Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. digde zeer ongunstig geacht, om dat de Wielingen het eenige vaar water vormt, dat voor groote vaartuigen toegankelijk is endaar worden alleen Belgische loodse toegelaten. Kon. bezoek aan Utrecht. Zaterdag heeft de Koningin vergezeld van Prinses Juliana een bezoek van eenige uren aan Utrecht gebracht. Zoodra de Koninklijke gasten uit het station traden en de ge reedstaande auto's bestegen, klonk er een luid gejuich vanuit de groote aanwezige menigte op. Aanstonds werd de rit onder nomen naar het Jaarbeursgebouw te midden van een haag van luie juichenden en bij de Jaarbeurs aangekomen, hoorden de Konin gin en de Prinses zich begroet door luide hoera's. Te ongeveer drie uur verlieten de Koninklijke gasten, na zich zeer tevreden te hebben betoond de Jaarbeursterreinen, waarna door de met een juichende me nigte stampvolle straten, een rondrit gemaakt werd naar Paus home, de ambtswoning van den commissaris der Koningin dr. H Th. s'Jacob, waar de thee ge bruikt werd. Vervolgens werd gereden naar de gerestaureerde Domkerk. Langen tijd stond H. M. de Koningin in bewondering voor het schoone Apostelenraam. De organist der Domkerk, liet gedurende het bezoek het orgel hooren en bij het vertrek der gasten weerklonk plechtig door het gebouw het Wilhelmus. Te ongeveer kwart over vier werd naar het Station gereden. Prinses Julianabloem. De propaganda-commissie voor het Drentsche Veenkind zal dezer dagen aan de Colleges van Bur gemeesters en Wethouders van alle gemeenten verzoeken, te be vorderen, dat in hun gemeente een collecte worde gehouden ten behoeve van het zwakke Drent sche Veenkind, opdat alsnog zoo veel mogelijk van deze kinderen nieuwe gezondheid en levens kracht zullen kunnen opdoen. Prinses Juliana heeft op ver zoek der propagandacommissie haar instemming met dit denk beeld betuigd en haar toestem ming verleend, haar naam aan deze collecte te verbinden, zoo dat de te verkoopen bloem de Prinses-Julianabloem zal heeten. De collecte zal gehouden wor den op of na den 30sten April, den achttienden verjaardag van Prinses-Juliana. Zooals bekend is worden de kinderen verpleegd in de omge ving, die de ouders het meest wenschelijk achtten. De propa ganda-commissie bestaat dan ook uit de leden van verschillende vereenigingen voor vacantie- en herstellingskolonies. Voorzitter is Th. M. Ketelaar ven het Cen traal Genootschappenningmees ter Mr. A J. M. Leesberg voor de Roomsch-Katholieke kolonies vice-voorzitter is ds. H. C. Ho- gerzeil voor de Protestantsch Christelijke kolonies. Indien in een gemeente een commissie voor deze inzameling is opgericht, wordt deze verzocht ten spoedigste daarvan kennis te geven aan den secretaris A. C Bos te Egmond aan Zee, die ook bereid is, vooraf alle gewenschte inlichtingen te verstrekken. AXEL, 22 Maart 1927. In de heden onder voorzitler- schap van den heer J. M. Oggel gehouden Raadsvergadering werd o.m. besloten om nader advies af te wachten van B. en W. inzake de opruiming van de schuur van W. Riemens, alszijnde gevaarlijk voor het verkeer te Spui. De eigenaar vraagt daarvoor een vergoeding van f 1000. Alsvoren werd besloten aan gaande een verzoek tot het plaat sen van een zweefmolen op de Markt met Pinksteren. Idem aangaande het verzoek van C. van de Casteel tot het bouwen van een bergplaats. Aan den heer L. Boogaert werd met alg. stemmen eervol ontslag verleend als Keurings-veearts, hoofd van dienst en in diens plaats benoemd de heer D. de Putter, veearts alhier. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de V. V. V. om de openbare school te mogen ge bruiken voor een industrie- en huisvlijt-tentoonstelling. Aan den heer A. van 't Hoff zal voor de som van f 10 worden verkocht de strook grond, gele gen voor de werkplaats van H. Zegers in de Kerkdreef. Een perceel grond in de Julia nastraat, te koop gevraagd door J. Platteeuw, werd beschikbaar gesteld voor f4 per M2. Aangekocht zal worden onge veer 400 M2. grond als benoo digd voor terrein bij de gasfa briek ad. f 1.10 per M2. Met algem. stemmen werd be sloten de buitenwijken met gas lantaarns te verlichten. Aan een plan tot bestrijding van werkloosheid door vlasexploi tatie, zal voorloopig niet worden meegewerkt. Besloten werd het voetpad op den Armendijk te verharden tot aan de brug van de le verkorting Evenals het vorig jaar zal een voorschot verstrekt worden voor emigranten naar Canada. Het crediet voor steun aan werkloozen werd verhoogd tot f 2500. Aan J. Wolfert, A.J. Hamelink P. Dekker-Weijns, M. van Driel R. Boeije en J. van Drongelen werd op verzoek vermindering van schoolgeld toegestaan, terwijl D. Riemens afslag kreeg van hondenbelasting. De kiezerslijst voor 1927 1928 is in deze gemeente vast gesteld met 2815 namen. Na de Zondag door de R K. kiesvereeniging alhier gehou den stemming voor de definitieve candidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezing, is de lijst al dus vastgesteld1 C. Th. van de Bilt, 2 Ch. Claessens, 3 J. Mi- chielsen, 4 B. Seghers. Naar we vernemen, hebben deze candidaten volgens regie ment door hun handteekening beloofd geen zetel te zullen aan vaarden, indien hun dezen door voorkeurstemmen zou worden toegewezen. De vorige week werd alhier onderhandsch aanbesteed het ge deeltelijk sloopen en opbouwen van een winkelhuis met front, ten behoeve van den heer A. P. Esselbrugge, in de Noordstraat alhier. Naar „Zei." meldt, was de uit slag als volgt Metselwerk: A. van Sabben f2560, P. de Jonge f2460, P. A. van Hoeve f 2350. Timmerwerk: L. Deij f3295, H. van Luijk f3154, A Butler f3125, A. van 't Hoff f2990. Schilderwerk1. J. Brakman f778,78, H. J. Hoebé Hz. f773, C. B. Antheunis f 735, Ph. A. Knieriem f 625. LoodgieterswerkGebr. van Rijn f251,10. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. De heer E. van den Berg, onderwijzer, is te Terneuzen aan de R. K. school benoemd als volontair met eenig salaris. Toen Vrijdagochtend eenige werklieden nabij de Sassing op den terugweg waren van hun nachtdienst op de Cokesfabriek, ontmoetten ze 2 Belg. wielrijders, waarvan de eerste behoorlijk uit week, doch de tweede op het prd bleef en de geheele rits van 6 personen aanreed, met het ge volg, dat de fiets van een hunner totaal in elkaar werd gereden. De polifie werd hiervan in kennis gesteld en spoorde al spoedig den dader op, maar daar mede hadden zij hem nog niet, want hij ging op de vlucht, ln- tusschen was men echter te weten gekomen wie het was, en na den middag werd hij over de grens onder de gemeente Stekene aan getroffen. Hij koos de wijste partij en beloofde de schade te zullen vergoeden, dank zij de actieve houding die de politie in dezen aannam. Naar de Zeeuw uit betrouw bare bron verneemt, wordt de heer A. Smit, inspecteur bij het Lager onderwijs te Terneuzen overgeplaatst naar Rotterdam. Sluiskil. Naar we vernemen, is door de lichtcoinmissie met de P. Z. E.IV.. een overeenkomst aangegaan, om gedurende 3 jaren stroom af te nemen voor den prijs van 50 cents voor licht en 20 cents voor kracht, per Kilowat. Donderdagmiddag vloog door onbekende oorzaak de auto in brand van dhr. M te Honte nisse (Tasdijk) nadat 'deze het voertuig in de garage had gere den. Ofschoon de motorspuit spoedig ter plaatse was, brandde toch de garage met inhoud ge heel af. Naar we vernemen, dekt ver zekering gedeeltelijk de schade terwijl voor de auto ook geen wegenbelasting meer betaald zal moeten worden. Incident te Philippine. Toen Donderdag de enquêtrice mej. Jansen van Hulst de laatste les gaf voor zuigelingenbescher ming in een te Philippine ge houden moedercursus, kreeg men onverwacht bezoek van een twee tal marechaussee's. Aanleiding tot dit bezoek gaf het feit, dat aan die cursus een verloting is ver bonden, welke naar men meen de, gehouden werd in strijd met de loterijwet. Nadat enkele vragen waren gesteld en beant woord eischten de marechaus see's aldus meldt de „Zeeuw- sche Koerier" dat het publiek het kerkgebouw, waarin de cursus gegeven werd, zou worden ver laten en zij met de zuster alleen gelaten zouden worden om haar te verhooren. (Uiteraard veroor zaakte het onverwacht optreden der marechaussee een soort pa niek, wat, met het oog op de aanwezigheid van enkele a.s. moeders dubbel betreurt moet worden). Op het energiek pro test van Zuster Jansen, die wei gerde met deze beide mannen alleen te blijven, werd haar toe gevoegd dat men dan tot hande lingen zou overgaan en haar naar de kazerne zou leiden. Het ver zoek van Zuster Jansen om in het bijzijn van het publiek of in haar hotel in tegenwoordigheid van enkele der aanwezigen te worden „gehoord" wilde men niet inwilligen. Ten slotte kwam het ertoe, dat de zuster, vergezeld van zoowat de geheele Philippiensche be volking, naar de kazerne werd geleid, waar zij in tegenwoordig heid van een der cursisten werd gehoord. Gemeld wordt, dat men zich van de zijde dergenen, die de cursussen hebben georgani seerd, telefonisch in verbinding heeft gesteld met den officier van Justitie, in hoever dit optreden der politie geoorloofd of verde digbaar is te oordeelen. Met belangstelling wacht men den uitslag af. Ingezonden Mededeelingen Sportnieuws. Zeeuwsclie Voetbalbond. Zondag werd alhier de wed strijd Axel—IJzendijke gespeeld, welke door onze stadgenooten met 5—3 is gewonnen. In den beginne was het een gelijk opgaande strijd, waarbij de elftallen echter maar niet op dreef konden komen. Na een kwartier (wam evenwel de Axelsche voor hoede in actie, waardoor de ver dediging der gasten het hard te verantwoorden kreeg. Een paar maal brachten de doelpalen red ding voor IJzendijke, doch toen de Oranjemannen hun eerste punt hadden gemaakt, werd dit spoedig door twee andere gevolgd. Met 3—0 voor Axel ging de rust in. Onmiddellijk na de hervatting voerde de Axelsche linksbuiten met een schitterend schot den stand tot 4—0 op. IJzendijke maakte toen van een verslapping in de Axelsche gelederen gebruik om den achterstand tot 2—4 te verkleinen. Beide partijen doel puntten daarna nog elk eenmaal, zoodat het einde van dezen fraaien wedstrijd aanbrak met een 5—3 overwinning voor Axel. Hulst wist een groote over winning op de Zeeuwen te be halen. Met niet minder dan 9—0 werden de Vlissingers geslagen. De wedstrijd Sluiskil—Axel II kon weer geen doorgang vinden, oindat Sluiskil zonder terrein zit. Het is wel sukkelen met de afwerking van het programma in de 2e klas B Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting var. 18 Maart 1927. Veroordeeld wegens bedreiging K. J. v. D., 53 j., koopman te Axel, tot f 10 of 10 d. iiecht. A. B., 26 j., koopman te Wach- tebeke (België) wegens verboden vervoer, bevestiging van het von nis van den kantonrechter, f 100 boete of 20 dagen hecht., en ver beurdverklaring van het rund, of betaling van f 200 of 40 d. hecht. Kindermoord. Behandeld werd de zaak tegen Ja. van S., huisvr. A. L. de G., 29 jaar, te Dreischor, thans gede tineerd, die ten laste werd gelegd, dat zij haar kind van vier weken met voorbedachten rade van het leven heeft beroofd, door het gezicht opzettelijk zoodanig met 2 dekens te bedekken, dat het kind daardoor gestikt is. Nadat enkele getuigen waren gehoord, o.a. de moeder van verdachte, die bekende haar tot de droeve daad te hebben aan gespoord, en verdachte zelve ten volle bekend had, zulks onder hevig snikken, werden als des kundigen gehoord de artsen dr. Hulst uit Leiden en mr. dr. Rut gers v. d. Eek uit Dreischor. Eerstgenoemde heeft het lijkje, toen het opgegraven was, ge schouwd en constateerde toen dood door verstikking. De tweede deskundige heeft den dood geconstateerd, maar toen werd niet aan misdaad ge dacht. Spr. kan mededeelen, dat verdachte een goede moeder voor haar andere kinderen is, en dat zij en haar moeder zeer nerveus waren door de levensomstandig heden. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen maar zéér moeilijk is de beantwoording van de vraag, wat er nu met deze vrouw moet gebeuren. Spr. voelt, dat de daad gepleegd is in moei lijke tijden voor de vrouw, wier man werkeloos en t.b c.-patient was, en heeft lang getwijfeld tusschen een eisch van 3 en een van 2 jaar gev.straf. Spr. besloot tot het laatste. Uitspraak 1 April. Door bovengenoemde recht bank is failliet verklaard J. Elfrink, timmerman te Terneuzen. Rechter commissaris mr. W. M. G.Jolles; curator mr. A. H. Kuipers. Het faillissement van G. J Broekhoven, veekoopman te Hoek, Curator Mr. P. M. W. J. v. d. Slikke te Vlissingen, is opgeheven. In de Geref. kerk te Hein- kenszand ia ingebroken. De dief of dieven heett (hebben) zich toegang tot de kerk verschaft, door aan de achterzijde der consistorie-kamer een raampje te torceeren. Waar in de con sistorie zelf niets te halen viel, is een rondgang door de kerk gedaan, waar een tweetal col lecte-busjes zijn geledigd. Ver moedelijk bedroeg de buit even wel nog geen gulden. jy.Crt. Kinderlijkje gevonden. Te Heinkenszand kwam Woens dag de bakker Vermeulen bij het nazien van zyn goot voor afvoerwater naar een sloot, tot de ontdekking dat een pasge boren kind, geheel naakt, in die sloot lag. Inplaats van direct gaf hij dit pas des avonds bij de politie aan. Een volledig onder zoek kon by het licht van een zaklantaarn niet plaats vinden. Donderdagmorgen is het lykje onderzocht. Het toonde geen sporen van geweld. Het kind kan 25 A 28 weken zijn gedragen en is hoogstwaarschijnlijk tus schen Dinsdag en Woensdag geboren. M.Crt. Dt zer dagen reed mej. B. v. d. B» rg te Oostendam des avonds met haar rijwiel tegen een wagen, die geen licht voerde. Zij moest worden opgenomen in het ziekenhuis te Dordrecht, waar zij Vrijdag is overleden. De moord te 's Graoenhage. In verband met den moord op M j. Wiik op her, Btzuiden- hout 15 Jan. j.l. gepleegd, is aangehouden, de 52 jarige wed. J. G geb. Zaio woont op de bovenverdieping van het perceel, waar de misdaad is gepleegd. Bij het voorloopig verhoor heelt zij ontkend iets met den moord te maken te hebben. R°eds vroeger was deze vrouw gearresteerd, doch men bad geen reden baar langer vast te houdeD, ofschoon ze onder verdenking bleef. Aan de overzijde der woning werd door de politie een kamer gehuurd, om haar te be- spioneeren, doch zonder gevolg. t en andere bizocderheid gat de politie weer meer licht. De vrouw had nl. geld in voorschot van Wilk ontvangen, dat zij moest teruggeven en men met de huur zou verrekenen Daar toe moet zij bij vrouw Wi k ge komen zyn en gelooft men, dat er hevige ruzie is ontstaaD, daar de verdachte, de weduwe G., geen katje is, om zonder haud- schoenen aan te pakken. Bij een huiszoeking nu is een schort en een jumper gevonden, waarop uitgebeten plekken, door wasschen ontstaan. Ook vond men een met bloed besmeurde bijl, waarvan het boveustuk paste in de indruk vau den schedel der vermoorde vrouw. In deze en andere feiten heett men aanleiding gevonden om de vrouw opnieuw te arresteeren. Auto over d-n kop. Woens dagnacht keerde in de gemeente Raalte de heer G. H. Boenhof uit Heino met de heeren D. J. Schiphorst uit Heino en M Kem perman uit Zwollekerspel terug van Deventer.Nabydehalteraak te de auto, door tot nog toe onbe kende oorzaak van den weg en sloeg over den kop in de sloot. De drie inzittenden kwamen onder de auto in de sloot terecht. Alleen de heer Kemperman kon zich van onder den wagen redden en het droge komen. Toen eenigen tijd later de heeren Boenhof en Schiphorst uit de sloor waren gehaald, waren zij reeds overleden. De heer Boenhof, die de wagen bestuurde had de auto eerst sinds eenige dagen. Gered. Door een woonwagenbewoner by Roermond, werd een man dryvende in de Maas opgemerkt. Het hoofd met de handen krui selings daarboven, stak boven water. Met behulp van de po litie, die inmiddels gewaarschuwd was, werd de man op het droge gebracht. Het bleek te zijn de 56 jarige werkman J. B. De toepassing van kunstmatige adem haling mocht aanvankelijk niet baten en in bewusteloozen toe stand werd hij naar het hospitaal gebracht, waar het mocht ge lukken de man weder tot be wustzijn te brengen. Reeds eerder bad de man een aanval van beroerte gehad en bij schijnt ook nu daardoor te water te zijn geraakt. Men meldt aan de Msb. uit Almelo Vrijdagavond toen de trein van 9.25 naar Enschede vertrok, wilde mej. van den B. uit En schede nog instappen, terwijl de trein reeds in beweging was. Zij rukte het portier open, doch kreeg meteen zoo'n slag van da deur dat ze tusschen de beide wagonsgeduwd werd. Daarkwam ze op de buffers en de trekstang terecht, waaraan ze zich kramp achtig vastklemde. Een reiziger trok aan de noodrem, waarop de trein op een afstand van 50 meter tot stilstand werd gebracht. De juffrouw had gelukkig weinig letsel bekomen en kon, nadat tegen haar proces-verbaal waa opgemaakt, de reis vervolgen, op

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2