•i 1 Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 94. DINSDAG 1 MAART 1927. 42e Jaarg. Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. c Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Kameroverzicht. Het wetsontwerp tot opheffing van privaatrechtelijke belemme ringen is door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Nadat nog het wetsontwerp tot opheffing van het Bouwfonds voor de Departementen van Binnen- landsche Zaken en Landbouw en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen was aangenomen, werd overgegaan tot de behandeling van het wetsontwerp tot nadere voorziening omtrent de heffing van de Vermogensbelasting, de Ver dedigingsbelasting I en de Inkom stenbelasting. De belastingcom- missie-Beumer had samensmelting gewild tusschen de dienstvakken van de registratie en van de directe belastingen. De Regeering vrees de, dat deze wijziging te groot zou zijn om in eens te worden doorgevoerd en dat zij wel tot stagnatie in den dienst zou kun nen leiden. Daarom bepaalde zij zich voorloopig in hoofdzaak tot overbrenging van de Vermogens belasting naar het dienstvak der directe belastingen en overigens tot het aanbrengen van enkele vereenvoudigingen. Met de bedoelde overbrenging was de heer Oud het geenszins eens. Hij vreesde, dat geen bezui niging zou worden bereikt, maar integendeel nieuwe uitgaven noo- dig zouden zijn. De Minister kwam aan de geopperde bezwaren tegemoet door een aanvulling in de wet, waardoor hij zelf bevoegd .zal worden, werkzaamheden, die de wet aan bepaalde ambtenaren van een der beide dienstvakken heeft opgedragen, aan andere ambtenaren te geven. Daarnd werd het wetsontwerp zonder stemming goedgekeurd. De Regeering heeft een voorstel gedaan tot toekenning van een tegemoetkoming aan de Naarder kweekers in de schade, die zij tijdens en door de mobilisatie hebben geleden. Minister de Geer lei er echter den nadruk op, dat hij geen volledige schadevergoe- (56 De hond had de weigering verstaan, hij begon klagend te kermen en te huilen, legde zijn kop van den eenen kant naar den anderen, zoover, dat zijn lange ooren den grond bij oa raak ten en keek zyn heer strak aan. »De graaf moet hem toch mede namen,zei Arnold overredend, >de opperhoutvester plaatst mij onder de drijvers en eenigen van de schatters, de linie der dry vers mag honden hebben, dat heeft de heer Höltern gisteren gezegd. Ik wil wel voor Bergmann instaan en hem by me houden, gun hem toch die vreugde, want als hij hier blijft, zal hij zoo huilen, dat de oude gravin gestoord zal worden in haar ochtend- en in haar- middagsluimering.c »En als de opperhoutvester hem niet wil hebben Neen, neen, ik wil hem niet boosmaken.s >Dan zal de jonge gravin hem wel houden, die zal dit wel doen, om den graaf genoegen te doen fin die kan het hondengehuil ook ding wilde geven, doch slechts een tegemoetkoming, die hij stelde op 60 pet. van de werkelijk ge leden schade. De Kamer gevoelde waarschijnlijk, dat, aangezien hier geen wettelijke verplichting tot schadevergoeding bestond, men niet de volle honderd procent zou kunnen krijgen en vereenigde zich met het voorstel. Donderdag heeft de Kamer de begrooting van Suriname aange nomen. De toestand van dit gewest is nog steeds zorgwekkend en al mogen er naar het oordeel van Minister Koningsbergen lichtpun ten zijn, deze zijn steeds ontdekt zonder dat nogthans de algemeene toestand daardoor veel werd be gunstigd. Één ding is zeker, de belangstelling voor Suriname neemt steeds toe, ook in ons parlement. Maar de oplossing van de moeilijkheden wordt dik wijls in zeer verschillende richting gezocht. Er wordt nu echter ook vooruitgang ontdekt in het be drijfsleven en dat der onderne mingen. Men wil trachten kapitaal te lokken ten einde landbouw'en industrie gelegenheid te geven tot meerdere ontplooiïng. Hierbij werd dus gelet op de materiëele belangen der bevolking. De heer Bijleveld wilde vooral op de geestelijke belangen de aandacht gevestigd zien. En zoo kwam ook al het bijzondere, confessioneele onderwijs op het tapijt. Ook de vraag stichting van gouvernementsbedrijf of steunver lening aan particulier initiatief kwam ter sprake. Het spreekt vanzelf, dat de Minister het laatste voorstaat. Maar Z.E. wees er ook terecht op, dat, wil men tot meer dere welvaart komen, er harder, meer en inspannender, gewerkt zal moeten worden. In afwachting van de resultaten der nieuwe pogingen, nam de Kamer de be grooting zonder stemming aan. Vrijdag werd een aanvang ge maakt met de behandeling van het ontwapeningsvoorstel der sociaal democraten. De voorstel lers zelf zullen zich zeker weinig illusies hebben gemaakt over de beter verdragen, dan mevrouw uwe moeder. De jonge gravin is het gewoon en de honden hebben haar allen lief.< De graat lachte, ja hij geloofde dit, al wat daar leefde moest haar liefhebben, het schoone lieve kind, die woudtee, wier rijk zich uitstrekte over de grenzen van een groen bladerendak, ver tot in de harten der menschcn. »Nu, kom medeU riep hij den hond toe en juichend en blaffend sprong hy tot hem op en volgde hem met vroolijk gejubel, toeD hij om het huis heenging, om door het park in het woud te komen. Een late roos bloeide nog aan eeD strnik, de graaf bakte, plakte ze af met snelle hand en ylde toen door de kronkelpaden van het park naar beneden in het bedauwde dal. Hy scheen in een bijzonder vroolijke stemming; nu eens floot hij zacht een deuntje, dan weder riep bij den hond een vriendelijk woord toe en ging met zoo vluggen veerkrachtigen tred, dat Arnold warm werd in weerwil van den frisschen morgen. Maar deo graaf wenkte ook een schoon doel, want Katharina bevond zich sedert byna vier weken op be zoek ia de boutveiterswoning, DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. aanneming van bun wetsontwerp Het is dan ook uitsluitend inge diend om voor het denkbeeld propaganda te maken. De vraag, of het parlement hiervoor de aangewezen plaats is, laten wij daarbij terzijde. Hadden de voor stellers hun doel niet even goed kunnen bereiken, door hun idee in een motie te formuleeren, zoo als de heer Deckers meende Dit was zeker heel wat gemak kelijker geweest. Maar van pro pagandistisch oogpunt is dit wetsontwerp van oneindig grooter belang, omdat de denkbeelden daarin zuiverder konden worden neergelegd en het vaak gehoorde argument kon worden ontzenuwd, dat slechts holle frasen worden gehoord. Daartegenover staat, dat juist daardoor ook bestrijding van het wetsontwerp zooveel gemak kelijker was. De heer Duymaer van Twist opende het vuur op het wets ontwerp met de bekende argu menten, dat ons land steeds vredelievend is en dat ons leger in den jongsten wereldoorlog wel degelijk had bewezen een factor te zijn, waarmede ook de buiten- landsche legerleiding rekening moest houden. Daarnaast verkon digde de generaal, dat de oorlog een uitvloeisel is van de zonde en dat wij daarom wel nooit zonder oorlog zullen kunnen blijven. Waarmede hij tevens het doodvonnis over de geheele be schaafde wereld uitsprak. De heer Tilanus acht het voor stel in strijd met de Grondwet, aangezien de politiemacht, welke de voorstellers willen behouden, niet kan worden beschouwd als land- en zeemacht in den zin van onze constitutie. Ook meent hij, dat onze plichten tegenover den Volkenbond ons bewapening voor schrijven. De heer L. de Visser neemt natuurlijk een heel bijzonder standpunt in. Hij wil wel ont wapening, maar alleen van de bourgeoise. Onder den tegen- woordigen regeeringsvorm be schouwt hij het leger als een macht, die zich tegen de arbeiders Hare verhouding tot de gravin was sedert haar huwelijk met den dag vreemder en koeler ge worden, de oude dame behandelde haar koeler en stroever dan ooit en Suzanna verwaarloosde haar geheel. Leo daarentegeu was on uitputtelijk in opmerkzaamheden, die een onloochenbaar teeder karakter aannamen en wellicht was het jnist dat, wat de gravin steeds verder van hare schoon dochter verwijderde. Hy wist het reeds lang, dat hij zijn schoone vrouw, die hij niet mocht bezitten, beminde, diep en gloeiend, hy wist, dat hy geen liefde gekend had te voren, Doch zou keDneu daarna buiten deze eeDe en zijn kracht bezweek byna in dezen dagelijkschen strijd. En Katha rina Zij kon zich geen reken schap geven van het wenschen en verlangen van haar hart, maar hare zelf beheerschiDg was ge weken voor een onrust, die vroeger vreemd was aan de har monie van haar gemoed. Dagelijks moest zy zich opnieuw herinneren aan hare trotsche voornemens, dat noch hart, noch haar persoon bij den handel begrepen zou zijn, dien de graaf en haar vader had den gesloten, opdat zy niet zwak zou worden bij de bewijzen zijner tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- gn Vrijdagvoormiddag 11 ure. keert. Hebben de laatsten eerst de macht geheel in handen, dan staat het anders en kan een leger, volgens den communist, zeker grond van bestaan hebben. Want er zijn volgens hem ook oorlogen, die zoo krachtig mogelijk moeten worden gevoerd, n.l. die welke dienen om aan het communisme de overwinning te bezorgen. Belasting op speelkaarten. De „N. Crt." verneemt dat de belasting op speelkaarten niet met 1 Juli, doch met 1 April a.s. zal worden afgeschaft. De Zomertijd. Bij Koninklijk besluit van 22 Februari is thans bepaald, dat in 1927 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd zal aan vangen op 15 Mei en zal eindigen 2 October. Nederl. Belgisch Verdrag. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft den Voorzitter der Eerste Kamer een schrijven doen toekomen, waarbij 's ministers antwoorden worden ingezonden op de vragen, door de Commissie van Rapporteurs betreffende het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Belgisch Ver drag alsnog gesteld. Daaraan ontleenen weInder daad vervalt de conventioneele verplichting tot het geven van een uitweg over de dusgenaamde intermediaire wateren, maar, zoo lang die wateren voor onze scheepvaart in gebruik zijn, zullen daarop de beginselen van de vrije scheepvaart en van gelijkheid van behandeling worden toegepast. Op de scheepvaart mogen dus op die wateren geen lasten worden gelegd, en er moet vrijheid van vlag heerschen, maar wanneer die wateren voor de scheepvaart onbruikbaar zouden worden, zal geen verdragsbepaling Nederland meer verplichten ter vervanging van deze waterwegen andere zoodanige aan te wijzen. De bedoelde moeilijkheden be stonden met name daarin, dat de Mogendheden de formule her liefde, waartegen zij zich verzette, die als zoodanig te erkennen. En toch klopte haar hart, als zijn blik haar trof, toch bloosde zij, als haar hand in de zijne rustte, als zij den zachten druk gevoelde, als zy zije stem hoorde, die zoo geheel anders klonk, zoodra hij haar naam noemde. Haar oor luisterde naar zyn tred en toch ODtweek zij hem met onverklaarbare beschroomdheid, telkens betrapte zij zich opnieuw op de gedachte aaD hem en toch, als hy kwam, wist zij niets te zeggen. Deze innerlijke tweestrijd maakte haar verstrooid en treurig, hare frissche wangen verbleekten, en het was natuurlyk, dat Leo, die gedroomd had van een ont waakte Deiging, van een vermeer derde vroolijkheid, zich ontmoe digde door hare neerslachtigheid. Het meest leed hieronder de opperhoutvesterin, die in haar moederlijke teederheid de treurige verandering, die haar lieveling onderging, niet lijdelijk kon aan schouwen en des te dringender op hulpe zon, hoe minder zij den grond kon raden. Zy ver keerde in de vaste overtuiging, dat Katharna's frissche kleur, dat haar vroolijke laoh zou weder- keeren, zoodra zij ontrukt zon stellen wilden van het collectief verdrag van 1839, in dien zin, dat het nieuwe verdrag tusschen België en Nederland wederom zou worden beschouwd als woor delijk ingevoegd in het nieuwe collectieve verdrag met de Mo gendheden, die dan daarbij partij zouden zijn. Zooals uit het verdrag zelf blijkt, zijn de Nederlandsche en Fransche tekst gelijkwaardig. Nederland in cijfers. Van de verschijnselen in Ne derland welke door statistische onderzoekingen zijn -vastgelegd, geeft de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek bewerkte publicatie, „Jaarcijfers voor Ne derland", waarvan zoo juist de jaargang 1925-1926 het licht zag, statistische overzichten. Wat de bevolking betreft zien we, dat deze sedert 1830 (eerste officieele telling) meer dan ver dubbeld is. Van 2.613.487 zielen kwam zij op 7.526.097 inwoners 31 Decem ber 1926, dat is naar verhouding van 100 op 288 zielen. De provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, hebben daarin het grootste aandeel. De bevolking van ieder der genoemde provinciën voor 1830 op 100 ge steld, is op 31 December 1926 resp. 343, 384 en 291. In de verhoudingscijfers der huwelijken is behoudens enkele schommelingen, geen wijziging waar te nemen Die der geboor ten blijven dalen, terwijl die der sterfte voor de laatste drie jaren op de zelfde hoogte blijven, welke laatste twee verschijnselen teza men op vermindering van het geboorteoverschot wijzen. Per 1000 der bevolking kwa men in het jaar 1913, dus voor den oorlog, 7,9 huwelijken, 28,3 geboorten en 12,4 sterfgevallen voor. Voor 1926 zijn deze cijfers resp. 7,423,8 en 9,8. Zien we in de totale sterfte cijfers geen neiging tot verdere daling, zoo kunnen we in de on derlinge verhoudingen der sterfte naar leeftijdsklassen constateeren, zyn aan de droeve gebate om geving, waarin zy leefde en de goede vrouw nam eeD kleine on passelijkheid tot welkom voor wendsel, om hare doehter te verzoeken, haar te kernen ver plegen. Tevergeefs verzette zich de opperhoutvester hiertegen zyn gade beriep zich op het voor beeld van mevrouw Hersking, zij zeide, dat Katharina veel min der onibeerd zon worden dan Felicita en zette haar wil door. Katharina, hoe zonderling het verlangen barer moeder haar toescheen, weigerde niet; zij kon geen verontschuldiging vinden voor een weigering, want hare moeder had gelijk, w i e zou haar op S'urzach omberen En haar bekendpn. wat zy voor zichzelven bedekt hield, dat haar die scheiding zwaar zon vallen, dat ware toch onmogelijk geweest. De oude gravin was zeer verheugd hierover, L^o zei er niets van, maar Katharina wist het toch dat hij treurig was. En zoo ging 3y dan voor dec korten tyd, dat de zomer Dog duurde, naar de houtvesterswoniDg, tot groote verbazing der lieden, die niet kenden begrijpen, boe de epperhont vesterin opeens zoo week kon woeden Wprrft v&rolgd,) n

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1