Het rijk zal de eerste proef organiseeren en stelt den noo digen grond en de woonbarakken op het Witteveen in Drenthe als mede zijn geheeie organisatie op het gebied van werkverschaffing in Drenthe beschikbaar om het welslagen der plannen te bevor deren. Het Belgisch Verdrag. Na de Brochure Holland België heeft de heer mr. W. J. L. van Es, nu de Tweede Kamer het Verdrag met 50 tegen 47 st had aangenomen, weer een ge- schiift doen verschijnen bij de uitgevers H. D Tjeenk Willinck en Zoon te Haarlem, en wel on der den titel „Schijn en wezen in het ontwerp Nederlandsch Belgisch Verdrag". De schrijver heeft zich ten doel gesteld om de oorzaken van die aanneming na te speuren, vooral omdat nog kort voor de beslissing men overtuigd was, dat er geen meerderheid voor te vinden zou zijn. Saainvattend hebben daar z.i. drie factoren toe medegewerkt le was er verdeeldheid onder de tegenstanders. 2e stuitte men op een blok van voorstanders, dat om bijzon dere redenen zich niet kon of wilde laten overtuigen van gebreken 3e kwam de politieke atmosfeer der Kamer den toestand ver troebelen. Deze conclusie's worden door den schrijver uitgewerkt, terwijl ook de verschillende motieven der voorstanders nog eens „uit gekleed" worden. Dat hierin ook aan bestrijding van de rede van 'Minister Van Karnebeek een ruime plaats is gewijd, spreekt bijna vanzelf. Maar ook op fou ten van tegenstanders van het Verdrag wordt gewezen. Het is een streng zakelijk be toog, dat zeker in handen diende te komen van hen, die in deze streek zich om eenigerlei reden voorstander van het Verdrag noemen. Niet om hun meening te doen veranderen, maar om hen te overtuigen van verkeerde mee ningen, die er omtrent dit Ver drag en zijne beteekenis, zoo vele verkeeren. Het werk getuigt van diepgaande internationale studie en is nochthans geen ge leerd betoog, maar bevattelijk voor iedereen geschreven. AXEL, 8 Februari 1927. Naar we vernemen, is de vorige week een commissie, be staande uit een wethouder, den brandmeester en een auto-hande laar, naar België geweest, om aldaar een auto-brandspuit aan te kpopen voor de gemeente. Steeds ziet men de volge laden vlaswagens de hellende Zeestraat afrollen en er is stuur manskunst toe noodig, om de vrachten zonder tuimelen van wagen of struikelen van paarden op den Kinderdijk te krijgen. Zoo sprong Vrijdag door de vaart een ijzeren pen uit het lamoen van een wagen, waardoor het paard schrok en er vandoor ging, aan de Kanaalkade zijn draai niet kon nemen en zoo het kanaal inliep. Het was nu spoedig van de schrik bekomen en tevens ge vat. De wagen liep intusschen nog een eindje door en werd gestuit door het café „De Ver wachting". Het geval liep zonder schade of ongelukken af. Reclame. Nadat „De Courant" met zijn beruchte spookberichten eenigen tijd in deze gemeente van huis tot huis gratis werd bezorgd, wordt thans die tactiek gevolgd door het „Dagblad van Noord- Brabant". En nieuws of niet, maar berichten moeten er zijn. Zoo lezen we in een courant van Vrij dag j.ldat er „Donderdag mist hing over de Schelde, doch de schepen onderhielden de gewone diensten en om 10 uur was de mist opgetrokken". Wat een sensatie 1 Een ander bericht meldt, dat te Groenendijk de machinist van de tram defect raakte. Een andere machine moest uit het depot Drie Schouwen worden gerequireerd en na een uur oponthoud kon de tram vertrekken. Als de machines van de Z. V. T. M. zoo verstandig zijn, dat ze defecte machinisten kunnen ver vangen, komt er zeker nog meer werkeloosheid 1 En als men dan ten slotte nog leest wat in de „Zeews vlaomse brieven" staat, dan heeft men net genoeg van de verzinsels, die in zoo'n dagblad worden uitge kraamd door dengene, die zich Peerke Peet noemt van Overslag en daar duuzend abonné's tracht te plaatsen. Zoo'n groot aantal, dat kunnen we ons moeilijk voor stellen, maar dat „het Dagblad" daar meer thuis behoort dan hier, gelooven we gaarne. De voorloopige stemming alhier uitgeschreven door de Roomsch Katholieke Kiesvereeni- ging, voor candidaten voor de aanst. Statenverkiezing, had den volgenden uitslag C. Th. van de Bilt 120, F. van Campen 49, H. J. Colsen 51, E. B. Dumoleijn 92, L. van Esbroeck 39, P. F. Fruijtier 115, E. van Hecke 30, E. Kalle 25, Em. Locke- feer 64, J. A. van Rompu 77, B. Truffino 49, mr. Van de Ven 38, J. W. Vienings 86 en L. F. M. van Waesberghe 101. In totaal werden volgens „Zei." in Zeeuwsch-Vlaanderen uitge bracht 2015 stemmen, waarvan 138 ongeldig. Op de candidatenlijst zullen definitief worden geplaatst de heeren Fruijtier 1571, Dumoleijn 1485, van Rompu 1405, Van Waesberghe 1296, Vienings 1287, Lockefeer 1145, Truffino 1018 en mr. van der Ven 951. De cijfers noemen het aantal verkregen stemmen. De aanvoer van grond stoffen voor de cokesfabriek te Sluiskil wordt steeds drukker. Kwamen vroeger slechts één of twee zeebooten per week ter lossing voor de fabriek, deze week wordt reeds de vierde steamer van Engeland met een lading kolen verwacht. Nadat men in het najaar den steenweg tusschen de kom der gemeente Westdorpe en Sas van Gent heeft vernieuwd, zal ook het gedeelte naar Zwarten- hoek worden vernieuwd, steenen zijn reeds aangekocht, en in de maand Maart zal een begin met vernieuwing worden gemaakt. Uit Zaamslag. In de Vrijdag gehouden raads zitting is afgewezen een verzoek om subsidie voor het School museum te Middelburg. Naar aanleiding van een ver zoek van den Chr. Nat. Werk- loozenbond om werkverschaffing of financiëelen steun voor uit- keering deelden Burg. en Weth. mede, dat vanwege de gemeente met ingang van 1 Febr. verschil lende werken onder handen zijn genomen en zij ineenen, dat op deze wijze in den toestand wordt voorzien. Besloten werd tot hetverkoopen van de vuilnisbakken te Othene, waarvoor een inschrijving is ge houden. Ze brachten f8 op. Uit den loop der besprekingen bleek dat voor het koopen van de lindeboomen in de Rosemarijn- straat geen liefhebbers waren. Bij de omvraag werd besloten B. en W. uit te noodigen tegen de volgende vergadering een voorstel te doer, tot het opruimen van de machines der oude ge meentelijke electrische centrale, met uitzondering van de dynamo, teneinde het gebouwtje der cen trale te kunnen ontruimen en een andere bestemming te geven. Te Hulst sloeg een paard zoodanig met de achterpooten in de hoogte, dat een der pooten op het daarachter gespannen voertuig bleef hangen en het dier slechts met zeer veel moeite uit zijn hachelijke positie bevrijd kon worden, tot groote hilariteit van de talrijke nieuwsgierigen, die op dit grapje kwamen aanloopen. Eerst toen de wagen, die met kolen geladen was, gelost en achteruit getrokken werd, was het mogelijk het paard weer op vier pooten te zetten, St. Jansteen. Vrijdag jl. kwam de Raad dezer gemeente in voltallige zitting weer bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. IJsebaert. Na voorlezing der notulen, die weer als gewoon in zeer uitge- breiden vorm door den secretaris waren samengesteld en zonder eenige opmerking werden goed gekeurd, kwamen de ingekomen stukken aan de orde. Een verzoek van het Alg. Burg Armbestuur om f200 als ver hoogde subsidie voor 1926 werd z.h.s. ingewilligd. Afwijzend werd beschikt aan gaande de vraag van de autobus onderneming Axel-Hulst, via Koe wacht en St. Jansteen, om f 400 subsidie. Een verzoek van het bestuur der R.K. Bewaarschool om f 400 subsidie werd in handen van het college van Burg. en Weth. ge geven om advies. Een verzoek van C. M Ringoot, vlasser, om restitutie van toege paste boete, wegens het werken met een electromotor tijdens de speruren, lokte heel wat discussie uit. Burg. en Weth. stelden voor om de verordening toe te passen, doch de heeren de Potter en Martinet waren het daar niet mee eens, le omdat Ringoot weliswaar in overtreding was geweest, doch er geen voordeel van had gehad 2e niet hij, maar het personeel de motor had doen blijven draaien en 3e de menschen niet op de electr. klokken aan kunnen, deze schijnen of defect, of niet goed gemaakt te zijn, maar het is niet opzettelijk geweest volgens hun meening. Dhr. de Potter zou daarom een geheel andere regeling willen in het beleid en dat opdragen aan 2 personen, nl. één voor de ad ministratie en één voor de tech nische leiding. De secretaris is geen electricien en kan dus niet technisch ingrijpen, terwijl als we een deskundige hadden,deze bij het meterslichten een en ander kon nagaan als er manquementen zijn. Er is nu geen voldoende technische controle op het bedrijf, waardoor de menschen in over treding zijn zonder het te weten Het bedrijf zou door een elec tricien eerder ontlast dan belast zijn. Men zou dan niet met klachten naar den secretaris be hoeven te loopen, want dan kon den kleinigheden bij de meter opname worden verholpen. Eerst dan had men recht om boete toe te passen, doch nu zou hij willen, dat die ingetrokken werd, want de meeste menschen zijn niet op de hoogte. Ook de meterlichter niet, ofschoon de man zijn werk naar behooren doet. Dhr. Vergauwe kon ook het verzoek van Ringoot steunen, als er geen opzet in 'tspel is. Dhr. Vael was het wel eens met dhr. de Potter aangaande de technische leiding, maar omtrent de boete niet. Er is gebleken, dat fraude gepleegd is en dus moet de verordening toegepast worden. De Voorz. meende, dat hetgeen dhr. de Potter zeide omtrent de techniek, in overweging kan wor den genomen, doch omtrent het geval Ringoot gaf hij het woord aan den secretaris, die als Direc teur van het gem. electr. bedrijf wel meer inlichtingen zal geven. Dhr. Francke dan zeide als directeur gaarne te weerleggen, hetgeen de h.h. de Potter en Martinet hadden gezegd omtrent de overtreding van Ringoot. Dat opzet niet aanwezig zou zijn, blijkt niet uit het ambts eedig rapport van den veld wachter. Ringoot was om 5 uur nog aan 't draaien, terwijl reeds om kwart voor vier de spertijd aanvangt. Ook was Ringoot hier niet de gezochte, want we zagen er hem niet voor aan, zei spr. dat hij stroom smokkelen wou de veld wachter was op anderen afge stuurd, van wien we wisten, dat z'i geregeld in overtreding waren. Maar toen de veldwachter er kwam en bij R. de motor nog zag draaien, vernam hij, dat dit reeds de geheeie maand gebeurd was na bezetten tijd. Dit heeft de man nota bene zelf erkend toen hij ter secretarie kwam op spelen over zijn klok. Nu is hetgeen R. betalen moet ook geen boete, want de ver ordening spreekt niet van boete maar van verhoogd tarief in den spertijd. En dat doordraaien kosi de gemeente f150 boven de garantie, zoodat als aan R. ge vraagd wordt om f 75 bij te be talen, hij geen klagen heeft, want dat is nog maar de helft. En wat nu de technische leiding betreft, waarover dhr. de Potter sprak, merkte spr. op, dat hi inderdaad geen techniker was, maar toch is het bedrijf daarom niet van technische leiding ver stoken. Tweemaal per maand komt een monteur van de P. Z E. M. controle houden. Wi echter de Raad spr. voor een deel van de leiding ontlasten, dan aanvaardt hij dat met plezier, want hij heeft er chagrijn genoeg van, als de menschen geregeld komen klagen over de klokken en het tarief, terwijl spr. weet en overtuigd is, dat er velen zijn, die aan die klokken knoeien. Er zijn er, die dit jaar 4 maal zijn nagezien en opnieuw gesteld, tot ze op den duur in reparatie moesten, dat is geen zuivere koffie en bovendien zijn dat allemaal schadeposten voor de gemeente. Dhr. de Potter zeide daarop niets te kunnen zeggen. Als het zoo gebeurd is, kon hij zich ook met B. en W. vereenigen, maar omtrent de technische leiding handhaafde hij zijn meening, dat het beter was, dat er plaatselijk een electricien was, die dan ook de meters lichtte en alle techniek deed, wat de gemeente niet zoo veel meer moet kosten. Er is nu iemand van de P. Z. E. M. zegt men, maar zou die man zich wel zoo interesseeren voor elke ge meente of elk bedrijf? Spr. heeft reeds twee jaar geleden die kwestie naar voren gebracht en acht dit nog de beste weg. En daarom zou hij er nog voor zijn, dat gestemd werd om de boete aan Ringoot kwijt te schelden De SecretarisDan gaan ze zeker allemaal knoeien. Dhr. Martinet zou de boete ook willen kwijtschelden, omdat veel menschen denken, dat ze geen kwaad doen al is het dat de electr. klok wat hooger staat, omdat deze toch niet op den tijd correspondeert. Dhr. de Potter: Daarom is er ook een techniker noodig om de menschen op de hoogte te stellen. Dhr. Vael heeft Ringoot ge hoord en was toen ook eerst ge negen om hem te steunen. Spr. stelde aan R. voor om zich eens voor B. en W. te komen verde digen, dan zou hij zijn onschuld kunnen bewijzen. Maar als nu R. zelf zegt, dat hij fraude heeft gepleegd, dan mogen we dat toch niet aanmoedigen door hem vrij te pleiten. Er is nu eenmaal een vaste regel in de verordening en dan moet men zich daaraan hou den. Dhr. de Potter hield vol, dat de schuld niet ligt bij R. maar bij het bedrijf. Als er zooveel geknoeid kan worden, als hier wordt aangegeven, dan is het geen wonder, dat misbruik ge maakt wordt. Dan doet iedereen het, en die het dan treft, die is de schuldige. Dhr. Vael merkte nog op, dat als dhr. Potter zei reeds over 2 jaar om technische leiding ge vraagd te hebben, dan B. en W. reeds vier jaar geleden hebben getracht om met Clinge en Koe wacht samen een electricien aan te stellen, maar men kreeg geen overeenkomst en om het alleen te doen dat kan het bedrijf niet dragen. De Voorz. vond, dat het toe zicht voldoende was: Als er tweewaal per maand een onpar tijdig monteur komt, dan is dat beter, dan wanneer men iemand uit de plaats zelve aanstelt. En als er schuld is, moet ook schuld geleden worden. Borendien is ook aan een ander die maatregel toegepast en deze man heeft een voudig zonder protest bijbetaald en dus mogen we geen onder scheid maken. Zooals dhr. Vael zegt is de verordening er, om ze toe te passen en we weten, dat V2n alle kanten geprobeerd wordt om in zake de stroomlevering de gemeente te bestelen. Dhr. Martinet erkende wel de kracht van de verordening, maar hij zou willen, dat ieder verbrui ker een circulaire kreeg, waarin het gebruik der klok omschreven was. De Secretaris antwoordde daarop, dat dit bij den aanvang ook gebeurd was en met een af schrift van de verordening erbij. Dhr. Martinet verklaarde die nooit ontvangen te hebben, of schoon hij wel bij anderen eens zoo iets gezien had. De Voorz. antwoordde, dat ze toch geen circulaire noodig heb ben om te zien, dat de klok de morgenuren aanwijst en het de avonduren moeten zijn. Als de afwijking zoo sterk is, moet er toch met de klokken wel iets gebeuren. Dhr. de Buck meende ook, dat men voorzichtig moet zijn met het kwijt schelden van boete, want dan zou het misbruik toe nemen. De Voorz. bracht hierna het voorstel van B. en W. in stem ming en voegde eraan toe, dat dus degenen, die daartegen stem men, ook tegen de verordening zijn. De h.h. de Potter en Martinet protesteerden echter hiertegen en zeiden dat dit heelemaal niet de bedoeling was van hun verzet tegen de boete. Het voorstel van B. en W. werd hierna met 8 tegen 3 st. aangenomen. Tegen boete waren de h.h. de Potter, Martinet en Vergauwe. Van de Gezondheidscommissie te Hulst was een schrijven inge komen, volgens hetwelk Ged. St. de verdubbeling van de vergoe ding voor ontsmettingen en ook het presentiegeld der leden goed keurden. De Raad besloot daarop z.h.s. volgens het voorstel van B. en W. in beroep te gaan bij de Kroon, als protest tegen het hooge aandeel dat de gemeente in die kosten moet bijdragen. Een verzoek van de Vereen. „Schoolmuseum" te Middelburg, om subsidie werd voor kennis geving aangenomen. Van de Familie De Kerf was een schrijven ingekomen, waarin zij opheffing verzocht van on derhoudsplicht van het zgn. Ros- pad, of anders den weg af te sluiten als rijweg. B. en W. stelden voor om dit verzoek alsnog in overweging te nemen en te trachten tot over eenkomst te komen. De Voorz. zeide, dat de ge meente dien weg gedeeltelijk verbeterd had en later bij we- genschouw geconstateerd had, dat nog verdere verbetering wen- schelijk was. Daar echter de aan palende eigenaren tot onderhoud verplicht zijn, werd dezen daar van mededeeling gedaan, waar van dit schrijven het gevolg is. Dhr. de Potter meende, dat het hoofdzakelijk loopt over de vraag of het een rijweg, of een voetpad is en hij vroeg zich af, als het geen rijweg is, hoe moeten dan de menschen met hun voertuig van hun erf komen, want een andere uitweg is er niet. De Voorz.Als de Familie de Kerf meent het recht te hebben om den weg te mogen afsluiten, moet zij dat doen, en dan moeten anderen, die dat recht betwisten, het maar uitzoeken. Daar kan de gemeente niet in komen. Dhr. VergauweHoe is die weg daar dan gekomen Dhr. de Potter: Veertig jaren geleden was daar een sloot en daarlangs is een voetpad ontstaan, dat geleidelijk is uitgebreid tot een wegje. De Voorz.Zeker, indertijd hadden de eigenaars moeten protesteeren, als het voor rijweg gebruikt werd, maar die gelegen heid is verwaarloosd. Nu zegt het spreekwoordWie zwijgt, die constateert en daarom zal het volgens wettelijke bepalingen wel uitgemaakt worden. We zullen het dus maar afwachten. Dhr. VergauweMaar ik zou

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 2