Bewogen Hnwelijksleyen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen De Landbouw en de Vogels. No. 90. DINSDAG 15 FEBRUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Cent; voor Groote letters worden naar ADVERTENT1ÈN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvooriniddag 11 ure. Het zal niemand verwonderen, dat de landbouwer betrekkelijk weinig oog en vooral oor heeft voor de vogels, die andere men- schen zoo vaak aangename oogen- blikken bezorgen bij het vertoe ven in veld en weide, duin en bosch, op heide en strand. Im mers, de landbouwer beziet de vogels van een geheel ander standpunt dan de burger zulks doet, omdat een boer nu eenmaal iemand is, die zich hoofdzakelijk interesseert voor datgene, dat hem voordeel aanbrengt. En dat is zeer verklaarbaar. In de eerste plaats hangt het gelukken van den oogst grootendeels af van het weer. Doch buiten de wis selvalligheden daarvan staat de oogst bloot aan veel vijanden uit het dierenrijk. Konijnen en hazen, muizen, ratten en duizend maal duizenden insecten vernielen of vernietigen soms een belangrijk deel der te velde staande ge wassen. Vooral tegen de insecten moet de boer vaak handelend optreden, omdat die bijna steeds in ontzettend groote scharen hun aanvallen richten op de veld vruchten. Daarom is het jammer, dat de oogen van den landbou wer, vaak pas opengaan, als de schade algemeen wordt. Dan vraagt hij naar middelen om het dreigend gevaar te keeren of af te wenden en te redden, wat nog te redden is. Denken we slechts aan de nonvlinderplaag, aan de schade aangericht door engerlin gen en ritnaalden En zonder de hulp der vogels zouden onze bestrijdingsmiddelen haast niets helpen, in elk geval niet afdoende. Daarom zijn de vogels de beste vrienden van den landman en hoe gelukkig zou het zijn, als we ook het omge keerde konden getuigen Al moe ten we toegeven, dat vooral de laatste jaren aanmerkelijke ver betering valt waar te nemen Een goed waarnemer moet inzien, dat de vogels, die den geheelen dag af en aan vliegen, zeer veel (52 »Dat verhoede God,< zeide zij verschrikt, »een mau, een echte man, weet steeds het rechte te vinden, zijn geest wordt door het vunr der hartstochten slechts ge louterd, niet verteerd en een goede rechtvaardige overwinning geeft den vrede.» Een binnentredende bediende stoorde hen bij bracht een brief voor haar en het scheeD Leo toe, alsof zy bloosde, toen zij een blik wierp op het sierlijk gevou wen couvert, dat zij na ist zich op de tafel legde. Hij had gaarne geweten, vanwaar die brief kwam, hy droeg geen poststempel, maar hy waagde niet er naar te vragen en vertrok spoedig om haar door zyne tegenwoordigheid niet in het lezen te hinderen. Er waren ook byua twee nren 7erloopeD, zooals hij tot zijn verbazing merkte, toen zijn blik op het uurwerk viel, dat op den schoorsteenmantel stondeen langer bezoek ware in ayn oog nauwelyks voegzaam geweest. insecten wegvangen, zoowel in den zomer als in den winter. Zeker, het is te begrijpen, dat de boer de vogels gaat verjagen, wanneer hij ziet, dat ze zijn graankorrels (liefst de beste) wegpikken, of van zijn vruchten (liefst de rijpste) snoepen, maar een verstandige boer komt al gauw tot de conclusie, dat het beter is dat de vogels weinig, dan dat de insecten alles ver nielen. Het zijn niet alleen de insectenetende vogels die den boer helpen in zijn strijd tegen het ongedierte, ook de zaadeters doen eraan mede, omdat die hun jongen dierlijk voedsel geven, zoodat in den broedtijd alle vo gels nuttig zijn. En toch worden nog vele vogels gedood Zou het daaraan zijn toe te schrijven, dat het aantal vogels in het algemeen achteruit gaat? We gelooven van niet! De vo gels planten zich zoo snel voort, dat door vervolging van de boe ren ze niet gauw zullen uitsterven. Er zijn andere oorzaken. Ten eerste worden vele vogel nesten met inhoud, hetzij eieren of levende jongen, door de jeugd vernield. Gelukkig dat de vogel- wet en de dierenbescherming in dit opzicht veel kwaad voorko men. Verder worden nog zeer veel vogels op den trek gevangen. Het is speciaal de leeuwerik (en vooral in Duitschland), die bij duizenden gevangen wordt. De hoofdzaak zit echter in den landbouw zelf. Het zijn de steeds toenemende ontginningen van heide en bosch tot bruikbaar land, die het aantal vogels doen verminderen. Door het wegrui men van boomen en struikgewas wordt aan veel vogels een goede schuil- en broedplaats ontnomen. Daar immers, in de bosschen en heggen, hebben ze gelegenheid onbezorgd hun nest te bouwen en het gezin te voltooien en later aan moeder natuur af te leveren Ze hebben geen last van regen en wind, kunnen zich verstoppen in holen en gaten en vinden er overvloed van voedsel, zoowel 's zomers als in het koude jaar- Toen Katharina aan tafel ver scheen, waren hare schitterende oogen lichtrood gekleurd. Men kon zien dat zy geweend had. De gravin lette er niet op, maar Leo keek haar vol bezorgdheid aan en nam slechts verstrooid aandeel in het gesprek, dat zijn moeder als naar gewoonte leidde. Tegen het einde van den maal tijd wendde Katharina zich tot haren man met het verzojk, des namiddags het rijtnig te mogen gebruiken, daar zy een ver bezoek moest atleggen. »Dat treft ouaangenaam,» viel de oude gravin in,»ik wilde het zelf gebruiken, daar ik een bezoek met Suzanna wilde afleggen. Zijt ge dan het rijden zoozeer gewoon, mijo kind? Men zou denken, dat een flink landmeisje ook een flinke voetgangster is en Anton zou u kunnen volgen.» »Moeder!« riep Leo uit en toorn klonk in zyn stem»hoe kunt ge denken, van m ij denken, dat ik zou kunnen vergeten wat ik een dame in het algemeen, wat ik de meesteres van dit kasteel, wat ik voor alles m ij n vrouw verschuldigd ben Bij deze laatste woorden klonk zijn stem zacht, innig bijna en Katharina gevoelde zich zonderling bewogen door dit - -gr* getijde. Ze zuiveren het hout van ongedierte en helpen den landman achter den ploeg met het zuiver houden van het land Maar als die broedplaatsen hun ontnomen woeden, zoeken ze in een ander oord een goed heen komen, terwijl de insecten blijven leven en schade doen. De land man klaagt over die schade, maar zijn beste helpers heeft hij van het erf gejaagd, door hun geen veilige woon- en schuil plaats te laten. Ook heggen en kreupelbosjes verdwijnen hoe langer hoe meer, omdat de boer daardoor weer meer land krijgt. Immers, door meer moderne inrichtingen der boerderijen vooral op ontgin ningen hebben de boeren veel minder hout noodig als brandstof dan voorheen, terwijl ook voor het warm voederen weinig hout meer noodig is, aangezien ook dat in de laatste jaren sterk is afgenomen. Bovendien geeft elk stukje bouw- of weiland den boer eenige guldens voordeel en daarom moet het boschje weg. En het gevolg is, dat de vogels niet meer de gelegenheid hebben, om te broeden, zoodat ze ver dreven worden naar die oorden, waar nog bosschen genoeg zijn. Maar daar ligt weinig land dat in cultuur gebracht is. Wel doen ze dus daar haar nuttig werk, maar de boer merkt dat niet op zijn land. Integendeel de insecten plaag komt steeds heviger terug en doet hem geregeld meerschade. Gelukkig, dat het landbouwon derwijs een goede gelegenheid biedt om den toekomstigen boe ren het nut der vogels te doen inzien. Laten we hopen, dat het nog niet te laat is. Voor den landbouw is bescherming der vogels nuttig en noodig, voor het publiek geven ze genot en ple zier. De revolutie in Portugal. Feitelijk is het in Portugal slechts zelden een poosje achter woord. Zij bloosde sterk, zij waag de het niet hem aan te zien en zich tot haar richtend ging hij voort: »Beveel slechts wanneer het rijtuig klaar moet zijn, ik zelt zal zorg dragen dat het stipt ls.« >Ik zou gaarne willen om vier uur,» zeide zij,»ik heb plan om naar Barnrode te rijden, vanwaar ik tijding ontvangen heb, dat mijn vriendin thuisgekomen is.» »Naar Barnrode zei degravin, dat is echter juist de tegenover gestelde weg van die ik denk te nemen daar gij de zaak zoo snel beslist hebt, Leo, wilt gy nu ook de goedheid hebben te zeggen, boe wij beiden tegelijkertijd aan ons doel moeten komen »Hoe gij tot uw doel geraakt, lieve moeder, laat ik aaD u over, want het rijtuig dat gy begeert, blijft natuurlijk tot uw dienst. Binnen zes weken krijgen wij een tweede uit de stad, tot dien tijd moeten wjj ons behelpen, zoo als het gaat» »Eo hoe wilt gy het beden inrichten vroeg Suzanna. »Ifc neem den jachtwagen met de twee zwarten.» »Dat kan niet,» riep degravin uit, >daar zijn slechts twee plaat sen in. Katharina kan niet naast een rustig. Sedert de revolutie van Oct. 1910, door welke koning Manoel beenen maakte en buitenaf ging, hebben we nu reeds 21 revoluties gehad. Hetgeen nogal welletjes is in nog niet ten volle 17 jaren tijds. Het meest frequent heeft dit typisch Portugeesch gebeuren zich voorgedaan sedert den moord, gepleegd op president Sidonio Paes, in Dec. 1918. Portugal miste vooral sedert die omwen teling de vaste hand van een sterken leider en was ten prooi aan een aantal militaire opstanden. Nauw had de eene generaal, kolonel of majoor zich opge worpen* als redder des vaderlands of een ander beweerde, dat hij de zaken nóg meer in 't honderd stuurde dan een zijner voor gangers en lichtte hem een been tje, om kort daarop op zijn beurt te worden verjaagd. Ten einde niet al te lang terug te gaan, herinneren we, dat 27 Mei j.l. de Marine commandant Cabecadas het tot zijn plicht rekende, President Machado te verjagen en te vervangen. Gene raal Gomez da Costa verjoeg hem 18 Juni, doch moest 9 Juli wijken voor generaal Carmona, die na eenige tusschentijdsche, alle mislukte Staatsgrepen 30 Nov. Staatshoofd werd. Carmona beoogde de militaire dictatuur weer te vervangen door een grondwettelijke regeering en was zelfs van plan, door een nieuwe Kieswet het eindelijk bij eenroepen eener volksvertegen woordiging mogelijk te maken en óók den financieelen toestand des lands te verbeteren. Dit loffelijk pogen nu had niet de goedkeuring van de einde Nov. tot stand gekomen Republi- keinsche concentratie, de linksche elementen. Hetgeen werd uitge buit door „das Militar", dat met de ontevredenen de omwenteling op het getouw zette, welke ver leden week Donderdag uitbrak te Oporto en Maandag oversloeg naar Lissabon, dat grootendeels was ontbloot van troepen, die te Oporto de normale toestanden den koetsier zitten, dat is geheel tegen mijn principe.» »Maar niet tegen het myne,» hernam Leo, »en Daar ik hoop, zult ge mij gelijk geren, als ik u zeg, dat ik zelf koetsier zal zijn.» Een trek van misnoegen vloog over het gelaat der gravin, Su zanna kon een licht ondeugend lachje niet onderdrukken. »Gijzelf vroeg de eerste,»neeD, Leo, gij moet u mijnentwege niet geneeren, dan blyf i k thuis.» »Doe dat niet moeder, want den jachtwagen neem ik in ieder geval en laat my het recht niet ontnemen, mijne vrouw zelve te voeren, nu zij mij dit eenmaal heeft toegestaan,» zeide hij galant De gravin keek bezorgd naar SuzaDna, de wind was naar het haar toescheen, zoo plotseling ge keerd, dat zij misnoegd en boos op haren zoon was. »Maar waar wilt ge dan bly- ven, Leo, wilt gij u daar indrin gen, een teeder interessant weder zien verstoreD, alleen om te vol doen aan de manier om voor koetsier te spelen Hij keek vluchtig naar Katha rina, maar deze moedigde hem niet aan, want zy wenschte met Felicita alleen te zyn. ♦Voorstellen kan ik u beden I herstelden, waarin zij Dinsdag middag slaagden. Te Lissabon teruggekeerd, herstelden zij daar Woensdagnacht de orde. Volgens regeeringsberichten is het thans weer rustig in het geheele iand. Voor zoolang het zal duren. De opstanden zijn dus vrij snel bedwongen. Nochthans is er dit maal heviger gevochten dan ooit sedert de groote revolutie van 1901. Te Oporto, een stad van 200 000 inwoners en te Lissabon zijn, niet meegerekend de slacht offers onder de elkaar bestrijdende troepen, zeer veel burgers gedood en gewond, terwijl de materieele schade, in beide steden veroor zaakt door de bombardementen door vloot en vliegtuigen, heel belangrijk is. De „Daily Mail" wist te be richten, dat Rusland ook hier weer de stokebrand was en dat de opstand begon te Oporto, omdat de Engelsche wijnhandel zulke zeer groote belangen heeft bij deze havenstad Dat de burgerij ditmaal heeft deelgenomen aan de gebruikelijke militaire bisbilles zit echter in de quaestie van 't tabaksmonopolie, dat is ingesteld in 1886 als onder pand voor een leening van 10 millioen, welke een groep Parij- sche financiers fourneerde. Die schuld is afbetaald in MaarL1926, waardoor althans het Fransche tabaksmonopolie automatisch ein digde. De regie werd echter niet opgeheven, omdat een Engelsch consortium, wel wetend dat de Fransche financiers zoowel als de Portugeesche Staat er zijde bij hebben gesponnen, voorstelde de tabaks-exploitatie voort te zetten, al is het dan ook niet als strikt- monopolistisch bedrijf, ten einde langs dezen weg Portugal af te helpen van zijn oorlogsschuld aan Engeland. Het volk meende, dat door het Fransche monopolie het pijpje en de sigaretten véél te duur waren en toen dan ook, in Mei 1926, de regeering verlenging van de tabaks-regie voorstelde,' ontstond er een groote beweging voor vrijhandel en tegen een zij het toch niet,» zeide zy tot hem, »want mevrouw Hersking is ziek, en zal niemand kunnen ontvaDgen, die niet van haar beste kennis is. En het rijtuig tweemaal dien weg te doeD maken, is te omslachtig, zoodat ik liever tot morgen zal wachten.» De gravin verwenschte in stilte haar rit, zij was tienmaal liever thuisgebleven, dan de beide jonge lieden met elkander te zien gaaD, want Leo's plichtgevoel begon een bedeukelyke kleur aan te nemen. Ach. en bij al hun onge luk, by al hunne vernederingen was het haar een troostvolle ge dachte geweest, dat dit kind uit deu burgerstand, dat zoo vrijmoe dig en sluw gedrongen was in hare oude eerwaardige familie, alleen den schijn, maar nooit de rechten of het aanzien eener gravin Sturzach zou bezitten. Het was voor haar trots eeD treurige voldoening, dat Leo aan deze laaggeborene eeuwig vreemd zon blijven, eeuwig verre, dat daar gemeenschap zou knöneD bestaan tussehen den graaf en het hout vesterskind. Toch ging Katha rina bedaard haren weg, niet schuw, niet deemoedig uoeh onder danig; vriendelijk en bedaard. {Wordt vervolgd.) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1