Diep in uw huid Kloosterbalsem. Binnenland. Gemengd Nieuws. AKKER's het effect zal ook voor den ver volge zóó zijn, dat over dood vonnissen niet meer behoeft te worden gesproken. „Als men dan eens over ver antwoordelijkheid wil spreken, dan is mij dat wel," aldus eindigt de heer Tideman, „maar dan beschouwe men de verantwoor delijkheid van alle Westerlingen en van alle Nederlanders alhier gezamenlijk als de verantwoor delijkheid van hen, die hier het voorbeeld hebben te geven van redelijke cultuur en niet van zich laten meesleepen door opwel lingen van verontwaardiging. Niemand heeft de beschikking over het leven van een ingezetene van Nedeilandsch-Indië dan de Gouverneur-Generaal. Moge Hem uit onze actie blijken, dat er velen zijn, die niet gelooven in opwel lingen van toorn, maar die hart grondig wenschen, dat Zijne Excellentie, in hooge wijsheid, Hare beslissing zal nemen. Wij vertrouwen in den adel van onze natie." De Onderwflsvret. In de M. v. A. aan de Eerste Kamer inzake de Onderwijsbe- grooting leest men onder andere Gaarne zal de Minister ertoe medewerken, den termijn, die voor de wederinvoering van den zevenjarigen leerplicht gesteld is, te verkorten, wanneer de finan- cieele bezwaren zijn opgeheven. De regeering kan echter niet af wijken van het standpunt, dat zij heeft moeten innemen. Evenmin kan de Minister ge volg geven aan den aandrang om te bevorderen, dat art. 28 van de L. O. wet betreffende het aantal leerlingen per leerkracht, onver wijld wordt vervangen door den oorspronkelijken tekst of althans door dien volgens de wet van 16 Febr. 1923. Ook is van den minister niet te verwachten het voorstel om het assistentschap vroeger te laten eindigen dan nu eenmaal in de wet is bepaald. AXEL, 18 Maart 1927. Voor de Dinsdag a.s. te houden openbare vergadering van den gemeenteraad staan de volgende punten op de agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en inge komen stukken. 3. Voorstel aanvulling vaca ture vertegenwoordiger Z.-Vl. Waterleiding Maatschappij. 4. Voorstel benoeming leden van de schattingscommissie Rijks Inkomstenbelasting. 5. Voorstel benoeming leden en plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau. 6. Verzoek van L. Boogaert: a om eervol ontslag als keurings veearts, hoofd van den vleesch- keuringsdienst, centrum Axel, met ingang van 1 April a.s. b. Voorstel tot het benoemen van een keuringsveearts, hoofd van dienst.* 7. Schrijven van Ged. Staten betreffende de onbewoonbaarver klaring van de woning A 105. 8. Verzoek van het Bestuur van de V. V. V. om gebruik te mogen maken van eenige school lokalen der o. I. school in de maand Augustus a.s., voor een industrie- en huisvlijttentoonstel- ling. 9. Advies van het Hoofd der school om de 8e klasse op de openbare lagere school af te schaffen. 10. Verzoek van den heer A. van 't Hoff tot aankoop van een strook grond in de Kerkdreef. 11. Verzoek van den heer J. Platteeuw tot aankoop van een perceel grond in de Julianastraat. 12. Voorstel tot aankoop van nog een gedeelte grond van den heer E. L. M. de Moor in den Buitenweg. 13. Voorstel om de wegver- Iichting in de buitenwijken des winters met gas te doen plaats hebben. 14. Adres Commissie werk verruiming in Z.-Vl. om mede te werken tot bestrijding van de werkloosheid door vlasbewerking. 15. Voorstel tot verbetering van het voetpad aan den Armen- dijk tot de brug le verkorting. 16. Voorstel tot beschikbaar stelling van voorschotten voor emigranten naar Canada. 17. Voorstel tot verhooging van crediet voor steun aan wei k- loozen. 18. Reclames betreffende a. Schoolgeldbelasting. b. Hondenbelasting. 19. Voorstel: a. jot wijziging van de Begrooting v. h. Grond bedrijf, dienst 1926. b. tot wijziging v d. Begroo ting Vleeschkeuringsdienst 1926. „Rapide". Dat de Axelsche korfballers nog iets anders kunnen, dan een bal in of naar de mand werpen, hebben ze gisteravond getoond, toen ze hun jaarlijksche propa- ganda-uitvoering gaven. Tal van belangstellenden en ger.oodigden waren opgekomen om dezen avond bij te wonen en ze hebben het zich niet beklaagd. Een blij spel in 3 bedrijven werd opge voerd en wel op zoo'n wijze, dat het spel meermalen onderbroken werd door schaterlachen van de zijde van het publiek. De vier hoofdpersonen waren dan ook subliem, waartoe zeker ook me dewerkten de mimiek, de grime en costumeering, alles even ty pisch. Een tableau-vivant vormde het slot... of eigelijk niet, want de toespraak, waarmede de voorzitter sloot, was eigenlijk voor „Rapide" het voornaamste, nl. een opwek' king om de vereeniging te steu nen. Nu hij heeft niet tevergeefs gesproken, naar we vernemen en dat is geen wonder, want na zoo'n voorspel winnen ze zeker aller sympathie en geven ouders gaarne toestemming aan hun dochters vooral om in deze sport vereniging mede te werken. Concordia concert. De programma's voor de aanst. uitvoeringen zijn verzonden. De witte geven toegang tot het concert van 22, de rose voor 24 Maart. Zooals we reeds vroeger meldden, worden ter wille van het drukke bezoek nu twee avonden gegeven, omdat voor één avond de zaal te klein is. Naar we vernemen, is de verdeeling ongeveer alfabetisch gesplitst, maar dat wil nietzeggen, dat iemand die een wit program ma heeft, niet op 24 Maart mag gaan. De eenige voorwaarde is maar, dat hij dan ruilt met een kennis, die een rose- programma heeft, want daaraan houdt men vast, dat op 22 Maart alleen witte en op 24 Maart alleen rose-programma's als toe gangsbewijs dienen. We melden dit nog even om misverstand te voorkomen, want stel je voor, dat een jongen een wit en z'n meisje een rose papier tje heeft, dan zit je met de ruzie, als ze niet gezorgd hebben om dezelfde kleuren bij elkaar te krijgen en b.v. beiden geen „reir.- wit" programma kunnen vertoo- nen. Denk er dus om, 't is net als bij de verkiezingen de kleu ren bij elkaar, onvermengd, dus geen rood bij zw pardon, w i t! RECTIFICATIE. In de mededeeling betreffende de vergadering der R. K. kies- vereeniging stond De arbeiders- candidaten staan no. 5 en 6, dit moet zijnno. 4 en 5. Het voor stel van Maale luidde: no. 2 een arbeiderscandidaat te stellen. Als houder van het tele graaf- en telefoonstation te Abs- dale, is aangewezen de heer P. van Dam aldaar. Voor Terneuzen en Hoek is de verkiezing voor leden van den gemeenteraad vastgesteld op Donderdag 19 Mei a.s. Beroepen te Hoogvliet P. van Strien, cand. te Terneuzen. Naar gemeld wordt, zal de heer E. Plasschaert te Koewacht (Koestraat), die reeds 30 jaren een raadszetel al'daar heeft bezet en verscheidene jaren wethouder is, zich wegens hoogen leeftijd niet meer beschikbaar stellen als candidaat voor de aanst. raads verkiezing. Te Nieuw Namen ontdekte een inwoonster, dat een viertal zwart geschilderde grafkruisen voor haar woning stonden, die bleken afgerukt van de graven liggende achter de R. K. pastorie aldaar- Bovendien ontdekte men, dat eenige in lood gevatte ge brandschilderde ruiten der kerk waren vernield. (M.Crt.) Zou 't wel waar z(Jn? Er loopen geruchten, dat de club van 1917 in België, het zgn. Comité de politique nationale, weer actie gaat voeren om de streek tusschen de Belgische grens en de Schelde aan België te krijgen. Er is naar de Midd. Crt. aan een Vlaamsch Weekblad ontleent, zelfs een adres loopende in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarin men zich voor aansluiting bij België verklaart en waarvoor werklieden en bedienden, die af hankelijk zijn van Belgische su perieuren, worden overgehaald om daarop te teekenen. Er is ons hiervan echter tot heden nog niets bekend en eer lijk gezegd hechten we ook geen geloof aan dat bericht. Predikbeurten te Axel Zondag 20 Maart 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds, A. B. W. M. Kok, van Zaamslag. Nam. 2 Ds. J. S. Post. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Sportnieuws. Zeenwsclie Voetbalbond. Voor de le klas B wordt hier Zondag de wedstrijd Axel-ljzen- dijke gespeeld. In 't begin van de competitie verloren de Oranje mannen te IJzendijke met 1—4. Sindsdien is Axel echter danig verstrekt met enkele spelers van de Grensstrijders, zoodat het thans niet zoo gemakkelijk zal gaan om de Axelsche ploeg op eigen bodem te kloppen. Met vrij groote zeker heid kan dan ook wel een kleine Axelsche overwinning voorspeld worden. De Zeeuwen gaan op bezoek bij Hulst en de vraag is slechts, met hoeveel doelpunten verschil ze daar zullen verliezen. Te Sluiskil wordt de wedstrijd tegen Axel 11 gespeeld. Deze ontmoeting is al eenige malen uitgesteldte hopen is, dat ze thans doorgang kan vinden. Aan spanning zal het dan niet ont breken, daar het om de eerste plaats in II B gaat. We gelooven, dat de Axelsche reserve's, indien ze volledig optrekken, wel de beste papieren zullen hebben. Woensdag reed de heer W. met zijn auto, vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting, van den onge veer 9 M. hoogen dijk te We- meidinge. De auto sloeg drie maal over den kop. De heer W. werd licht gewond, de auto werd ernstig beschadigd. Dinsdag begaf de 61-jarige L. R van Gouderak zich per fiets, juist door een ruit van eeD pakhuis. Toen hulp was komen opdagen, bleek de dood reeds ingetreden. Denkelijk heeft de man een hartverlamming gekregen waar door hij van de fiets is gevallen. Op de steenfabriek te Eek en Wiel is Dinsdag het 5-jarige zoontje van T. van S. ondereen wals geraakt en kort daarna over leden. Daders gearresteerd. Te Amsterdam werd op de Prins Hendrikkade een kantoor- looper, de 43-jarige Mattheus Poll, iemand met een kunstarm, door drie verdachte individuen aangevallen. Voor de kantoor- looper onraad kon bespeuren, gaf de grootste van het drietal hem eeu klap in het gelaat. De aangevallene struikelde doch vlak daarop diende de kerel hem een tweeden slag in het gezicht i toe, waardoor h(j bloedend ge- j kwetst werd en op den grond viel. Toen b\j achterover op straat lag, gaf de dader hem een derden klap en maakte aanstal ten een brievenzak uit de b-ia den van den gewonde te rukkeu. Deze aanval op den weerloo- zen maD, die zich met zijn hou ten arm niet goed kon verweren, werd gezien door een voorbij ganger, die den aanvaller beet- greep. Deze moet iemand ge weest zijn, die over zeer groote kracht, beschikt'», aïthaos hij richtte zich op en gat den per soon een hevigen slag tegen hei gezicht. Toen pakte hij zijn tweede slachtoffer op en droeg dit naar de leuning van de brug. Indien de man tich iD zijn angst niet krampachtig aan de ijzeren ba lustrade had vastgegrepen, en andere voorbijgaugeis ziju been niet hadden vastgehouden, zou hij van de hooge brug in bet diepe water gevallen zijn De aanvaller sloeg op de baud en trapte er tegen, doch het slacht offer, dat in doodsgevaar ver keerde, liet niet los. Op het tumult, was inmiddels een agent gekomen en trachtte den woesteling beet te pakken. De dader greep ook den agent van politie om het middel en probeerde hem over de ba ustra te werpen. Doch deze was hem iets voor, want hij slaagde erin zijn sabel te trekken en sloeg den aanrander daarmede dwars over bet hoold. Inmiddels hadden de beide handlangers zich te weer gesteld en mishandelden den kantoor- looper, sloegen en trapten den burger die had willen helpen en keerden zich tegen de politie, die nu was versterkt, en werd de overmacht zoodanig, dat de woestelingen het onderspit moes ten dolven. OmriDgd door een groot escorte werd hot trio geboeid naar het bureau gebracht, waarheen ook de gewonden gebracht werden. De kantoorlooper was ernstig gewond. Zoo had hij een interne beschadiging van het oor, ver moedelijk 'n kaakfractuur, als mede open wonden, ook in den mond. De heer, die zoo actief wag om den dader aan te grij pen, moest dit avontuur met eeni ge builen en verbrijzelden vin ger en een gelaatswond bekoopen. De agent kwam er het best af alleen zijn overjas is gescheurd. De wonde, die hij den woeste ling met zijn sabe heeft toege bracht, bestaat uit een twaall centimeter lange snede, die den schedel over die lengte heeft bloot gelegd. Dat deze vechtpartij vele nieuwsgierigen op de been bracht is niet te verwonderen. Naar de Maasb. nader ver neemt is thans gebleken, dat de drie mannen niet het plan koesterden djezen te berooven. Volgens verklaring van een hunner, die nog al heet gebakerd is en vaak bij de minste aan leiding er met zijn vuisten op los slaat, zou de man tegen hem aangeloopen zijn. Dit had zijn verontwaardiging zoodanig opgewekt, dat hy den man dadelijk te lijt is gegaan. De toestand van den kantoor looper is ernstig doch zonder gevaar. Te Utrecht is tusschen 8 en lt uur ingebroken bij den heer Maas Geesteranus, hoofd ingenieur bij de Ned. Spoorwegen De bewoner was met zijn echtgenoote naar Dieren. De dief heeft het glas-in-lood-raam- pje naast de huisdeur ingedrukt en is zoo binnengekomen. Daar heeft hij de sleutels uit de tasch van mevrouw gehaald en daar mede de brandkast geopend, waaruit 400 en drie effecten werden ontvreemd, terwijl hij bovendien voor ongeveer f 2000 aan zilverwerk meenam. De dienstbode had, toen zij thuis kwam, niets bemerkt. Een ba- waker van de nachtveiligheids dienst wees de bewoners op het stuk gedrukte ruitje. Van den dader geen spoor. Er zyn j vingerafdrukken genomen. Te Willemstad is Maandag in den ouderdom van 102 jaar en 7 maanden mej. de wed. J. Punt overleden. Wenken voor veiligheid. Bescherm bij het autogeen- lasschen altijd Uw oogen tegen schadelijk stralen der vlam. (Gezondheidsraad). Sigarenfabriek afgebrand. W- usdag heeft in de sigaren fabriek van de N. V. Jordaens sigarf-ntat rieken gelegen aan de Langstraat te Eindhoven een brand gewoed De fabriek is vrij wel geheel uitgebrand. Slechts een kleine hoeveelheid tabak en sigaren kon worden behouden. De overisro voorraden gingen verlor sn. De oorzaak van den brand is onbekend Verzekering dekt de schade. Ingezonden Mededeelingen bindt Akker's Kloosterbalsem den strijd aan met rheumatiek en spier pijn. Heerlijk wrijfmiddel, zet het zijn verzachtende zuiverend en genezende wei king voort tot'de kwaal overwonnen is. Door ieder gebruiker geprezen bij brand- en snijwonden, winterhanden en -voeten en alle huidaandoeningen. Een mooie gift. De heer H. J. ter Horst te Rijssen, schonk, tsr gelegenheid van zijn 121/ jarig huwelijks feest, aan de vereeniging Het Groene Kruis daar ter plaatse een som van f 10.000 benevens een stuk grond met bestemming voor een te stichten gebouw voor wijkverpleging. 'n Extra-kous voor 't verlies l In de Pers doet den laatsten tijd bet gerucht de ronde, dat men tegenwoordig in Amerika de dameskousen niet meer per paar, maar bij de drie verkoopt. Het doel hiervan is, dat de dames de derde kous meenemen om in geval van nood aan te trekken. De dames zullen wel weten, dat het nogal eens gebeurt, dat in de ragfijne kousen een steekje los raakt en dan is het gemak kelijk een extra-kous in dezelfde kleur bij zich te hebben. En dan behoeft men, als men een reser ve-kous bezit, niet dadelijk beide kousen af te danken, als er een in het ongereede geraakt. Ver wacht wordt, dat deze nieuwe mode ook wel spoedig in Europa ingang zal vindeD en vandaar wel naar het vaste land zal overwaaien. Dinsdagmiddag klom de chet-monteur vaa de maatschap pij Electron te Breda, terwijl hij onder den invloed van sterke drank verkeerde, in een paal van het hoogspanningsnet te Sneek. Boven gekomen, sloeg de jonge man een hand aan den draad, met het gevolg, dat hij met geheel verschroeide hand naar beneden sloeg en als lyk werd opgenomen. Roofoverval. Een drietal ge maskerde bandieten hebben, naar de ,'s-Hert. Crt." meldt, des nachts zich toegang verschaft tot de woning van den 70 jari gen Van den H., die woont op Weyen" onder Nistelrode samen met een dochter en een schoon dochter. De gemaskerde roovers bega ven zich naar ds slaapplaats van den ouden man, terwyl de beide vrouwen met een revolver in bedwaDg werden gehouden. Direct werd een onderzoek ingesteld in zijn bed, en Da een hevige worsteling, waarby de oude man bloedend verwond werd, wist een der roovers een tabaksdoos, inhoudende f 65. onder het hootdkussen vandaan te halen. Zoodra de indringers hun buit in handen hadden, verlieten zjj de woning, om de duisternis te verdwenen.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2