MIJNH door toch gebonden om goed werk te leveren. Dhr. van Dixhoorn voelt veel voor hetgeen dhr. Kruysse gezegd heeft, ook valt hem de prijs te gen hij had gedacht, dat voor f6000 wel volledig een spuit met slangen aangeschaft kon worden. De begrooting is in dat opzicht eenigszins misleidend geweest. De Voorz Er zijn wel goed- kooper machines gepresenteerd, maar de Minerva geeft meer waarborg en ook zit het hem in het aantal plaatsen voor het per soneel. Dhr. 't Gilde vroeg in verband met de gunning der gasbuizen- leiding naar Neuzen, of er ook rekening mee was gehouden, dat nu beter dan voorheen, zooals reeds vroeger door hem en dhr. Dieleman is opgemerkt, de werk loozen beurtelings en geregeld aan het werk gezet zullen worden. De Voorz. antwoordt, dat de voorwaarde gesteld is, dat ge werkt moet worden met de krach ten, die door het gemeentebe stuur in overleg met de arbeids beurs aangewezen worden. Op een vraag van dhr. Diele man hooveel de aannemingssom men bedragen antwoordt de Voorz. dat de gashouder f 18 830, de buizen f 55628,70 en het leg gen der buizen f 19000 kost. Dhr. Weijns vindt het jammer, dat niet vroeger met dit werk begonnen kon worden als dat tijdens de werkloosheid was ge beurd, had de gemeente er veel voordeel van gehad, want dan was steun overbodig geweest. Het zou in 't algemeen belang zijn, als er nog dadelijk mee begonnen werd. De Voorz. zegt, dat er reeds een schip met buizen onderweg is zoodat er al gauw werk zal zijn te krijgen."* 1. Verzoeken om concessie voor het maken van draadgelei dingen voor het distribueeren van radio-uitzendingen. Hiervoor zijn verzoeken inge komen van W.J. Cornelius Cohen te Utrecht, A. M. van Beers te Vlissingen en G. A. J. de Jonge te Axel. Allen vragen het uit sluitend recht tot het spannen dier draden en ieder voor zich heeft bij zijn verzoek een uit voerige toelichting gevoegd, welke hierop neerkomt, dat van uit een centraal punt in de kom der ge meente draden worden gespannen naar de bewoners, die dat ver langen en tegen vergoeding dan in de gelegenheid gesteld worden om radio-muziek, lezingen, enz. te hooren, terwijl ze alsdan ver plicht zijn om een luidspreker aan te schaffen. De aansluiting zou ongeveer f 10 per perceel kosten, en de huur f 2 per maand bedragen, indien een voldoend aantal aansluitingen verkregen wordt. Ook wordt verzekerd, dat geen schade komt aan de gebouwen of telefonische aan sluitingen, enz. Daar echter behalve de toe stemming van den Raad ook die van den Minister noodig is, achten B. en W. het gewenscht de be handeling dezer verzoeken op te schorten, ook in verband met de circulaire die is ingekomen van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, dat den Minister van Waterstaat in overweging gaf te onderzoeken in hoeverre onbeperkt vergunning kan worden gegeven tot den aanleg en het gebruik van geleidingen ten be hoeve van de distributie van radio-uitzendingen. Dhr. 't Gilde hoopt dat door het opschorten die zaak niet op de lange baan zal worden ge schoven, want het nut eener ra dio-centrale is algemeen erkend. Daardoor toch komt de radio voor geringe vergoeding ook on der het bereik der arbeiders en waar de uitzendingen veel kunst en wetenschap bieden is het een speciaal culture,ele opvoeding. En dat ook de arbeider zoowat aan van alles behoefte begint te gevoelen, is voldoende gebleken bij ons huisbezoek, zegt spr., waar ieder zijn dagblad wenscht. Zoo komt het ook met de radio en als de programma'3 tegen voordeeligen prijs worden gele verd, wil spr. gaarne steun ver- leenen aan dat werk. De Voorz, zegt, dat het niet de bedoeling is om het uitte stellen, want reeds is met een paar per sonen over die zaak gesproken en zijn nadere inlichtingen inge wonnen om van gemeentewege concessie te kunnen verleenen, maar juist tijdens deze onder handelingen is een Ministerieel schrijven gekomen, om het uit te stellen. Misschien wil de re geering een meer algemeene re geling treffen voor het geheele Rijk, er zijn reeds 400 aanslui tingen in ons land. Maar tegen uitstel van eenige weken zal wel geen bezwaar zijn in Verzoek van mej. A. J. Koole te Terneuzen, om een schoollokaal voor het geven van lessen in het modevak. Dit verzoek was de vorige zitting aangehouden en is intus- schen ingetrokken, daar adres santé reeds -een lokaliteit gehuurd heeft van de Herv. Zondagschool- vereeniging. n. Schrijven van W. Riemens te Spui, waarbij deze mededeelt zijn schuur, welke ter plaatse gevaar oplevert voor het verkeer, te willen afbreken tegen ver goeding van f1000. B en W. stellen voor om hier voor eerst advies in te winnen en te vragen aan het Bestuur van den Coegorspolder of dit ook be reid is om met het oog op de veiligheid van het verkeer, iets bij te dragen. Dhr. WeijnsIs men reeds met den polder Coegors in cor respondentie getreden De Voorz.: Ja, maar er is nog geen antwoord, zoodat we nog in afwachting leven. o. Een verzoek van J. A Schrier te Terneuzen om met Pinksteren een zweefmolen te mogen plaatsen op de Markt. Adressant geeft te kennen, dat hij in deze buurt de kermissen bezoekt met een zweefmolen en daar, alhoewel de officiëele ker mis in deze gemeente is afge schaft, niet Pinksteren toch een zijdelingsche kermis wordt ge houden, neemt hij de vrijheid den Raad te verzoeken ook hem met Pinksteren voor één of meer dagen een staanplaats op de Markt af te staan dat hij gaarne bereid is staan geld te betalen en dat het een onschuldig kermisvermaak is, waar jong en oud zich mee kan amuseeren. Daar dit stuk te laat is inge komen, wordt voorgesteld het te verwijzen naar B. en W. Dhr. 't Gilde vraagt of dit de gewone gang van zaken is of wijst dit uitstel op een veranderde verhouding van B. en W. Hij meent, dat als het standpunt van B. en W. in dezen niet veranderd is, behoeft dit punt ook geen uitstel. De Voorz. zegt, dat het de ge woonte is, dat als B. en W. geen advies hebben kunnen geven, doordat een verzoek te laat in kwam, dan de behandeling uit te stellen wijziging van stand punt is hier dus niet de reden. Spr. heeft er evenmin als de raadsleden nader kennis van kun nen nemen en daarom is er geen preadvies over, maar daarom heeft hij geen bezwaar tegen be handeling en wil hij als raadslid wel voorstellen om afwijzend te beschikken op het adres. Dhr. Dieleman is het met dhr. 't Gilde eens. We kennen het standpunt van B. en W. en daar om is uitstel niet noodig, Dhr. J. de Feijter is er niet voor om dat nu te behandelen, 't Is nu eenmaal gewoonte, dat B. en W. over een verzoek eerst advies uitbrengen en daar het hier geen dringende zaak betreft, is het ook niet noodig om het nu te behandelen. Dhr. 't Gilde stelt voor om het wel te behandelen, welk voorstel wordt verworpen met 6 stemmen. Vóór de h.h. Dieleman, Van Dixhoorn, Baert, Van de Casteel en 't Gilde, tegen de h.h. Koster, Kruysse, Weijns, P. en J. de Feijter en de Voorzitter. p. Verzoek van C. van de Casteel om afwijking van Art. 12 der Bouwverordening voor het bouwen van een schuurtje op zijn terrein. Z. h. s. wordt besloten hier omtrent advies af te wachten van de Gezondheidscommissie en van B. en W. 3. Vertegenwoordiger Z.-Vl. Waterleiding-Uy. Aangezien de Burgemeester dezer gemeente benoemd is in den Raad van Commissarissen van de Zeeuwsch-Vlaamsche Wa terleiding-Maatschappij, is diens plaats als vertegenwoordiger der gemeente daar opengevallen en wordt door voornoemde Maat schappij gevraagd om die vacature aan te vullen. Het college van B. en W. staat op het standpunt, dat die functie behoort te worden vervuld door een lid van het Dag. Bestuur, weshalve deze voorstellen, om den heer Oggel, als le wethouder, te benoemen. Dhr. 't Gilde Heeft zoo'n ver tegenwoordiger een vrij mandaat en wordt die ook bijgestaan door een deskundige De Voorz.ja, men vertegen woordigt de gemeente op de bijeenkomsten en wat de voor lichting betreft, dat zou de burge meester beter kunnen toelichten, maar spr. gelooft, dat dhr. Krul, als Rijks-Ingenieur en deskundige de heeren bijstaat. Dhr. Van Dixhoorn vraagt welk motief er is, dat die vertegen woordiger lid van 't Dag. Bestuur moet zijn Hij acht dat niet noodzakelijk en vond beter dat het iemand was met kennis van zaken. De Voorz. zegt aanvankelijk dat baantje voor zich niet ge wenscht te hebben, maar dhr. Koster wilde niet en spr. beleidt gaarne, dat hij weinig verstand van waterleidingen heeft, maar spr. denkt, dat dezulken er wei nig in het midden van den raad zijn. Dhr. P. de Feijter zou het wel wenschelijk vinden, dat iedere gemeente zijn buizen in eigen beheer kon leggen. Wij zijn nu met buizen bezig en wellicht zou het voordeeliger zijn, als dat nu en passant ging. Ofschoon echter de Voorz. uit voerig betoogt, dat zooiets bijna onmogelijk is uit te voeren door 20 verschillende gemeenten, ter wijl Rijk en Provincie subsidiee ren en dus streng toezicht en eenheid van lijn in de uitvoering eischen, houdt dhr de Feijter voet bij stuk en meent dat zulks goed zou kunnen, onder behoorlijk toezicht. Dhr. 't Gilde zou er prijs op stellen, dat de vertegenwoordi gers der gemeenten werden bij gestaan door een deskundige, die buiten de Mij. staat en door hen zelf te kiezen. Hij zou het zelfs willen voorstellen, als het niet was een stem in de woestijn, maar toch acht hij het noodig, om onaangenaamheden te Voor komen. Spr. kan dat niet zoo zeggen, maar de Voorz. begrijpt hem wel en zal wel weten, wat bedoeld is. Dhr. Kruysse gelooft niet, dat dat iets zou geven, in tegendeel. Het is een N. V.-en het Rijk is de baaswij zijn maar aandeel houder. Dhr. 't Gilde Het Rijk trekt zich van de financiëele aange legenheden niets aan, noch van de aankoopen, welke over mil- lioenen loopen. De Voorz.Dat zal toch door de Rekenkamer wel worden na gegaan Dhr. 't Gilde is omtrent die zaak niet optimistisch gestemd. De Voorz. ziet er geen nut in om hier een deskundige tegen over de Vennootschap te be noemen dat zou slechts wijzing van gedachten geven en dat kan soms van nut zijp, maar geeft heel vaak ook aanleiding tot veel moeilijkheden. Dhr. Oggel wordt hierna ge kozen met 7 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op de h h, Koster, 't Gilde en Kruysse, 1 blanco. (Wordt vervolgd). Binnenland. Het Belgisch Verdrag - verworpen. Zooals we gistermiddag per bulletin in de kom dezer gemeente bekend maakten, is het Belgisch- Nederlandsch Verdrag gisteren door de Eerste Kamer verworpen met 33 tegen 17 stemmen. Aangenaam was het ons van verschillende zijden erkentelijk heid te mogen waarnemen voor de vlugge -verspreiding van dit bericht, daar ook hier verschei dene personen met belangstelling het oogenblik atwachtten. Nader vernemen we uit Den Haag, dat er honderden op het Binnenhof stonden te wachten op den uitslag en er een luid gejuich opsteeg, toen deze be kend werd. Gemeld wordt, dat jhr. Van Karnebeek zijn portefeuille van Buitenlandsch Zaken ter beschik king van de Koningin zal stellen. Wat zoo goed aandoet is ook het feit, dat het hier geen partij stemming van links of rechts of zoo iets was, zoo2ls in de Tweede Kamer, leder stemde persoonlijk over een zaak, waarvan hij zijn eigen overtuiging had, zonder po litieke bijsmaak. Zoo hoort het. Zooals gezegd, we verheugen ons in den uitslag, maar tevens moeten we met eerbied en dank baarheid herinneren aan het werk van minister Van Karnebeek, die toch ook volgens zijn over tuiging in het belang van ons land zich offerde en voorzeker zeer veel heeft bijgedragen om de annexatie van 1918 te keeren. Dat mogen wij nimmer vergeten. Ingezonden Mededselingen AXEL, 25 Maart 1927. Woensdag vergaderde het Be stuur der V. V. V. met de Ten toonstellingscommissie voor de organisatie van de Huisvlijt-, en Industrie-tentoonstelling. Besloten werd de tentoonstelling te houden op 13, 15, 16, 17 en 18 Augustus. Binnenkort zullen circulaires met inschrijvingsbiljetten aan be langhebbenden worden toege zonden. Advertentiën in ver schillende bladen geplaatst wor den ter deelname, enz. Verschil lende fabrikanten zijn al eens gepolst en verklaarden zich reeds in beginsel bereid zich te doen vertegenwoordigen. Indien de animo zoo blijft aan groeien, zal Axel zich dus dezen zomer weer enkele dagen in feestdos kunnen steken. Binnenkort zullen ook de be sprekingen aanvangen over een te houden festival in de Tentoon- stellingsweek. Wanneer deze be sprekingen zullen geëindigd zijn, zullen de verdere plannen der V. V. V. kunnen gepubliceerd worden. Uit de op handen zijnde feestelijkheden, blijkt dus duide lijk, dat weer alles in het werk gesteld wordt om de aandacht der vreemdelingen op ons stedeke te trekken. Hopen wij, dat zulks ook door de H.H. caféhouders en neringdoenden zal gewaar deerd worden, want door mop peren krijgen we geen welvaart en bloei, maar wel door een drachtige samenwerking. De V. V. V. moet rekening houden met allen en tracht daarom ook aan aller wenschen zooveel mogelijk tegemoet te komen. .Concordia". De harmonievereeniging „Con cordia", directeur de heer J. E. Blansaart, gaf deze week een tweetal concerten met hetzelfde programma, omdat er helaas ruimte tekort is om in één avond de bezoekers een behoorlijke plaats te geven. Het is wel een verblijdend verschijnsel, dat de belangstelling voor de Concordia- concerten lederen winter zoo druk is, maar toch lijkt het ons gezel liger, wanneer men in één keer de donateurs bij eikaar ziet. Men gevoelt meer saamhoorig- heid, meer eenheid in het streven naar het welzijn der harmonieën ook meer genot bij het waarne men van de mooie muziek die te genieten wordt gegeven. We drukken hier voornaftielijk op het woord donateurs, omdat die gemakkelijk in één avond te vereenigen zijn, en het vooral dieg nen zijn, die op een of an dere wijze een toegangsbewijs weten te bemachtigen en alzoo van een goedkoope gelegenheid gebruik maken om het concert bij te wonen, welke een tweeden avond noodig maken, waardoor de vereeniging heel wat moeite wordt bezorgd en die ook de oor zaak zijr, dat de contribueerende leden op den achtergrond komen. Enfin, we zullen maar hopen, dat het de eerste en de laatste maal is geweest en er spoedig in onze gemeente een gebouw verrijst, dat aan dergelijke moeilijkheden tegemoet komt. De concerten zijn intusschen goed geslaagd. Voor de pauze werden een vijftal muzieknummers gegeven en na de pauze nog vier. Hiervan noemen we l'Eté, fantaisie, Cerca del Baile, bolero en Les Etincelles d'or, polka, die ver dienstelijk werden uitgevoerd Bij l'Eté waren het vooral de bassen die mooi werk deden en nog beter zouden zijn uitgekomen, indien het houtwerk en licht koper iets minder sterk had aan gezet. Vooral daarom prijzen we hier de bassen, omdat ze door velen op den achtergrond als ondergeschikte partij worden be schouwd, terwijl ze bij een goeden toon en nuanceering, zooals nu het geval was, toch zoo'n ver heven cachet aan compositie en uitvoering geven. We willen de bassen hier daarom vergoeden, voor wat ze wellicht te weinig in waardeering mochten ont vangen, vooral tegenover de solisten. Natuurlijk wordt de hoofdschotel altijd gevormd door de melodie en als we die dan hooren voordragen als van den solist van Les Etincelles d'or, dan is het geen wonder dat er een daverend applaus gehoord wordt. Wat is het een genot voor directeur en muzikanten zoo'n kracht in zijn midden te zien 1 Voor afwisseling zorgden enkele tooneellisten uit de vereeniging „Ontspanning door Inspanning". Zij lieten zien, hoe er in een winkelmeisje een artiste kan schuilen, wat de gevolgen zijn van te strenge opvatting van huwelijkswetten, vriendendiensten en verdachte kennismaking met actrice's en tefi slotte wat een vermakelijk schouwspel een Bur gerwacht op het platteland biedt, als ze te veel gegeten hebben of als de vijand in aantocht is en de moed in de klompen zakt. Nadat de voorzitter een woord van dank had gebracht aan allen, die tot het welslagen der concerten hadden medegewerkt, volgde een kort bal, tot het klokje van ge hoorzaamheid wenkte en men met een .tot weerziens" afscheid nam. Raadsverkiezing. Men schrijft ons In een schrijven aan het be stuur der R K. kiesvereeniging heeft den heer A. zan Maale be dankt als lid dier kiesvereeniging en gaf daarin te kennen, dat hij de propaganda Claessens ten zij nen gunste gehouden op Zaterdag en Zondag 1.1. als een speciale propaganda beschouwt om de arbeiderscandidatuur Seghers te doen mislukken. Deze mislukking is z.i. schitterend geslaagd, daar de heer B. Seghers met geen voorkeurstemmen kan of mag ge kozen worden, uithoofde van zijn schriftelijk afgelegde verklaring. De arbeiderscandidaat is dus fat soenlijk a^j de achterdeur gezet. Met de Staatscrt. van 22 Maart zijn verzonden afdrukken voor de statuten betreffende het Comité ter verkrijging van een kanaal Hulst—Axel, gevestigd te Axel, kantoor houdend te Tef Neuzen. tabletten werken zonder kramp of Doos 60c

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2