Bewogen Huwelijksleven. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsc h - V1 aan deren. No. 87. VRIJDAG 4 FEBRUARI 1927. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Waarheidsliefde en Zakenleven. Er zijn verschillende manieren om het dagelijksch leven en alles wat er om ons heen gebeurt, te bekijken. Er zijn er, die met een somberen bril op, om zich heen zien en zich dan nog verwonderen dat alles er zoo triest en trooste loos uitziet. Ze zien alleen maar donkere, sombere dingen, omdat hun oogen verduisterd zijn. Ze zien alleen de booze gedachten en motieven en kunnen de vele goede dingen niet zien. Maar men kan ook anders het leven in kijken. Van een tegen overgesteld standpunt uitgaande, wetende de suprematie der goede dingen en gedachten, kan men, wanneer men aandachtig toeziet, heel veel opwekkende, montere voorvallen ontdekken, nobele mo tieven achter schijnbaar onbetee- kenende daden zien. Dan is het, als des avonds bij een helderen sterrenhemel, wanneer we steeds meer en meer sterren ontdekken, hoe langer we turen. Een won derlijk gezicht, zoo'n sterren hemel. Wanneer we dan zoo turen naar den horizon onzer ervaringen, dan zien we wonderlijke dingen. Dan zien we, als we goed willen toeschouwen, merkwaardige tenminste voor de thans nog gangbare begrippenmerkwaar dige motieven in het zaken leven doordringen, als onafwijs baar resultaat van meer ethische begrippen omtrent eigenlijk doel van alle handelsfuncties, n.l. het voorzien in de behoeften, dus in zijn meest concreten vorm samen gedrongen dienen". Wel heel wonderlijk is het dan te ont dekken, hoe op dat door velen bij uitstek als materialistisch be schouwde territorium van het zakenleven, bij uitstek ethische overwegingen zich gaan doen gelden. Is het niet wonderlijk, dat in een zakelijke toespraak in het door velen als het summum van zakelijkheid geteekende Ame rika, zinsneden voorkomen als (49 Met oogen vol tranen had zij hem aangehoord. »God segeue u voer deze woor den* zeide zij zacht,»het ia een belofte, die ik bewaren wil in een dankbaar hart, het is een troost en een steun op den drempel van mijn nieuw leven, die mij zal staande houden in de nren van zwakheid, die zelfs bomen voor een hart, dat ernstig streeft naar kracht ea naar vrede.* Zij had hem de hand gereikt, in zjjn overweldigend gevoel drukte de graaf die aan zyne lippen en zeide toen hartelijk »Wij hebben nu dus een verbond gesleten en geloef mij, de zeker heid, u in iets te kunnen gerust stellen of verlichten, zal voor mjjn eigen leven een bevrediging, ja een steuopnnt zijn. En na, laat mij tarngkomen op uwe uiterlijke gemakken en zeg mij, of gij in uwe woning tevreden zijt, of die voldoet aan uwe eiseben en ge- "Wconten.* Zij lacbte. „liefde en samenwerking"? Kijk, daar stonden U00 arbeiders bij een, allen medewerkers van de Krenn and Dato Real Estate Org. Mr. Edith Rockefeller, die finan cieel bij deze onderneming ge ïnteresseerd is, sprak hen toe en zeide o.a. deze merkwaardige woorden: „Wanneer we ge dachten van liefde koestelen, wanneer we werken en spelen als, wanneer we thuis zijn, we ons thuis liefhebben als, wanneer we met onze mede-arbeiders en vrienden bijeen zijn, we hen lief hebben en met hen samenwerken, dan zullen we tot de ontdekking komen, dat de uitkomsten van het vorige jaar gering zullen zijn, in vergelijking met die van het komende jaar, wanneer we zoo veel liefde hebben gelegd, in alles wat we doen." Zoo zijn er, hoe meer we kijken, hoe aandachtiger we toe zien, steeds meer lichtende sterren te ontdekken aan den schijnbaar duisteren hemel. We leven in een tijd, waarin zekere groepen van menschen het moeilijk vinden, hun zaken op het oude peil te handhaven, of omhoog te brengen, of om alleen maar datgene te verdienen, dat zij voor hun onder houd en behoeften, noodig achten. De vrees, dat zij in dat laatste niet zullen slagen, doet sommigen hun toevlucht nemen tot onjuiste handelingen, ais daar zijnhet minder nauw nemen met de waarheid, het bestrijden van hun concurrenten (of wat zij daarvoor aanzien) door deze in een on gunstig daglicht te stellen, enz. Doch waarom nog meer verkeer de gedachten op te noemen, waartoe de vrees, die onbetrouw bare adviseur, kan leiden Verder zien we in dezen tijd aan het crediet hooge eischen gesteld worden. En daarom is het zoo dubbel opmerkelijk, dat in een New Yorksch zakenblad, de Credit Monthly, een lans wordt gebroken voor de waarheid. De simpele waarheid. „Er is geen enkele karakter eigenschap, die zoozeer neigt in de richting van rechtschapenheid, »Noen,« zeide zy onschuldig, »noch het een, Doch het ander. Myn gewoonten zijn veel eenvou diger, maar ik ben niet ongevoe-lig voor schoonheid en goeden smaak, ik zal mij aan het betere snel gewennen. Wat tegen mijn wen- sehep is, ik zeg het u openhartig, dat is, dat ik met diepe smart ui ij geplaatst zie in geheel vreemde omgeviDg, in plaats vao in die lieve bekende en zelfs geen enkel stuk, niet bet kleinste aandenken herinnert mij aan dien tyd, waar op ik hier als een gelukkig kiud op graaf Kurt's knieën zat. Ge weet het, zyn kunstschatten en en verzamelingen zijn een bij zonder, een dierbaar legaat voor mij en mij verontrust de gedachte, dat ze geen zeer gunstige plaats bekomen hebben bij de algeheele omkeering van hei huis.* »Ge zyt bevreesd, dat men die dingen naar de rommelkamer ver wezen heefi?* vroeg hy op bitteren toon. »Neen, wees onbezorgd. Een misstap, die een levenslange vijandschap veroorzaakte tusschen twee broeders, zulk eao misstap begaat men niet ten tweeden male, en al ie onze verhouding ook zoo vastgesteld, dat aan haar aiterlyken vorm niets te veran deren i», 8oo heb ik toch voor eerlijkheid, vooruitgang, en goed voorbeeld, als het zeggen van de waarheid te allen tijde en onder alle omstandigheden", aldus de auteur van het betreffende artikel. „De waarheid schijnt soms na- deelig in bepaalde omstandig heden of in moeilijke oogen- blikken maar de waarheid'brengt nooit durend kwaad. Zij brengt haar belooning mede, als men maar geduldig genoeg is, daarop te wachten. In de zakenmoraal, in de ethica van het crediet, is de waarheidsliefde de hoogst noodige eigenschap. Welk voor deel heeft iemand ervan, een verkeerde voorstelling te geven omtrent de goederen die hij ver koopt of omtrent zijn zaken We kunnen de zakenmoraal niet op bouwen, noch de ethiek van het crediet, zonder stipt in overeen stemming met de waarheid te blijven, hoe de omstandigheden ook mogen dringen of hoe groot de verleiding ook moge zijn, om de draaierijen te bezigen. Van alle menschelijke eigenschappen, levert de waarheid, onder alle omstandigheden, de groote winst op." Mooie motieven voor een handelsman. Een wijziging van de loting. De „Maasbode" weet iets na ders tnede te deelen over de door den M. v. O. onlangs aangekon- dige wijziging van de dienstplicht wet, welke omvatten zou een centralisatie van de loting. De bedoeling zou de volgende zijn. Iedere gemeente heeft een al- phabetisch register. In de ge meente, die het grootste register heeft, wordt geloot ter vaststelling van den naam met geboortedatum van hem, die in het geheele land in iedere gemeente nummer één zal hebben. Hij die in het al- phabetisch register daarop volgt, heeft No. 2, No. 3, enz. Is de persoon, die nummer één heeft, aangewezen, dan volgen de andere nummers in alphabetische weinige minuten eerst n beloofd, uwe weosehen te bevredigen en in alles de achting te bewaren, welke men aan vrouwen ver schuldigd is. Wilt ge de goedheid hebben, mij te volgen en uzel^e te overtuigen, hoe meo zorg ge dragen heeft, alles goed te plaat sen Hij ging, zonder een ant woord af te wachten, snelKatha- rina voor, over de gang, en opende een tegenover liggende kamer, die met een tweede in verband stond Deze kamers waren l»Dg geleden eetkamers geweest, oom Kurt had ze Diet gebruikt, daar ze op het noorden lagen en een weinig koud wareo. Nu waren hier echter met angstige nauw keurigheid al zijne voorwerpen geplaatst, men had ieder stuk dezelide pjaats gegeven, die het in de vroegere vertrekken had ingenomen en groetend woei oom Kurt's geest Katharina uit dit heiligdom tegemoet. Midden in een der kamers stond zijn heerlijke vleugelpiano, dezeifde muziek nog opengeslagen, die Katharina op den avond voor oom Kurt's dood had gespeeld en die men op den lessenaar bad laten staan, toen de kamer verzegeld werd tot aan de opening van het testa ment. Katharina wal niet in het volgorde en is in iedere gemeente dus direct bekend wie als dienst plichtigen zijn aangewezen, be houdens afkeuring, vrijstelling, enz. Na de loting heeft de keuring plaats van de aangewezenen, met een overslag. Uet 7e leerjaar. Door de Centrale Commissie voor Bezuiniging uit de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd een beschouwing van een onderwijs-deskundige gepubliceerd over de wederin voering van het 7e leerjaar. De schrijver.bespreekt de mede- deeling van den Minister van Ouderwijs, die van vele kanten aangezocht, wederinvoering in 't vooruitzicht stelde. Hij deelt de optimistische be schouwing van den Minister niet, waar deze meent de kosten voor een groot deel te kunnen be strijden door de tewerkstelling der wachtgelders. Integendeel gelooft hij, dat de onkosten zeer hoog zullen zijn. Ie. door het geringe aantal wachtgelders in vergelijking met het groote aantal vacatures 2e. door de moeilijkheid en practische onmogelijkheid om de wachtgelders in andere gemeenten, dan waar ze thuisbehooren en bij schoolbesturen van andere ge zindte onderdak te brengen 3e. door de onbruikbaarheid van enkelen als onderwijskracht 4e. doordat sommigen uit hoofde van ongeschiktheid pen sioen zal worden verleend 5e. door de noodzakelijke ver bouwingen van de scholen, die immers voor 6 leerjaren zijn in gericht of door de noodzakelijke inrichting van verzamelscholen, zooals ze in sommige gemeenten bestaan onder den naam van L.O. kopscholen 6e. door de noodzakelijke on kosten voor de inrichting van zooveel nieuwe klassen, leer middelen etc. Schrijver knoopt hieraan vast een beschouwing over de nood zakelijke gevolgen, belastingver- slot geweest sadert oom Kurt's dood, tot zij er gisteren als ge biedster was ingekomen en tranen vloeiden opuieuw uit hare oogen, toeD zy zich hier onder deze voor werpen terugverplaatst zag in een gelukkigen tijd. >Zijt ge tevreden vroeg de graaf, die een zekere voldoeing gevoelde by hare ontroering en bare blijde verbazing. »Ge moet óf geheel in de inrichting van oom Kuit leven, die alleen voor een naanneüjken goest is bestemd en alle weelde en kleine gemakken uitsluit, welke de vrouwen lief hebben, óf ge moet, als alles onaangeroerd zou blijveü, hier- achter wonen, waar net koud is en onaangenaam en waar ge het woud niet kunt zien, voegdehy er byna, liefdevol bij. En daarom dacht ik dat gij in uwe kamers, zoo God het wil, in gelukkige omstandigheden zoudt leven en hier bet gedachtenisfeest vieren aan uwan geliefden doode.* »Hoe goed zijt gij, hoe vol oplettenheid,* lachte zij door hare tranen heen,»ik dank u uit het diepst van m(jn hart, heer graaf.* Beer graat, dat woord deed hem pynljjk aan in dit oogenblib, hij wist zelf niet waafom. Sinds j getrouwd waren, had s'c vrouw hooging in plaats van vermin dering van belastingdruk. Hij geeft als middel aan om uit de moeilijkheid te geraken verschui ving van den leeftijdsgrens met één jaar. Daardoor komen de leerlingen een jaar later van school; er komt beter aansluiting van Leerplicht- en Arbeidswet en de leerlingen, die naar H. B. S. en üymn. moeten, komen op rijper leeftijd bij het Midd. of Hoog. Ond. wat de resultaten van dit onderwijs zal ten goede komen en het aantal zittenblijvers be perken. Hij betoogt, dat de L.S. er wel bij zal varen, omdat de kinderen nu te jong zijn, wat steeds weer blijkt. Ook de be zwaren verliest hij niet uit het oog, maar releveert, dat het be zwaar, dat de leerlingen een jaar later dan nu naar de H. B. S. zullen kunnen gaan eer een voor deel, dan een nadeel kan worden genoemd. Dat de ouders, de minder gesitueerden, bezwaar kunnen hebben, begrijpt hij vol komen, doch voor hen, die hun kinderen onder dak willen brengen i» de bewaarschool de aangewezen plaats. Dit onderwijs is veel goed- kooper dan het L.O. dus kan, waar trouwens ook niet allen er gebruik van zullen maken, lang niet zulke groote offers vergen. Ten slotte waarschuwt hij er voor in verband met de beslissing over kleiner klassen na 1930.dat rnen de kans daarop niet absoluut onmogelijk moet maken door een onafwendbare verhooging van het onderwijsbudget als gevolg van de verplichte invoering van het 7e leerjaar. AXEL, 4 Februari 1927. Steunt elkander. Op 1 dezer hield de Vereeni- ging „Steunt Elkander" alhier haar algetneene vergadering. De af tredende bestuursleden, t. w. de Vice-Voorzitter J. de Feijter Levz., de le penningmeester A E. C, Kruijsse, de secretaris C. Dijkwel en de commissarissen Ch. Claes- sens, A. v. Hoeve Pz., P. Ver- hem nog niet genoemd, en wat hem vroeger nog niet opgevallen was. dat kwetste hem heden byna. Ea toch waagde hy het niet, haar te verzoeken, hem by ziju naam te noemen zy had dit voor een toenadering, wellicht zelfs wei voor een wensch naar innige betrekking kunnen houden, en dat wilde hy toch om geen prijs. Nadat zy uit oom Kurt's kamer weder in de gang gekomeu wa ren, nam Leo afscheid en sprak de hoop uit, haar aan tafel ie zien. Het overige gedeelte van den morgen ging tamelyk snel voorby voor Katharinade graaf was nauwelijks heen of zy schelde en beval de vleugelpiano in hare kamer te brengen, liet boeken en schilderyen hetzelfde lot onder gaan en veranderde in korten tyd haar kamer in een bekoorlyke woning der muzen. Om vier ura werd haar gezegd, dat was opge diend toen zij de eetkamer bin nentrad, vond zy haar schoonmoe der en Suzanna, die haar vrren- delyken groet tamelijk deftig be antwoordden. iVot dt vervolgd.) AXELSCHE COURANT. EB

Axelsche Courant | 1927 | | pagina 1