Bewogen Huwelijksleven. Ni euws- en A dvertentieb 1 ad voor Zee u wsc h - V1 a An d ere a. No. 102 DINSDAG 29 MAART 1927. 42e Jiiarg. Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 22 Maart 1927. Aanwezig alle leden. Voorzit ter de heer J. M. Oggel, secre taris de heer J. L. J. Maris. II. 4. B<nocni'ng schattingscom missie. Met 1 Mei a.s. moeten de leden van de schattingscommissis voor de Rijksinkomstenbelasting welke telkens voor vier jaren benoemd worden, aftreden. Zij zijn echter herkiesbaar en daarom dragen B. en B. de volgende dubbeltallen voor, ter benoeming. j. M. Oggel en F. Dieleman, J. de Feijter Lz. en J. de Kraker Rz., J. Scheeie Wz. en J. K. de Putter, C. F. van de Bilt en Ch. Claes- sens. Dhr. 't Gilde maakt de opmer king, dat uit die voordracht weer een buitengewone eenzijdigheid blijkt van B. en W. Hij vond het beter daarin meer evenredig heid te volgen. Zoo behooren 3 van de 4 leden tot de anti-revol. richting. Zit nu al het verstand van belastingzaken in de kersen pit van heeren van die richting, zoo vraagt spr., of moetjan Boe zeroen er buiten blijven, omdat hij niet alles zou te weten komen, hoe er bij de bezittende klasse met die belasting gescharreld wordt. Spr. is nl. zeker te weten, dat sommige boeren een schijntje beThsting betalen, doordat ze al lerlei truken gebruiken bij hunne boekhouding. De Voorz. zegt, dat dhr. 't Gilde zich hier deerlijk vergist, want als deze met Jan Boezeroen de arbeiders bedoelt, dan worden deze zoo gracelijk mogelijk be handeld en ook worden de zit tingen, waarbij die aanslage worden behandel^, gehouden onder voorzitterschap van den Rijks-ontvanger. En wat de aanslagen der boe ren betreft, waarop dhr. 't Gilde wijst, deze worden behandeld door den Inspecteur der belasting te Hulst. De te benoemen com- (64 »Ik dank u zeer,grootmoedertje, maar ik vrees, dat gij u te zeer vermoeit met dat af en aan loopen eu daarona dacht ik, dat ge wei wat na kondi zenden. Omdat ik zoo snel besloteu ben om te ver trekken, moeten de toebereidselen ook sneller gemaakt worden en hausi is nu niet goed voor u.« »Wees onbezorgd kiod, want dat zyn de aangenaamste bezig heden voor me eu laat ook die andere zorg varen, dat ik u zou kunnen ophouden eu uw vertrek daardoor tot morgen zou kunnen woiden uitgesteld, want dat is het toch wat u kwelt,* voegde zy er plagend by. Het jonge meisje knikte toe stemmend. »Ge kent mijn onrust en myn verlangen en omdat ge my myn zin geelt en heen laat gaaD, zie ik hoezeer ge my lief hebt. Ik ben juist niet angstig over het stil zwijgen, zoeals gy denkt, maar het maakt mij droevig, ik waste geer verwend ie den laatiten missie behandelt alleen inkomens beneden f 2000. Dhr. 't Gilde: Dan is er des te meer aanleiding voor, dat er een arbeider in zit. De Voorz.Dat zou toch zijn bezwaren hebben, want die zit tingen duren soms wel van's mid dags 2 tot 6 uur, terwijl er maar een gulden voor vergoed wordt. Dhr. Weijns gelooft niet, dat de arbeiders, vergeleken met an dere gemeenten, hier reden tot klagen hebben. Hierna heeft stemming piaats en worden herbenoemd de h.h. Oggel, de Feijter, Scheeie en van de Bilt voornoemd, ieder met 7 stemmen. Voorts bekwamen de h.h. Dieleman 2, C. Hamelink 1, de Kraker 1, de Putter 1 en 't Gilde 4 stemmen. 5. Benoeming Hoofdstembn- reau. Voor leden en plaatsvervan gende leden van het hoofdstem bureau voor de aanst. Raadsver kiezing voor het volgend 4-jarig tijdperk worden door B. en W. aanbevolen onderstaande heeren, die het daarachter staand aantal stemmen bekomen Leden Og gel 9, Koster 8, Kruysse 9. Plaats vervangers: Weijns 7, J.de Feijter 7 en P. de Feijter 7. 6 Ontslag en benoeming Keuringsveearts. Door den heer L. Boogaert wordt met ingang van 1 April aanst. eervol ontslag gevraagd als Keuringsveearts, Hoofd van den Vieeschkeuringsdienst cen trum Axel, in verband met de uitspraak van den Pensioenraad omtrent de ongeschiktverklaring voor de waarneming van zijn te genwoordige betrekking. B. en W. stellen voor dit ont slag eervol te .verleenen. Dhr. Kruysse merkt op, dat op het praeadvies nog staan de woorden, „onder dankbetuiging voor de bewezen diensten", wel ke woorden later geschrapt zijn. Hij zou er niet over gesproken hebben om dit aan het ontslag toe te voegen, als het er niet b j gestaan had, of slechts op één tijd. Ik zal niemand een verwijt doer, mijns verschijning daar zal straf en vergeving tegelijk zya en vergeving, grootmoedertje, dat is zoo zoet in de liefde. Zoodra ik hem in de lieve oogeu heb ge keken, zal ik rust vinden, want voor u ben ik Diet meer bevreesd Ge zijt thans weder geheel ge zond, ge zijt tevreden dat ik zoo gelukkig ben en ook ge zult niet alleen blijven. Mijn eerste bede aao mija schoonmoeder ds mijn bruiloft zal zijD, dat zij u Augusta Schuster overlaat, die naar Alex anders- verlangen een zoo vrien delijke opname in het huis zijaer ouders gevonden heeft. Die goede, goede Alex, hij geelt verzachting voor ieder leed en is steeds bereid te helpen.* »In dit goede streven hebben uwe harten elkander gevonden,* zei mevrouw Hersking, »ik geloof, uwe beschermelingen zijn u dub bel waard omdat het ook de zijnen zijn.* «Zeker,* hernam zy, daaraan kneopen zich voor my vele ge lukkige berinneringen vasthet was byna een gevoel van dank baarheid dat my aanspoorde om vrouw Nörtel en hare kinderen nog altyd in de stad achter te laten onder bescherming van mijn DRUKKER-UiTGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverfentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. brief, maar nu het op allemaal geschrapt is, vraagt hij, welke bijzondere reden voor dat schrap pen bestond Dhr. Oggel gelooft niet, dat daar bijzondere reden voor waren. Dhr. j. de Feijter meent, dat er toch staat „eervol" en be schouwt die toevoeging maar als een formaliteit, liet kan er bij en het kan er ook af, hem is dat hetzelfde. De VoorzNiemand zou er ooit iets van geweten of over gesproken hebben, als dhr. Kruys se niet wereldkundig gemaakt had, dat het erbij stond. Het is gebeurd* mogelijk bij vergissing, op de secretarie en misschien kan de secretaris daarover in lichting geven. Dhr. Maris (secretaris) zegt, dat hij het er volgens gebruik bij gezet had, maar de Burgemeester zeide, dat het besluit van B. en W. zoo niet luidde, en had daar om gelast het te laten schrappen. De Voorz. heeft geen bezwaar om het te laten staan, ofschoon de betrekking slechts kort is vervuld. Zonder hoofd, stemming wordt hierna het voorstel aangenomen. Wegens het vacant komen dezer betrekking stellen B en W ge hoord de vertegenwoordigers uit het Centrum, voor als Keurings veearts, Hoofd van Dienst te be noemen den heer D. de Putter, thans 2en keuringsveearts, met ingang van 1 April a.s. De Voorz. zegt, dat omtrent de vervulling der 2e plaats nog een afwachtende houding wordt aan genomen. Dhr. van Dixhoorn vraagt of de heer de Putter die keuring niet alleen af zou kunnen, doch de Voorz. antwoordt, dat daarvoor de kring te groot is en er zeker twee personen noodig zijn, te meer nog als ze veearts zijn, want dan zou öf de veeartsprak tijk, öf de keuring er onder lijden. Maar spr. denkt, dat die zaak binnen kort wel geregeld zal zijn en geeft daarom in overweging nog wat geduid te beoefenen Het is ook niet onmogelijk, dat vader eu wat mijo weuscti betreft, om mijne andere beschermelinge Augusta tot u te doeD komen, hiermede denk ik voor u beiden te zorgen, want zy is een goed schepsel Intusscheu had de huishoudster bedaard verder gewerkt en na verloop van een uur stond wer kelijk bet rijtuig gereed eu met koffers en pakken beladen voor de deur, 't Was by halt elt en mevrouw Hersking drong nu zelf tot spoed, opdat Febctta voor den donker zou aankomen. Vaarwel, grootmoeder,* riep zij uit den wagen de oude vrouw toe, die op cieD schoooen morgen mede naar buiten was gekomen en dicht aan het portier genaderd was, binnen zes wsken volgt ge my dan ziet ge mij dea top vao myn geluk bestygen, zoo hoog, zoo duizelingwekkend, maar ik houd my vast aan hem,* voeg- zij er geruststellend by, toen mevrouw Hersking zacht het hoofd schudde, »en dau hoe hooger de top, hoe nader de hemelik word niet zelfzuchtig, niet over moedig, grootmoeder, waarlik niet Het rijtuig reed heen, de oude vrouw keek het na met door trsnen verduisterde oogen, toer de keuringskring kleiner wordt, doch spr. kan er in openbare zitting niet meer van zeggen. Met 10 en 1 blanco stem wordt hierna de heer De Putter gekozen. 7. Ontruiming onbewoonbare woning. Van Ged. St. is een schrijven ingekomen, volgens hetwelk de inspecteur van de Volksgezond heid Jhr. de Graeff, de volgende opmerking maakt „In de considerans van het raadsbesluit van Axel van 25 Januari jl. wegens de verlenging van. den ontruimingstermijn voor de onbewoonbaar verklaarde wo ning Kanaalkade A no 105, trekt de mededeeling de aandacht, dat „na verloop van tijd deze woning zonder verzoek of kennisgeving weder is betrokken, wegens ge brek aan een geschikte woning" en onder „deze woning" is te verstaan de op 16 Mei 1922 on bewoonbaar verklaarde en binnen den gestelden termijn ontruimde woning als bovengenoemd. „De gemeenteraad schijnt zich niet daarvan bewust te zijn, dat deze nieuwe woning ten eenen- male in strijd is met de woning wet (art 21 lid 8) en dat B. en W deze hadden moeten beletten (art. 52), terwijl zoowel de be woners als de eigenaresse der woning een strafbaar feit hebben gepleegd (art. 47 lid 2 en 3). „Toepassing van art. 23 Wo ningwet ware hier aangewezen en in geen geval is er aanleiding tot een besluit wegens verlenging van den ontruimingstermijn welke termijn immers niet be staat". Voor goedkeuring van boven genoemd onwettig besluit achten G. S- derhalve geen termen aanwezig, waarom zij B. en W. uit- noodigen te bevorderen, dat het raadsbesluit wordt ingetrokken en de woning zoo spoedig mogelijk wordt ontruimd. B. en W. deelen mede, dat dhr. Kruysse als voorzitter van de Gezondheidscommissie den toestand dienaangaande reeds had uiteengezet en stellen daarom keerde zij langzaam in huis terug. De hartstochtelijkheid, waarmede Feltcita haar geluk genoot, deed haar steeds schrikken, als zij daar aan dacht, dat ook donkere moei lijke dagen kouden komen en zij zichzelf afvroeg, hoe het jonge meisje het ongeluk zou opnemen. De dag was drukkend, de oude vrouw voelde zich angstig en beklemd, Feltcita had 'och wel gelyk, zij had zich overspannen met het loopen en het menigvul dige bukken had haar geen goed gedaan, want het bloed steeg haar naar het hoofd en dat deed de voorwerpen in de kamer vaak in een kring ronddraaien voors haar oogeo. Da zorgvolle huis houdster was dadelijk overal op bedachthet middageten stond minstens een haif uur vroeger in de kleine koele eetkamer, opdat het namiddagslaapje der oude dame eenigszins langer zou kan nen duren. Om vier uur werd zy steeds geroepen voor de koffie, de huishoueter bad met ware vreugde op dat oogenblik gewacht, want intusscheu was met de cou ranten ook eaD brief gekomen en zij wist, dat deze sinds vele dagen werd gewacht. Mevrouw Hersking beschouwde, toen z(j ontwaakte en de brief voor om het besluit in te trekken, waarbij uitstel werd verleend. Z.h.s. wordt alzoo besloten. Intusschen is aan de eigenares en bewoonster bericht dat het perceei op 1 Juli a.s ontruimd moet zijn en niet meer bewoond mag worden. 8. Verzoek van de V. V. V. Van de Vereeniging tot bevor dering van het vreemdelingen verkeer is een verzoek ingekomen om gebruik te mogen maken van eenige lokalen der openbare school in de maand Augustus a. stot het houden van een industrie- en huisviijttentoon- stelling. Aangezien de vacantie op 22 Aug. eindigt en bij het Hoofd geen overwegende bezwaren be staan, stellen B en W. voor op dit verzoek gunstig te beschikken, onder voorwaarde dat le de muren en schoolmeubelen niet beschadigd worden, 2e dat de lokalen na afloop weder schoon gemaakt worden opgeleverd. Z. h. s. wordt aldus besloten. 9. Afschaffing 8e klasse, enz. op de openbare school. Van het hoofd der openbare school, den heer D. A. van Houte, is een schrijven ingekomen, waar in hij voorstelt over te gaan tot eene belangrijke beperking van den omvang van het onderwijs aan de Openbare School alhier, omvattende le. afschaffing van de 8e klasse. 2e. afschaffing van hel onder wijs in Engelsch, Duitsch en Wiskunde aan de 7e en 8e klasse der genoemde school. Ter toelichting dezer voorstel len moge het volgende dienen in 1910 werd de zoogenaamde vervolgklasse aan de school toe gevoegd, bestaande uit het 7e en 8e leerjaar, waarin onderwijs in 3 talen en wiskunde zou gege ven worden. De leerlingen dier klassen vie len niet onder de leerplichtwet en bleven schoolgaan, omdat zij dit voortgezet onderwijs verlang den. haar werd overhandigd, eeu oogen blik met verschrikt gelaat het opschrift, dat van de hand haars schoonzoons en aan baar zelf ge richt was. Zij gaf zich evenwel niet lar.g over aan gissingen, nam haar bril en verbrak snel het zegel. Nog slecht weinige, regelen had zy gelezen, of hare trekken nameu een geheel andere uitdrukking aan, ontzetting,, ver legenheid bijua sprak oaaiuit, toen zij verder en verder las. Haar gelaat werd als krijt eu als hal zij het niet begrepen, begou ze opnieuw te lezeu. Opeens zakte zij in elkander, de band, die den brief vasthield, viel slap neder, haar hoofd viel op de borst en uit de haltgesloten oogleden kwamen de oogen gebroken te voorschijn. «Help, help! mevrouw Hers king sterft!* riep buiten 'ziciizeif de toesnellende huishoudster eu hief do oude vrouw als een kind n de hoogte, om haar languit op de sofa te leggen in wier hoek zij gezeten had. «Christiaan, HanDa riep zij, terwijl zij de deor opende sloop gauw naar den dokter, loop, loop, breng water en azyD, loop wat ge kunt IF,yrdt vervel d,)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1