Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad s^ja I voor Zee uw sc h - V1 aan deren Afschaöing doodstraf in Indië. No. 99 VRIJDAG 18 MAART 1927 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEU1LLETON. mEmmilffl iL'-y Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Ter overdenking. Wat is de bijbel toch een mooi boek, jonge menschen, aldus zeide ds. Den Hertog onlangs in de Wil lemskerk te 's Gravenhage, toen deze zijn jeugdpreken hield met als uitgangspunt: ls het om niet, dat Job God vreest (Job 1 9b). Van alles lezen we erin. Zoo ook het geweldige Boek van Job, dat een drama is, onovertroffen waarin een rechtvaardige worstelt met het „waarom des lijdens, welk lijden door hem intusschen deemoedig wordt gedragen. In 't begin teekent't ons Job als een zorgzaam vader, die, terwijl zijn kinderen aan het feesten zijn, brandofferen offerde met de ge dachte„misschien hebben zij gezondigd". Dan verplaatst het ons als het ware in den Hemel, op een dag als de kinderen Gods kwamen om zich voor den Heere te stellen en de Satan ook in het midden van hen verscheen en de Heere aan Satan de vraag stelt of hij ook acht geslagen heeft op den trou wen en oprecht vromen Job. Maar Satan beantwoordt deze vraag met een wedervraag, scherp en bitter „Wat, Job oprecht en vroom Na tuurlijk, het kan niet anders, hij is rijk, een groot herdersvorst, ge lukkig in alle opzichten, God heeft hem dubbel gezegend, dan kan men vroom en oprecht wezen. Maar ontneem hem alles eens en de uitkomst zal zijn, dat hij God vervloektSatan krijgt macht van God, hem alles te ontnemen, zijn vee, zijn knechten en kinderen, als het ware op één moment, en als alles Job ontvallen is, dan klinkt dat woord: „De Heere heeft ge geven en de Heere heeft genomen de naam des Heeren zij geloofd Belangelooze godsdienst. God dienen, niet om in den Hemel te komen, maar om God zelf. En wat is er toch een godsdienst, ook in onzen tijd, met bijbedoelingen ze zijn te veel om op te noemen Eén is er geweest, die belang loos God heeft gediend wiens lust en spijze het was den wil des Vaders te doen dat was Jezus DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. en deze zal ons steunen en helpen, wanneer wij zonder nevenbe- langen God willen dienenin Hem is ook de ontknooping van het „waarom?" des lijdens. Plechtig klonk het hierna Buiten U is niets dan strijd, Niets den moeiten, niets dan [zorgen Laat mij, in Uw vreugd ge borgen, Rusten gaan in eeuwigheid Pro en Contra. Eenige dames en heeren te Weltevreden en Bandoeng heb ben zich vereenigd om handtee- keningen te verzamelen van hen, die tegen het voltrekken van de doodstraf zijn. Tot dat doel zijn naar alle ranten lijsten verzonden, die voor 1 Maart terug verwacht werden, teneinde in de eerste dagen van Maart een verzoek om gratie voor de ter dood veroordeelde com munistische verzetslieden, en te vens om afschaffing der doodstraf aan den Gouverneur-Generaal aan te bieden. Voorzitter van het comité was de heer N. M. C. Tideman. Wij keuren de actie van vo rengenoemd comité, onder de huidige omstandigheden onvoor waardelijk af, aldus 't „Soer. Hbld." De Gouverneur-Generaal moet binnenkort inzake de toe passing van de doodstraf een beslissing nemen, waarvan de consequenties uit een oogpunt van regeeringsbeleid zeer ernstig zijn. Uit de verslagen der recht zittingen is gebleken dat meerdere verzetslieden het over hen uitge sproken doodvonnis laconiek aan vaardden, omdat hun was wijs gemaakt, dat de voltrekking daar van toch niet zal plaats vinden. Wij zijn van oordeel, dat de Gouverneur-Generaal vrij en on bevangen behoort te zijn tegen over de ernstige beslissing, welke hij heeft te nemen. Een anti doodstraf-actie op dit oogenblik is in wezen een poging tot inti- midatie in elk geval tot beïnvloe ding van den hoogste in den lande, waartegen wij krachtig protest aanteekenen. Wij vertrouwen, dat de actie van dit comité' zal stranden op den onwil tot steunen van allen, die overtuigd zijn dat aan de be voegdheid van den Gouverneur- Generaal inzake het verleenen van gratie van de doodstraf, niet mag worden tekort gedaan door het te voren uitschrijven van een referendum. Op dezen grond moeten zelfs de voorstanders van de afschaf fing van de doodstraf aan een petitie, in dezen vorm, hun me dewerking onthouden. Voor een actie in dezen geest was gelegen heid te over in vorige jaren thans is zij, gekoppeld aan een gratieeringsverzoek, in strijd met de houding, welke 'den loyalen staatsburger past. „De beweging door eenige dames en heeren van Weltevre den en Bandoeng op touw gezet om handteekeningen te verzame len van hen, die tegen het vol trekken van de doodstraf zijn, waaraan men dan maar tegelijk verbond een actie voor afschaffing van de doodstraf, moet als on verantwoordelijk gedoe worden gekwalificeerd", aldus de „Java- bode". „Er zijn tijden, waarin 't on verantwoordelijk is om een agi tatie tegen het Regeeringsbeleid in een of andere aangelegenheid te beginnen. Zulk een periode is er thans voor indië, zegt het blad. „Het communistische verzet, dat hier den kop opstak en gru welijke misdrijven pleegde, moet gefnuikt worden. Dat eerst, en daarna kunnen we zoo noo- dig over de doodstraf praten. Wij voor ons achten tot af schaffing van de doodstraf voor dit land den tijd nog niet ge komen. „En daarom gaat 't niet aan, een actie te beginnen, welke in gaat tegen het Regeeringsbeleid en het effect daarvan dus scha den zaleen actie bovendien, welke door velen niet of verkeerd begrepen zal worden en waaruit anderen valsche munt zullen slaan voor hun critiek of agitatie tegen dat Regeeringsbeleid. „Om niet misverstaan te wor den, gaat het blad voort, zij ge zegd, dat onze critiek niet gaat tegen hen, die tegenstanders van de doodstraf zijn en «wier over tuiging eerbiediging verdient als elke andere. Maar 't is thans zeker niet de tijd om dat vraagstuk in 't open baar aan de orde te stellen, met een soort plebisciet nog wel een te mooi woord overigens voor dit verzamelen van handteekenin gen, dat geenerlei waarborg biedt voor eenheid van gedachten, op vatting en verlangen bij hen, die hun handteekening afstaan, zij 't te goeder trouw". Hoe goed ook bedoeld, het moet onverantwoordelijk gedoe worden genoemd, de „beweging" welke thans op touw wordt gezet. „De Regeering moet thans ge legenheid hebben tot een krach tig beleid, waarvan de indruk niet verzwakt mag worden door dergelijke bewegingen, wel voort gekomen uit een of andere goed bedoelde impuls, maar buiten alle controle van rationeel overleg (61 »Leo, Leo, waar is uw liefde riep zij smartelyk eu liet ziju arm vrij, dien zy nog steeds in doodsangst omklemd had. Nu zonk zijn hand voor dien toon, die als een tooverspreuk werkte op zijn toornig gevoel, zijn blik nam een zachtere uit drukking aan, het werd stiller in ham op dit machtig woord, hij drukte haar aan zijn hart en kuste haar rein voorhoofd. »Ge zijt myn goede engel,* zeide hy teeder, »blijt steeds by my met uw liefde en ik zal niets onrechtvaardigs kunnen doen »En wat gaat ge nu doen vroeg zy. »Wat een man doen moet, aan wien lietde en eer heilig zyn. Niets onbezonnens, niets on verantwoordelijks, ik ben nu geheel bedaard en zal doen, wat ik voor recht houd, voor God en menschen, voor u en my. En nu, vaarwel, m(jn gelietde, vaarwel tot wederzien.* Hy liet h«»r lo» en ging met snellen zekeren tred voort, terwijl bij op de trap zich nog eenmaal omwendde en met de hand groette, met een uitdrukking vol onuit sprekelijke liefde, zooals Kalha- rina hem nog nooit meende gezien te hebben. Zy had geen woorden meer om hem terug te houden, hare beden verstomden voor de waardige bedaardheid, verspreid over zijn gelaat, die haar toonde, dat hy alleen bet rechtvaardige kon gekozen hebben. Toen Leo het huis uittrad, was het jachtgezelschap reeds heen gegaan, ook van den kamerheer was geen spoor meer te zien, de krommingen van den boschweg hadden hen snel onttrokken aan eiken blik. Leo bereikte den troep eerst op het terrein, waar de jacht een aanvang zou nemen; de dry verslinie was reeds in orde, de opperhoutvester was juist bezig om den schutters hun plaats aan te wijzen. »Waar blyft ge toch,* fluisterde hij den graaf toe, die intusschen nadarby was gekomen, «kom hier, ge zult een goede plaats hebben, ge zult myn buurman zyn. Ziehier, hier heeft een dier geloopen en dsar en ginder, wild zal er wezen in overvloed. Hier zal het be proeven door te breken, bltyt Te verwachten was, dat het Comité zich tegen dezen aanval zou verweren. De voorzitter, de heer N. M. C. Tideman, doet dit in een schrijven in de „Javabode", waaraan wij het volgende ont- leenen De schr. begint met zich te verweren, dat ,de actie tegen de Regeering zou zijn gericht. Want het comité heeft de overtuiging dat de Reg. óók tegen toepas sing der doodstraf is en het co mité dus eerder de Reg. zou steunen. Ook de G.G. heeft reeds zijn fiat op eenige doodvonnissen geweigerd. „De heele redeneering van de voorstanders van het ter dood brengen van deze misdadigers komt dus neer op het feit, dat er nu een uitzonderingstoestand zou bestaan," gaat de schr. voort. „Nu weten we allen wel beter. Er is van eene volksbeweging gewoon geen sprake geweest. Een bende, die de domme me nigte terroriseert is hier ontstaa'n, en ook in Sumatra blijk het niet meer te zijn dan dat. Moet hierin nu aanleiding wor den gevonden voor de Regeering, om af te wijken van het hooge standpunt, dat zij ten opzichte van het toepassen van de dood straf tot nog toe heeft ingenomen. Ketjoe's hebben hier altijd be staan, de misdadigers hebben hier al sinds eeuwen een soort van stand of klasse gevormd, wier bestaan door de overige burgerij is erkend, en door de overheid binnen de perken is gehouden, totdat men de fout heeft gemaakt, misdadigers „met een theorie" niet langer voor gewone boos doeners te houden. In Nederland doet men dat nog niet. Daar zitten er zelfs in de Tweede Kamer. Hier is men eerder tot het inzicht in de ware verhou dingen geraakt, en heeft men nu eens flink ingegrepen. Dit be hoeft echter volstrekt geen reden te zijn, om nu een andere hou ding te gaan aannemen ten op zichte van de soort van bestraf fing, die we kennen als de dood straf". Schr. raadt aan, eventueele executies in het openbaar te doen geschieden hij is overtuigd, dat een voorstander dan meteen ge nezen is. „Een moordenaar is altijd een uitzonderingsgeval, en hij is niet slechter, omdat hij zich heeft laten meesleepen door de Sneevliets of de Wijnkoops. Eer der zou men verzachtende om standigheden kunnen putten uit het feit, dat het Gouvernement, zoo lang lankmoedig is geweest tegenover de aanstokers tot mis daad, al ging dat ook onder het mom van vrije „geestesuitingen". De schr. is het geheel eens met generaal Sachse, die, zeer voor uitbreiding der marechaus sees is. Die doen alleen door hun verschijning al wonderen en slechts by mij, op de volgende plaats moet gy post vatten,* »Ik dank u duizendmaal, heer opperhoutvester* antwoordde Leo, wien het vriendelijk aanbod niet gelegen kwam, >maar als het u hetzelfde is, plaats mij dan aan de afweringszijde.* «Waarom dan vroeg de opper houtvester, als men komt om te schieten, houdt alle bescheiden heid op, Kom maar hier.* *Neen waarlijk niet, ik geef de voorkeur aan een andere plaats hernam Leo, »het is geen be scheidenheid, ik verlang zelfs nog een groot offer van u en verzoek u ook daar uwe plaats te nemen. Ik heb u een gewich tige mededeeling te doen, die mijn eer en myn geheel toekomstig geluk betreft. De zaak kan geen uitstel lyden, ik heb zoowel uwe hulp als uwen raad noodig en daar ik van u vertrouw, dat gy my beide zult verleenen, zoo ver lang ik voor ons een plaats, waar wy door- behartiging van onze belangen ten minste niet aan het genoegen van het overige gezelschap hinderlyk zyn.« »Een zoo gewichtige mede deeling Sakkerloot,* zeide de opperhoutvester, maar werd dade- dalyk ernstig, toen h(j den jongen man scherper aanzag en een ongewone aandoening bij hem bemerkte. »Nu, het is braaf, dat ge een zoo goede meening van my hebt,* zeide hij hem de hand reikend *sla toe, ge zyt naar ik hoop, aan het rechte kantoor gekomen. Hölter,* riep hij den opzichter toe,* kom hier, neem vandaag myn plaats in, de weren stel ik zelf. De zon was intusschen hooger gestegen, de morgen ging voorbij, de middag kwam, maar van het jachtgezelschap keerde niemand terug. Katharina braeht den tijd door in ademloozen angstzij had nu, dat zorg en angst haar ter neder drukte, een plaats gezocht daar, waar zy in hare kindsheid altyd een toevluchtsoord had ge vonden tegen ieder wee en die haar nu ten minste troost kon verschaffen, aan het moederhart, dat altyd ziohzelf gelyk blyft in tróuwe liefde, dat nooit verwelkt en nooit veroudert, maar bloeit in eeuwige kracht en jeugdige schoonheid. De blyde verbazing det opperhoutvesterin, die zich van haar meester maakte by de mededeeling, dat KathariDa haar lot had leeren loven, inplaats van het te vloeken, week snel voor den angst, toen zij boorde, welk een ernstig einde de twist kon nemen tusschen den kamerheer en den graaf, vooral wanneer men in aanmerking nam het hevig hartstochtelijk karakter van den laatste. Bezat zij ook zelfbe- heersching genoeg, om hare doch ter niet het geheele gewicht te laten gevoelen van hare vrees, dat het nauw verwoiven geluk eendroevig ,een sneleindezou kun nen nemen, toch keek de anders zoo bedaarde vrouw met een waarlijk koortsachtige onrust naar het uurwerk, dat in 't geheel niet vooruit scheen te komen. Tegen den middag meende Katha rina een vroolyk gelach te hooren baar hart klopte luid, alles moest toch goed zijo, niemand zou toch k u n n e n lachen als er iets ont zettends gebeurd was zy meende dat ieder den angst moest gevoelen van haar hart. Toen zij het venster uitkeek, zag zij de beide opzichters. »Waar is myn vader, heer Bölter,* riep zy bevend een der jonge mannen toe,» en waarom is de graaf nog niet terug Wordt vervolgd.) Gelukkig is eigenlyk slechts degene, die weet te ortbereu, AXELSCHE COURANT - ~f— -n—

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1