MIJNHARDE £qy.q&c Binnenland. Gemengd Nieuws. Het Gezantschap te Brussel. Volgens berichten uit Brussel zou jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van Buiten- landsche Zaken, tot gezant der Nederlanden te Brussel worden benoemd. Om de instemming van Koning Albert met die be noeming is reeds verzocht. Op z n stokpaardje. Het lid der Tweede Kamer, de heer Braat vroeg aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Is de Minister bereid mee te deelen om welke redenen hij reeds zoo vroeg (82 dagen vóór den aanvang) den tijdsduur van den zomertijd vaststelde Wist de Minister, dat er een wetsvoorstel om tot afschaffing te geraken aanhangig is, hetwelk 18 November 1926 is ingeleverd en 18 Februari daaraanvolgend in de afdeelingen der Kamer is besproken Is Z.Exc. niet van oordeel dat, deze daad aanleiding geven kan tot verdenking, dat dit gebeurd is om de goede en spoedige be handeling van genoemd wets voorstel zeer te bemoeilijken Acht de Minister deze Regeer- ingsdaad in het belang van land en Tuinbouw De Minister heeft een ant woord ingezonden, dat hierop neerkomt, dat de zomertijd tijdig is vastgesteld, in verband met de dienstregeling der spoorwegen en houdt geen verband met een wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd en kan geen invloed hebben op de behandeling daar van, terwijl de Min. evenmin begrijpt, dat een tijdige mede- deeling land- en tuinbouw kan schaden. AXEL, 4 Maart 1927. Toen de tram hedenmorgen te 8 35 van Drie Schouwen vertrok, kwam daar juist in tegenover gestelde richting de landbouwer C. van P. van Clinge met een rijtu ig aangereden met het doel eenige liefde gaven (in natura) naar het klooster te Sluiskil, te brengen. Vermoedelijk doordat in de buurt van Clinge nog geen tram rijdt, en dus de kuchende locomotief voor het paardje nog een ongewoon verschijnsel was, schrok het en pakte zijn beenen. De voerman kon het paard niet meer houden het sloeg op hol, geraakte van den weg, reed een der daar staande boompjes af en kwam terecht aan de sloot, die de scheiding vormt tusschen de straat en de weide van den land bouwer Verhelst. Van P. was intusschen uit het rijtuig gesprongen, doch kon niet voorkomen, dat het rijtuig kantel de en in de sioot viel, terwijl het paard zich had losgewerkt en er van door ging. Door toegeschoten hulp van trampersoneel werd het rijtuig uit de sloot gehaald en het paard opgevangen. De tilbury was, zooals te begrijpen is, erg ge havend, terwijl de inhoud, be staande uit verschillende kruide nierswaren. ook gedeeltelijk be schadigd was. De man zelf kwam er goed af, doch besloot onder deze omstandigheden de reis maar niet voort te zetten en reed teleurgesteld naar huis. Toch mag men dankbaar zijn, want doordat daar ook kinderen in de nabijheid liepen te spelen, was de kans op grooter ongelukken niet uitgesloten. Woensdagavond werd ten huize van den heer J E. Blansaart de jaarvergadering gehouden van de Algemeene Zangvereeniging „Orelio" alhier, welke werd bij gewoond door alle werkende le den en twee donateurs. Na ope ning en lezing der notulen werd een zeer uitgebreid jaarverslag uitgebracht door den secretaris waarin werd herdacht het over lijden van den grooten Neder- landschen zanger, aan wiens naam genoemde zangvereeniging den naam „Orelio" heeft ontleend. Een korte levensschets werd ge geven van den heer Orelio, ten bewijze, dat hij maar niet de eerste, de beste zanger was maar dat hij werkelijk een groot kun stenaar is geweest en zoowel in 't buitenland als in ons vaderland naam heeft gemaakt. Voorts werd herinnerd aan het zangconcours in 1926 te Burgh, waar „Orelio" den len prijs behaalde en een uitvoerige reisbeschrijving voor gelezen van dien tocht. Gewezen werd op de uitvoerin gen tijdens de landbouwfeesten en de uitvoering voor de dona teurs, terwijl lof werd toegezwaaid aan de leiding van den Directeur. Het financieel verslag sloot met een bedrag van f633.95 aan uit gaven, en f 570.97 aan ontvang sten, zoodat er f 62 98 tekort was gekomen. Men was echter be gonnen met f 162,48 aan kasgeld, waarbij nog een gift kwam van f5, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 104.40. Aan de beurt van aftreding waren J. K. Esselbrugge, A. van 't Hoff en Adr. van Hoeve, die met bijna algemeene stemmen werden herkozen, als bestuurslid. De heer Van 't Hoff wees bij zijn herkiezing op de beteekenis, die Orelio als vereeniging in Axel heeft en meende, dat zij met eere genoemd mag worden. Hij dankte degenen, die daartoe in de eerste plaats meewerken en steeds ijver en liefde toonen, als het gaat om de belangen der algemeene zangvereeniging en hoopte, dat waar in „Orelio" plaats is voor leden van allerlei zang en gezindte er. steeds po litiek of godsdienstverschil buiten beschouwing blijft, die toestand bestendig zal blijven, omdat zij daardoor gunstig afsteekt van andere vereenigingen. Spr. spoor de de leden daarom aan steeds eendrachtig te blijven en door gedrag en ijver den goeden naam van „Orelio" hoog te houden. Vervolgens werd verslag uit gebracht van de bondsvergade ring te Goes gehouden, en me degedeeld, dat besloten is om aan het bondsconcours deel te nemen, dat op 24 Juni 1927 te Kortgene zal worden gehouden. Bij de omvraag kwam o.m. ter sprake, dat het plan beslond om voor de volgende uitvoering een operette te geven met orkestbe geleiding, terwijl in overweging werd gegegen om de V. V. V. te steunen in haar poging om een vereenigingsgebouw te stich ten. Door de Anti-Revol. Kies- vereeniging is in een j.l. Dins dagavond gehouden vergadering de volgende candidatenlijst op gemaakt voor de aanst. gemeen teraadsverkiezing 1 J. M. Oggel, 2 F. Dieleman, 3 J. de Feijter, 4 Jac. Weijns, allen aftredend. Voorts 5 A. de Ruijter, 6 R. Boeije, 7 C. de Putter en 8 C. van Kampen. De nieuwbenoemde inspec teur van politie te Terneuzen, de heer M. C. Hack, gekomen van Vlissingen, is Woensdag door den burgemeester geïnstalleerd Na ongeveer 25 jaar aan de Chr. school te Terneuzen werk zaam geweest te zijn, nam dhr. P. J. Koole, onderwijzer aan de U. L O.-school, afscheid van bestuur, onderwijzers en leer lingen. Hij werd toegesproken door den secretaris, die hem namens de vereeniging dank bracht voor den belangrijken arbeid gedurende bijna een kwart eeuw, verricht. M.Crt. Geslaagd aan de Nationale schildersschool van den Bond van Nederlandsche Schilderspa troons gevestigd te Utrecht, voor het nieestersdiploma, de heer J. van Strien, te Aardenburg; het meestersdiploma met praedicaat „uitmuntend" werd uitgereikt aan den heer C. Wisse te Zaamslag. M.Crt. Met de Staats Crt. van 2 Maart zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de R.-K. coöp. Bakkerij en Verbruiksver- eeniging U.A. „De Volharding" te Sas van Gent. Woensdagavond hield de Ingezonden Mededeelingen heer A. W. van de Plassche, rijks-tuinbouwconsulent in de Chr. Landbouwschool een lezing speciaal over groententeelt. Veel moeilijker nog dan fruitteelt is deze kweek, als men die in 't groot of voor export wil aan wenden. Met lantaarnplaatjes werd een en ander verduidelijkt, terwijl ook boomgaarden vertoond werden. Spr. ontried stellig aan groententeelt te beginnen, wanneer men er niet de noodige kennis of ervaring toe had. Naar wij vernemen zal aan den heer E. Lammens, oud-sta tionschef te Sluiskil, thans woon achtig te Sas van Gent, heden avond in hotel Krijger namens de bewoners van Sluiskil een 1 huldeblijk worden aangeboden» Te Biervliet zijn op den Scheidingsdijk van Pauline- en Beukelspolder een 250 jonge boomen tot op de halve lengte afgekapt. Moge het de politie gelukken den bedrijver of de be drijvers dezer wandaden op te sporen. „M. Crt." Voor den dienst in Neder- landsch-Indië zijn bestemd C. B. Verstraete, van Hontenisse P. F. Th. van Kruyssen en M. Drabbe, beiden van SluisG. van der Neste, Terneuzen, allen politie- opz. bij de algem. politie. Uit Zaamalag. Dinsdagavond trad alhier op voor de vereeniging „Volksonder wijs" Prof. B. D Eerdmans, hoog leeraar te Leiden, met het onder werp Openbaar onderwijs en Godsdienst. De geachte spreker had dit onderwerp aldus gekozen, omdat in den schoolstrijd de godsdienst de grootste rol speelt en begon met te wijzen op de onderwijswet, die eischt dat het onderwijs moet gepaard gaan aan Christelijke en maatschappelijke deugden. Allen, wie we ook zijn van welken godsdienst en welke politiek, moeten betrachten de zelfde deugden, die zijn vastge legd in onze tien geboden. Sla zei spr. er het Evangelie van Johannes maar eens op na, hoofdstuk 15, waarin Jezus zijn laatste wil uitdrukt en zegt: „Ik ben de wijnstok, en gij de ranken," en „Dit is mijn gebod, dat gi elkander liefhebt, gelijk ik liefgehad heb." Jezus gaf geen voorkeur aan een bepaalde leer, noch aan eenig stelsel, maar ge bood uitsluitend liefde. In dit licht nu beschouwde spr. den strijd voor de bijzondere scholen, waarbij men het kind reeds van af het 3e levensjaar scheiÖingin- prent, alsof het niet is als andere menschen. En die afzondering wordt voortgezet tot de „kinde ren" 25 jaar zijn en dan gaan ze i de Maatschappij met de waar schuwing uit Gen. övooroogen, dat men geen gemengde huwe lijken sluite. Spr. wees erop, dat tot heden nog over ons land de roem gaat van de middeleeuwen, toen menschen, die in Engeland, Frankrijk of waar ook, om hun godsdienstige overtuiging, die afweek van den staatsgodsdienst in die landen, werden vervolgd, vrijelijk in Nederland beschutting vonden, omdat hier heerschte een breede opvatting van den Chr. godsdienst. Die verdraag zaamheid, welke aan ons volks karakter eigen is, wordt thans verleerd, zei spr., en niet het minst door de stichting van al lerlei scholen. Er is een tijd ge weest, waarop ouderen en men schen van middelbaren leeftijd heden nog met zelfvoldoening terugzien, dat we allen één waren. Allen op dezelfde school in de zelfde klas, leerende dezelfde deugden en genietende hetzelfde onderwijs, zonder dat dit aanstoof af, noch aan de één, noch aan en ander en spr, heeft hoog staande menschen van verschil lende religie ontmoet, die ook daarom nog gaarne dien tijd te rugwenschten. Vervolgens zette spr. uiteen, dat wanneer het lager onderwijs moet aankweeken Chr. en maat schappelijke deugden, dan de openbare school noodzakelijk is. Onder alle verscheidenheid van gedachten blijft de deugd toch onaangetast, terwijl de openbare school geen enkel stelsel in den weg staat. Maar daarom ook waarschuwt spr. evenzeer tegen de Chr. als tegen de neutrale school, waar het onderwijs van alle godsdienstige gedachte ge speend zou zijn. Dat is, zei spr. een gedachte van Groen van Prinsterer, die juist ter bevoor deeling van de Chr. Nat. school het woord Christelijk uit de laser- onderwijswet wilde bannen, wat niet gelukt is. En wat nu het speciaal Chr onderwijs betreft, merkte spr. op, dat dit buiten de 5 k 6 uren, dat de kinderen schoolonderwijs krijgen, ook zeer gevoegelijk thuis kan en dient gegeven te worden. Wanneer er thuis geregeld gebe den wordt en bijbellezing plaats heeft, mag men verwachten, dat met de kinderen, als ze tot de jaren des onderscheids gekomen zijn en ze daarbij geregeld cate- chesatie-onderwijs hebben geno ten, ook wel over kerk en gods dienst kan gesproken worden, want de waarachtige godsdienst kan toch niet komen uit de school terwijl stelsel en geloofsleer toch alleen kan behandeld worden op de belijdenis-catechesatie. Wat begrijpen kinderen van de 36 artikelen des geloofs, zoo vroeg spr. Daarom achtte spr. de leus, als zou de doop ons verplichten tot het geven van chr. onderwijs, bedriegelijkle is het doopfor mulier geen formulier doorjezus ingesteld; 2e spreekt het van een voornemen om de kinderen te onderwijzen, „als ze tot hun verstand gekomen zijn" en 3e wijst het formulier op het onderwijzen van voorzeide leer (d.i. de leer in het O. en N. Testament met de art. des geloofs). Ook voor het maatschappelijk leven is de openbare' school de school Het leven grijpt hoe langer hoe meer als de raderen van een uurwerk in elkaar, zoodat er van jaar tot jaar meer wordt aangestuurd op éénheid ook éénheid van gedachte. Geheel het leven wordt gebaseerd op elkaar helpen en voor elkaar leven, in stad en land menschen, evenals geheele volkeren hebben elkaar noodig en daarom is 't wenschelijk één streven naar de verwezenlijking van de hoofdge dachte, die in eiken godsdienst is neergelegd Liefde. Alleen ge brek aan liefde is oorzaak, dat men zich niet kan vereenigen met één school, de volksschool. Met een pakkend slot werd de rede beëindigd. Het was een zeer schoone, indrukwekkende, stichtende lezing, zoodat men welhaast van een preek zou kunnen spreken, zooals de Hoog leeraar broederliefde aanprees en met gloed en geloofsovertuiging zijn gehoor boeide, vol eerbied en waardeering van den waren christen, maar afkeurend de wijze waarop men onder een masker ons volkskarakter ontaardt en verdeeldheid zaait. Als tolk van de aanwezigen dankte de heer P. de Moor, Prof Eerdmans voor zijn schoone woorden en hoopte dat die van blijvende waarde mogen zijn voor de toehoorders. De vergadering was goed be zocht. Maandag kwam te Terneu zen op den hoek der Axelsche Op de wijk Stuiver te Sas van Gent kwam Zondag in volle vaart een wielrijder uit de richting Selzaete in botsing met een dito rijder, komende van Sas van Gent. Beiden werden van hun rijwiel geworpen. Het karretje van den een was geheel ineengedrukt en onbruikbaar geworden. Door den schok tuimelde het rijwiel van den ander in het kanaal, terwijl de berijder, door zich nog aan het gras van den waterkant beet te houden, kon voorkomen, dat ook hij kennis maakte met het kille nat. Hij had zich dusdanig aan een der armen bezeerd, dat hij door een geneesheer moest worden verbonden. Het ongeval scheen te wijten te zijn aan het niet rechts aan houden, waaraan beiden zich schijnen te hebben schuldig ge maakt. Tengevolge van het breken eener riemschijf is in de sorteer- inrichting van de Maatschappij Grand Charbon* te Selzaete een der hijschkranen uit zijn even wicht geraakt en terneer gestort. Een 28-jarige werkman, zekere D. B. uit Wynckel—Sint Kruis, door wien de kraan bediend werd, is mede onder het neerstortend gevaarte geraakt en verpletterd. D. B. was pas sedert een jaar gehuwd en laat een vrouw met kind achter. Twee andere werklieden, die zich in de nabijheid bevonden, werden door wegspringende stukken ijzer tamelijk ernstig ge wond. „Tern. Crt." Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. In de werkplaats der ge- meentegastabriek te Alphen ont plofte een benzinelamp. Da bedrijfsleider M. en een leerling monteur werden door de bran dende benzine getroffen, waar door hun kleeren vlam vatten. Door spoedig toegeschoten per soneel werden de vlammen ge doofd, doch beide slachtoffers bekwamen zeer ernstige brand wonden. De bedrijfsleider was er het meest ernstig aan toe. Een begin van brand in de werkplaats werd gebluscht. Gevaarlijk spel. Te Schiedam is het 7-jarig zoontje van den heer v. Hoek, toen hij spelenderwijs op de Broersvest te Schiedam op een passeerenden auto sprong, er onder geraakt en door een der achterwielen overreden. Het ventje was op slag dood. Het lijkje is door de politie naar de ouderlijke woning ge bracht. Den chauffeur trett geen schuld. Verdachte personen Het heeft er allen schijn van dat de militaire politie op Car navals-Maandag in de buurt van Siitard een goede vangst heeft gedaan. Onder Stadsbroek kwa men twee dezer politiemannen vier personen tegen die, uit Tud- deren komend, in de richting Sittard gingen. De politie hield hen aan en het bleken te zy'n de Duitschers J. S., A. S. en J. F. en een inwoner van Sittard, B. De drie Duitschers waren straat een auto van de eene zijd/, niet in het bezit van de ver- terwijl een wielrijder, die de signalen niet had gehoord, den hoek omdraaide en de auto te laat bemerkte, waardoor een aanrijding niet te voorkomen was. Het rijwiel werd nagenoeg to taal vernield, terwijl de berijder er wonder boven wonder met den schrik van af kwam. Men zegt, dat de autobestuur- eischte pasvisa en toen de po litie hen fouilleerde, kwam er een compleet stel inbrekers werktuigen, brood, kaas en ar senicum, waarschijnlijk voor het opruimen van lastige honden, en drie met scherp geladen brow nings voor den dag. Al dez8 voor menschen die Carnaval gaan vieren wel wat ongewone- der geen signalen had gegeven, dingen werden door de politie tabletten werken zonder kramp of pijn. Doos 60cent.p Zondag 6 Maart 1927. Voorm. 9Vj ure Ds. G P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorbereiding H. Avondmaal. Voorm. 9 ure Dhr.Jï. Schothorst, van Barneveld. Nam. 2 Dezeifde. 'sAv. 6 Dezelfde.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2