Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 4 DINSDAG 12 APRIL 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Kameroverzicht. De Tweede Kamer is alleen Donderdag eenige uren bijeen geweest voor het afdoen van een paar loopende zaken. In de eerste plaats werd een debat gevoerd over de voorgestelde verhooging van de Indische begrooting voor 1926. De heer K. Ter Laan had er ernstig bezwaar tegen, dat die begrooting met ruim 6 ton was overschreden voor den aankoop van vliegtuigen, zonder dat de Kamer daarvan vooraf iets had vernomen. Minister Koningsber ger deelde mede, dat de vlieg tuigen bij geen enkele fabriek goedkooper te krijgen waren ge weest en dat het contract was gesloten onder voorbehoud van de wettige goedkeuring. De Ka mer nam het wetsontwerp daarop met 42 tegen 19 stemmen aan. Bij de verhooging van het X- de hoofdstuk der Staatsbegro ting bespraken de heer Schaper en Mevrouw Bakker—Nort den Regeeringssteun voor de verbe tering van woningtoestanden in Drenthe, welken steun zij onvol doende achten. De heer Van Rappard drong er op aan, dat aan de menschen in het land van Maas en Waal geen geld voor het herstellen van woningen zou worden gegeven op hypotheek, doch als renteloos voorschot voor den tijd van 15 a 20 jaren. Hij kreeg van Minister Slotemaker de Bruine alleen de toezegging, dat als de hypotheek niet na af loop van dien termijn zou kun nen worden afgelost, niet tot ge dwongen aflossing zal worden overgegaan. Maar het beginsel dat de schuld blijft bestaan, wil hij niet prijs geven, omdat anders ook velen, die wel kunnen beta len, daarvan zouden worden vrij gesteld. De Kamer ging vervolgens tot 10 Mei a.s. uiteen. De Eerste Kamer heeft haar begrootingsarbeid voorgezet, en is daarmede Woensdagavond (67 Zoo redeneerde mevrouw Ama- lie en z\j scheen inderdaad een paar gewichtige bondgenooten ge vonden te hebben voor hare plannen. De eerste was de kape laan Lichtring, Feiicita's biecht vader, die zijn plannen weliswaar tjjdelijk op den achtergrond had laten treden voor de machtige lielde van het jonge meisje, maar ze toch volstrekt niet had opge geven en vast besloten was, de rijke erfgename voor de kerk te winneD, of in het ergste geval een trouwen en volgzamen zoon. De sluwe jezuiet had de wenscben en verwachtingen van de ydele mevrouw Qerland snel doorzien en die aan de zyne verbonden. Voor alles gold het, om baar ge weten te doen zwygen, dat wel- licbt zyn stem zou doen hooren en om den invloed van haren echtgenoot tegen te werken en de priester deed dit, door onbewim peld mevrouw Gerland zijn leed wezen te betuigen over een buwtlyk, dat noch voor den een, aangevangen. Het hoofdstuk Ju stitie gaf nog aanleiding tot een tamelijk uitvoerig debat. Prof. Van Embden klaagde over de slechte toepassing van de Vreem delingenwet. In vele gevallen, waarin deze wet daartoe geens zins de bevoegdheid geeft, wor den de vreemdelingen eenvoudig over de grenzen gezet. Het aan tal uitgezette vreemdelingen be droeg in 1926 niet minder dan 2710. De heer Van Embden ziet hierin machtsmisbruik. Hij zou de instelling wenschen van een vijftal vreemdelingenraden, die zouden beslissen over het uit reiken van reis- en verblijfpassen aan de vreemdelingen. Minister Donner is van oor deel, dat de bestaande Vreemde lingenwet niet meer past bij de tegenwoordige verkeerstoestan- den. Het passenstelsel, zooals de wet voorschrijft, is niet meer toe te passen. Er zijn reeds cir culaires bekend van enkele jaren na 1849, waarin aan de autori teiten werd medegedeeld, aan de wet niet te streng de hand te houden. Toch vond de Minster het op treden van de politie niet afkeu renswaard, omdat de vreemde lingen, die over de grens worden gezet, op grond van de wet niet hadden mogen worden toegelaten en nooit een pas zouden hebben gekregen. De heer Verkouteren wilde af schaffing van het beginsel uit onze strafwet, dat geen feit straf baar is zonder eene voorafgaande wettelijke bepaling. Aan den rechter zou dus in dien gedach- tengang de beslissing worden gelaten of een bepaald feit zoo afkeurenswaardig is, dat er straf op moet worden gesteld. Men gevoelt, dat bij doorvoering van dit denkbeeld een nog veel zwaar dere taak op de schouders van den rechter zou worden gelegd, doch tevens, dat onze rechtsze kerheid aanmerkelijk zou vermin deren. Dat de Minister het met dezen afgevaardigde niet eens was, zal dan ook niemand heb ben verbaasd. noch voor den ander- ten goede kon uitkomen. Terwijl hij haar wees op da oneenigheden tusscben haar en Felicita, op de ten miDste vroeger vreemde verhouding tot haren vader, weet hij dit met overtuigende welsprekendheid al leen aan bet verschil van geloot en opperde met zekerheid het vermoeden, dat het levensgeluk van Felicita ook in den echt op deze klip zou stranden, daar noch liefde, noch vertrouwen kon den bloeien, waar de menschen het niet eens waren over hun diepste overtuigingen. Hij wist het der dwaze vrouw zoo klaar voor te stellen, dat Felicita geheel en al geschapen was om een bruid der kerk te wordeD, hij betreurde bet zoo innig als een verwarring en misleiding der wederzydsche neigingen, dat met Marie door Roda gekozen was, dat mevrouw Ger land iD zulke oogenblikken het bjjna voor plicht hield, te helpen beschikken in het lot harer doch ter. De jezuiet had op een sluwe manier verzwegen, dat hy niet alleen de bruid, maar ook de bruidschat voor de kerk dacht te winnen en mevrouw Gerland was te zeer vervuld met haar eigen wenschen, om de zjjna nauwkeuriger te onderzoeken. Z.E. deelde verder nog mede, dat hij zich bij de beslissing van de Tweede Kamer om niet over te gaan tot opheffing van ver schillende kantongerechten zal neerleggen. Wel zal hij echter voortgaan met het belasten van verschillende kantonrechters met de waarneming van aangrenzende kantons Maar de benoeming van griffiers zal niet achterwege kunnen blijven. De begrooting van Justitie werd hierna aange nomen. Bij de begrooting van Binnen- landsche Zaken en Landbouw vormde de financieele toestand van de gemeenten en belangrijk punt van debat. De heer Wibaut klaagde opnieuw over het nog steeds uitblijven van het rapport van de Staatscommissie voor de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten en beklaagde zich voorts over de Regeerings- circulaire van den vorigen zomer, waarin de gemeenten werden ge waarschuwd tegen het aangaan van te veel ieeningen. Deze af gevaardigde achtte de circulaire in strijd met de autonomie der gemeenten. Daartegen had de heer De Gijselaar voor de aan schrijving van den Minister niets dan lof. De heeren Hermans en Wibaut drongen voorts aan nog meerdere maatregelen tot bestrijding van werkloosheid te nemen Minister Kan wees echter op het internationale karakter van de werkloozen. Daarom moeten de gemeenten zich met de rege ling belasten, daarbij toeziende, dat alleen werkelijke ingezetenen te werk worden gesteld. Het Rijk kan hierbij steun verleenen, maar moet niet zelf leidend optreden, aangezien dan te vreezen zou zijn, dat zelfs vreemdelingen zich hier als werkloozen zouden aan melden. Bovendien moet men voorzichtig zijn en geen al te groote werken, waarvan het nut niet onomstootelijk vast staat, doen uitvoeren, alleen om werk te verschaffen. Het is toch reeds voorgekomen, dat men, nog slechts nauwelijks met een werk Noch zij, noch de kapelaan echter zouden met hunng plaoneu Alex ander's trouw hebben kunnen doen wankelen, had niet, naar wy reeds gezegd hebbeD, het toeval ten gunste van Marie ge werkt, door Roda met zijn eska dron op het land, dichtby het landhuis van den heer Gerland in te kwartieren. Het dorp had maar weinig woningen, waarden jongen officier eenige gezelligheid kon verschaft worden en het was daarenboven volstrekt niet vreemd, ja Felicita dankte in haar onschuldig hart hare moeder er voor, dat deze haar toekomsti- gen schoonzoon gedurende de zomermaanden op het landgoed huisvestte. Hiermede was waar lijk een groote schrede gedaan ae gelegenheid maakt den diet, zegt het spreekwoord, en hoe wa.ar dit is, zou de jonge licht zinnige man smarteiyk genoeg aan zichzelf ondervinden. Marie was ontegenzeggelijk een flink meisje, opgewekt, geestig en vroo- lijk, als alles maar naar haar zin ging en niemand wist hare goede eigenschappen in een schitteren der licht te plaatsen, hare geestig heid meer ten toon te stellen, hare invallen aardiger ie doen schynen, dan de kapelaan^ dis begonnen, bespeurt, dat er slechts zeer weinig werkloozen zijn. Men zit dan met een duur werk, dat toch moet worden voortgezet. Ook wat de benoeming van burgemeesters betreft, bleken de meeningen uiteen te loopen. De heer Moltmaker klaagde, dat er veel te weinig sociaal-democra ten als burgemeester werden be noemd. Terwijl toch omstreeks een vierde gedeelte van ons volk, blijkens de stemmingen, socialis tisch gezind is, heeft ons land nog slechts vier socialistische burgemeesters. Daarentegen meen de Jhr. De Gijselaar, dat socia listen als revolutionair gezinden moeten worden beschouwd en daarom in het geheel niet voor benoeming tot burgemeester in aanmerking ihoesten komen. Ook meende hij, dat bij benoemingen niet op de politieke richting, maar uitsluitend op bekwaamheid moest worden gelet. Eene mee ning, die in theorie heel aardig moge schijnen, doch in de prak tijk bezwaarlijk kan worden door gevoerd. Minister Kan blijkt in- tusschen voor de benoeming van socialistische burgemeesters min der bevreesd te zijn, want 2 van de tegenwoordige 4 burgervaders hebben hunne benoeming aan hem te danken gehad. Nadat tenslotte nog enkele landbouwbelangen waren bespro ken, werd ook dit hoofdstuk zon der stemming aangenomen. Vervolgens is nog de begroo ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapper, afgedaan. Ook hierbij zijn de klachten steeds veelvuldig. Allereerst klaagde de heer Óssendorp over het veel vuldig gebruik van assistenten voor het geven van onderwijs, goedkoope leerkrachten, maar niet in overeenstemming met de bedoeling van de Onderwijswet. De Minister verklaarde, dat het assistenten-stelsel ook niet zijne sympathie heeft, maar het kan niet plotseling geheel wor den afgeschaft met het oog op de bijzondere schoolbesturen. De heer De Jong ziet de oorzaak van de steeds stijgende kosten nu een bijna dagelijksche gast was op het landhuis en zelfs door den bankier niet onvriendelijk werd ontvangen, daar deze door de bezoeken, bij Feiicita's afwe zigheid gebracht, volstrekt niet, zooals anders wel eens het geval was, zijne vaderlijke rechten zag bedreigd. Terwijl de jezuiet on vermoeid en onverdroten met den bankier schaakte, hadden de beide joDgeliedeD, die door mevrouw Gerland voorzichtiglijk niet ge stoord werden, tijd om ougehin- derd door veld, tuin en weide te dwalen, daar Marie een ijverige wandelaarster was en Alexander uit hoffelijkheid niet kon nalaten haar zijn geleide aan te bieden. Ander gezeisehap, zooals'Wroeger wel uitgenoodigd werd, verzocht mevrouw Gerland bjjna nooit meer en haar man was voor deze verandering te dankdaar, dan dat hij ooit door vragen aanleiding zou gegeven hebben om ze weer te herstellen. De kapelaan vertrok gewoonlijk om negen uur, daar by in weerwil van den door de velden loopenden rechten weg toch evenlang te loopen had, als men rijden moest langs den straat weg die in kronkelingen liep en daarom bereikte hij de stad toch al laat genoeg. Gewoonlijk bg- van het onderwijs niet in de ge lijkstelling. Reeds vóór dien gin gen de kosten sterk omhoog en als de gelijkstelling werd afge schaft, zouden zij daardoor niet weder dalen. Hij zou alleen financieele verbetering mogelijk achten als het onderwijs geheel in handen werd gegeven aan de ouders en de bijzondere school besturen. Hij zou daarom dwin gende bepalingen wenschen om dit onderwijs van gemeentewege krachtig te steunen. Minister Waszink wilde zich over deze denkbeelden Voorloopig liever niet uitlaten, doch zag ernstige financieele bezwaren. De heer Polak drong nogmaals aan op de invoering van een Mo numentenwet. De Minister deelde mede, dat het overleg over een ontwerp voor zoodanige wet nog gaande is. Er zijn echter bezwa ren, zooals de schadeloosstelling aan particulieren, die in het voor loopig ontwerp niet voldoende was geregeld. Men zal pogingen doen om den St. Pietersberg te beschermen, zonder dat de be langen van de industrie worden geschaad. Nog is een aanvang gemaakt met de behandeling van de be grooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. Slechts één spreker voerde nog het woord, t.w. de geer Danz, die Minister Slotema ker als in alle opzichten reaction- nair en conservatief beschouwt. Na deze rede ging de Kamer tot 19 dezer uiteen. Te Statenverkiezing. Blijkens de eindberekening van den uitslag der Statenverkiezingen in het geheele land is de stand der partijen voor de nieuwe Staten aidus Oude zetels. Thans. R. K. Staatspartij 184 180 R. K. Volkspartij 2 2 Anti-Rev. Partij 87 78 Chr. Hist. Unie 75 73 Staat. Geref. Partij 8 11 Herv. Geref. Partij 1 2 S. D. A. P. 107 119 Vrijheidsbond 62 63 Vrijz. Dem. Bond 40 42 geleidde mevrouw Gerland hem een eind met de beide jongelieden in de verkwikkende avondkoelte, daar Marie levendig belang stelde in sterrekunde eD zyn opmerkin gen en mededeelingen even leer zaam als onderhoudend waren. Zij gebruikte ten minste dit voor wendsel, als de heer Gerland du en dan zich verwonderde over deze avondwandelingen en zyn vrouw was niet ontevreden, als hij het einde daarvan niet altijd af wachtte, maar iets vroeger naar zijn slaapvertrek ging, daar hij als werkzaam en stipt man van zaken 'a morgens weder vroeg op was, om tydig op het kantoor te zijn. Langzamerhand werden die wandelingen een gewoonte en toen de heer GarlaDd eenige dagen op reis moest voor zaken, hield zijDe vrouw het niet voor volstrekt noodzakelyk, om steeds daarbij tegenwoordig te zijü, maar liet Marie, die toch aan Alex ander gezelschap had, deze kleiDe genoegens alleen smaken I Wordt vervolgd.) Gij, die in alle diDgen Slechts zonde vindt en schuld Van leeljjke gedachten Is vast uw ziel vervuld. dr Gastei;, AXELSCHEfl COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1