Bsffop luwelijlislevBD. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh - VI aan deren No. 88. DINSDAG 8 FEBRUARI I i>27. 42e Jaarg. Buitenland. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Ielef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Engeland en Japan. Meer en meer blijkt, dat En geland de moeilijkheden, welke het thans heeft met het réveil in China, heeft te wijten aan zich zelf, en in de groote pers wordt er aan herinnerd, dat het, indien het begin 1922 niet had meege daan aan de erkenningsrage en kalmpjes aan de op het hervatten der handelsbetrekkingen met de Sovjets zoozeer beluste andere mogendheden de business-voor- deeltjes had gegund, thans niet zoo'n kwade portuur zou hebben aan Moskou, dat het hoofd is van de beweging, van welke China slechts de arm is. In het begin van 1922 was de Sovjetkas uitgeput en indien Engeland, ter wille van vooral wat hout, wat bruinsteen, eenig vlas en een beetje petroleum, de Russische volks-commissarissen niet ware bijgesprongen met zijn geld, dan zou Moskou heeft het einde 1923 zelf erkend het uiterlijk Juli 1923 gedaan zijn geweest met het Sovjet-avontuur. Uit angst, dat andere landen zouden profiteeren van de her vatting der handelsbetrekkingen heeft Engeland Lloyd Gorge en later Ramsay Mac Donald „de hand van moordenaars" ge drukt en hen geholpen aan geld, waarmee dezen thans Engeland bestrijden vooral in het Verre Oosten. Zelfs half Jan. j.l. heeft hot groote hoeveelheden goudgeld verkocht aan Moskou, naar het heette om den koers van den tsjervonetsj (den in 1923 inge- voerden nieuwen Russ. roebel) te stabiliseeren, doch dat, naar thans blijkt, wordt gebruikt om de sovjet-propaganda in China te kunnen bekostigen, daar de propagandisten slechts kunnen werken met volwaardig goudgeld. Thans, doch te laat, is men te Londen gaan inzien welk een uiterst gevaarlijke politiek Dow- ningstreet heeft gevoerd. En ook in Frankrijk beginnen thans de (50 De Dabijheid dezer dames drukte ateedg op baar als eeu nachtmerrie, de koude afgemeten toon der gravin, haar ijzige hoogmoed in blik an woord deden Katharina's hart verstijven en schrikten haar terug voor iedere poging tot toe nadering en Snzanna's geblaseerde onverschilligheid, haar hartelooza spot versterkte de jonge vrouw in haar voornemen, hen verre te blijven voor altyd. Dadelijk na Katharine trad de graat binnen en toen werd opgediend. Het maal ging tamelijk slil veorby, Leo was niet zoo hartelijk als 's morgens en Katharina gevoelde sich gedrukt. De gravin voerde het onderhoud in het Fransch, •loeg hare dochter een rit door het land voor, noodigde Leo uit daaraan deel te nemen en sprak de hoop uit, dat Katharina naar hare ouders zou gaan en zoodoende geen lastig toevoegsel zou wezen, Katharina bloosde van diepe ontroering en zei na een oogen- blik zwygens op bedaarden toon oogen open te gaan voor het communistisch gevaar, dat de wereld bedreigt door de kuiperij en in Nederlandsch- zoowel als in Britsch-Indië, in Ierland zoowel als in Marokko. De Parijsche „Figaro" herin nert er aan, dat in Sept. 1918, de Nederiandsche gezant te Pe tersburg, die toen óók was be last met de bescherming der be langen van de Britsche onderda nen, in een omstandig rapport, opgenomen in het Engelsch Wet boek van 1919, verklaarde, dat hij het gevaar zóó groot achtte dat hij het als zijn plicht be schouwde de aandacht van alle regeeringen te vestigen op het feit, dat, indien men niet spoedig een einde maakte aan het bols jewisme, de rust en de bescha ving der geheele wereld op het spel stonden. Hij meende, dat de onverwijlde vernietiging van het bolsjewisme nog meer betee- kende dan de oorlog, welke des tijds nog woedde. Het Engelsche blad „The Pa triot heeft in 1923 nogmaals de aandacht gevestigd op deze hoogst ernstige waarschuwing. Doch tevergeefs. De sowjet-regeering trachtte thans een conferentie te beleggen met de Fransche regeering, toe vallig weer in 'n tijd, waarin de Fransch-Engelsche betrekkingen niet al te rooskleurig zijn en met het doel, pressie te oefenen op het Engelsche parlement, dat Dinsdag a.s. weer bijeenkomt, Leslie Urquhart, de bekende Eng. industrieel, die in Sept. 1921 te Berlijn het contract inzake de Russo-Asiatic Consolidated on- derteekende, dat de bolsjewiki in 1923 weigerden te ondertee kenen, waarschuwde nog juist intijds Briand in de „Agence économique et financière" en wees er op, dat dergelijke con ferenties een der geliefde me thodes van de sowjet-regeerders zijn om de openbare meening in het buitenland te kalmeeren en hun prestige als regeerders in Rusland te verstevigen. Tot po sitieve resuftaten komt het nooit. in zuiver en vloeiend Fransch »U heeft het geraden, mevrouw, ik ga naar de houtvesterswoning en ik verzoek u, zoo goed te willen zijn, u te herinneren, dat ik bij contract mij verbonden heb, dat mijn persoon nooit of nergens een overlast zal zijn. Ik geef dezelfde v r y beid, waarop ikzelveaanspraakmaak en hieruit moogt u voor moge lijke gevallen de geruststelling putten, dat u op geenerlei wijze verplicht is, my te ontzien.* »M(ju God, gespreekt Fransch riep zij verwonderd uit, »en zeer goed, zeer juist, uaardat ge het toch hierop het land hebt geleerd.* »Ik hoop nie^ dat u eraan getwijfeld heeft, dat ik deze taal spreek, mevrouw de gravin,* her nam Katharina. De oude dame zag haren zoon triomfeerend aan dat toch was de opgeblazenheid der burgers, waarvan zy dezen morgen ge sproken had, die volstrekt hoog beschaafd willen schijnen. »Myn moeder is slechts verrast door uw zuivere uitspraak,* zei Leo bemiddelend, »en «Neen, neen,* viel de oude gravin hem eigenzinnig in de rede, »ik heb werkelyk niet vermoed, dat ge Fransch verstondt, want Want als de besprekingen lang genoeg slapende zijn gehouden, dan trekken de Russen zich terug. Gelijk Engeland zelf heeft on dervonden. Immers bij het sluiten van het Russisch-Engelsche handelsver drag, in 1922, bedong Engeland het staken der Sowjet-propaganda in het geheele Britsche Rijk; schadeloosstelling der Engelsche schuldeischers, en regeling der oorlogschuld. En het resultaat is geweest: toeneming dier pro paganda, conficatie der Eng. eigendommen in Rusland, geen penny schadevergoeding, ontken ning der schulden en bekrachti ging van het sowjet-nionopolie voor den Russischen handel. Hij eenmaal zoo,n vurig advocaat van de Russische zaak raadt thans alle toenadering tot Moskou ten sterkste af en meent, dat alléén afbreken van de diplomatieke betrekkingen waardoor óók de handelsverte genwoordigingen, welke weinig anders zijn dan uiterst gevaar lijke communistische cellen, zul len verdwijnen de uitsluitend op zelfbehoud bedachte sowjet- regeerders zou kunnen brengen tot minder déloyale pricipes. Of 't nog baten zal Geschenk aan Prinses Astrid. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt: Vrijdagochtend half twaalf heeft in het aan het Koninklijk paleis belendende Bellevuepaleis te Brussel een afvaardiging van het bestuur van den Bond van Ne deriandsche Vereenigingen en lichamen in België, vergezeld van Hr. Ms. gezant, jhr. dr. C. G. W. F. van Vredenburch, over handigd het huwelijksgeschenk aan prins Leopold van België en prinses Astrid van Zweden, aan geboden door de Nederiandsche kolonie in België. Dit geschenk, een prachtig bord van 52 c.M. diameter, in blauw Delftsch porselein, ver vaardigd door De Porceleijne Fles en dragend de wapens der Vorstenhuizen van België en gij kondet toch in uw vroegeie jeugd onmogelijk weten, dat ge eens een graaf zoudt huwen, Waarom zou ik dus daaraan niet twijfelen «Eenvoudig daarom, mevrouw de gravin, omdat u in mijn tegen woordigheid die taal spreekt. Het beleedigt my niet, dal u mij de kennis dier taal niet toevertrouwt, hart en geest kunnen volkomen gevormd zijn, zonder Fransch te sprekeD, maar het bevreemdt mij, dat u het met de regels van den goeden toon vereenigbaar houdt, in een zoo kleinen kring een taai te spreken, waarvan men veron derstelt, dat een der aanwezigen ditf niet verstaat en dat men die op deze wijze van het onderhoud uitsluit.* «Ge hebt gelijk,* zei de gravin na een oogen blik, waario zij Leo's duisteren blik niet scheen te zien, gij hebt sedert gisteren aanspraak op zulk een onderscheiding en ik verdenk u niet, dat gy ijverzuchtig de voordeelen uwer nieuwe positie verdedigt Maar my is die nog zoo nieuw, ik heb me waarschijn lijk zooveel later met de gedachte daaraan vertrouwd gemaakt dan gij, dat gij het aan het geheugen eener oude vrouw ten goede moet houden, als zy zich niet bij iedere Zweden, de in elkaar gestrengelde letters L en A, en als datum No vember 1926, terwijl op de ach terkant vermeld staat, in opdracht van wien liet werd gemaakt, ging vergezeld van een sierlijke oor konde, in gothisch letterschrift met randversiering, van den heer Meeuwissen te Brussel. De delegatie werd door onzen gezant aan prins Leopold en prinses Astrid voorgesteld, waar na de overhandiging van het ge schenk plaats had. De prins dankte hartelijk uit beider naam, en ook prinses Astrid gaf uiting aan haar bewondering voor het mooie cadeau. Italië gaat meedoen. Uit Miiaan wordt draadloos gemeld, dat Italië voornemens is een oorlogschip naar China te zenden. Aan de Italiaansche di plomatieke en militaire vertegen woordigers in China werd opge dragen, zich in verbinding te stellen met de Engelsche auto riteiten. Troebelen In China. Een draadloos bericht uit Ber lijn (van andere zijde niet be vestigd) zegt, dat de te Shanghai woonachtige leden van het (na tionalistische) Kweo-Min Tang zich onder leiding van generaal Li Yun Ching bij verrassing van de stad meester hebben gemaakt. De te Shanghai aanwezige troe pen van generaal Sun Chuan Fang zouden ontwapend en ver dreven zijn. Fransche Visnmquaestie. De Belgische minister van Buitenland. Zaken, Vandervelde is naar Parijs vertrokken en heeft daar een onderhoud gehad met Briand over het weder invoeren door de Fransche regeering van paspoorten en visa. Briand heeft tijdens deze besprekingen kunnen beloven, dat men zich aan den status quo zal houden. Frankrijk zal er zich mede tevreden stellen, de regeeringen der naburige lan den mede te deelen, dat liet nood zakelijk is gedurende een zekeren tijd de immigratie van buiten gelegenheid herinuert, dat ook gij nu eeu wapen voert.* Katharina was doodsbleek ge worden. »Ik benijd u uw vergeetachtig heid,* zeide zy met bevende stem, »ik wenschte die te kunnen deelen. Ik weet niet, hoeveel achting het wapen van een echtgenoot ver- eischt, ik twijfel er aan, of ik dat bovendien wel zou kunnen be grijpen wat ik begeerde, was de achting waarop iedere vrouw recht heeft.* Leo reikte haar de hand. »Ge hebt gelijk, Katharina,* zei hij beslist, »en deze achting zal u worden toegedragen in mijn huis. Vergeef my moeder, dat ik een beslissend woord spreek en laat een tooneel eindigen, dat voor my het pijnlijkst is De gravin antwoordde niets, niemand sprak verder, het ram melen der t orden en de beweging, veroorzaakt door de af- en aan- loopende bedienden, was de eenige afwisseling in deze pyolijke stilte. Dadelyk na tafel ging Katha rina naar baar ouders. Hoe vrij ademde zy, toen het trissche groene woud haaromriDgde met zyn koele vertrouwelijke schemering, hoe kalm werd het toen in haar on lustig gemoed I Haar veerkrach- landsche werklieden stop (e zet ten en dat nog slechts bij uitzon dering visa voor arbeidscontrac ten zullen worden verleend. Naar Vaz Dias verneemt is door de Fransche regeering een besluit uitgevaardigd, waarbij liet herstel van de visa voorloopig is opgeschort. Overplaatsing van werkloozen. In een gehouden bijeenkomst van Minister Kan, met wethou ders van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is be halve over plaatselijke werkver schaffing door speciale werken uitvoerig gesproken over tij delijke verplaatsing van werke- loozen in het bijzonder naar ont ginningen in Drenthe. Algemeen waren de aanwezi gen de meening toegedaan, dat het in hooge mate gewenscht is, nu de steunregelingen reeds zoo vele jaren loopen, een goede toets- gelegenheid te hebben wat betreft de gewilligheid tot arbeiden der gesteunden. De minister verklaarde zich bereid te bevorderen, dat, zeer binnenkort, aan de vier groote gemeenten een schrijven zal wor den gezonden, waarin zal worden uiteengezet op welke wijze deze tewerkstelling, ook wathetfinan- cieele gedeelte betreft, zou kun nen worden geregeld. Daarbij zullen (dit werd door de wethouders op den voorgrond gesteld, zoo de te ontvangen re geling redelijk is) zij, die voor deze tijdelijke verplaatsing wor den aangewezen en zonder ge gronde redenen weigeren te gaan, van verderen steun worden uit gesloten. Zij zullen zich ter plaatse van den toestand op de hoogte stel len, met name van de huisves ting, den aard van de werkver schaffing e.d. Echter zal, teneinde het wei slagen zooveel mogelijk te ver zekeren, de eventueele eerste proef zich beperken tot 100 per sonen (25 uit iedere gemeente). tige geest, die zooeven nog den druk der krenking had ondervon den, richtte zich weder op, het werd licht in haar en om haar heen en toen het woud minder dicht werd en de houtvesterawo- ning roor haar lag, op welker drempel haar moeder stoud met geopende armen, om haar lieve linge te ontvangeD, toen zij de krachtige gestalte van haren vader zag, die haar een gelukkig wel kom toewenkte, en zells de honden aansloegen met vroolijk geblaf, toen kwam daar een blijde lach op haar gelaat en in dit oogenblik beschouwde zy de wereld zoo schoon als voorheen. Zij sprak geen woord over de scène aan tafelwaartoe zou zij haar ouders bedroeven en zichzelve deD schoo- nen namiddag bederven Zij deed hier als altijd, als was zij nog niet heen geweestzij braoht het koffieservies van beschilderd por- celein onder den grooteu beok voor het huis en laehte de oude meid uir( die dit wilde verhin deren, omdat Katharina nn een groote dame was, zy stopte baars vaders pijp als voorbeen en nie mand kon dit zoo goed als i(j. Wordt vervolgd,) AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1