IJSGLÏÏB - Axel. Rede met Lichtbeelden. C. de Feijter-De Hullii. ZEEMLEDER C. de Feijter- De Hullu, Uw Hoofdhuid PÜROL 'ongen handen op Woensdag 16 Februari, Reciitszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken, Burgerlijke Stand. Advertentie». Algemeens Vergadering Z. Exc. de Heer H. J. STAAL, den arbeid der zending in Suriname, Ontvangen Pracht-kwaliteit uiterst concurreerende prijzen C. B ANTHEUNIS. Kijkuit over te nemen en te ver leggen over St. Jansteen. De weg zal dan verbreed worden en vanzelf zal dan ook de Tragel verbeteren. Spr. zou daarom namens het gemeentebestuur bij het Provinciaal bestuur willen aandringen op verwezenlijking van dit voorstel Met instemming wordt dit voor stel aangenomen. Dhr. de Potter wees nog op de Regeeringsmaatregel, dat op 1 Juni de slachterijen in orde moeten zijn en vraagt of nu de huisslachtingen verboden zijn. Het volk zou daar de dupe van zijn, de veehouder zoowel als de consument. De Voorz. antwoordde, dat die maatregel alleen geld voor men- schen, die het slagersberoep uit oefenen en ook voor degenen, die varkens, enz. zgn. uitslachten. Dhr. de Potter vond dat een bezwaar en zou dat willen voor komen, doch de Voorz. zag daar geen kans toe. Dhr. Vael zou gaarne zien, dat de polder Absdale erop gewezen werd om het voetpad van af de Prov. weg naar St. Jansteen in orde te maken. Dat ligt zeer slecht en daar de straat smal is, is het noodzakelijk dat pad in orde te houden. Op een vraag van dhr. Martinet hoe het met het pad naar Heikant staat, antwoordde de Voorz., dat die zaak wacht op een beslissing van den Raad van Koewacht. Dhr. Vergauwe vroeg naar de jaarmarkt, waarop de Voorz. mededeelde, dat deze als gewoon was uitgeschreven. Hierna ging de vergadering over in besloten zitting. Ingezonden Mededeelingen Loop der bevolking. Gedurende de maand Januari zijn uit de gemeente Axel Vertrokken: Pieter Faas, landb. kn., Spui N 103, naar Neuzen. Anna M. Naessens, dienstbode, Kanaaldijk K20, naar Stoppeldijk. Henri van der Pluijm en gezin, fotograaf, Noordstr. B 13, naar Vlissingen. Hendrika g. Waterland en dochter, huishoudster, Julianastr. E 139, naar Amsterdam. Wilhelmina de Feijter, dienstb., Schapenbout O 28, naar West- dorpe. Ingekomen: Angelina van Acker, zonder, Buitenweg H 12, van St. Jan steen. Christina de Kraker, dienstb., Sassing Q 20, van Vlissingen. Francois Haak, timmerman, Weststraat D 48 inw., V2n Oost burg. Jan Marinus Verberkmoes, veld- arbeider, Spui N 102, van Neuzen. Emile B. Notté, fabrieksarb, Sluiskil P 37, van Neuzen. Zulma M. M. Seghers, dienstb., Sassing, van Neuzen. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 8 Febr. waren de volgende personen gedag vaard G. de V., 25 j., werkman, Ter Neuzen, wegens diefstal van een handzaag en een plank, toebe- hoorende aan 1. P. Casteleijn en S?n kistje met 10 sigaren, 1 stuk Karnemelkzeep en een tubetje met vijgen, toebehoorende aan J. de Haas. Uitspraak 3 maanden gev. straf. L. J. V., 20 j., en A. S. B., 21 jaar, werklieden te Graauw, wegens niet voldoen aan de vor dering van den opperwacht meester de Waal, om halt te houden, toen zij in overtreding waren van de Mollenwet, te Clinge op 6 Jan. 1927. Uitspraak f 15 of 15 d. h. Th. van K., 30 jarbeider le Graauw, wegens het niet voldoen aan de vordering van den Mare- chaussée om halt te houden toen hij met een rijwiel zonder licht reed in den avond van 11 Jan. j 1. te Graauw. Uitspraak f 15 of 15 d. h. Malversaties to St. Philipsland De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan tegen de ver dachten van de malversaties te St. Philipsland. De ex-burgemees ter L. N. werd veroordeeld tot f 1000 boete subs. 100 dagen hechtenis en de secretaris C v. B. tot f 500 boete subs. 50 dagen hechtenis. De eisch tegen beiden luidde resp. f 3000 boete subs. 6 maanden hechtenis en f500 boete subs. 2 maanden hechtenis. Het Haagsche Gerechtshof veroordeelde onvoorwaardelijk tot 6 weken gev. den werkman F. J. B. uit Sas van Gent, die wegens een poging tot diefstal door de Middelburgsche recht bank voorwaardelijk tot 1 maand gev. was veroordeeld. Bij uitgesproken vonnis werd de vordering, door den heerjac. de Dreu te Goes ingesteld tegen de Provincie Zeeland, tot beko ming van schadevergoeding we gens het tijdens het vervoer met de Provinciale boot tusschen Breskens en Vlissingen te loor gaan van zijn automobiel, gegrond verklaard en toegewezen tot een bedrag van f900, (zijnde het maximum der schadevergoeding tot dit bedrag bij Beurtvaartadres beperkt). Voorts werd de provincie tot betaling van proceskosten ver oordeeld. ruwe huid schrale lippen- Wisselkoersen. Brussel 6,95. Parijs 9.83 Londen 12,127, New York 2,493/4 op Dinsdag 15 Februari aanst., des avonds 7 uur in het Hotel „Het Gulden Vlies", bij J. J. de Lozanne. AGENDA: 1. Opening. 2. Jaarverslag Secretaris. 3. Penningmeester. 4. Verkiezing twee nieuwe bestuursleden. 5. Omvraag. 6. Sluiten. HET BESTUUR. Oud-Gouverneur van Suriname, zal spreken over des avonds om balf zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Vrije toegang. (10) Aanbevelend, van de beste Binnen- en Buiten- landsche fabrikaten, tegen Aanbevelend, Aanbevelend, wordt vrij van roos en huidschil fers, het haar zachter, glanzend en wat donkerder getint, als ge des morgens de haren en daarna met de vingertoppen ook de hoofdhuid inwrijft met een weinig Doos 30, Tube80ct. Zondag 13 Februari 1927. Voorm. 97s ure Ds. O. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde, Voorm. 9 ure Ds, J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Moord te Ierseke. Dinsdagavond omstreeks kwart over elf is de 34 jarige koopman B. H. Biersteker, te Ierseke vermoord. Hy kwam terug van een bezoek aan een zakenvriend, met wien hy een rekening had te vereffenen. Op ongeveer 100 meter afstand vaD zijn woning is hij met een hard en scherp voorwerp, vermoede lijk een bijl, aangevalen en dood geslagen. De vermoedelijke dader van den moord, een zekere R., is in den afgeloopen nacht door de politie van zijn bod gelicht en in voorloopig arrest gesteld. De motieven voor den meord zijn niet bekend. De verslagene laat een vrouw en tien kinderen na, waarvan het oudste kind tien jaar is. Naar de „Midd. Crt," meldt, werd als verdacht zich daaraan te hebben schuldig gemaakt, gearresteerd zekere R., ook vader vau verschillende kinde ren, die echter nog niet bekende. Men spreekt van een oude veete, die zou bestaan tusschen B. en R over het schoonhouden dar oud-Geref. kerk. Het lijk van B. is in beslag genomen in afwachting van de komst der Justitie, doch ook deze tast nog in het duister. Dinsdagnacht werden de bewoners van een hoeve te Es- beek (gem. Hilvarenbeek (N. Br wakker geschrikt door een schot, dat het raam der kamer ver brijzelde, waar de landbouwer J. de Kort en zijn echtgenoote in de bedstede ter ruste lagen. Hevig geschrokken stond de K. op en ontstak licht. Terstond daarop werd door het raam een tweede schot gelost dat de in bed liggende echtgenoote van de K. aan bet bootd in den rech terslaap trof en haar op slag doodde. Even later hoorde men nog een derde schot vallen op beduidend grooteren afstand van de boeve> De vermoedelijke da^er, zeke re J. G. is voortvluchtig. Deze zou ziju daad uit wraak hebben bedreven. De gedoode vrouw was 69 jaar oud. Mijnheer de Redacteur. Het zij mij vergund eene enkele mededeeling te doen in Uw blad naar aanleiding van een advertentie, die voor ditzelfde nummer is ingezonden. Zijne Excellentie de heer H. J. Staal, oud-gouverneur van Suriname, thans wonende te 'sGravenhage verklaarde zich bereid in verschillende plaatsen van ons district te vertellen van den arbeid der Zending in Suriname, die hem zeer lief geworden is tijdens zijn verblijf in deze Nederlandsche kolonie. Voorwaarde tot het houden van deze samenkomsten was dat de heer Staal wenschte te vertellen alleen bij licht beelden Dit moet uitdrukkelijk worden gezegd opdat men wete, dat niet de lichtbeelden maar de mededeelingen van Zijne Excellentie in de eerste plaats de aandacht verdienen. Wij twijfelen geen oogenblik of het den heer Staal gelukken zal de aan dacht te boeien. Wie hem eens hoorde, kan niet nalaten anderen aan te moe digen de gelegenheid daartoe niet te laten voorbijgaan. Gaarne zagen wij dan ook dat in geval kinderen de sa menkomsten gaan bijwonen, deze slechts komen onder goed geleide De heer Staal verwacht en rekent er op in de eerste plaats volwassenen toe te spreken. De opbrengst van te houden collectes of van entree wordt zooveel mogelijk besteed ten bate van den Zendingsar- beid in Suriname Allen die aan deze samenkomsten medearbeiden ook de spreker zelve, doen dat geheel zonder vergoeding te ontvangen. Uit gerucht van uit het westelijk district waar Zijne Excellentie in Janu ari 1.1 een serie toespraken hield doet verwachten dat in ons district geen plaats onbezet zal blijven en met stille aandacht zal worden geluisterd. De samenkomsten worden gehouden op Maandag 14 Febr teTerneuzen, Dinsdag 15 Febr te Kloosterzande Woensdag 16 Febr. te Axel, Donder dag 17 Febr. te Zaamslag en Vrijdag 18 Febr. te Hoek. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dankzeggend voor de toegestane plaats ruimte. Hoogachtend, Uw dw., J. W. MAAS Wzn. Kloosterzande, Febr. 1927. Axel, 9 Februari 1927. Mijnheer de Redacteur! Het Vaderland is in gevaar I Pardon, de portemonnaie 1 Het laatste lijkt het waarschijnlijkst, te oordeelen naar den buitengewoon hooghartigen toon, waarop dhr. L. de Feijter Sr. uitvaart over het in de laatste raadszitting van Axel verhandelde schrijven van het Comité voor Werk verruiming in Zeeuwsch-Viaanderen omtrent de vlasindustrie. Immers zijn strijdkreet was Vlassers let op uw zaak en Axelaars past op je centen Dhr. de F. kan omtrent het laatste „r h i g s e i n 1" De Axelaars houden alle van een vette portemonnaie! Toch trof mij ten zeerste den zeer smalenden toon waarop hij het werken en streven van dit comité besprak. Immers hij begint opzettelijk (want deze woorden waren gespa tieerd) te gewagen van een comité tot werkloos h eidsverruiming waarvan hij niet de eer heeft lid te zijn, maar waaruit al direct te consta- teeren valt, dat hij deze „eei" van zijn kant bezien wel beschouwt als te zijn van een zter twijfelachtig gehalte. Immers, de vlassers hebben zoo'n co mité niet noodig, zegt hij, en indien hij al lid geweest was (ook Mussolini schijnt al in hem gevaren te zijn) zou hij wel een ander voorstel gedecreteerd of gedicteerd hebben 1 Verder krijgen wij liefelijkheden als „volmaakt onverstandig en onteerei d product"', „de groote financiee'.e strop voor de gemeente", „de geldsrnelting", is het geheele plan een „lapmiddel „een prutsding", etc. Vooropstellend het zeer onvolmaakte plan, dat zooals ieder aanstonds er kennen moet, gebreken aankleeft, dient toch hulde gebracht aan het comité dat althans gezorgd heeft voor een „initiatief''. Maar waar en wanneerheeft dhr. de F. daarvoor gezorgd. Wat heeft hij voor middel aangewezen voorheen en thans bij de toenemende chronische werkeloosheid Wij zullen zien I Het idee van dhr, Weijns, in wien hij een waardig partner en evenknie schijnt gevonden te heÜben, lacht hem het meest toe, (Dhr. Weijns wou voor- deelig stroom van de P, Z. E. M. zien te verkrijgen 1) Deze sprak zijn onom wonden giooten afkeer uit over over heidsinmenging en bracht hulde aan het particulier initiatief. Maar, eilieve, hier is dhr. de F. al zeer konsekwent. Zoo zelfs dat hij van den weeromstuit zich ontpopt als een voorstander van overheidssteun. Im mers hij zegt duidelijk „mits het particulier met steun van Rijk of Gemeente wordt aan gevat," bij verwezenlijking van het idee van dhr. Weijns. Hij prefereert dan evenwel het Rijk ais bemiddelaar, daar het ver moedelijk anders nog geld kost!" leder voelt dat dhr. de F. hier bewust of onbewust aan het zwammen is op een reuzenmanier daar hij onmogelijk alleen "p den „moreelen" steun kan zinspelen. Hoe de Regeering moet helpen wenscht hij niet aan te geven. Deze wartaal wordt ons niet duide lijk en spruit voort uit buitensporige angst en bezorgdheid voor overheids inmenging en misschien uit vrees dat de „chef van de geldsmel- t i n g" de van gemeentewege ver strekte „roode ruggen" eens mocht opstrijken 1 En met dit al blijft het misère in de vlas-industrie en zit men al jaren in het moeras 1 Maar dhr. de F. weet het! Hij toch heeft reeds in Maart 1923 in de Tern. Kamer van Koophandel in meer duidelijke taal dan hij thans deed, zijn klaag- en zwanenzang gezongen en wel in een rede doorspekt van de grofste aanvallen op het levenspeil van onze vrienden, de arbeiders in de vlasindustrie met de hieronder volgende woorden „Dat de Minister de banden losmake, „waarin hij de vlassers gekneveld „houdt, opdat zij vrij de armen en „beenen kunnen uitzwaaien en zich „kunnen reppen om handtl te drijven. „Mijnheer de Voorzitter: weg met „den 8-urenang weg met deinvalidi- „iijdswet; weg met de wet die van „een fabriek of inrichting voor vlas- „verwerking een pronkkamer wil ma nken en die moeilijkheden in den weg „legt, die beslist niet noodzakelijk zijn." Óp deze wijze denkt dhr. de F. er indien hij eerlijk is, (waaraan ik niet twijfel!) ook thans nog over. Maar zoo mag en kan het niet!... Omdat dit neerkomt op: le zoolang werken als men van de arbeiders ge lieft te eischen (Waarschijnlijk tegen een loon van plm. f2,2e geen invaliditeits- of ouderdomsrente voor de arbeiders; 3e in eiken hoek of krot van een schuur '.misschien zelfs in huis) zwingelen, zonder stofmolens of ver- sche lucht en wat vanzelf dan volgt: onvoldoende eten voor de arbeiders en hunne gezinnen en auto's bij de vleet voor de heeren vlassers 1 Ziedaar, „des Pudels Kern!" Wil dhr. de Feijter dat wellicht Ik tart hem aan te toonen. dat over heidsbemoeiing als regel en inzonder heid in deze netelige kwestie verwer pelijk zou zijn. Zonder dat blijkt zelfs bij hem het particulier initiatief in diskredietMet goedkoope stroom van de P. Z. E.M. zooals dhr. Weijns prefereerde is dit niet op te kalefateren. Zonder dat komt het hier met de vlas-industrie nooit in orde. En op de plannen van dhr. de F. wachten wij in zoete hopetot St. Juttemis 1 Maar „lieb Vaterland kennst r h i g sein!" Dankend voor de plaatsruimte. A. TH. 'T GILDE, Axel. AXEL. Huwelijks-aangiften. 7. Leen- dert Moerland, 24 j., jm. en Cornelia Scheele, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 6. Adriaan Schieman, 21 j., jm. en Geertrui Die- leman, 18 j., jd. 20. Leendert Moerland, 24 j jm. en Cornelia Scheele,23j., jd. Geboorten. 1. Cornelia Janneke, d van Pieter Johannes Scheele en Debora Crina van Cadsand. 9. Geertruida Adri ans, d. van Jozias van Doeselaar en Anna Helena van Alten. Frangoise Jannetje, d. van Abraham Pieter Essei- brugge en Jerina Francina Blankerl. 10. Daniël Cornelis, z. van Adriaan Schieman en Geertrui Dieleman. Jacob Jacobus, z. van Jan Frederik den Doelder en Neeltje Magdalena Klaassen. 12. Jaconiintje, d. van Johannes Haak en Ebrina Anna van Drie! Catharina Helena, d. van Willem Broekhoven en Janneke Verschelling. 21. Abraham, z. van Karei Pieter de Koeijer en Marga- retha Poulina van Tatenhove. 22. Leendert, z. van Bastiaan Hendrik Pot en Elizabeth Buijze. 29. Sara Jczina, d. van Mar'.inus Kempe en Maria van Driel. 30. Janna Elisabeth, d. van Jaspert Oppeneer en Maria Ebrina van Doorn. Overlijden. 1. Adriana Cornelia Deij, 23 jechtg. van Martinus van Arerthals. 7. Janna Maria de Putter, 81 j. 10. Tanneke Mangold, 80 j., wed. van Pieter Jansen van Rosendaal. 21. Pieter de Jonge, 79 j., weduwn. van Jacoba Mensink. 30. Jacobus de Feijter, 55 j. Van 1 tot 31 Januari 1927 ST JANSTEEN. Geboorten. 4. Cyrillus, z. van Josephus van Hecke en Marie Emma De Witte. 10. Marga- retha Seraphina, d van Josephus Theo dorus de Block en Anna Maria de Block. 11. Eduardus Robertas, z. van Con- stantinus Gregorius Stroecken en Caro lina Sophia van Dricsche. 13. Petrus Franciscus, z. van Camillus van Dors» selaer en Eugenia Clementina Aerts. Nelly Maria Josepha, d. van Albertus Stephanus Lockefeeren Leontine Marie Francisca de Buck. 14. Theophiel, z, van Eduard Adolf van Dilessche in Anthoir.ctte Marie Acke. 15. Leon Cornelis, z. van Josephus Johannes de Witte en Anna Seraphina Meert. 21. Florencia Clementina, d. van Ludovicus van de Poele en Maria Sabina de Lille. Johannes en Mathilda Maria, z. en d. van Joseph de Block en Floren- tina Maria Sirobbe. 25. Horioré Con- stantinus, z. van Johannes Fianciscus de Vilder en Johanna Katrien van Nieuwenhuijzen. 31. Johannes, z. van Theophilus Danckaert en Emma Maria de Caiuwé. Overlijden. 8. Gabriel Cyiiel Ringoof, 6 m., z. van Carolus Ludovicus en Mathilda Josepha Schelfhout. 13. Cor nelia Cappendijk, 69 jechtg. van Cornelis Lambertus Everaard. 19. Theophiel van Driessche, 2 w., z. van Eduard Adoif en Anthoinette Marie Acke. ZAAMSLAG Geboorlen 7 Maatje Cornelia, d. van Johannes v. Westen en Elizabeth Fraanje. 16. Hebrina, d. van Jan Scheele en Jacornina de Putter. 28. Adriana, d. van Martinus Goosen en Pieternella Catharina de Feijter. 30. Suzaima, a. van Adriaan Bareman en Cornelia v. d. Hooft. Overlijden. 2. Maria Fioruiser-, 76 j., d. van Cornelis en Jacoba Versiuijs. 8. Cornelis verplanke, 68 j., echtg. van Tanneke Riemens. 9. Adriaan Donze, 77 j., weduwn. van Cornelia den Hamer. 17. Hebrina Scheele. 1 d., d. van Jan en Jacornina de Putter. 19. Johannes van Driel, 77 jweduwn. van Maria Faas. 20. Mettje van de Velde, 82 i., wed. van Jacobus v. d We ge, 29. Jan Oppeneer, 87 j weduwn. vau Franzoise Qoossen. GRAAUW, Huwelijks- voltrekkingen 7. Alphonsius van Remoortere. 26 j., jm. en Adorina Rosalia Daalman, 20 j.. jd. Petrus van Gimst, 28 j., jm. en Mathilde Catharina Sponselec, 23 j., jd. Geboorten.-21. Judith Emma, d. van Gustavus Aloijsius van Dam me en Maria Ludovica van de Velde. Overlijden. 15. Johanna Mircie, 83 j., wed. van Brictus Waelpoel. ROZIJNEN.

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 3