Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VI a a n deren No. I VRIJDAG 1 APRIL 1927. 43e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 22 Maart 1927. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer J. M. Oggel, secre taris de heer J. L. J. Maris. III. 13. Verlichting boltenwykcn. In verband met de uitbreidings werken van het gasbuizennet naar de wijken Sassing, Schapenbout, Vaartwijk, Magrette, enz. en mede naar aanleiding van een verzoek van de P. Z. E. M. om die wijken electrisch te verlichten, is door den directeur der gasfabriek rap port uitgebracht over de kosten van straatverlichting in die wijken, met lichtgas. Dit rapport luidt aldus Het resultaat van dit rapport is, dat Burg. en Weth. aan den Raad voorstellen om de buitenwijken met gas te verlichten en dan 3 lantaarns te plaatsen op de Sas sing, 2 op Schapenbout, 1 op Spui op den weg naar De Maat, 2 op Magrette en 1 op Vaartwijk. Op het overige deel van Spui is de verlichting voldoende. Dhr. P. de Feijter zou op Spui 1 lantaarn meer wenschen, nl. bij de schuur van Riemens. De Voorz. zegt, dat die er later ook wel komen zal, doch men eerst met die schuur wil afwerken. Dhr. Kruyssels het de be doeling om op Spui zelf ook gaslantaarns te plaatsen De Voorz.Neen, want het licht is daar zóó, dat het niet verbeterd kan worden. Dhr. Weijns zegt, dat het ook veel voordeeliger is dan gas, want het kost maar f30 per jaar en de gaslantaarns zijn berekend op ongeveer f 50. En hoe zullen die aangestoken worden, want als dat automatisch geschiedt, kan men voor Spui wel een politie agent benoemen. Hier in de kom woont het hoofd der politie nog wel en toch worden de lantaarns geregeld uitgeschopt en wat moet liet dan buiten Axel niet worden I Ook acht dhr. Weijns de ver lichting voor de buitenwijken, zooals het wordt voorgesteld, veel te duur. Het is toch niet de be doeling, dat men onder de lan taarns de krant gaat staan lezen In het rapport staat, dat de lantaarns maar f 26 per stuk kosten, waarom wordt de be rekening dan zoo hoog genomen? Als dat met de verlichting in de kom zoo is, dan geeft de gemeente een groote subsidie aan de straat verlichting, of liever aan de gas fabriek. De kosten der straat verlichting konden gerust een paar duizend gulden lager zijn. Door die dure verlichting krijgen de inwoners en ook straks de inwoners van Ter Neuzen goed koop gas. De Voorz. zegt, dat dit niet kan, want de exploitatie van Ter Neuzen staat geheel op zichzelf, maar hij moet erkennen, dat uit de berekening van den directeur blijkt, dat onze straatverlichting eigenlijk veel te duur is, terwijl vroeger wel gezegd werd, dat de gasfabriek er zelfs nog aan toe legde. Dhr. Weijns merkt op, dat er gerekend is op lantaarns van 50 kaarsen die acht hij niet noodig, dat kan minder en als ze dan 1500 uren branden, dan komt het op f 50 per lantaarn, terwijl er nog wel lantaarns bij zullen kómen ook. Dhr. P. de Feijter licht toe, dat de berekening van f46 voor de lantaarns in Axel niet opgaat voor de buitenwijken. In Axel zijn er nl. veel nachtlantaarns, die van 's avonds tot 's morgens branden. Maar voor de buitenwijken komen de lantaarns op f26, waarin dan nog f3 werkloon zit. Hij vindt dat niet te duur en zou voor gas verlichting zijn. Ook zou hij nog wel een paar lantaarns meer willen hebben. De Voorz.: Laat ons eerst be sluiten om de buitenwijken te verlichten en op welke wijze, dan komen straks de lantaarns aan de orde. Dhr. Weijns Als het is zoo als dhr. de Feijter gezegd heeft, dan kan ik er mij mede vereenigen. Voorz.Als we besluiten, dat de lantaarns niet duurder mogen komen dan f 25 per jaar, dan is er niets tegen. Dhr. Dieleman zou willen dat er op Schapenbout een lantaarn meer kwam, b.v. bij Koster, on geveer aan den omdraai. Ook is hij het niet eens met dhr. Weijns, dat men kan volstaan met een zwakkere verlichting. De lan taarns worden geplaatst op de gevaarlijke punten, waar ze veel nut doen. Dat blijkt b.v. op de Sassing, waar een lantaarn staat van 300 kaarsen en daar uitste kend licht geeft. Laat ons er dus niet op zien, als het noodig is. Bovendien wordt buiten het licht van een lantaarn veel meer ver spreid, dan wanneer deze tegen een gevel staat. De Voorz.Het is ook de be doeling van B. en W. om de ge vaarlijkste punten te verlichten. Dhr. P. de Feijter is het vol komen eens met dhr. Dieleman, dat een verlichting afdoend moet zijn, want die petroleumlantaarns gelijken meer op dwaallichten dan op straatverlichting. Dhr. Koster is wel voor ver lichting van bevolkte buurten, maar gaat er niet mee accoord om op alle gevaarlijke punten lantaarns te plaatsen, want waar is dan de grens? Ook is dat niet noodig, want auto's, rijwie len en rijtuigen moeten volgens de wet zelf van licht voorzien zijn. Hij acht daarom bij Koster geen lantaarn noodig. Dhr. Kruysse gelooft ook, dat er moeilijk een eind aan te vin den zal zijn, als we moeten gaan praten waar een lantaarn noodig en niet noodig is. Hij zou eerst willen besluiten op welke wijze de buitenwijken verlicht zullen worden en dan van B. en W. voor een volgende vergadering een definitief plan afwachten, waar lantaarns zullen geplaatst worden. De Voorz. zegt, dat die plan nen hier zijn, maar wil men het voorstel splitsen, dan is het hem goed. Dhr. Weijns komt er tegen op, dat men zegt dat hij weinig licht zou wenschen, dat is niet waar, maar spr. is tegen duur licht en als hij de prijs ziet uit het rap port, dan kan hij moeilijk voor gas zijn. De Voorz Maar als een lan taarn niet meer kost dan f26, dan kan dat wel. Dhr. 't Gilde begrijpt dhr. Weijns niet. Deze zit al jaar en dag over de verlichting van de buitenwijken te praten en nu we zorgen, dat ze in een zee van licht baden, nu krabbelt hij weer terugals het over gas gaat is dhr. Weijns altijd tegen. Dhr. Weijns herhaalt, dat hij tegen dure verlichting is, na 10 uur acht hij geen verlichting van de buitenwijken meer noodig. Waarom moet dat zoo duur zijn. Als de lantaarns 500 uren bran den a 5 cent, d. i. f 25 per lan taarn, dan is hij er niet tegen. Dhr. P. de Feijter meent dat de berekening gesplitst zou moe ten worden, want in de kom kosten ze f46 met de nachtlan taarns door elkaar wordt het dan dus meer. De Voorz. gelooft niet dat de kosten hooger behoeven te wor den dan f 25, hij stelt daarom voor, dat aan de verlichting in de buitenwijken de voorwaarde wordt gesteld, dat die op f25 per lantaarn komt. Dhr. Koster: ls het niet be zwaarlijk ons aan die prijs te houden De Voorz.Neen, want de directeur berekent den kostprijs op f24. Dhr. Baert kan daar zijn stem nog niet aangevenhij zou daar liever eerst het advies van de gascommissie en den directeur over hooren. Het voorstel van den Voorz. wordt daarop met op één na algem. st. aangenomen. Wat nu het bepalen van de hoeveelheid en de plaatsen der lantaarns betreft acht de Voorz. het het best om dit aan te nemen, zooals het ontwerp hier aangeeft. Als er wijziging noodig mocht blijken, kan dat altijd nog ver anderen. Dhr. Weijns zou op Spui 2 gaslantaarns willen hebben. Dhr. Dieleman vindt 3 op Magrette goed, maar dan op de Sassing ook 3 en ook 1 bij Koster op Schapenbout. Er wordt daar gebouwd en dus wonen er ook menschen. De Voorz. wil dat alles gaarne in overweging nemen. Dhr. P. de Feijter is het niet eens met dhr. Dieleman. Hij vindt dat de lantaarns niet dienen voor de bewoners, maar voorde straat en voor het verkeer en op het punt door dhr. Dieleman be doeld is toch geen druk verkeer, i De Voorz beëindigt de dis cussie, die hierover ontstaat en brengt het voorstel van B. en W. in stemming, dat m. a. s. wordt j aangenomen. 14. Werkverruiming door vlasbewerking. De Voorz. zegt naar aanleiding van het adres van de commissie tot werkverruiming in Zeeuwsch- Vlaanderen om de werkloosheid te bestrijden door vlasbewerking, dat sedert de laatste raadszitting geen nadere gegevens door die commissie zijn verstrekt, welke aanleiding geven aan B. en W. om het geven van advies hierover langer uit te stellen. En dan zijn B. en W. van meening, dat zij geen vrijheid vinden om den Raad voor te stellen gunstig op dat adres te beschikken en wel op grond hiervan, dat le de vlasbewerking een te groot riskante tak van nijverheid is, en zeker als „gemeentelijke exploitatie" en 2e dat geen cijfers kunnen genoemd worden, wat deze ex ploitatie jaarlijks de gemeente zal kosten. Dhr. 't Gilde vraagt of het de bedoeling is, dat daarmede de zaak in de papiermand gaat? De Voorz. gelooft dat niet, want de commissie zal wel intact blijven, ofschoon meerdere ge meenten hun voorstel verworpen hebben, zelfs ook die gemeente, waar de voorzitter van de com missie zijn scepter zwaait. Dhr. Dieleman zou, al hoewel ook hij niet met het voorstel van de commissie mee kan gaan, toch in overweging willen geven, om voor Axel zelf en alleen die zaak aan te pakken. Spr. zou gaarne zien, dat B. en W. tegen het volgende najaar een voorstel in dien vorm hadden en dit in den aanst. zomer eens op hun gemak voorbereidden, want de vorm, waarin we thans steun verleenen, deugt niet, dè menschen werken liever, dan dat zij steun vragen. De Voorz. acht het gelukkig, dat de werkloosheid hier niet van zoo'n grooten omvang ge weest is dezen winter, zoodat ook het bedrag dat voor een ge meente als Axel voor werklo zensteun is uitgetrokken, niet zoo enorm kan genoemd worden. Z. h. s. wordt hierna besloten dat in den geest, als door B. en W. is voorgesteld, aan de com missie zal worden geantwoord. Dhr. 't Gilde zou aan het ant woord willen verbinden dat de Raad gaarne aan een ander plan wil meewerken, want van de werkloosheid zijn we nu wel bin nen een paar weken af, doch daarmee is niet het probleem opgelost. De Voorz. zou dat niet willen toezeggen, maar dan liever uit zoeken, zooals dhr. Dieleman zegt, wat we voor Axel kunnen doen. 15 Verbetering voetpaden Armendyk. De Voorz. zegt dat de slechte toestand van het rijwiel- en wandelpad en den rijweg op den Kinderdijk ter kennis zijn gebracht aan Ged. St, maar nu wordt ook de aandacht gevestigd op het voetpad van af het bebouwde gedeelte van den Armendijk tot aan de brug van de le verkorting, waarvan veel gebruik wordt ge maakt. De betrokken polderbe sturen zijn» desgevraagd, bereid om de verbeteringen aan te brengen, als de gemeente de materialen beschikbaar stelt. B en W. stellen voor om daarvoor f200 te voteeren, doch de Voorz. meent, dat dit wel f 300 mag zijn, want de verharding komt ook voor onze rekening. Dhr. Kruysse acht dit wel goed, maar vindt, dat de weg van de marechaussee'skazerne naar de Oude Wijk toch veel harder ver betering eischt. De Voorz.Daar is reeds over onderhandeld met de Waterstaat, en dat is nog niet geregeld. We moeten dus afwachten,' tot die zaak bij de wet geregeld is Dhr. Kruysse zou daarop niet wachten en die straat verbeteren voor dat de beslissing gevallen is. De Voorz.Dat zou gevraagd kunnen worden. Dhr. P. de Feijter gelooft, dat als het plan is om macadam te strooien op den Armendijk, het een kostelijk onderhoud zal worden, want die straat is maar smal en als er dan vooral in 't najaar veel vervoer op komt, zal dat pad gauw stuk gereden zijn. Dhr. J. de Feijter: Het is toch niet de bedoeling, dat de ge meente ten allen tijde het onder houd voor hare rekening neemt? De Voorz.Dat is niet de be doeling, maar we kunnen de polderbesturen ook niet verplich ten om wandelpaden te onder houden. Misschien is dat echter wel te regelen. Met alg. st. wordt besloten het geld beschikbaar te stellen. 16. Voorschot aan Emigran ten. Met alg. st. wordt besloten om gunstig te beschikken op het verzoek van de „Emigratie-Cen trale Holland" om voor personen uit deze gemeente, die in aan merking komen om als emigran ten naar Canada te vertrekken, een voorschot te verleenen. Er zijn drie personen genoemd. 17. Crediet voor vrerkloozen- stenn. Het voorstel van B en W. om het bedrag, dat voor steun ge raamd is op f1500, te verhoogen met f 1000, wordt met alg. st. aangenomen. Er is thans f1300 uitgekeerd. 18. Reclames belasting. Besloten wordt z.h.s. om in zake de reclames tegen den aan slag in de hondenbelasting en het schoolgeld te beslissen, zoo als door B. en W. is voorgesteld, nl. J. Wolfert te brengen naar de le klasse, A. J. Hamelink even eens, P. Dekker-Weijns naar de 12e, M. van Driel eveneens; R. Boeije en J. van Drongelen wor den afgevoerd van het kohier. 19. Wyz!ging begrootingen. B. en W. stellen voor om de begrooting van het Grondbedrijf over 1926 te wijzigen, zooals de bij de stukken gelegen staat aan geeft, waarin de baten van den gewonen dienst werden verlaagd met f5258, hoofdzakelijk wegens minder opbrengst van verkochten grond, dan geraamd wasen de iasten worden verminderd met een zelfde bedrag o.a. wegens minder werkloon (f 1000), minder kapitaalschuld (f325) en minder overbrenging van een post van f6500 naar den kapitaaldienst. De kapitaalinkomsten vermin deren met f 1000 en de uitgaven niet eenzelfde bedrag, AXELSCHEli COURANT De P. Z. E. M. doet in hierbij 'ge voegd schrijven een aanbod voor het verlichten van buitenwijken. De jaarlijksche kosten per lamp van 32 kaarsen bij een brandduur van 1500 uren en een K. W. U. prijs van f 0,45 zijn berekend op ongeveer f27. De straatverlichting met gas van de kom Axel met de onmiddellijk aan sluitende buitenwijken wordt berekend op plm. f3900, gerekend op 85 lan taarns is dit per lantaarn in een jaar f46. Voor deze f46 krijgt de gemeente gemiddeld een lichtsterkte van 200 kaarsen. 200 kosten dus bij gasver lichting f46. 200 kaarsen bij electrisch kosten f 168.75. Hierbij komt dan nog, dat bij gas verlichting de gemeente zelf producent is en de voordeelen zelf geniet, terwijl bij electrische verlichting de centen uit de gemeente gaan. Gerekend is in 1926 op een jaarver bruik van 30000 M8. gas met inbegrip van verlies. Deze kosten de gasfabriek zelf bij ruime rekening 30000 maal f0,03 is f900. Dat is per lantaarn 900 87 is f 11.5(1. Voor werkloon wordt betaald f 300, of per lantaarn f 3.33. Berekend men voor onderhoud van een lantaarn f 10 wat zeker aan den hoogen kant is, dan kost ons een gaslantaarn Aan gas f 11.50 werkloon 3 33 onderhoud 10. Totaal f24.83 Voor deze f 24.83 krijgt de gemeente gemiddeld een licht van 200 kaarsen. De electrische Mij. biedt aan voor f27 een licht van 32 kaarsen. Met een licht van 32 kaarsen een straat te verlichten, lijkt mij al te naït. Het is er toch om te doen de straat te verlichten en niet, dat men aan een paal iets ziet gloeien wat op een gloeiende spijker gelijkt. De Directeur, (w. g.) K. WIECHMANN.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1