Anti R-volotio aire party inr P. Dieleman te Aliddelburg. Scheelt te Terneuzen. S. van Hoeve te Zaamslag. J. M. Oggel te Axel. A. P. de Ruyter te Axel Staatk. Gereformeerde party D. Kodde te Zoutelande. L) Joziasse te 's Gravenpolder. C Boender te Tholen. J. I. van Klinken te Nieuwerkerk. F Dek ker te Teinnizen B.van Neerbos te Terneuzen. J- van Bechove te Aagtekerke. W. Timmerman te Krabbendijke. A. van der Wek ken te Noordgauwe. A. C- Hey- beer te Oud-Vossemeer. W Jobse te Vlissingen. H. Cysouwe te Westkapelle. K. Geluk te Brui nisse. J. de Waai te Bruinisse. R K F. P. Fruytier te Hon- tenisse. E. B. Dumoleyn te Hon tenisse. J A. van Rompu te Ter Neuzen. L. F. M. van Waesberghe te Hulst. W. J. Vienings te Goes E. Th. Lockefeer te Hulst. B. A. Th. M. Truffino te Hulst M. F F. J B van de Ven te Hulst. Staatk. program onbekend J. C. Coppenolle te St. Jansteen. AXEL, 25 Februari 1927. Pang zoo galmde het salvo over het marktplein, en na het „marsch" van den hopman trok de Burgerwacht Woensdagavond uit met den hoornblazer voorop, om een velddienst te houden, die dank zij da. goede voorbereiding flink van stapel liep. De dienst werd echter niet lang gerekt, want men had nog iets in 'tvet. Om 7 uur uitgetrokken en ver spreid, klonk het om 9 uur ver zamelen aan de school te Spui, waar intusschen bestuur en enkele genoodigden waren bijeengeko men en in het lokaal dier school een eenvoudige maaltijd wachtte, die zich vooral bij de dienst- doenden goed liet smaken, wat trouwens ook een goed soldaat past. Omtrent het verder verloop dier bijeenkomst schrijft men ons van welwillende zijde het vol gende De voorzitter, de heer J. M. Oggel, wees erop, dat de tijd om de Burgerwacht op te doeken nog niet gekomen fs. Wie de woe lingen in verschillende Europee- sche landen ziet, is gewaarschuwd. Er moet ook hier z.i. een kern blijven van goed-geoefende bur gers, die zoo noodig eralles voor over hebben, om het wettig gezag te steunen en bereid zijn elke misdadige poging om dat gezag omver te gooien, met de daad te onderdrukken. Spreker hoopte echter, dat de Burgerwacht alleen mobiel zou blijven, omdat voorkomen beter is dan genezen. De Burgemeester, de heer Blok, sprak zijn dank uit aan de leden voor hun opkomst en betoogde, dat de Overheid er nog steeds prijs op stelt dat de Burgerwach ten in het leven blijven, èn dat bode, dat de graaf den slottuin was biunengereden om »ijn gade af te haleu en Katharina nam afscheid van hare vrienden. Over de velden lag reeds de avondrust gespreid toen zy heenreden hier en daar verscheen reeds een ster aau den helderen hemel, niet het zachtste koeltje bewoog het loot der boornen. Katharina gevoelde zich wonderlijk te moede aan de zijde van haren man, zij had er iets voor gegeven, dat hij gespro ken had, maar hij zweeg en keek baar slechts nu en dan aan en zy zelf kon ook geen woorden vinden. Eu toch was het niet juist haar wenscb, dat de rit ten einde zou zijn, zy wenschte alleen maar, dat haar hart minder snel had geklopt en hare beklemdheid ware achtergebleven. Toen zij Siurzach reeds dichtbij waren ge naderd, raed de graaf opeens langzamer. »Gij hebt vandaag het schit terend geluk der jeugd van zeer naby aanschouwd,* zeide hy erns tig. »ik kan my zeer goed ver beelden, wat gij daarby gevoeld hebt. Gy ke6rt terug in myn vreugdeloos huis als een veroor deelde, die men van verre de lachende wereld getoond heeft in eijn gevangenis. Een man mag ze tóónen, dat ze leven. Op voorstel van spreker werd staande het Wilhelmus gezongen, een lied, dat, tusschen twee haakjes, ook hier meer volkslied bleek te zijn dan het Wien Neerlandsch bloed. Volkomen begrijpelijk trouwens. De hopman, de heer Knieriem, onder wiens leiding de oeienin gehouden was, sprak de hoop uit, dat deze met zooveel animo ge houden oefening een piikkelzou zijn om de geestdrift aan te wak keren. Hij besprak verschillende toekomstplannen. Verder werd het woord ge voerd door verschillende bestuurs leden en gewone leden. Er ble ken onder de Burgerwachters niet alleen goede schutters (en goede eters) te zitten, maar ook uit muntende sprekers (Werd bij de oefening met losse fladdérs g schoten, aan den maaltijd deed men het af en toe heel gezellig met spek). Er waren ook goede zwijgers. Maar 't waséén in geest en streven. Den geheelen avond, tijdens en na de oefening, bleek, dat het probleem: tucht en vrijheid, waarmee naar men zegt de moderne paedagogen nog zitten voor de Axelsche burgerwachters geen probleem is Dat kan ook niet bij vrijwilligershun vrije wil belet dat. Zij zijn één in de vastgewortelde overtuiging, dat cultuur èn vrijheid verloren gaan bij een Russisch of gelijksoortig regiem. En ai is men evenzeer wars van militairisme, bloedvergieten en welke ellende oorlog- of re- vplutiebesirijding ook met zich brengen, toch gevoelt men de noodzakelijkheid van het zich weerbaar maken en zijn. En het is ook nu weer gebleken, dat oefeningen en samenkomsten als deze er de spirit in houden. Laat daarom elke losse fladder klinken als een waarschuwing, dat men paraat is, om deze door scherp te vervangen, wanneer andere driften ons land en goed in gevaar mochten willen bren gen. Evenals leger en vloothoe klein ook zal dan de Burger wacht een factor zijn, waarmede men rekening dient te houden, wanneer men mocht trachten ge zag of natie aan te vallen. „Orelio". Steeds is „Orelio" bereid bij feestelijke gelegenheden mede te werken, zoodat we meerma len in een jaar in de gelegen heid zijn om het koor te hooren, maar dan is het in de buiten lucht en het is bekend, dat is voor zang niet je ware. Zang moet binnenshuis klinken en daarom wordt ook de j aarlij k- sche uitvoering die de algemeene zangvereeniging aan hare dona teurs biedt, met verlangen te gemoet gezien Geen won ier was het dan ook. dat gisteravond de gymnastiekzaal weer prop vol zat, toen de voorzitter de niet achter zich kijken, slechts voorwaarts, immer voorwaarts en daarom geef ik my niet over aan het berouw, dat ik u w bloeiend leven verbond aan het mijne. Toen ik dat offer begeerde, toen wist ik niet, hoe groot het was, ik kende u nieten wat mij heden als zelfzucht toeschynt, dat was toen kinderlijk plichteevoel bij mij. Nu heb ik slechts één levendige wensch, slechts ééa doel, dat gij n mijn hu s een tehuis zult vin den »Zeker, dat zal het worden,* verzekerde Katharina hem aan gedaan, »hoe zou ik vreemd en ondankbaar kunnen blijven, waar ik zooveel vriendelyke zorgen vind.* »Ge vindt meer, Katharina, Z"ker, ge vindt meer,* fluisterde hii haastig en greep hare hand. Toen hielden zij stil voor het j hooge portaal, de bedienden yldeD met licht toe en toen de graaf zijn vrouw uit het rytuig hief, rustte zy een oogenblik langer n zij a annea ea aan zijn hart, j dan wel noodig zon geweest zijn i Hy begaf zich, zonder nog bij zyn moeder aan te gaan, naar zijn kamer, nadat hy aarzelend Katharina voor de hare goeden naoht had gewenscht. Maar aac j heer J. H Esselbrugge in zijn openingswoord de hoop uitsprak, dat de avond die voor heden den belangstellenden was be reid, amusant zou zijn Op dat „bereid" willen we even de aandacht vestigen, want dat is geen kleinigheid geweest Fe zaal, die ook innerlijk voor heen meer op een schuur ge leek, was geheel en al met eigen krachten in vrije uren opge schilderd, met groen en bloemen versierd, een buffet en vergroot tooneel met de noodige decors aangebracht, kortom, het was een feestzaal geworden Dan de zangnummers ook daarvoor had de Directeur weer heel wat op te kn ippen gehad, om van het noodige werk voor de operette maar niet te spreken, want dat is alleen voor der zake kundi- gen te begrijpen. Het programma was drieledig Eerst enkele zangnummers, die goed werden gezongen. Komisch klonk de „Jansen cantate", die in een „Dekker" cantate was om gezet Vermoedelijk omdat veel „Dekkers" in onze streek wonen. Of er echter zooveel Dekkers zijn als er in het lied met verschei denheid van vorm aard en kleur werden bezong n weten we niet. Na een tweetal voordrachten volgde een operette Het wordt langzamerhand traditie, dat „Orelio" haar uitvoering daar mee gepaard laat gaan. En met succes, want ook dat is een reden, dat velen gaarne die uit voeringbij wonen. Het gold dezen keer een zang spel in 3 bedrijven, getiteld „Hooger op". Het is een Vlaamsch stukje en niet alleen het dialect, maar ook de gewoon ten en de figuren werkten voort durend op de lachspieren Het hoofdthema was, dat een niet rijke, doch welvarende boer Ivo Verwinde zijn zoon Karei liever op de Hoogeschool zag dan in zijn bedrijf doch de zoon, die een vroolijk stadsleven leidde koste den man zooveel dat de studie opgegeven werd en hij den zin van zijn oudere zuster Ida volgde en Karei huwde met zijn vroeger zoo geliefd buur meisje Lena We kunnen niet zeggen, welke van deze hoofdrollen het best vertolkt werd. zoodat het geheel uitstekend tot zijn recht kwam dank zy kleedij en verdere attri buten. dat alles om te goed ver zorgd was, onder leiding van dhr. Blansaart Vooral het viertal, bestaande uit de dames Koos van 't Ho ff, Adr, Brakman en de heeren Adr. van Hoeve en J. H. Esselbrugge, komt een welverdiend pluimpje toe On- noodig, dat meermalen gehaald moest worden voor een hartelijk gemeend applaus Eenige liederen van het koor vormden het sloc en waar in het laatste nummer gezongen slapen viel nog niet te denken, by vond het verstikkend heet in de hooge kamer, ofschoon, naar de bediende bem verzekerde, de vensters den geheelen avond open geweest waren. Groote onrust dreef hem heen en weder, het alleen zijn was hein on verdrage lij k en toch verlangde hij niet, zijn moeder of znster nog te zien. Tevergeefs hoopte hij, dat Katha rina nog piano zou spelen, daar boven bleef alles stil. Vermoeid wierp hij zich emdelijk op zijn leger neder en ten laatste kwam de slaap, een vriendelijk beeld toog voorbij zijn zie], een liefelijk beeld groette hem met een barte- lijken blik, eeu zachte stem zeiae wederDat is myD man, en Leo lachte en fluisterdeKatha rina I Eenige weken waren verloopen de lente met haar bloesems en liederen was voorbijgetogen, de zomer neigde reeds ten einde, 't was frisch en dauwaohtig ge worden des morgens en des avonds in weerwil van de gloeiende Au gustuszon, die des daags scheen over veld «d weide. Het was zulk eeD heldere koele Augustusmorgen beueden in het del zweefden nog de nevelen, werd: „de krant zendt de leu gens in 't land", daar zal zeker niemand dit durven bevestigen als we melden, dat de uitvoering welgeslaagd is. Na afloop werd door de jeugd nog een uurtje gedanst en pret gemaakt, tot de slaap haar eischen stelde. We meenen de tolk te zijn der aanwezigen, als we Orelio dank zeggen voor den genot vollen avond. Reken er maar op Vaa alle kanten wordt gevoeld de behoefte aan een veretmigings- gebouw, zoo werd door de V. V. V. gezegd en dus zullen we trachten zoo'n gebouw te krijgen. Goed, maar daarmee is het er nog niet. En nu heeft Orelio met veel woekeren nog' net ruimte (of schoon onvoldoende) gehad om haar menschen te bergen, maar nu komt straks „Concordia". Het is bekend, dat die veel meer leden telt en dus het bezoek nog veel grooter zal zijn, als ze uitvoering geeft. Het vorig jaar werd een balkon ge maakt, doch niet zonder gevaar, zoodat die proef niet herhaald wordt. Het bestuur zit er nu mee; v/at nu? Ter voorberei ding melden we daarom, dat ons bij gerucht bekend werd, dat de uitvoering op twee avonden zal gegeven worden en alzoo er zoo'n beetje op gerekend wordt, dat niet allen de eerste uitvoering kunnen bijwonen, maar ook niet allen mogen wachten tot de tweede. Och, met een beetje medewerking van het publiek zal dit o. i. wel te schipperen zijn, vooral als we weten, dat ook het Bestuur van zijn kant ieder zoo veel mogelijk tevreden wil stellen. Met ingang van 15 Maart aanst. is door Burg. en Weth. dezer gemeente benoemd tot gedipl. ambtenaar ter secretarie de heer M. H. van Duijn, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam te Zoetermeer (Z -11.) Vermoedelijk door verwee ring van de kachelpijpen geraakte Dinsdagavond in de voormalige Normaalschool alhier de zoldering in brand. Gelukkig werd er juist les gegeven, zoodat het onheil spoedig bemerkt en het zaakje gebluscht werd met een paar emmers water. Hoog bezoek. Woensdagavond kwam de Minister van Waterstaat te Middel burg aan en nam zijn intrek bij den Commissaris der Koningin. Den volgenden ochtend ver trokken deze autoriteiten in ge zelschap van leden van Cied. Staten en de Hoofdingenieurs van Rijks- en Prov. Waterstaat per próv. boot naar Terneuzen, waar enkele zee- en havenwerken werden bezichtigd. Ten stad- huize verleende Z.Exc. audiëntie aan het Gemeentebestuur, het maar hierboveD op Sturzach, daar schitterden reedt de zonnestralen, daar drongen zij reeds heen door het loot der hooge lindeboomeo, die in den slottuin stonden, daar spiegelden zy zich in duizeLd en nogmaals duizend dauwpareleD, die wiegelden op de grassprietjes en verguldden eindelijk met helderen glans de vensters van den oostelijken slotvleugel. Die verblindende glans moest deD be- woDer van dieu vleugel gewekt hebben, want terwijl alles in huis nog stil was, werd de kleine deur in den hoektoren geopend en Leo trad Daar buiten. Een oogenblik zweefde zijn oog ver heugd over het uitgestrekte laud- schap, dat voor bem lag, schit terend in den zonneschijn, toen hing hij het geweer over den schouder, en bleef luisterend staan. Het huilen en blaffen van een hond weerklonk hem onduidelijk in de ooren en eenige minuten later kwam een jager door de geopende hekdeur van den tuin öu trad, reeds van verre zyo muts afnemend, op den heer toe. Hy leidde een dashond aan een touw, die zyn vreugde uitdrukte ia alle mogelyke toonaarden en in zyn onstuimigheid zijn geleider byna op hQt grasperk getrokken Bureau der Kamer van Koop handel en enkele particulieren. Daarna werd het Directiegebouw bezocht van de Zeeuwsch-Viaam- sche tram en van de zeevaart onderneming van de firma Nolson het s s „Scheldepas" bezichtigd. Na in „Des Pays Bas" geluncht te hebben, vertrok het hooge ge zelschap via Philippine naar Vlissingen. Deze route werd genomen in verband met een tramverbinding tusschen Hoofd plaat en Brgskens. Ook voor Vlissingen stond een bezoek aan de havenwerken op het programma. Hedenochtend is Z.Exc. weer naar de residentie teruggekeerd. De gemeenteraad van Hulst heeft besloten om het maximum der uitkeeringen voor werk lozen te verhoogen van 65 op 80 pet. der gemiddelde verdienste. Aan den autobusdienst Man- naert-Geers werd f 150 subsidie gegeven. Na lange discussies werd aan genomen een voorstel van B. en W. vastellend het aantal ambte naren ter secretarie, waarbij de volontair Maertens tot3den amb tenaar wordt gepromoveerd Met 5—4 stemmen werd f 1000 subsidie toegezegd aan de land bouwtentoonstelling. Een motie van de R.-K. Werk- liedenvereeniging naar aanleiding van het stemmen door een ge deelte van de raadsleden tegen de subsidies aan de R.-K. inrich tingen van onderwijs, w rd becriti seerd door de i heer Poppe, omdat daarin dingerf voorkomen, die in flagramen strijd zijn met de wer kelijkheid. Het stemmen van zijn fractie tegen de subsidies, gaat niet tegen de R.K. bijz. scholen, maar wel omdat de gemeentekas dergelijke groote subsidies niet kan lijden. Hij las dan ook aan halingen voor uit notulen van vorige raadsvergaderingen, waar uit het tegendeel zou blijken. De motie werd voor kennis geving aangenomen. Fröbel-onderwys. Gaarne vestigen wij de aan dacht op achterstaandeadvertentie, waarbij kennis gegeven wordt, dat de Cursus ter Opleiding van Fröbelonderwijzeressen te Vlis singen, thans weer nieuwe leer lingen kan opnemen. Wij doen dit in de vaste overtuiging, dat deze Cursus een instelling is, die alle aanbeveling verdient. Hij biedt een zeer gunstige gelegen heid om voor het Bewaarschool- onderwijs opgeleid te worden. Tot voor enkele jaren was die gelegenheid er niet en werd het nog zeer jeugdige kind opgeleid of liever „bewaard" naar eigen opvatting van degene, die ermee omging. Thans is ook dit ten gunste gekeerd en wordt gelukkig ook in de bewaarschool geëischt methodische opvoeding. En dat dit voor kinderen van 3 tot 6 jaar even noodzakelijk is, als voor grooteren, behoeft wel geen be toog. Het gevolg daarvan is, dat er behoefte ontstaat ^an gediplo- had, dat volstrekt niet betreden mocht worden. De graal beantwoordde den eerbiedigen groet van den jager met een hoofdknik. Wat moet er met den hond, Arnold, meenemen kan ik hem niet, ge h&dt er voor moeten zor- geD, dat hij geen lucht van de jacht kreeg, nu klaagt hy ver- schiikkelijk »Ja waarlijk, heer graaf, ik heb niets gedaan dan mijn slob kousen uit den hondsnstal gehaald waar ze aan den muur hingen, en meteen begon het spektakel*. »Alsof dat niet genoeg ware,* antwoordde de graat en bukte zich diep om deD gladden kop van deu hond te streelen, die dezen ter zijde nijgend vol ver wachting tot zijn heer ophief. iMaar ik kan je niet medane- inen, myn goede oude Bargmann, ik kan je niet medenemen, anders zendt de opperhoutvester ons beiden naar huis, ofschoon gy meer jachtgerechtigd zijt san me nigeen die daar hedeo komt met het geweer op den schouder.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2