het onnoodig, dat de gemeente toesteekt. En dan de weg, spr. vindt het onverantwoordelijk om 65 kinde ren per auto te vervoeren op een weg, die berucht is dat hij zoo smal en slecht is. Misschien was het beter een keer meer te rijden. En als nu die beide gezinnen straks erbij komen, moeten we misschien behalve vervoer ook nog schoeisel geven. De Voorz. zegt, dat de ouders zich bij contract verbinden om van de vergoeding voor schoeisel afstand te doen. Dhr. Oggel merkt naar aan leiding van he.t gesprokene door dhr. Dieleman op, dat gegoeden toch evengoed het recht hebben om van de bus te profiteeren als anderen. Het is geen armenbus En wat die beide gezinnen betreft, die thans hun kinderen laten loopen, heeft spr. vernomen, dat zij zelve Zondags met de bus meerijden, als ze ter kerk komen. Dhr. Dieleman gelooft dat dhr. Oggel hem verkeerd begrijpt. Als gegoeden om vergoeding voor j schoeisel mochten vragen, zou i toch de geheele Raad dat una- j niem afkeuren, en nu gaan we toch ook voor die menschen bij slag geven, opdat ze hun kinderen met de bus mee kunnen laten rijden. Dat standpunt juicht spr. niet toe. Ook is hij er niet gerust op, dat de gemeente door die regeling ontslagen zal zijn van vergoeding voor schoeisel. Dhr. Oggel merkt nogmaals op, dat er niets onbillijks in zit, dat ook gegoeden van de autobus profiteeren. Deze brengen toch in den vorm van belasting ook meer bij in de onkosten. Hij beschouwt het niet als bedeeling Dhr. Van Dixhoorn gelooft dat die wetsbepaling van vergoeding ontstaan is door de Leerplichtwet, waardoor men verplicht is zijn kinderen ter school te zenden, wat voor menschen, die geen voldoende kleeren hadden voor hun kinderen, bezwarend kon zijn, vandaar de vergoeding. En aan gezien ook gegoeden verplicht worden hun kinderen ter school te zenden, hebben ook zij recht op vergoeding en dus ook recht om hun kinderen mee te laten rijden. Maar spr. vindt, dat geen kinderen uitgestoten mochten zijn en daarom vraagt hij of de wet spreekt van vergoeding in 't al gemeen, of van vergoeding voor schoeisel De Voorz.In de wet staat schoeisel. Dhr. Van Dixhoorn Dan zou het advocatenwerk worden, om in de autobus ook vergoeding voor schoeisel te zien. Dhr. Weijns vindt in de ge dachte van dhr. Dieleman, dat gegoeden in de bus zouden moeten bijdragen, wel iets goeds, maar het is moeilijk te schiften, wie wel en wie niet en daarom in de praktijk niet uitvoerbaar. Dhr. OggelDoor een hoogeren aanslag in de belasting betalen de gegoeden toch in de kosten mede Dhr. Dieleman zegt over geen betalen gesproken te hebben alleen vindt hij het onbillijk, dat degenen, die alle middelen voor zichzelf beschikbaar hebben, om hun kinderen naar school te brengen, dat deze mederijden in de bus. Spr. voor zich zou dat niet doen en zijn kinderen niet bij 60 andere kinderen in een bus willen stoppen. Dhr. 't Gilde Zou het geen aanbeveling verdienen, dat de Raad ook medezeggenschap had in het tarief? De Voorz.Er is dan geen tarief meer, want alle kinderen worden gratis meegenomen. Alleen geldt de voorwaarde, dat geen andere menschen mogen mee rijden, zooals tegenwoordig wel gebeurt. De bus is dan uitsluitend voor de kinderen. Dhr. 't Gilde: Maar heeft dhr. J. de Feijter zooeven niet gevraagd om een zachten drang uit te oefenen op de ouders, om van de vergoeding voor schoeisel af te zien en zouden daar geen moeilijkheden uit voorkomen De Voorz.: Juist, het is onze bedoeling, dat alle kinderen mee rijden kunnen en nu is het goed, dat straks de menschen in de krant kunnen lezen, dat we daar op aan sturen, dan hebben ze nog gelegenheid zich te bedenken. Dhr. Dieleman begrijpt niet, dat als het contract maar voor een jaar geldt, dan iemand daar een auto voor kan aanschaffen. De Voorz. wijst erop, dat de heeren een beetje vertrouwen moeten hebben. Als die zaak goed loopt is het natuurlijk van blijvenden aard. Het voorstel wordt daarop zonder hoofd, stemming aange nomen. (Wordt vervolgd). Nederland en België. Woensdag heeft de Minister Beelaerts van Blokland in de Eerste Kamer een verklaring af gelegd over onze houding ten opzichte van België na het ver werpen van het Belgisch Verdrag en het is verheugend te vernemen, hoe de nieuwe Minister van Buitenlandsche zaken daarbij zijn meening uitte geheel in overeen stemming met den geest des volks en rekening houdend met de groote lijnen, die tijdens de debatten over het Verdrag door de tegenstanders zijn gevolgd. Als de grondslagen waarop het tot onderhandeling met België kan komen noemde Z.Exc. den wensch naar goede ver standhouding de afwezigheid van een rechts grond die ons zou verplichten méér aan België te geven dan waartoe wij nu gebonden zijn; het niet in beginsel afwijzen van Belgische economische wen schen in verband met zijn ligging het dienen van wederzijdsche belangen bij de nieuwe onder handelingen het houden van een vriend schappelijk overleg tusschen de beide regeeringen, dus zonder andere mogendheden en het daaraan doen vooraf gaan van een nader onderzoek en raadpleging van betrokken lichamen. Ingezonden Mededeelingen Bij Apoth. en Drogisten Mgr. Nolens. Maandag heeft in Den Haag een openlijke huldiging van Mgr. Nolens plaats gehad naar aanlei ding van zijn 40-jarig priester jubileum. Behalve het comité waren aanwezig een aantal mi nisters en oud-ministers, leden van den Raad v. State, verschei ne gezanten, Kamerleden en oud- Kamerleden van verschillende richting, ambtenaren van verschil lende departementen enz. Aangeboden werd een buste van den jubilaris (van Toon Du- puis) vergezeld door een album met de namen der gevers. Daarna bracht Minister de Geer hulde voor wat de heer Nolens gedaan heeft op internationaal gebied. Van de daarna geboden gele genheid om den jubilaris te com plimenteeren werd het eerst ge bruik gemaakt door Prins Hen drik. AXEL, 29 April 1927. Jallanadag. Ook in onze gemeente zal dezen keer de jaardag van Prinses Juliana op meer dan gewone wijze gevierd worden. We vernemen nl. dat de voetbalvereeniging een gecostumeerde voetbalwedstrijd wenscht te geven, die zeker veel nieuwsgierigen z'al trekken. Te meer, daar deze wordt opgelui sterd door muziek. Om half acht zal Concordia" een concert geven op de kiosk met het volgende programma: 1. Wien Neerlandsch bloed. 2. l'Aube, ouverture. 3. Pepita, polka voor piston. Solist H. v. d. Ber^p. 4. Nuits de chine, foxtrot. 5. Galfa, fantaisie. 6. Cerca del Baile, bolero. 7. Dame au coeur d'or, fantasie. 8. Adolf van Nassau, marsch. 9. Oud Wilhelmus. We hopen, dat de jeugd daarbij niet al te dartel zal zijn, want dan heeft het publiek niet veel aan de muziek. Laten allen daar toe meewerken. En dan nog een vraag. Weten de lezers, dat morgen allen ge decoreerd moeten zijn En niet met een oranjeknoopje of rood- wit-blauw-lintje, of zoo iets, maar met een J u 1 i a n a b 1 o e m. Ja, morgen dragen bijna alle men schen in Nederland de Juliana- bloem als een ridderorde, die men zelf koopt voor een dubbel tje, of zooveel als men meer wil geven. En die koopt men niet uit ijdelheid, maar uit liefde voor zijn medemenschen. We weten, dat in Drenthe nog hooge nood is en vooral voor de kinderen daar veel gedaan moet worden. Welnu, doordat Prinses Juliana hare toestemming heeft gegeven, om met haar jaardag daarvoor een Juliana collecte te houenn bereiken we met het dragen van een bloempje morgen een tweeledig doelWe steunen de nood- druftigen en zorgen dat de Prinses succes heeft met de naar haar genoemde collecte. En dat gunnen we Haar immers morgen alle maal, nu zij verjaart? Laten we eens zien, wie het niet doet! Verbetering. De collecte van de F.mmabloem heeft hier* niet f 200,54, maar f 205,44 op gebracht (bruto bedrag). Benoemd tot onderwijzer aan de Openb. Lagere school te 's-Gravenhage de heer P. j Wage, onderwijzer te Schoondijke. Uit St. Jansteen. Woensdagavond half acht had; hier in 't Patronaatsgebouw een propaganda-vergadering plaats' voor den Landarbeidersbond, waar als spreker optrad Dhr,1 Salman uit Haarlem, lid van het hoofdbestuur van den Nederl.' R. K. Landarbeidersbond „St. Deusdeait". Spreker schetste de loonactie in Zeeuwsch-Vlaanderen, en gaf voorlezing van het antwoord van den plaatselijken Boerenbond, die hen afgewezen had vooreen conferentie, op grond dat de arbeiders diegeorganiseerdwaren, toch niet bij hen werkten. Spreker schetste het verschil tusschen onze gemeente en de omliggende gemeenten, waar een goede organisatie is en waar 8 maanden f2.50 en 4 maanden 12 per dag betaald wordt, terwijl de boeren hier f2 iu den zomer en f 1.75 in den winter per dag be talen, een groot verschil dus. Onze organisatie, zei spr,, groeit eiken dag en is reeds de 100 000 leden overschreden, en heeft op 't oogenblik een kapitaal van ruim f 1.000 000. Spreker zeide, dat een organi satie moet geleid worden door christelijke bestuursleden, doch ook tevens organisatiemannen, want als wij in de plaats van de boeren stonden en werkgevers waren, wij zouden immers niet beter zijn dan de tegenwoordige werkgevers Spi. wijst er dan op hoe 20 jaar geleden in een naburig dorpje een rijke boer in den gemeente raad werd gestemd door werk lieden, maar toen hij het ongeluk had door tegenspoed en ziekte weer arm te worden, werd het boertje weer uit den raad gestemd, en doordat hij het geluk had weer een erfenis teontvangen, werd ons boertje weer terug lid van den raad gestemd, en zoo is het dus het geld, dat spreekt. Spreker zette uiteen, hoe het op goed georganiseerde plaatsen gaat als in het Westland en Alphen aan den Rijn. Daar is ook de ziekteregeling en kinder toeslag verkregen door middel van de organisatie, als alles maar in Katholieken zin gaat, dan komt het wel goed en kan het nie\ anders of er komt overeenstem ming met den Boerenbond. Hierna werd een definitief be stuur gekozen als volgt: Ed. Roegiest, Voorz., C. L. v. Goet- hem, Secretaris, E. Ivens, Pen ningmeester, L. v. Vlierberghen en F. de Vos, bestuursleden. Zondagavond werd op Hei kant eer. caféhouder verrast, toen de politie na tien uur 's avonds binnentrad, terwijl nog een tien tal personen aanwezig waren, die instemden met de leus, dat gezel ligheid geen tijd kent. Misschien dat de Kantonrechter een andere meening huldigt. Op den Hoogeweg werd Maandagochtend een rijwiel onbe heerd gevonden, dat de eigenaar vermoedelijk vergeten had. Ver moed wordt, dat deze het wankel baar evenwicht niet erg meester was. verzacht en geneest men met --I I

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2