I Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen Een gedenkwaardige dag. Klooster- balsem en Vocht No. 8. VjRIJDAG 29 APRIL 192?. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Geen goud zoo goed." Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Het Nederlandsche volk, dat zoo dikwijls uiting geeft aan de gevoelens van liefde, trouw en aanhankelijkheid, die leven in de harten van het overgroote deel der bewoners dezer vruchtbare landendat groote vereering koestert voor het Huis van Oranje, omdat daaruit gesproten zijn zoo vele wakkere mannen, die met hart en ziel zich wijdden aan de taak, hun door den Almachtige op de schouders gelegd, om dat volk, dat Hun volk was, op waar dige wijze als Vorst en Vorstin voor te gaan, en voor zoover Hun dit mogelijk was, het een ver dienstelijke plaats onder de den wereldstrijd voerende volken te doen innemen dat Nederland sche volk veiheugt zich wederom, nu opnieuw de dag aanbreekt, waarop het lucht kan geven aan de diep in de volksziel levende gevoelens van verknochtheid aan zijn Vorstenhuis, nu de dag aanbreekt van 30 April 1927, waarop wij Hare Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana, in onze verbeelding omhelsd zien door Hare Koninklijke Ouders en Hare Koninklijke Grootmoeder, terwijl dezede hartelijkste gelukwenschen uitspreken voor hunne Dochter en Kleindochter, nu zij den acht tienjarigen leeftijd bereikt en daar mede meerderjarig is geworden. Meer dan anders voelen we de beteekenis van den jaardag onzer Prinses, meer dan anders voelen we, dat ook op Haar meer en meer de hoop des volks geves tigd wordt. Zij is nu niet meer het Koningskind, maar thans een figuur geworden voor onze natie, die wij dagelijks volgen en in wier ontwikkeling we meer en meer levendige belangstelling gaan koesteren. Niet alleen in Haar, maar ook in ons belang, al is het dat dit egoïstisch klinkt. Maar .waar volk en vorst één zijn, als in Nederland, mogen we dat gerust zeggen. En zoo lazen we reedsH. K. H. gaat studeeren op de Hooge school H. K. H. wordt lid van den Raad van StateH. K. H. krijgt Ko ninklijke en Burgerlijke rechten, enz. alle voorteekenen van de steeds winnende beteekenis voor ons Vaderland van de persoon van Prinses Juliana. Moge dit Pand onder Gode's Zegen gedijen tot Heil onzer Natie. Moge deze dag voor de Vor stelijke familie een dag vol vreug de zijn, omsnoerd door banden van ouderlijke liefde. En ten slotte Mogen wij steeds verbonden blijven door dien éénen band, die ons, hoe ver deeldheid ook onder ons Volk heerscht, samenbindt, nl. den band der liefde voor ons oude Vorstenhuis, opdat we steeds onzen grooten dichter Nic. Beets blijven nazeggen „Blijf één, blijf één, mijn Ne- [derland, „Blijf één en ongeschonden „Geen Staatspartij, geen Gods diensttwist „Verscheure, door geweld of list, „Wat God heeft saamgebonden." Om dan te eindigen met dat onovertroffen „Schraag als een éénig man den [troon, „En meng geen wanklank in den [toon I,Van 'toud' Oranje-Boren!" Zitting van 26 April 1927. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer F. Blok, burgemees ter, secretaris de heer J. L. J. Maris. De Voorz. opent de vergadering met gebed en stelt aan de orde de agenda. 1. Notulen. Dhr. Oggel wenscht op de no tulen der vorige vergadering eeni- ge aanmerkingen te maken, om dat die vergadering door hem geleid is. De vergadering ging met de wijzigingen accoord, zoo dat de notulen dienovereenkom stig zullen worden aangevuld. 2. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring doorGed. St. van verkoop van bouwterrein door de gemeente. b. Bericht van verdaging van de goedkeuring door Ged St. op de begrooting voor 1927. c. Schrijven van den heer D. de Putter, dat hij zijne benoe ming als keuringsveearts, hoofd van den vleeschkeuringsdienst voor het centrum Axel onder dankbetuiging aanvaardt. d. Schrijven van de Brand- spuitenfabriek v.h. A Bikkers te Rotterdam. Dit luidt ais volgt „Nederland een land van vocht en tocht", zei eens een vreemdeling. Vooral zij die last van rheumatiek en spierpijn heb ben, zullen dit ten volle beamen, want vocht en tocht zijn hun ergste vijanden, die de tijdelijk verdwenen pijn met nieuwe heftig heid te voorschijn kunnen roepen. Gebruik geregeld Akker's Kloos terbalsem (60 cent) als wrijf- middel. Het houdt Uw spieren lenig en ge zult spoedig vergeten zijn dat er zoo iets als rheumatiek bestaat. Want voorKloosterbalsem geldt terecht Dhr. Koster verwondert zich erover, dat deze firma een schrij ven aan den Raad richt. Hij voor zich neemt omtrent het door hem over die zaak gesprokene geen woord terug en wil nogmaals verklaren, dat de bestelde brand spuit van zeer goede construc tie is. e. Proces-verbaal van kasop name bij den gemeente-ontvanger. Hieruit blijkt, dat het saldo over 1925 voorloopig bedraagt van den gewonen dienst f 9.532,32* van den kapitaal dienst 2.261,14 Inkomsten over 1926 225.285,126 1927 57.281,70 Totaal f295.078,715 Uitgaven over 1926 f237.989,49 1927 23,891,545 Totaal f261.881,036 Zoodat in kas moestzijn f33.197,68 overeeenkomende met de getoon de gelden en bescheiden als volgt: aan contanten f 2602,146 gekwiteerde voor schotten 1677,51s saldo postrekening, 1409,18 rek. crt. fa. Van Waesberghe 38000,— rek. crt. fa. Van Heel en Co. 109,60 Dit schrijven wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. om advies, omdat het eerst op 25 April is ingekomen. 3. Verzoek om afwijking Tan art. 13 der Bouwverorde ning. Dit verzoek was ingezonden door C. van de Casteel in ver band met het bouwen van een bergplaats op terrein achter zijn woning in de Weststraat. Gezien het advies van de Gezondheids commissie stellen B. en W. voor om gunstig op het verzoek te beschikken. Zonder hoofdelijke stemming wordt alzoo besloten. 4. Verzoek plaatsing zweef molen. Zooals bekend was door J. P. Schrier te Bergen op Zoom ge vraagd om met aanst. Pinkster een zweefmolen op de markt te plaatsen, welk verzoek een vori ge vergadering om advies was gezonden aan B. en W. Deze stellen thans voor om, gezien de houding van de meer derheid van den Raad ten op zichte van dergelijke verzoeken, afwijzend op dit verzoek te be schikken. Dhr. 't Gilde wijst erop, dat die meerderheid toch niet altijd eenstemmig is geweest. Zoo werd b.v. een verzoek om dansmuziek voor de Pinksterdagen destijds gesteund door de Chr. Historische fractie en nu vraagt spr. hoe kunnen nu de Christelijk Histo- rischen voor dansmuziek zijn en een onschuldig kindervermaak, als deze zweefmolen is, verhin deren Hij vindt het wel zon derling, dat die fractie bij de eene gelegenheid vóór en bij de andere tegen stemt Hoe rijmt die fractie dat te saam, zoo vraagt spr.hij zou dat gaarne eens hooren, want ten slotte dient men te weten', wat we aan die heeren hebben. De Voorz. zegt, dat het hier niet gaat over dansmuziek, maar over het verzoek, dat ter tafel ligt en dan verklaart hij, dat B. en W. unaniem van oordeel zijn dat het niet wenschelijk is, om dergelijke verzoeken toe te staan. Dhr. Koster zegt, dat het toe laten van dansmuziek al veel stemmen in beroering heeft ge bracht en spr. ook meermalen daarover een verwijt door dhr. 't Gilde naar het hoofd is geslin gerd. Hij zal er niet veel meer van zeggen, maar als dhr. 't Gilde wenscht, dat er van de Chr. His torische fractie in den Raad een voorstel wordt gedaan, om die dansmuziek af te schaffen, dat dan zeer goed mogelijk is. Hij wil voorts nog verklaren, dat hij voortaan bij dergelijke verzoeken steeds tegen zal stemmen. Dhr. 't Gilde noemt dat een schipperspolitiek en hoopt, dat de kiezers ter dege met die verkla ring rekening zullen houden. Dhr. P. de Feijter zegt even eens verwonderd te zijn, dat dhr. 't Gilde steeds terug komt op die dansmuziek en noemt het steunen van dergelijke verzoeken een stillen drang om de kermis weer terug te krijgen. Daarom zal ook hij er tegen stemmen. Dhr. 't Gilde Maar hoe rijmt dhr. de Feijter dat dan met el kaar Dhr. P. de Feijter zal er ver der niet op ingaan. Hij wil er in geen geval een partijpolitiek van maken, zooals dhr. 't Gilde doet. Dhr. Weijns meent dat hier de pot den ketel verwijt, dat hij zwart is, want daar ook de S. D. A. P. tegen de kermis is, is ook dhr. 't Gilde hier in zijn be ginsel niet consequent. De Voorz. merkt op, dat de kermis niet aan de orde is, maar het verzoek om een zweefmolen te plaatsen. Dhr. 't Gilde meent zich echter tegen dhr. Weijns te moeten ver dedigen en zegt, dat er nergens te lezen is, dat de S. D. A. P. tegen de kermis is. Het partij program roert die zaak niet aan als staande buiten de politiek, maar hij wil wel zeggen, dat er te Zaandam jaarlijks een flinke kermis plaats heeft, die door dui zenden Amsterdammers bezocht wordt. Wel bestaat er een co mité tot veredeling van de ker mis bij de S. D. A. P. en ook zijn sommige personen in die partij voor zich tegen de kermis, maar daar die partij uitgaat van het beginsel, dat men ieders per soonlijke vrijheid heeft te eerbie digen, laat men de kermis vrij, in tegenstelling met de Chr. His torische partij, die leeft van de draaierij als een draaimolen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofd. st. aangenomen. 6. YTerzoek regeling verroer <van schoolgaande kin deren. Van Ph. Meertens en 32 an deren, allen ouders van school gaande kinderen, die meer dan 4 K M. van de school verwijderd wonen, is een verzoek ingeko men bij "en Raad, om een rege ling te treffen voor het vervoer van die kinderen van- en naar school per autobus. De Voorz. zegt, dat het college van B. en W. die kwestie ernstig onder de oogen heeft gezien en zij op het standpunt staan, dat aan een dergelijk verzoek gehoor moet worden gegeven, doch op zoo danige wijze, dat óf uitsluitend vrij vervoer moet worden gegeven voor die kinderen, óf uitsluitend vergoeding voor schoeisel, zooals de wet zegt. Volgens mededeelingen uiteen gehouden vergadering van aan sprakelijke personen in dat ge deelte der gemeente, zouden die menschen een zoodanige regeling ook toejuichen en gaarne de ver goeding van schoenen en klom pen daarvoor willen prijsgeven) behoudens een enkel geval, AXELSCHE COURANT Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Edelachtbare Heer, Naar wij uit courantenberichten hebben vernomen is in de laatst ge houden Raadszitting van uwe gemeente op 22 Maart 1927 door den heer Koster medegedeeld, dat de motorbrandspuit welke uwe gemeente voornemens is te koopen in het buitenland, voorzien wordt van een pomp van een fabrikant te Luik. Als aanbeveling voor deze pomp werd medegedeeld, dat deze Luiksche fabrikant ook de pompen zou leveren voor onze firma en wij deelen U mede, dat zulks absoluut onjuist en uit de lucht gegrepen is, integendeel onze firma als Nedsrlandsche fabrikante. stelt het op buitengewoon hoogen prijs te vermelden, dat zij hare pompen in eigen werkplaatsen aanmaakt. Juist dit Nederlandsche fabrikaat en het geheel in eigen beheer fabriceeren van pompen is een groot voordeel, hetwelk verscheidene gemeentebesturen hier te lande zeer zeker weten te waar- deeren en juist daarom hunne orders aan onze Nederlandsche Industrie ver schaffen, reden waarom het ons buiten- tewoon onaangenaam getroffen heeft, at onze naam thans misbruikt wordt. In dit geval heeft men dan ook, wanneer men onverhoopt tot reparatie komt, de fabriek onmiddellijk ter be schikking. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat ook de garantie, welke onze firma gewoonlijk verschaft, dan ook geheel van kracht is, zoowel voor motor, pomp als rij werk enz. Wij hebben gezien uit het Raads verslag, dat het raadslid Kruijsse ook deze meening toegedaan is, hetgeen wij zeer zeker moeten toejuichen. De mededeeling in den Raad gedaan door den Voorzitter, dat wanneer de motorspuit door één firma geleverd is, een reparatie altijd geld kan kosten, hierop deelen wij U mede, dat dit zeer zeker een absolute waarheid is, doch merken U op, dat de reparatie, welke onze firma vroeger aan de spuit ten uwent verrichtte, het gevolg is geweest van het feit, dat de spuit gebruikt was voor doeleinden, waarvoor zij niet is gebouwd. Toen onze monteur de reparatie indertijd had verricht, zijn verscheidene onderdeden opnieuw bijgeleverd, zoo als zuigbuizen, sleutels, aansluitstukken enz., waarvan het grootste gedeelte niet tot de reparatie behoorde, doch wel tot de uitrustingsstukken. Wanneer men thans een spuit in het buitenland koopt bij twee of meer firma's en men wil later de uitrustings stukken completeeren, zal men hiervoor zeer zeker ook een behoorlijk bedrag moeten uittrekken. Wij zouden het ten zeerste op prijs stellen, wanneer in uwen Gemeente raad, welke eerstdaags 2al plaats hebben, openlijk werd medegedeeld, dat een en ander op een misverstand berust, voor welke medewerking wij U bij voorbaat onzen oprechten dank betuigen. Dat ons de levering voor uwe gemeente niet is opgedragen, betreuren wij ten zeerste, doch dat onze naam, als zouden wij importeurs van buitenlandsche pompen zijn, mis bruikt wordt, hiertegen, moeten wij met kracht protesteeren. Vertrouwende, dat U ons dit schrijven niet ten kwade zult duiden en een rectificatie van de mededeeling in uwen Gemeenteraad tegemoetziende, verblijven wij, met de meeste hoogachting enz. Totaal f 43798,44 Dit bedrag te verminderen met f 3000 en f 7600,76, resp komend ten bate van het gasbedrijf en de Volkshuisvesting, blijft over f33.197,68. De stukken a—e worden voer kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van B. Seghers en anderen, bewoners van de Beoostenblijsche straat (Oude- weg), waarin zij te kennen geven dat zij bij het gemeentebestuur hebben ingediend het volgende adres, luidende Ondergeteekenden allen bewoners van het nieuw bebouwd gedeelte aan den Oudenweg, geven met verschul- digden eerbied te kennen, dat het voetpad voor hunne woning als het ware onbegaanbaar is, dat genoemd pad veel te smal is, en daarbij erg hellend ligt. dat de keibestrating laatst gelegd tusschen de straat en het voetpad zoodanig is aangelegd, dat het water zich bij regenval verzamelt voor den woning van lsten Onderteekenaar, en moet loozen over het voetpad in den tuin. Verzoeken uw geacht College vrien delijk te willen zorgen, dat het water in de een of andere sloot kan loopen waar daarvoor ruime gelegenheid is. dat hierop afwijzend is beschikt, met de bemerking dat de weg in onderhoud is bij den polder Beoostenbleij. dat zij het polderbestuur hierover hebben gehoord en ook deze er zich van af maakt. dat zij meenen te mogen opmerken dat zoo de afwatering is gedempt, dit niet de schuld is van de tegenwoordige bewoners, maar wel die der autoriteiten die het bouwtoezicht hadden. dat zij meenen, dat op meerdere plaatsen door de gemeente verbetering is aangebracht in de afwatering of schoon onderhoud enz., voor hen niet verplichtend was. dat ook zij de hoop durven koesteren ook in deze hun welwillend willen zijn en trachten den toestand te ver beteren, zooals reeds door de gemeente op vele andere plaatsen is geschied.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1