Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsc h - VI aan deren No. 9(>. DINSDAG 8 MAART 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postrek. 60263. Ontwapening. Van inconsequentie gesproken Tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van het Ont wapeningsvoorstel der S.D.A.P., ontving de heer K. ter Laan een telegram van den navolgenden inhoud „Een groep adspirant-verlofs- officieren wenscht u en uw medestrijders veel succes. Ne derland vooraan naar den vrede". Het Volk, waarin van dit tele gram wordt melding gemaakt, publiceert gelijktijdig een schrijven uit Kampen, waarin onbarmhartig te keer wordt gegaan tegen de militaire autoriteiten, omdat deze belet hebben, dat in de kazerne propaganda wordt gemaakt voor een vergadering, met anti-mili- tairistische strekking, uitgeschre ven door een comité, bestaande uit adspirant-verlofsofficieren en recruten, te Kampen in garnizoen. Wanneer het hiervoor vermelde telegram een uiting is van den geest, die onder de adspirantver- lofsofficieren te Kampen heerscht, dan achten wij het alleszins be grijpelijk, schrijft de Avp dat de militaire autoriteiten propaganda voor de aangekondigde vergade ring niet toelieten. Trouwens, is de S.D.A.P., door critiek op deze autoriteiten uit te oefenen, niet wat erg incon sequent De militaire autoriteiten dulden, o.i. zeer terecht, geen anti-mili- tairistische propaganda in de kazerne. Maar duldt de S.D.A.P. dan wèl propaganda voor het leger in haar organen, in haar optochten, op hadr vergaderingen, in haar gebouwen? Is de socialistische radio-omroep bereid, een avond beschikbaar te stellen voor de voorstanders van nationale ver dediging Het lijkt belachelijk, zulke vragen te stellen. Maar maakt de S.D.A.P. zich minder belachelijk, door van de i (58 Het was zoo wonderlijk schoou daarbniten, zij ging pratend nog eenige schreden verder, eerst onder het hooge beukendak stond zij stil. Tot afscheid nam de graat hare band, zy voelde zijn warme hartstochtelijke kussen, zij weerde hem niet at, zelfs niet toen hij zijn aandoening niet meer meester, den arm om haar heen sloeg als in zelfvergetenheid rustte haar hoofd een oogenblik aan zijn borst. Maar toen herstelde zj] zich, zij richtte zich op en zei bevend en zacht: >Het is tijd, wij moeten seheiden. Goeden nacht.» Maar hij liet hare hand niet los »Scheiden fluisterde bij, waarom scheiden, Katha rine? Ik kan dat woord niet hooren, niet uit uwen mond, in dit oogenblik, ik zou eeuwig, eeuwig bij n willen zijn Zij antwoordde niet. »0f wilt ge by m y biyven, Kathariua ging hij voort en drakte haar vaster aae zijn hart, Wilt ge nat mij gaan, wilt ga militaire autoriteiten te eischen, wat zij zélf nooit en onder geen enkele voorwaarde doen zou? Intusschen is het gebeurde te Kampen, en liet aan den heer ter Laan gezonden telegram een vingerwijzing te meer, hoe de anti-militairistische propaganda door de S.D.A.P. in het leger wordt voortgezet. En als 't dan straks, bij de herhalingsoefeningen, misloopt, slachtoffers vallen, zooals in 1926. dan wascht de S.D.A.P. haar handen in onschuld, en slooft zich uit in het doen van ver klaringen, waaruit zou moeten blijken, dat de S.D.A.P. geen deel heeft aan de stelselmatige ont wrichting van het, toch nog altijd zijn bestaan aan de Grond wet ontleenende leger. Dan is ons duizendmaal sym pathieker de houding van den communist, die zonder omwegen verklaart, doelbewust aan te sturen op ontwrichting en onbetrouw baar making van het leger. Al zijn we 't natuurlijk niet met hem eens, toch is hij eerlijk, dat hij zegt, waarop het staat. Ned. Belgisch Verdrag. Morgen 9 Maart wordt een aanvang gemaakt met de be handeling van het Nederlandsch- Belgisch Verdrag. Er zijn tot heden 26 sprekers. Verwacht wordt dat Jhr. v. Karnebeek Dinsdag 15 of Woensdag 16 Maart aan het woord zal komen. Een geschenk aan Prinses Juliana. Het Weensche Corresp. Bur. schrijft onsAlle vroegere Hol- landcomité's hebben besloten om gezamenlijk met de Vereeniging Oesterreich-Hoiland, op 30 April e k., den dag waarop prinses Juliana meerderjarig wordt, uit dankbaarheid, dat in den groot sten nood Holland aan 90.000 Oostenrijksche kinderen gastvrij heid heeft verleend, aan de Prinses een album te doen overhandigen met foto's uit Oostenrijk en zoo veel mogelijk handteekeningen bevattend van de Oostenrijksche zijn wat ge mij beloofd hebt, mijn lieve, lieve vrouw Daar ging eeu siddering door bare slanke gestalte, stil legde zij het hoofd aan het stormachtig kloppend hart van den geliefde, zij hoorde zyn zacht jubelenden vreugdekreet en sloot de oogen, niet in onmacht, maar in zalige zekerheid. »Katharina 1 Kathariua! klouk op dit oogenblik de stem van den opperhoutvester uit het huis, »zijt ge Dog bait n Hij bleef op den drempel der huisdeur staan, het flikkerend licht, dat hy met de hand poogde te beschermen, verhinderde hem te zien en bovendien was het geheel donker onder de beukeD, waar Katharina rustte aan de borst van haren echtgenoot. Op baars vaders geroep richtte zij zich snel op, rukte zich los en ijlde in huis. »Wat voor gekke streken zyn dat, kind,* zeide de opperhout vester, die in het geheel niet bemerkt had, dat zy met Leo de deur was uitgegaan, »wat loopt ge nog zoo laat naat buiten Uwe moeder verlangt naar bed, zy heeft het moeilijk genoeg gehad vandaag en ik heb ook •laapj ik had byna de dear tee- jeugd, die de Nederlandsche gast vrijheid genoten heeft. Kameroverzicht. Zooals te verwachten was, heeft het debat over het ontwa- penings-voorstel van de sociaal democraten een zeer langdurig debat uitgelokt. En hierover moet men zich niet al te zeer verbazen. Want, het lot van dit voorstel moge vooraf vast staan, het vraag stuk zelf blijft van de allergroot ste beteekenis en het standpunt dat verschillende groepen daar tegenover zouden innemen, was niet vooraf met volkomen zeker heid vast te stellen. Vandaar de belangstelling. De heer L. de Visser, die de vorige week aan het einde der vergadering van Vrijdag aan het woord was, heeft Dinsdag nog een groot gedeelte van den dag gevuld. Dat hij het voorstel in vele opzichten zou bestrijden sprak wel van zelf. Het is toch zijn taak om alles af te breken, wat door niet-communisten wordt voorgesteld. Veel waarde behoeft dan ook aan zijn bestrijding niet te worden toegekend. Hij kwam ten slotte met een communistische motie. Voor het overige ging het debat grootendeels over de vr2ag, of ons land te verdedigen is. Dit verdedigen is natuurlijk een zeer vaag begrip. Niemand zal ver wachten, dat ons land ooit een leger op de been zal kunnen houden, dat zich tegen dat van een der groote mogendheden zou kunnen staande houden. Ten hoogste zal men een klein ge deelte van zoodanig leger gedu rende eenige dagen kunnen op houden. En als ds. Lingbeek nu verklaart, dat deskundige officie ren van ons leger hem hebben verzekerd, dat de verdediging van ons land zeer goed mogelijk is, mogen wij dit toch zeker wel met een korreltje zout aanvaarden. Een ander argument tot bestrij ding van het voorstel is, dat het in strijd is met de Grondwet, die aan de defensie een geheel hoofd stuk wijdt, dat spreek van een gedaan, ik dacht dat ge reeds boven waart.* Katharina volgde als in een droom, zy ging met bijna wanke lenden tred naar haar kleine slaapkamer, waar zy zoo menigen zoeten droom gedroomd had in haar meisjesjaren, droomen, waar van de schoonste nu ook was 7erwezenlykt. Hare ouders had zy het niet kunnen bekennen op dezen avond, eerst moest zij het gelooven en begrijpen, dat zij een gelukkig geliefde vrouw, dat zij z ij n e vrouw was Ook Leo vond geen rusthij was nog meer bewogen dau Katha rina, hij kon het gloeiend snelle bloed niet tot bedaren brengen, dat door zyn aderen joeg, het was reeds lang na middernacht, toeD hij het woud verliet en naar huis ging. We hebben gezien, hoe hij vroeg weer op was zoo menigen slapeloozen nacht had hij doorgebracht, maar ditmaal had het gelnk hem geen rust gegund en dreèf hem, den bediende ver vooruit, met gevleugeldeD tred naar het huis, waar hij de geliefde zou wederzien. Nadat zy een half uur geloopen hadden, kwam het woud in 't ge ziehteen heeriyke bosehweide, door een helder beekje besproeid, ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag;- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. land- en zeemacht van een mi litie, en van het handhaven van de onafhankelijkheid van den Staat. Aan deze eischen voldoet het politie-leger, dat de heeren Ter Laan c.s. op de been willen houden in hoofdzaak tot handha ving van de orde in het binnen land, zeker niet. Maar het is langzamerhand gebruik geworden om zich bij het aannemen van wetsvoorstellen- van de al- of niet grondwettigheid daarvan weinig of niets aan te trekken. Grondwetsherzieningen dienen dan ook meestal om deze in overeenstemming te brengen met de reeds bestaande wettelijke re gelingen. Maar bovendien ver klaarde de oud Minister van Dijk, evenals de heer Duymaer van Twist voor hem, eenzijdige ont wapening in strijd met het Chris tendom. Dat de heer Van der Heide de gelegenheid aangreep, om dit argument te ontzenuwen, was te begrijpen. Jammer, dat ook daarbij weer den godsdienst wordt aangehaald. De vergadering der Tweede Ka merleden is o. i. geen gelegenheid om godsdienstige inzichten te bespreken. Vol belangstelling werd uitge zien naar de redevoering van den leider der Michaëlisten, Prof. Veraart. Hij had geen gemakke lijke taak, daar hij op grond van vroeger gevoerde propaganda mocht worden geacht een voor stander van de eenzijdige ont wapening te zijn en daaraan nochtans als lid van de R.-Katho- lieke Staatspartij bezwaarlijk zijn stem kon geven. Hij gaf den voorstellers van het wetsontwerp toe, dat verdediging van ons land volmaakt hopeloos en zelfs ze delijk ontoelaatbaar is. Maar hij vreesde, dat het buitenland niet in onze ontwapening zou geloo ven, of, indien men dit wel deed, daaraan aanstoot zou nemen, zoodat hierin eene bedreiging van onze onafhankelijkheid zou liggen. Dan had de heer Arts het ge makkelijker die als éénling in de Kamer zijn overtuiging geheel kon volgen en zich onomwonden breidde haar fluweelen tapijt uit en aan het tegenoverliggend eind biervan, tusschen de stammen van machtige beuken, schitterde het roode dak der houtvesters woning. Hier was reeds alles in de weer, men hoorde luide stem men en het blaffen en huilen der jachthonden, die de lucht hadden van de voorgenomen jacht, klonk den graaf m de ooren in bonte mengeling wemelden mannen en vrouwen en jonge knapen door elkander, gewapend met lange stokken. Tusschen hen heen en weer bewogen zich jagersjougens met een flasch en een glas, dat dankbaar werd aangenomen een glaasje brandewijn verwarmt de maag, veroorzaakt een goede luim by de lieden en maakt ze gewillig en vatbaar voor de toe bereidselen der jagers. De graaf doorschreed de weide, de dry vers maakten groetend plaats voor hem en het volgend oogenblik stond hy in het portaal der houi- yesterswoDiog. Alles was hier zuiver netjes, frisoh als het groene woud, dat het huis omringde. Wit gekalkte muren met prach tige hertengeweien, een hangklok in een oadvaderlyk omhulsel, tegenover een eikenhouten kist met blankgepoetet koperen beslag voorstander van de ontwapening kon verklaren. Dat de «socialisten in geval van oorlog alles van het'volk verwachten, spreekt vanzelf. Maar dan is ook duidelijk, dat de actie internationaal moet worden ge voerd. De heer Sannes dreigde met algemeene werkstaking en dienstweigering. Maar ons'volk of onze arbeidersklasse, als men wil, zal alleen in dit opzicht toch niets kunnen uitrichten. De heer Albarda zette uitvoerig uit een, dat niet elk land, bijv. Frank rijk niet, afzonderlijk kan. ont wapenen, doch dat naar zijne meening ons land dit wel zou kunnen, omdat de algemeene in ternationale toestand daardoor niet zou veranderen. Want tot verdediging van zijn eigen grond gebied, dit is het hoofdmotief der voorstanders, is ons land toch niet in staat. Een krachtigen steun vonden de voorstellers in den heer Mar- chant, die toegaf dat het geheele wetsontwerp geen ander«doel had dan het maken van propaganda, maar het los daarvan wilde be- oordeelen. Uitvoerig toonde hij aan, dat men ook met het tegen woordige leger tegen een krach tigen vijand niets zou kunnen uitrichten. De nieuwe uitvindin gen op chemisch gebied maken dit hoe langer hoe meer onmo gelijk. Bovendien wachten wij nog steeds op een behoorlijke uitrusting van ons leger. Elk jaar wordt -die ons beloofd, maar de heer Marchant gelooft daar, na 27-jarige ervaring niet meer aan. De heer Boon hield een rede, die bijna geheel tegen den heer Marchant was gericht. Met cita ten toonde hij aan dat de vrijz. dem. leider eenige jaren geleden nog tegen ontwapening was, ais ook dat Prof. van Embden had verklaard, nooit zitting te zullen nemen in een kabinet, dat de ontwapening niet in zijn program had opgenomen. De vraag, wat de Volkenbond van ons eischt, werd ook door verschillende sprekers aangeroerd. De voorstellers van het ontwa- en op den achtergrond een groene van rijs gevlochten kooi, waarin eeu lyster zijn lied zong daarin bestond de tooi. De graaf aarzelde, hy stond stil, als wachtte hy en juist wilde hy, wat hy nog nooit gedaan had, de trap opsnelien, die naar Katharina's kamer leidde, toen de opperhoutvesterin haastig uit de keukeu kwam getrippeld, gevolgd door een roodwangig meisje met een dampende k<flU- kan eu een schotel met versch- gekookte eieren. »Goedeu morgen, mijnheer de graat,* zei de matrone vriendelijk knikkend. »Ge komt juist te rechter tijd om nog een klein ontbijt te nemen, ik heb pas de koffiskan opnieuw gevuld. Dat wil zeggen wat de koffie betreft, hadt ge later kunnen komen ik meen alleen wat den tijd aangaat, ge weet mijn oude is precies op da minuut, somtijds is dit een wsre plaag. Wees zoo goed binnen te gaan, de heeren ziin hier in de eetkamer verzameld. Da graaf had nauwelyks den tyd, ^door een buiging te antwoorden, hij zou haar zoo gaarne ontsnapt zyn, maar de y'verige vrouw opende de deur eu duwde hem binnen. Een aaafal jagers es lief hebban f x

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1