Bewogen Huwelijksleyen. Benauwd Abdijsiroop Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vl aan deren. De waarde van den mensch. No. 91 VRIJDAG 18 FEBRUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. «'ea/'S) Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. Het vorig jaar had in Amerika een samenkomst van heelmeesters (chirurgen) plaats, waar een be kend geneeskundige dr. Allan Craig, van Chicago, de waarde van den mensch schatte op 98 cent. Wel een heel eigenaardige ver klaring lijkt dit uit den mond van de .medische wetenschap". Ze ker is het geen vleiend getuige nis voor hen, die de voor de stoffelijke zintuigen tastbare mensch als de eenige en ware mensch houden, dat een zoo kun dig mensch o.m. de chemische bestanddeelen van het merische- lijk lichaam op zulk een lage handelswaarde schat. Het is voor hen een schrale troost. Een gemiddeld gewicht van van 150 pond als basis nemend, kwam dr. Craig tot de slotsom, dat het menschelijk lichaam ge noeg kalk bevat, om een flink kippenhok te witten, suiker ge noeg, om een suikerpotje te vul len, ijzer voor een paar flinke spijkers net toereikend. En de rest water. De totale waarde van dit alles was dan 98 cent of on geveer 60 cent per 100 pond. En toch stelden de verzekeringsmaat schappijen de economische waar de van den mensch op 5000 pond st. Hoe verklaren wij dan het groote verschil zoo vroeg de zeergeleerde heer. En hij kwam met het antwoord „door de waarde van den geest in den mensch". Men kan deze redeneering Amerikaansch-ingenieus vinden, sommigen zouden haar wellicht willen afkeuren wegens haar ont- eerenden toon. Maar toch ligt er een heel opmerkelijke strek king in, die te denken geeft. Want is het niet merkwaardig, dat zelfs een man van de toch alom als zeer materialistisch be schouwde medische wetenschap, blijk gaf, zich steeds meer be wust te worden van de hoogste waarde van het denken of van den geest? Was zijn antwoord (53 Eu terwjjl moeder en zoon in diepe gedachten zaten, wendde Suzanna zich tot Katharina en vroeg nieuwsgierig: »Wien wilt ge dan in Bamrode bezoeken »Mevrouw Hersking, de eigena res van het landgoed en hare kleindochter, Felicita Gerland, mijne vriendin,* was haar ant woord. >0, dat is een scheon meisje,* zeide Suzanna, »een beetje bleek en trotscb, maar gedistingeerd, daar hond ik van. Zy is toch de dochter van den bankier Gerland te A Katharina bevestigde dit. >Zjj doet een schitterende partjj,* zeide Suzanna weer. >Zij is een gelnkkige bruid,* hernam Katharina met nadruk. »Ge zegt dat zoo smachtend, rayn lieve, ge schijnt zeer veel te houden van het geluk vau teedere bruiden Ernstig blikte Katharina hare schoonzuster aan, niet een bewijs, dat hij tot het begrip was gekomen, dat slechts de geestelijke mensch aan de eenige en ware mensch te erken nen was Met dit inzicht wordt tegelij kertijd het volle licht geworpen op de belangrijkheid van ons denken. Want het is logisch, dat, wanneer de geestelijke mensch als werkelijk wordt erkend, ook de openbaringen van dien mensch, of wel onze gedachten, hoogste werkelijkheid zijn. Dit is in over eenstemming met de wijsgeerige gedachte, die ergens geschreven staat„zooals de mensch in zijn hart denkt, zoo is hij", of in ieder geval woorden van deze strek king. Maar dit leidt weer tot andere gevolgtrekking en wel, dat het van eminent belang is, na te gaan, hoe onze gedachten zijn. Wan neer het denken, de geestelijke mensch, de werkelijke mensch is, dan is het zaak, dat onze ge dachten goed en juist zijn, opdat ook de mensch, van wien deze gedachten uitgaan, goed en juist zal zijn. Dit streven naar het „goede" en „ware" treffen we ten slotte in alle godsdiensten aan, hetgeen wel een bewijs is votir de grondgedachte, die aan de verschillende richtingen, hoe uiteenloopend ook overigens, tot basis dient. Het is een gelukkig verschijn sel, dat hoe langer hoe meer het besef in alle kringen doordringt, dat het juist op de gedachten aankomt, meer dan op de uiter lijke dingen. Want hierdoor is men op den juisten weg naar werkelijk geluk. En dat is het toch waarnaar elk mensch ten slotte streeft. Want nu weten wij, dat alleen ons denken, onze gedach ten waardevolle realiteiten zijn. We hebben dus het geluk in eigen handen, het is beschikbaar wanneer we zorgen, dat in onze gedachten alleen de goede dingen de overhand hebben. Wanneer we alleen goede en gelukkige en blijde dingen in onze gedachten »Gewis,« zeide zij, »ik geloof, dat in de liefde de dryfveeren liggen tot al het goede en groole, wat het menschelijk hart vervult. Goede vruchteu dragen kan ons streven altyd, maar de liefde draagt schoonere bloesems dao de plicht, die den zonneschijn mist van het gelnk.* »Ge moogt gelijk hebben,* her nam Snzanna en beproefde den schitterenden blik baars broeders door een licht geeuwen te vernie tigen, »ik geef mij aan tatel niet gaarne over aan zulke ernstige gedachten. Waarom heeft dan de gelukkige bruid de stad en den geliefde verlaten »Mevrouw Hersking heeft, helaas, drie dagen geleden een aanval van beroerte gehad en men heeft haastig hare kleindochter bescheiden, bij wier aankomst zij intusschen weer tamelijk was her steld. Felicita waagt bet echter nog niet, de oude vronw reeds heden te verlaten en verzoekt mij daarom naar Barurode te komen.* »Kent ge deu zoon van den minister van oorlog, den ritmeester Von Roda?« »Neen,« zeide Katharina, >maar h(j moet een beminnenswaardig verstandig mensch, een dappere officier en een sohoon man iyn.« laten verwijlen. En alle kwaad en ongeluk en tegenspoed dan Wel, deze heb ben in het rijk van het geluk geen plaats. Weten wij immers niet, dat geen kwaad, in welken vorm het zich ook aandient, hetzij onder het mom van gebrek, van haat, van disharmonie van elke soort, in staat is zich staande te houden, wanneer we het tege moet treden met de wetenschap, dat de macht van het goede steeds is, was en zijn zal: opper machtig? Maar wat is het dan, dat ons zoo dikwijls tegenhoudt, dat ons moeiten en zorgen bereidt, ver driet en ongeluk, tegenslag en gebrek Onze onwetendheid, waardoor wij vrees koesteren voor de dingen, die komen zul len, waardoor wij in onze ge dachten plaats laten voor onhar monische gebeurtenissen, voor onzekerheid, terwijl we kunnen weten, p r a c t i s c ii weten en daarop vertrouwen, dat geen kwaad ons kan deren, wanneer we de alomtegenwoordigheid en almacht van het goede erkennen, en deze wetenschap ook in lief devolle gedachten en daden, overal en altijd, jegens iedereen, demonstreeren. Het lijkt veel moeilijker om ge lukkig te zijn, dan het in wer kelijkheid is. Maar..,, hoe zou anders het spreekwoord kunnen bestaan, dat iemand in het bosch loopt en de boomen niet ziet?" ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor- eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voormiddag 11 ure. Als het Verdrag verworpen wordt Het „Hand." heeft een vraag gesprek gehad met Mr. R. J. H. Fatijn te 's Gravenhage, die in de laatste jaren, in opdracht van buitenlandsche regeeringen, ver schillende zeer belangrijke inter nationale functies heett bekleed en nog bekleedt en daardoor in de gelegenheid was en is in drukken te krijgen van stemmingen in het buitenland omtrent han gende Europeesche vraagstukken. »Veel tegelijk,* zeide Suzanna lachend, »een ander oordeel zegt Hij is een hupsch cavalier, uiaar zonder ernst en bestendigheid, snel geneigd om te beminnen en nog sneller om te vergeten, het genot aangrijpend, waar het zich aanbiedt, onbekommerd voor het volgend nogenblik.* Verschrikt zag Katharina haren man aan, zij had zich reeds daar aan gewend gemaakt, in haron eeht van twee dagen, om bij hem stun te zoeken. Hij begreep haar blik. »Zoo erg is het niet, t zeide hij geruststellend. »Uw oordeel is over het algemeen juist, hy moet wer kelijk een goed beminnenswaardig gemoed bezitteD, eveowel ge mengd met een zekere mate van lichtzinnigheid en genotzucht, dia echter haar grond heeft in syne door ieder begunstigde positie en ook in zyn levendig hartstochtelijk temperament, dat alleen geheel en te reehter lijd te beteugelen is door een vasten wil. Hij is van het begin af aan begunstigd door het geluk, verwend door syn ouders, bemind doorzijn vrienden en door de vrouwen vergood hij is genoegzaam voorzieD van inner lijke en uiterlyke middeleD, om z\jn wenschen en begeerten te „Vreest gij," zoo vroeg het blad, „gevaren van internationalen aard voor Nederland, indien hettractaat door de Eerste Kamer verworpen wordt De heer Patijn aarzelde niet die vraag ontkennend te beant woorden. Hij stelde voorop, dat men zich niet van de wijs behoeft te laten brengen door vrees voor geheimzinnige gevaren, die ons land zouden bedreigen, maar die het den leek niet gegeven zou zijn te onderkennen. Daarop liet hij volgen Mf V w „Indien het tot een conflict kwam, zou dit uit den aard der zaak van België moeten uitgaan. Maar de onderstelling, dat de Belgische Regeering iets dergelijks voornemens zou zijn, acht ik even ongegrond als beleedigend. Het tractaat heeft hier te lande helaas een sterke anti Belgische stem ming in het leven geroepen. Al moge dit misschien verklaarbaar zijn, niettemin bestaat daarvoor geen reden. Men kan het aan België niet euvel duiden, dat het bij de onderhandelingen met Ne derland de voordeelen binnen- kunnen vervullen en daar hij zeker zelden op hinderpalen ge- stooten heeft, zal hij niet altijd tot het ernstig onderzoek gekomen zijn, of deze wensehen wel alle zedeljjk recht hadden. Geloof mij, deze man moet een bijzonderen aauleg bezitten, dat hij geworden is wat hij is en daar gij zoo straks zeer juist in de liefde de drijfveeren zocht tot al wat edel is en goed, zoo moogt gij u ge troost overgeven aan de hoop, dat deze de laatste onreinheden uit z(jn leveD zal wegnemen en me juffrouw Gerland zeker een goede keuze heeft gedaan.* Katharina zag hem verlicht aan. »Dat geve God,* zeide zij, »Feli- cita zou een ontgoocheling boeten met den vrede van haar hart. Zij heeft een teedere natuur, zij heeft te weinig veerkraeht in hare ge voelens en gedachten, om ooit zulk een slag te bo^eD te komen en zelfs te beproeven, zich op te richten aan datgene, wat haar nog overblijft in het leven.* »Het is niet ieder gegeven,* zei de graat, »maar ik prijs de vrouw gelukkig, die een wyze levensbeschouwing bezit by een diep gemoed en duizendmaal ge lukkig den man, wien zulk een vrouw ten deel valt. Men k&n hel haalde, die in zijn bereik bleken te liggen Hadden de Belgische onderhandelaars dit nagelaten, zij zouden in hun plicht jegens het eigen volk zijn tekort gescho ten. Niets echter wettigt het ver moeden, dat de Belgische Regee ring nu ook klaar zou staan om tumor in casa te maken, als zij zich genoodzaakt zag, iets van het aanvankelijk verkregen succes prijs te geven en met wat minder genoegen te nemen, dan waarop zij na de onderteekening van het verdrag kon hopen. „Gesteld echter al, zoo vervolgt hij, ik zag daarin verkeerd en ons verwachtte inderdaad een storm van Belgische zijde, staat dan te vreezen, dat de groote mogendheden zich daarin zouden mengen om Nederland tot toe geven te nopen Die vraag beantwoord ik voor mij met beslistheid ontkennend. „Wat Duitschland betreft, nie mand zal onderstellen, dat dit rijk zich als gangmaker van de Belgische belangen tegen ons zou keeren. Het ligt evenmin in de lijn der Britsche politiek, die zich door de eeuwen heen zoo merk waardig gelijk blijft, een conflict tusschen België en Nederland aan te blazen. In het licht der historie zou van die zijde veel eer een bemiddelend optreden te wachten zijn, met de bedoeling een voor beide volken aannemelijke oplos sing te bevorderen. „Het zijn dan ook, als ik mij niet bedrieg, vooral de Fransche spoken, die onze nationale helden doen huiveren. M.i. zonder grond. Zooals ieder weet, beijvert de Fransche politiek zich, met groote behoedzaamheid een toenadering tot Duitschland tot stand te bren gen, ten einde tot normale poli tieke verhoudingen in West-Euro pa terug te keeren. Dit is uit den aard der zaak een kiesche taak aangezien bij beide volken met de gevoelens uit den wereld oorlog moet worden rekening ge houden. Niets zou aan die politiek grootere moeilijkheden in den weg leggen, dan indien tusschen Ne derland en België een scherp geluk niet dwingen om ons te dienen, maar vroolijke moed, waarmede men tegenheden be strijdt of verdraagt, en een be minnenswaardig streven om over al, bij alle toestanden de beste, de vriendelijkste zjjde te ontdek ken en vast te houden, dat zjjn eigenschappen, die ten minste tevredenheid schenken.* Met eenig geruisch stond de gravin van tafel op, het gesprek nam een haar niet aangename wendiDg. »Waarom was mevrouw Her# kiDg met hare kleindochter niet op uw bruiloft vroeg zij Katha rina. »Z(j gevoelde zich toen reeds onwel en Felicita wilde ik niet aan haar geluk ODtrukken.* Mevrouw Hersking is een uit stekende vrouw, ook tamelijk omwikkeld, voor zoover ik mij herinner uit vroegere jaren, ik begrijp niet, hoe ik haar zoo geheel vergeten kon. Ik zal haar toch eens een bezoek brengeD wat denkt gij er van, Snzanna, als wij onsen rit eens opgaven en ons met Katharina vereenig- den Wordt vervolgd,) AXELSCHE l'ti - COURANT. O Wanneer Uw luchtwegen verstopt zijn en gy een gevoel van be nauwdheid krygt, probeer dan eens Akker's Abdijsiroop diétdoor baar slymoplossende werking Uw luchtwegen zal zuiveren van slijm die zich op Uw borst heeft vast gezet Gebruikt ook by bronchitis, asthma, kinkhoest, hardnekkigên hoest keelpijn de bekende Akker's verzacht zuivert geneest. Alom verkrijgbaar ia kokers van 230 gram 1.50 550 gram ƒ2.25 en 1000 gram ƒ4.50

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1