Bewogen fluwelijhleven. Nieuws- en Advertentieblad f voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 89 VRIJDAG II FEBRUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. De basis van ons gezag in Indië. Ongetwijfeld steunt het Neder- landsche gezag in Indië niet op de kracht van onze wapenen naar buiten. Nederland's gezag steunt op het volle goede werk, dat zijn zonen in Indië verricht hebben en nog verrichten, en op de goede leiding welke aan de groote In- landsche bevolking is gegeven. In staatkundig opzicht is veel goed werk gedaan door het onder ons rechtstreeksch bestuur bren gen van tal van streken, waar door aldaar orde en rust zijn ge komen in plaats van vroegere onveiligheid, onderlinge oorlogjes en onduldbare toestanden. Maar vooral in maatschappelijk en economisch opzicht hebben de Nederlanders door hun schit terend werk in Indië een grootan dienst aan de wereld bewezen. Want de wereld heeft behoefte aan de thee, de suiker, de rub ber, de koffie, de petroleum, de kina en de andere producten, die door Nederland's werkkracht uit den Indischen bodem zijn en nog steeds worden gehaald. De basis van het Nederlandsch gezag in Indië bestaat dus uit onze prestaties. Het is derhalve onze eerste plicht, door krachtige handhaving van ons gezag in Indië zelf ons waardig te toonen om dit goede werk te blijven voortzetten. Nederland moet er dus op be dacht zijn om de overwegende positie, die het in Indië tot dus ver had en nog heeft, te behou den door een doelbewuste hand having van zijn gezag. Onze Provinciale Staten. Over eenigë maanden zal we der de stemming voor de leden van de Provinciale Staten plaats hebben. In den regel is de be langstelling voor de Statenverkie zingen niet heel groot. Echter zijn deze verkiezingen toch van veel beteekenis, omdat de kiezer door zijn stem indirect invloed O— (51 Zy beantwoordde toen de vele ragen, die de opperhoutvesterin onder het koffiedrinken tot haar richtte en hare antwoorden luid den bevredigend heden had het huwelyk een niet half zoo ernstig aanzien als gistereD, want Katha rine vertelde slechts het goede en aangename, zij was hier in de nabijheid der gravin en het ge drag van den graaf des morgens, zyn hartelijke verzekeringen, dat hy Katharina steeds tot steun zou zyn, was vooral voor den opper houtvester geen geringe gerust stelling. Waarlijk, hadden de beide ouders Katharina gadegeslagen, dan zou de namiddag minder vroolijk geweest zijn, maar hier vergat de jonge vrouw werkelijk zorg en krenking en terwyl de levendige vroolykheid harer na tuur overwinnend te voorschyn kwam, misleidde zij zichzelf en anderen. Des avonds bracht haar vader haar thuis en geleidde haar in hare kamer. Met een Mkere bevrediging keek by rond, kan oefenen op de samenstelling der Eerste Kamer, welker leden, gelijk bekend, door de Staten dei- Provinciën worden gekozen. Art. 134 van de Grondwet luidt „Aan de Staten wordt de rege ling en het bestuur van de huis houding der provincie overgela ten". Zeker is tot die taak te rekenen de zorg voor goede verkeerswe gen naast en ter aanvulling van de Rijkswegen, en reeds uit dit oogpunt is de samenstelling van de Provinciale Staten ten volle de aandacht der kiezers waardig. Immers bij den enorinen om vang, dien het licht en zwaar vervoer meer en meer aanneemt, in de eerste plaats tengevolge van 9e geweldige toeneming van het autoverkeer, treedt de nood zakelijkheid van het aanleggen en onderhouden van bruikbare landwegen sterk op den voor grond. Niet door beperkende cn rem mende bepalingen, doch door het tot stand brengen van ge makkelijke practische verkeers wegen, wordt de vrije ontplooiing van handel en industrie bevor acrd, worden land- en tuinbouw gediend. Het wegenvraagstuk vraagt een oplossing in den zin van vrije ontwikkeling van den ondernemingsgeest. Uit een economisch oogpunt bezien, is de samenstelling van de Provinciale Staten dan ook van het grootste belang. TUIGBOUW. Voor een niet talrijk gehoor hield de heer Van de Plassche, Rijkstuinbouwleeraar, Woensdag avond in de Chr. Landbouwschool alhier weer een lezing over tuin bouw. Gezien de tijdsomstandigheden, die het voor den landbouw noo- dig maken hier en daar de ba kens te verzetten, is zoo'n lezing vooral als die gegeven wordt in den vorm, zoools de heer Van de Plassche deed, alleszins leerzaam en nuttig en het is daarom on begrijpelijk, dat niet meer land de praktische maD leidde uit den uiterlijkeu glans ook de mterlyke achting af, die men hiermede be wees aan het kind van zijn hart. Een dieper gevoel was daar wel iswaar niet naar af te meten, maar dat verlangde ook noch hij, noch Katharina. In zulke omstan digheden kon bovendien alleen van uiterlijkheden sprake zijn. Toen haar vader was heengegaan, was het tien uur, maar Katha rina kon zich onmogelijk Dog te bed begeven op dien schoonen avond. Zy liei licht branden en plaatste zich aan de vleugelpiano; zij had nooit een anderen leer meester gehad dan oom Kurt, maar de graat, die in zyn jeugd veel gehoord had en een uitste kend musicus was, had zijn lieve ling zooals in alles, ook in de muziek tot een aanzienlijke hoogte gebracht. Zy speelde een Adagio van Beethovenrein en innig zweefden de tonen door den zach- ten zomernacht en beneden in den tuin stond Leo en luisterde vol stom me Mijde bewondering naar die klanken, waarin Katharina's jonk vrouwelijke ziel scheen te liggen. Hij stood als vastgenageld aan zyn plaats, hij stond ook daar laDgen tyd, nadat detouen waren weggaimolten. Katharina begon ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. bouwers deze vergadering bij woonden. Ook al is men geen tuinbouwer, geen fruitman, en vaart men nog goed bij zijn granen en de andere gewassen, welke tot heden nog tot de al gemeen geteelde planten behoo- ren, dan nog is eigenlijk het bij wonen van een lezing over tuin bouw noodzakelijk. Immers, wie woont er op een hofstede, zon der boomgaard En ieder boer weet toch, wat een boom met goede appels of peren opbrengt. Een groot verschil in elk geval, of zoo'n boom er staat alleen om een beetje lommer te verstrek ken, of voor schuurpaal van het vee, dan wel of die ook nog eenige manden vruchten geeft. Eu het moet gezegd, bij de schaarste aan fruit, appels en peren, voor den winter vooral voor de gewone consumptie in de omgeving om nu van ex port nog maar niet te spreken kon deze een aardige cent op leveren, terwijl de onkosten voor teelt en vervoer weinige zijn. Het was echter niet zoozeer bij deze teelt, dat de heer Van de Plassche stil stond, al hadden wij dit uit eigen belang mis schien ook gaarne gehoord. Niet dat we ook boomen of vruchten willen kweeken, maar we zouden ze liever wat biliij ker, en in elk geval gemakkelij ker koopen. De spreker had. het dan voor namelijk over tuinbouw in het algemeen en in 't groot. Hij be handelde de pitvruchten (appels, peren), de steenvruchten (prui men, kersen) en klein fruit (bes sen, aardbeien en framboozen), ook wel zacht fruit genaamd. Evenmin als bij den landbouw moet men ztgh in den tuinbouw bepalen tot één vrucht, doch ver schillende vruchten teelen en dan kan spr. aardbeien niet aanraden, althans niet voor de consumptie. Voor de jamfabrieken is de teelt evenwel dankbaar; hetzelfde geldt voor frambozen, doch hoofd zakelijk zijn het de aalbessen, en dan voornamelijk de zwarte, die een mooie winst geven, vooral uiet opnieuw te spelen en de graat ging eindelijk in huis, be wogen in het diepst zijner ziel. Toen Katharina de kamenier schelde, opdat deze, zooals zij haar 's morgens beloofd had, behulpzaam kon zyn, zei het meisje vleiend.»Hoe schoon heeft uwe genade gespeeld; de graaf heeft den gaüschen tyd beneden gestaan en geluisterd, ik was ook iu het park, wij hebben ook wel eens wat trissche lucht noodig, maar ik waagde bet volstrekt niet hem voorby te gaan, zoo aandachtig stond hy te luisteren» Een donkere blos kleurde Katha rina's wangeD. »Is de familie reeds terug van haar rit vroeg zy in plaats van te antwoorden. »Jawel« hernam het meisje, »maar alleen mevrouw de gravin en hare dochter zijn uitgereden, de graat is den geheelen namid dag thuis geweest.» Katharina ondervond een wel dadig gevoel bij de tyding, dat de graaf geen deel genomen had aan den rit, waarvan men haar, z\jn gade, zoo geringschattend wilde uitsluiteD, zij zag daarin een juist gevoel van welvoeglijk heid, een teedere voldoening, die zij wel wist te waardeereu. op lichten grond. Deze geven bij goede teelt 4 a 5 K.G. bessen per struik en ais er dan 2500 struiken per Hectare kunnen ge plaatst worden, dan is het wel uit te rekenen, wat de opbrengst is. De bessen worden ook het meest voor jams gekweekt. Over de tegenwoordige wijze van jam fabriceeren was de heer Van de Plassche echter niet best te spre ken. Er wordt nog, tengevolge van regeeringstoeslag in den oor log en de toen heerschende ruime opvattingen, op minder zuivere wijze gewerkt, zoo erg zelfs, dat de goed bekend staande fabrikan ten die niet wilden knoeien, er het bedrijf aan moesten geven, omdat ze niet konden concurree- ren tegen de minder zindelijke fabricatie. Het zou ons te ver voeren om den spreker op den voet te vol gen, want over iedere soort gaf hij zijn beschouwing, gepaard aan nuttige wenken, waarmede ieder zijn voordeel kan doen. Vooral dient men goed te let ten bij het aankoopen van plan ten en boomen op de waarde van den boomkweeker. De mees ten toch zijn meer koopman, dan liefhebber en slechte praktijken zijn ook onder hen niet zeldzaam. Zelf kweeken van zacht fruit met inachtneming van selectie, soort der stekken en occuleeren, is het beste. Appels en peren worden al zoo algemeen behandeld, dat de boer zijn goede soorten kent en dus kan men die vrij gerust als jonge boomen koopen. Ook hiervan werd uitvoerig de wijze van beplanting enz. behan deld. Alleen het snoeien en sproeien liet spr. achterwege, omdat dit een afzonderlijke be spreking verdient. Hij hoopt daar een volgende gelegenheid op terug te komen. Tot slot dankte de heer P. Ie Feber den heer Van de Plassche voor diens leerzame voordracht en wekte de aanwezigen op om een volgende maal met meer belangstellende landbouwers aan wezig te zijn. Den volgenden morgen bracht de graaf haar weder een bezoek zij kou het zichzelve niet verhelen, hy was veel, veel hartelyker en beminnenswaardiger, als hy met haar alleen was en daarom was zi] ook anders. Hij sprak over haar spel, hoe zonderling het hem bewogen had, hij bad haar ver giffenis, dat hy er Diet dadelijk voor gezorgd had, de vleugelpiaDO in haar kamer te doen plaatsen, maar hij zeide haar openhartig, dat hij eraan getwijfeld had, of zij in de gelegenheid geweest was, in de diepe eenzaamheid, waarin zy was opgegroeid, zulk een talent aan te kweekeD, des te meer, daar hy in haar ouder lijke woning nooit zulk een instrument had gezien. »H(j stond op mijn #kamer,« zeide zij,»maar ge hebtgelyk, ik zou moeilijk de gelegenheid en de middelen gevonden hebben, om hier myn talent en mijn weinigje kennis te vermeerderen, als niet graat Kurt met onbeschrijfelijke liefde en opoffering zich deze moeite had getroost. Wat ik weet en ben, heb ik door hem, wat hij in geest en hart heeft geplant, dat zyn bloemen, die eok een overigens ledig of mislukt bestaan met glans en geur verieren.* De huldiging van Dr. Do Visser. Onder enorme blijken van sym pathie en hoogachting vierde oud minister dr. de Visser, voor zitter van de Chr. Hist, fractie in de Tweede Kamer, zijn 70sten veijaardag. Tallooze bloemstuk ken werden den jarige reeds in de ochtenduren toegezonden. De ochtendpost bracht drie omvang rijke pakken van heinde en verre gezonden telegrammen van ge- Iukwenschen stapelden zich op. De Koningin Moeder deed door een schrijven van haar belang stelling blijken. Reeds in de ochtenduren kwa men velen den jarige gelukwen- schen, o. a. een deputatie uit het bestuur van den Chr. Nationalen Werkmansbond, waarvan dr. de Visser oprichter is. In „De Twee Steden" had een huldiging plaats vanwege een comité, gevormd door personen uit verschillende plaatsen van ons land. Woordvoerder was de heer J. ter Haar Jr. Dr. J. Th. de Visser werd 9 Februari 1857 te Utrecht geboren. Daar bezocht hij ook het gym nasium en studeerde er aan de Universiteit theologie. De jarige promoveerde 27 Mei 1880 tot doctor in de theologie. Na vier jaar vertrok dr. de Visser naar Almelo welke stand plaats in 1888 met R'dam werd verwisseld, waarna hij in 1892 naar Amsterdam kwam, in welke gemeente hii in 1909 daartoe door synodaal besluit genoopt, bij zijn herkiezing tot 2e Kamer lid het predikambt neerlegde. Eenige theologen noodigden dr. de Visser uit, waar de kieswet v. Houten het kiezerscorps zoo ge weldig had uitgebreid, mede te willen werken aan de stichting van een zelfstandige politieke partij, naast de Anti-Revolutio naire partij. Hij deed zulks, re organiseerde den Chr. Hist. Kie- zersbond en werd voorzitter. Toen deze organisatie in 1897 aan de Kamerverkiezingen deel Hij zag droevig voor zich heen. »Maar het mijne is niet ledig,» ging zij vergoelijkend voort,«zoo lang ik mijne ouders heb, blijft mij nog een schoone plicht te vervullen en de natuur heeft my een gelukkig vroolyk tempera ment geschonken, dat sterker ia dan het ongeluk.» »Hoe groot zijt gij in uwe vroolijke omgeving,» zeide hy bewonderend, »hoe. opgeruimd en zacht en sterk. Ik zou veel van u kunnen leereD, mijn leveD ligt voor mij als een woeste chaos hoop en twijfel, onbegrepen wen- schen en een voortdurend mis- DoegeD, nieuwe beschouwingen en oude vooroordeelen liggen in bonte mengeling voor mij, ik weet uiet af te zonderen, noch te verlichten, ik weet niet, wat mijn levensregel zal zyn, mijn temperament, niet zoo gelukkig en vroolyk als het uwe, zal, naar ik vrees, overwonnen worden in dit wondervol wikken en wegen.» Wordt vervolgd.) De schoonste tjjd des levens Is die der blyde jeugd Dan hloeieD tal van lozen, En k'emt rfeds niruwe Tfugtli URANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1