Binnenland. Thans is er het verplichte 7e leerjaar, waar in tal van leerlin gen zitten, die maatschappelijk niet de geringste behoefte aan onderwijs in talen en wiskunde hebben, en dit voor't meerendeel ook niet op prijs stellen. De uren, aan die vakken be steed, gaan natuurlijk verloren voor ander onderwijs, dat van meer belang voor ben is. Zij, die wel voortgezet onder wijs in talen enz wenschen, gaan thans naar de Mulo-School te Ter Neuzen, ook degenen, die naar de H B S willen. Toch zou ik het onderwijs in de Fransche taal voor het 7e leerjaar wenschen te handhaven, omdat eenige kennis van die taal voor het verkeer met België van groote beteekenis is en klaarblij kelijk wel als een behoefte ge voeld wordt door een deel der leerlingen. De 8e klasse is al verscheidene jaren zoo slecht bezet, dat ze geen reden van bestaan meer heeft, gewoonlijk zitten er 2 of 3 leerlingen in. Het zijn ook gemeenlijk geen leerlingen, die uit behoefte aan les in talen enz. blijven schoolgaan, doch die nog niets onderhanden hebben, daar om nog wat blijven schoolgaan, vaak nog vrij onregelmatig ook, daar ze niet leerplichtig zijn. Indien deze klas afgeschaft wordt, kan tot een betere ver deeling der leerlingen overgegaan worden, daar ondergeteekende, met 2 klassen belast en daarin met het onderwijs in vreemde talen, aan een klein getal leer lingen toch een drukke klas heeft en moeilijk een deel eener andere klasse kan overnemen, aangezien 3 groepen leerlingen in een klas gebrekkig onderwijs en lastige toestanden geven. Afschaffing van de 8e klasse en vereenvoudiging van het onder wijs in de 7e klasse zal dus het geheele onderwijs aan mijne school ten goede komen, een ge makkelijker en betere verdeeling der leerlingen mogelijk maken en een waardeloos geworden lastig aanhangsel der school verwijderen Na eventueele goedkeuring de zer voorstellen door Uwen Raad en Gedeputeerde Staten zal onder geteekende aan Heeren Burge meester en Wethouders een ge wijzigd leerplan, overeenkomstig deze besluiten, ter goedkeuring aanbieden. Over deze beperking is het advies ingewonnen van de com missie van toezicht op het L. O. met welk advies B. en W. zich kunnen vereenigen. Dit advies luidt aldus Na bespreking van het voorstel van het Hoofd der o. 1. s. met toelichting is de commissie een stemmig van oordeel, dat ze kan adviseeren dit voorstel aan te nemen, om deze redenen le. uit het zeer geringe aantal leerlingen blijkt, dat dit onderwijs niet begeerd wordt. 2e. de muloscholen in Ter Neuzen kunnen gemakkelijker dit onderwijs verschaffen. 3e. voor hen, die verder wen schen te studeeren, is het niet noodig, dat ze op de lagere school onderwijs in talen en wis kunde ontvangen. 4e. de regeling van werkzaam heden en klasse-indeeling zullen, wanneer deze beperking wordt aangenomen, voor de openbare school gunstiger worden en het lager onderwijs aldaar ten goede komen. B. en W. stellen voor de wij ziging van het leerplan goed te keuren. Dhr. van Dixhoorn heeft in een der adviezen gelezen, dat er geen behoefte zou bestaan aan onderwijs in Engelsch en Duitsch. Hij komt daartegen op en meent dat er - juist veel behoefte aan bestaat en nog wel niet het minst onder den werkenden stand. We geven al reeds subsidie voor de genen, die elders in Oost en West werk zoeken, maar voor emigran ten is het niet voldoende, dat ze reisgeld op zak hebben, maar ze moeten ook taalkennis bezitten. Spr. betreurt het dat we hier een stap achteruitgaan en met het onderwijs toch vooruit moeten paan- De Voorz: De middelen zijn er, maar er wordt geen gebruik van gemaakt, maar hij vindt ook dat het eigenlijk achteruitgang is van het onderwijs. Dhr. van Dixhoorn wil niet persoonlijk zijn, maar vindt het jammer, dat de commissie zulks niet opgemerkt heeft. Spr. weet bij ondervinding wat het zeggen wil, als men in den vreemde verkeert en men moet de taal missen. Dhr. 't Gilde is het volkomen eens met dhr. van Dixhoorn, te meer waar menschen, die erni- greeren geen gelegenheid hebben gehad om middelbaar onderwijs te volgen. Dhr. Weijns: Zoo'n besluit kan toch later weer veranderen en als nu toch blijkt dat er geen behoefte aan bestaat of er geen gebruik van wordt gemaakt? Dhr. Van Dixhoorn Als de gelegenheid er is en het komt in 't leerplan voor, kan er toch ge bruik van gemaakt worden. Dhr. 't Gilde: Wordt in de bijzondere school ook les in talen gegeven De VoorzJa, Fransch en Engelsch. Dhr. 't Gilde: Dan begrijp ik niet het standpunt van het Hoofd der School. Dat is toch achter stelling van zijn eigen school bij andere. Het is toch bekend, dat hij zich voor privaatlessen laat betalen, dus is het toch noodig, dat in de kinderjaren de grond gelegd wordt Spr. ziet er niets in dan gemakzucht van het Hoofd. De Voorz. zegt dat het Hoofd die uren dienstbaar zou willen maken voor andere lessen, doch spr. wil wel zeggen, dat het voor stel is uitgegaan van het Hoofd zelve en niet van B. en W. Het wordt verworpen met 6 tegen 5 st. Voor de h.h. Koster, Weijns, Baert, Dieleman; P. de Feijter. Tegen de h.h. Kruijsse, Dixhoorn, Casteel,'t Gilde, Oggel en J. de Feijter. 10. Verzoek aankoop grond. Door dhr. A. van 'tHoff wordt gevraagd een strook grond van de gemeente te koopen, gelegen in de Kerkdreef. Adressant wil daar een woon- en winkeiiiuis bouwen, indien echter aan dat stukje grond hooge eischen gesteld worden, zal hij van zijn plan moeten afzien, daar hij niet beter wist of de bewuste grond behoorde bij het perceel. Hij meent dat met den bouw die plaats veel zal verfraaien en vraagt daarom medewerking van het gemeentebestuur. B. erj W. stellen voor de strook grond te verkoopen voor f 50.. Dhr. Kruysse komt er tegenop, dat dit gedeelte als gemeente grond beschouwd wordt, want bij het leggen van de trottoirs is er niet naar omgekeken en het stuk verwaarloosd. Ook hebben er vroeger boomen gestaan, die aan de Trammaatschappij zijn verkocht en gerooid, terwijl de tegenwoordige bewoner er ook nog een keldergat en steenen trappen heeft gesloopt. Uit dat alles blijkt wel, dat het particulier terrein is. Het is daarom maar beter om de zaak te laten zooals het is. Bovendien is een prijs van f 50 veel te hoog voor dat lapje grond, f 10 was genoeg, want de toestand verbetert er toch door den bouw. De Voorz. zegt, dat dhr. Van 't Hoff toch erkent, dat het eigen dom der gemeente is, doordat hij vraagt om den grond te Jcoopen. Bovendien hebben we het volle bedrag niet genoemd, want naar den bouwprijs ge rekend, zou het f70 moeten zijn. Dhr. Kruysse Ja, maar als het niet goedkooper is, wordt er anders gebouwd en laten ze 't liggen. Dat is toch geen prijs vragen voor een stukje grond, waarvan het eigendom nog zeer betwistbaar is. Als men ziet naar Ter Neuzen, daar zijn de men schen bij procedure gedwongen hun grond af te staan voor f3. De Voorz. zegt, dat het maar een taxatie is, men moet toch een bedrag noemen, maar daarom is er voor hem (spr.) geen bezwaar om het goedkooper te geven, Dhr. P. de Feijter is het met dhr. Kruysse eens. Hij zou het evenwel niet gratis geven, maar toch voordeelig willen afstaan, want die plaats zal er veel ver fraaien. Dhr. Dieleman vindt dat ook. Er is door de gemeente al zoo veel gedaan om de straten te verbeteren en Deij heeft zelfs wel f 1000 gekregen voor een reepje grond voor dat doel en nu een particulier de zaak wil opknappen, wordt er veel geld voor gevraagd, dat vindt hij onbillijk. De Voorz.: Als we zelf f 1000 hebben moeten geven voor een reepje grond, blijkt het juist, dat B. en W. niet duur zijn, als ze voor een groo-ter stuk maar f 50 vragen. Maar spr. heeft niets tegen een voordeeligen prijs en stelt voor den prijs te bepalen op f 25. Dhr. Kruysse zou het maar gratis geven en in geen geval meer dan f 10 willen vragen. Dhr. Van Dixhoorn sluit zich daarbij aan, waarop de beide wethouders hun voorstel in dien zin wijzigen, dat z.h.s. wordt aangenomen. 11. Verkoop grond Juliana- straat Door J. A. Platteeuw is ver zocht om een perceel grond te koopen van het bouwterrein, ge legen tusschen de perceelen van Orlebeke en M. Schieman, groot 120 M2., voor den prijs van f3 per M. Daar echter de prijs van den grond in dat gedeelte is vastge steld op f4 per M., stellen B en W. ook voor om daar niet af te wijken en het perceel voor dien prijs aan Platteeuw te koop te stellen. Dhr. 't Gilde zegt, dat de ge meente-opzichter toch geadvi seerd heeft om het op 3.50 te stellen, daar het perceel toch minder gunstig is gelegen, en voor de aangrenzende perceelen maar f 3 is betaald. Er zijn er zelfs, die maar f2 hebben gegeven. De Voorz.Dat is zoo. De Raad heeft destijds den prijs vastgesteld en rekening gehouden met verschillende omstandighe den, omdat het eene perceel meer waard is dan het andere. Dhr. 't Gilde zou het betreuren, als dit perceel niet verkocht werd, want spr. heeft gehoord dat Plat teeuw van den koop afziet, als het meer moet kosten. Dhr. Kruysse meent ook, dat dit perceel goedkooper moest zijn, want op deze plaats stond vroe ger water en is die grond dus minder geschikt dan de andere. De Voorz. ontkent dat. Dat geldt wel voor de andere per ceelen, die veel dieper lagen en opgehoogd zijn, maar dit perceel ligt naast Orlebeke en is goed van hoogte. Dhr. Kruysse acht het dan ge vaarlijk om van den prijs af te wijken, maar hij had het beter gevonden, dat bij het advies een kaartje geweest was, dan kon men zien, waar het perceel ligt. Ook was misschien een algeheele herziening van die grondprijzen wel wenschelijk, want het is toch nog ai duur. De Voorz. vindt f500 voor dat perceel niet te duur en als we van den prijs afwijken, zullen ze allemaal afdingen. Dhr. Dieleman moet 2 vragen stellen Waarom wijken B. en W. af van het advies van den op zichter en waarom wijkt de op zichter af van het tarief? Daar voor moeten toch reden zijn. De Voorz.Het advies van den opzichter is zeer vaag en niet toegelicht. In besloten vergade ring is spr. bereid daar meer van te zeggen. Alzoo wordt besloten. Nadat de vergadering weer openbaar wordt, deelt de Voorz. mede, dat B. en W. hun voorstel handhaven. Dhr. 't Gilde stelt voor om den prijs op f3.50 te brengen, doch dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór stemmen de h.h. Dixhoorn, 't Gilde, Casteel en Dieleman. Daarop wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. 13. Aankoop grond Buiten weg. De Voorz. zegt dat in de vo rige zitting besloten is om 600 M2. grond te koopen van E. L. M. de Moor te Sas van Gent, ter uitbreiding van het terrein der gasfabriek in den Buitenweg. Thans is echter gebleken, dat men nog geen voldoende terrein heeft en moeten B. en W. voor stellen om tegen dienzelfden prijs van f 1 10 per M2. nog 400 M2. te koopen van genoemden eige naar, welke üaartoe bereid is ge bleken. Z.h.s. wordt alzoo besloten. (Wordt vervolgd Kameroverzicht. Terwijl de eerste Kamer bezig was een vraag van allergrootst belang te behandelen, reeds in overzichten uitvoerig behandeld, en hiervoor de algemeene publie ke belangstelling tot zich trok, besprak de Tweede Kamer eene zaak van wellicht niet minder beteekenis, maar die de groote menigte koud liet. liet wetsont werp tot herziening der bepa lingen in het Wetboek van Koop handel op de Naamlooze Ven nootschappen heeft er lang ge noeg over gedaan voordat het in openbare behandeling kon komen. Omstreeks 17 jaar geleden werd het door Minister Nelissen inge diend, sinds dien is het door verschillende AAinisters met een commissie uit de Kamer behan deld en nu het eindelijk in open bare bespreking kwam, vond nie mand het geheel naar zijn zin. In 1910 was het de bedoeling zeer krasse maatregelen te nemen tot bescherming van de aandeel houders tegen de bestuurders, doch de verschillende besprekin gen hadden de scherpe puntjes weggenomen met het gevolg, dat het de eene helft te ver ging, de andere niet te ver genoeg. Een gevolg hiervan was weder een stroom van amendementen, die de Kamer eenige dagen bezig hield. Aangezien verschillende daarvan werden aangenomen of door de Regeering werden over genomen, zal het wetsontwerp straks belangrijk gewijzigd naar de overzijde van het Binnenhof gaan. De eerste wijziging in het wets ontwerp werd aangebracht door een amendement van Mr. Van Aalten bepalende, dat bij weige ring van goedkeuring der statu ten de reden hiervan aan den aanvrager moet worden medege deeld Een voorstel van denzelfde tot toelating van beroep op de beslissing der Regeering op het Gerechtshof te 'sGravenhage werd echter mei groote meer derheid verworpen. Voorstellen van den heer Kor- tenhorst om te bepalen, dat eene N.V indien de plaats van vesti ging volgens de akte van op richting een andere is dan die waar de handelszaak zelve ge vestigd is, moet worden geacht in beide plaatsen te zijn geves tigd, en van dr. Beumer om bij emissier storting beneden de 94 pet. uit te sluiten werden over genomen. Ook werd ondanks bestrijding door den Minister op voorstel van Mr. Knottenbelt bepaald, dat rechtsvorderingen betreffende over eenkomsten tusschen een N. V. en een bestuurder tot bedragen van f200,— of hooger niet zul len worden behandeld door den kantonrechter maar door de ar- rondissements rechtbank Ziedaar eenige van de belang rijkste wijzjgingen, die werden aangebracht. AXEL, 29 Maart 1927. Door de afdeeling Axel van den „Vrijheidsbond" zijn in een Zaterdagavond gehouden alge meene vergadering de volgende candidaten gekozen voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing 1 A. E. C. Kruysse, aftr., 2 Ph. J. van Dixhoorn, aftr., 3 H. Wol- fert-Koster, 4 Abr. Esselbrugge, 5 Andr. IJzebaart Jr., 6 D. C. van Cadsand. Pogingen om ook een dame in de candidatenlijst op te nemen, konden nog niet slagen. Neutraliteit of wet geschorden? Van zekere zijde heeft men zich geërgerd, dat we in ons vorig nummer een bericht opnamen, waarin werd medegedeeld, dat dhr. Van Maale ontslag nam als lid der U K. Kiesvereeniging en daarin de motieven waarom wer den vermeld. Geërgerd niet alleen, omdat we dit plaatsten, maar ook omdat we er geen ontkenning uf com mentaar op lieten volgen, nota beneMen vond dat daardoor de neutraliteit van ons blad ge schonden was. Men keert dus de zaak omAls men iets een voudig opneemt zonder beoor deeling, is het partijdig en als men het beoordeelt, is het neu traal Welnu, we zullen dan com mentaar geven en de reden ont vouwen, waarom we dit bericht opnamen. Deze was niet om partijdig te zijn, maar omdat in het bedoelde bericht uitkomt, dat door het teekenen van een verklaring, volgens welke de ge kozen candidaat wie het ook zijn mag zijn zetel niet zal innemen, als hij door voorkeur stemmen gekozen is, dus omdat de kiezers speciaal hem wensch- ten af te vaardigen, dat door deze verklaring eigenlijk het eenige sprankje vrijheid, dat in de o.i. ongelukkige Kieswet nog overblijft, den kiezers wordt ontnomen. Het is misschien wat sterk uitgedrukt, maar het komt neer op een rechtsverkrachting van de wet en een bij voorkeur gekozen candidaat zal in bepaalde ge vallen sterke beenen moeten hebben om over die verklaring niet te struikelen, als hij ten minste prijs stelt op zijn zetel. Infrenilige Zending. Met verwijzing naar de desbetreffende advertentie, voor komende in dit blad, verzocht men ons de aandacht te vestigen op de zeer belangrijke samenkomst die Donderdag a.s. des avonds om 7 uur in de Hervormde Kerk belegd zal worden, namens de Afd. der Inw. Zending hier ter plaatse. Alsdan hoopt Prof. Dr. A. H. de Hartog, de vermaarde en diep zinnige denker, die op zoo geheel bizondere en bevattelijke wijze den rijkdom van het Christelijk geloof weet te ontvouwen, tot ons te spreken over de vraag „Zijt Gij degene die komen zou, of verwachten wij een ander (Matth. 11 3.) Het is wellicht de eerste en de laatste maal dat ons gelegenheid geboden wordt, dezen wetspreken- den getuige en verdediger van den Christelijken godsdienst te beluisteren en daarom, wie slechts eenigszins kan, make-dien avond vrij en zorge dan aanwezig te zijn. Toegang voor allen vrij. Wandelen. De vorige week meldde zich aan ons bureau een 25-jarig jon geling, die zich voorstelde als Matth. Jos. Nievelstein, afkomstig van Waubach in Limburg nabij de Duitsche grens. Hij zeide een 4-jarige voetreis te ondernemen door Europa en alle Staten te bezoeken. Hij was in Sept. 1925 op marsch gegaan en had reeds Duitschland, Tsjecho - Slowa kije, Oostenrijk, Zwitserland, Ita lië, Spanje, Portugal, Frankrijk, Luxemburg en België doorgereisd, alles te voet en met geen andere middelen, dan die hij uit liefda digheid voor zijn foto-kaarten kreeg. Thans was het doel door Duitschland naar Rusland en Scandinavië te gaan, over Dene marken terug te keeren en dan de Noordzee over te steken (dit niet te voet!) om Groot Britan- nië door te trekken. De jonge man zag er niet erg verreisd uit en was, ofschoon eerst op de helft nog vol moed voor de tweede helft. Het doel is om na de reis een beschrijving uit te geven van dezen tocht, waarvoor de wereld' reiziger in verbinding stond met „Dalmeijer's Instituut," te Amster dam. eWMttS

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2