Hoest- tabletten MUMHARDrS Rechtszaken. moet zelfs voor de grootste sche pen bevaarbaar blijven en daar voor zullen zelfs onze polders ten offer moeten vallen. Een twee tal nieuwe kanalen zal ten be hoeve van België worden gegra ven. Al deze punten zullen ons land ontzaglijk nadeel bezorgen. De bedoeling van het Moer dijkkanaal is geen andere dan Antwerpen te maken tot de eerste Rijnhaven van Europa, zoo niet tot de eerste wereldhaven. Het kan van ons toch niet gevorderd worden, daartoe mede te werken, ten nadeele van ons economisch leven Spr. kan zich niet voor stellen, dat één Nederlander dat goed vindt. Antwerpen heeft alles wat het voor zijn economi sche ontwikkeling noodig heeft. Wij moeten echter verarmen, op dat België's welvaart zoo hoog mogelijk kan stijgen. Nationaal verzet. Het verzet uit Nederland is niet alleen van kapitalistischen kant gekomen, maar evenzeer van den kant der arbeiders. Het is een nationaal verzet. De voorstanders stappen met groote luchthartigheid over de economische gevaren van het Tractaat heen. De Rotterdamsche haven is zoo goed geoutilleerd, zegt men. Doch wat hier mogelijk is, is elders ook mogelijk. Antwerpen is evengoed geoutilleerd. De kortere verbinding met den Rijn, waar van Rotterdam profiteert, vervalt grootendeels als het kanaal naar Moerdijk er komt. De diamant industrie geeft een duidelijk voor beeld van wat concurrentie ver mag. In verband met den lageren levensstandaard in Antwerpen was in 1923 de Amsterdamsche nijverheid op het punt van te verdwijnen. Van de 10.000 ar beiders, waren nog 500 aan het werk. De loonen werden met 40 pet. verlaagd en met buiten gewone krachtinspanning is men nu gekomen tot 5000 arbeiders. De rest is werkloos. Zooiets dergelijks staat Rotterdam te wachten, op grooter schaal, als Antwerpen kunstmatig zal worden bevoordeeld. Wij kunnen niets wagen, waar door de bestaansmogelijkheid van ons volk geschaad kan worden. Wij weten reeds geen raad met onze werkloosheid. Deze kost ons schatten gelds, waarmee de nood in de gezinnen der werk- loozen-niet wordt gelenigd. Het zou een misdaad tegenover ons volk zijn, iets te ondernemen, waardoor de bestaansmogelijk heden van ons volk zouden kunnen worden verkleind. Na de pauze zijn rede voort zettend, ontkent spr. met de meeste stelligheid, dat 't verzet tegen dit verdrag zou zijn uitge gaan van de Rotterdamscne havenkapitalisten. Verwerping van het verdrag is geen kapitalistisch en allerminst een plaatselijk kapi talistisch, maar in de eerste plaats een nationaal belang. Maar zelfs al had spr. de keus tusschen de belangen der Rotterdamsche en der Antwerpsche havenkapita listen, dan zou hij nog voor de eerste groep partij kiezen, niet in haar belang, maar in het be lang van de tienduizenden, die in de Rotterdamsche haven hun bestaan vinden. Als spr. denkt wat gebeuren kan en zal als dit Verdrag wordt goedgekeurd, dan huivert hij op zijn beurt. De arbeiders zullen, wanneer hun bestaan hier ver valt, niet naar het buitenland kunnen gaan. Daarvan behoeft men zich geen illusie te maken. Bijna overal in het buitenland heeft men Nederlandsche werk krachten ontslagen. Dit is het internationalisme, dat men tegen over ons in practijk brengt. België is er veel beter aan toe dan wij. België heeft een bloei ende nijverheid en bijna geen werkloosheid. In ons land is van industrieelen bloei geen sprake. Nog in 1926 had Antwerpen 1.2 millioen ton scheepvaart meer dan Rotterdam. Als er in deze Kamer genoeg tegenstanders zijn, die de tot standkoming van het verdrag weten te beletten, wat zal er dan gebeuren Geen inmenging van buiten. Sommigen vreèzen onbekende mogelijkheden. In het buitenland zijn hier en daar dreigementen geuit. Maar daarvoor zal in de Kamer wel niemand wijken. Duitschland en Oostenrijk, die bij de totstandkoming van dit verdrag waren betrokken, hebben nu met de zaak niets meer te maken. Blijvenover Engeland en Frankrijk. Alle recht van deze laatste landen, om zich met deze zaak te be moeien, is echter vervallen uit hoofde van den aard van het verdrag zelf en van de rol, die de groote mogendheden in 1839 hebben gespeeld. Dat zij zich er wei mee bemoeiden in 1919, was slechts een uiting van over winningsroes. De mogendheden hebben zich reeds genoeg in voetangels en klemmen gestoken, om ook naar deze zaak nog de hand uit te steken. Zij zullen zich wachten opnieuw in te grijpen in een kwes tie, die hen niet raakt. Het oude tractaat geeft den mogendheden geen enkel recht daartoe. Liever zou spreker buigen voor een geweld, dat men niet weer staan kan, dan onvrijwillig aan vaarden, wat hij beschouwt als een groot nadeel voor het land. Doch van dit alles zal niets komen. De Fransch schrijvende Belgische Pers zal tegen ons te keer gaan, de leden van het Co mité de Politique Nationale zul len ontploffen. Zwakke schoten zal men in de Fransche en En- gelsche pers hooren, maar ons zal geen haar gekrenkt worden. De voorstanders van het ver drag doen het voorkomen, alsof de tegenstander hun positie niet zouden zien in volksgemeenschap. Van die volksgemeenschap is echter niets te bemerken. Het embryo daarvan is nog niet eens te bespeuren. De pogingen van den Volken bond houdt zich met economische vragen niet bezig. Europa is nog steeds verbrokkeld en ve'rdeeld. Ieder volk moet doen wat het kan om zichzelf op de been te hou den en zeker is het aar. de Eerste Kamer, ons volk te behoeden voor de ramspoedige mogelijk heden, die dit verdag met zich brengt. I het verdrag reeds maanden van I alle zijden is bestudeerd en be- sproken. Wijzigingen Prov. Bestuur. Een bij de Tweede Kamer in gekomen wetsvoorstel beoogt door wijzigingen van de Prov. wet o.a. de volgende verande ringen aan te brengen de fittingen der Staten meer gelijkmatig over het kalenderjaar te verdeelen niet alleen de kosten van onder houd van de aan het Rijk toe- behoorende woningen der Com missarissen der Koningin voor rijksrekening te nemen, maar ook de inrichting en het onderhoud van de ambtelijke vertrekken; aan het prov. bestuur meer ruimte van beweging te schenken om voor bepaalde takken van dienst een afzonderlijk geldelijk beheer in te voeren de mogelijkheid te openen dat de Prov. Staten bepaalde, in de wet omschreven bevoegdheden overlaten aan Ged. Staten, met het oog op de ver uit elkaar liggende zittingen van de Prov. Statenen ook in verband met den vaak noodzakelijken spoed bij het koopen of ruilen van grond voor aanleg van wegen of kanalen de vrouw benoembaar te stellen voor griffier der Staten. f5000 voor Drenthe. Door het Oranje-Comité 1926, gevestigd te Utrecht, is alsnog ter beschikking van H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins I gesteld, een bedrag van vijf duizend gulden als deel van het huldeblijk bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar aangeboden. In overleg met het Oranje- Comité hebben H.M. en Z.K.H. dit bedrag van f 5000 bestemd tot leniging van den nood in de veenstreken der provincie Drenthe. Vncantickaarten. De vacantiekaarten zullen dit jaar afgegeven worden van 15 tot en met 20 April (Paschen); van 3 tol en met 8 Juni (Pink steren); van 1 Juli tot en met 15 September. De prijzen bedragen le kl. f9, 2e kl. f7 en 3e kl. f 5. Ingezonden Mededeelingen De heer Polak was alzoo de eerste spreker en heeft zeker in den breede de motieven tegen het verdrag uiteengezet. We zouden haast vragen wat blijft er nog voor de andere sprekers over En er zijn er nog 22 ingeschreven, zoodat er nog heel wat komen kan. De tweede spreker de heer De Muralt heeft speciaal de tech nische kwestie naar voren ge bracht en noemde millioenen guldens, die b.v. alleen de be vaarbaar making der Schelde zou kunnen veroorzaken, indien daar voor aan België een blanco crediet wordt geschonken. Evenzoo zou de aanleg van een waterweg van I Antwerpen naar den Moerdijk enorm geld kosten voor ons land. Ten slotte wees hij er nog op hoe de flinke houding der wak kere bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen ons had bewaard voor annexatie van dien parel aan de kroon van den Nederlandschen leeuw en zeide, dat aanneming van het verdrag zou zijn een kaakslag in het gezicht der kranige Zeeuwen. Na de heer Blomjous die van katholieke zijde het verdrag be streed, kwam de heer Van der Hoeven namens de Chr. Hist. Unie aan het woord en het was wel eigenaardig, hoe deze deed uitkomen dat voor een Grond wetsherziening twee derden van de uitgebrachte stemming noodig zijn, terwijl deze voor ons land veel belangrijker beslissing door de Tweede Kamer geacht wordt als aangenomen, als daar met slechts enkele stemmen meerder heid, en dat nog toevallig, wordt vóór gestemd, terwijl nog lang niet allen voorstanders waren. Na dezen werden Donderdag en heden de redevoeringen voort gezet, die overigens geen nieuwe gezichtspunten gaven. Dit is echter ook niet mogelijk, daar Doos 30ct (Keelpijn tabletten 30 en 60ct AXEL. 11 Maart 1927. Door Burg. en Weth. alhier is de datum, waarop de candi- dateDlijsten voor de gemeente raadsverkiezing moeten worden ingeleverd, bepaald op 12 April, terwijl de stemming zal plaats hebben op 17 Mei. Gas. De buisleiding voor de buiten wijken Magrette, Spui en Scha penbout is thans geheel gereed gekomen, terwyl heden ook de drukregulateur aan de fabriek is geplaatst, zoodat naar we ver nemen morgen op Spui, enz. het gaslicht kan branden en ook met gas kan gekookt worden. Het aantal aansluitingen neemt nog dagelijks toe en geelt reden tot tevredenheid. Ook aan de uitbreiding naar Ter Neuzen wordt hard gewerkt en komen van daar reeds ver scheidene aanvragen om aan sluiting. By het gehouden examen onder degenen, die de militaire vooroefeningen maakten, ter verkrijging van een verkorten diensttijd (6 weken) slaagden alhier L. van Cadsand JzP. van Praaijenhove Gz., A Mie'ras Wz„ J. Naeije Jz. en J. Vinke Az. Historische optocht te Halst. Zooals we onlangs meldden, zullen aan de landbouwtentoon stelling in September te Hulst meerdere feestelijkheden worden verbonden, waaroy ook een his torische optocht. Het doel hier- van is een getrouwe voorstelliog te geven van den intocht van Lodewijk van Male, graaf van Vlaanderen, in zijn goede stede van Hulst, half December 1350, en daarbij te herdenken de opkomst van den vrijen pach tersstand in de Vier Ambachten en Saafcinge, doordat groot-grond bezitters, met name de abdij van Duinen onder abt Lambert van Westhoutrre, bun landerijen aan landbouwers gingen verhuren. De personen in den optocht, ten getale van meer dan hon derd, zullen uitgedost ziju in cte bonte kleederdracht der veer tiende eeuw. Naar men ons meldt, zal de optocht (behoudens wijziging) de volgende groepen omvatten 1. Een afdeeling Hulstersche Schutters van het voetbooggilde St. Joris te Hulst. 2. Een groep „trompers", die den graaflijken intocht met mid- daleeuwsche muziekstukken op luisteren. 3. De Baljuw der Vier Am bachten met de Schepenen van Hulsterambacht. 4. Benedictijnermonniken van St. Baafs en St. Pieters uit Gent. 5. Cisterciensermonniken van Ter Duinen,BoudelooenCambron 6. Lambert van Westhoutere, abt van Duinen, raadsman van dan graat, in „cariot" getrokken door twee paarden. 7. Een groep boeren uit Hul sterambacht te paard. 8. Een groep boerinnen uit Hulsterambacht, in wagen. 9. Een afdeeling Hulstersche schutters van het handbooggilde St. Sebastiaan te Hulst. 10. De Baljuw van de stad Hulst met de Schepenen dier Stad. 11. Schildknapen van het Graaflijke Hot. 12. De Valkenier, de Minne zanger en de Sterrenwichelaar van den Graat. 13. Herauten met klaroenen. 14. Graal Lodewijk van Male met zijn gemalin Margaretha van Brabant, beiden te paard. 15. Hofdames in open koets. 16. Ridder Gosewijn van der Moere, watergraaf van Vlaande ren te paard. 17. Raadslieden van den Graaf, allen te paard. 18. Ridder Wulfaerd van Mael- I stede, burchtheer van Hulst en zijn zoon Lodewijk van Mael- stede, erfelijk schout van Hulst, beiden te paard. 19. Ridder Pilips van Axel, gewezen Ruwaard van Vlaan deren en zijn zoon Jan vaD Axel, schout dier stad, beiden te paard.' 20. Heer Oiivier van Lams weerde, landedelman, met zijn zonen Huge en Willem, allen te paard. 21. Een groep Zwaardspelers. 22. Potsenmakers en zotskappen. Uit Zaamslag. Dinsdagavond werd door den architect A. P. Wisse, in de her berg van den heer R. J. van de Veke, voor gegadigden van Zaam- I slag aanbesteed Het afbreken van het bestaande en h^t bouwen van een nieuw boerenhuis met bakkeet enz. voor den heer W. van Tatenhove in de gemeente Zaamslag. Voor het metselwerk werd ingeschreven door C. van Fraaijenhove f 2836 J. A. Lensen f2680; H. P. Len- sen f2632; J. C. Houg f2573; J. de Vos f2550; J. van de Velde f 2480 en Chr. van de Velde f 1988. Voor timmer-, ijzer- en lood- gieterswerk door: D. P. Bastink f 2463 A. W. Leenhoudls f 2338 A. D Kaijser f2271; D. Galle f2125 en J. Wisse f2050. Voor het schilderswerk door: C. Kaijser f412; H. Wisse f405; I C. Wisse f403; C. Haak f 396; D. Riemens f395 en C. Dees f395. Het metselwerk is gegund aan Chr. van de Velde. Het timmer-, ijzer- en loodgie terswerk aan J. Wisse. Het schilderswerk bij loting aan C. Dees. - Woensdagavond werd te Zaamslag in de Ned. Herv. Kerk een welgeslaagde zanguitvoe ring gegeven door de geza- melijke vereenigingen „De Lof- stem" van Kloosterzandeen „Zingt den Heer een nieuw lied" van Zaamslag, onder leiding van den directeur H. Wisse. Een volle kerk heeft met de grootste aandacht de prestaties van beide vereenigingen gevolgd. Onder de talrijke toehoorders werden ook vele belangstellende leden van zusterverenigingen uit andere plaatsen opgemerkt. Nie mand zal deze gang beklaagd hebben. Er was gezorgd voor een aangename afwisseling in het rijke program. Zoowel de liederen der afzon derlijke koren als het krachtiger geluid der gezamelijke, maakten merkbaar indruk. Ook een tweetal nummers voor gemengd-dubbel-quartet deden het goed. In de pauze sprak cfs. G. van Dis een kort, maar diep ge voeld woord over de waarde van het zingen in huis en kerk bij vreugde en smart. Zulks naar aanleiding van een uitspraak van Luther, dat muziek en zang edele kunsten zijn. De stille aandacht van het pu bliek was een prettige aanbeve ling voor de waarde van het ge- notene. Een dezer dagen bemerkte de opzichter over de boomge wassen G. te Biervliet, dat onder die gemeente in den Beukels- en Paulinapolder ruim 200 populiere- boomen, welke aldaar op een dijk geplant waren, alle ver moedelijk met een hakmes tot op de helft der dikte van iederen boom, waren vernield, en wel op zoodanige wijze dat van geen der boomen, vermoedelijk iets terecht zal komen. Voor de eigenares dezerboomen, die een gezamelijke waarde van ruim f 1000 vertegenwoordigen, is dit een belangrijke schadepost. De politie stelt een onderzoek in. Het is altijd gevaarlijk om bij de grenzen een fiets buiten te laten staan. Dit ondervond een coiffeur van Selzaete, die zijn karretje even liet staan, om een hartversterking te nemen bij den caféhouder B. aan „de stuiver" nabij Sas van Gent. Toen hij terugkwam om het stalen ros te bestijgen, was het gaan loopen. Zeeuwsch- Vlaamsehe Water leiding Jiy. Verschenen is het eindverslag over het wetsontwerp tot beschik baarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten be hoeve van de N.V. Zeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Maat schappij, gevestigd teTerneuzen. Gevraagd werd of het de be doeling is dat het Rijk en de Staten van Zeeland de rentelooze voorschotten zullen verleenen in evenredigheid met de toegezegde maximum-bedragen van respect. f300.000 en f200 000. De Groninger Rijwielen- fabriek H. Fongers liet voor 1927 weer een nieuwe prijscourant vervaardigen, waaruit blijkt, dat ze met haar tijd meegaat. Ge-, dachtig aan de verminderde koop kracht heeft ze de prijzen verlaagd en daarbij zelfs de kwaliteit nog verbeterd, althans volgens de ge gevens, die we in den catalogus zagen. Ieder, die met het voor jaar voor de keuze van een nieuw rijwiel staat, zal goed doen die prijscourant eens aan te vragen. Predikbeurten te Axel. Zondag 13 Maart 1927. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Ds. G. van Dis, van Zaamslag. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Bediening H. Avondmaal. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Dierenmishandeling. Voor het kantongerecht te Hulst heeft terecht gestaan D. H. de W., koopman te Honte- nisse, ter zake dat hy in Januari j.l. in staat van dronkenschap verkeerende eenige schoten uit een geweer .had gelost in de richting van zjjn, in een ton op t V rr -V- iS&i BIJ APOTH. EM DROGISTEN

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2