Bewogen Huwolijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - VI aan deren No. 6. VRIJDAG 22 APRIL 1 927. 4Bp Jaarg. J. C. VINK - Axel. Aan 't werk. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. De heerlijke vacantiedagen zijn weer achter den rug. Met recht mogen wij ze dezen keer heerlijk noemen, want in vollen luister koesterde de lentezon de aarde, zoodat deze ieder uur veranderde. Men zag als het ware de plantjes groeien, de knoppen ontluiken en waar gisteren nog het zwart der aarde door de grassprieten schemerde, daar is het heden door een groen tapijt bedekt. Alles wijst op herleving en het volle licht zegeviert over de duisternis van den winter. Het wekt alles tot arbeid en zoo wordt ook de mensch zelve be zield met nieuwe voornemens en rijpen nieuwe plannen in ons brein. Ze zijn echter niet met de immer doorzettende krachten der natuur te vergelijken. In de natuur is hethaast U langzaam. Maar bij den mensch och, hoevele waarlijk goede voor nemens zijn, evenals zoovele goede gedachten, niet even snel vervlogen, als ze zijn opgekomen en nimmer omgezet in daden Want menigeen leeft nu eenmaal bij het maken van luchtkasteelen, waarvan soms o zoo weinig wordt verwezenlijkt. Toch kunnen we naast de zwaartillenden, en degenen, die meenen overal op hun weg wolven te zullen ontmoeten, de luchtpaleizenbouwers niet missen in de wereld. Zij, die leven bij het maken van toekomstmuziek, bij schitterende plannen opallerlei gebieddie spreken van voor nemens zoo schoon en zoo goed ze mogen den over het geheel kalmen Nederlander niet zoo sympathiek zijn, toch gelooven we, dat men het in deze tijden, zonder aan den ernst des levens tekort te doen, verder brengt met de meer optimistische beschou wingen der dingen, dan met de pessimistische. Edoch, laten we het niet bij plannen en voor nemens alléén, maar vatten we integendeel de koe flink bij de horens. Afbreken en critiseeren (69 »Doe dat voor mij, of liever voor hem, die by zulk een tijding wel een mannenhart noodig heelt om daarbij troost te vindenik kon alleen een voorwerp zyn van zyn haat.< iRekec daarin op mij,c zei de minister bedaarder, »otschoon het een aware gang voor mij is, om de schande van myn eigen zoon te gaan vertellen. Eo Felicita?* De "jonge man verbleekte >Voor haar is er geen hulp, geen troost,zeide hij smartelijk. »De slag die haar bedreigt, ver nietigt geloof en vertrouwen in haar, zy zal dien nooit te boven komen. Maar ik wil niet dat by zoo geheel onvoorbereid, zoo ge heel uit een heldere lucht haar treft, dat kon haar dood zijn en daarom wenschte ik, dat ge spoe dig met haren vader gingt spre ken, opdat de heer Gerland tijd en moed kan vinden, om haar voor te bereiden en de liefde en het geloof stuksgewijze terukken Uit haar jong gelukkig hart. Ik is licht werk, doch iets goeds te geven is het wareopbouwen wordt derhalve van ons gevraagd. Ontvouwen we dan elk in de kringen, waar zulks pas geeft, gerust menig nieuw plan of voor nemen is het wèl-overwogen, of heeft het instemming gevonden, welnu, dat het dan ten uitvoer worde gebracht met bijzondere toewijding, want eerst dan kan er sprake zijn van goede resul taten, als we in onzen arbeid weten te leggen onze beste krachten en onze volle liefde. Daarvoor de handen uit de mou wen en met volharding aan het werk Er kunnen nog vele goede voornemens goede daden worden, mits de hóófden helder en de harten warm-kloppend zijn voor de nooden op velerlei gebied. De levensomstandigheden leiden soms tot verzuim, en men behoeft bepaald nog geen b o o z e plan nen te hebben, om toch een goed voornemen niet na te komen. Zoo vergeet de een een bijdrage voor een edel doel in te zenden, hetgeen hij zich vast had voorgenomen, maar het leven gaat ook zoosnel, het een wisselt het ander af en zoo verstrijkt de tijd voor het inzenden. Elders stelt de ander een ziekenbezoek uit, waartoe hij toch wel het plan had allerlei andere zaken nemen hem in besiag, maar intusschen ligt de kranke te snakken naar zijn komst. Zoo veronachtzaamt men, wat belangstelling had ver diend en waar ernstige toekomst- belangen op hei spel staan. Maar genoeg ieder zou daaraan nog wel het zijne uit eigen ervaring kunnen toevoegen. En al mogen we nu en dan hooren, dat „de weg naar de hel met goede voornemens ge plaveid is", dan nog stellen wij daartegenover, dat elk goed, edel en rein voornemen, geweld uit een liefdevol hart, een vinger wijzing is ten Hemel. heb God zoo vaak vergeteo, va der, ruaar heden heb ik gebeden als in mijn kindertyd op den schoot mijner moeder, niet om uitreddiDg voor mij, maar om troost en kracht, om een toekom stig geluk voor Felicita. Dit voor uitzicht zou my in mijn ellendig leven vroolijk doen schijnen, die eene hoop zou ik gaarne bezitten, om my daaraan vast te houden, want otschoon ik ook zwaai heb misdaan en geen recht heb op deelneming, mij zou steun zoo goed doen in deze ure, mij dui zelt het hoofd en mijn hart ver gaat in doodskwelliDg.t Een diepe ontroering vertoonde zich op het strenge gelaat van den minister van oorlog, toen hy zijn zoon zwijgend op den schouder klopte. »Wat de eene man voor den ander kan zyn in den nood, dat zult ge in mij vinden, Alexander, het vaderhart verlooehent zieh niet zoo spoedig. Het ware beter geweest, dat ge vroeger aan God hadt gedacht dan nu in de ure van nood, maar beter laat dan nooit en daar ge nu den weg gevonden hebt tot Hem, zoo be denk, dat hij barmhartiger is dan alle menschen en uw gebed voor Felicita kan yerboorep. Eo nu, China is ontwaakt. De val van Sjanghai heeft het groote Chineesche vraagstuk tot een brandende wereldkwestie gemaakt. De geweldige finartci- eele belangen welke de Wester- sche mogendheden in China heb ben, en voornamelijk bezitten in de oude, rijke haven Sjang hai, maken dat bij den gang van zaken in China de aandacht der geheele wereld gevestigd blijft op dit enkele brandpunt van Oostersch en Westersche belan gen Sjanghai. In Sjanghai toch zijn de groote internationale concessies de wij ken die het machtige Westen met zijn kanonnen en vergevorderde techniek heeft afgedwongen aan het Hemelsche Rijk. Men kan dit wat „hard" ge zegd vinden, in de nuchtere wer kelijkheid komen de zaken hierop neer: Het Westen is niet door China aangezocht om binnen te dringen, integendeel, China met zijn grooten geheimzinnigen Chineeschen muur heeft alles ge daan wat het kon om vreemde invloeden te weren en de eigen hóóge geestelijke cultuur en be schaving, „binnen vier muren" te houden. Het Westen, dat expansie zocht voor zijn handel en industrie, trok zich van de geestelijke af zondering van China bitter wei nig aan. Het vestigde zich in China, nestelde zich ongevraagd in de havenplaatsen, opende zijn zaken, zijn banken en dreef zijn handel langs de kust en diep het binnenland in. Met geestelijke voornaamheid, beschaving en cultuur heeft dit alles niets te maken gehad- Het waren nuchtere feiten: zaken zijn zaken. Een ander nuchter feit was ditdat de Europeaan den Chi nees in zaken alswetenschap, hygiëne en techniek verreweg de baas was en dat hij bovenal ka nonnen en geweren bezat, waar tegenover de legers der Chinee- ga naar boven, blyf haden en morgen in de stad, ge kunt u geschikt ziek meldeD, ik geloof wel, dat het erg genoeg gesteld met u is van binnen. In dien tijd wil ik met den armen Ger land spreken en dan moet ge weer weg om opzien te vermij den, want om naam en positie zoowel van u als van uwe toe komstige gade te redden, moet nu ons hoofddoel zyn Von Roda hield woord; zoo verschoonend als mogelijk ver- haaide hij den bankier het on geluk, dat hem had getroffen, hy stond hem ter zijde als £cd trouwe beproefde vriend, hij dacht en handelde voor alleD. De heer Gerland was dagenlang niet te bewegen om Marie te zien, die hij veel schuldiger vond dan Alex ander, en tusschen hem en zyn vrouw maakte de ontdekking dezer are een kloof, waarover moeilyk een brug kon gelegd worden. Nu was het ais vielen den heer Garland de schellen van de oogen, als hy zich her innerde, hoe zy het sameDziju der beide jongelieden had be gunstigd hy rekeude iD zijn gloeienden toorn haar er b(jna voor in staat, de geheele gescnit- deuis veroorzaakt te bebbee, om ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. zen machteloos stonden. Zoo dwong de Europeaan den Chinees zijn rechten af en kon hij zich veilig, in de schaduw der oude Chineesche plaatsen, zijn eigen wijken bouwen, als waren geheele Westersche steden met hun eigen trams, auto's bou levards en parken naar China verhuisd. Maar altijd kon deze toestand niet duren. De Chinees voelde de onrechtvaardigheid van „het recht van den sterkste" en hij begreep waarom die anderen sterker waren dan hij. Dit volk met zijn ontzaggelijke energie, zijn intelligentie, aan passingsvermogen en spreekwoor delijk geworden werkkracht heeft in enkele tientallen jaren een on gelooflijk snelle evolutie achter zich op technisch gebied. Legers werden gemoderniseerd en zéér veel van het Westen overgenomen Doch dit was lang niet alles. Het nationaal gevoel der Chinee- zen, door den superioriteitswaan die het blanke ras nu eenmaal eigen geweest is (en soms nog is 1), is ieder jaar gegroeid. En zoo heeft men in de zegevieren de Cantonlegers de voorvechters te zien van een opveerend na tionalisme, dat zich niet langer door vreemde buitenlanders de wetten wd laten stellen, doch baas zijn in zijn eigen land. Wij noemen dat „het gele ge vaar", doch in werkelijkheid is het niets anders dan een ontwa ken van het bewustzijn in den Chinees, dat hij buiten den Euro peaan kan, en als hij wil aller minst afhankelijk behoeft te zijn van de V/estersche machten. Intusschen is de toestand niet rooskleurig, en het gevaar niet denkbeeldig, dat de vulkaan, die dagelijks rommelt, de wereld weer eens in ellende dompelt. Hot einde der Belgische oorlogsmarine. Het Belgische korps torpedisten en matrozen is, volgens de Tel., ontbonden. Dit beteekent het definitief einde van de Belgische oorlogsmarine. op deze wyze te geraken tot het doel harer ijdele wenschen en aan de lang verborgen bitter heid van vroegere jaren paarde zieh een Dauweiijks te onderdruk ken gevoel van verachting, dat mevrouw Gerland diep gevoelde en wel niet in die mate verdiend had. Wederzijdsche verwyten en beschuldigingen maakten de klove nog dieperalle onrechtvaardig heid en zelfzucht, door mevrouw Amalia aan Felicita getoond, ver scheen den vader weder in het helste licht en vervulde zyn hart met nieuwe smart. Besluiten, hoe men voor de wereld de zaak zou bedekken en Felicita voorberei den, werden genomen en verwor pen, er was een geruimen tyd voor noodig om deD heer Gerland te overtuigen, dat zijn lievelings kind het offer moest worden voor de schuld harer zuster. Onder deze beraadslagingen verstreek de tijd. Felicita, die zonder eenige tijding bleet, begon zich angstig te maken en toen eindelijk de heer Gerland een b-'paald besluit genomen en aan zijn schoonmoeder geschreven had, was Felicita reeds vertrokken, We hebben gezien, hoe deze de tyding opnam dezer verschrikke lijke gebeurtenis, haar hart vrae De Koninklijke Familie naar Den Haag. De Koninklijke familie vertrekt Woensdag 27 April van Het Loo naar Den Haag, ter bij woning van de feeslelijkheden ter gelegenheid van den achttienden verjaardag van Prinses Juliana. Huldiging Pater Borromaeis de Groeve. Katholiek Nederland heeft Maandag den bekenden Pater Borromaeus de Greeve op schit terende wijze gehuldigd ter ge legenheid van zijn 25~jarig pries terfeest. Des morgens werd den jubila ris 'n solemneele Hoogmis opge dragen. In de groote kerk was geen plaatsje onbezet. Het altaar was feestelijk met bloemen versierd. Des middags had een druk bezochte receptie plaats, waarop zeer velen den jubilaris kwamen gelukwenschen. Bij de vraag, in welken vorm de huldiging moest geschieden, kwam men tot de conclusie, dat niets den jubilaris aangenamer kon zijn, dan dat zijn orde in de gelegenheid werd gesteld, zijn mooie werk voort te zetten. Daar om heeft het comité het initiatief genomen tot de stichting van een „Borromaeusfonds" waarvoor een grondkapitaal van f 10.000 is bij eengebracht. Dit geschenk gaat vergezeld van een fraai uitge voerd album, dat de handteeke- ningen bevat van omstreeks 900 personen, die tot het fonds heb ben bijgedragen. Prof. Aalberse, deelde mede, dat hij van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid het verzoek had gekregen, den jubi laris te zeggen, dat het H.M. de Koningin beeft behaagd, pater Barromaeus de Greeve te benoe men tot ridder in de Oranje- Nassau-orde. geschokt, maar niet gebroken en zoo vinden wij haar na eenige weken weder, uiterlijk gelaten in haar lot. Hoe het er in haar bin nenste uitzag, dat wisi niemand recht, want zij was verschrikke lijk stil geworden en by'Da altyd alleen op hare kamer. Toen des morgens na hare aankomst me vrouw Gerland Marie in de slaap kamer harer zuster bracht en het liehtzinnige hartelooze meisje voor de eerste maal in haar leven in een aanval van waar berouw voor Felicita nederkDielde en om vergiffenis bad, toen kuste deze bewogen en bevend het voorhoofd der schuldige>Maak goed aan hem, wat ge mij hebt misdaan en myu ellende zal zegen worden voor u, Marie Dat is alles, wat ik u te zeggeD heb, we spreken er nooit meer over,* Mevrouw Gerland zoowel als Marie hadden deze zelfoeheer- scbing, die oneindige liefde en zelfverloochening, welke in deze korte woorden lag, volstrekt oo- juist opgevat en als zy zich aan den eenen kant innig verheugden, dat Felicita oogeDschijnlyk haar lot zoo bedaard en licht droeg, zoo spoorde het baar ook aan, de zaak lichter op ta nemen. Wvtdi vervo !gd.)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1