Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, No. 7. DINSDAG 26 'APRIL 1927. 43e .laars. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Kameroverzicht. De uitbreiding van de gemeen ten Haarlem en Breda is ook door de Eerste Kamer ondanks een vrij krachtig verzet, met groote meerderheid aangenomen. De heeren De Gijselaar, Smeenge en Van Nagel van Ampsen kwa men met kracht op voor de be langen der kleine gemeenten, die naar hun meening bij dit wets ontwerp op ernstige wijze zouden zijn veronachtzaamd en de oud burgemeester van Leiden verweet den Minister zelfs, dat hij de zaak niet zelfstandig, maar door de oogen van den Haarlemschen burgervader had bezien. Ook de heer Wibaut was geenszins vol daan, doch meende in tegenstel ling met de andere afgevaardig den, dat de uitbreiding van Haarlem veel verder had moeten gaan. Hij gevoelt niets voor die kleine gemeenten, die parasiteeren op de nabij zijnde steden. Minister Kan heeft zijn wets ontwerpen met geest verdedigd. Hij wees er op, dat de buiten gemeenten groote voordeelen trekken van de nabijheid der steden. De ingediende ontwerpen passen aan bij de gewijzigde omstandigheden. Haarlem heeft inzonderheid administratieve uit breiding noodig en het wetsont werp tot uitbreiding dier ge meente is vooral ook van belang voor de noodlijdende gemeenten Schoten en Spaarndam, die hun tegenwoordig armoedig bestaan bezwaarlijk zoo kunnen voort- sleepen. Daarna heeft de Senaat de behandeling van de Staatsbe groting voor 1927 voortgezet. Allereerst was het hoofdstuk Arbeid, Handel en Nijverheid aan de orde. Van sociaal-democra tische zijde werd minister Slote- maker de Bruine een reactionair bewind verweten. MaarZ.E. heeft zich hiertegen met kracht verzet en er op gewezen, dat men in vroegere jaren in democratische opwellingen soms veel te ver is gegaan en dat het tijd wordt met de gewijzigde economische om standigheden rekening te houden. Zoo heeft men b.v. de 45-urige werkweek niet kunnen handhaven en is men door de omstandig heden gedwongen, allerwege overwerkvergunningen te ver- leenen. Waarom dan nog steeds bij het voorstellen van nieuwe maatregelen verder te gaan dan practisch mogelijk is Maar toch heeft de Minister eenige nieuwe regelingen in voorbe reiding, die op sociaal gebied nog bestaande misstanden moeten opheffen. Daartoe zullen be- hooren de vaststelling van een wekelijkschen rustdag voor chauf feurs, tooneelkunstenaars, enz., de regeling voor verplegend per soneel, de bescherming van vrouwen en jeugdige personen, bij den landbouw werkzaam, een wet op de verplichte winkel sluiting, enz. En ten slotte is een Ziekteverzekeringswet invoor- bereiding, zoodat blijkt, dat de Minister niet stil zit. De woningpolitiek van minister Slotemaker werd ernstig aange vallen, doch ook hier heeft Z.E. zich krachtig verdedigd. Dat intrekking van de Huurcommissie- wet ten volle gemotiveerd was, heeft de Minister voldoende duide lijk aangetoond. De buitenge wone omstandigheden, die deze wet noodig maakten, zijn geheel verdwenen, er is een zoodanige overvloed van woningen, dat het gemiddeld aantal bewoners per woning in vele gemeenten aan merkelijk minder bedraagt dar. voor den oorlog. Van de uitge oefende kritiek is dan ook ten slotte weinig overgebleven. Bij Waterstaat, leverde dhr. Van Embden, een krachtig plei dooi voor betere zitplaatsen in onze 3e klasse coupé's. Hij zou willen, dat de zitplaatsen op een voudige wijze, b.v. met leer werden bekleed en dat armleu ningen werden aangebracht. De heer Mcltmaker sprak over de steeds afnemende veiligheid op onze spoorwegen en, hoewel hij niet wilde meedoen aan wat Co Midden in deze zielepijn kreeg Felieita de tyding van den dood van mevrouw Hersking en met diepe smart gevoelde zy wat ze aan haar verloor, aan haar moeder lijk hart, in wier stil vreedzaam huis zij zichzelf nu zoo smartelijk terugwenschte. Maar in deze oogenblikken was een terugkeer zelfs naar de eenzaam geworden plaats harer jeugd niet mogelijk, de heer Gerland verzette zich daartegen met ziekelijken angst, hij schilderde zich de verschrikke lijkste beelden als h|j daaraan dacht, dat Felieita daar geheel alleen zou zijn met die diepe Bmart harer ziel. Ook de dokter raadde hem, Feitcita onder alle omstandigheden hier en onder £\jn oogen te houden, de toestand van het jonge meisje, ofschoon Zij nooit klaagde, kwam hem bedenkelijk tooi. En Felieita ver klaarde, dat zy eveneens dacht mevrouw Gerland had namelijk, gebruik makend van de ver beende onverschilligheid barer hij noemde de Hetze" tegen de Maatschappij, kon ook hij de gebreken niet ontkennen en ver klaarde hij, dat op het wegvak Leiden—Delft op roekelooze en onzinnige wijze was gewerkt. En hij ondersteunde dan ook ten volle het verzoek, dat was neer gelegd in de in de Tweede Kamer aangenomen motie-Van Braambeek tot het instellen van een grondig onderzoek naar den algemeenen veiligheidstoestand bij onze spoorwegen door eene deskundige commissie, waarin ook de vakvereenigingen zouden zijn vertegenwoordigd. De Mini ster heeft na aanneming der motie op 9 December uitvoering daar van toegezegd, maar verder heeft men dienaangaande niets gehoord, behalve uit een antwoord op vragen van den heer Van Braam beek, dat het overleg te dezer zake nog niet is afgeloopen. Dat de zaken bij het Rijk lang duren is bekend, maar dat eene zoo eenvoudige zaak als de instelling eener commissie meer dan 4 maanden moet duren, gaat toch te ver. Maar Minister van der Vegte ziet blijkbaar steeds tegen het nemen van elke beslissing op. De heer Van Lanschot noemde hem een virtuoos in de kunst om iedereen met een kluitje in het riet te sturen. Als Z E. maar begrijpt, dat men zoo iets ge durende een enkel jaar kan doen, doch dat deze wijze van handelen op den duur tot een débacle moet leiden. De heer Van Lan schot klaagde over den onvol doenden toestand van het Maas- bed, dat niet al het water kan afvoeren ten gevolge waarvan de Beersche Overlaat ieder jaar in werking moet treden en eene belangrijke streek in een binnen zee wordt herschapen. De heer Polak drong aan op eene snellere verbetering onzer wegen en meende, dat dit doel spoediger zou kunnen worden bereikt als men van onze buiten wegen geen racebanen ging maken. Ook meende hij, dat de stoom- en electrische trams van dochtei, haar verzocht, een groot en laatste offer te brengen door hier te blijven. »Ik wist, ik verwachtte niet anders van u, Felieita, dan dat ge myn arme Marie vergeven zoudt, had zy gezegdmaar doe nu ook meer en red voor de wereld hare eer, door het ge beurde te verbergen. Dat kan echter slechts, indien gij uzelf, ter lietde van haar, vermant hier te blijven en tegenwoordig te zyn bij haar huwelijk, als verheugdet gy u daarover. Ik heb reeds met den kapelaan gesproken, hij heeft op mijn verzoek het gerucht ver spreid, dat uwe oud6 neiging tot het kloosterleven sedert uw terug keer naar Barnrode en in de Daaste nabijheid der vrome zusters weder ontwaakt is, dat het ver schil in geloof met Alexander u bovendien angstvallig maakt en het nw hoogste en eenigste wensch was, terug te durven treden en uwe zuster, die gy als geschapen hieldt voor Roda, nwe plaats te zien innemen. Zoo laten wy de lieden gelooven, dat geen voor Marie onteerende grond aanwezig ia tot dit plotseling en verassend huwelijk en als gy dit offer mij breagt, Felieita, zoo volgt u de zegen eener bedroefde moeder, ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. eener vrouw, die ter wille van u, van de hnlpelooze wees, stand en vooruitzichten beeft opgeofferd, alleen bezield door den vurigen wensch, bij u de zorg en teeder- heid eener moeder te vervangen.» Een bitter gevoel kwam in Felieita op, toen*zij dacht, hoe weinig mevrouw Gerland haar besluiten had ten uitvoer gebracht, maar dat hinderde haar niet, het offer te brengen het zwaarste, het besluit nemen en bet over winnen van haar eigen hart, was gebracht en de eer der familie was het jonge meisje dierbaar. Alexander werd door den invloed van zyn vader voor het oogen- blik van zyn tegenwoordige po sitie ontheven en op reis gezon den om paarden te gaan koopen, zoodat dit samenleven met Feli eita werd afgebroken op een wyze, die volstrekt niet in het oog val lend zou zyn voor de wereld. De weinige dagen, welke zy voor dien tijd onder één dak door brachten, vermeden zy degelegen heid, met elkander te spreken Alexander kwam alleen des avonds thnis en dan was Felieita op hare kamer, Hy wilde geen vergiftenis vragen, daar hij zich die tegenover haar onwaardig gevoelde en die hem nauwelijks onze wegen zouden moeten ver dwijnen. Dit laatste doel zal zeker nog niet spoedig kunnen worden bereikt. Want al hebben de autobussen een groot deel van het verkeer tot zich getrokken, de trams kunnen nog niet geheel worden gemist. En een eigen baan zou voor de meeste onder nemingen veel te duur komen. Zoodal men op vele wegen nog wel den last van tramrails zal moeten blijven ondervinden. De heeren Lindeijer en Molt- maker uilten voorts de gebruike lijke klachten over de slechte behandelingen van het spoorweg personeel. Maar de heeren zullen beter dan wij weten, dat de slechte financieele toestand onzer spoorwegen in hoofdzaak wordt veroorzaakt, doordien de loonen, welke daar worden uitbetaald, ver uitgaan boven die van het Rijk en van de meeste particu lieren. Dit maakt, dat men op alles moet bezuinigen, zoowel ten kostte van de veiligheid als ook van eene onvoldoende be zetting van vele posten. Vrijdag zou de Minister aan het woord komen, doch er waren niet vffldoende leden aanwezig. Vrees voor splitsing der marine. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer om trent de nieuwe overwegingen in de afdeelingen van het wetsont werp betreffende wettelijke voor zieningen naar aanleiding van de opheffing van de Departementen van Marine en van Oorlog en van de instelling van een De partement van Defensie. Zeer velen spraken hun vol doening er over uit, dat tot een nieuw afdeelingsonderzoek van dit wetsontwerp is besloten. Tot het betrachten van spoed met dit wetsontwerp bestaat huns inziens niet de minste reden. Het gaat hier om een voor de toe komst der landsdefensie zeer ge wichtige beslissing, welke zeker niet overijld genomen mag wor den. Het zou op prijs worden ge verlicht zou hebben, daar alles op den achtergrond trad by de gedachte, dat hij de geliefde on herroepelijk verloren had. Nooit had zif hem schooner en reiner toegeschenen, nooit bad hij het dieper gevoeld, wat zij geweest zou zyn voor zyn leven en als hij verteerde van gloeiend ver langen, vaD woest berouw, als hij in zichzeltkweileude smart al die zoete en verlokkende her inneringen aan zich voorbij liet gaan van vervlogen dagen, dan hield hij dit voor een onrecht tegenover Marie, die hij noch liefde, noch trouw had beloofd. Roerend was de teedere zorg, door den minister van oorlog bewezen aan het jonge meisje, dat zy reeds als een dochter had den liefgehad. Geen dag giDg voorbij, waarop niet een van hen Felieita kwam bezoeken en de strenge yzeren man toonde zooveel lietde en innige achting voor haar, als hem niemand zou hebben toevertrouwd. Daar de omstandigheden het niet toe lieten, dat zij vluchtte tot Katha- rina of tot de opperhoutvesterin, miste zij sinds den dood harer grootmoeder zoo smartelijk een vrouwelyk moederlyk hart, dat haar eeaigen troost kan geven, steld, dat de Raad van Defensie, die in 1920 een ongunstig advies over het wetsontwerp heeft uit gebracht, zich andermaal over het wetsontwerp zou uitspreken en zijn advies aan de Kamer zou worden overgelegd. De vraag werd gesteld, of over dit wetsontwerp het advies der Indische Regeering is ingewon nen zoo ja, in welken zin dit advies luidde. Van verschillende zijden wer den tegen dit ontwerp zeer ern stige bezwaren gemaakt. De daarbij voorgestelde samenvoe ging der militaire Departementen kan niet worden beoordeeld, los van een andere vraag, die door den tegenwoordigen bewindsman aan de orde is gesteld de vraag van de splitsing der marine in een voor Nederland en een voor lndië. Naar het oordeel van sommige leden kan overbrenging van de maritieme verdediging van lndië naar den Minister van Koloniën, geen enkel voordeel bieden. Het onvermijdelijk gevolg zal zijn, dat de zoo noodige eenheid en deskundigheid in de leiding der marine verloren gaat. Mede uit internationaal oog punt zoo werd betoogd was dit oogenblik wel het minst geschikte om te pogen het aanhan gig wetsontwerp tot wet verheven te krijgen. Het gist in heel het Oosten. De gebeurtenissen in China zijn voor geheel Azië van de grootste beteekenis en manen tot groote voorzichtigheid. .De verdediging van ons kolo niaal bezit is voor het Neder- landsche volksleven een zaak van de eerste orde. Onder deze om standigheden moet men de ophef fing van het Departement van Marine niet doordrijven. Sommige leden hadden be zwaar tegen de voorgenomen samenvoeging der vliegdiensten. Wat de door samenvoeging te bereiken bezuiniging betreft, werd opgemerkt, dat de Minister zich te dien aanzien zeer vaag uitlaat en toegeeft, dat de resultaten van dat zij dankbaar de plaats aan nam, die mevrouw Von Roda haar aanbood in het hare, zoo liefdevol, zoo medelydend. Door deze vriendschappelijke betrek kingen tot de ouder» werd de wereld eenigermate gesterkt in het geloof aan de verspreide ge ruchten betreffende het terug treden van Felieita, als kwetn ook een twyfel op bij hen, die Roda van nabij kenden en do verandering konden beoordeeleu, die met hem had plaats gehad, of als men Felieita keek in het bleeke stille gelaat, waarop noch een spoor te vinden wa3 van aardsch liefdesgeluk, noch van hemelsehen vrede. Een druk bezoeker in dezen ergen baugen tijd was natuurlijk haar biecht vader, wien zy haar bart steeds open had getoond en die ook nu getuige was van den vreeselijken stryd, waarby zij telkenmale op« Dieuw onderwerping en uiterlijke kalmte verkreeg. Hij poogde haar op te richten, maar hy strafte en vermaande ook, hij moest dezen tijd benuttigen voor zijn plannen. Wordt vervolgd.) De wijze is op zyn hoede, om over dingen niet te «preken vraarvan hy niet» weet. AXELSCHE „.'•£>4-5) COURANT ■"v

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1