Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. ook verkapt monopolie. In het jongste haltjaar zijn geen berichtefi gekomen over het vraag stuk, doch dit schijnt thans weer opgerakeld te zijn en vooral den kleinen man te Lissabon aanlei ding te hebben gegeven, parti; te kiezen voor de muitende militairen. Volgens ontvangen berichten zijn bij de vechtpartijen in Oporto en Lissabon bij den opstand on geveer vijfliondeid personen ge dood en zevenhonderd gewond Volgens andere berichten zou het aantal slachtoffers veel grooter zijn. Vijftig officieren en tachtig onderofficieren zijn door de re- geeringstroepen in arrest gesteld en zullen voor den krijgsraac terecht staan. Wfstmaal ten Hove. Zaterdagavond had in de Galerij zaal ten Koninklijken Paleize te 's Gravenhage het gastmaal plaats, door de Koningin aangeboden aan de actief dienende opper- en vlagofficieren van Land- en Zee macht hier te lande. Het diner ving aan te 71/, ure en werd opgeluisterd door muziek van de Koninklijke Militaire Kapel. Met de Koningin en den Prins nam ook Prinses Juliana aan den maaltijd deel. AXEL, 15 Februari 1927. Gisteren weid in Het Gulden Vlies" alhier ten overstaan van notarissen Van der Veen te Ter- neuzen en Dregmans te Axel ten verzoeke van de erven Janna M. de Putter, geveild een woonhuis met erf, staande in de Noordstvaat en groot 1 Are 15 c.A. Kooper werd J. C. Deij Lz alhier voor f 1850. Het Hrocne Kruis. Gisteravond werd alhier in de Chr. Landbouwschool onder voor zitterschap van den heer A. E C. Kruijsse de jaarlijksche aige- meene vergadering gehouden van „Het Groene Kruis". Met een woifrd van welkom opende de voorzitter de vergadering en bracht in herinnering, dat aan mej. van Éenennaam op eervolle wijze is voldaan .aan haar ontslagaan vrage. Het bestuur zag haar noode heengaan wat we ons zeer goed kunnen voorstellen, want zoowel tusschen het bestuur als tusschen leden-patiënten bestond een zeer aangename verhouding, door den grooten ijver, de nauw gezette plichtsbetrachting en de liefdevolle toewijding, waarmede zuster van Éenennaam haar taak vervulde. Ook met de genees- heeren bestond een goede samen werking. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden thans ongeveer 1000 be draagt. Het aantal ziekenbezoeken in het afgeloopen vereenigingsjaar gebracht, bedroeg 2223. Hiervan staan er 1609 op naam van zuster van Éenennaam, terwijl de in September in functie getreden zuster Voswijk er 614 bracht. In 17 gezinnen werden voor de. tuberculosebestrijding 125 bezoeken afgelegd. Uitgeleend werden 450 artike len. Over 't algemeen werden deze in goeden en zindelijken staat terug ingeleverd, ofschoon het ook wel is voorgekomen dat dit te wenschen overliet. Een woord van lof werd ge bracht aan de magazijnhoudster, voor het correcte onderhoud, zoowel van het wijkgebouw, als van de hulpmiddelen. Het feit, dat thans de wijkzuster in het gebouw inwoont, werkt hier zeker ook toe mede. Het jaarverslag sloot met een woord van opwekking om het barmhartige werk van de veree- niging te steunen en te blijven steunen. Blijkens de rekening en ver antwoording van den penning meester bedroegen de inkomsten voor de gewone bestrijding f 2836,52, en de uitgaven f 2953,70, nadeelig saldo alzoo f 117,18. Ter toelichting diene, dat dit tekort ontstond door het aan schaffen van eenige meubelen voor het wijkgebouw, nu daar de nieuwe wijkzuster haar intrek nam en anderdeels ook doordat het ontslag van zuster van Eenen naam op 1 Oct. inging, terwijl zuster Voswijk reeds in Septem ber in functie was. Bij de inkomsten behoorde eer. post van f 59.64 van het goed slot van 1925, f 1000 subsidie van de gemeente (waarvan f 100 ten be hoeve van de t. b. c. komt), f 1448 aan contributie, terwijl een obli gatie van f 100 aan de vereeniging ten geschenke was gegeven. Onder de uitgaven hoorden we f 1844.01 noemen als salaris verzekering, enz. voor de wijk zuster (waarvan f680 85 voor de t. b. c.) en f 229,97 wegens het aanschaffen van hulpmiddelen. Voor de tuberculosebestrijding was het totaal der ontvangsten f 1228,64 en dat der uitgaven f 1053,43. Batig slot dus f 175,21 Wegens periodieke aftreding van den heer A. E. C. Kruijsse had stemming plaats voor een voorzitter. Uitgebracht werden 36 stemmen. Hiervan bekwam de heer Kruijsse er 33, terwijl 1 stem was uitgebracht op dhr. A. de de Zeeuw en 2 blanco. Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen ver klaarde de heer Kruijsse de her benoeming gaarne weer te zullen aanvaarden. Het is hem steeds aangenaam voor een stichting als het Groene Kruis hier is, werk zaam te mogen zijn. Bij de omvraag werd door enkele personen het denkbeeld naar voren gebracht om tot ver hooging van inkomsten te geraken, waarvan ook het bestuur de wenschelijkheid wel inzag. Voornamelijk werd daarop de aandacht gevestigd, dat er nog vele leden zijn, die een minimum contributie betalen van f 1, voor wie eene bijdrage van f2 50 geen offerend bezwaar zoude zijn. Zoo is zeker een bedrag van f 1400 contributie tegenover een ledental van 1000 te weinig te noemen. Temeer ook, daaronder degenen, die het minst bijdragen over het algemeen het gebruik van artikelen het grootst is. En dat van het leenen van artikels een dankbaar gebruik wordt ge maakt, blijkt uit het jaarverslag, maar wijst er tevens op, dat ze ook noodig zijn en dus uitbrei ding van den magazijninventaris geen luxe is, terwijl er ook her haaldelijk moet worden aange vuld en vernieuwd, wat natuur lijk geld kost. Mogelijk, dat als bij het op halen der eerstvolgende contri butie een beroep wordt gedaan op de beurs van welwillenden, een besluit tot verhooging van contributie onnoodig wordt. Het was des te aangenamer. Bij de door de Maatschappij „Voorwaarts" alhier gehouden aanbesteding voor de levering van kunstmeststoffen werd deze gegund als volgt 116.600 KG. superphosphaat a f2,42 per 100 K G. aan de Firma De Ruijter Co. te Axel 10.000 K.G. kunstmest f6,50 aan den heer M. van der Gouwe te Ter Neuzen; 50.000 K.G. ammoniak a f 13,23 28.700 K G. Chilisalpeter a f 15,10 en 16 000 K G. kalksalpeter a f 11,83 aan de Maatschappij „Oorsprong" te Rotterdam. Naar Zelandia meldt, brach ten de leerlingen der landbouw cursus te Zuiddorpe onder leiding van hun onderwijzer, den heer L'\nsu, een bezoek aan de boer derij van den burgemeester Van Waes. De nieuwgebouwde schuur met stalling, geheel modern, practisch, eenvoudig en streng hygiënisch ingericht, geheel electrisch ver licht, benevens de prachtige vee stapel werden bezichtigd en be wonderd. Dit alles was voor genoemde leerlingen een overtuigend leer zaam bewijs, dat daar, waar degelijke, practische kennis en wetenschappelijke theorie samen werken en elkaar steunen, pracht- resultaten te bereiken zijn, als men daarbij ook de noodige centen bezit, Dezer dagen liep hier en in de omgeving een koopman, die gouden horloges te koop aan bood. Het was „Amerikaansch" goud naar hij zeide, dat even mooi was als Hollandsch goud, maar veel goedkooper. De prij zen varieerden van 25 tot 8 gul den Of de man klanten vond, is ons niet bekend, maar wei noorden we dat de uurwerken, die naar hij voorgaf 8 dagen lie pen, niet zuiver waren. Misschien liepen ze na die acht dagen in 't geheel niet meer. Zaterdagnamiddag ongeveer half één ontstond in de drukkeri van „De Zeeuwsche Koerier" te Sas van Gent een begin van brand, doordien een in de schoor steen ingemetselde balk vlam vatte. Gmukkig werd het gevaar tijdig door het personeel opge merkt en kon door onmiddellijk ingrijpen het vuur worden ge- bluscht. Ware de brand een half uur later uitgebroken dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn geweest, daar in de alsdan ver laten drukkerij het vuur onge merkt en ongehinderd om zich heen had kunnen grijpen, ruim schoots voedsel vindende in de daar aanwezige materialen. Drinkwatervoorziening van Zeeuwsch Vlaanderen» Een wetsontwerp is ir.gedienc tot beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N. V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei ding-Maatschappij, gevestigd te Terneuzen. De drinkwatervoor ziening van Zeeuwsch-Vlaande' ren is over 't algemeen slecht aldus de Memorie vanToelichting. Het water in den bodem is groo tendeels brak, zoodat de bevol king voornamelijk is aangewezen op regenwater. Het zoete water, dat in de grensstrooken wordt aangetroffen is op vele plaatsen sterk verontreinigd. Voor de hygiënische belangen van het betrokken gewest, is derhalve de aanleg van een be hoorlijke drinkwaterleiding van groote beteekenis. Doch ook industrie, landbouw en veeteelt zullen bij beschikking over goed water welvaren, aangezien het gebrek aan deugdelijk water thans de ontwikkeling van deze takken van volkswelvaart belemmert. Twintig gemeenten met in totaal 58.300 inwoners of 70 5 pCt. van de geheele bevolking van het gewest, hebben de N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Maat schappij opgericht. Tot storting op de aandeelen zijn de gemeen ten slechts verplicht, indien door het Rijk en de provincie een ri sico-garantie wordt verleend, zooals zulks ook ook voor Zuid- Beveland, Tholen, Noord-West Brabant en Zuid-Limburg is ge schied. Steun van het Rijk is hier alleszins verantwoord. Het wetsontwerp komt hierop neer, dat, wanneer in afwijking van hetgeen thans op grond van de gemaakte berekeningen is te verwachten en te voorzien, het reservefonds, bedoeld in art. 33 der statuten, ontijdig mocht zijn uitgeput, het Rijk tot een maxi mum-bedrag van f 300.000 rente- looze voorschotten zal verleenen om een nieuw reservefonds te helpen vormen. De Provinciale Staten van Zeeland hebben een soortgelijke toezegging gedaan tot een maximun van f 200.000. Het ligt in het voornemen, om door het stellen van voorwaarden op de geheele gestie van de ven nootschap, zoowel op financieel als op technisch terrein, nauw keurig toe te zien. Dezer dagen heeft de poli tie te Gent aangehouden een heerschap, dat per auto de stad en omgeving bezocht en zich uitgaf voor oog-specialist. Hij verkocht brillen en oogwater tegen ongekend hooge prijzen, zoo bracht hij nog een fleschje boorwater aan den man voor rs. 250. In het najaar 1926 deed zich in Sas van Gent en Koewacht een dergelijk geval voor en wer den personen door dit heerschap beetgenomen. Men vermoedt dat de man dezelfde is als die nu Gent tot zijn arbeidsveld heeft gekozen. Het is een Hollander, die zich voorgeeft van de Utrecht sche Universiteit te komen. Sportnieuws. Zeeuwsche Voetbalbond. Zooals te verwachten was, hebben zoowel Axel I als Hulst gewonnen in Vlissingen, beide met verpletterende cijfers, die geen twijfel overlaten omtrent de superioriteit van deze beide elf tallen over hun zusterverenigin gen aan den overkant. De Axelsche Oranjemannen deden op het Vlissingsche vlieg terrein met de Zeeuwen wat ze wilden en keerden met een 7—0 overwinning huiswaarts. Hulst heeft er ook danig op losgetimmerd en klopte de Boys in eigen hol met maar eventjes 10—1. De reserve's van Hulst brengen er tot hiertoe weinig van terecht. Zondag werden ze op eigen terrein met 3 1 geklopt door Sluiskil. We vernemen, dat Oranje uit Sas van Gent dit seizoen ook nog deel zal nemen aan de com petitie van den Z. Vv B. Propaganda-wedstryd. In overleg met de Pers- en Propagandacommissie van den N. V. B. zal getracht worden den propagandawedstrijd tegen H.F.C. uit Haarlem in Axel te spelen. Als centrum van Zeeuwsch- Vlaanderen, met gemakkelijke spoor- en tramverbindingen, zou Axel ons hiervoor ook de meest geschikte plaats lijken. Boven dien beschikt de V. V. Axel over een prachtig terrein, dat ook bij minder gunstige weersomstandig heden steeds uitstekend bespeel baar is. De uitroer ran onze landbouw producten. Het Nederl. correspondentie bureau verneemt dat minister Kan a.s. Donderdag een bespreking zal houden met vertegenwoor digers van de drie algemeene landbouworganisaties over moge lijke maatregelen om te voorko men, dat andermaal andere landen een voorwendsel vinden om in voer van onze producten te ver bieden. Uitroer ran f'yne zaden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat in de maand Januari 1927 aan fijne zaden werd uitgevoerd Blauwmaanzaad (papaverzaad) 258.132 K G. Karwijzaad: 391.543 K.G. Kanariezaad: 201.863 K.G. Bruin mosterdzaad 104.272 K.G. Geel mosterdzaad 523.825 K.G. De moord te lerseke. Nadat de justitie uit Middel burg Douderdag nogmaals een geheeleu middag te lerseke is geweest en tal van getuigen heeft gehoord, is de verdachte R. naar Middelburg overgebracht. Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie op het lijk verricht en geconstateerd, dat de wond niet is toegebracht met een by 1 of een dergelijk voorwerp, zooals aanvankelijk scheen, doch met een vlijmscherp mes, dat diep in de hersenen gedrongen is. Overigens is men nog geen stap verder gekomen. Beklaagde R. blijft hardnekkig ontkennen. De barbier Remmé heeft voor de justitie pertinent verklaard, dat hy na elf uur den verdachte diens woning heeft zien binnen gaan, terwijl deze zelf zegt zich te tien uur te bed te hebben begeven. De bloedvlek op de klomp moet nog onderzocht worden. Men tracht uit te vorschen ot de vlek werkelijk van een bij het houthakken verkregen wond afkomstig kan zijn. Onder doodsche stilte zagen de honderden toegeloopen nieuws gierigen hun dorpsgenoot wegvoe ren. Vrijdag heeft te lerseke de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Biersteker. De belangstelling was buitengewoon groot. Het Tweede Kamerlid ds. Kersten, die speciaal uit t otter dam naar lerseke was gekomen, hield, nadat de kist in de groeve was neergelaten, een rede, waar bij hij dezen moord vergeleek met den broedermoord van Kaïn en Abel, en hield een pleidooi voor de doodstraf. Op initiatief van de arbeiders bevolking te lerseke, is door vooraanstaande ingezetenen een Comité gevormd, waarin de t urgemeester, gemeenteraadsle den en anderen zitting hebben en dat tot doel heeft een klein fondsje te stichten ten bate der weduwe vau den vermoorde en hare tien nog zoo jeudige kin deren, waarvan het oudste pas elf jaar is. Zij die door menscblievendheid gedreven een kleine gave willen iozenden, kunnen dit doen aan gironummer 5590, waarbij men gelieve te vermelden „Voor de wedewe". Hooge steiger ingestort. Te Heerlen-heeft by den bouw van de R.-K Kerk een ernstig ongeval plaats gevonden. Van een hulpsteiger brak door tot nu toe onbekende oorzaak een balk door, waardoor de steiger in stortte. Op den steiger waren zeven timmerlieden bezig met het op zetten van een dakspant. Zy vielen van een hoogte van on geveer dertien meter met den steiger naar beneden en werden allen ernstig gewond. Zij zijn naar hetziekenhuisovergebracht, waar de timmerman L. Hermans uit Valkenburg 's middags is overleden. De justitie uit Maastricht stelde een onderzoek in. Nader vernemen we dat nog is overleden, de timmerman M. Miadelveld uit Hoenibroek. Hy was ongehuwd. Hermans laat een vrouw en twee kinderen achter. Door den Burgemeester van Emmen is zekere M. uit Emmer Compascum aan een scherp verhoor onderworpen en als vierde verdachte inzake den roofmoord te Emmerhout in ar rest gesteld. Later is gebleken, dat deze persoon niet medeplichtig was en deze is daarom weer op vrije voeten gesteld, doch naar ver luidt, wordt door de Justitie aan zijn getuigenis voor de toekomst veel waarde gehecht. In de woning van den voor- naarasten verd J. S. te Emmer Compascum werd een nieuwe huiszoeking verrichtdaarby werd in den kelder, verborgen onder een hoop aardappelen, een revolver gevonden. Het arrestantenlokaal te Em mer Compa8cuum, waar één der verdachten ingesloten is, wordt voortdurend door gewapende politiemannen bewaakt, omdat het gerucht loopt, dat een tiental personen voornemens zou zyn den arrestant met geweld te bevrijden. De drie verdachten worden waarschijnlijk naar de gevange nis te Asson overgebracht. Avp. Te Amsterdam is ingebro ken in den goudsmidswinkel van den heer E. M. Davidson. De winkel was overhoop gehaald, de etalage was intact gebleven. Van braak was niets te bespeuren. De schade kon nog niet worden vastgesteld, doch men sprak reeds van f 30 A f 40.000. Ontvreemd zyn een groot aan tal gouden horloges, horloge- armbanden, ringen en spelden, waarvan vele met diamanten bezet. Uitzending van werkloozen. De werkloozencommissie te Harderwyk heeft, wat 't uitzen den van werkloozen naar elders betrelt, niet veel eer van baar werk. De eerste ploeg tewerk- gestelden aan de Baaksche beek te Vorden legde het werk neer na slechts één dag gewerkt te hebben en de tweede ploeg heeft dit na veertien dagen werkens gedaan.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2