MIJNHARDT'S Hoofdpijn tabletten Plattelanders 15 10 Communisten Wijnkoop 0 5 Comm. Partij Holland 7 2 Middenstandspartij O 1 Democratische Partij O 1 Neutrale Partij (Geld.) O 1 Chr. Democraten 1 O Protest. Volkspartij 1 0 In het geheele land zijn uitge bracht in totaal 2 941 375 geldige stemmen (bij de Kamerverkie zingen in 1925 waren uitgebracht 3.085.862 tn bij de Statenver kiezingen in 1923 2.598 265 stemmen). Zaterdag is door het Centraal stembureau te Middelburg de uitslag officieel vastgesteld voor Zeeland. We zien daaruit, dat bij de Anti-Revol. partij niet de heer Dominicus uit den kieskring Goes, doch de heer Timmerman is ver kozen, no. 1 der lijst uit den kieskring Zie'rikzee. Bij de Vrijz Dem. is de heer Staverman door voorkeurstemmen gekozen. Nieuwe leden zijn alzoo de heeren L. van Waesberghe, R. Kath., Hulst J. H. M. Stieger, R.-Kath., Goes. A. Staverman, Vrijz. Dem., Vlissingen. H. Reiling, Vrijh. Bond, Mid delburg. H. v d. Beke Callenfels, Chr. Hist., Middelburg. W. de Ridder, Chr. Hist., Vlissingen. J. W. van 't Hoff, Anti-Rev St. Laurens. C. Boender, St. GerefTholen. J. Catshoek, S.D.A.P., Zierikzee Herkozen werden de heeren Mes, Boonman, Hendrikse, Fruij- tier, Dumoleijn en van Rompu, R.-Kath. Welleman, Adriaanse en Bergs ma, Vrijz. D. Wallien, Van der Wart, Van Dusseldorp, Koster en de Jonga, Chr. Hist. Van der Weijde, Van Oeveren, Moelker, Kakebeke, Erasmus en Van Dixhoorn, Vrijh.b. Kodde en Joziasse, Staatk. Ger Onderdijk, de Baare, Overhof en de Pauw, S.D.A.P Brandsma, Sonke, Vogelaar, Dieleman, Timmerman, Van de Putte en Laernoes, A.-R. Van de nu zitting hebbenden keeren niet weer terug de heeren Bolier, Chr. Hist, Bruinisse, (niet door de partij candidaat gesteld, en niet verkozen op de afzonderlijke lijst). Geschiere, Anti-Rev., Grijps- kerke, bedankt. Hartoog, St. Geref., Ierseke, bedankt. Boogerd, Chr. Hist., Zierikzee, bedankt. v. Nieuwenhuijzen, Vrijh. Bond, Schore, bedankt. Vienings, R.-K., Clinge (vroeger te Goes, waar nu in zijn plaats de heer Stieger werd gekozen staat wel op de katholieke lijst van Hulst, maar kreeg geen zetel). van Zuijen, Vrijh. Bond, Bres- kens, niet herkozen Dominicus, Anti-Rev., Wemel- dingen, niet herkozen. Onderscheidingen. De Koningin heeft benoemd tot commandeur in de huisorde van Oranje Naussau prof. dr. J W. Muller, oud-hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en prof. dr. J. H Gunning, buiten gewoon hoogleeraar aan de Rijks universiteit Utrecht. Gfewyzigdo opvatting? B. W. van Rotterdam meenen uit een beslissing der Kroon te mogen afleiden, dat een kentering is gekomen in de tevoren door vervangen door centrale verwar- A. W. Leenhoudts, Zaamslag, j Graan, aardappelen en kunst- ming. De gemeenteraad wees de f11430; H. Kaijser, Terneuzen, mest ging echter verloren, terwijl aanvraag af, omdat de bestaande f 10295; F. Stoffels, Zaamslag, ook een zaai- en een dorsch- verwarming ruimschoots voldoen f 9989D. Galle, Zaamslag, f 9840 machine met de schuur der vlam de was. Ged. Staten vernietigden j J. van der Bent, Terneuzen, f9750; merr ten prooi werden het besluit omdat bij dergelijke H. van Luik, Axel, f 9695 ;J. van Verzekering dekt de schade 't Hoff, Hoek, f 9600 D. P. Bas- verandering van de inrichting der school, de medewerking alleen kan worden geweigerd indien het aanvragend schoolbestuur niet heeft voldaan aan de formeele eischen der wet. De Kroon heeft echter de ge meente in het gelijk gesteld Ten opzichte van een ander punt, de vervanging van gaslicht door electrische verlichting, werd echter door de Kroon» beslist dat de gemeente haar medewerking moet verleener.. Ingezonden Mededselingen AXEL, 12 April 1927. Heden werden ten stadhuize voor de aanst. Raadsverkiezing de zes candidatenlijsten officieel ingediend, zooals deze in een vorig nummer van dit blad reeds zijn vermeld. Nieuwe of zgn. vrije lijsten zijn niet ingeleverd. Zooals bekend, heeft de stemming plaats op 17 Mei. „Concordia". Gisterenavond is door het be stuur van Concordia in samen werking met het bestuur van de V. V. V. in beginsel besloten, om ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van de muziekvereeniging alhier een festival te houden en wel op 15 Augustus. In .een eerstdaags te houden vergadering van de honoraire leden van Con cordia zal een definitieve beslis sing worden genomen. Jl. Donderdag werd door den notaris J. A. Dregmans alhier in „het Gulden Vlies" krachtens art. 1223 B. W. geveild een perceel bouwland, groot ruim 8 gemeten, gelegen in den Ruymers- dijkpolder, gem. Ossenisse, eigen dom van Corn. Zegers Jz., te Terneuzen Kooper werd de heer Adr. de Kraker Abrz. te Zaamslag voor f 7200. Zaterdag werd bij de Wed. Jac. van Doeselaar op de Sassing in een daartoe gehouden ver gadering een vereeniging gesticht tot vergoeding van schade bij sterfte van varkens. Er traden een 30-tal leden toe met enkele donateurs, terwijl tot bestuurs leden werden gekozen P. C. Mangold, voorzitter, J. Geensen, secretaris, Ant. Verschelling, pen ningmeester en A. Timmerman, alg. sec. Keurmeester werd Abr. Koster, en Adr. Jansen en P. Penne werden tot wegers be noemd. Voorts werd nog een reglement vastgesteld, terwijl de naam der vereeniging zal zijn „Onderlinge Samenwerking". Zaamslag. Vrijdag werd bij dhr. C. P. de Regt alhier aanbesteed het bou wen van een woonhuis, schuur en verdere gebouwen voor den heer D. Dekker, in den Zaam- slagpolder. Ingeschreven werd als volgt le grond- en metselwerk: H. J. v. d. Velden, Terneuzen f 8900 G. en C. v. d. Velde, Terneuzen, f8820; Gebr. Moens, Terneuzen- Hoek f 8450H. P. Lensen, ting, Zaamslag, f9567; J Wisse, Zaamslag, f 9483J. F. de Waal en A. de Kever, Hontenisse, f9385; P. Burggrave, Hengstdijk, f9180; A. van Sabben, Axel, f 6994 (gegund! 3e perceel (ijzerwerk)H Mar- kusse, Zaamslag, f1093; L. Wil lemsen—Dees, Zaamslag f1060; I. Butler, Terneuzen, f950 (ge gund). 4e perceel (lood-, zink en lei- dekkerswerk)C. de Vos, Zaam slag f2360; M. Wieland, Hoek, f2126; J. Kool en Zn, Sluiskil, f 2123 J. M. de Zeeuw, Zaamslag, f2115; Gebr. A. en J. Guequierre, Terneuzen, f2085 (gegund). 5e perceel (glas- en verfwerk) H. J Hoebé, Axel, f 790 J Brug- geman, Terneuzen, f780; H. J. Harte en W. de Jonge, Axel, f675,70; C Dees, Zaamsla f630; H. G. H. Zeeven, Axel, f 600 C. Kaijser, Zaamslag, f 597 C. Wisse, Zaamslag, f583; C. Haak, Zaamslag, f 570 D. R. Rie- mens en Wisse, Zaamslag, f 50*1 (gegund). Nadat reeds eenigen tijd op de fabriek van den heer Lockefeer op verschillende tijdstippen dief stallen waren gepleegd en tot heden het zoeken naar den dader vruchteloos was, is deze thans ontdekt in de persoon van O. N die reeds 3 jaren met zijn vrouw en schoonmoeder op de fabriek werkzaam waren. Geen wonder dat zij onmiddel lijk ontslagen zijn, terwijl een gerechtelijke vervolging is inge steld. De jaarmarkt op Koewacht, welke verleden Dinsdag is ge houden, was niet zoo druk als vroeger. Er waren 15 paarden, 27 runderen en 70 varkens aan gevoerd. Toegekend werden de volgende prijzen Voor het meest in waarde zijnde werkpaard le prijs J. Vervaet te Exaerde, 2e prijs Th. van Daele alhier; voor het schoonste veulen E. Poppe te Moerbeke voor het schoonste veulen geboren in 1926 E. Suij en Alph. Misseghers, beiden al hier; voor de schoonste baat- gevende koe le prijs Alphons de Schepper, 2e prijs dezelfde voor de schoonste vaars le prijs EL Vergauwen te St. Jansteen, 2e prijs L. de Dauw alhier; voor den vetsten os le prijs A. Dierick allen alhier; voor het grootste getal hoornvee A. Misseghers en Alph. de Schepper; voor het grootse getal varkens. Jac. de Meij te Zuiddorpe en Armand Engel alhier. de Kroon gehuldigde opvatting, Zaamslag f 7783 P. M. Oostdijk, dat de gemeenteraad bij zijn be slissing op aanvragen krachtens art. 72 der Onderwijswet zich heeft te houden buiten beoor deeling van de vraag, of de voor genomen verandering al dan niet noodzakelijk is en de gevraagde medewerking automatisch heeft Terneuz«n, f7650; J. C. Houg, Zaamslag f7525; P. Vermeulen, Stoppeldijk f 7465S. P. v. d. Hooft, Sluiskil, f7400; W. H. v. d. Hooft, Zaamslag, .f7377; A. van Sabben, Axel, f 6994J. Houg en P. de Jonge, Axel, f6904,50; J. C. de Vos, Zaamslag f6750; te verlcenen, indien het school- j J. v. d. Velde Pz., Zaamslag f6226; bestuur slechts aan de daarvoor in de wet genoemde formeele eischen heeft voldaan. Het betrof een aanvraag van de Geref. schoolvereeniging om gelden uit de gemeentekas ten einde de kaehelverwarming te Eugène Verstraeten, Hontenisse, f6225; Gebrs. Jonkheijm, Kloos- terzande, f 5974 Chr. v. d. Velde, Zaamslag, f 5598 (gegund). 2e perceel (timmerwerk)A. D. Kaijser, Zaamslag f 11958P. A- Leunls, Terneuzen, f 11475} was, werd buiten gedragen, Door de marechaussee te Sas van Gent, is aldaar aange houden de landbouwersknecht E. d. M., die in den vroegen morsren van 3 dezer onder de gemeente Assenede in België ge tracht heeft een dochter van de wed. M. te dooden, door verdekt opgesteld staande achter de deur van een schuur op het erf een revolverschot op haar te lossen. Hij vervolgde het meisje reeds geruimen tijd met liefdesbetui gingen, waarop zij evenwel niet wilde ingaan. Doordat het wapen ketste en het meisje tijdig in de woning kon binnenvluchten ont kwam zij aan erger. M.Crt. Benoemd tot lid der Rijks- Commissie voor de keuring van trekpaarden B. C Puylaert te Sas van Gent. Brand. Toen Zaterdag de landbouwer M. Dieleman van Stoppeldijk, uit het zgn. Cambron, zich hier onbe wust ter markt bevond, kreeg hij onverhoeds bericht, dat de blik sem in zijn schuur was geslagen. Toevallig schuilden er eenige arbeiders voor den regen, van wie er twee tegen den grond werden geslagen, doch gelukkig kwamen ze met den schrik vrijt Spoedig toegesnelde hulp was oorzaak, dat het vee in veiligheid werd gebracht en verder al wat beweegbaar en nog te redden Naar aan Zei. gemeld wordt ging te Hengstdijk ook de 104- jarige E. nog ter stembus haar kiesplicht vervullen. Toch kras. loop der bevolking. Gedurende de maand Maart zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Andries Overdulve en gezin, landb. kn üudenweg 1 35, Ur- sum (N.H.) Emilius J. Biesbroek,slagerskn Weststraat D 53 inw., naar Ant werpen. Alphonsus Laurens, arbeider, Armendijk H 43 inw naar Stop peldijk. Jacob M. Simons en gezin, arbeider, Sassing Q 29, naar Hoek. Francina Scheele, dienstbode, Buitenweg, naar Biervliet. |an Petrus Dieleman en gezin, landbouwer, Coegorspolder O 15, naar Biervliet. Augusta Chr. Dhanis, dienstb., Sluiskil P 23b, naar St. Amands- berg. Corns. Oppeneer, landb. kn., Coegorspolder O 7, naar Neuzen. Arie de Rooter en gezin, ar beider, Magrette N 57, naar Bo degraven. Joos Francke, ambt. secretarie Nieuwstraat G 64 inw., naar Grijpskerke. Corns. Fr. Maas, landb. kn. Spui O 1, naar Zaamslag. Irma,M. van Overmaire, dienst bode, Watervliet L 13, naar Vlissingen. Jacobus Adriaan Cové, landb knecht, Oudenweg I 36b, naar Zaamslag. Leona A. L. de Wolf, zonder Sluiskil P 40g, naar Neuzen. Echtgenoote J. A. van Hoorn- Jonkman en kinderen, zonder Koestraat D 93, naar Canada. Julia P. de Wilde, dienstbode Weststraat D 54, naar Den Haag Ingekomen: Cornelis H. Jansen, smidskn. Weststraat D 22, van Oostburg Cornelis de Bruijne, landb. kn Zwartenhoek Q 36a, van Zaam slag. Franciscus Bern. Casteels, Buitenweg H 19, van Neuzen. Margaretha van Overmaire, dienstbode, Watervliet L 13, van Graauw. Pieter Faas, landb. knSpui N 103, van Neuzen. Maria M. de Roos, dienstbode, Kijkuit L la, van Neuzen. Gilles Zegers, zonder, Nieuwen- dijk I 58, van Mons (België). Michiel van der Moere, mare- ïhaussée, Buthdijk J 16, van Apeldoorn. Pieter Riemens, landb knecht, Steenovens M 54, van Boschka pelle. Jozias Koster, landb. kn., Zwar tenhoek Q 39, van Hoek. Johan P. de Hullu, banketbak ker, Weststraat D 5, van Vlis singen. M. H. van Duijn, ambt. secre tarie, Noordstraat B 57, van Utrecht. Maria E. de Moor, dienstbode, Sassing P 6, van Neuzen. AlbertusJ. der Weduwe, landb., kn., Kijkuit L 9, van Stoppeldijk. Maria Louisa Maas, dienstbode, Stationstraat G 44, van Stoppel dijk. Marinus P. van de Voorde en gezin, arbeider, Magrette N 57, van Zaamslag. Jaarverslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I. Aan dit verslag is het volgende ontleend«- Verschillende bedrijven ver toonden een uiteenloopend as pect op verschillende tijdstippen. Groote moeilijkheden werden ondervonden, doch ondanks deze maakte men gewag van uitbrei ding, ofschoon men er miste een voldoende tevredenheid over de verkregen resultaten. Er zit zoo geen voldoende vaste ondergrond in, welke vertrouwen op de toe komst kan geven. In het algemeen maakt de toe stand aan het eind van 1926 niet veel verschil met dien aan het eind van het daaraan vooraf gaande. Maar juist dit, het uit blijven van verbetering, want als we blijven stilstaan is er ach teruitgang kan de reden zijn, dat het vertrouwen op de toe komst vermindert, dat men dit niet meer durft uitdrukken, en al tevreden is als het heden aan bescheiden verwachtingen be antwoordt. Op één punt komen verschil lende bezwaren samen den druk van het buitenland. En die druk wordt in een grensstreek als deze ondervonden zoowel door onze industrie als door den groot- en kleinhandel. En het is niet steeds de lagere valuta in andere landen, die dezen druk verwekt, daarvoor worden verschillende omstandig heden gerapporteerd. Blijvend zijn de klachten omtrent de on gunstiger verhoudingen voor onze industrie met betrekking tot de toepassing der sociale wetten in ons land, tegenover die in het buitenland, daarbij komen de lagere levensstandaard in het buitenland en de lagere loonen, waarmede men zich daar tevre den stelt, en voorts ook de be scherming die verschillende in- dustriën in het buitenland ge nieten, terwijl men van alle lan den de overproductie tracht af te zetten naar het kleine Nederland, dat zijn grenzen daarvoor vrij openstelt. En die vreemde in- dustriën zijn, door de bescher ming, door den steun dien ze in eigen land genieten, des te beter in staat om hunne producten tegen lagere prijzen op onze markten te brengen. Door die invasie wordt echter onze eigen industrie verdrongen en wordt dit met de niet te onderschat ten jaarlijksche toeneming onzer bevolking oorzaak van de steeds uitbreidende werkloosheid, die, in plaats van af te nemen, steeds in sterkere mate naar voren dringt en de aandacht vraagt onzer Regeering. Dat wil niet zeggen dat ons land in het algemeen zijn vrij handelstelsel zou moeten laten varen, dat vraagstuk is maar niet met een handomdraai op te lossen, daaraan kleven ongetwij feld ook bezwaren en gevaren, maar toch moet men zich meer dan vroeger de vraag stellen of ook onze Regeering niet naar middelen tot tegenweer moet gaan omzien. Vernamen we niet dezer dagen uit dagbladberichten dat onder den druk van de buitenlandsche concurrentie een bekende indu strie te Maastricht haar bedrijf zoodanig zag verminderen dat zij moest overgaan tot een massa ontslag? Daarnaast kan ook ge wezen worden op de berichten, dat de Philipsindustrie te Eind hoven door de sterke verhooging van het invoerrecht op haar pro duct in Frankrijk, genoodzaakt zal zijn een deel van haar bedrijf naar dat land over te brengen, daardoor in ons land de werk gelegenheid verminderende. Van dergelijke verplaatsing van in- dustriën, tengevolge van bescher ming in het buitenland zijn ook in het verleden meerdere voor beelden aan te wijzen. Van concurrentie uit het bui tenland, die vermindering van werkgelegenheid tengevolge had, kunnen we ook in het gebied onzer Kamer meespreken. Een bewijs daarvan is de vlasbewer king, die voor enkele jaren nog tal van menschen brood gaf, doch thans zoo goed als verloopen is, en in het belang waarvan we ons bij vernieuwing tot de Regeering hebben gewend, welke thans weer een onderzoek heeft inge steld. Doch ook tijdens de laatste campagne der suikerfabrieken kon men iets dergelijks waarne men. De uitzaai van dit product was toch reeds veel minder dan iet jaar te voren en de fabrieken hadden geen grooten toevoer te verwachten. Door den in het najaar hoogeren prijs der suiker en gesteund door een premie per kilogram geproduceerde sui« In buisjes 60en30d Kiespijntabletten I Eveneens in buisjes van 60 en 30 cent mmmum au apoth.en drogisten i t

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2