Bewogen Euwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen w s c h - Vlaanderen. Hoest Uw kind? No. 93 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1927 42e Jaarg. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. ALLES KOMT, ZOOALS HET KOMEN MOET. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Wij lazen een bekend Duitsch boek van den bekenden schrijver Georg Heimann, dat de levens geschiedenis bevat van eene Berlijnsche familie, van wier leden thans geen ander spoor meer over is, dan de grafsteenen met hun half vervaagde opschriften ergens op een vergeten kerkhof. Het boek bestaat uit twee deelen en is in hoofdstukken verdeeld, die in de laatste helft var. het tweede deel bijna alle beginnen met den vol zin „En alles kwam, zooals het komen moest.1' Deze roman is een eenvoudige, zonder opsmuk of gewilde extase beschreven familietragedie: Het leven eener Joodsche familie van voor ongeveer drie kwart eeuw welgestelde kooplieden, voor het meerendeel braaf en onberispelijk van levenswandel, zeer aan de familietraditie en goede reputatie, meer nog aan 't geld gehecht, bijna allen alleen levende en stre vende om het bezit te vermeer deren, de goede reputatie te hand haven en van het leven te genie ten, zooveel ervan te genieten valt. Hoogere aspiraties kennen deze menschen niet, dan materiaal levensgenotgeld verdienen en hetgeen zij hebben te behouden en te vermeerderen, voorts elkan der steunen, als het noodig, en elkander fel critiseeren als er aan leiding toe isen zoo, al etende en drinkende, zaken doende en elkander steunende of veroordee- lende, al naar het valt, speelt zich onder hen een drama af, dat ein digt met den zelfmoord van de twee nog jeugdige personen, hoofdfiguren uit het verhaal, wier hoogste wenschen niet vervuld kunnen worden. Zonder dat de schrijver het vermoedelijk heeft bedoeld, heeft hij op meesterlijke wijze de waar heid geschilderd van het woord „Wat baat het den mensch, of hij de geheele wereld gewint en schade lijdt aan zijn ziel Als (55 Als een zonnestraal verlichtte dit woord Leo's gelaateen hand druk belooude Katharina voor het vriendelyke woord, hij sprak met Felicita eenige woorden, drukte den wensch uit, in Katharina's gezelschap een bezoek te mogen afleggen, zoodra de gezondheids toestand van mevrouw Herking dit veroorloofde en reed toen heen met de belofte, zyn gade 's avoods te komen afhalen. De beide vriendinnen gingen in huis. Ofschoon het reeds vijf uur was, sliep mevrouw Hersking nog. Wegens hare zwakheid, die groote rust eischte, werd het namiddagslaapje niet afge broken, zooals anders wel eeDS gebeurde. Zij hadden dus tyd om te praten Voor het laatst hadden zy elkander gezien, toen Katha rina s droeve bruidstyd begon. Sedert dien tyd was veel veran derd en al hadden zij elkander vaak geschreven, zoo bleef er toch veel te vragen en te seggen. Felicita sprak het meest, haar groot geluk uitte «ich in woordeD, hij een nieuw hoofdstuk begint, alweer met den volzin „En alles kwam, zooals het komen moest", dan is dit de noodzakelijke con sequentie van een leven, zooals dat door hem geteekend wordt Een leven zonder God. Een leven, waaraan voor de meeste leden dezer familie inderdaad niets ontbrak, dan „de hope des eeuwi gen levens". Ais de levensstormen losbreken over de hoofden van twee begaafde, sympathieke jonge menschen en die storm hun te hevig wordt, maken zij c een einde aan met eigen hand. Inder daad, alles in dit verhaal komt, zooals het bij deze figuren komen moest. Het is een verhaal uit joodsche kringen en uit lang voorbije tijden, toen ook in de wordende wereld stad Berlijn de levensvoorwaarden en de sociale toestanden hemels breed van de tegenwoordige ver schilden maar het is nog vol komen van toepassing op duizen den bij duizenden van onzen tijd, uit alle maatschappelijke kringen, van elke afkomst, geboorte en nationaliteit, die bij velerlei on metelijk verschil dit ééne met elkander gemeen hebben, dat zij leven voor dit leven alleen. En dan komt alles, zooals het komen moet. Natuurlijk. Het kan niet anders Wij staan verbaasd, of eigenlijk zijn we al zóó zeer aan de ver schrikkelijke tooneelen gewend, dat we ons er niet meer over verbazen, zoo dikwijls wij in de nieuwsbladen van den tegenwoor- digen tijd lezen van moord en zelfmoord, diefstal, weergilooze wreedheid en cynisme, totale ont stentenis van liefde, zelfs tusschen ouders, kinderen, echtgenooteu en naaste bloedverwanten, brand stichting uit wraak, echtbreuk, trouwbreuk ook in dienstbetrek kingen, frauduleuze faillissemen- tenT in 't buitenland bovendien politieke moordpartijen en in 't binnenland toenemende verdeeld heid, partijschappen, klassenstrijd, ruw geweld, als bij stakingen, walgelijke straatreplieken op ver gaderingen van „Edel Achtbare" DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Gemeenteraadsleden enz. enz. Kortom het is of er een geest des kwaads uit de duisternis is opge stegen, die het menschdoin in zijn macht heeft en aanspoort, om te doen wat het bijbelwoord zegt: „dingen, die niet betamen." Pas is Europa ook maar eenigs- zins bekomen van de ellende van den Wereldoorlog, of op de kalmste wijze besluiten de regee ringen van machtige staten tot uitbreiding van vloot en leger, bespreekt men nieuwe vlootbases, fabriceert men nieuwe verdel gingsmiddelen, noodzaakt men kleinere staten tot verlammende uitgaven tot zelfverdediging, ver laagt men de wetenschap tot het scheppen van dood- en verderf- zaaiende instrumenten en gift- stoffen, en terwijl duizenden bij duizenden gebukt gaan onder den schier ondragelijken last van afpersingen, die men „belastingen" noemt en die mitsdien, ais ko mende van hooger hand, geoor loofd zijn, worden millióenen verkwist aan de eischen van den oorlogssatan, die grijnslacht om de gedweeheid zijner op troon en eerezetei zittende slaven. Maar het komt alles, zooals het komen moet: „Zij hebben Mij verlaten", zegt God, „wat vrede zouden zij hebben?" „Alles komt, zooals het komen moet". Wij stonden hedenmorgen reeds tamelijk vroeg voor het venster en zagen naar de gedeeltelijk blauwe lucht, waarlangs enkele wolken uit het westen dreven in snelle vaart. Er waren kleine, lichte, witte wolkjes, helder zich afstekende tegen het blauwe hemelgewelf, en daar naast dikke re, grauw-zwarte wolken in de zelfde richting zich voortspoeden de, maar zichtbaar heel veel lager. In de laagte bereikte geen zonne straal die wolken in de hoogere sferen, daar heerschte de dag vorstin en vermooide de dichte nevelen tot fijne, reine weefsels in glanzend licht. De menschheid, die in de laagte haar heil zoekt, leeft in de duisternis. Het komt, zooals het komen moet: Wie het zij werd niet moede te verhalen, hoe zoet haar leven was, hoe nieuw, hoe zalig. »0, ge moest hem zien, Katha rina,* zeide zij, »hoe schoon, hoe opgeruimd, hoe lief hij is. Goed als een kind en trotsch als een man, soms wel eens over moedig en toch zacht en teeder, als men spreekt tot zijn lief hebbend hart. O, ik kan ze niet beschrijven, die zoete gerustheid, die mij vervult, als hij me aan het hart druktdan gevoel ik, dat daar mijn plaats is, dat daar myn geluk is en het heil mijner ziel, dat ik daar geborgen ben voor alle wereldstormen, dat ik daar ben in Gods hand.c Katharina zweeg, z ij was alleen en zij bleef, zy had geen plaats, om rust te vioden en steun en lietde, sij knikte alleen zwygend, dat Felicita voort zon gaan. Maar deze gevoelde met haar, zij deed zichzelf verwijten, dat zy in hare zelfzuchtige verrukking hare vriendin had leed gedaan en vroeg zacht, terwijl zij hare hand greep »En gy, Katharina, en gij »Ik draag het, Felicita, ik ben tevreden nu .Zie, het is natunr- lyk, dat de zwakte mij overmant, als ik terugzie op mijn vernie tigd leven, all ik naait mij zie, ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoorniiddag 11 ure. leven zoekt daar boven in het licht, vindt licht en leven en straalt licht en leven u i t, en hoe ook de levensstormen hem voortzweepen, zij deren hem niet; na korten tijd worden ze opgelost in de eeuwige ruimte opgenomen door de zon; veree- nigd met het hemelblauw veree- nigd met de eeuwige schoonheid, „waar geen nacht meer zijn zal Wat zitten wij vaak in 't donker. Wat gelijken we dikwijls op de zwarte, sombere door den levens- storm voortgezweepte wolken 1 Wat is het leven voor velen onzer dikwijls ontzettend zwaarEr zijn uren wie kent ze niet waarin we geen raad meer weten. hoe gelukkig eon vrouw ban worden, ais ik u hoor jubelen en ik tot mijzelven moet zeggen U is dat alles ontzegd. Mijn ouders klaag ik nietzou ik ze nog dieper ter Deder huigen, door ze te doen zien, dat hun eenig, hun geliefd kind lijdt door het lot Dan graaf toon ik het niet, als de droetheii mij overvalt; hij heeft een offer van mij moeten aanuemen, ik mag hem dit off°r niet drukkend maken door tranen. Ik ben ook niet geheel ongelukkig; als ik u hoor spreken, dan is het mij als heimwee om het hart, als boorde ik een zoete bekende melodie, die ik nergen3 thuis kan breDgen, wat moeite ik ook doe.* Felicita sloot haar in de armen. »Zeg mij, Katharina, is uw man ten minste voor het uiterlijke opmerkzaam en oplettend voor u »In booge mate,* hernam zij, »vaak ben ik geroerd over zy'n bemoeiïngen ik weet zeer goed, wat het zeggen wil, zijn bpst doen zonder liefde. Op de eenvoudigste waardigste wijze behandelt en verdedigt hy mij tegenover de gravin, hij gevoelt de teederste achting en ik geloof waarlijk, dat hij een achtenswaardig karak ter heeft.* »Waet ge wel, Katharina, dat Uren, dagen zelfs, waarin wij totaal vergeten, dat alles komt, zooals het komen moet. Zooals het komen moet, opdat wij zouden terecht komen, waar wij zijn moeten, waar God ons brengen wil. Waar wij ook gekomen zijn, omdat wij den verkeerden weg insloegen, den weg in de laagte. Beseffen we dat, dan kan het ons vreeselijk benauwd worden, zoo benauwd, dat we al dieper en dieper zinken. Omhoog ligt de redding Omhoog de ruimte En ons plaatsende in het bereik der zonnestralen van Gods eeuwige liefde, worden we opgevoerd naar omhoog, opgetrokken door het Licht tot het Licht, en gekomen in de ruimte, ervaren wij, dat voor wie zich voegt naar 's Vaders wil en leiding, alle dingen zullen medewerken ten goededat wij geen speelbal zijn van het blinde lot, maar kinderen, die aan 's Vaders hand komen, waar we eens komen moeten. Aldus schreef eenmaal Z d. B. Prov. Staten. Dinsdag zijn de onderstaande candidatenlijsten ingeleverd voor de aanst. Statenverkiezingen in den kieskring Hulst Vrijzinnig Democraten. Jac Welleman, Krabbendijke J Adri- aanse, Oostkapelle. E. Bergsma geb. Bergsma, Zouteiande. D. N. van Gelderen, Middelburg. A. Staverman, Vlissingen. C. Ouwe hand, Vlissinger.. W. Ti. ittmann, Brouwershaven. E. J. van den Broecke geb. de Man, Aardenburg. M. J Harts, Vlissingen. P J Blaas, Tholen. G. A. Huvers, Tholen. J. J. Bootsgezel, Breskens. J. Hage, lerseke. C. Hoogerland, Ouwer- kerk. W. Kik, Zierikzee. J Bosma van der Meiden, Gois. J Osse- waarde, lerseke. B. de Jonge, Kapelle W. Karelse, Schore. Christelijk Historische Party. J. J. Wallien, Breskens. A. D. F. van der Wart, Goes. Mr. R M. van Dusseldorp, Middelburg. M. W. Koster, Axel. C. de Jonge, lerseke. Mr. H. van der Beke Callenfels. Middelburg. W. de Ridder. Vlissingen. W.J Talsma, Ijzendijke. M. M. Schippers, Kam perland P. Janse Azm, Bigge- kerke. J. Jansen, Haamstede. Dr. J. de Hullu, Cadzand. W. Dron- kers, Poortvliet. W. F. van Mee- rendonk, Middelburg. A.de Feijter, Zaamslag. W. M. Kloet, St. Maar tensdijk. A. Hofstra, Goes. G. A. Teunis, Vlissingen. Mr. W. J. Weldringh van der Hoop, West- kapelle, Iz. Cappon, Breskens. Vryhcidsbend Ph J van Dix- hoorn te Axel. L. J. Geelhoedt te Terneuzen. J. van der Peijl te Terneuzen. A. Meertens te Hoek. A. A. Marquinie te Sas van Gent. S. D. A. P.A. C. de Pauw te Terneuzen. L. Onderdijk te Middelburg. A. C. de Baare, Vlis singen. A. M. Overhoff te Goes. J. Catshoek te Zierikzee. A. Th. 't Gilde te Axel. N. A. Hamelink te Terneuzen. hij een neer schoon man is De jonge vrouw bloosde. »Ik geloof het ook,* zeide sij Bchuchter, vroeger had zijn ernst iets afstootends voor mij, nu boe zemt hij mij vertrouwen in en als hij lacht, heeft hij iets goeds, iets beminneoswaardigs.* Hij laoht na zeker wel meer malen »Felicita,« zeide Katharina af keurend. »Nu, wat zon dat zijn,» hernam zy vergoelijkend, »zou het dan een onmogelijkheid zijn, dat hy u leerde liefhebben, is het niet veel eerder onwaarschijnlijk, dat hy eeuwig kond zou blijven bij uwe schoonheid en goedheid?* Neen, schud het hoofd niet, Kstha- riDa, bid veel liever God dat het zoo gebeure. Of wilt ge, dat alles, wat gy bezworen en beloofd hebt, leugen en schijD zal bly»en, uw leven lang Ik geloof wel, dat wy katholieken het huwelyk beschouwen als een nog heiliger, nog hechter band dan gij, maar zoo los zal hij toch ook voor de protestanten niet zijn, dat gy ten minste niet w e n s c h t, dat ge inderdaad mocht gevoelen en hou den, wat gy hebt.* De bel weerklonk. sGalukkig, mevrouw Hiking is ontwaakt. Ge maakt me bang en angstig, Felicita, ik weet Diet wat ik zal en mag wenschen De beide vriendinnen gingen naar de oude dame, die ontwaakt was en tamelijk gesterkt. Zij had Katharina nog niet ge zien sedert haar huwelijk. Het ge sprek nam spoedig weder de oude wendiDg. Verder was Katharina verheugd, dat Felicita tot hare brui loft, die in deD herfst was bepaald, op Barnrode bij hare grootmoeder zou blijven. Daar hel jonge paar na hun huwelijk een reis zou doen, was bet huwelijk tot Sep tember uitgesteld, wanneer den ritmeester een langer verlof zou kunnen worden toegestaan en dezen tusschemijd zon Felicita wijden aan hare grootmoeder en aan de verpleging van hare eigen eenigszins teedere gezondheid, die tengevolge der geweldige aan doeningen eenigszins was geschokt. Mevrouw Hersking scheen byna geheel hersteld te zijc, ale zjj hare kleindochter aanzag, toen zy j hoorde hos verheugd haar schoon zoon was, hoe vol liefde de mi nister van oorlog en zy'n gade Felicita als dochter hadden aan genomen, toen verjongde het i gelaat der oude vrouw zichtbaar, Om belf negen meldde de Wacht dan niet tot het pijn ln de keel en op de borst krijgt. Bescherm de teere longen door het onmiddellijk Abdijsiroop in te geven, die een zware verkoudheid of erger bijtijds voorkomen kan. Akkers Abdij siroop is een onschadelijk en toch krachtig werkend kruidenmiddel dat U gerust moogt geven. Het helpt prachtig bij bronchitis, influenza, keelpijn, kinkhoest of verkoudheid. In flacons vanaf 230 gram 4 f 1-50

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1